Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hodnoty vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Hodnoty vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   19.03.2017 18:26 Marcel G Re: lacewings
lacewings napsal: -"phosphates AND toxicity AND plants" je nedostatečné, ale to vám asi nevysvětlím
-vidím zde zcela zřetelně nesourodost s vaším postupem a i případnou formou, možné diskuse
-odkazy na celou řadu podnětných zahraničních prací jsem vložil,
-na zpomalený vývoj ryb stačí stránky rybářů a studie v češtině,
-jak jsem uvedl ,tohle není pro mne priorita a dělat práci bez jakékoliv koncepce .....
-navíc tvorbou, vyhledej a dolož relevantnost, je podle mne hloupost.
-ocenuji přístup několika aktérů, kteří dokáží i podnět dále zpracovat a rozvinout, ale jinak .....

Asi si mé příspěvky špatně vykládáš.

1) Jsem univerzitní knihovník, takže bych řekl, že o vyhledávání informací už něco vím. Umím samozřejmě rozlišovat i mezi vyhledáváním v názvu, abstraktu, či plném textu. Vyhledávací frázi, kterou jsem uváděl, jsem uváděl jako příklad. Nebo si myslíš, že jsem nic jiného nezkoušel (detrimental, macrophytes, aquatic plants ... atd.)? Databáze Scopus, ScienceDirect a Web of Science patří mezi největší světové bibliografické či plnotextové databáze. Nikdy jsem netvrdil, že se nedají nějaké zdroje informací najít i jinde. Moc bych se ale divil, že by za celá desetiletí žádný vědec ve své práci ty historické (zapadlé) studie nikdy necitoval. A pokud by je citoval, v těchto databázích bychom na ně s největší pravděpodobností našli odkaz.

2) Říct, že ohledně působení fosforečnanů na organismy existují studie, aniž bych uvedl jaké, umí s prominutím každý (a není na tom samozřejmě nic špatného). Praktickou hodnotu má ale takové tvrzení pražádnou (nelze ho ověřit). Asi jsi to nemyslel špatně, ale jak už jsem psal, bavíme se tu už nějakou chvíli o zvýšené koncentraci anorganických fosforečnanů. Na tuto konkrétní diskuzi jsi reagoval svými výroky. Já jsem jen slušně požádal o uvedení konkrétních studií. A rozhodně jsem to nemylel tak, že žádné takové studie neexistují a že se tě jen snažím nachytat. Byl bych opravdu vděčný za odkaz na jakoukoli relevantní studii

3) Odkazy, které jsi vložil, jsou sice v mnoha ohledech podnětné (to rozhodně nepopírám!), ale o škodlivosti či toxicitě zvýšených koncentrací anorganických fosforečnanů v nich nic není (pokud mě vyvedeš z omylu, budu jen rád!), takže bohužel nejsou relevantní. Prakticky všechny studie, které se zabývaly škodlivostí fosforečnanů a které jsem četl, pojednávaly o jejich nepřímé škodlivosti zvýšením eutrofizace (přemnožení řas nebo sinic a s tím souvisejících problémech). To je samozřejmě velmi dobře zdokumentovaný fenomén, ale o to nám tu myslím nešlo. O tom, že by zvýšená koncentrace anorganických fosforečnanů způsobovala zpomalený vývoj ryb, slyším poprvé (netrvdím, že to tak nemůže být, ale odkaz jsem na to zatím žádný nenašel).

PS: Tvoje příspěvky mi připadají často velmi podnětné a můžeš si být jistý, že o nich často přemýšlím a někdy si k nim i vyhledávám další informace (to, že o tom nevíš, neznamená, že to zůstává bez odezvy). To, jak si vykládáš mé dotazy na zdroje, je samozřejmě tvoje věc. Pokud v tom chceš vidět nějakou levotu (jako někteří další lidé zde na fóru), budiž. To, že nedokážeš říct, že o žádné takové studii nevíš, a místo toho dáváš odkazy na studie, které s dotazem přímo nesouvisejí (a zaměňuješ "působení fosforečnanů" za "působení sinic a jejich toxických produktů"), je také tvoje věc. Já z toho žádné drama nedělám. Jen mi to připadá zbytečně vyhýbavé a tvoje následné důvody jako výmluvy. No, omlouvám se, že jsem se vůbec na ty konkrétní studie ptal (a vznesl takový nekoncepční dotaz), a že asi nepatřím mezi ty aktéry, kteří dokáží tvůj podnět patřičně zpracovat a rozvinout. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2017 17:24 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Marcel G
-"phosphates AND toxicity AND plants" je nedostatečné, ale to vám asi nevysvětlím

-ono totiž nikdy nejde o název studie jako takové ,ale o to, co obsahuje a zda tam ta daná informace je,
-pokud ta informace tedy není v databázích Scopus, ScienceDirect nebo Web of Science, není tedy již nic co je relevantní?
-co když tam není jen uvedena, nebo jste použil nevhodný vyhledávací slova, co třeba universitní knihovny atd.

-již vám nebudu do toho zde zasahovat,
-vidím zde zcela zřetelně nesourodost s vaším postupem a i případnou formou, možné diskuse
-odkazy na celou řadu podnětných zahraničních prací jsem vložil,
-na zpomalený vývoj ryb stačí stránky rybářů a studie v češtině,
-rovněž tak i působení sinic, cyanotoxinů, lze dohledat v češtině,
-jak jsem uvedl ,tohle není pro mne priorita a dělat práci bez jakékoliv koncepce .....
-navíc tvorbou, vyhledej a dolož relevantnost, je podle mne hloupost.
-ocenuji přístup několika aktérů, kteří dokáží i podnět dále zpracovat a rozvinout, ale jinak .....
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.03.2017 15:02 Marcel G Re: lacewings
lacewings napsal:
-ale pozor,já jsem psal pouze, že studie ohledně fosforečnanů a jejich působení na organismy jsou zpracovány
-nic tedy v přímém smyslu, související přímo s toxicitou anorganických fosforečnanů
-do této úrovně, specifikace, jste to pouze nyní rozšířil

Psal jsem: "Když totiž zkusím hledat "phosphates AND toxicity AND plants" (což jsou dostatečně obecné pojmy nato, aby mi to něco našlo) v databázích Scopus, ScienceDirect nebo Web of Science, žádnou relevantní studii mi to nenajde." Z toho myslím jasně vyplývá, že mě v mém dotazu zajímala toxicita fosforečnanů. Celou dobu tu také řešíme vysoké hodnoty PO43- (= rozpuštěný reaktivní fosfor) v akváriu, které zmiňoval dudák. Ty jsi v souvislosti se zvýšenou koncentrací PO43- zmiňoval "poměrně markantní zpomalená vývojová tvorba jedinců". Z toho všeho jsem nabyl dojmu, že tvoje zmínka o "působení na organismy" je myšlena ve smyslu "toxického" (či jinak škodlivého) působení. Vysvětlili jsme si, žes to myslel jinak (i když nevím jak) a že žádné odkazy na relevantní studie neznáš, a tím to pro mě končí.

PS: Nemyslím to nijak negativně. Jen konstatuji fakta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.03.2017 12:26 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Marcel G
-ale pozor,já jsem psal pouze, že studie ohledně fosforečnanů a jejich působení na organismy jsou zpracovány

-nic tedy v přímém smyslu, související přímo s toxicitou anorganických fosforečnanů
-do této úrovně, specifikace, jste to pouze nyní rozšířil

-co třeba " toxicidade de fosfatos inorgânicos sobre a vida aquática "
- " toxicity of inorganic phosphates on aquatic organisms "
;-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2017 11:43 Marcel G Re: lacewings
Díky za odkaz, ale nezdá se mi, že by některý z citovaných zdrojů pojednával o toxicitě fosforečnanů pro vodní organismy. Podobných zdrojů jsem už prošel doslova stovky, ale nic o toxicitě anorganických fosforečnanů jsem tam nenašel. Zkusím se ale na tu knihu ještě podívat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2017 11:13 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Marcel G
Marcel G napsal: lacewings napsal:- studie ohledně fosforečnanů a jejich působení na organismy jsou zpracovány
A mohl bys sem dát prosím odkazy na pár takovýchto studií? Nebo to skončí obligátním: "už si nepamatuji přesné názvy" apod.? ;-) Když totiž zkusím hledat "phosphates AND toxicity AND plants" (což jsou dostatečně obecné pojmy nato, aby mi to něco našlo) v databázích Scopus, ScienceDirect nebo Web of Science, žádnou relevantní studii mi to nenajde. Za jakýkoli odkaz proto budu vděčný.

-zkusil jsem ted namátkou "bioavailability of different phosphorus forms in freshwater systems"
- dostal jsem se třeba sem - books.google.cz/…
-z toho je již dostatečně zřejmé, kde čerpat potřebné informace, viz odkazy na studijní materiály včetně požadovaných názvů
-případně lze využít jiný odkaz přes " bioavailability of different phosphorus forms in freshwater systems "
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.03.2017 09:48 Maq Re: lacewings
lacewings napsal:
- částečný náhled si lze udělat zde
hgf10.vsb.cz/…

Výborný pramen, děkuji!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2017 20:12 Muž MomoMMC [6] Re: Jarry
Ciastocne mas pravdu a priznam, ze na EI som presiel po tom vo som do testov vrazil bezmala 100 eciek a aj tak som nemohol dosiahnut rovnovahy tak som kupil CO2 bomby a sledoval priznaky. Mozem vsak porovnat s akva s korkami kde mam NO3 nemeratelne vysoke a aj pri zriedeni 1:3 akva voda a destilka je to cervene a v pohode mi tam ziju rybicky. napr. Tetry tam su dva roky bez uhynu (ak neratam ze dostali teplotny sok pri stvrtrocnej vymene vody a boli zozrane) a bez problemov sa v tej vode mnozili ancistrusy. PO4 tam je sice len na urovni 0,5mg/l ale je to tiez extrem. V tej vode sa mi vytrelo a uspesne som odchoval aj zavojovu formu dania leopardieho a mam dojem, ze cim spartanskejsie podmienky tym odolnejsie rybicky. Neonky ak sa dobre pamatam boli vyslachtene na sledovanie prudu odpadnej vody takze pokial nechovas F-kove rybicky zvyknute na konkretny biotop a parametre vody su tie nase preslachtene viac adaptovane na horsie podmienky ako ich sukmenovci v divocine.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2017 19:19 Muž Jarry [1437] Re: MomoMMC
Roste ti to hezky. JBL testy jsou myslím docela přesné, občas změřím kohoutkovou vodu, ke které mám rozbor a NO3 sedí. Jestli hnojíš metodou EI, tak asi nemusíš řešit ani ty příznaky. Ona ta vyšší úroveň PO4 určitě ryby hned nezabije, ale mohly by tam být dlouhodobé dopady a to mě právě zajímá. Snažím se držet hodnoty NPK+Fe držet na minimu, kdy nestrádají rostliny, ani ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.03.2017 19:17 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Jarry
-pokud se jedná o stanovení nějaké limitní jednotky, tak tady je to ovlivněno několika faktory
- částečný náhled si lze udělat zde
hgf10.vsb.cz/…
- ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2017 17:15 Muž MomoMMC [6] Re: Jarry
Ja mam PO4 stale na urovni cca 2mg/l a vsetko je v poho. Poslednu dobu som sa na testy upne vybodol a neriesim ich. Hnojim EI, dodavam CO2 na uroven cca 30mg/l a svietim uz sice menej ale aj tak pri tabulkovom prepocte na PAR (nemam merak) som u dna niekde na urovni 40-60 μmol PAR a teraz zda sa ide vsetko ako ma. Riasa sa tvori minimalne, rybicky su spokojne, rastlinky rastu a ja mam radost. Vybodnite sa na testy a orientacne hodnoty z nich a radsej sa venujte priznakom. Mne to trvalo pochopit rok ale stalo to za to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2017 10:51 Muž Jarry [1437] Re: lacewings
Děkuji:-) Ještě se zeptám - jakou koncentraci lze považovat za "bezpečnou"? Kdesi jsem četl o problémech při hodnotách nad 1mg/l, proto jsem to uvedl v dotazu (a držím to i v akváriu), ale není i to moc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.03.2017 08:31 Marcel G Re: dudak
Fotka k příspěvku dudak napsal: kompletně správně by to bylo takto
pH 6,23
konduktivita 172 uS
Fe 0,018mg/l
Cl 10,06 mg/l
NO3 7,75 mg/l
SO4 36,47 mg/l
PO4 61,4 mg/l
Ca 19,34 mg/l
K 0,818 mg/l
Mg 1,82 mg/l
Na 4,18 mg/l

Pepo, součet látkových koncentrací kationtů a aniontů opravdu nesedí (což musí!), ale nikdo samozřejmě netvrdí, že je to Tvoje chyba.
Podívej se na přiložený obrázek.
Suma všech kationtů činí 1,314 mmol/l, zatímco suma všech aniontů činí 1,820 mmol/l.
Chybí tam tedy 0,506 mmol/l nějakých kationtů, nebo tam přebývá stejné množství aniontů. Pokud jsi si správností uvedených údajů (a jednotek) opravdu jistý, pak bych se asi obrátil na laborku s žádostí o vysvětlení.

Máš někde v rozboru i hodnotu celkové alkality (kyselinové neutralizační kapacity = KNK)? Nezdá se mi, že by mohla být opravdu nulová.

A jsou všechny hodnoty (kromě pH a konduktivity) skutečně v jednotkách mg/l? Není tam třeba někde poznámka, že nějaký prvek je vyjádřen v "jiné podobě" (např. vápník bývá občas uváděn jako CaCO3, nebo dusík bývá někdy uváděn jako NO3-N apod.)?

Snažím se jen nahlas přemýšlet, kde ještě by mohla být nějaká chybka. Případně, pokud by to pro Tebe nebyl problém, mohl bys mi ten rozbor vyfotit a poslat? Každopádně i když bychom tam těch chybějících 0,5 mmol/l kationtů nenašli, moc děkuju, žes to sem dal!!! Aspoň mám zase o čem přemýšlet. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   18.03.2017 08:15 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Jarry
Jarry napsal: ..... vliv fosforečnanů na ryby, v koncentracích nad 1mg/l :-)
-přímý vliv
-poměrně markantní zpomalená vývojová tvorba jedinců
-nepřímý vliv
-pokud bude zvýšený obsah fosforu ve vodním sloupci ,bude se jednat o živný produkt pro vznik sinic, které podpoří i další aplikované živiny ,kterých je třeba v dané fázi obecný nadbytek, včetně pH a teploty.
- sinice dokáže vytvářet tzv.cyanotoxiny, které jsou právě pro ryby nebezpečné
-význačný rod Anabaena, druh Anabaena flos aquae, ale i rody Microcystis, Planktothrix, Nostoc, atd.
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2017 08:09 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Caute chcem sa spytat na dodavanie drasliku v tvrej vode. Mam vstupnu vodu 25nemeckych stupnoch podla vodarni, papierikove mi ukazuju trocha viac. Testom od akvaru som meral vapnik a vyslo mi cca ze celu tvrdost tvori vapnik, horciku tam bude minimum. Draslik meriam jbl testo a stale ukazuje cez 12mgL. V hnojive som dodaval len no3 ktore rastliny este vela neuberaju. Horcik som daval 5g mgso4 na 400l vody. Posledne 2 tyzdne som pridal na 10mg tyzdenne. Ale rastliny rastli slabo. Az posledny tyzden som pridal aj draslik asi 8mgL a vidno na rastlinach ze lepsie podrastli. Taktie fosfor ak ho mam na minime menej to rastie. Az od 0,5 mgL vydno zlepsenie. Moze ten vapnik v mojej vode branit prijmu ostatnych zivin. Mam podla vas ist na vyssie hodnoty bez obav? Taktiez na horacovych strankach som cital ze pri nedostatku draslika hnednu okraje listov co sa dialo umna. Teraz je to lepsie po pridani draslika. Dierky sa mi praveze netvoria. Ma niekto skusenosti alebo rady s tvrdou vodou s velkym obsahom vapnika?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.03.2017 22:51 Maq Re: dudak
Já Ti naprosto věřím a nechci vypadat jako hnidopich. Ale i ta konduktivita: Většinou se počítá že 100 mg TDS udělá cca 70 µS/cm. Když tam máš 172 µS, měl bys mít cca 245 mg/l TDS. A ty Tvoje údaje dávají jen 142 mg/l TDS.
Můžem to nechat být, o nic nejde. Já beru na vědomí, že 60 mg/l PO4 nezabilo ryby a nic se nestalo.
Edit: Otočil jsem to. 70 mg TDS je 100 µS. Takže když máš 172 µS, měl bys mít cca 120 mg TDS. Ale máš jich 142. Něčeho je moc, a asi to bude nějaký anion.
Edit 2: Když se u PO4 61,4 zamění za 14,6, vyjde to akorát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 22:38 Muž dudak [1885] Re: Maq
taková voda vznikne smícháním pražské vodovodní (Káraný cca 500uS, pH 8) vodou z RO a snížením pH za pomoci kyseliny fosforečné. Do vody se nepřidávaly žádná hnojiva, snad jen něco málo pevného do dna ke kořenům, jinak jen žrádlo pro ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.03.2017 22:31 Maq Re: dudak
Děkuji. Teď už chybí jen 0,48 mN nějakých aniontů, tj. např. 8,7 mg/l NH4+ (za předpokladu nulových hydrogenuhličitanů).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.03.2017 22:27 Maq Re: larix
No ano, z uvedených hodnot jen ohromný fosfor a málo hořčíku. Jenže jako celek taková voda je velmi neobvyklá, byl jsem z toho zmatený, a proto jsem použil slovo "šílená". Pak jsem si to vložil do tabulky, kterou pro tyto účely mám, a "šílenost" se ukázala jasně: taková voda prostě není možná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.03.2017 22:26 Muž dudak [1885] Re: larix
sinice vůbec, sem tam na skle zelená řasa a rozsivka + na kamenech taková ta řasová patina ze všeho možného, ale sinice ani štětičková řasa tam nebyly.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 22:23 Muž dudak [1885] Re: Maq
tak jsem to celé projel a opravdu jsem se upsal, takže se omlouvám, ale mám to v tabulce ještě s dalšíma rozborama jinejch vzorků, takže je to hned.

chyby byly u Na a K, takže kompletně správně by to bylo takto
pH 6,23
konduktivita 172 uS
Fe 0,018mg/l
Cl 10,06 mg/l
NO3 7,75 mg/l
SO4 36,47 mg/l
PO4 61,4 mg/l
Ca 19,34 mg/l
K 0,818 mg/l
Mg 1,82 mg/l
Na 4,18 mg/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 22:16 Muž larix [1420] Re: tonof
Ako som už písal, som zvedavý, ako to bude fungovať v odlišných podmienkach tvojej nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 22:16 Muž larix [1420] Re: dudak
A čo často prezentovaný nepomer dusík vs. fosfor ako iniciátor výskytu siníc? Sinice v nádrži neboli? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 22:14 Muž larix [1420] Re: Maq
Maq napsal: Každopádně to je šílená voda, a že v tom žily choulostivé ryby, to hledím.
V čom je šialená? Mne sa zdá, až na ten fosfor celkom normálna. Okrem toho, ani ten fosfor v uvedenej koncentrácii asi nebude až taký zásadný problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 22:11 Maq Re: dudak
Spíš jsem myslel, jestli jsi se v některé hodnotě třeba neupsal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 22:02 Muž tonof [53] - RostlinyRe: larix
To Tvoje dávkovanie vápnika mi tiež vŕta v hlave, pretože máme zhruba rovnakú zdrojovú vodu v apríli to s tým vápnikom začnem skúšať ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 21:54 Muž dudak [1885] Re: Maq
počítat to nebudu, je to oficiální rozbor z laborky a ne nějaké kapkové či papírkové testování, ještě cca po 4 měsících jsem naměřil kapkama PO4 přes 20mg/l. Lije se ale do toho poměrně velké množství kyseliny, pravidelně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.03.2017 21:52 Muž larix [1420] Re: zervan
Toto tvoje pozorovanie mi vŕta v hlave už od minula, keď si to spomenul. Teraz zariaďujem dve nové nádrže, takže sa k tomu dostanem neskôr ale určite to skúsim overiť, resp. zistiť spotrebu vápnika u mňa. Aktuálne ho pridávam (vrátane výmen vody) v množstve 20 mg/l. Takáto hodnota v spojení s dodávaním 4 mg/l draslíka a nižším obsahom dusíka u mňa vyriešila problém s deformáciami mladých listov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 21:46 Maq Re: dudak
V těch číslech je někde chyba. Moc aniontů, málo kationtů. Nepasuje to. (Srovnalo by to např. 12.3 mg/l NH4+, ale to pouze tehdy, že ve vodě nebyly žádné uhličitany.) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 21:45 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Maq
Nepočítal som to, ale tiež sa mi tak na pohľad zdá, že je tam akosi veľa aniónov a málo katiónov hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 21:38 Muž dudak [1885] Re: Maq
sodík 0,0258 mg/l
NO2 0,0023 mg/l
NH4 se neměřilo, ale kdyby tam nějaké větší množství bylo, těžko by to ryby přežily
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 21:25 Maq Re: dudak
dudak napsal: mikroprvky vypisovat nebudu, tohle by mělo pro orientaci stačit
Ale sodíku nebo amonia tam muselo být hodně, jinak to nevychází.
Každopádně to je šílená voda, a že v tom žily choulostivé ryby, to hledím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 20:32 Muž dudak [1885] Re: MichalV
osvětlení převážně denní světlo, filtrace externí velmi dobrá dle mého mínění, jak mechanická tak biologická. Část filtru tady rybicky.net/k/forum/678209.jpg ve skutečnosti toto jsou pouze nádoby s mechanickou filtrací, za tím jsou ještě další tři větší s filtrací biologickou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 20:16 Muž MichalV [327] Re: dudak
a intenzita osvetlenia? ako tam bola riesena filtracia? prietok, objem filtra?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 20:08 Muž dudak [1885] Re: Maq, Marcel G
pH 6,23
konduktivita 172 uS
Fe 0,018mg/l
Cl 10,06 mg/l
NO3 7,75 mg/l
SO4 36,47 mg/l
PO4 61,4 mg/l
Ca 19,34 mg/l
K 0,093 mg/l
Mg 1,82 mg/l
mikroprvky vypisovat nebudu, tohle by mělo pro orientaci stačit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.03.2017 18:07 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: larix
No práve testom GH - tvrdosť v akváriu časom neklesá. Keďže nepridávam horčík, tak to samo o sebe znamená, že zostáva na rovnakej úrovni Ca i Mg. Dokonca niekedy pozorujem mierne zvýšenie tvrdosti, čo si vysvetľujem v jednom akváriu odparovaním vody (malé experimentálne, tam viditeľne vody ubúda) a v druhom kŕmením (zrejme potrava bude obsahovať aj vápnik a horčík, či nie?). Potom som si kúpil test na Mg a vo vode som nameral cca toľko, koľko malo byť, čiže i vápnika by malo byť toľko, koľko sa očakáva.

Možno sa v absolútnom ponímaní míňa z vody veľa vápnika, lenže ono ho i je veľa vo vode, takže relatívna spotreba je malá v porovnaní napr. s dusičnanmi, ktorých koľko pridám, toľko sa minie, podobne fosforečnany. Asi by som mal upresniť, že nedržím GH nejako nízko - vodovod má asi 15 °dGH (cca 70 mg/l Ca a 20 mg/l Mg), v hlavnom akváriu riedim 1:1 s RO.

Nemusí to tak byť v každom akváriu, tak budem rád, ak sa podelíte o svoje pozorovania.

EDIT: A ani netvrdím, že mám ideálny stav v akváriu, po krátkej dobe idylky (všetky rastliny krásne rástli bez deformácií, žiadne riasy) sa bez toho, aby som niečo menil, zase nejaké riasy objavili a vady na rastlinách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 14:26 Muž larix [1420] Re: zervan
Dušan, ako si to meral? Už si to niekde spomínal a je to dosť zaujímavé vzhľadom na obsah vápnika v rastlinnej sušine. Ja keď som sa kedysi snažil zistiť obsah vápnika v vodovodnej vode kvapkovými testami Sera (gH+Mg) a porovnal to s laboratórnymi výsledkami, vychádzali z toho bludy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 13:33 Muž Jarry [1437] Re: Maq
No mě by spíš zajímal vliv fosforečnanů na ryby, v koncentracích nad 1mg/l :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.03.2017 13:19 Maq Re: dudak
dudak napsal:pošlu ti to PM
Pošli to sem, do diskuse. Je nás víc které to zajímá.
Jinak opakuji, nadbytek fosforečnanů pro rostliny není toxický, protože jej umějí redistribuovat a vylučovat (pokud taková v přírodě vzácná situace nastane). Problémem mohou být interakce s jinými prvky, vliv na množení nižších rostlin a na bakteriální komunitu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 13:17 Muž Zip [277] Re: larix
Díky za reakci, alespoň si to budu pamatovat do budoucna, že by tento nadbytek mohl být problém, ne jen nedostatek jiného ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.03.2017 13:17 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: larix
Pomer pridávaného Ca:PO4 moc nepovie, pretože Ca sa pridáva asi len pri výmene vody a PO4 priebežne, resp. PO4 sa míňajú relatívne (spotreba vzhľadom k pridanému množstvu) veľmi intenzívne a Ca zanedbateľne.

Pomer vo vode akvária sa dá stanoviť: Ca bude približne zhodný s tým, čo za vodu sa pridáva pri výmene (ani ho badateľne neodbúda, ani nepribúda) a PO4 je možné zmerať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 13:10 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Marcel G
-tak určitě si nepamatuji názvy těchto studií, pokud se tím nezaobírám do té míry, jako zde pracujete v dílčích podnětech jednotlivých odkazů, nebo se tomu věnujete i formou výzkumu
-tyto ambice již nemám, proto i uvádím co si "pamatuji" v základu,
-samozřejmě se mohu podívat do knihovny, ale určitě ne ted a hned
-v Africe probíhala celá řada výzkumu , Polsko se toho tenkrát účastnilo, spolu s Francií , je potřeba hledat i v pracích co jsou i jiném jazyku,než je angličtina
-některé studie, k věcem co zde probíráte , odesílám jednomu z aktérů diskuse, ale zapojit se do toho nějak ve větší míře nehodlám.
-dojdete sice k nějakým dílčím výsledkům, ke kterým došla řada jiných už před vámi a stejně se nedosáhne efektivity rovnocenné aplikovatelnosti, ve vztahu optimalizace užití.
-pokaždé tam bude "Něco"
-postup přírodní formy vzniku biotopu na čistě přírodních zákonech a vztazích, zde je má priorita
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.03.2017 12:54 Muž larix [1420] Re: Zip
Ak ti to v niečom pomôže, k tomuto môžem napísať iba, aký pomer funguje u mňa, čiže nič všeobecne platné (ako písal Marcel, dôležitý je kontext) - hnojenie plus zdrojová voda PO4:Ca = 1:40. Aký pomer je vo vode akvária neviem, keďže použiteľný test na vápnik ani horčík nevlastním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.03.2017 12:49 Muž larix [1420] Re: Zip
Pri 100 mg/l by som už možno týmto smerom uvažoval, ale takto vysoko som ja nikdy nešiel. A nejaké exaktné údaje k tomu nemám. Myslím ale, že lepšie ako teoretizovať, je pozrieť sa na rastliny v akváriu a ak vidno prejavy deficitu železa, zvážiť aj možnosť inhibície príjmu vápnikom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 12:29 Marcel G Re: lacewings
lacewings napsal:- studie ohledně fosforečnanů a jejich působení na organismy jsou zpracovány
A mohl bys sem dát prosím odkazy na pár takovýchto studií? Nebo to skončí obligátním: "už si nepamatuji přesné názvy" apod.? ;-) Když totiž zkusím hledat "phosphates AND toxicity AND plants" (což jsou dostatečně obecné pojmy nato, aby mi to něco našlo) v databázích Scopus, ScienceDirect nebo Web of Science, žádnou relevantní studii mi to nenajde. Za jakýkoli odkaz proto budu vděčný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 12:06 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Zip
-tak určitě některá ze studií, bude ukazovat tyto veličiny ve formách poměru
-bude potřeba pohledat v hydrobiologii
-mého oboru se tohle týká pouze okrajově
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.03.2017 11:49 Muž Zip [277] Re: lacewings
Je "vhodný" poměr fosforu a vápníku někde uveden? Zatím jsem našel jen poměr dusíku NO3 a PO4
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 11:47 Muž Zip [277] Re: larix
Já mám Ca přes 100mg/l :-( Toto již může ovlivňovat využití PO4 a Fe ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.03.2017 11:39 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: MichalV
-ano,
-poměr fosforu a vápníku je velmi důležitý na tu správnou využitelnost
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.03.2017 11:35 Muž larix [1420]
Pokiaľ viem, kalcióza je terestrická záležitosť. V pôdnom roztoku vznikajú rádovo vyššie koncentrácie vápnika ako v akváriu. Hodnoty okolo 70 mg/l sú podľa mňa pre ovplyvnenie príjmu železa nízke.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 22 23

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 19840x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4824-hodnoty-vody?od=301