Hodnoty vody
Neznám vaše akva, ale domnívám se, že nejlepší hnojivo bude ta čerstvá voda.
Co kdybyste místo hnojiva dodala do akviška tak 0,5 kg rostlin?!
Nezapomeňte dnes opět vyměnit část vody!
0 28.03.2009 13:52 zadaba Ještě je tam jeden článek s názvem DUSÍK A ROSTLINY. Filtry s obrovskou plochou pro nitrifikační bakterie nejsou jediná možnost jak se zbavit odpadních látek (NH4+).
U těch výměn rozhodně zůstaňte. Ono se to brzy srovná.
(Mimochodem - toho Nitrivce bych se až tak moc nebál.
Když už ho máte...
)
Žádnou chemii po dobu řešení. Když se něco vyskytne, nevíš pak co to zapříčinilo. Když je situace k lepšímu tak to ničím nekombinuj. Se solí bych to taky moc nepřeháněl, zrovna ancistrusi ji moc rádi nemají, taky rostliny většinou nejsou nadšené.
0 28.03.2009 10:00 zadaba Tak dneska zatím pro vzduch ancík nelítá udělám test a uvidím. Jinak v odkazu jsem našla taky totokoncentrace toxických látek můžeme vyměnit až 75 % objemu;
není-li situace kritická, stačí 25-50 %. Pozor, aby čerstvá
voda neobsahovala chlór a aby nedošlo k vzestupu pH! Tento
zásah opakujeme každý den nebo obden, dokud nám test
neukáže, že je nebezpečí zažehnáno a koncentrace postupně
klesají pod nebezpečné hodnoty. Zatím ryby vůbec nekrmíme.
Máme vyřešený akutní problém, výměnami vody jsme
zažehnali nebezpečí – alespoň pro dnešek.
Takže myslím, že vodu budu podle testu stále měnit aspon ten 1 kíbl. Ještě se chci zeptat mám doma bud od sera nitrivec nebo bioicht mám zkusit dát do aqva? Jinak rybkám jsem ještě dávala vitamíny ale jen vždy malou dávku protože jich je málo tak při výměně jsem tam vždy mylinko kápla. A taky při výměně trošku zasolím.
Sid má pravdu. Jelikož se filtry vyměnily a neběžely nějaká čas souběžně, je to skoro jako by se nádrž zakládala znovu. Teď tedy opravdu nezbývá než měnit vodu a čekat na dostatečné množství nitrifikačních bakterií.
0 28.03.2009 07:56 Jva [6] zadaba napsala: Měním vodu každý den a nevím čím to srazit poradte prosím. Aqva mám 112 l a je tam 12 rostlinek 3 umělé a koule. Díky za rady.
Přestaň každý den zasahovat do akvaria (ať odkalování, nebo jenom výměna vody). Jaké jsou hodnoty vstupní vody?
Jaké jsou hodnoty NO3 v akvariu?
Přečti si články kolem cyklu dusíku v
klub.akva.sk/….
Dej sem fotky rostlin ze svého akvaria - jestli už vůbec začaly růst.
...Tetra Tec EX 600, je tam od 5.3 tj. 22 dní... jezdím po kamínkách a zbíram "bordel"... Měním vodu každý den...
22 dní od výměny filtrů...
Běžely oba filtry nějakou dobu společeně nebo jste jen nahradila Atman Tetrou? 3 týdny jsou právě dobou kulminace NO2...
5 pavích ok (+ 1 mimčo) a 2 ancistrusci ve 112 l akvišku...
Co máte na mysli slovem "bordel" a co je jeho zdrojem v tak málo zarybněném akva?!
Každodenní částečná výměna části vody za odstátou, vytemperovanou, je v případě zvýšené koncentrace NO2 žádoucí. Kolik vody denně vyměníte?
EDIT: Než já to naklepu, už je polovina věcí vyřešena...
a nepřekrmuješ ty rybky náhodou? Máš jich tam pár a tak zbylá potrava může začít hnít a zvyšovat NO2
Menit vodu dal, a klidne vic denne. A za tyden, dva, mas po problemu. Filtr necistit a nesahat na nej, hadice take ne, dokud nedelaji problem.
Pokud filtr nevypínáte nebo ryby nepřekrmujete tak je pro mě záhadou ta hodnota NO2. Teď s tím nic nenděláte, vyměnte zítra třetinu vody a čekejte až NO2 samo klesne na nulu. Pak budete moct přidat další ryby. Na tu každodenní údržbu se radši vykašlete, přehnaná údržba taky může škodit.
Povlak na hadičkách ničemu neškodí, ale měl by jít lechce setřít hadříkem. Pokud se něco tvoří uvnitř hadiček, tak dokud to nebrání průtoku vody, můžete to ignorovat.
Jaký máš filtr a jak provádíš údržbu?
Edit-pozdě ale máš to tuplem potvrzené
Tak to je hodně divné. 6 pavích ok a 2 ancitrusi na 112 litrové akvárium? To je skoro prázdná nádrž a přitom vysoké NO2. Jaký máte v nádrži filtr a jak je tam dlouho? A jak provádíte údržbu? Každopádně měnit vodu každý den je nesmysl, měňte 1x týdně 30 litrů.
0 27.03.2009 20:29 zadaba – NO2
Starší reakce
0 02.03.2009 21:17 Usine – Re: Bammaboy
Rosliny ti nerostou?
Ahojte,
Mněl bych otázku, co dělat když mám nízké NO3
mám asi 10Mg/l. není to moc nízké? pro růst rostlin...?
Starší reakce
Podle toho, co od toho cekas a jestli se ti to chce kupovat. Ja bych to tam nedal. Pro funkcni akvarium nejakou dobu prevladaji zapory nad klady (z meho pohledu). Pro nefunkcni naopak. Po te "nejake dobe" je to uz jedno, bude to slouzit jen jako porezni substrat pro uchyceni bakterii. Ovsem kdyz ho po nejake dobe vymenis, aby znovu mel "zeolitovy efekt", muzes si z funkcniho akva (podle jeho objemu) udelat nefunkcni.
Myslel jsem tohle:
Zakladni otazka je, co ten zeolit (a podobne ci jine naplne na odstraneni "neceho" z vody), dela s tim, co odstrani. A kolik toho muze odstranit? Kam to da? Kolik se "toho" v akvarku tvori/existuje?
To ja nepsal
, ale to nevadi
Existují studie, zabývající se použitím zeolitu v ČOV. Jak napsal Filipsi - "nic není zadarmo"... Detaily si v případě potřeby dohledejte sám.
Trošku vstoupím do diskuze. Rád bych věděl, proč se odsuzuje nápad Poluxe se zeolitem.Johns se zajímal o tento prvohorní kámen.Isamik nevidí důvod proč ho tam mít.Já jeden z důvodů mám: ve studni mám vodu 150 mg no3,takže vodu nejen do aqva dovážím. Když přidám zeolit, prodloužím výměnu vody téměř o 1/2.co vím o zeolitu:Tento mikroporézní materiál ve svých pórech zadržuje od dob svého vzniku ionty sodíku a chloru. Ty jsou ve vodném prostředí schopny na sebe „absorbovat“ dal‘í ionty, čehož využíváme ve filtračním procesu. Absorbční řada zeolitu, tj. schopnost zachytávat jiné ionty, je na straně obsaženého chloru Cs – NH4 – K – Ca – Mg (cesium – amonium – draslík – vápník – hořčík), a na straně obsaženého sodíku NO2 – NO3 – S2O3 (dusitany – dusičnany – thiosírany). Dalo by se říci, že Zeolit je jakousi přírodní dezinfekcí.
Vždycky je "něco za něco", Poluxi. Zkuste si dohledat, co to může být v případě zeolitu.
Filipsi vám hodně napověděl.
2 10.02.2009 00:43 Romy [1839] - Cichlidy No,jednoduše rečeno,proč se snažíte dostat něco,co jde naprosto přírodními pochody,nějakými zaručeně 100% příravky...?NO2 -0 je samozřejmě v pořádku,ale NO3 je velice variabilní.Ryby jsou schopné přežít i 300,nebo 400 mg/l.Pokud nechcete odchovávávat choulostivé druhy,tak by měla stačit týdenní výměna vody,samozřejmě s odkalením.Dobrá ,,zalesněnost" a střídmé krmení,
0 09.02.2009 23:41 Polux – Re: filipsi
Jezis me je uplne jedno jestli si to tam date nebo ne tady se me na to nekdo ptal tak jsem mu odpovedel
jestli si to tam da nebo ne je jenom na nem
Zakladni otazka je, co ten zeolit (a podobne ci jine naplne na odstraneni "neceho" z vody), dela s tim, co odstrani. A kolik toho muze odstranit? Kam to da? Kolik se "toho" v akvarku tvori/existuje?
Kdyz si clovek zodpovi tyto otazky, reseni prijde tak nejak samo.
Ja nevidim duvod, proc ho tam mit
. Kdyz staci vymena vody a vyse (nize) uvedene.
0 09.02.2009 23:20 Polux – Re: isamik
No tak pokud vim zeolit neublizi a pokud mas vetsi filtr tak nevim proc by to tam nemohlo byt
Neni lepsi akvarium s prosperujicimi rostlinami a malou zarybnenosti. Nez kupovat zeolit. Jako filtracni material skvele poslouzi biomolitan.
0 09.02.2009 22:55 Polux – Re: Johns
Zeolit je kamen doporucuju velikost 4-5 mm.prave z neho se delaji pripravky do filtru na snizeni No3.Zadne vedlejsi ucinky.Jedinej rozdil mezi Zeolitem a naplnema do filtru je cena ktera je podstatne nizsi u zeolitu splni stejne ucel jako prave ty drahe naplne
0 09.02.2009 21:40 Polux – Re: Lojza
No3 zas tak nehrot mel jsem tercovce a stalou hodnotu 40-50.Pokud mas venkovni filtr muzes do neho dat Zeolit.Nebo se prodavaji naplne na snizeni No3 ale ty jsou pomerne drahe takze bych doporucil Zeolit
NO2 nulové (neměřitelné), NO3 10-30mg
0 09.02.2009 19:10 Lojza – HODNOTA NO2 a NO3
Zdravím všechny, je tady ohledně NO2 a NO3 napsáno požehnaně, ale:
-může mi někdo říci - jaké hodnoty jsou normální? (dobré pro život ryb a rostlin)
Pro sladkovodní akvarko, kde převládají živorodky.
díky za rady
Starší reakce
0 05.02.2009 18:23 Rybarik – :-)
Tak, že bych taky kontaktoval svého "dodavetele vody" ?
předpokládám, že jejich hodnoty budou nejpresnejsi - ale nez se to dostane ke me do akvarka ... no nevim cemu verit
V tomhle máte nepochybně pravdu
Karel by nám to jistě "vysvětlil"...
Nedoporučuji brát papírkové testy vážně - člověk by si mohl dobře naběhnout...
Jen pro zajímavost: dnes mi volal kolega, že kontaktoval laboratoř místního dodavatele pitné vody ve věci jejich hlavních parametrů - pH, alkality, tvrdosti, obsahu NO3 a Fe.
Co se dověděl, ho velmi překvapilo - tvrdost a především alkalita byly úplně, ale úplně jinde, než běžně měříme kapkovými testy...
Komu-čemu věřit?
0 04.02.2009 12:16 Rybarik – Re: Eff
diky
jeste jedna otazka - za jak dlouho po vymene vody - rekneme tech 5litru - muzu aplikovat ten test abych zjistil jestli NO3 pribyva nebo ne?
Vodu musíš stejně měnit každý týden (cca 5 litrů), a kdyby toho NO3 mezi výměnami přibývalo, můžeš dosadit rostlinstvo či ubrat ryb. 10 menších ryb na 28l je v pohodě.
Přidat reakci
1 ...... ...... [21] 22 23
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 20051x