Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hodnoty vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Hodnoty vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2019 07:07 Hanka84 – Měření vody
Prosím co koupit na změření vody?Je toho tolik....nejak se v tom ztracím.Mám studniční a chtěla bych vědět jak na tom jsem.A pak kolik by ty hodnoty měly být? stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2019 00:04 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Apollo
Řešil jsem úplně stejný problém. Voda buď ze studny (velmi tvrdá, NO3 >50 mg/l), z vrtu (zakalená a lehce páchne, ale NO2 <0.1 a NO3 kupodivu 0) nebo vozit v sudech pražskou (v té jsem taky naměřil kolem 40 mg/l NO3 a taky je docela tvrdá)... a nebo... ano, voda dešťová. NO3 0, NO2 0, amoniak 0, je měkká. Nakonec zvítězila ta dešťová a nepozoruji problémy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2019 21:38 Silviebaris Re: Smetany
Neřikám že nevystači,ale třeba na Slovensku u tchyně maj taky studnu,ale ročně musej vytočit 10 kubiků z řádu,jinak maj stočné 100% a to se moc nevyplatí..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2019 21:04 Muž Smetany [1226] Re: silviebaris
Divila by ses kolik lidí si se studnou vystačí.(pokud se zrovna nerozhodnou být akvaristou ;-) ) pak je asi ta osmóza dobrá volba flašky bych doporučil tak do max 20l akvária u většího už to bude dost opruz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2019 20:58 Silviebaris Re: Apollo
U vás nejsou vodárny,vy nemáte klasickou vodu z řádu.. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2019 20:47 Muž Apollo [3] Re: Tommo
A ta je ze studny:-) Hold vesnice:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2019 20:03 Muž Tommo [828] Re: Apollo
Tak přeci vám teče něco z kohoutku ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2019 19:49 Muž Apollo [3] Re: Apollo
Ještě jsem uvažoval že bych použil balenou vodu. Nějakou Tesco kojeneckou (měla by mít málo minerálů kvůli výživě pro kojence a předepsaným hladinám sodíku)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2019 19:47 Muž Apollo [3] Re: Smetany
No tu vodu používáme jen jako užitkovou. Je fakt hodně tvrdá a nechává po sobě usazeniny. Uvažuju ještě o osmoze. Koukal jsem že se dá pořídit kolem 1500 Kč což neni zas taková hrůza.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2019 18:59 Muž Smetany [1226] Re: Apollo
Pokud z té studny pijete měl by si mít alespoň částečný rozbor vody od laboratoře. Co se týče toho testu NO3 i NO2 ukazuje nesmysly. NO2 mi to píše těch 0,25 i v demi vodě. A dusičnany pokaždé jinak. Tvrdosti i pH umí orientačně přesně není to rozdíl oproti kapkám. Ale tu vodu ti nezávidím ani ne kvůli rybám ty nějaké budou ale kytek co tam budou prosperovat moc nenajdeš. Zvažoval bych alespoň ředění dešťovkou.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2019 15:03 Muž Apollo [3] Re: vaclav
Bohužel je to voda ze studny:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2019 15:00 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Apollo
Zjisti si co ti teče z kohoutku podle vodáren pokud máš tedy tu možnost a nemáš vlastní studnu. Tyhle testy dost kecají. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2019 14:51 Muž Apollo [3] – Co s tim:-)
Ahoj,

udělal jsem si testy vody a nevychází mi to moc dobře:-) Otázka zní - jaké rybky a rostliny mohou v této vodě spokojeně existovat? (voda je hodně tvrdá)

Hodnoty dle JBL SCAN:

Dusičnan NO3 40mg/l
Dusitan NO2 0,25mg/l
Celková tvrdost (CT) >21d
Tvrdost uhličitanu (TU) >20d
Hodnota Ph 7,6
Chlor 0 mg/l
Kysličník uhličitý (CO2) 15mg/l

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 22:44 okmak Re: NHKG
Skúsim zohnať tie rastliny a potom uvidím. Dík za rady potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.01.2019 22:37 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: okmak
S tou osádkou by mělo stačit omezit krmení a dodržovat tu výměnu vody. Ale určitě pokud seženeš doplň rychle rostoucí rostliny, nejlépe plovoucí. Nejlepší jsou druhy jako Salvinia, co mají listy nad hladinou.
Jsou i pohlcovače dusikatých látek jako jsou různé anexy a zeolit, ale ty se většinou dávají do externího filtru a ten nemáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 22:31 okmak Re: NHKG
A čo mi na NO3 pomôže?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 22:14 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: okmak
Tohle není dobrý nápad, můžeš tím akvárium úplně rozhodit. A pokud ti to měří dobře, ani ti to moc nepomůže s NO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 22:10 okmak Re: NHKG
Ok skusim to tak. Este ma napadlo, ze by som do akva skusil dat namiesto vodovodnej vody destilovanu. Teoreticky by mi to mohlo znizit vsetky merane hodnoty?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 22:05 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: okmak
Ta osádka je naprosto OK. Omez krmení na 1x denně a vůbec nekrm krevetky, jen pro ryby co stihnou sežrat než to spadne na dno.
Krevetkám můžeš přidat občas nějaký spařený lístek, ale ony si něco najdou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 21:52 okmak Re: NHKG
Zlozenie akva mam uz ine ako v prezentacii. Teraz tam mam 7ks Razbora Galaxy a asi 15ks krevetiek Red Cherry. Vodu menim kazdy tyzden 1/3 az 1/2 a krmim 2x za den Hikari- Mikro pelets a mrazeny Cyklop.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 21:46 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: okmak
NO3 se většinou dostává do akvária z krmení. V prezentaci nemáš vypsané druhy a počty ryb (častá příčina bývá přerybnění), ale spíše bych tipnul na překrmování a nedostatečnou výměnu vody. Začni měnit vodu každý týden a krm 1x denně tak, aby nic nespadlo na dno.
A to dno vypadá dost nešťastně. Zapadá do něj spousta krmiva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 21:43 okmak Re: vaclav
Tak som zmeral vodu z vodovodu a hodnoty su:
PH-7,1
GH-30N
NO3-20mg/l
Nieco mi asi v tom akva enormne zvysuje NO3.
maniakva.sweb.cz/… som precital, len som nikde nenasiel nieco o NO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 20:43 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: okmak
Skus si změřit i vodu z vodovodu. Pokud bude lepší tak měnit ale těmto testům moc nevěřím, dřív jsem je hodně používal ale co umřel majitel už to není ono. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2019 20:24 okmak – testy na prd
Zdravim, akva mam asi 3 roky a len teraz som si kupil zakladne 3 testy od Aquaru, ktore mi dnes vysli takto:
PH-7,25
GH-36N
NO3-160mg/l
Podla mna cele zle. V sobotu som menil cele dno hlavne kvoli plostenkam. Spodok raselina a na vrch od Tetry Activate Substrate. Rastliny zostali(cyptocoryny, anubias,Limnophila sessiliflora,javsky mach) , ako aj voda a filter z akva pred vymenou dna. Mam tam 7x Rasbora Galaxy a krevetky cervene Red Cherry.
Poradi mi niekto co s tou vodou? Diiik

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 20:49 Muž jarovo [1695] Re: Maq
Takže skúsim výmeny vody bez kyseliny a uvidím čo to spraví, len dúfam že zmeny na rastlinách spozorujem včas aby bolo možné niečo podniknúť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.12.2018 20:26 Maq Re: jarovo
Nedostatek fosforu v akváriu je poměrně vzácný. Dost se ho do akvária dostane s krmením. Myslím že velmi často se dá spolehnout na výskyt GSA řasy. Jak se vyskytne, pohnojit fosforem.
Se železem to je složité. Neřeknu Ti jasné, "železné" recepty. Nicméně dám hlavu na špalek za to, že takzvané "nedostupné" železo není problém. Ono nikdy není nedostupné úplně.
Myslím že železo ve dně je lepší, než železo které volně plave ve vodě. Takže když naměříš nulové železo, vůbec nemusí být ještě zle. Ale může. Nakonec se zase budeš muset orientovat podle rostlin.
Uhličitanová tvrdost: Kyselina fosforečná působí dvojznačně. Jednak snižuje pH a s tím alkalitu (UT), jednak sama alkalitu zvyšuje.
I když někteří akvaristé referují, že k. fosforečnou bez problémů upravují vodu, mně se to nelíbí. Nadbytečný fosfor ve vodě je vždycky riziko. Nedoporučím to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 20:11 Muž jarovo [1695] Re: Maq
Ako som už písal, chémia mi nič nehovorí. Pokiaľ je to tak ako vravíš s tým železom - nikdy som ho nemeral - keď prestanem dávať kyselinu fosforečnú, zvýši sa mi železo - malo by to rastlinám pomôcť. Mám ale jednu otázku čo mi to spraví s uhličitanovou tvrdosťou. Z vodovodu mám KH 10 a AQ to držím cca na 6 - merané JBL testom. Keď prestanem pridávať kyselinu naraz ako na to zareagujú rastliny - mám tam väčšinou cryptocoryny. Kúpim test na Fe, momentálne meriam KH - 6, GH - 11, NO2 - 0, NO3 - 15, PH - 6.9 - 7.
Ako skúsenejší čo by si poradil?
Ďíky za odpoveď pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 01:58 - Re: vaclav
I keď kyselinu doma mám, nikdy som ju použiť nemusel.Úplne si vystačím s RO.Myslím,že kyselina fosforečná je už pri cenách dnešných RO prežitkom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2018 23:31 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jarovo
Lidé co se zabývají množením ryb a používají nějakou kyselinu tak většinou tu fosforečnou, to je ale bez substrátu. PH je prý pak stabilnější než při použití jiných kyselin. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2018 23:14 Maq Re: jarovo
jarovo napsal: kyselinu fosforečnú ... ako je prospešná pri procesoch pri čistení vody a tak podobne
Jo, bezvadně vysráží železo. To se pak odfiltruje, takže z vodovodu teče voda bez fosforečnanů i bez železa.
Ta Tvoje praxe je jedním z mnoha a mnoha příkladů, kdy akvaristé něco dělají, akvárium prosperuje dobře, a tak si myslí - mylně - že je to díky tomu. Velmi často něco funguje z jiných důvodů, než si myslíme.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2018 22:16 Muž jarovo [1695] Re: vaclav
Veľa toho o chémií neviem, ale známa robí u nás v Sevaku - čistička vody a keď som u nej kupoval kyselinu fosforečnú / občas pridám pár kvapiek do vody na kvety / tak sa rozrečnila o tom ako je prospešná pri procesoch pri čistení vody a tak podobne. Na základe jej informácií pridávam kyselinu fosforečnú už viac ako rok pri každej výmene vody. Deň pred výmenou si dávam odstáť vodu do kanistrov a pridám 2 kvapky kyseliny na liter vody. Takže každý týždeň pri výmene pridám s novou vodou 80 kvapiek. či to pomáha alebo nie neviem, ale ryby si nesťažujú a rastliny? - posúďte sami v prezentácií.
Edit: Mám 240L AQ a cca 180L vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2018 21:54 vava
Pánové, díky za podnětné odpovědi. Ještě do Vánoc to vzdržím a zkusím vehementní výměnu vody za čistou dešťovou a uvidí se. Ještě jednou díky:
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 23:34 - Re: vaclav
Podľa fotografií by som povedal,že používajú i Iontomeniče.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 23:28 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vava
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Fatamorgana www.botanicka.cz/… Je úpravna vody pro nádrže a ničím jiným než kyselinou vodu neupravují.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 23:10 - Re: vava
Na tvojom mieste zmením osádku akvária za Victoria lake. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 22:45 Maq Re: vava
Nechej si udělat laboratorní rozbor té vody. To se Ti bude hodit i pro jiné účely. Pak nám sem dej výsledky, a budeme konkrétnější. X-)
(Já myslím že tam klidně můžeš mít příliš boru, fluoru, bromu, lithia, nejrůznějších přechodných kovů a kdovíčeho.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 22:30 vava Re: Maq
Hmmmmm, to s tou kyselinou je recht. Ještě zkusím(teď by mělo dost pršet) co nejvíc vody vyměnit za čerstvou dešťovku. A pak dodat ten vápník a hořčík. Čerpadlo (a já) si asi pěkně zablbnem.
A když to hypoteticky dokážu s tou dešťovkou, v jaký formě je vhodné dodat Ca a Mg?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2018 22:18 Maq Re: vava
Když na to jdeš takhle baj woko, tak si s tou kyselinou raději nehrej.
Při tom ohromném množství uhličitanů se stane nejspíš toto:
(1) Budeš pomalu přilívat a přilívat a přilívat a furt to bude málo.
(2) Pak si skočíš na svačinu a vrátíš se a nestačíš se divit.
(3) I pokud bys postupoval správně, než uvidíš nějaký výsledek, budeš tam mít tolik chloridů (při použití HCl) nebo síranů (z H2SO4), že to bude zase špatná voda.
(4) A neodstraníš ani gram toho sodíku (draslíku), k čemuž by to chtělo přidat nějaký (hodně) vápník a hořčík! Čili zase zvýšit mineralizaci.
(5) V tu dobu už budeš mít něco jako Mrtvé moře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 22:12 Muž Jarry [1437] Re: vava
Já bych to nedělal, jestli chceš sundat pH a držet ho na nějaké stabilní hodnotě, musíš sundat kH. S kH kolem 5 už se dá slušně pracovat, na sundání pH na 7 by ti stačilo lehce bublat to CO2. Ta osmóza by nakonec asi byla nejjednodušší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 22:07 Muž Mirek64 [68] Re: vava
vava napsal: Zkusím do tý dešťovky ještě přidávat kyselinu, tušíte kolik si můžu dovolit, řekněme do 100 l?
Zdravím. Takto to určitě nedělej!
Prostuduj si tento příspěvek rybicky.net/forum/107… .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 21:09 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vava
To netuším ale používají na to zředěnou kyselinu fosforečnou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 20:58 vava Re: vaclav
Zkusím do tý dešťovky ještě přidávat kyselinu, tušíte kolik si můžu dovolit, řekněme do 100 l?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 19:08 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vava
S 1000 litry se hejbá blbě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 18:57 vava Re: vaclav
takže teďka bublám pánubohu nad hladinu?
A s kyselinou moc zkušeností nemám, použil bych sírovou, nebo chlorovodíkovou, ale poměry a množství, to netuším, ani nedovedu spočítat.
Ted se jen snažím ze všech sil při dešti měnit tu vodu za čerstvou dešťovou, ale pří objemu akva 1000 l to pořád nestačí. Ten pufr, co tam musí bejt, si to po čase zase stáhne zpět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 18:56 vava Re: Maq
Africké cichlidy nechovám, mám společenské akva a dominují tam Akary modré(klteré se i ochotně třou) a Thorakáti+ několik Ancíků
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 18:55 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vava
Doporučená max hodnota KH pro CO2 je asi 10 KH a ty máš dvojnásobek. Dá se to snížit i kyselinou ale nikdy jsem to nezkoušel, musí se to ale dělat mimo akvárium. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 18:52 vava Re: Maq
Na tý minerálce něco bude, starousedlíci (bydlím tady deset let a vrt byl již hotov) povídali, že předchozí majitel měl údajně problémy s povolením vrtu a jeho hloubkou versus firma Poděbradka..........
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 18:48 vava Re: Jarry
Už jsem pořídil i to CO2, ale ty hodnoty se nechtěj dolů ani hnout. Mám láhev a pouštím cca 40 bublin / min. Nechci vyloženě dělat sodovku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 16:57 Muž MichalV [327] Re: Jarry
Voda z vrtu cez RO? Prečo nie, ale ak tam nie je kanalizácia, tak prepad z RO nie do žumpy ale radšej do vsaku smich
Len tak pre doplnenie môjho všeobecného prehľadu, koľko elektriky spotrebuje vyťaženie 1m3 vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2018 15:04 Muž Jarry [1437] Re: Maq
Je pravda, že s vlastním vrtem není moc potřeba řešit spotřebu, asi bych při takové vodě používal čistou RO a složení ladil od nuly, kromě té Afriky asi:-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 22 23

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 19840x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4824-hodnoty-vody?od=201