Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skalára - nemoc

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 33 Přejít na další stránku   1  
Skalára - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2009 17:15 Muž bigboban [19] – Fotka
Fotka k příspěvku Tak tohle je ona.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2009 21:22 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: bigboban
Pokud je opravdu pravda vše tak,jak popisuješ,řekl bych,že se jedná o druhotné zaplísnění po zranění.Dost často plíseň,,vyžere"i kus tkáně.Léčba FMC je při dodržení postupu účinná a dostatečná.Osobně bych dal trochu soli pro zvýšení tvorby slizu.Samozřejmě foto by napovědělo víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2009 20:44 Muž Martin [3]
Pošli foto toho kráteru na skaláře,díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2009 15:57 Muž bigboban [19] – Skalára - plíseň
Před dny jsem si všimnul že jedna skalára má vepředu na boku bílý chomáč - prostě jak plíseň. Hned jsem se jí rozhodnul jí chytit a dát vedle. Při lovení bílý chomáč odpanul a pod ním má skalára díru do těla. (blééé) :-O

Takže skaláru jsem dal do malého akva bokem a skaláře i do hlavního akva jsem aplikoval FMC, v tu chvíli jsem neměl nic jiného po ruce. Na ostatních rybách nevidím žádnou vadu.

Skalára zatím žije, ryby nekrmím, nesvítím, vzduchuju.

Ale zásadní dotaz - co dál? Mám použít nějaký lepší prostředek na plísně? Mám ryby krmit nebo až vyměním vodu?

Dík za rady, rád bych skaláru zachránil ale bojím se o ostatní rybky jestli nemohly něco chytit.

Jo ještě poznámka - do toho akva jsem aspoň půl roku nedával žádnou novou rybu ani kytku.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 22:34 Muž Barney [61] – Re: Daaava
Neni zač, od toho tu jsme.
Držím palce. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 22:31 Daaava – Re: Barney
OK, zkusím něco vymyslet. Díky... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 22:30 Muž Barney [61] – Re: Daaava
No tak se zbav toho, kde dělá bordel - agresivnější u Cichlid je skoro vždy samec. Takže z toho plyne, ža rapl bude asi samec. Do záchodu, no to fakt ne. Dej ho do zverimexu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 22:26 Daaava – Re: Barney
Odlov samce, to se ti řekne... Druhé akvárko nemám a do záchodu s ním, to ne. A další problém je v tom, že mi v obchodě nikdo neřekne pohlaví. Tyhle dva jsem kupoval na výstavě od odborníka a ani ten to nevěděl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 22:22 Muž Barney [61] – Re: Daaava
Neviděl bych to jinak.
Nebo možná počkat, ale to asi ne, spíš kup 3 nové kousky třeba. Nebo odlov samce a dokup pokud možno samce. Jestli je samec rapl, tak spíš se zbavit ho, než samice. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 22:19 Daaava – Re: Barney
Takže mi nezbývá nic než přikoupit další a doufat, že si vybere a že nekoupím jen samce. :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 22:17 Muž Barney [61] – Re: Daaava
Samec se nejspíš chce třít, ale samička neni připravená. Ale že by toto Skaláři dělali? Nejspíš nemáš ideální párek. Kolik jsi koupik na začátku kusů, 2 ? Pokud se ti dva dali dohromady z nutnosti, zřejmě něco neklape. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 22:12 Daaava
Zdravím zdejší veřejnost. Prosím o radu s jedním pro mě nepochopitelným jevem. V akváriu máme dva skaláry (podle ma párek), máme je od února, takže bych jejich věk odhadoval tak na 7-8 měs. Doteď byli v pohodě, dokonce jsme už asi čtyřikrát viděli jak si hlídaj vajíčka nakladený na listu (samozřejmně bylo do tří dnů po nich). Teď ale došlo k něčemu, což dost dobře nechápu. Jeden z nich, asi samec, začal tu druhou nahánět, doráží na ni a kouše ji. Kvůli tomu je už 3 dny zalezlá a skoro kvůli tomu ani nežere. Když náhodou vyleze, ten druhý jde hned po ní a když jí párkrát prožene akvárkem, hned zase zaleze.
A ještě něco. Když už vyleze a zastaví se, ten druhý, pokud ji zrovna nehoní, se před ní postaví a má takový třesavý pohyby, jakoby tiky. Vypadá to jako by ji zastrašoval a nebo naopak se jí dvořil. Co má tohle všechno znamenat?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 16:37 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Pavla
Žaberní víčko nedosedá natvrdo,tzv.,,záclonku" má.Pokud je delší,je to nejspíše hlenová ochrana(tvoří se více hlenu).Jestli k tomu ještě zrychleně dýchají,nebo,,jedou na jednu žabru"jedná se s největší pravděpodobností o napadení žabrohlísty.Doporučil bych léčbu Chloraminem T,nebo Tremazolem.U Chloraminu T je potřeba zvednout pH nad 7,5,UT nad 10 a minimálně 12 hodin před nekrmit,je to pro zkušené.Tremazol,který sám používám vyžaduje jen po ukončení léčby vyměnit 80% vody.Léčba probíhá 3x po 3 dnech.Hlídal bych i výkaly,zda nemají bílou barvu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2009 14:51 Pavla – skřele
Dobrý den, mohl by mi někdo poradit. Mám doma terčovce a teď se jim udělaly takové jakoby záclonky za skřelemi. Rychleji dýchají. Jeden nepřijímá jídlo. Musím silně vzduchovat. Pokuď někdo víte, tak prosím o radu, jak je přeléčit. Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2009 07:16 Žena weron [2] – Re: metal
to ma teší a rado sa stalo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.05.2009 15:29 Muž metal [96] - Cichlidy – re weron
vrele diky za radu ,skusil som exit a visledok je us po 12 hodinach zacalo to myznut.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2009 07:15 Žena weron [2] – Re: metal
no mne to po čase odoznelo samé, ale akurát čítam čosi podobné v poradni www.dajanapet.cz/… (názov je "prosím o radu" z 11.4.2007 14:29) - snáď to ešte bude na tejto strane, keď to kukneš. Majiteľ mal ale aj sprivodné príznaky (rozstrapkávanie plutiev) V každom prípade by to podľa toho vraj mohlo byť aj napadnutie nejakými zrejme parazitmi (biológia mi až tak veľa nehovorí) - možno tá rada povie tebe viac.
Edit: ešte raz to čítam a zisťujem, že on tam popisuje ťahanie vlákien z plutiev, nie z tela skalára, tak to asi moc nepomôže...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.05.2009 15:45 Muž metal [96] - Cichlidy
mas pravdu taha sa to z tela ale ziadne rany po bitke nevidno.zasolil som vodu uvidim co dalej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2009 11:57 Žena weron [2] – Re: metal
Hm, ak to vyzerá ako dlhá pavučinka ťahajúca sa z kože, tak asi tuším o čom píšeš. Nie je možné, že by tvoj skalár mohol mať nejaké mechanické poškodenie? Moja skalárica to mala, keď sa dosť prudko pobila s druhou - vtedy som ju odlovila do karantény (hlavne aj aby mala kľud), ničím som neliečila - nechávala som to "vyhniť". Po pár dňoch, keď sa zahojili zranenia z bitky a poobnovoval sa sliz, tak tieto pavučinky zmizli... Inak som to nijak neriešila - ešte sa to sem-tam stáva, ale opäť tomu predchádza nejaká tá potýčka. Pravda ale je, že sa to väčšinou ťahá z tela, nie z plutvy (aspoň si na také nespomínam). hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.05.2009 07:02 Muž metal [96] - Cichlidy – skalar nemoc
skalar na hornej plutve ma nieco ako pavucina alebo vata ,je to dlhe a priesvitne.taha to za sebou a je to dlhe aj 3cm.neviem co to je tuna sa o niecom takom nik nevijadroval.foto momentalne nebude.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2009 16:41 Muž Barney [61] – Re: capretto
Zvyš teplotu vody na 30°C, osol ji a krm živým nebo mraženým, hlavně artemie. ;-)
Pordil bych dřív, ale nevšiml jsem si fóra, sorry. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2009 13:34 Muž capretto [32]
Tak dík za rady a hlavně za ochotu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2009 13:22 Muž capretto [32]
Pro velký úspěch pozoruji zarudnutí na začátku postraních ploutví tone poraďte co s tím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2009 12:51 Muž capretto [32]
Prosím poraďte!mam tam dát sůl nebo co pomůže?bojim se sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2009 11:46 Muž capretto [32]
A co s tím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2009 11:46 Muž capretto [32]
Já nevím,proto se ptám hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 20:46 Muž DavidDizzer [26] – Re: capretto
je to plíseň_?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 19:58 Muž capretto [32] – Skalára - bílý povlak
Ahoj, přendal jsem z menšího akva rypouny do většího, a típ pádem jsem přestal do menšího dávat patentky. Od té doby moje 3 skaláry nežerou. A navíc na tom jednom se objevil takový jemný bílý matný povlak...Ostatní ryby jsou o.k a dlabou... Co s tím? Díky za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 19:05 Muž capretto [32]
Mám taky dotaz, přendal jsem z menšíhi akva rypouny do většího, a típ pádem jsem přestal do malého dávat patentky. Od té doby moje 3 skaláry nežerou. A navíc na tom jednom se objevil takový jemný bílý matný povlak...Ostatní ryby jsou o.k a dlabou... Co s tím? Díky za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2009 18:06 Muž capretto [32] – Re: Romy
o.k. díky... ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2009 17:18 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: capretto
Léčivo se jmenuje Entizol. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2009 17:14 Muž capretto [32] – Re: miro03
Zatim sem dal skalaru do izolace, zvýšil sem teplotu na 30. A v pondělí koupím ten entizolom a uvidím....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2009 17:03 Vosounek – Re: miro03
Souhlas s Mirom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2009 10:51 miro03
Vosounek napsal: Bleskam do jinýho akvárka, teplota na třicet stuipňů a trochu soli do vody. Do třech dnů bude fit. To Skaláří vobčas dělají. Jo a pořádně odkalit dno vyčistit filtr a bude dobře.
K premnoženiu parazita dochádza pri oslabení imunytného systému ryby.Pri transportoch,premiestnovaní s akvária do akvária,zanedbanej údržbe,patogénne krmenie.V počiatočnom štádiu pomože aj zvýšenie teploty ale nedojde k úplnému vyhynutiu parazita,pri dalšom oslabení imunity dojde k opetovnému problému. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2009 10:46 miro03 – Re: capretto
Evidentne ide o vnútorné parazity treba zaliečit entizolom kúpiš ho u veterinára.Dávkovanie si tu nájdeš v starších príspevkoch v sekcii fora. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2009 09:42 Muž capretto [32] – Re: capretto
Ju a má bílé, skoro průsvitné výkaly. Krmím suchým a mraženýma patentkama z obchodu. Jak dlouho vydrží bez žrádla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2009 09:26 Muž capretto [32] – Re: Vosounek
Tak mám tu ještě jedno malý akvarium do ktereho ho můžu dát. Sice kulatý , ale jiné nemám :-(
Jak moc mu mám osolit tu vodu? A musím mu tam na ty 3 dny dávat filtraci, topítko navíc mám, vzduchovací kamen taky , ale filtraci ne... Jedině ji v pondělí koupit, ale jestli to vydrží do tý doby bez filtrace? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2009 08:08 Vosounek – Re: Yirka
Jirko neznám, ale povedlo se mi vyléčit více Skalár touto jaxi neortodoxní metodou, kolega ichtiolog říká bičíkovci kteří cizopasí ve Skaláře se za určitých podmínek přemnoží a napadnou měchýř ryby, slábne nežere a snaží se plavat což je horší a horší. Vyšší teplota je likviduje. Opakuji je to babaská rada, ale mockrát cca 5-krát mi vyšla ;-)
Je jasné jako u všeho ber nebo nech bejt palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2009 07:08 Muž Yirka [9118] – Re: Vosounek
Důvod???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2009 06:45 Muž capretto [32] – Re: Vosounek
o.k. zkusim to...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2009 19:36 Vosounek – Re: capretto
Bleskam do jinýho akvárka, teplota na třicet stuipňů a trochu soli do vody. Do třech dnů bude fit. To Skaláří vobčas dělají. Jo a pořádně odkalit dno vyčistit filtr a bude dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2009 18:46 Muž capretto [32] – Skalára nežere
Ahojky, přendal jsem ryby do většího akva a po pár dnech mi přestal jeden skalár žrát, ostatní tři skaláry žerou normálně a ostatní ryby jsou taky o.k. Už nežere 3 dny . A u "bočních" ploutviček má u těla červený jakoby proužek... Většinou je jen na jednom místě, ani moc neplave.... :-( Nemáte nějaký nápad čím by to mohlo být, nebo jak jí pomoci???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2009 12:05 miro03 – bílý cizopasník nad okem skalára
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2009 11:50 Muž Romy [1822] - Cichlidy
Já bych viděl možnou příčinu v tom, že infekce vzniká pozřením spor spolu s potravou, jinými slovy - musí se dostat do zažívacího traktu. Jestliže opomeneme přenos cestou konzumace nakažených tkání uhynulých ryb, vyvstává otázka: "S jakou potravou k pozření spor dojde?"

To ano pozřením,k prvozavlečení došlo s nítěnkami,jak jste psal.Dále se jen nemoc udržuje,ale to stále ještě nevysvětluje,proč byly některé ryby stejného druhu nemocné a jiné nikoliv.Chápal bych,kdyby byly z jiného sloupce vody,resp.podle stravovacích návyků ryb brát si potravu ze dna.Dalo by se to snad i vysvětlit,že spory se zdržují na dně.Ale to by logicky odneslo více ryb.

Spíše mne napadá,i podle Vašeho průběhu nemoci,že není tak invazivní,a množství spor není tak velké.Nemoc prostě neléčitelná,a s delším průběhem.Možná měly některé rybky prostě jen štěstí.Občas jsou věci mezi nebem a zemí...Kdo ví. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2009 09:54 Romiš – Re: miro03
Taky by mě zajímalo, jak to celé "funguje" a zda šlo tehdy skutečně o hmyzomorku. Obávám se však, že všechno nejspíš skončilo likvidací postižených ryb bez dalších opatření.
Třeba bude příležitost se k té záležitosti ještě vrátit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2009 08:53 miro03 – Re: Romiš
Myslím si že pokial to len konzultovali s doc.Dvořákem tak zas to len zostane na dohadoch.Dokázalo by to z istotou určit len odborné parazitologické vyšetrenie na Veterinárnom výskumnom ústave.Prípadne usmrtenie troch kusov z nádrže urobenie pytvy doc.Dvořákem a následné pozretie pod mikroskopom.Pokial tak doc.Dvořák urobil tak bi to bolo prospešné sa ho na to opýtat a vložit sem príspevok pre uživatelov týchto strániek. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2009 00:59 Romiš – Re: Romy
Jen mi není jasné, že pokud je Plistophora hyphessobryconis taková metla, jak se píše, jak je možné, že se nenakazily všechny ryby.
Já bych viděl možnou příčinu v tom, že infekce vzniká pozřením spor spolu s potravou, jinými slovy - musí se dostat do zažívacího traktu. Jestliže opomeneme přenos cestou konzumace nakažených tkání uhynulých ryb, vyvstává otázka: "S jakou potravou k pozření spor dojde?" Napadá mě, že spolu s nítěnkami, které jsou uváděny jako "běžný" zdroj nákazy. Pokud ale v mé nádrži žádné nítěnky nežijí?!...
Ovšem, pokud to byla ona....Dokázalo by to z jistotou určit jen odborné parazitologické vyšetření
Jistě, bez podobného důkazu je jakékoli tvrzení jen dohadem. Možná mohl v tomto směru víc napovědět jiný případ... :-O
Svého času jsem ve Sklorexu natrefil na stejným způsobem "postižené" rhodostomy, jaké jsem měl dříve sám v případě, který jsem popsal. Upozornil jsem Ing. Šmerdu na tuto skutečnost a vyslovil domněnku, že jeho ryby jsou pravděpodobně napadeny hmyzomorkou rybí. Při té příležitosti Ing. Šmerda připustil možnost, že bude tuto záležitost konzultovat s doc. Dvořákem. K mé smůle mě tehdy nenapadlo zjišťovat, zda tak udělal a s jakým případně výsledkem. Možná bude ještě příležitost se jej na to zeptat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2009 23:07 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Romiš
Není třeba se omlouvat,hlavně,že jsme se dobrali společného konce.Vždyť o tom diskuze je,ne? ;-) Jen mi není jasné,že pokud je Plistophora hyphessobryconis taková metla,jak se píše,jak je možné,že se nenakazily všechny ryby.Ovšem,pokud to byla ona,ale na to už asi nepřijdeme.Dokázalo by to z jistotou určit jen odborné parazitologické vyšetření. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2009 11:29 Romiš – Re: Romy
Omlouvám se, nechtěl jsem mystifikovat, přesto se stalo... hmm
Infekční spory Pleistophory hyphessobryconis se uvolňují z hostitele nejen po jeho smrti rozpadem tkání, ale i při defekaci.
Proto jsou také na místě ta opatření, která jste zde popsal.
Neodpustím si ale poznámku z praxe:
Zcela výjimečně jsem svým rybkám "přilepšil" živými nítěnkami, ačkoli jsem se již dávno zařekl, že toto krmivo raději používat nebudu. (Vím, že se akvaristika bez nítěnek neobejde, ale já a moje hobbyakva ano.) Následně se u 4 rhodostomek z asi 13 objevilo napadení tímto parazitem. Protože jsem z pro mne věrohodného zdroje získal (mylnou) informaci, kterou jsem dříve uvedl, (že přenos je možný jen z uhynulého hostitele), ryby jsem nechal v nádrži až do okamžiku, kdy jsem tuto rušil. Což bylo několik měsíců od prvních příznaků onemocnění. Během té doby se rybky chovaly zcela normálně, jen ke "konci" se u nich začaly projevovat (zatím "mírné") tělesné deformace. Přitom k rozšíření nemoci na další členy jejich hejna, stejně jako na další druhy ryb, (mezi nimi např. neonky), nedošlo...
Znovu tedy konstatuji, že už souhlasím s tím, že i žijící nakažené ryby jsou pro své okolí potencionální hrozbou, a že minimálně jejich okamžité utracení ihned po zjištění onemocnění je na místě.
Co se týče totálního předělání akva s důslednou desinfekcí, ponechávám na uvážení jednoho každého, kdo se s touto nemocí setká v praxi.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2009 10:47 Ivulik1
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [33] ...... 39

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 36286x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5376-skalara-nemoc?od=1601