Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak snížit hodnotu pH?

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Jak snížit hodnotu pH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2022 08:10 Muž Daniell [38]
Ahojte, já jenom takový malý příspěvěk .. taky mám hodnotu vody z kohoutku někde přes 7,5 a vím že někomu to pak leze v akvu ještě výš tak vzhledem k tomu, že jsem chtěl v akváriu měkčí, koupil jsem substrát japanese a ten funguje jak má ( deklarováno snížení PH ) .. takže mám v akvárku vodu 6,5 nebo 6 .. a spokojenost :-) .. ale činitelů může být určitě víc :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2022 21:44 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Macrobrachium
No , bývá to na bázi "kyselin" ( tetra na bázi kyseliny vinné)
Pokud máte ve vodě vápenec,bude se vám ph rychle vracet .

Raději než kyseliny tak použít výluh z rašeliny....
Prostudovat povinně: smich
maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2022 21:35 Macrobrachium Re: zervajs
Samozřejmě krevetky :-) ,
zkouším zatím kombinaci listů mandlovníku a kořenů driftwood, tak uvidím, o kolik se to pH pohne. Chtěl jsem se spíš zeptat do budoucna, jestli má někdo vyzkoušené, že tento přípravek krevetám neuškodí, protože to výrobce přímo neuvádí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2022 21:28 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Macrobrachium
Pokud víte co děláte, směle do toho.

Ps: potřebujete to PH snížit vy nebo to potřebují krevetky,či rostliny?
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2022 20:38 Macrobrachium – Krevetky
Ahoj,
je možné použít Tetra pH/KH minus v akváriu s krevetkami? Potřebuji snížit pH z 8 na cca 7. Moje KH je 5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2022 12:37 Muž kokos1 [3] Re: Lucy Herz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2022 11:11 Astacus Re: Lucy Herz
7,4 je v pohodě. Rostliny máš zřejmě v dobrém stavu, tak není důvod něco měnit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2022 11:06 Žena Lucy Herz [28] – Vadí vyšší ph?
Fotka k příspěvku Zdravím. Chovám parmičky černopruhé, purpurové a z oděsy. Je problém když mám ph kolem 7,4? Vadí to? Nebo je potřeba ho snížit. Prý takový ty vodičky ph minus jsou jen dočasné, tak přemýšlím o co2 který údajně ph sníží.. Myslíte že jim to ph nějak vadí? Nebo mám uvažovat o co2. Jsem začátečník a chci aby rybky měli vše a netrpěli.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2021 07:37 Janča Re: dudak
Děkuju,tak to nechám :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2021 07:35 Janča Re: NHKG
Dobře,dekuju moc zkusím ten písek.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.04.2021 07:25 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Janča
Zkus ten bílý štěrk uprostřed, jestli nešumí v octu. Být tebou, tak to pH neřeším. Je dost složité (nebo drahé v případě co2) snížit pH tak, aby bylo stabilní. A to jsem zkoušel i lít do akvária kyselinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.04.2021 06:57 Muž dudak [1885] Re: Janča
Janča napsal:7,5tohle pH je pro bety i ostatní vyjmenované ryby v pořádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2021 06:24 Janča Re: Sid
Sera set -kapky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2021 06:23 Janča Re: Lojza007
Děkuju....tetra CO2 Optimat mám,jen mi bylo řečeno při koupi a na netu-nejdřív rybky -pak CO2????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2021 22:45 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Janča
Čím pH měříte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.04.2021 22:34 Muž Lojza007 [1207] Re: Janča
CO2 v bombě snižuje Ph nebo spousta výrobců včetně Tetry má Ph- a Ph+. Ph- funguje, jenom opatrně s ředěním, aby to neublížilo rybám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2021 21:38 Janča Re: ctibum
A jo:-)...7,5
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2021 21:25 R Muž ctibum [6926] Re: Janča
Pořád jsi nenapsala, kolik to pH máš...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2021 20:58 Janča Re: ctibum
Fotka k příspěvku Takže...pH je stejně jako vstupní voda,potřebuji to kvůli Betta...
Chtěla bych ji s razborami a fire krevetkami....k tomu coridoras...všichni potřebuji nižší Ph :-(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2021 18:57 R Muž ctibum [6926] Re: Janča
A to pH je kolik? Je vyšší, než máš ve vstupní vodě? A snižovat ho chceš proč? Alespoň fotka nádrže by se hodila...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2021 18:18 Janča – Ph v novém
Dobrý večer, mám nové 120l akvárko.
Jede 4 tydny,kH je teď na 6 ale pH nechce dolů,rostlinek je hodně,snecci,NO2 žádné ale právě pH...zkoušela jsem Tetra aquasafe ale nic:-(
Budu ráda za každou radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2020 06:49 Muž Magic [879] - RostlinyRe: teakmon55
Načo kamene? Ak som dobre rozumel, miešaš z RO, tak holt namiešaj trochu tvrdšiu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 22:19 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
Množství ti neporadím to si musíš vyzkoušet sám. Než to tam nasypeš trochu to propláchni ten prach by se ti mohl moc rychle rozpustit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 22:13 Muž teakmon55 [6] Re: vaclav
Ďakujem.A aké množstvo mám použiť v mojom prípade?Takže dať to do filtra.A nechať to tam na stalo alebo sa to po nejakej dobe vyberá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 22:10 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Magic
Tak kdysi jsem to také několikrát změřil a došel jsem k podobnému výsledku 0,1-0,2 Ph rozdíl večer ráno. Pokud jde o vodu tak Praha je z většiny zásobena nějakým mixem a ten se občas mění. Měl jsem pH 8,5 a teď 7,5 na vstupní vodě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2020 22:04 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
Tak klasický vápenec bych moc nedoporučoval (taky jsem to zkoušel) dost lehce se to rozpouští a tak jsem přešel na klasickou mramorovou drť. V akvárium na chodbě kde mám spousty pávčat jsem měl problémy z klesajícím pH (5,5) a to i bez co2 pomohla právě mramorová drť. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 21:49 Muž teakmon55 [6] Re: _ucx_
Ok,vďaka,niečo skúsim.Idem teda kopať do tatier tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.12.2020 21:40 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: teakmon55
Západné a Belanské Tatry a Chočské vrchy jsou celé z vápence, Velká Fatra a Nízké Tatry už méně, ale taky, podobně Slovenský kras :-) Taky ten nejlevnější akvarijní štěrk z Hornbachu v octu šumí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 21:19 Muž teakmon55 [6] Re: _ucx_
OK,ja sa nebránim,skúsim zvýšiť to KH :-)
Kde zoženiem tie kamienky alebo sóda bikarbóna?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2020 21:13 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: teakmon55
Kolik to pH chceš mít, kolik chceš mít mg/l CO2 a kolik ho máš teď? To jsou otázky, na které si musíš odpovědět, než začneš něco dál řešit. Pokud ho tam budeš pouštět nepřetržitě, můžeš s pH padat dál, sice to není lineární, takže ten pokles pH bude s množstvím rozpuštěného CO2 postupně zpomalovat, ale i tak se můžeš dostat někam, kam fakt nechceš, tak to dobře zvaž. Zvýšení kH je nejsnazší způsob, jak to řešit, mně se osvědčily kamínky obsahující vápník ve filtru.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 20:49 Muž teakmon55 [6] Re: Magic
Som na dátach v práci,video pozriem doma :-) .Dúfam,že tých 24 hod s CO2 nebude moc.Alebo nastaviť na časovaci nějaké pauzi?
KH som ešte nedvíhal,ale niekde som sa dočítal,že na KH je lepšie nesahať,tak som nechcel experimentovať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 20:44 Muž Magic [879] - RostlinyRe: teakmon55
Nemáš na noc vypínať, to chcelo to video povedať.

Edit. Ale KH by som osobne trošku zdvihol, pri 3°dKH by som bol s COčkom nervózny. Ja držím nad 5.
(Aha to bola reakcia na ucx, sorry.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 20:43 Muž Magic [879] - RostlinyRe: vaclav
Inak k tomu Martinovi - pH večer/ráno kolíše i bez kontrolera - teda v prípade, že buble furt. V mojom prípade to je aktuálne večer cca 20mg/l, ráno skoro 35mg/l CO2 , čo je pri mojom KH=5 kolísanie pH o 0.2-0.3.
Samozrejme proti variante s vypnutým bublaním cez noc je to stále výrazne lepšie (i keď tých pH 8.2 majú v Prahe leda tí, čo majú vodu z Káraného :) ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 20:39 Muž teakmon55 [6] Re: _ucx_
Tak mám zvýšiť tvrdosť?Minerálmi alebo jednoducho miešať 50/50 to bude 10GH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 20:20 Muž Magic [879] - RostlinyRe: teakmon55
Pri KH 3 máš pH 8,2? To tam leješ čistý lúh?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 20:18 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: teakmon55
Také kolísanie způsobuje právě to CO2 v demineralizované, velmi měkké vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 19:52 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2020 19:05 Muž teakmon55 [6]
Zdravím,ráno pred zapnutím co2 mám pH 8,2 večer okolo 6,8.Co spôsobuje také kolísanie,ako to ustabilizovať?
Vodovodná má 8,2,mám osmózu.Kh 3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 15:30 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Kawasaki
Souhlas! Ocet patří do kuchyně, ne do akvária! (Lepší? ;-) :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.11.2020 15:27 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: vaclav
Jsou situace, kdy ocet k rybám dodávám. Podle podmínek v koncentraci 0,03-0,2%.
Hlavně to, prosím, nikdo nezkoušejte. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 14:28 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: vaclav
Jasně Václave. Já tě chápu. Nic proti. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 14:19 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kawasaki
Tak já bych rád věděl jak to je pokud to z někoho dostanu. Ptám se právě proto aby jsme mohly tyhle hokuspokusy vyřešit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2020 13:59 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaVšeobecně
Nechápu proč lidi neustále zkouší co se nedoporučuje a mnohdy zkončilo nezdarem. Obzvlášť začátečník by se měl držet nesčetně krát ověřených metod a postupů. Ušetřili by si případné nezdary a ztráty ryb. Ocet u ryb bych doporučil tak do nálevu v kuchyni nebo při zavařování okurek. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 13:07 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sid
Jen se tě zeptám a ty znáš přibližné množství jaké lze použít protože není to tak dlouho co se tu propagovalo použití kyseliny citronové a ocet tu byl nedávno. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 12:16 Žena Dinecek [205] Re: _ucx_
Tak já to zkusím :). Děkuju moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 12:10 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: vaclav
Koncentrace není šalamounské slovo. Je tam, jen proto, aby se někdo nerozhodl, že "mokrou kočku vysuší v mikrovlnce". :)
Copak by sis dovolil bez rozmyslu někomu doporučit, ať do akvária nalije cokoli, aniž by věděl, kolik toho a za jakých okolností to tam dát může?!
Já tedy ne.
Jestli použiju ke snížení pH anorganickou kyselinu nebo ocet se rozhoduji podle konkrétní situace. To s vlivem na ryby souvisí jen okrajově.
Jak jsem napsal - jsou situace, kdy se ke snížení pH (a dodání C nitrifikačním bakteriím) doporučuje použít kyselinu octovou, (obvykle 8% ocet), do nádrží s rybami při řízení rozběhu nitrifikace.
Samozřejmě - za jasně stanovených podmínek včetně koncentrací.

Ale aby si to někdo špatně nevysvětlil a neudělal nějakou botu: prosím, nelijte za žádných okolností do akvária ocet ani jiné organické kyseliny.
Pro jistotu raději ani neupravujte pH anorganickými kyselinami. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2020 11:48 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Dinecek
Obecně je větším problémem pro živočichy pokles pH než jeho nárůst. Jsem toho názoru, že můžeš klidně zkusit vyměnit najednou i 25 litrů vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 11:12 Žena Dinecek [205] Re: _ucx_
V nádrži 6.5. Z kohoutku 7.8.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.11.2020 10:52 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sid
Je tam to šalamounské slovo ve správných koncentracích. Proč tedy nepoužíváš k úpravě pH ocet ale anorganické kyseliny? Zřejmě pro to že použité množství octa už by se rybám nelíbilo. (vlastní zkušenost) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 09:52 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: lacewings
Zajímavé téma, ta kyselina octová. :-)
...kyselina octová je v "zásadě" toxická pro ryby, proto se jí nevyužívá, navíc je tam dost často vznikající zákal vody - atd...
Snad každá chemické látka je v zásadě toxická, záleží jen na její koncentraci. Panák čistého alkoholu vás nezabije, někdy vám dokonce může život zachránit (otrava metylalkoholem). Ale co třeba deset panáků jednorázově?!
8% kyselina octová (ocet) ve správných koncentracích nejen že není pro ryby toxická, ale naopak se v jistých souvislostech doporučuje. V principu jde o postupy při řízeném rozběhu nitrifikace v uzavřených chovech ryb. (Vizte Policar, Kouřil, Velíšek, Kolářová...)
O vlivu octové kyseliny na vodní rostliny nechci spekulovat, ale vím jistě, že na rostliny běžně pěstované v hydroponii doporučované koncentrace toxicky nepůsobí. Některé další organické kyseliny se nevyužívají ke snižování pH, ale (zjednodušeně) jako stimulanty růstu.
V běžných situacích používám v případě potřeby ke snižování pH anorganické kyseliny, obvykle sírovou, někdy chlorovodíkovou nebo dusičnou.
Všem zájemcům o problematiku úpravy pH v akváriích vřele doporučuji dobře prostudovat, co na toto téma píše Raviolka: maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.11.2020 22:02 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Dinecek
Z kyselny nemusíš mit strach. Nesezeneš li Fosforečnou kup si v drogerii Sírovou je naředěná na bezpečnou koncentraci 30-40%. Pak ještě litr destilované vody a v lékárně oční kapatko. Do slenice od přesnídávky nalij polovinu vody a stejny díl kyseliny a zamichej. Trošku se to zahřeje. Počkej půl hodiny a pak tím kapátkem kápni dvě kapky te kyseliny do vody a zamíchej. Pak změřit pH testem. Postup opakuj dokud se nedostaneš na požadovanou hodnotu pH. Samozřejmě tu kyselinu mit mimo dosah dětí atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 22:02 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Dinecek
Kolik máš pH v nádrži a kolik ti teče z kohoutku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 21:11 Žena Dinecek [205] – Snížení PH vody při výměně
Prosím, v akváriu Trhlíkov mám Platinium Soil a měním skoro každý všední den 10 litrů, protože jsem měla problémy s úhyny ryb při větší výměně. Teď jsem začala měnit tak, že vypustím 10 litrů, napustím 10 litrů a zase vypustím 10 litrů a napustím 10 litrů. Ryby na to nijak nereagují. Chci se zeptat - jak bych mohla snížit PH vody ve kbelíku tak, abych vypustila najednou např. 40 litrů a napustila 40 litrů? Je to docela otravné měnit po troškách každý den :-) . PS: kyselinu fosforečnou jsem v životě neměla v “ruce”.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.09.2020 21:49 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: JardenSk
- kyselina octová je v "zásadě" toxická pro ryby, proto se jí nevyužívá, navíc je tam dost často vznikající zákal vody
- atd. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 21:12 Jarden Sk Re: Kawasaki
No to si píš že jo,-sleduj ma...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.09.2020 21:09 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Jarden Sk
No nebudu tu dál slovičkařit. Své jsem napsal a dál to nebudu rozvádět. Počkám na ten tvůj pokus s tým octom. Len důfam, že keď to nedopadňe podla tvojích predstáv buděš mať gule na to abys to priznal. Tak držím palce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 21:02 Jarden Sk Re: Kawasaki
Trochu si mimo, ja nerozporujem kys. fosforečnú ale octovú.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 20:59 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Jarden Sk
Kámo co se týče rostlin a hnojení tak se fakt vyznáš. To je nezpochybnitelný fakt. Ale teď si na tenkém ledě. Jak okrem Václava nikto nezdokumentoval. Ještě jednou a čti pomalu. Kyselinu fosforečnou používám dlouhodobě k okyselení akvarijní i vývojové vody pro výtěr ryb. Ještě se mi nestalo, že by mi neco uhynulo z důvodu použití kyseliny fosforečné. Proto ji považují za bezpečnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 20:48 Jarden Sk Re: _ucx_
No ale to práve nie je zámer, veď vyskúšam a uvidíme ako ste pevní vo svojich tvrdeniach, okrem Václava to nikto zatial nedokumentoval a já sa na to teším...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 20:44 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Jarden Sk
Jistě. Při důkazech sporem jde právě o to celou věc pořádně přitáhnout za vlasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 20:40 Jarden Sk Re: _ucx_
To si to celé trochu pritiahol za vlasy ako sa u nás hovorí, je zbytočné diskutovať a nemať dôkazy, počkaj si mesiac a ja ti buď dám za pravdu, alebo sa mýliš...Porovnávať kyanyid a ocot?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.09.2020 20:35 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Jarden Sk
Experimentům bychom samozřejmě meze klást neměli a hledači slepých cest jsou vždy žádoucí. Ale obávám se, že tentokrát dopadneš jako JC, který experimentálně ověřil, že vypouštěním tabákového dýmu do vody zlato nevznikne.

Už samotný výrok "ak mením polovicu vody a len tú novú polku vylepším octom, tak nemôžem radikálne ovplyvniť celý chemizmus akva" mi nedává logický smysl. Problém přece nespočívá v tom, jak velkou část vody něčím "vylepším", ale jak velká koncentrace té látky v nádrži ve finále bude. Důkaz sporem: zkus nahradit slovo "octom" slovním spojením "kyanidom draseľným", jestli ti to pořád bude dávat zmyseľ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 20:35 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
Řekl bych že zkoušíš vyzkoušené. Kdyby to bylo tak bezproblémové tak to do akvárií lijí lidi roky. Já to kdysi také zkusil a třeba parmičky černopruhé okamžitě stály v koutě u předního skla hlavou nahoru což je u nich chování když je něco špatně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 20:07 Jarden Sk Re: Kawasaki
To je jasné, práve preto robím pokus a myslím že bude úspešný, aby si to zvážili aj náročnejší chovatelia. Od toho pokusy sú, já nikoho do toho nenútim, káždý je zodpovedný za svoje ryby a akva.
Edit: Uvedom si, že ak mením polovicu vody a len tú novú polku vylepším octom, tak nemôžem radikálne ovplyvniť celý chemizmus akva. Je to proste trochu org. kyseliny na nutnú zmenu Ph prilievanej vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.09.2020 20:00 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Jarden Sk
Zdroj. Tak pro tebe. Akvaristika (Stanislav Frank), Akvaristická Technika (Karel Krček), 333 JAK A PROČ (Frank,Zukal,Rataj)
Edit: Ještě jedna věc. Až budeš mit v akvu ryby za několik tisíc tak ti garantuju, že riskovat nebudeš..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 19:53 Jarden Sk Re: Kawasaki
To by ma zaujímalo , daj zdroj...V tomto prípade to rád risknem, už som to skúšal, ale nemôžem to potvrdiť pre všetky druhy rýb, sám uznáš, že to nie je možné dokumentovať. Mám neónky červené a krevetky neocaridine davidii. To bude môj pokus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 19:45 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Jarden Sk
Tak jsem to teď dohledal ve dvou knihách se zaměřením na chov ryb. Okyselit vodu lze pomocí rašeliny nebo výluhů. Co se týče kyselin lze použít anorganické kyseliny např.fosforečná, solná, sírová. Oproti tomu organické kyseliny, octová, vinná, citronová se používat nedoporučuje. Již v nízkých koncentracích mohou působit toxicky na ryby...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 19:41 Jarden Sk Re: larix
Konečne si zase on line!! Ja to viem , ale to asi s každou kyselinou, pufračný systém ju neutralizuje. S H2SO4 ktorú používam je to tiež tak..V prípade Dinecek si myslím, pri výmene vody to účel splní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 19:20 Muž larix [1420] Re: Jarden Sk
Čím "silnejšia" (disociačná konštanta) kyselina, tým je zmena pH stabilnejšia. S octom budeš za 24-48 hodín s pH tam, kde si bol na začiatku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 19:13 Jarden Sk Re: Kawasaki
Ale já to mám vyzkoušené...To bude repete.. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 19:11 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Jarden Sk
No delej jak myslíš. Ja ocet ke svým rybám rozhodně dávat nebudu. V některých věcech jsem konzervativní člověk a sám za sebe nepotřebuju experimentovat s něčím co nemám vyzkoušené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 18:40 Jarden Sk Re: Kawasaki
Sme tu na to aby sme potvrdili alebo vyvrátili mýty, no ja sa o to pokúsim..Takže nie že túto nedeľu, ale celý mesiac budem pridávať pri výmene vody ocot do novej vody na okyselenie, výsledky samozrejme zverejním na svojom profile.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 18:34 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: JardenSk
Nezávazně. Pokud je mi známo ocet se vůbec nedoporučuje. Nevím jak u rostlin,ale u ryb se doporučuje k okyselování Kyselina fosforečná z bezpečnostnich důvodu zředěná na 30 procent. Mám to vyzkoušené dlouhodobě a nikdy žádný problém. Samozřejmě pri manipulaci opatrnosti není nazbyt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 18:27 Jarden Sk Re: vaclav
Presvedčil si ma :-) , pri ďalšej údržbe tam nalejem miesto H2SO4 ocot, som zvedavý ako ryby a krevetky zareagujú.Samozrejme len na okyselenie pridávanej vody. O výsledky sa podelím pri ďalšom foto nádrže-takže v nedeľu -čauky..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 18:06 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
Tak vlastní zkušenost, rybám se to hodně nelíbilo. Řekl bych že jsem to četl i ve starší literatuře. Nejsem chemik tak ti ten rozdíl nezdůvodním. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 17:50 Jarden Sk
vaclav napsal: Na okyselení vody nepoužívej ocet ale jen anorganické kyseliny. :-)
Václave prečo nie ocet? Ja ho používam aj pri riedení hnojív ako stabilizátor a pridával som ho do akva na zníženie Ph a ako zdroj uhlíku. V čom je problém? Má negatívny vplyv na ryby? Ak je tu niekto chemik, v čom je ocot v akva nebezpečný?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2019 19:25 Muž ValaRa [26] Re: vaclav
Snažil som sa nečeriť hladinu kvôli bojovnici a razborkám, výpusť z filtra namierený na stenu, cca 2 cm pod hladinou. Rastlín je tam doť, cryptocoryna b., hygrophila cor., anubiasy b.n., echinodorus red ch., lysimachia, egeria d. a elodia d., čiže džungla "ala miš-maš" pre bojovnicu a razborky bornejské... Keďže klesli teploty vonku a tým aj dnu, voda v akva má 26,5°C, vypol som teraz na filtri vzduchovanie, zmeriam za pár dní. Vďaka

Edit: 12.7.2019, po 3 dňoch, odkedy som vypol prekysličovanie a ešte viac obmedzil čerenie hladiny iba na minimum, hodnota pH zas klesla na pôvodných 7. Teplota v miestnosti klesla na 23°C, v akva klesla tiež na cca 26.5-27°C
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.07.2019 19:16 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ValaRa
že vo vode je viac kyslíku a nedokáže voda naviazať pôvodné množstvo CO2.
Takhle to nefunguje protože CO2 se ve vodě rozpouští podstatně lépe (o řád) než O2 ale vzduchováním čeříš příliš hladinu a tak ztrácíš CO2. Nevím kolik máš rostliny ale pokud je jich opravdu hodně dokáží také zvedat PH ale to nebude tvůj problém. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2019 19:06 Muž ValaRa [26] Re: vaclav
nie, mramor to nie je, to je kúpená zmes - riečny substrát, cca 3-5 mm, biely kameň v tom je kremeň, pôvodne bol na spodku a na ňom jemný tmavý krevetkový substrát, časom sa to premiešalo... To privzduchovanie som bral ako jeden z možných problémov, že vo vode je viac kyslíku a nedokáže voda naviazať pôvodné množstvo CO2. Difúzor mám ale dobre umiestnený, jemné bublinky nestúpajú hore, ale putujú po obvode akvária. Dosť času na rozloženie.
Ako druhá príčina by mohli byť prázdne ulity z okružákov, na ktorých si pochutili helenky, ale nie je ich tak veľa, niektoré pravidelne vylovím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.07.2019 18:28 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ValaRa
Nevím co máš za dno ale ty bílé kamínky mě připadají jako mramor. To vzduchování ti vyžene CO2 a tak se bude zvedat PH. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2019 18:15 Muž ValaRa [26] – Zvýšené pH
Ahoj,
dlhšiu dobu (2 mesiace) som nemeral pH, dnes ma prekvapila mierne zvýšená hodnota, cca 7.8 - 8. Doteraz vždy pri posledných meraniach bola okolo 7 pH. Bojovnici a Otíkom vyhovuje aj táto, Razborky sú ale zvyknuté práve na nižšie hodnoty. Okrem toho mám kH okolo hodnoty 5. Dávkovanie CO2 (flaša a fajka difúzor) som nemenil, aj drop checker ukazuje rovnakú farbu. Jedine som pri zvýšenej teplote vody (27-28°C) na filtri pridal vzduchovanie (Eheim PowerBall 180). Hodnoty meriam kvapôčkovými testermi. Čo mohlo spôsobiť zvýšenie pH? Vďaka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.06.2019 19:08 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: ZDRI
ZDRI napsal: Toto akvárko celkově není moc "friendly" pro ryby sad
Teď neřeš pH, radši si přečti základní doporučení pro začátečníky při zakládání akvária.


Souhlas. ano
Pitrska na to nejde špatně, ryby jsou ve vodě, tak musí být chyba v ní... úvaha hmm
Voda je důležitá, nejde však jen o Ph ,jak podotkl NHKG, a začátečnických chyb se může dopustit každý ;-)
Co teď dělat? Koupit test Ph znamená , že jí to není jedno ( doufám) a docela je i správná "dedukce" snížení Ph pro neonky ( samostudium).
Na dálku jí neukážu jak přezaložit akva,jak zasadit kytky,a jak o něj pečovat...můžu ji ale "kecy" odradit od začátků akvaristiky úplně smich ( doufám , že to neumím )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2019 17:33 Muž ZDRI [1415] Re: Pitrska
Toto akvárko celkově není moc "friendly" pro ryby sad
Teď neřeš pH, radši si přečti základní doporučení pro začátečníky při zakládání akvária.
Zde na první pohled:
- skoro žádné kytky a ty které jsou, neprospívají, místo nich plastové kýče...
- místo normálního dna (písek) je tam štěrkoviště, ve kterém nic dlouhodobě neporoste
- netuším, jaká je tam filtrace a jak funguje, co osvětlení, topení, chtělo by to poctivě doplnit profil Tvé nádrže
V první chvíli bych okamžitě udělal opakované velké výměny vody (30-50% - temperovaná, odstátá). A popřemýšlel o co nejrychlejší přestavbě nádrže podle obecných doporučení. Nemusí to být vůbec drahé, krásné kytky tu každou chvíli někdo daruje, normální akvarijní písek stojí pár korun (hlavně si nekomplikuj život drahými "speciálními supersubstráty").
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2019 16:50 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Pitrska
jejda ne

tohle akva není pro neonky,
v kterém městě bydlíš ? ( kvůli vody)
Čím si měřila Ph ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2019 16:44 Pitrska Re: NHKG
Díky.budu pátrat dál....muzou umírat traba hlady?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.06.2019 16:40 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Pitrska
NHKG napsal: Fakt chceš snižovat pH? Většinou je nejjednodušší to nedělat a osádku i rostliny přizpůsobit vodě, jaká ti teče z kohoutku. pH těsně nad 7 nevadí většině ryb (i neonky to zvládnou pokud je nechceš množit), u rostlin nevím. Výluhy ti s tvrdou vodou moc s pH nepomůžou.
Pokud máš tvrdou vodu, tak řešením by byla reverzní osmóza. Měkčí voda bývá většinou kyselejší a pokud by nebyla, tak měkčí vodu srazíš i rašelinou/výluhem. Ale toto je hodně pracné řešení a i docela finančně náročné.
Další možností je kyselina, většinou se používá H3PO4. Ale dodáš hodně fosforu do akvária, takže hrozí problémy s řasou a sinicí. A taky je problém docílit stabilního pH. Je nebezpečná zdraví jak tvému tak ryb, takže toto nedoporučuji.

Akorát doplním, že kamarádovi výluh z olšových šišek výrazně snížil pH. Takže teoreticky by použít šel. A chybu s neonkami bych hledal jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2019 16:24 Pitrska – Vysoké Ph
Ahojky! Jelikož mi odchází postupně neonky,změrila sem Ph vody v akváriu,které je 7,4 (tmavě zelena), možná i vyssi.v akvaristice však nemají nic na snížení (mám v akváriu 200l vody) Doporučite mi prosím něco co bych mohla použít? Nebo jen Ph-? Zkoušela sem měřit i dešťovou,ale ta je na tom stejně,jak ta v akvariu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2018 15:01 Muž dudak [1885] Re: Strakááč
krabice do hadice by ti fungovala, kdybys to napouštěl hoodně pomalu, já to prolejvám přes asi 60 cm rašeliny hadičkou od vzduchování. jeden kýbl nahoru druhej dolů, většinou mi to na mix stačí. Ale já to mixuju s vodou z RO, takže to jsme zase někde jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 12:36 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: dudak
Jak říkám, chci pH celkově kvůli rostlinám i rybám kolem 6,7
A kdybych pri napousteni dal do hadice něco jako krabici s raselinou, přes kterou by to tam teklo, udělalo by to něco? Nebo je to zbytečný? :)
Vstupní kh mám podle cevaku nízký ale podle testů 6KH a nevím co je pravda...
Řekl bych, že ale tak vysoký nebude, když se ph mění až vymenama vody a dva tejdny bez výměny to vydrželo a ph se zvýšilo jen o 0,1 ale může to bejt spíš nepresnost měření...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2018 11:55 Muž dudak [1885] Re: Strakááč
Nejvíc záleží na tom, jakou máš KH vstupní vody. Nejjednoduší je překapat vodovod přes rašelinu, taky používám tu od Agra, už několik let mám pytel 25 l , myslím že je zbytečné kupovat velké balení, jestli nechceš měnit řádově stovky litrů týdně. Překapáním získáš nulovou KH, pH kolem 4,5 ale když to smícháš s vodou co má KH 10, tak to půjde zase rychle nahoru. Jednodušší je asi přidávat do vody kyselinu, ale to je tak na výtěry, záleží na co to chceš, taky tam trvá než se to ustálí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.11.2018 10:50 Muž Jarry [1437] Re: Strakááč
Používal jsem na výluh Agro rašelinu z Obi, výluh měl pH kolem 4. Pro běžný provoz akvária to ale podle mě není, aby šlo pH v akváriu dostatečně dolů, používal jsem téměř čistou RO vodu - do 15l RO vody + 2l výluhu jsem přidával tak litr kohoutkové vody, která má kH 10 a pH 7,5. Výsledek bylo pH kolem 6.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2018 23:02 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Maq
Nemusím mít nutně ph pod 6,5 ale kolem 6,8 bych si do do sedmi ph rád udržel... to by fungovat mohlo ne? :)
Podle cevaku je moje voda alkalicka akorát.. bůh ví, jak to je...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2018 22:40 Maq Re: Strakááč
Rašelinu v přírodě nesbírej. Jednak se to nesmí, jednak bys musel bokem odbagrovat aspoň kubík, než bys pronikl dost hluboko, kde už je fakt echt čistá rašelina. Leda bys ji ukradl někde, kde se rašelina těží.
Bílá baltická rašelina je asi nejlepší kvalita na trhu. Mám jí taky velký pytel, a má ty požadované vlastnosti. Jenže!
Pokud máš vodu dost alkalickou, tak bys musel udělat příliš silný výluh, a to není dobře. Jen část ryb ocení opravdu černou vodu, a i u nich to má své meze. Vůči rostlinám to taky není úplně neškodná věc.
A je v tom i jedna záludnost: jak budeš dělat výluh silnější, voda bude tmavnout. Jenže jak bude její pH klesat, ten vlastně ještě silnější výluh bude míň vidět. Při nižším pH huminy barví míň! Ale účinkují v zásadě stejně, tzn. mohou škodit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2018 22:11 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář) – jakou rašelinu koupit?
chci sehnat nějakou rašelinu a netuším vůbec jakou.. čím nižší pH mi ve vodě udělá, tím líp.. chci si udělat louh z rašeliny, olšových šišek, lehce rozložených listů dubu, možná i maličko hrabanky, listy mandlovníku tam taky můžu dát... doteď jsem chtěl louhovat ve filtraci, jenže po přidání spadne pH jak chci na 6,7 a po tejdnu, když vyměním vodu mám hned klidně pH7 to tak zůstane a po další výměně 7,2.. protože nám teče 7,6pH voda.. a ta voda už do kysela znovu nejde i když tam leju torben... torben je ale naprd.. má pH 6,4 podle mého měření.. a to vodu jen obarvuje a ph sníží tak o 0,1 a když ho tam dám víc, tak to sníží třeba o 0,2pH ale s tím, že mám vodu už moc tmavou, což taky tolik nechci...
ta rašelina by to mohla vyřešit ne ? :) kdyby výluh měl nejvíc kolem pH4 tak je to supr a s vodou už hnu a držel bych to každou výměnou na stejným pH... vypozoroval bych jaký množství je fajn atd...
tu rašelinu jsem našel tuhle www.zafido-eshop.cz/… 250l tzn 100x50x50cm krychle ? nejni to moc velký balení? znáte někdo nějakou rašelinu jinou, hlavní je to nízký pH výluhu... už jsem taky přemejšlel že bych zajel na místo, kde roste rašeliník a pod ním něco nabral... ale jestli pod ním bude rašeliny dost, nebo jen pár cm, to taky netuším.. a jaký pH to pak bude mít taky nevím :-D
dík..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2018 22:37 Muž PeCh [77] Re: Maq
To zodpovedá Tillmanovej tabuľke. V tvrdej vode by sa toho CO2 muselo pridať neskutočné množstvo, aby to nejako znateľne posunulo pH. V mäkkej vode ho stačí pridať trocha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.09.2018 22:30 Maq Re: PeCh
V destilce není nic než to CO2. Což je bratru 0.5 mg/L slabé kyseliny uhličité. Takže jakmile to smícháš s čímkoliv, kde je rozpuštěných látek trochu víc, tak vliv toho půlmiligramu slabé kyseliny bude hodně malý.
(Pozn.: Ve skutečnosti v akváriu bývá rozpuštěného CO2 několikanásobně víc, i bez sycení, a tam už to v méně mineralizované ("měkké") vodě může hrát roli.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2018 22:25 Muž Jarry [1437] Re: PeCh
Ano, ale pH u velmi měkké vody je nestabilní, čím nižší kH, tím více bude klesat pH při přidávání CO2. V akváriu, kde používám CO2, držím kH 4-5, pak mi stačí minimum CO2 (odhadem cca 10mg/l), abych držel stabilní pH kolem 7.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2018 22:17 Muž PeCh [77] Re: Jarry
To by zodpovedalo tomu, čo som písal o pH destilovanej vody. Ak sa používa mäkká voda (RO), tak vďaka CO2 (aj zo vzduchu) znižuje pH. Takže znižovanie pH (okrem chemikálií) je možné znížením tvrdosti a/alebo zvýšením CO2. Ak to má byť bezpečné k osadenstvu akvária ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.09.2018 22:07 Muž Jarry [1437] Re: PeCh
Stačí přidat celkem malé množství vody s vyšší kH a RO voda následuje pH této vody. Když míchám vodu pro potěr, tak dávám cca 2l rašelinového výluhu s pH kolem 4,5, do toho dám 10l RO vody a pak stačí přidat necelý litr kohoutkové, kde mám kH 10 a pH 7,4, abych měl výsledné pH 6,5. Ono to pH v takto měkké vodě zase klesá a je třeba to sledovat, pro standardní provoz akvária s větším objemem si to nedokážu představit. Řešení může být ředit vodu na poměrně nízkou kH, kde pak stačí přidávat minimum CO2 pro stabilní nižší pH. Nebo kyselina, ale s tím nemám zkušenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   10.09.2018 21:10 Muž PeCh [77] Re: Strakááč
Napadla ma jedna vec na vyskúšanie. Čistá destilovaná voda má pH 7, ale pokiaľ ju necháš pár hodín na vzduchu, tak z neho stiahne CO2 a pH dokáže klesnúť až na 5,8 (niekde uvádzajú i 5,5). Viď napr.: sciencing.com/….

Čo by sa stalo, keby si takto nechal odstáť destilku a potom ju dal do akvária? Znížilo by to pH (teda okrem tvrdosti)? Alebo by to rastliny po spotrebovaní CO2 vrátili späť? Aké máte skúsenosti s reverznou osmózou a pH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2018 00:33 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)
Uvidím, nic nedám za to, když zkusím dát raselinu s těma siskama a listama dubu do silonky do filtru, buď ro bude fungovat a nebo ne.. když jsem louhoval tu mou zetlelou hrabanku, tak se to snížilo, a drželo dole.. když jsem to vyndal, tak asi po týdnu až to spadlo...
Zvláštní.. a to by snad rybám taky nemělo vadit ne, ta zetlelá hrabanka? Vždyť toho do rybníků napadá... :)
Uvidíme... zkusím to, ono to snižovat bude, ale jde o to, jak dlouho to vydrží, jak moc mě to bude bavit.. atd.. ale dík za zajímavosti, jak to vlastně je...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 23:37 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Strakááč
Já bych taky raději pečený holuby rovnou do huby a ležet na gauči....
té rašeliny by muselo být poměrně dost, aby to fungovalo , proto Tě navádím k tomu testu, nicméně si myslím že upravování i takto tvrdé vody pro zájmový chov je zbytečné a dost rizikové- jak popisuje Jiří , jde to i kyselinou -leč s velkými riziky a nebude to stabilní prostředí.
podobnou vodu jsem měl na Ústecko-Orlicku - studna PH8 KH16 GH16 , když jsem zakládal 250L akvo , někteří zdejší inženýři stran akvaristiky- prognostikovali totální zkázu ještě dříve než byla napuštěna voda, po nějakých peripetiích a vychytání hnojení a bublání , nakonec pěkné zarostlé akva i rybám amazonie se dařilo , jen tetrovité mívaly problémy , tak jsem je prostě přestal chovat.
Jedna z posledních fotek před zrušením akva rybicky.net/fotogalerie.php…
našly by se i hezčí ,jen bych musel vyhrabat starej disk a to se ted vážně nechce ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 23:23 Maq Re: Strakááč
Pokud jsem tedy údaje ve Tvé prezentaci špatně pochopil, a tvrdost a alkalita Ti v akváriu oproti kohoutkové vodě nerostou, tak dobrá. Výsledkem je, že máš polotvrdou vodu se solidní alkalitou, a tam je snižování pH obtížné.
Podle mě ani podomácku dělaný rašelinný výluh při takové vodě moc nepomůže. Zaručeně fungují minerální kyseliny, sírová nebo chlorovodíková. Ale je potřeba desetkrát upozornit, že je potřeba si je bokem náležitě zředit, potom po kapkách dávkovat, a hlavně pomalu - pár hodin počkat, přeměřit pH, a pak ev. pár kapek přidat, a zase čekat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 23:17 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Strakááč
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   09.09.2018 23:15 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Strakááč
Fakt chceš snižovat pH? Většinou je nejjednodušší to nedělat a osádku i rostliny přizpůsobit vodě, jaká ti teče z kohoutku. pH těsně nad 7 nevadí většině ryb (i neonky to zvládnou pokud je nechceš množit), u rostlin nevím. Výluhy ti s tvrdou vodou moc s pH nepomůžou.
Pokud máš tvrdou vodu, tak řešením by byla reverzní osmóza. Měkčí voda bývá většinou kyselejší a pokud by nebyla, tak měkčí vodu srazíš i rašelinou/výluhem. Ale toto je hodně pracné řešení a i docela finančně náročné.
Další možností je kyselina, většinou se používá H3PO4. Ale dodáš hodně fosforu do akvária, takže hrozí problémy s řasou a sinicí. A taky je problém docílit stabilního pH. Je nebezpečná zdraví jak tvému tak ryb, takže toto nedoporučuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 23:15 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: MonterMonty
tak můžu udělat výluh klidně z rašeliny i z těch olšových šištic, z dubových listů a tak dál...
Ale radši bych rašelinu louhoval přímo ve filtru, než abych tam lil nějaký výluhy.. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 23:07 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: vaclav
tu jsem naměřil (nepřesným papírkovým testrem od tetry 6v1) vždycky kolem 6 dKH
článek jsem přečetl, a zjistil jsem z toho hlavně to, že to bude naprd.. :-D
no a teď teda jak snížit KH ? pokud jsme správně pochopil, mám tam dost volného CO2? který nepřidávám... moc složitý to je...
co teda mám dělat ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.09.2018 23:04 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Strakááč
Najdi si na netu "Křížové pravidlo pro míchání roztoků" triviální rovnice - musel bys tam toho Tobenu nalejt snad 1:1 aby to s PH hlo.
Ačkoli mám v povědomí že už to tady někdo měřil v laboratorních podmínkách-zrovna Torben, alespoň býval , stabilizovaný na PH7 -mohlo se něco změnit - už dýl si výluhy dělám doma.
kup si v zahradnictví obyčejnou přírodní rašelinu - bez přídavků hnojiv , odvaž dvě hromádky po 100g , jedu namoč do dvou litrů kohoutkové vody , druhou do dvou litrů vody z osmózy , po dvou dnech až si sedne kal ,poměř co se změní, snad se Ti udělá jasno v tom co se kam hýbe a za jakých okolností -souvislostí.
Akvaristické rašeliny - komerční ,je zbytečné používat , pač jsou už vyždímané- zřejmě se jedná o odpad z výroby právě Torbenů a jiných akva přípravků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 22:41 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Strakááč
Uvádíš celkovou tvrdost (GH) ale na pH má vliv hlavně alkalita (KH) Ta způsobuje vodní kámen. :-) maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 22:24 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Maq
ta tvrdost je taky podle čevaku.... po změření testrem vždycky byla zhruba 8-10°dGH
myslíš, že ty jílový kuličky to způsobujou ? jsou z rezavýho jílu... vápníku je hodně už ve vodovodní vodě.. stačí totiž cáknout na sklo tou vodou nechat zaschnout a je tam vodní kámen... tím bych chtěl říct, že čevaku věřit je něco jako věřit babišovi, že udělá to, co povídá.. a budu se podle toho, co povídá řídit, ikdyž mele totální kraviny, jako ten čevak.. takže asi tak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 22:16 Maq Re: Strakááč
V prezentaci píšeš, že z kohoutku teče 3°dGH, a v akvárku máš 10°dGH. To znamená SPOUSTU vápníku a hořčíku navíc. Odkud se bere?
Tady bych hledal odpověď. (Návrh: samohonné jílové plackokuličky.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2018 21:39 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář) – proč mám pH celkem vysoké?
ahoj,
poslední dobou když změřím pH tak ratajovo (křáp) test vždycky ukazuje hodnoty kolem 7,2-7,5 (dajana to ukazuje taky)
leju torben do akvária víc, než je doporučená dávka(si myslím, že se nic nestane...) (měřil jsem torben a má to zhruba 4,5 pH) další zvláštní věc je, že voda zežloutne jen asi na dva, tri dny a pak jak když to filtr vyčistí nebo co... prostě je voda žlutá celkem málo.. listy mandlovníku tam taky dávám, šišky z olše tam taky mám, i jsem nějaký doplňoval.. a pH teče z vodovodu podle testeru kolem 7, podle čevaku teče 7,6 pH voda v akváriu je zásaditější, než z vodovodu (podle testu)... taky ukázkovým příkladem je, že egerka roste teď krásně (potřebuje 7-8pH) a třeba cabomba se skoro růstem zastavila (potřebuje 6-7pH)
může to dělat nějaká rostlina ? nebo co může zvyšovat pH ? rád bych ho snížil rašelinou, ale chtěl bych znát příčinu minimálně toho, že je voda v akva zásaditější, než ta co teče z vodovodu....
řeším to proto, že tam mám většinu rostlin, co potřebují pH nižší než 7 a neonky třeba i nižší, než 6,5.. neříkám, že 7 by jim vadilo, prý se to dá,... Ale 6,5-6,8 by bylo optimum pro všechno..
nějaký rady? nebo články ke čtení. Cokoliv, kde se dozvím, co všechno to může mít na svědomí..
dík..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2018 00:19 Maq Re: hapipo
hapipo napsal: Chci se vyhnout chemii, abych neměl řasy
Filtruji přes rašelinu, aktivní uhlí, hnojím Bivojem, Bioflorem, CO2 vital... a chci se vyhnout chemii.
Proti tomu se dá jednoznačně souhlasit. A naopak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   18.06.2018 23:54 Muž Horác [3942] Re: hapipo
hapipo napsal: Hnojil jsem BIOFLOREM, teď přecházím na BIOFLOR MASTER! Přidávám pravidelně CO2 Vital. Rostlinky jsou přihnojeny BIVOJEM.Sorry, ale připadáš mi jako typická oběť reklamních letáků ... Problém není v pH ... spíš máš přehnojeno. Hnojit, když mám v akva pár rostlinek, toť nerozum ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.06.2018 22:03 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hapipo
Vodu jsem míchal s destilovanou vodou (která má zásadité hodnoty okolo PH 4) To je chyba PH 4 je skoro kyselina a ne zásada. Znovu říkám že PH 7 -7,2 není vysoké ale právě naopak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2018 21:48 Muž hapipo [0] Re: vaaclav
je to tam :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.06.2018 19:35 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hapipo
Doporučuji udělat si prezentaci lze pak lépe poradit. Jinak PH 7 není nic špatného. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2018 18:17 Muž hapipo [0] – Snížení PH, už nemám nápady
Dobrý den /ahoj,
mám problém s vysokým Ph v akvárium, která je zaběhlé cca. 3 měsíce. PH se pohybuje okolo hodnoty 7,0 - 7,2 (měřeno testem PH Akvin od Rataje). Celková tvrdost vody je 3 (velmi měkká) a uhličitanová tvrdost je také 3 (velmi měkká), (také měřeno testy od Rataje). Amoniak ve vodě na hodnotě 0 (bakterie fungují perfektně). V obchodě u Rataje mi poradili, abych zkusil dát do externího (menšího) filtru rašelinu HUMIN, která se běžně dává do vložkových filtrů (také nepomohlo). Vodu jsem míchal s destilovanou vodou (která má zásadité hodnoty okolo PH 4) - s vodou to pohnulo, ale hodnota se vrátila zpět. Chci se vyhnout chemii, abych neměl řasy a stejně to není řešení na pořád.

Také mě trápí růst rostliny (asi názvem Ceratophyllum demersum), říkám tomu přeslička :-) prostě taková dlouhá střapatá nudle. Dříve rostla jak divá a musel jsem jí zastřihávat a odstřižený kus jsem sázel s rozmnožoval, ale teď to už několik týdnů stojí a neroste - žloutne.

Na rostlince Anubias barteri se mi začali dělat hnědé až černé fleky, nevíte čím to může být?

Hnojil jsem BIOFLOREM, teď přecházím na BIOFLOR MASTER! Přidávám pravidelně CO2 Vital. Rostlinky jsou přihnojeny BIVOJEM (všechny přípravky od Rataje).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.02.2018 21:22 R Muž ctibum [6926] Re: MSuryM
Tady je o takových věcech povídání zajímavý maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.02.2018 21:21 Muž Kubaa [718] Re: MSuryM
Pokud si chceš být kamenem jist, zkus ho v HCl nebo v horkém octu. Ve studeném octu nemusí být reakce patrná. Nejdřív si zjisti, zda ti voda tvrdne v akvárku nebo tam tvrdou už leješ. CO2 Vital je jed.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.02.2018 21:15 Muž LeRi [315] Re: MSuryM
Rozhodně ne CO2 vital ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 20:22 MSuryM – problém s ph a co2
Fotka k příspěvku Ahoj, řeším problém v akvárku. Založil jsem si už asi po třetí přírodní akvárium. Ale mám problém s vysokým ph a nízkou hladinou co2. Na snížení ph používám acidon od Rataje 5ml na 10 litrové akvarko. Sníží se jen na den a pak zase vyleze na 7,4 a vejš. Ani bych to neřešil, ale pak mám nízé co2 a rostlinám se to nelíbí. Nejsem schopen mít ph nizké a co2 v normě. To přidávám CO2 vital od rataje každý den aspoň 5ml, což je šileně moc. Tvrdost je 3,5 - 4 dKH. Jediné co mě napádá je ten kámen, ale ten jsem dal do octa a nic. Nevíte co by mohlo pomoct? Díky moc.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.08.2017 13:40 R Muž Anthrax [4787] Re: FishWoman
Přesně jak píšeš. Je třeba zamyslet se, zda opravdu ve svém akvárku pH potřebujeme snižovat www.akvarijni.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2017 10:06 Žena FishWoman [7] - Amerika
Mě taky výsledná barva ve zkumavce neseděla s žádnou na papírku sad Rybky tam budou Pancéřníček skvrnitý a Razborka klínoskvrná a ty nejsou tak nároční hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2017 07:59 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: dudak
Mi se ten ben test ani nedařilo odečíst. Taková barva jaká byla ve zkumavce na papíru nebyla. Ale je to už hodně roků co jsem ho měl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2017 07:57 R Muž Anthrax [4787] Re: dudak
Mě to změřilo vodu s pH 7,1 úplně mimo škálu. ;-) Pravda je, že je to pár let zpátky. Ale pamatuji si, že tehdy k testu byla tak úzká zkumavka, že byl problém do ní nabrat požadované množství vody. :-) Hot každý máme diametrálně odlišnou zkušenost, to se v akvaristice stává :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2017 07:47 Muž dudak [1885] Re: Anthrax
Ben test jsem mel a ukazoval mi dobre, kontroloval sem to i kalibrovanym ph metrem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2017 00:03 R Muž Anthrax [4787] Re: FishWoman
Já pro orientační měření používám JBL pH test. Neříkám, že pH není důležité. Já jen tvrdím, že ten Ben test je naprosto k ničemu (alespoň v zásaditých hodnotách, což je případ tazatelky). Já kdybych chtěl řešit pH, tak si pořídím pH metr.

Jinak dej si pozor, v jakou denní dobu pH v akváriu měříš.

U těch kytek stejně můžeš mít všechny hodnoty teoreticky v normě, ale stejně ti nemusí jít. Musíš to prostě risknout a vyzkoušet :-)

To Dudak: Tak je logické, že pH test bude vždycky něco ukazovat. Každý vodný roztok má nějaké pH. Ale jde o to, co ten test ukazuje za blbosti. A z mé zkušenosti ten test ukazuje hodně vzdálené hodnoty od reality.

Edit: byl jsem předstižen :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.07.2017 23:58 Muž dudak [1885] Re: FishWoman
Ben test je podle mě v pohodě, pokud myslíte kapkový. Obecně jsem se ještě nesetkal s kapkovým pH testem, který by neukazoval, jako je tomu u testů na dusičnany, železo a fosfor. Odstátím vody pH zásadně nezměníte, pokud tedy ta voda nemá extremě malé KH. Ale z toho co píšete usuzuju, že spíš budete mít vodu tvrdší. Do vodovodního řádu se většinou pouští voda s pH mezi 7-8, ale jsou i vyjimky, studniční voda může mít pH i tvrdost ještě o dost výš. Existuje spousta ryb i rostlin, kterým pH kolem 8 nevadí, případně ho i vyžadují. pH se dá snížit rašelinou, různými komerčními přípravky na bázi anorganických kyselin, případně přímo kyselinami, nejčastěji se používá fosforečná, ale ani jeden způsob není moc praktický pro dlouhodobé udržení stálého prostředí v akváriu. Lze ho snad doporučit k přípravě vývojové vody pro tření, ale ne pro fungování společenského akvária.
Být vámi zjistím jakou máte vodu (například na stránkách vašeho dodavatele vody) a tomu bych přizpůsobil osádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.07.2017 23:55 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: FishWoman
Ben Test jsem měl a ukazoval mi prapodivné věci. Jaké budou ryby? Pokud obyčejné, netřeba řešit pH, běžné akvarijní ryby snášejí široký rozsah pH. Většina rašelinových koncentrátů je pH neutrálních a moc ti s pH nepomůže.
Pokud chceš měřit pH, tak si kup tužkový pH metr v Číně, vyjde na 200Kč, ale dodání v řádu týdnů: www.aliexpress.com/…
Druhou možností je JBL pH test 6.0 - 7.6 (nebo JBL pH Test 7,4 - 9,0, podle požadovaného pH), ale komu by se chtělo otravovat s kapkovým testem. Ostatní kapkové testy s širokým rozsahem měřeného pH jsou k ničemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2017 23:35 Žena FishWoman [7] - Amerika
PH je snad důležité abych věděla jeho hodnotu, ne? Ten test si příště koupím jiný, jaký používáš ty? V sobotu si přivezu první ryby tak nechci aby se jim něco stalo když teda nevím PH ani podle testu. Ale většina ryb snese PH do 8, ale u kytek nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.07.2017 23:21 R Muž Anthrax [4787] Re: FishWoman
Ahoj, ten test je doslova k ničemu. :-) Takže buď změř pH něčím spolehlivějším, nebo neřeš pH vůbec ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2017 23:16 Žena FishWoman [7] - Amerika
Ahoj, reaguji na předchozí příspěvek, ještě jsem nezkoušela měřit PH u odstáté vody co nám teče z kohoutku, ale je tedy možné že mám v AQ vysoké PH kvůli tomu že ji nenechávám odstát? Zítra jí zkusim nechat odstát a uvidím za 3 dny. Měřím testem Ben test PH a zatím mám výsledek na nejvyšším PH. Ještě mě napadlo koupit ten rašelinový koncentrát, který by měl PH snížit, ale uvidím jak to bude u té odstáté vody. Nebo co myslíte vy? Jo a ještě k tomu Ben testu, asi je to blbost ale kdyby bylo PH vyšší než je rozsah barev tak to poznám jak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2017 10:00 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: lukasbc
Změř si to pH u 3 dny odstáté vody a až pak eventuelně stresuj.
Ony totiž vodárny zvedají pH nad 7 zcela úmyslně, aby jim nekorodovaly trubky. Jo a hlavně aby nerezivěly. Ono to pH pak sleze dolů po tom odstátí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2017 22:43 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: lukasbc
- stačí ohlídat že,
- s rostoucí hodnotou pH vody velmi silně roste toxicita amoniaku
- reakce vody (pH) je důležitým faktorem ovlivňujícím metabolismus ryb
- dlouhodobé působení subletálních hodnot pH způsobuje u ryb stres ,hodnoty se liší druhem
- obecně se používá optimální 7pH - 8pH a přijatelné 6pH - 9pH
- (subletální = nedosahující smrtícího letálního účinku, ale blížící se k němu)
- atd. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.05.2017 12:55 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lukasbc
Já bych to pH neřešil zvlášť pro živorodky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2017 11:52 Maq Re: lukasbc
Tak vysoké pH i při (byť "slabém") sycení CO2 by mě znepokojovalo. Neříkám že bys měl hned nějak zasahovat, pokud všechno vypadá OK. Ale bedlivě bych sledoval hlavně rostliny, ale i ryby a vůbec všechno.
Hodilo by se víc údajů o Tvé vodě atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2017 11:17 Muž lukasbc [50] Re: afc1886
No právě, možná mě spíše vystrašila ta hodnota pH, tak jse znejistěl.Nevím co tu ty vodárny dupou s vodou rozzureny , ale kdysi tu bylo krásných 6,8....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.05.2017 11:09 R Muž afc1886 [14704] Re: lukasbc
Když ti všechno jede a v akva je vše OK jak píšeš, tak proč bys měl něco měnit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2017 10:47 Muž lukasbc [50] – PH moc vysoké
V mých akva je vše OK, rostlinky jedou, pravda ludwiga by mohla jít lépa, mečovky se množí, paví oka taky, řasa ustoupila.
Nevím proč mě napadlo koupit test ph a ten ukazuje ph nahoře za maximální hodnotu. Půjčil jsem si digitální ph metr a ten mi ukazuje dle denní doby apod. 8,2 - 8,5.
Říkám si, jestli to není moc.
Test NO3 je úplně v pohodě. Jiné testy nemám.
CO2 jenom slabě z burčáku.
Údaje z vodáren jsou tyto:
pH novojičínsko 8,21
tvrdost Bílovec 4,1

Otázka - mám to řešit nebo to nechat být když to jede?
Mám takové tušení, že nově narozené rybky jsou už adaptované na plavání v louhu hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.05.2017 23:44 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Pokud má měkkou vodu a dost ryb jde to celkem lehce. Moje měření pH. Akvárium 6,80 světlo CO2 hnojení, chodba 6,28 jen filtrace, topení (radiátor) a paví očka a pár rostlin. Dafnie 8,45 vzduchovací kamínek, Voda na zalévání 8,33 voda trochu zelená + dafnie a hnojivo z Kalifornských žížal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2017 23:11 Maq Re: NHKG
NHKG napsal: Bohužel stále nemám ryby, jejich krmení by to určitě ustálilo na hodnotě kolem 7 i bez přidávání kyseliny.
Hmmm, a jakpak to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2017 21:06 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: JoKa
Tak můj kus nového digitálního metru s automatickou kalibrací jede ok a ukazuje to co ten starý pH metr. Z toho vyplývá, že i přes to, že jsem pH sondu nechával uschnout, měří starý měřák pořád líp jak kapkový test JBL.
V malém akváriu se mi už podařilo srazit pH na hodnotu těsně pod 7, v 325l zatím snižuju a je kolem 7,4. Snažím se lít ten roztok kyseliny jen po malých dávkách, abych něco nep***l a neodneslo to těch pár ryb co tam mám.
Bohužel stále nemám ryby, jejich krmení by to určitě ustálilo na hodnotě kolem 7 i bez přidávání kyseliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2017 15:49 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Driv3r
Když si koupíš co2 pH kontrolér tak je sonda stále v akvarijní vodě. Nikdy jsem ho neměl tak nevím jak dlouho takhle vydrží. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2017 16:49 Muž Driv3r [236] Re: vaaclav
tak dlouhou životnost od číňanů nemůžu chtít. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2017 16:46 Muž Driv3r [236] Re: DavFM
No to bylo krásně vysvětlené. palec lepší než můžeš si ji strčit někam.děkuji.
Edit:Článek teď přečtu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.04.2017 12:28 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Driv3r
Když neměříš tak do KCL, ale stejně má sonda životnost tak 2 roky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2017 12:26 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JanHege
Změň si v nastavení řazení příspěvků reaguješ na příspěvek z roku 2006. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2017 11:16 Muž JanHege [0] Re: misanek
Přípravků na snížení pH je celá řada.
Já používám pH Acid od Dajany, ale vzhledem k tomu, že je pH jedním ze základních ukazatelů vhodnosti vody pro daný biotop, druhy ryb, chemii na úpravu pH vyrábí každý výrobce - sera, tetra, hüben.

Padl tu i návrh na rašelinový výluh - za mě ano, ale nelíbí se mi, jakým způsobem vodu kalí. Proto radši používám pH minus od Dajany a na třísloviny přidávám mandlovníkové listy. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.04.2017 10:51 Deepinpeat Re: Maq
Pro měření ve vodě s velmi nízkou vodivostí dokonce existují speciální elektrody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2017 10:47 Maq Re: Driv3r, DavFM
Malinko doplním: Správný roztok KCl je to, v čem je té sondě nejlíp při skladování.
Pak je schopná změřit pH "normální" vody nebo i destilky, ve kterých je jen chvilku během měření.
Ten skladovací roztok je náhodou hodně "hustý", takže rozdíl oproti destilce je veliký.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.04.2017 10:35 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Driv3r
Zjednoduším to až na kost, pokud si nejsi ochoten aspoň přečíst ten článek, co jsem tu dal odkaz ;-)

V pH metru je skleněná baňka s kapalinou, jejíž hodnoty se přeměřujou(tím drátkem, co tam můžeš vidět). Vzhledem k tomu kde je (v jakém prostředí), se mění její obsah-složení a po přeměření přístroj ukáže pH. Destilka je hladová a vycucne z té elektrody to co se tam přeměřuje a zničí se to. Obyčejná voda to vycucává mnohem míň a pomaleji, roztok s KCl tam tu dobrotu naopak doplňuje.

Shrnutí:
KCl je ideál
obyč voda (bez chloru!) nicmoc, ale dá sa
destilka je všechno špatně

čistící roztok, který zmiňuje vaaclav, čistí povrch skleněné baňky od usazenin a udržuje její propustnost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2017 10:28 Muž Driv3r [236] Re: DavFM , vaaclav
Teď sem s toho jelen tak do destilky ne ale vodu jo a kcl jo nebo ne? To je tisíc nazoru a ani jeden pořádný smich jaký je rozdíl v normalni vode a destilce?Že destilka to zničí.normalni voda a Kcl ne.

Edit :ten rozdíl vim , :-P ale netuším cim je destilka pro sondu horší než normální voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 23:15 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
Fotka k příspěvku Tak v kcl to namočené mít pořád nemusíš já to mám ale poměrně dlouho ve vodě v akváriu a jen občas to strčím do kcl. Před kalibrací používám ještě čistící roztok. Hlavně to nesmí být nasuchu a ty návleky na tužkové pH metry s pár kapkami kcl jsou na nic, velmi rychle vyschnou. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 22:33 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Driv3r
Dej destilku a za den až dva si ho můžeš vrazit tak leda...vy víte kam.

Nastuduj si princip funkce té sondy a hned budeš vědět, proč je nutné ho dávat do KCl a proč naopak absolutně nežádoucí do destilky.A vůbec nejde o vlhkost.
www.wikiskripta.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 22:31 Muž Driv3r [236] Re: Maq
Jo o tom sem taky někde čet.ale netuším proč nato aby nevyschla sonda stačí voda ne?asi bych dával destilku.aby se na čidle neusazoval kámen atd.to jaky ph ma destilka je jedno pak to stejně vraziš do akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 22:17 Maq Re: Driv3r
Přemýšlel jsem o tom. V návodu není o KCl ani slovo, to je fakt. Bylo mi to divné. Snažil jsem se něco zjistit, poptával se... a udělal jsem z toho ten závěr, že měřák stojí v 3M roztoku KCl.
Možná bude za pár týdnů k ničemu a budu tady nadávat na schmeyd... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 22:11 Muž Driv3r [236] Re: Maq
A nestačilo by do toho víčka nacpat vatu nebo molitan namočený a postavit a tím zamezit vysychání?Předpokládám že tam těsnění neni záměrně.mám ho taky.chinana smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 21:52 Maq Re: NHKG
Mám ho pár dní a s ním zásobu kalibračních roztoků. Za přesnost bych hlavu na špalek nedal, bude to tak plus minus 0.1, možná 0.2, ale nesmysly to neukazuje.
Asi bude rozumné mít dva; jak se začnou rozcházet, kalibrovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 19:14 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: JoKa
A tak velice dobrá je Adwa, tam se to nechá koupit za cca 12 stovek. Kolega ho má, ale oproti tomu číňanovi je rozdíl snad jen v rychlosti měření. Výsledek ale máme oba stejný.
Edit:no ještě jedna věc je na té Adwě mnohem lepší, a sice víčko. Je těsněné gumovým O-kroužkem a dá se tam nalít skladovací roztok bez obav z vytečení nebo odpaření.To u toho číňana moc nejde.

www.bakterie-enzymy.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 18:35 JoKa Re: NHKG
Je to možný, že vadný kus... Taky už se rozhlížím po něčem normálním, jen se mi za to nechce dávat dvojku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 17:37 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NHKG
CO2 dělám skoro 20 let a těhle tužkových jsem měl plný šuplík a to ještě jsem jich pár vyměnil protože na ně platila záruka 2 roky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 17:04 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: JoKa
No to jsi mě nepotěšil. Snad jen máš vadný kus. Přinejhorším koupím ještě jiný, ale štve mě, že doprava tak dlouho trvá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 17:00 JoKa Re: NHKG
Tak tě zklamu. Přesně tenhle jsem si objednal taky. Nakalibroval 3x za sebou. V kalibračních roztokách ukazoval co měl, ale jakmile jsem ho dal do jakékoli vody ukazoval pořád jen 7.6, jakoby jinou hodnotu neuměl. Je to dětská hračka. Vrátil jsem se k tomu obyčejnému co se kalibruje šroubovákem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 16:57 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: vaaclav
Ta sonda bude stát víc jak ten tužkový z Číny. smich Na těch kalibračních roztocích aspoň uvidím, jak ten tužkový měří. Ale myslím, že pro moje účely to bude stačit. Potřebuju pH dostat na 6,5÷7 (případně 7÷7,5 podle ryb v akváriu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.04.2017 16:48 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NHKG
Až tě tahle doba tužkových pH metrů přejde koupíš si něco slušnějšího kde po pár letech nevyhodíš celý pH metr ale jenom sondu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.04.2017 16:37 Acinonyx Re: NHKG
Tomu druhemu desatinemu cislu never, ale inak v pohode. Aspon uvidis ake to bude stabilne. Nakalibrujes a budes pravidelne premeriavat kalibracne roztoky.

Nic si z toho nerob, ako hovoril moj chemikar - chemiu si zamilujes ci chces alebo nie, inej cesty niet. Ani nebudes vediet ako a bude z teba Walter White v privese. :-D (Tu druhu cast teda uz nevravel.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 16:24 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Acinonyx
Objednal jsem KCl a nový měřák, co už umí automatickou 2 bodovou kalibraci a měří na 2 desetinná místa: www.aliexpress.com/…
Sáčky pro výrobu roztoku na kalibraci mám. Snad pak budu měřit něco rozumného. Připadám si jak malý chemik. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.04.2017 12:11 Acinonyx Re: NHKG
Ono sa to ma asi takto - bez kalibracie a "macessky" nam i pH metre, ktore stoja radovo niekolkokrat viac ujdu o nejaku tu desatinku za par tyzdnov. V pripade toho Cinskeho to bude este horsie. Takze by som si to spravanie k nemu mozno rozmyslel smich a zaroven kalibroval zasadne pomocou pH 4 a pH 7 roztokov.

pH Metre sa uchovavaju v KCl, myslim, ze 0.1 M (ale nie som si tou koncentraciou isty).

Edit: Vaclav ma s tou koncentraciou opravil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.04.2017 12:10 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NHKG
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 12:07 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: DavFM
Už mám zaplaceno, takže netřeba odlívat. Taky počítám s tím, že tu kyselinu budu mít na hodně dlouho.
Já se k tomu měřáku chovám macešsky. Vůbec ho nedávám do HCl. Nechávám ho na ležato vyschnout. ;-) A kalibruju ho podle toho kapkového. Nějakou extra přesnost nepotřebuju, ryby nějakou desetinku nepoznají. Ale 0,5 už je moc velký rozdíl. Ale asi budu muset koupit nový. Ale s tou kalibrací ve více bodech jste mi připomněli, že mám někde sáčky na kalibraci pro pH4 a pH7. Ale pro změnu mi došla destilka.
Jak silný roztok HCl se používá pro uchovávání měřáku? A nevíte jak silný roztok HCl se používá pro výrobu PMDD? Budu muset vyrobit dávku bez destilky (z vodovodní vody), tak by se tam trochu HCl na konzervaci hodilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 11:41 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Acinonyx
Čínský žlutý pH metr mi celkem spolehlivě funguje už skoro rok. Ale mám ho pořád v KCl a nenechávám ho nikdy naležato. Sám sem překvapen, dával jsem mu 2-3měsíce, nanejvýš půl roku. I baterky už sem musel vyměnit.

2 NHKG:A tu fosforečnou tady mám, kdybys chtěl, klidně ti odliju. Zatím sem použil 10ml na výrobu roztoku a i ten dávkuju po mililitrech. Ten litr kyseliny je prakticky nespotřebovatelný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 11:38 Acinonyx Re: NHKG
Ten Cinsky pH meter bude asi stat za prd, ale asi bude aj tak presnejsi ako kvapkovy test. Skalibroval si ho pred pouzitim? Kolkymi bodmi? Aku kyselinu si nim meral? ("Asi jsem měřením roztoku kyseliny ten digitál odrovnal.")
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 11:33 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
Oni by mi to asi taky poslali poštou (Kriolit). Ale nechci mít na svědomí popálenou pošťačku. Nikdy nevíš kdy se co pos**e a vím jak se k balíkům někteří chovají.
Teoreticky jsem mohl zaregistrovat firmu kde dělám a nechat si to poslat na adresu firmy nebo si pro to zajet (Mach-chemikálie mám 10 km od baráku/firmy). Šéf by s tím neměl problém, ale proč to komplikovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 11:28 Maq Re: NHKG
NHKG napsal: posílat 85% kyselinu poštou mi přijde hodně nebezpečné.
Mach-chemikálie mi ji poštou poslal (na IČ). Je to plastová láhev a muselo by se stát hodně, aby se kyselina vylila. Navíc kyselina fosforečná není tak zlá jako sírová, chlorovodíková, o dusičné nemluvě. Tam jsou pravidla transportu přísnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2017 09:54 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: NHKG
Nevím jak budu měřit pH. Mám digitální a kapkový test. Digitál je nejlevnější Čína a kapkový JBL 6-7,6. Zatím mi po seřízení digitálu ukazovaly oba testy stejně, ale teď se u některých akvárií rozcházejí i o 0,5, u jiných ukáží stejně. Asi jsem měřením roztoku kyseliny ten digitál odrovnal.
Pokud ten kapkový ukazuje správně a po zarybnění pH ještě trošku klesne, tak se můžu na lití kyseliny vykašlat, protože pH bude v rozumném rozmezí. stydim

Ale H3PO4 jsem objednal. V průběhu týdne ji snad vyzvednu. Bylo to trochu komplikované, většina prodejců ji prodává jen firmám. Navíc jsem chtěl místního prodejce, protože posílat 85% kyselinu poštou mi přijde hodně nebezpečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 19:11 Muž rriki [818] - CichlidyRe: vaaclav
pokračování 1/2002 a 5/2002-9/2002 ty vyšly až po smrti Doc.Kůtka a na 2003 jsem nekoukal musím je najít
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.04.2017 16:26 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: romant
Samozřejmě že je
1, 6/10
2, 7/18
3, 8/26
4, 9/14
5, 10/14
6, 11/26
7, 12/10
číslo v ročníku/strana :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 16:14 R Muž romant [27987] Re: vaaclav
A není to na pokračování, nechce se mě na půdu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 16:13 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: rriki
6/2001 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.04.2017 11:58 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Maq
Pokud si chceš opravdu počíst o vodě tak si najdi v AT ročník od 5/2001 a je zde serie článků od Doc Kůtka a jmenuje se to Povídání o vodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.04.2017 11:29 Maq Re: lacewings
lacewings napsal:
-co tohle-
- grower.cz/…
;-)

Napřed jsem povytáhl obočí, na jakých že stránkách to browzdáš :) Článek je dobrý, nicméně zaujalo mě v něm konkrétně toto: ... jako kyselina působí i odpadní produkty metabolismu ryb a dalších živočichů... V málo zarostlých akváriích s nízkou alkalitou dochází při zanedbání výměny vody k většímu poklesu pH
Všiml jsem si, že tenhle pokles pH za popsaných podmínek komentovalo už vícero akvaristů. Ale není mi to jasné, nechápu, proč by odpadní látky z ryb a rostlin měly být kyselé, resp. při jejich rozkladu by mělo docházet k okyselování vody.
Je o tom někde nějaké dobré čtení, nějaké vysvětlení, atd.? (Klidně i na stránkách dedikovaných nezdaněným látkám...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 21:23 Muž Magic [879] - RostlinyRe: NHKG
Je ešte jeden argument, prečo to nerobiť čisto s H3PO4 - stabilita. Rastliny ti budú fosfor odčerpávať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 20:32 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NHKG
1% HCL je dost málo a budeš toho potřebovat dost, já si dělal 3% myslím že to bylo 11 dílů vody na 3 díly kyseliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 19:30 Muž Magic [879] - RostlinyRe: NHKG
Tak budem nahlas uvažovať, ľahšie sa v tom bude hľadať chyba.
Máš alkalitu 1,9mmol/l, takže máš puffer 3,8mmol/l H+ (CO32- pojme dva protóny).

Pri pH 7,5 disociuje H3PO4 na asi 60% HPO42- a 40% H2PO2-. Tak si to spriemerujeme na 1,6 disociovaného protónu na molekulu H3PO4.
Na vyčerpanie uhličitanového puffra potrebujeme teda 2,375mmol/l H3PO4.

Na následný pokles pH zo 7,5 na 6,5 potrebujeme ďalších (už len) 0,45µmol/l. (postup výpočtu som dával kdesi pri kyseline citrónovej).

Takže ako hrubý odhad potrebuješ čosi vyše 2mmol/l a ďalej opatrne a kontrolovať pH.

... dúfam, že to po mne aspoň Acinonyx kontroluje. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 17:20 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Magic
Pokud to umíš spočítat, tak pH mám 7,5 a chci 6,5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 17:20 Muž Magic [879] - RostlinyRe: NHKG
No rozhodne by som si to predom najprv spočítal.
Aké pH máš a aké chceš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 17:16 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Magic
Pokud vím, vysoký fosfor způsobuje někdy růst řas a sinice. Řasy jen uvítám, sinici snad nějak zvládnu. Rybám by vadit neměl. A uvažuju spíše, že si udělám roztok 1% HCL a 1% H3PO4 a s tímto budu dělat pokusy. Tak budu mít toho fosforu méně za cenu chlóru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 17:11 Muž Magic [879] - RostlinyRe: NHKG
Nuž ak nevadia fosforečnany nad 2mmol/l...
Ja to posúdim len chemicky, nech sa radšej ešte niekto vyjadrí k tomu vysokému fosforu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 16:50 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Magic
Takže myslíš, že tam můžu lít jen slabý roztok H3PO4 než se dostanu na požadované pH a víc neřešit? To by bylo super, na to mi stačí měřák na pH a nulové znalosti chemie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.04.2017 16:33 Muž Magic [879] - RostlinyRe: NHKG
Alkalita 1.9mmol/l je čosi cez 5°dKH. To nie je moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 16:26 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Magic
Díky za info.
Alkalita 1.95 mmol/l je hodně nebo málo (to uvádějí vodárny)?
Se dívám, že ta kyselina fosforečné ani není drahá. Zkusím se v úterý po ní kuknout v drogerie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.04.2017 16:13 Muž Magic [879] - RostlinyRe: NHKG
H3PO4 vytvára puffer vlastnou disociáciou, to znamená, že v prípade absencie HCO3- puffru (po aplikácii HCl) ti bude ďalej klesať pH.
Takže pokiaľ nemáš moc vysokú alkalitu, dával by som rovno H3PO4, uhličitanový puffer nahradí svojim a po jeho vyčerpaní zrazí pH a ešte puffer navýši.

HCl bude mať zmysel pri príliš vysokej alkalite, aby si tam tej kys. fosforečnej nemusel liať litre...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 15:46 Muž Magic [879] - RostlinyRe: DavFM
DavFM napsal:
Edit:leda bys to myslel jako jediný atom vodíku, ale tam stejně v jádru bude ještě neutron

Nee, "normálny" katión vodíku nemá neutrón. To až jeho dva izotopy - deutérium (+1 neutrón) a trítium (+2 neutróny).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 15:07 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: NHKG
NHKG napsal: Bohužel nic moc co bych pochopil i já, se mi nepodařilo dohledat.
-co tohle-
- grower.cz/…
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 14:33 Maq Re: NHKG
Jo. Akorát s tím fosforečnanovým pufrováním nevím. Nevím jak se to dělá a jak dobře to funguje. Vím jen že fosforečnany opravdu pufrují vodu, čistá teorie. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 14:29 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
Já chemii měl 7 roků na gymnáziu, byl jsem v tom celkem dobrý. Ale nepamatuju si vůbec nic. Bohužel nic moc co bych pochopil i já, se mi nepodařilo dohledat. Ale měl by jsi mít pravdu, pochopil jsem postup takto:
1. Musím překonat purifikační kapacitu mé vody litím roztoku HCl
2. Po jejím vyčerpání musím pH pomocí HCl opatrně dostat na 6,5
3. Nějakým (fosforovým?) pufrem musím vodu stabilizovat.
Zatím jsem asi stále u kroku 1.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 14:21 Maq Re: NHKG
Zajímalo by mě jak přesně to probíhá a budu rád, když nám to někdo odborně vysvětlí.
Podle mě stále ještě překonáváš pufrační kapacitu své vody. Představuji si asi tuto reakci:
2 HCl + Ca(HCO3)2 => CaCl2 + 2 H2O + 2 CO2
Takže jen uhličitan nahrazuješ (o něco kyselejším) chloridem a CO2 pomalu vyprchá. Tím se to pH vrací nahoru.
Zlom, a možná docela náhlý, nastane ve chvíli, kdy zásobu uhličitanů vyčerpáš. To by Ti v té Tvé měkké vodě nemělo trvat tak dlouho. Pak to pH pojede dolů asi docela šupem.
Takhle nějak si to představuju, a budu zavázán chemikům, pokud to uvedou na pravou míru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 13:57 Muž NHKG [3900] - Hadohlavci
Abych vrátil diskuzi k tématu:
Dělám pokusy s HCL. Mám 30% technickou. Udělal jsem si 0,015% roztok. Ten má pH pod 3. Zatím jsem nalil přes 2 litry tohoto roztoku do 58l akvária, ale pH vždy po nějaké době vyleze nad 7. Snad se to časem ustálí.
Jaký pufr se dá levně koupit v drogerii? Ideálně s fosforem. Nevím kolik fosforu ve vodě mám a nehnojím s ním. Ale nebude mi vadit, když ho bude nadbytek, protože řasy jen uvítám. Je to ideální krmivo a vzhledově mi nevadí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.04.2017 12:39 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Ale jo, pravdu máš, ale tak jak jsi to napsal, to ve mně úplně vyvolalo představu nějakých šílených nukleárních reakcí při kterých lítají protony z jader. Prostě mluvíš o kytkách, molekulách a najednou letí proton. :-)
Musel jsem malinko zagůglit abych zjistil, že biologové a chemici to takhle použijou, místo aby napsali vodík+.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 23:03 Maq Re: DavFM
To už jsme tu jednou kdesi řešili. H+ se běžně mezi chemiky a biology označuje jako proton, a není k ničemu dobré si to komplikovat jadernou fyzikou.
Je to jako kdyby člověk nemohl říct voda, protože on je to skoro vždycky vlastně vodní roztok všeho možného.
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 21:26 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Uvolňují protony?? Tak to pak vyrobíš zlato z čehokoliv...
Edit:leda bys to myslel jako jediný atom vodíku, ale tam stejně v jádru bude ještě neutron
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 21:18 Maq Re: NHKG
NHKG napsal: A v těch velkých akváriích to pH nezvedají plovoucí rostliny, když sežerou prakticky všechen dusík co se ze žrádla uvolní?
Nevím jestli je to relevantní a jestli to pomůže.
Nicméně právě čtu a překládám, že když rostliny přijímají NH4+, tak přitom uvolňují protony, čili okyselují vnější prostředí. Když přijímají NO3-, je to naopak.
Je to knížka zaměřená na "normální", tzn. terestrické rostliny. Princip je ovšem stejný.
Nemám tušení, kolik těch protonů je a jestli se to může nějak projevit. Nicméně platí, že dusíku žerou rostliny víc než všech ostatních živin dohromady (samozřejmě kromě C, H, O). Takže když všechen dusík žerou ještě ve stádiu amonia, tj. před nitrifikací, okyselují vodu.
Pokud probíhá nitrifikace ve velkém, a potom to rostliny žerou jako dusičnany, měly by se teoreticky ty dva procesy anulovat. Pokud probíhají ve stejném objemu.
stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 21:11 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostliny
S tou měkkou vodou jsem to asi přehnal ale ničím jiným to nebude kytky to zvedají hlavně když tam neměníš vodu a hodně ryb to zase tlačí dolů. Na jinou příčinu asi nepřijdeš. I ty tvá akvária a jejich pH na to vypadá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 20:08 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NHKG
Máš měkkou vodu a tak stačí málo i když podle vodáren je pH skoro 8 (7,98).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 19:32 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: vaaclav
Ale co pak zvedá v tom malém akváriu pH k 8,5? Cryptorynky? A v těch velkých akváriích to pH nezvedají plovoucí rostliny, když sežerou prakticky všechen dusík co se ze žrádla uvolní?

Potřebuju to vyřešit než koupím ryby. V 325l bych se potřeboval dostat na 7 a v tom malém to držet do 7,5. Nerad bych dával ryby do vody s mizernými parametry a jen spoléhal na to, že poté co začnu více krmit, se to samo upraví. Už jsem chtěl začít pokusy s HCl, ale nějak ji nemůžu v tom binci u mě ve sklepě najít. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.04.2017 16:39 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NHKG
Filtrační procesy jsou kyselé čím více ryb a málo rostlin tím to padá více dolů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 15:39 Muž NHKG [3900] - Hadohlavci
Mám 3 nádrže. U všech používám stejnou vodovodní vodu. Parametry vodáren zde: www.ovak.cz/…
Akorát tomu pH nevěřit, z kohoutku teče podle mojeho měření pH 7,2÷7,5.
Mám 3 nádrže a v každé se pH hýbe úplně jinak, ale NO3 se ve všech drží na úrovni vodovodu kolem 10mg/l¨a všechny jsou silně provzdušňované:
Nádrž 450l - pH 6,8÷7: Silně zarybněná, hodně krmím, hodně rychle rostoucích plovoucích rostlin. Dolívám torben a mám i rašelinu ve filtru. Měním 50% vody týdně.
Nádrž 325l - pH 7,3÷7,5: Minimum ryb, krmím málo. Plovoučky rostou dobře, relativně nová nádrž.
Nádrž 58l - pH 7,5÷8,5: Už asi měsíc bez ryb, jen krevetky a šneci. Rostliny jen pomalu rostoucí kryptorynky. Nekrmím, vodu měním když pH moc letí nahoru.

Potřeboval bych poradit, co způsobuje zvýšení pH v mých nádržích 325l a 58l a případně i jak proti tomu bojovat bez rašeliny.
Vždy jsem měl v nádržích pH do 7. Ty 2 nádrže se oproti mé 450l nádrži a nádržím co jsem měl dříve liší následovně:
- nádrže jsou málo zarybněné a málo krmím
- nepoužívám žádný výluh ani rašelinu (tyhle nádrže mají simulovat rychle proudící říčku)
- mám v nich břidlici ze Železných hor (ale ta snad vodu neovlivňuje)

Zkoušel jsem přilít výluh do akvária 58l - 20ml Torben. pH šlo z 8 na 7,7. Takže tudy cesta nevede. Nádrž už je nahnědlá, což určitě nechci a pH je pořád nad 7.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2017 22:43 Muž TRULY [164]
len ore uoresnenie patri mi riadok 73. Ta prva fotka su nazvy hodnot a max a min hodnoty celkovo v celom kraji. Cize riadte sa hodnotami v riadku kde je cislo 73?.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   05.03.2017 21:31 Muž dudak [1885] Re: Maq
U takhle tvrde vody se bude pH pořád vracet a filtrace pres rašelinu moc nepomuze. A rozhodně to nebude dlouhodobe stabilni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2017 19:51 Maq Re: TRULY
Filtrace přes rašelinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2017 18:09 Muž TRULY [164] Re: Maq
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku hodnoty a tabulka vo fotoprilohe
Som prvy riadok oblast. Ale pridal som celkovo okolie. Cize PH vstup 7.9
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2017 11:49 Maq Re: TRULY
Myslel jsem najít parametry na webu Tvého dodavatele pitné vody. I když se parametry mohou např. sezónně měnit, je to dobré vodítko.
Edit: Je to tady
www.vodarne.eu/…
ale neznám Tvoji přesnou adresu, tak nevím kterou vodu bereš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2017 09:45 Muž TRULY [164] Re: Maq
vecer to pomeriam
Inac akva
PH 8-8.5
No2 - 0
No3 - 0
Fe - 0 :(
NH4/4 0
VECER pomeriem vstupne hodnoty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2017 09:21 Maq Re: TRULY
Takhle parametry vstupní vody z vodárny by nebyly? Tvrdost, alkalita (KNK), pH, a další by se hodily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2017 08:37 Muž TRULY [164]
tak hadam tych 8-8.5 nieje az tak vela. Neviem ci je to vodovodnou vodou alebo rozpadom valisnerie gigantea ktoru dneska vecer vytrhnem z akva a hodim ju von oknom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2017 17:48 Muž Kapr [9] Re: TRULY
Jestli chces snizit hodnotu PH, muzes k tomu pouzit napriklad CO2.Ale to bys urcite vedel, kdybys CO2 pouzival. Je vice moznosti, ale otazka je jestli je to pro tebe vubec potreba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.03.2017 15:08 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: TRULY
Nic nesnižuj stejně by se to vrátilo, jen opatrně několikrát přidávej do pytlíku s rybami akvarijní vodu ať si zvyknou a nepospíchej. Nakonec všechnu vodu vylij přes síťku do kýble ať se ti nedostane do akvária. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2017 15:01 Muž TRULY [164]
Ahojte. Chcem dneska premiestnit do noveho akva pancierniko, parmicky duhove a 2ks mecovky.
Doteraz v akva su len rastliny a jeden ancistrus + kotulky.
Na prezentacii pracujem.
Akva 240l filter jbl 1501.

Nameral som hodnotu PH 8-8.5 neviem to presne urcit sera ph test. Je to nieco medzi.
No3-0mg/l.
Je nitne ph znizit predtym ako dam rybky alwbo je to teoreticky v norme?
Vdaka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 20:33 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: fingerstyle
Já jsem tak silné osvětlení nikdy neměl většinou se pohybuji okolo 0,3 w/l. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 19:57 fingerstyle
Psal jsem Edit ale už se to neodeslalo.Takže:Budu svítit jen jednou rampou.Když to přepočtu na nějakych 270 L tak to vychází 0.4 W/L A až to třeba trochu osázím ,tak si pak třeba dovolím zapnout i tu druhou.Tož dík všem ahoj
P.S.SkloRex doporučuju.Kam se hrabe Rataj :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 19:55 Muž dudak [1885] Re: fingerstyle
já svítím nad 500 litry rostliného akvárka průměrně 100w, myslím že 2x54w je až až, a třeba na 2-3 hodiny bych pustil i tu druhou rampu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 19:46 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: fingerstyle
Část dne bych svítil 2x54 a menší část 4x54 na to jak dlouho si musíš přijít sám. Jestli máš nějaký zbytek toho Ratajova dna dal bych ho do odstáté změřené vody a uvidíš co to udělá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 19:17 fingerstyle
Dno flexiobklady.Pod nim staré dno od Rataje.Při výměně vody aplikováno Rataj Bioflor a u kořenu www.rostlinna-akvaria.cz/…
No teď jsem přijel ze SkloRexu tak v sáčku aklimatizuju 6 teter ozdobny.Tak uvidíme.Když tak bych třeba v neděli vyměnil zas třetinu vody.No ale blby je že mi nejde odpojit ta jedna zářivka.Vypne se pak celá rampa (čili obě) Takže budto svítit jen jednou rampou 2x54 w nebo všemi 4x54 w.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.03.2017 18:35 Muž dudak [1885] Re: fingerstyle
4 rostlinky určitě neposunou pH o 1 stupeň, troufám si říct, že ani zarostlé akvárko neposune pH tolik do zásadité oblasti. Pokud je ta hodnota správně naměřená a opravdu se tolik liší oproti vstupní vodě, musí být příčina někde jinde. tak velkou změnu by neudělal ani jeden kámen. Jaké tam máte dno, případně čím hnojíte nebo jestli jste dával pod štěrk nějaký zásobní substrát? Kořeny pH snižují. Další možností je, že jste tam napouštěl pH 8 a voda ve vodovodu se mezitím změnila. Třeba u nás je běžné, že má vodovod pH 7-8,5, někdy se to změní i během jednoho dne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 16:56 R Muž romant [27987] Re: fingerstyle
Mrkni na toto maniakva.sweb.cz/… to bych řekl že je ta cesta, tedy ta možnost proč máš "problémů s tím Ph. Prostě základní ovlivňující faktor světlo a k němu uzpůsobený živiny, nebo-li mám za to, že tam pražíš toho světla až moc, neuživíš to a rostliny se chovají, jak se chovají, tedy řekl bych že dočasně, jako další možný postup bych očekával zelenější interiér v tom lepším a zelenou vodu v tom horším případě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.03.2017 15:45 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: fingerstyle
Já myslím, že neprosperující rostlina má na vodu opačný vliv, rozkládající se hmota hnije, kvasí, vodu kyselí.Teda jenom nepodložená myšlenka, ale neděje se tohle v rašelině?
To tvoje pH bude způsobeno vstupní vodou a přesností testů.
Až tam budou ryby srát, občas dáš víc žrádla a celkově až to prostě bude zajetejší, tak se to samo srovná. Pokud ale budeš pořád něco přeměřovat a zkoumat a následně ovlivňovat, tak se k nirváně nedopracuješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 15:33 fingerstyle
A co takhle příčina:u Rataje jsem dostal k nákupu zdarma 4 rostliny naročné na světlo a CO2.Že by to zapříčinily 4 rostlinky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 14:41 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: fingerstyle
No, možná půjdu proti většině, ale já na tvém místě bych si s tím absolutně nelámal hlavu, pH bych neřešil dříve než za pár měsíců a to ještě jen v případě, že by vyloženě byl nějaký problém. Ty tetry bych tam dal hned, s otíkama bych počkal, ale to jen z důvodu, že můžeš mít štěstí/smůlu a koupíš si odchyty,ti můžou být náchylnější.

Setkal jsem se s tvrzením chovatele, že i u terčovců v odchovně udržuje pH nad 7 a sice z důvodu mnohem účinnější nitrifikace. Okyseluje pouze na tření.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 14:08 Maq Re: fingerstyle
Jejda! Rostliny rozhodně neredukuj, nemáš jich tam dost.
Pokud nepřijdeš na příčinu, nebo bude příčina neodstranitelná, tak snad pomůže filtrace přes rašelinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 12:54 fingerstyle
Z kohoutku 7 jak jsem psal níže.Rostlin tam mám celkem dost,viz.prezentace,tak nevím.No CO2 láhev dávat nebudu.To by bylo finančně hodně nákladby.To je raděj zredukuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 12:52 R Muž romant [27987] Re: fingerstyle
Myslím si, že kolega NHKG je na stopě, hlavně nezačni nějak unáhleně používat všemožný komerční snižovadla, musíš to řešit komplexně, tedy od příčiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 12:36 Muž NHKG [3900] - Hadohlavci
Měřil jsi to pH ve vodovodní vodě? U mě je pH vodovodní vody mnohem nižší než uvádějí vodárny. Mám test jbl, ten je mnohem přesnější než ratajův.

Nehýbe ti s pH spotřeba CO2 rostlinami? Kořenem to nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 12:04 fingerstyle
Opakovaně.Hodnota pořád vysoká.Už jsem vyndal ten kámen,polil octem,bez reakce.Co ten kořen?Je kupován na burze: borovicovej dlouhodobě máčenej ve slanym nálevu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 08:58 Muž Magic [879] - RostlinyRe: fingerstyle
So Serou sa mi párkrát stalo (rozhodne menej než jeden z dvadsiatich), že mi z testu vypadol takýto nezmysel. Stačilo vyliať, vypláchnuť čistou vodou a zopakovať.

Tak len pre istotu - vychádza ti to opakovane?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 06:50 Muž Jarry [1437] Re: fingerstyle
Já bych žádný pH mínus nepoužíval. Hledal bych příčinu takového nárůstu pH, ale moc se mi to nezdá, pokud jsi něco do vody nepřidával. Možná bych nejdříve zkusil jiný pH test.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 00:01 fingerstyle
1/3 jsem měnil včera.Slabší tam asi nedám.Jsou to Juwelácky 1047 mm a ty jsou tuším jen ty 54 w.Takže bys radil odpojit jednu zářivku a svítit jen na 3?

Edit:Jinak vodu jsem ten měsíc v záběhu měnil jednou týdně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2017 23:55 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: fingerstyle
Jak často měníš vodu. Těch 4x54w je hrozně moc, bez CO2 to neukočíruješ. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2017 23:41 fingerstyle – Jak snížit hodnotu pH?
Fotka k příspěvku Mám měsíc založené AQ .NO2 i Amoniak na nule NO3 10 ml/L ale vysoký ph nad 8.Nechápu proč.Voda z kohoutku má 7.V bržůře od Rataje se píše že když je vysoké PH tak se má snížit průtok filtru aby se tak nepromíchávala voda,ale to nepomohlo.Blby je že jedem zítra na výlet do Brna a chtěl jsem se stavit ve Sklo-Rexu pro nějaký ryby (pro začátek Otíky + Tetra Ozdobná).Tak co teď s tím?Raději zítra nic nekupovat? Nebo před vpuštěním ryb tam dát Sera PH mínus?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2016 15:28 Deepinpeat Re: Maq
Já to listí používám nejradši bukové, ale protože ho používám na dno a to bukové nejlíp drží. Co se týče vlivu na vodu, je to asi jedno, samozřejmě něco se z něj vylouhuje.

Dešťová voda se používat dá, ale může být různě znečištěná a u citlivých ryb, speciálně u cichlidek bych to asi nedělal.

Rašelina, dobrou mívali v OBI, žluté pytle a asi nejlepší a kvalitativně nejstálejší je ta pobaltská (velké bílé balíky, pravdepodobne to co popisuje kolega Dudak). Ale bez rašeliny se dá bez problémů obejít, pokud má člověk dost šišek. Snažit se přiblížit extrémům pH na lokalitách v přírodě je spíš zbytečné, uspokojivý rozsah bývá širší a hlavne pokud nejde o odchyty. Samozřejmě jsou výjimky, ale moc jich nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 13:32 Muž dudak [1885] Re: DavFM
Jo tuhle pouzivam, taky si lidi pochvalujou tu na ktery je napsano neco jako severska bila raselina, ale to jsou hodně velky pytle, ja koupil na zkoušku 75 litrů a mam ještě nejmíň polovinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 12:56 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: kus5
No jako vzdy jsem domyslivy a pochopil jsem to tak, ze je mysleno, ze ja jsem krehka divka co nerada louhuje.
Co se tyce destovky, urcite to s ni jde, ale rev.osmoza je jednodussi a rekl bych ze i levnejsi reseni. Preci jen nejaka konstrukce,plachta, dojezd na nejakou cistou lokalitu kdyz prave prsi... neco ze strechy se asi taky da, ale clovek si musi byt jisty, po čem, čím a do čeho to tece (med,zinek...).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 12:34 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: dudak
Takze tahle bude OK ?
www.kasa.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 12:29 Muž kus5 [3] Re: DavFM
Tyhle diskuze podle mne jsou pro začínající akva., protože namachrovaný borci vědí, co je RO ap.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2016 12:22 Muž dudak [1885] Re: DavFM
Já používám od Agra, překapaná voda má pH kolem 4, ale částečně se to vrací. V překapany pak ještě máčím bukovy a dubovy listi, terminalii a olšový šišky.
Na dešťovku pozor, její parametry se mohou výrazně lišit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.11.2016 12:00 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: kus5
Hmmm, já ale mám koule a šišky mi ani drahé polovičce nevadí ano ano ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 11:45 Muž kus5 [3] – pH-
Nedovedu si představit, jak žena akvaristka shání vodu z RO nebo louhuje šišky, různé listí, kůru ap. Ta voda z výluhů bude zpravidla zabarvena dohněda. Okyselení kys. fosforečnou vyvolá vrácení do původního stavu. Vyzkoušené a nejjednodušší je deštovka. Máme chaty, prarodiče v chaloupkách a není problém dopravit 25 litrů do 50l akva. Kanistry vyjdou levnějc než nějaké skvělé přípravky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 11:25 Maq Re: Deepinpeat
A jaké listí? Bukové? Dubové?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 10:34 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Deepinpeat
Diky za vycerpavajici odpovedi a velice dobry clanek v e-Akvariu.
Mam zamluvene Apistogramma Wilhelmi, pristi tyden bych si je chtel dovezt. Mam pro ne akvarko cca 80l ve kterem bych jim chtel udelat co nejidealneji podminky, nasel sem udaj o vode v jejich domovine s pH 3,9, nicmene kolem pH 5 by to melo byt v pohode i na rozmnozovani.
PS: v clanku je zminka na beznou raselinu ze zahradnictvi. Nebyl by tip primo na presnou znacku? Ja uz to nejak obhlizel, ale jeste jsem nenasel odvahu věřit etikete a louhovat to a pridat do vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2016 10:04 Deepinpeat Re: DavFM
určitě postupně naředit na několikrát, řekněme po čtvrtinách. Záleží ale, co je to za ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.11.2016 09:30 Deepinpeat Re: FrantisekP
No ahojte, jenom několik poznámek.

1) oblíbené heslo, že taková voda je velmi nestabilní. Pokud míchám vodu 140μS na pH 6,2, tak je tam přítomný nějaký pufrační systém musím s ním počítat, tedy namíchat tu vodu 14 dní předem a upravovat to pH dokud se nestabilizuje. Tohle namíchat bez nějakého pufru, který mi zaručí, že bude držet potřebné pH prostě rychle nejde.

2) k úpravě vody v článku. To přidání malého množství nějaké vodovodní vody do vody z RO umožní kationtovou výměnu, tedy sice tam přidám nějaké ionty, které by mohly to pH zvedat, ale při průtoku rašelinou v zařízení, které tam popisuju, dojde k výměně některých iontů za ionty kysele reagující. Takže nejen louhuju, ale ještě si pomáhám tím, že tam dostanu ten hydratovaný vodíkový kationt. S úspěchem lze používat jakýsi polotovar, který dostanete tak, že přes rašelinu překapete nebo pomalu prolijete nějakou vodovodní vodu. Pokud si změříte pH takového produktu, tak se dostane i k pH 3. Pak malé množství téhle parády přidávám k čisté vodě z RO.

3) příprava bez rašeliny. Pokud mám k dispozici velké množství olšových šišek, tak na velmi pěkné hodnoty se lze dostat jednou velkou hrstí (nejvetší množství které udržím v ruce) šišek a jedním listem kvalitního ketapangu třeba. Obvykle používám mix těch přírodnin, ale bez těch šišek se to pH moc srazit nedá, obavy z listí jsou poměrně zbytečné, zejména u ryb z kyselých měkkých vod se to vlastně nedá přehnat. ovšem čím čirší spektrum látek tam dostanu, tím je to přirozenější. Pozor, některé ryby špatně snáší výluh ze šišek i když vyžadují extrémní pH, tam je pak třeba pracovat jen s rašelinou a vynechat šišky, listí vyzkoušet, to může být snášeno individuálně (R. xiphidius).

4) RO nemá pokaždé stejnou účinnost, takže je potřeba počítat s tím co mi z ní teče. Záleží na parameterech vstupní vody. Takže pozor, voda z RO může a nemusí obsahovat různé množství iontů a je potřeba se s tím v daných podmínkách naučit pracovat. Pro úpravy výše potřebujeme vodu extrémních hodnot, ve které odstraníme alkalicky reagující ionty.

5) co se týče stability, podobně upravená voda při běžném provozu nádrže půjde časem mírně nahoru s pH, není se tedy třeba obávat poklesu na nějaké smrtelné hodnoty. Je potřeba provádět dostatečné výměny za čistou česrtvou a kyselou a hlavně třeba při krmení proplachovat toto RO vodou a ne vodovní, jinak to pH dlouho nevydrží. Obecně ale většině těch ryb nevadí dlouhodobě pH mezi 5-6, takže není třeba se moc stresovat, pokud na rozmnožování to pH snížíme, ale třeba některé populace rájovčíků fungují bez problémů při 5,5.

Co v tom má být za ryby?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 07:31 Muž DavFM [1371] - Corydoras&Apistogramma
V tom clanku p.Chaloupky je velice dobry navod jak to udelat, aby ta kyselost byla udrzitelna. Mnoho listi, silne vyluhy z mandlovniku,raseliny a olsovych sisek (coz mi pripomina,ze dneska by to slo(jako jit nasbirat ty sisky ;-) )).K tomu bukova kura. No a taky si pomaha kys. fosforecnou,tu tady mam taky. Vzhledem k tomu, ze tam nitrifikacni baterie nemaji sanci, neni nutno v podstate nadrz zabihat.
Dam se do toho, budu sledovat, co to dela, pak je tam soupnu.
Jeste me napada, je nutno ty ryby nejak postupne aklimatizovat na takovou kyselost ? Preci jen chvili jsou a jeste budou ve vode s beznym pH cca 6,5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 05:42 Muž kus5 [3] – Deštovka
Kdo má možnost chytat deštovku, tak to je nejjednodušší zp. okyselení a změkčení vody. Já dávám 50/50 s vodovodem. Rostliny bují, skaláry a tetrovité ryby si lebedí. Mečovkám a platám myslím vyhovuje spíš zásada nebo 7.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 00:32 Muž Mislow [304] Re: DavFM
Ahoj, je to jen takovy namet, ma vstupni voda ma 8 pH, voda v akvarku neco pres 6 .. posledni vysledky vykazovaly kolem 6.4 ... Rikal jsem si sam, proc takovy pokles. Raselinu pouzivam do filtru na dno, ale v min. mnozstvi, obmena tak jednou za rok, myslim, ze pricina by mohla byt v masivnich korenech, ktere v akvu mam, ale je to jen myslenka ... :-) Napada me kombinace korenu s vetsim mnozstvim raseliny, ale je to opet jen napad .... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2016 00:03 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: DavFM
Pokud pracuješ s čerstvou vývojovou vodou RO (pro částečnou stabilizaci ,lze použít silné provzdušňování,min. cca 1 den +) , je vhodné se trochu věnovat každodenní pozornosti hodnotám pH.Jak bylo zmíněno v předchozím příspěvku, tak je měkká voda velmi nestabilní.Mixoval jsem vstupní vodu 270 uS/pH 7,2 s RO 0,6 uS/pH 6,7 ředěnou kyselinou fosforečnou 85% H3PO4, na hodnoty 140uS/pH 6,2.Výtěr ryb (Symphysodon) proběhl ten samý den,ale během dalších dvou dnú došlo k okyselení pod 5,0 pH,chovný pár zaplísnil a stresoval,po zvýšení pH Hydroxidem sodným (NaOH) na hodnoty 6,2pH ,se dospělé ryby srovnaly.ale potěr nepřežil.
Takže okyselování, musí být pod kontrolou.Do horních toků Labe byl improduktován siven americký,pro původního pstruha potočního kyselé deště,původem z polských elektráren, vytvořily pro původní faunu nevhodné prostředí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.11.2016 22:27 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: FrantisekP
Diky za tip, podnetny clanek, jdu hledat bukove listi. Pise tam i o par kytkach...super,dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.11.2016 21:54 Muž FrantisekP [54] Re: DavFM
Správná otázka na DEEPINPEATa pokud se nepletu. V e-akva 27 ve článku o chovu Rájovčíků (kteří vyžadují Ph do cca 5) popisuje výrobu vody. Použít kombinaci RO a běžné vody. Kromě snížení Ph se voda i lehce změkčí. Ale jak píšu, bylo by supr kdyby sem napsal on a třeba se i trochu rozepsal. Tato problematika mě taky zajímá (a články Raviolky mám načtený)... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2016 17:28 Maq Re: DavFM
Zkusil bych tu rašelinu. Ale voda bez tvrdosti, s minimální pufrační schopností... to bude velmi těžké.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2016 14:53 Muž DavFM [1371] - Corydoras&Apistogramma
Rád bych se zeptal, jiste se najde nekdo kdo ma zkusenost.
Jak založit akva, abych v nem byl schopen stabilne udržovat pH mezi 4-5, idealne 4?
Kořeny,listí,raselina? Jedná se mi o to, aby ta hodnota byla stabilni,udržitelná. Jsou rostliny, ktere to prezijou? Voda mekka, v podstate bez tvrdosti, max 1 dGH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2016 13:11 R Muž Anthrax [4787] Re: NHKG
Děkuji za odpověď. Řešit pH teda nebudu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.11.2016 11:21 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Anthrax
Neřeš pH. Ancitrus je mnoho generací chovaný v akváriu. Zvládá i vyšší pH.
Rašelina funguje jen u nízké tvrdosti vody nebo malých objemů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2016 10:58 R Muž Anthrax [4787] – Dubové listí
Ahoj, říkám si, že pokud pomáhá dodávat výluh z rašeliny, jestli by nešlo mírně snížit pH přidáváním dubových listů? Máte s tím někdo zkušenosti? Nemá no nějaké vedlejší nežádoucí efekty? Nebo to vůbec nemá na pH efekt?

Nechci snížit pH nějak moc, ale kvůli ancistrusovi bych to radši stáhl níž. Dnes v 8 ráno jsem naměřil asi 7,4. Vodovodní voda je tu někde na pH 7,6. Nechci to řešit chemií, to je jen zhoupnutí kyvadla do druhého extrému, a navíc krátkodobé. Na CO2 nejsem dost zkušený, burčák mi přijde jako hazard a láhev je na mé poměry příliš drahá. Rašelina se mi zase nechce louhovat, protože měním 1/3 vody za týden. Jde mi o stabilitu a ne krátkodobý výsledek. Akvárko má 72 l.

Díky,
Anthrax
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2016 21:47 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Tohle asi znáš www.smv.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2016 21:37 Maq Re: Sitius
Sitius napsal: jinak se to dá najít na stránkách dané vodovodní společnosti existuje na to mapka a přehled
Nemáte odkaz? Nějak to nemůžu najít...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2016 15:50 Žena kornxi [10] - Miniakvária – snížení ph
Zdravím, je možné snížit ph přidáním šišek nebo výluhu? Mám dvě akva, jedno 600l, druhé 40 a v obou je velmi vysoké ph, kolem 7,8. Z kohoutku teče cca 6,7.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2016 19:37 Muž michalcod [13]
A za jak dlouho mám čistit ten pytlík se Zeolitem? Jaké intervaly?
A jak se čistí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2016 10:16 Muž michalcod [13] Re: romant
Aspirační na přírodní určtitě nebudu, díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.09.2016 18:42 R Muž romant [27987] Re: michalcod
Pokud nebudeš aspirantem a to nepředpokládám, na pořízení si nějaké přírodní divoké formy, tak se tím netrap, protože ty ryby co se dají pořídit od tuzemských chovatelů s tím co teče z kohoutku nebudou mít problém a jako bonus budeš jistě přidávat nějaký výluh(rašeliny, šišky, mandlovník) a to bude prostředí vhodně upravovat, tedy tak aby jsi se tím nemusel nějak dopodrobna zabývat. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2016 18:39 Muž michalcod [13] Re: romant
Ptám se dopředu raději.
Z kohoutku nám teče PH 7 - 7,2
Rád bych založil akva pro Terčovce a ty mají mít 5,5-6,5, tak bych chtěl vytvořit co nejlepší podmínky a ne založit, nandat Terčovce a pak tady vyzvídal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2016 17:52 R Muž romant [27987] Re: michalcod
michalcod napsal: Jak (čím)v akváriu snížit PH?Proč? Jaká je součaná hodnota? Čím je to měřený, tedy zda-li je to tvoje měření průkazný?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2016 16:04 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: michalcod
Jsi ve správném tématu co si přečíst starší příspěvky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2016 15:24 Muž michalcod [13]
Jak (čím)v akváriu snížit PH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2016 23:37 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: quasimodo
vodu raději z kohoutku, rašelinu z přírody raději nebrat, dej granule do filtru. Na vodičky z akvaristiky se vy....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2016 23:30 Muž quasimodo [368] – Dvě akvária
To jsem blázen... Mám dvě akvária - malé (60l) a kapátko(15l). Stejný substrát (jen písek), stejná směs rostlinek (kryptokoryny, růžkatec, douška a něco od Buldozera, co nevím co je, ale hrozně to chutná ancistrusům), stejná údržba (1x týdně vyměnit 1/4-1/3 vody) jen v tom větším mám rybičky (betta, 4*paví očko, 3*black molly, 4*ancistrus - zatím 3-4cm, až vyrostou musí se stěhovat do něčeho většího, já vím), kdežto to druhé jsem si nechával "prázdné" na porody živorodek. Taky ve většim je vnitřní filtr, v malém je závěsný. Další rozdíl je osvětlení a kryt - větší má kryt s neodnovými trubicemi, cca 0.45W/l, na menším kryt není a svítím bílými LEDkami cca 0.6/l (fakt doteď nechápu, proč se místo jednoduchého použití expozimetru počítá nějaký ekvivalent výkonu neonových trubic, ale to sem teď nepatří). V kapátku mám asi trochu víc zeleniny na litr než ve velkém... sakra, těch rozdílů je...
Doteď jsem měřil pH jen v tom větším a tam se drží pH kolem 6.5. Teď jsem se pomalu chystal dát tam nadcházející maminu a preventivně potopil sondu i do kapátka. A zděsil se - pH8.6. Jak je tohle vůbec možné? Z vodovodu teče 7-7.3, jak kdy, ale nikdy víc.
Napadá mě, že v nepřítomnosti rybiček tam chybí nějaké mikroorganismy. Takže se třeba nerozkládá amoniak. Nevím ale kde by se tam bral a na důkladnější rozbory, bohužel, nejsem (zatím) vybavený.
Hodlám použít řešení "šílený chemik", při nejbližší výměně vody odebrat polovinu vody z kapátka a nahradit ji vodou z většího brášky. Nakapat tam nějaké svinstvo pro úpravu kyselosti co mi (zítra) prodají v akvaristice a jako dlouhodobější řešení vyhrabat ze dna písek, naprat tam trochu rašeliny (o víkendu naberu z přírody, bez těch dobrot, co do ní strkají zahradníci) a zase jí tím pískem zasypat a modlit se, abych si nepořídil bažinu. Nebo do filtru hodit něco rašelinových granulí. Přidat CO2 z kvasnic.
Mohlo by to projít, nebo je to naprostá konina?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2016 09:16 Muž Sitius [26] - učit se, učit se, učit seRe: paspap
jinak se to dá najít na stránkách dané vodovodní společnosti existuje na to mapka a přehled
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2016 20:55 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: paspap
Nemušíš nikde dělat test. Pokud je z vodovodu, musí ho mít vodárny a měli by ti ho na tvůj dotaz zpřístupnit. Stačí tam zavolat/napsat mail... A pouvažuj o té reverzní osmóze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2016 20:52 paspap
Voda je z vodovodu, ze studny je total špatná. A dle uvedeného testu to je tak
jak jsem popsal. Ale prubnu nechat udělat test někde jinde. Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2016 20:25 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: paspap
Fakt to měří dobře? Pokud je to voda z vodovodu, zavolej do vodáren a ověř si tu tvrdost. Nebo máš studniční vodu? ¨Pak by jsi ty nebo někdo v okolí měl mít rozbor vody.
Protože velmi tvrdá má nad 21°dH, 56°dH je šílenost. Nedivím se, že se kytkám nedaří. Ryby to zvládají?
Tady pomůže jen nákup reverzní osmózy nebo jiný zdroj vody. I kdyby jsi tam nasypal 100 kilo rašeliny, s pH to asi nehne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2016 20:03 paspap
Dle výrobce jak to udává pomocí: Easy-Life testovací proužky 6 v 1 vodní test

uhličitanová tvrdost (KH/TAC): ppm-120/ºdH-6,6
celková tvrdost(GH/TH): ppm-1000/ºdH-56
ppm = mg/l

podle testu velmi tvrdá
:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2016 22:07 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: paspap
V jakých jednotkách je udávána ta tvrdost? Případně pokud máš vodovodní vodu, kukni se na stránky tvých vodáren, tvrdost by tam měli uvádět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2016 21:23 paspap
PH - 8-8,5
KH - 120
GH - 1000
TC - 0,6
N0 - 0
N03 - 20
Určitě to není přesný, je to měřeno pomocí Test Strips od Easy Life

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2016 21:06 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: paspap
Napiš ostatní parametry vody. Pokud je tvrdost vysoká, budeš potřebovat reverzní osmózu nebo podobné řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2016 21:04 paspap – vysoké PH
Pročítám tu fóra a pořád nevím jak nato. Kytkám se moc nechce a PH má už víc jak 8 z vodovodu. Co jsem se přestěhoval tak se s tím peru. Nikdy jsem neměl s vodou problém a kytky jsem rozdával po kyblíkách. Koupil jsem novej filtr JBL e901, do něho i rašelinovou náplň a PH se téměř nehlo. Tak nevím kudy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 08:50 Zaratt – Seachem Discus Buffer
Mate niekto s tymto pripravkom "Seachem Discus Buffer" skusenosti?
Udajne znizuje ph a tvrdost vody vyzrážaním vápnika Ca a horčíka Mg.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 08:23 Michal7385 Re: Horác
Na téma studium literatury se nebudu vyjadřovat, koukám, že tady je to zbytečné. Jinak díky za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   28.01.2016 10:59 Muž Horác [3942] Re: Michal7385
Já to tu nechci nějak hrotit, ale o pár příspěvků níž jsi se čertil, že tě NHKG podceňuje (že nemáš nic načteno) ... a přitom bys málem nalil ocet do akvárka ... a teď zase nevíš, že dusitany jsou pro ryby mnohem nebezpečnější než dusičnany (viz methemoglobin) ... Tak nevím, co to studuješ za literaturu ... To jsou celkem elementární věci.
Ad rostliny: že by rostlinám vadila nepřítomnost dusitanů, o tom jsem ještě neslyšel ... dokáží využít amonné ionty, dusitany i dusičnany ... Kvůli rybám se ale akvaristé snaží mít v akvárku tu nejbezpečnější formu - tedy dusičnany ... Koneckonců, proto vlastně filtrujeme ...
Ale už jsme poněkud offtopic ... asi nás vyhoděj do vlákna o začátečnících nebo o dusičnanech :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2016 10:34 Michal7385 Re: Horác
Vyložený dyschemik nejsem, ale myslel jsem to spíše tak, že bych raději prováděl úpravy chemismu vody tak nějak "přírodně", nikoliv v domácích podmínkách mísením různých chemických sloučenin typu silných kyselin a zásad. Ale určitě jsem rád za ty rovnice, díky kterým lépe pochopím pochody v akvarijní vodě.
Na závěr mě při čtení těch příspěvků napadla otázka. Ve vodě jsou přítomné NO2 i NO3. Který z nich je životu ryb nebezpečnější. A je pravdou, že je špatně (pro rostliny), pokud v akva žádné NO2 nezjistím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 21:28 Muž Horác [3942] Re: zervan
Sorry chlape ... ale když čtu ty tvoje příspěvky ... mám pocit, že čteme nějakou hóóódně odlišnou chemickou literaturu :o) ... Ta tvoje rovnice (s tou kyselinou dusičnou) ... to je totální blbost (kulantnější výraz mě bohužel nenapadá). Dusičnan je konjugovaná zásada velmi silné kyseliny (100%-ní disociace)... tudíž je velmi slabou zásadou ... Navíc - díky dislokaci vazebných elektronů jde o energeticky vyjímečně stálý (netečný) aniont ... Jinými slovy, on ten proton H+ prostě zpátky nechce ... je mu dobře, tak jak je ... Vnutit by mu ho mohla jen kyselina ještě silnější, než je kyselina dusičná, tj. kyselina sírová. Ale to asi v akvárku těžko zařídíš. Takže buď tak hodnej a nech ho na pokoji (= nedělej z něj kyselinu dusičnou). Ne v akvárku. Díky.

P.S. Promiň, ale k tomu dalšímu se vyjadřovat nebudu ... podle mě chrlíš jednu fantasmagorii za druhou (nic ve zlém) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 21:06 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Horác
Nitrifikace a CO2 spolu souvisejí takto:
1) NH4+ + O2 → NO3- + 2H2O + 2H+ (souhrnná rovnice nitrifikace)
Áno, toto som mal na mysli, trošku poopravím vyváženie, lebo to nesedí a jeden vodíkový katión spojím s dusičnanovým aniónom, aby bolo vidieť tú pôvodnú myšlienku, i keď ono je to samozrejme teoretické, lebo prítomnosť hydrogénuhličitanov vyvolá ihneď ďalšiu reakciu, takže ona kyselina dusičná tam reálne nebude: NH4+ + 2 O2 → H+ + H2O + HNO3 (pričom v podstate môžeme onen vodíkový katión z oboch strán škrtnúť a počítať vľavo priamo s NH3)

2) snížení pH → zvýšení CO2 (na úkor hydrogenuhličitanů) Tu by som dal asi šípku obojsmernú, je to ekvivalentné. Ale v kontexte vyššie napísaného ide skôr o: XHCO3 + HY → XY + H2O + CO2 (kde X je nejaký katión, napr. Na, K, Ca, Mg a Y je kyselinový anión, napr. chlorid, dusičnan, fosforečnan, síran a samozrejme voda a oxid uhličitý budú v závislosti od koncentrácie a iných faktorov v podobe kyseliny uhličitej, v podstate rozpustený CO2 vo vode)

Tohle myslíš vážně? K+ reaguje s CO2 za vzniku KHCO3 ??? Mohl bys mi napsat rovnici? Hydrogenuhličitanový aniont vzniká ve vodě naprosto nezávisle na přítomnosti nějakých alkalických kationtů ... ty v té vodě vůbec nemusí být ... Netvrdím, že treba nejaké alkalické katióny, len sa som chcel opísať akúsi inverznú reakciu k vyššie spomínanému "vzniku kyseliny dusičnej" (obrazne) pri výrobe dusičnanov. Teda ako by sa v súhrnnom zápise dalo vyjadriť odčerpávanie dusičnanov rastlinami. Áno, samozrejme je všetko spomínané vo vode rozpustené, ale formálne by to bolo takto: K + CO2 + H2O → KHCO3 + H
Samozrejme, prakticky tam nebude osamotený draslík, ale bude ako katión silnej kyseliny (napr. dusičnej) a ak to doplníme i vpravo k vodíku, tak by smer reakcie bol opačný, ale ešte raz k pôvodnej myšlienke: ak nám v akváriu dusičnany vznikajú, voda sa postupne okysľuje, pretože vznikajúce dusičnany "berú" alkalitu, ak nám v akváriu dusičnany miznú, proces je opačný. Asi sa vyjadrujem dosť nezrozumiteľne, neviem to presnejšie opísať žiaľ a možno je to naozaj scestné. Skúsim ešte veľmi obrazné priblíženie: ak rastliny soli vezmú dusičnanový anión, ten sa nahradí uhličitanovým, ktorých je vo vode prakticky neobmedzené množstvo (vzhľadom na pridávaný CO2 a jeho rozpustenie vo vode).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2016 19:14 Muž Horác [3942] Re: zervan
zervan napsal: V prerybnenom akváriu s nedostatkom rastlín a so zanedbávanou údržbou sa postupne hromadia dusičnany, premenu amoniaku na dusitany a dusitanov na dusičnany asi poznáme všetci, no zaujímavou je v súhrnnej reakcii skutočnosť, že sa uvoľňuje aj CO2. Ono je to v podstate podobná situácia ako keby sme do vody pridávali kyselinu dusičnú, čo som tuším v nejakej literatúre videl aj skrátene interpretované v tom zmysle, že aktivitou baktérií vzniká kyselina dusičná - netreba to brať doslova, no súhrnnú myšlienku to zjednodušujúco vystihne.
Nitrifikace a CO2 spolu souvisejí takto:
1) NH4+ + O2 → NO3- + 2H2O + 2H+ (souhrnná rovnice nitrifikace)
2) snížení pH → zvýšení CO2 (na úkor hydrogenuhličitanů)

zervan napsal: Ale pozrime sa na to teraz opačne: vo väčšine hi-tech akvárií máme totiž opačnú situáciu, dusičnany sa z vody strácajú, musíme ich pridávať (napr. v podobe dusičnanu draselného). Ak v predošlej situácii v zjednodušenej podobe "vznikala kyselina dusičná", tu je to naoko opačne - oné dusičnany si rastliny berú a zostane teda prevaha alkalických katiónov (v tomto prípade draslíka), ktoré samozrejme okamžite zreagujú s CO2 za vzniku (hydrogén-)uhličitanov (v tomto prípade draselného), čiže alkalita sa postupne zvyšuje a s ňou aj pH. Čím viac dusičnanov v podobe solí musíme prilievať, tým viac sa to deje. Týmto si vysvetľujem aj skutočnosť, že v experimentálnom akváriu, kde nemám žiadne kamene, ale intenzívne hnojím a svietim, sa mi alkalita zvyšuje.
Tohle myslíš vážně? K+ reaguje s CO2 za vzniku KHCO3 ??? Mohl bys mi napsat rovnici? Hydrogenuhličitanový aniont vzniká ve vodě naprosto nezávisle na přítomnosti nějakých alkalických kationtů ... ty v té vodě vůbec nemusí být ... Hydrogenuhličitanová rovnováha se ustaví klidně i v destilce ve sklenici ponechané v klidu na stole. A i kdyby tam nějaký ten draslík byl ... je to iontová sloučenina ... ve vodě stoprocentně hydrolyzovaná ... K vytvoření iontové vazby mezi K+ a HCO3- by došlo leda tak při zahušťování roztoku a následné krystalizaci ...

K té stoupající alkalitě ... Alkalita - to jsou všechny alkalicky reagující látky (dle Bronsted-Lowryho teorie všichni potenciální příjemci protonu H+). I když vyloučíme silné zásady (ty by zneškodnil uhličitanový pufr), i když vyloučíme soli silných kyselin (sírany, dusičnany, chloridy) - těm samozřejmě nikdo H+ nevnutí (to by v akvárku vznikaly silné kyseliny!!!) (což naštěstí nehrozí) .... pořád nám zbývají soli středně silných kyselin (fosforečnany) a soli slabých kyselin ... například těch organických, vznikajících při rozkladu organického materiálu ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   27.01.2016 12:51 Muž Horác [3942] Re: Michal7385
Michal7385 napsal: Rád bych měl akvárium v domácnosti, ne v chemické laboratoři. To už jsme podle mně daleko od akvaristiky, někde u chemického inženýrství. Jenže když se chceš vrtat v pH, tak je dobré vědět, co proč a jak ... abys neotrávil ryby, abys nerozvrátil pufrační kapacitu vody ...
Pokud jsi dyschemik, doporučuju nechat chemismus vody napokoji ... (Btw, ta rašelina je dobrá volba ... tou se toho moc zkazit nedá) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.01.2016 12:34 Žena sivon [1714] - PlžiRe: Michal7385
V Č. Budějovicích nám teče z kohoutku voda, která má stabilně pH nad 8 a je velmi měkká. Tudíž se s tím žádná velká kouzla dělat nedají. V akváriích mi nikdy pH nekleslo pod 7,5. Ze začátku jsem to řešila přiléváním "pH minus", ale při tak nízké tvrdosti je to o ústa. Takže mne to po dvou letech přestalo bavit a přestala jsem měřit a řešit pH a kytky rostou a daří se jim (někdy až moc).

Pokud nechceš mít nějaké ryby , které opravdu potřebují nízké pH nebo holandské akvárium na výstavy, bude jednodušší vyzkoušet, které kytky ti půjdou a které ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 12:26 Michal7385
Tak pánové, pěkná diskuse. Ale mám k tomu nějaké to "ale". Rady k ředění různých kyselin asi nevyužiji. Rád bych měl akvárium v domácnosti, ne v chemické laboratoři. To už jsme podle mně daleko od akvaristiky, někde u chemického inženýrství. Pak se také můžeme ptát, když tedy není kyselina octová a octany v přírodě běžné, jak běžné jsou potom v přírodě (především ve vodě a především v jihoamerických oblastech) kyseliny sírové, chlorovodíkové a jiné podobné anorganické sloučeniny. CO2 přidávat nehodlám, hlavně kvůli financím. Zkusím tedy prvně variantu s rašelinou a pak se uvidí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 12:16 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: michalt
Nejsem chemik tak jsem si to nechal spočítat, bohužel ten papír už jsem nenašel. V každém případe je to pořád koncentrace která člověku nic neublíží. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 12:07 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Michal7385
Ide o to, že chloridy (ktoré vzniknú po reakcii HCl s uhličitanmi vo vode, o ktorých zníženie nám ide) sú bežne vo vode v prírode, ešte viac sírany, rovnako malé množstvo dusičnanov a fosforečnanov, sú to všetko anorganické kyseliny, z ktorých vzniknú v prírode bežne dostupné anorganické soli (ono i kuchynská soľ je len obyčajný chlorid). No organických kyselín je veľmi veľa a nie všetky sú vo vode, kde žijú ryby. Samozrejme, keď tam padne nejaký citrus, uvoľní sa z neho malé množstvo kyseliny citrónovej, askorbovej a kadejakých iných, no to sa v takej rieke stratí, ide skôr o to, čo obsahuje už "od prameňa". Tiež nie je problém s humínovými kyselinami, ktoré sú v rašeline a podobných prípravkoch, ale tam sa už počítať s ničím nedá, je to len odhad a následné meranie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 11:57 Michal7385 Re: Horác
To nevím, že je pro ryby toxická. To bych si myslel i o HCl. Mimochodem akvarijní zářivky taky nejsou nic speciálního. Je to jen obyčejná zářivka v hodnotě 50Kč, avšak s názvem akvarijní již stojí 300Kč. Jen marketing. Proto se ptám, protože obdobné to může být i s těmi všemi akvarijními kyselinami palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2016 11:32 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: vaaclav
Omlouvám se, nechci se rýpat v maličkostech a možná je to stejně OT, ale z 11 dílů vody a třech dílů 31% HCl vznikne roztok s koncentrací 6.6% a ne tři procenta.

Na přípravu rostoku s koncentrací 3% při tom poměru, který jsi udal (11 dílů vody na 3 díly kyseliny), by koncentrace ředěné kyseliny musela být 14% a nejsem si jistý, jestli se taková vůbec prodává. Nebo půlka chlorovodíku z toho objemu při ředění s něčím zreaguje (já bych to asi ředil v destilované vodě)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 11:06 Muž FikinD [13]
Mate někdo zkušenosti s tímhle:
sera.cz/…
www.dajanapet.cz/…

Taky bojuji s PH,ale nechci používat kyseliny. CO2 je v plánu ale až tak za čtiři až pět měsícu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 11:03 Zaratt Re: NHKG
Nemam take informacie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 11:01 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Zaratt
Nejsou to ty filtry na užitkovou vodu co se tu nedávno řešily s výsledkem: Pro akvaristiku nepoužitelné! Jen nahrazující kationty vápníku kationty sodíku. V akváriu toto nechceme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 10:59 Muž FikinD [13] Re: vaaclav
Chemicky čistou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 10:54 Zaratt Re: DavidDizzer
Ja si pripravujem vodu do akvaria pomocou filtrov BRITA Maxtra alebo Logic(nahrada BRITA Maxtra)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 10:23 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: GP
Jakou skoro čistou. Obvyklá koncentrace co seženeš je 31%. www.srovnanicen.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2016 09:39 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Michal7385
Ocot je organická kyselina, vzniknú tam octany, to nie je zrovna niečo, čo je v prírode bežné! V závislosti od konkrétneho akvária a potreby hnojenia môže byť obvykle najvhodnejšou kyselina dusičná - všade tam, kde dusičnany do akvária i tak lejeme (teda asi všetky hi-tech akváriá). Len pozor, treba si veľmi dobre všetko zrátať!

Bežnejšie sa však používa spomínaná kyselina soľná (chlorovodíková - HCl), aj pre jej ľahkú dostupnosť v drogérii. Pri jej použití vznikajú chloridy, ale ide o malé množstvo, ktoré nerobí žiadne problémy. Asi lepšou by bola kyselina sírová, sírany do vody dávame bežne v hnojivách a nijako neprekážajú.

Nech sa použije kyselina akákoľvek, je potrebné myslieť na viac vecí

* V žiadnom prípade sa nemôže liať kyselina rovno do akvária! Vodu si treba chystať v nádobe. Krátko pri pridaní kyseliny do vody dôjde k reakcii uhličitanov s kyselinou, vo vode sa objaví CO2 - preto má dočasne nízke pH. Vodu je dobré premiešavať a nechať odstáť, aby sa CO2 uvoľnil do vzduchu, pH sa samozrejme zvýši, ale na stabilnú hodnotu prislúchajúcu zníženej alkalite.

* Do vody je možné pridať len také množstvo kyseliny, ktoré alkalitu zníži, ale ponechá aspoň nejakú rezervu. Teda nemožno do 10 l kýbla naliať množstvo kyseliny potrebné pre 20 l vody s tým, že veď potom dolejem ešte jeden 10 l kýbel čistej vody! Pretože v 1. kýbli by sa alkalita z nížila na nulu a zostala by zbytková kyselina, ktorá by potom v akváriu spôsobila problém opísaný v predošlom bode.

* Presné množstvo kyseliny je problém určiť. Marcel G. mal na svojom webe na to kalkulačku aspoň pre HCl, no žiaľ, svoj web zrušil :-( Mám len pre seba zrátané, že na každý liter našej vodovodnej vody (12°dKH) mám dať 1 ml 10% HCl (teda je riedená 1:3), aby alkalita klesla na 4°dKH.

* Po ustálení situácie (vyšumení CO2) sa pH nemá prečo meniť, bude závisieť od aktuálneho obsahu CO2 pri danej alkalite, nech je akákoľvek.
Ešte dodatok - viackrát tu zaznelo aj na základe pozorovania, že pH v akváriu postupne stúpa. Dôvody môžu byť všelijaké, napr. aj spomínaný vápenec vo vode. Ale v zásade je pH vody v akváriu dané predovšetkým obsahom CO2 a alkalitou vody. Obsah CO2 asi netreba rozoberať, to je jasné, no čo sa týka alkality: ak odhliadneme ovplyvňovaním cez vápenec, sú tu ešte bežné chemické procesy nitrifikácie.

V prerybnenom akváriu s nedostatkom rastlín a so zanedbávanou údržbou sa postupne hromadia dusičnany, premenu amoniaku na dusitany a dusitanov na dusičnany asi poznáme všetci, no zaujímavou je v súhrnnej reakcii skutočnosť, že sa uvoľňuje aj CO2. Ono je to v podstate podobná situácia ako keby sme do vody pridávali kyselinu dusičnú, čo som tuším v nejakej literatúre videl aj skrátene interpretované v tom zmysle, že aktivitou baktérií vzniká kyselina dusičná - netreba to brať doslova, no súhrnnú myšlienku to zjednodušujúco vystihne. Prečo to spomínam - v takýchto podmienkach (ktoré však asi návštevníci tohoto diskusného fóra nemajú) by teoreticky mala postupne alkalita klesať, teda klesať i pH.

Ale pozrime sa na to teraz opačne: vo väčšine hi-tech akvárií máme totiž opačnú situáciu, dusičnany sa z vody strácajú, musíme ich pridávať (napr. v podobe dusičnanu draselného). Ak v predošlej situácii v zjednodušenej podobe "vznikala kyselina dusičná", tu je to naoko opačne - oné dusičnany si rastliny berú a zostane teda prevaha alkalických katiónov (v tomto prípade draslíka), ktoré samozrejme okamžite zreagujú s CO2 za vzniku (hydrogén-)uhličitanov (v tomto prípade draselného), čiže alkalita sa postupne zvyšuje a s ňou aj pH. Čím viac dusičnanov v podobe solí musíme prilievať, tým viac sa to deje. Týmto si vysvetľujem aj skutočnosť, že v experimentálnom akváriu, kde nemám žiadne kamene, ale intenzívne hnojím a svietim, sa mi alkalita zvyšuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.01.2016 09:35 Muž dudak [1885] Re: Michal7385
používá se kyselina fosforečná, kyselina vinná, nebo chlorovodíková, nicméně při KH7 se bude pH stejně stále vracet, a než to mít dlouhodobě nestabilní, je asi lepší naučit se žít s tím co je. Případně začít používat CO2, to stáhne pH taky pěkně. rašelina se dá použít jako granulát do filtru, ale do trubičky bych ji rozhodně necpal, ideálně do nějaké komory vnějšího filtru, případně zavěsit v síťovce do akvárka. Obyčejná rašelina se dá použít k tvorbě výluhů, které pak použijete při výměně vody, do akvárka bych ji přímo nedával.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.01.2016 09:34 GP Re: vaaclav
jen bych jeste upresnil vychozi koncentraci, aby nesehnal nejakou skorocistou a pak se nedivil ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.01.2016 09:25 Muž Horác [3942] Re: Michal7385
Michal7385 napsal: A proč myslíš, že nelze použít běžný ocet? Asi proto, že kyselina octová je pro ryby toxická? :o) ... Ocet patří na tlačenku s cibulí, ne do akvárka ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 09:14 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NHKG
Upravovat vodu kyselinou v zarostlém akváriu není moc dobré. Musel by jsi jí tam lít stále. To je jednoduší CO2. Jinak já to kdysi dělal a kyselinu solnou (chlorovodíkovou) jsem si ředil na 3% (11dílů vody na 3 díly kyseliny). :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 09:11 Michal7385 Re: NHKG
Jak bych měl v tom akva rašelinu použít? Když mám filtr od Atmana s kostkou, lze tu rašelinu nacpat do té trubičky, která spojuje kostku s filtrem?
A proč myslíš, že nelze použít běžný ocet?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 09:01 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Michal7385
Můžeš vodu v akváriu ředit měkčí kyselejší vodou. Bud z reverzní osmózy nebo přefiltrovanou přes rašelinu.
Ocet určitě ne, ale někde jsem viděl návod na použití kyseliny HCL. Ale je to asi dost riskantní.

Já chci taky snižovat pH. Začnu rašelinou a pokud nezabere budu googlit tu kyselinu nebo nechám pH jak je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 08:18 Michal7385 Re: Michal
Zdravím. Tak jsem níže uvedené vyřešil takto. Namontoval jsem na kryt LED pásek společně s hliníkovým žebrováním (kvůli chlazení). LED pásek má 1 metr a cca 1200 lm, čili jako kdybych přidal další T8 18W. Kytky jedou jako divý. Tedy spíše jen Cabomba, echinodorům se moc nechce, ale pomaličku přirůstají. Hlavně že už neuhnívají. Vodu měním 1× týdně asi 1/3 a včera (před výměnou vody) jsem měřil parametry a jsou následující: PH cca 8, KH 7, GH 0, Fe téměř 0, NO2 téměř žádné (testy od Rataje hlásí jen lehce zarůžovělou barvu) a NO3 cca 25. Jako laik myslím, že výsledky jsou dobré. Fe zvýším, mám na to přípravek. NO3 ještě zkusím snížit menšími dávkami krmení. Ale to PH mě pořád straší. Přijde mi vysoké, hlavně pro rostliny. Tillmanova tabulka hlásí, že bych měl mít něco okolo 6,6 až 6,8. Myslím, že i kytkám by to udělalo lépe, kdyby byla voda kyselejší. Přidával jsem dřív ACIDON, ale téměř se nic neměnilo. Navíc to není zrovna levné. Jak dál? Mám se pokusit dále snižovat PH přípravky? Co třeba použít klasický ocet? Nebo v tom hraje významnou roli to KH 7?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2015 19:45 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: janvolf15
Má to pH tak vysoké již vstupní voda nebo takhle roste až v nádrži?

A proč vlastně chceš to pH snížit? Obecně je snadnější přizpůsobit rybí osádku a rostliny pH vody než hlídat chemicky upravenou vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 19:33 Libcin Re: janvolf15
Jaká je tvrdost vody v akváriu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 19:17 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: janvolf15
Dřevo a rostliny s Ph moc nepohnou, ale dno a kameny můžou (obzvláště dno z mramorové drtě). Ale pravý křemen taky Ph neovlivní. Proveď test všech druhů dna a kamení octem, jestli nešumí. Pokud ano, vyhodit!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2015 19:13 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: janvolf15
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 19:06 janvolf15 – ph
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku mužu se ptat jak srazim ph v akvariu když se drží stale okolo 9 po snižení přípravky se za 7 dni vyšplhá opet na 9 ... jedinou dekoraci jsou křemeny je možné že je to jimy ? nemyslim že by rostliny nebo dřevo z akvaristiky zvyšovaly ph ..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2015 17:17 Michal Re: michalt
Tak jo, já to zkusím a uvidíme.
Chápu i princip rozložení světla, ale já tam bohužel další zářivku nedostanu. Není místo. No zkusím to ještě nějak promyslet. V každém případě díky moc všem za rady a dám pak vědět, jak to dopadlo ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2015 17:09 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Michal
Michal napsal: A myslíš, že by bylo možné obalit ten stávající filtr klasickým molitanem?

Kdyby se Ti to povedlo, asi by to nějak fungovalo. Já jsem ten filtr nikdy naživo neviděl, jen obrázky na webu, parametry a zkušenosti jiných. Tam je pak otázka, jak má to čerpadlo vyřešené nasávání a jestli by tahalo vodu opravdu celým povrchem toho akvacitu, kterým by to bylo obaleno. Zkus se na něj podívat a něco s tím vymyslet. U jiného malého filtru se mi něco podobného povedlo.

Michal napsal: K tomu osvětlení: já jsem právě na netu v 60 cm našel silnější zářivky (např. 36 W), ale T5. Tak mě napadlo, leda zaměnit objímky a místo T8 dát T5. Jen nevím jestli je to tak jednoduché. Jestli by pak nemusel být i jiný startér.
To ano, když měníš T8 za T5, tak musíš vyměnit celý předřadník i patice. Taky je potřeba pamatovat na to, že jedna zářivka má jiné rozložení intenzity v prostoru než dvě zářivky, čili efekt výměny jedné za jednu bude trochu jiný než efekt přidání další zářivky.

OT: Mám pocit, že tahle debata (ač snad prospěšná) již do tohoto vlákna tak zcela nepatří, tak jestli by ji redaktoři laskavě přesunuli někam, kam se hodí víc, bylo by to fajn.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2015 16:58 Michal Re: michalt
A myslíš, že by bylo možné obalit ten stávající filtr klasickým molitanem?
K tomu osvětlení: já jsem právě na netu v 60 cm našel silnější zářivky (např. 36 W), ale T5. Tak mě napadlo, leda zaměnit objímky a místo T8 dát T5. Jen nevím jestli je to tak jednoduché. Jestli by pak nemusel být i jiný startér.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   09.12.2015 13:52 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Michal
Tak kombinace tohoto objemu, filtru a rybí osádky není zrovna stabilní. Tenhle filtr má veliký průtok při malém objemu (a potažmo taky povrchu) filtrační hmoty. Nahradil bych jej (promyšleně - metodika se tady mnohokrát řešila) kombinací čerpací hlavy Atman AT-201 a kostky bioakvacitu odpovídající velikosti. Klidně třeba
www.akva-exo.cz/…

Jako první věc bys mohl zkusit sundat ze stávajícího filtru ten plastový kryt, který z nepochopitelného důvodu zakrývá cenný povrch filtračního média a zhoršuje průtok vody povrchem. Tím se v debatě taky dostáváme někam jinam, protože teď by Tvým zájmem mělo být zajistit, aby ve vodě nebyly toxické látky (NO2, NH3, NO3 v normě). Různá pH a tvrdosti, kterými celá diskuse začala, jsou teď druhořadé. Správná filtrace má taky vliv na růst rostlin a na stabilitu parametrů vody.

K tomu osvětlení, u lineárních trubic je obvykle délka svázaná s výkonem, čili silnější zářivky pro danou velikost asi neseženeš. Myslel jsem přidat do krytu další předřadník a další patice. Přechod k těm T5 je taky řešením, ale taky si nejsem jistý, jestli bude stačit jedna. Možná bude taky potřeba jednu přidat. Nebo to nějak zkombinovat s těmi reflektory
www.rostlinna-akvaria.cz/…
S osvětlením to nijak nepřehánět, když neuvažuješ o CO2, ale něco na ten způsob, jak píšu výš, by to chtělo. Možností je víc, dá se uvažovat o LED, atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2015 13:28 Michal Re: michalt
No filtr mám Pacific P-f302 (max. 450 l/h), ale mám ho puštěný na minimum (200 l/h). S tím světlem nevím, jak to udělat. Zářivka je T8 a v délce cca 60 cm jsem našel jen 24 W, což mi moc nepomůže. Pokud nevíš, kde bych mohl hledat, tak snad budu muset předělat patice na T5. Ty jsou s vyšším výkonem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2015 02:03 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Michal
Nejdřív bych se zaměřil na základní kvalitu vody, t.j. poměr výkonu filtrace a znečišťovatelů. Jaký je v té nádrži filtr? Ty živorodky vodu umí zaneřádit svým nedokonalým trávením a filtrace by měla být vybavena k tomu, aby takový nápor zvládla.

Na tuhle velikost nádrže je tam hodně druhů hejnových ryb, které nepatří k sobě. Třeba neonky jsou čistotné a čistou vodu vyžadující ryby. S ancákem a živorodkami v nádrži budou prosperovat pouze jestli je tam tak výkonná filtrace, že se všechno spolehlivě rozloží. Skaláry potřebují pro spokojený život výšku vodního sloupce alespoň 50 cm. Jinak budou ve stresu a časem můžou onemocnět nebo otravovat další ryby. Píšeš o sedmi nebo osmi druzích hejnových ryb v celkovém počtu 55 ks (co tyživorodky můžou snadno taky zvednout). To je něco jako 7-8 kusů na každý druh. To je trochu málo k tomu, aby se mohly cítit bezpečně jako hejna. Znovu, stres, možná onemocnění, otravování jiných druhů, pokles kvality parametrů vody.

Když složení rybí osádky nebude v cajku, budou různé parametry vody nestabilní. Tady bych asi začal a současně nějak řešil to osvětlení. Když neplánuješ CO2, byla by optimální ještě jedna zářivka s podobným výkonem. Pouvažoval bych taky nad opravdu dobrým reflektorem nad tu stávající zářivku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2015 16:28 Jindras Re: Michal
Máš štěstí,na měkkou vodu,já ji musím upravovat reverzní osmozou. Ph 8 neva vůbec,rostliny a bakterie si ji upravi. Používá se na snížení Torben-rašelinový,přírodní,produkt. Stojí asi 40Kč a je super. Živorodky-Platy a pod.,mají špatné trávení,kalí se voda a stoupají -zlé látky ve vodě. NO2 -to musí být na nule a NO3-to má být kolem 15st. Jinak je zle. A takto přerybněné akva jich -těch dusitanů a dusičnanů-(NO2 a NO3), produkuje moc!!Skaláry potřebují vysoké akva,jinak jim dobře není. Rostliny produkují kyslík-vydechují ho. Samy k dýchání potřebují CO2,jinak se dusí. CO2 vydechují ryby. Ale ke zdárnému růstu potřebují dostatek světla. Těch 18w,co máš,je strašně,strašně málo. Rozjedou se ti řasy. Potřebuješ tak 40-50w. Je to všechno symbioza a akva musí být-vše vněm-vyvážené. Proto se dodává do vody. Kyslík,který vydechují a pohyb hladiny z filtrace, to dodává kyslík pro ryby,proto je vzduchování zbytečné a naopak,kotraproduktivní,protože vyhání z vody CO2!! Jakou máš filtraci? Hodně důležitá věc. Rostlin musíš dát -zpočátku-hodně,pár jich vždy odejde. A až po zakořenění a po ustálení-jakžtakž-akvaria,pak teprve ryby. Cca po měsíci. Někdo je dává dříve,ale jen pár. Chce to hodně trpělivosti a dát tomu hodně času. Ale to neva,akva není přece na měsíc. Pak si musíš vybrat ryby,co bys chtěl a jestli k sobě pasujou-agresivita a pod. Některé ryjí a ničí dno,jiné se snesou se všemi ostatními,některé dýchají kyslík z hladiny-labyrintky-,jedny obývají spodek nádrže,jiné střed i hladinu,vše se musí sladit. palec Jsou akvaristé,kteří vodu vůbec neměří a funguje to. Máš fakt štěstí,že máš měkkou vodu. Vše ti půjde,jen musíš pomalu. palec Nejhezčí a nejlepší pro ryby je hodně zarostlé akva-s mírou- a v něm pár spokojených a zdravých ryb. Nejhorší-pro ryby je nacpané-jak v konzervě-akva,se špatnými podmínkami,kde se rybám,ani rostlinám nedaří. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.12.2015 16:03 Michal Re: Jindras
No to já věřím, že mi říká pravdu, ovšem ten způsob podání zněl, jako kdybych se včera přistěhoval z jiného světa. Nejsem dnešní, vím jak kapitalismus funguje. Rozhodně se neurážím, jen jsem tím chtěl poznamenat, že jsem akva nekoupil jen tak z plezíru ze dne na den.
Ok. Co tedy? Mám dosadit další rostliny (teď je jich tam 8)? A co ryby? Kolik tedy rybiček mám mít v tomto výběru druhů. Před koupí akva jsem studoval a nikde jsem se nedočetl nic jinýho než že 1 l vody akva = 1 cm rybiček. Což dle mého názoru je podivné pravidlo, ovšem nic jinýho k dispozici nebylo.
Když nemám lít chemii, tak tedy nevadí, že voda bude mít PH téměř 8, když jsem si nastudoval, že většina rostlin má ráda něco málo pod 7? Obdobně s celkovou tvrdostí vody. Všude čtu, že ryby i rostliny chtějí aspoň trochu tvrdou vodu, ale já mám extra měkkou. Samozřejmě, že dál už se člověk nikde nedočte, zda je extra měkká voda a vyšší PH na závadu či nikoliv.
Mimochodem rady o používání testů a chemie jsem se dočetl na zdejších fórech. Ale jinak je to sranda. Jeden tvrdí, že je to stopro takhle (např. používat CO2) a druhý zase, že je to stopro jinak. Pak z toho nemá být začátečník jelen. Pak se nediv, že mě nadzvedla ta poznámka, abych si nejprve něco nastudoval a pak se teprve ptal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   07.12.2015 14:38 Jindras Re: Michal
Nezlob se,ale NHKG má naprostou pravdu. Už jen těch rybek-55 je šílené číslo,na tak malé akva,do začátku. Hlavně živorodky,zaneřádí hodně brzo vodu. Máš málo rostlin,testům od Rataje nevěřím. Prodavačům taky moc nevěř,potřebují prodat-ne poradit. Vzduchování potřeba není vůbec.Prostuduj si tohle rybicky.net/clanky/536-zaciname-s-akvaristikou-zakladani-akvaria . Nelej tam žádnou -zázračnou-chemii. Tím jen akvárku ubližuješ. Fakt se nemusíš urážet,NHKG Ti říká pravdu. Kdyby Ti chtěl prodavač pomoci,tak Ti vše vysvětlí,pomůže,poradí a ne,že ti nacpe chemii a vzduchování atd. rozzureny Dobře běžící akva je dlouhodobý proces,základ je-málo ryb,hodně rostlin-pokud nechceš Malawi a pod,a nechat běžet,pomalu,až si vše sedne a upraví se samo,až se bakterie rozmnoží,atd.Pak to budeš mít pěkné a zdravé. Ale číst a nechat si poradit. palec Já mám ve 200l akva 16 ryb a myslím,že je to až až.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   07.12.2015 14:27 Michal Re: NHKG
Tato poznámka "nastuduj si toho co nejvíce a až pak se ptej na to, co ti není jasné." se mi tedy vůbec nelíbila. Nevím z čeho usuzuješ, že jsem si ještě nic nenastudoval. Mimo to, cílem takovýchto fór je přeci sdílet zkušenosti (i se začátečníky). Nebo je zde odpovídáno jen zkušeným? Jo a není mi 10 let, čili jsem schopen rozlišit prodavače od pokladníka či zapálence pro věc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2015 14:18 Michal Re: Maaara
Používám testy od Rataje. Akvárko je založený 3 měsíce a cca 2 měsíce tam bydlí rybičky, takže filtr už asi zajetý bude. Světlo je bohužel dáno tím, že se jednalo o set, kde je jen jedna zářivka a druhou už tam nedostanu. A na netu nemůžu tuhle sehnat výkonnější. CO2 bych se rád vyhnul.
PS: Otázkou také je, co je to přerybnění. Nelze se přeci řídit rovnicí 1l=1cm, když některé ryby jsou velké a starší, jiné malé a mladé a některé živorodky a jiné zase ne. Pokusím se založit prezentaci, aby bylo zcela jasné, co tam mám a co ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.12.2015 13:27 Muž Maaara [95] Re: Michal
Na takove mnozstvi ryb je divne nulove NO3, co pouzivas za test? Jak dlouho je akva zalozeny? Taky nemusi jeste byt zajety filtr, aby ti nejake NO3 vubec vzniklo.

Mas taky malo svetla, v tom ti porostou hlavne rasy, pro ktere tam bude dost zivin, ktere nespotrebuji rostliny. Pokud pridas svetlo, muzes pridavat CO2, tim si snizis pH dostatecne, pokud ho chces snizit.

Je to vsechno se vsim dohromady - malo svetla, malo zivin nebo hodne svetla a hodne zivin. Jakmile je neceho vic, mas problem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.12.2015 13:19 Muž Maaara [95] Re: sachlj
sachlj napsal: kytky vyrábí kyslík. V noci když se jim daří.

A z čeho ten kyslík rostliny v noci vyrobí? Z prdeni ryb a vrteni ploutvi? Doporucuji zopakovat si prirodopis seste tridy zakladni skoly ... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.12.2015 13:16 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Michal
Musíš si o akvaristice něco nastudovat. Mnohem důležitější je větší akvárium a pořádný filtr, než mít spoustu zázračných vodiček a vědět parametry vody. Některým rostlinám tvoje voda svědčit nebude, ale pro začátečníka je mnohem lepší koupit více druhů nenáročných rostlin s tím, že si nechá jen ty, co dobře rostou, než upravovat parametry vody.
Zaregistruj se, založ si presentaci, nastuduj si toho co nejvíce a až pak se ptej na to, co ti není jasné. A hlavně nevěř prodejcům. 99% jich chce prodat, ne ti poradit co nejlépe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2015 13:08 Michal Re: NHKG
Tak to je pěkná sviňárna, to mám jako koupit na NO3 deset testů a modlit se, že aspoň jeden něco ukáže? To je bordel. Jen testy mě budou stát víc než celý akvárko i s kytkama i rybičkama.
No všude se dočítám, že kytky raději PH pod 7. Moje PH je 7,5 a víc. Nejsem barvoslepej, ale nad 7,5 už to nejsem schopen rozlišit.
Já jsem si vědom, že žádný z těch testů nebude stopro, ale orientace tam přeci jakási musí být.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.12.2015 12:52 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: sachlj
1. Máš přerybněno. NO3 bude asi hodně vysoké, blbě ti měří test.
2. Nechápu proč řešíš ph. 7,5 je pro běžné ryby a rostliny ok.
3. Zjisti si parametry vody z vodáren (rozbor vody pokud máš studnu). Ty testy ti asi opět blbě měří. Testy na tvrdost vody bývají nepřesné a pokud je prodejce blbě skladoval, tak ukazují úplné kraviny. Některým testům stačí, jak je v zimě nechá dopravce promznout a jsou na vyhození.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2015 12:34 sachlj Re: Michal
Tak zaprvé máš málo světla. Za druhé je třeba aby jsi věděl jakou vodu do akvária leješ. Co ti teče z kohoutku, nebo studny. Pak bych se podíval na to jaké dno jsi tam dal. Odebrat a dát do kyseliny citronové nebo třeba do octa. Bude li šumět, stačí i trochu, vyhodit. Přidat na zahrádku na ozdobu ale ne do akvária. Rostliny potřebují čas na zakořenění, zvlášť echináče. Některé z nich jsou náročné na světlo. Hodně. Pak je třeba také přihnojit. Jako rajče na záhonku. Aby jsi s tím neměl problémy tak doporučím hnojivo ve formě "kuliček" které přidáš ke kytce, ke kořínkům. Takže nejprve rozsvítit a pohnojit. Vzduchování je důležité pro ryby, ne pro kytky. kytky vyrábí kyslík. V noci když se jim daří. Na to množství ryb co máš je vzduchování nutností pokud ti vodu nevzduchuje filtrace. Filtrace je taky pro kytky důležitá protože z howen od ryb vyrobí hnojivou vodu. Když je "zajetá" a dostatečná. a snížení pH vody já osobně řeším rašelinou. Výluhy a nebo granulemi rašeliny do filtru. rybám to prospívá a kytkám (ne všem) taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2015 12:21 Michal – vlastnosti vody
Zdravím, jsem akvarista začátečník, tak promiňte, jestli některé dotazy budou takzvaně mimo mísu. Mám 96 l akvárko středně osázené rostlinami (převážně Echinodory). Na povrchu dna kačírek a křemičitý písek. Rybiček 55 ks (celkem cca 140 cm) - neonky, mečovky, black molly, gold molly, parmičky, razbory, dania, skaláry, pancéřníčka a ancistruse. Osvětlení 1×18W. Z obavy malého množství kyslíku jsem dal na začátku na radu prodavače a koupil jsem i vzduchování. Časem ale začaly rostlinky uhnívat od okrajů listů. Některé úplně odešly. Testoval jsem vodu testy od Rataje a PH je 7,5 možná víc, GH 0 (úplně čirý roztok), KH 5, železa méně jak 0,3 (úplně čirý roztok) a NO3 test taky vůbec nic neukazuje. Železo už se mi podařilo zvýšit na "ideální úroveň", ale za boha nemůžu snížit PH a zvýšit celkovou tvrdost vody. Na PH používám ACIDON a na zvýšení celkové tvrdosti vody jsem koupil taky jakýsi přípravek. Ten je na 200l vody, už jsem ho tam nalil celej a nic. ACIDON už tam mám téměř celou lahvičku a taky nic. Trochu jsem studoval zdejší informace a dospěl jsem k závěru, že asi bude vysoká pufrační schopnost vody, ale po testu na KH je alkalita celkem v pohodě, ne? Nevíte, co s tím? Už jsem i vypnul vzduchování. Pravda, rostlinky už tak znatelně netrpí, ale růst se jim taky moc nechce. A nevíte, jak je možné, že v akva není NO3, když rybiček je tam habakůk a navíc dost živorodek? Díky moc za jakoukoliv radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2015 20:26 R Muž romant [27987] Re: PEPIS1
No a právě proto o tom píšu. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2015 20:24 Muž PEPIS1 [11] - RostlinyRe: romant
když je nízká alkalita, tak je nízká pufrační vlastnost vody nebo ne. A jde pH snadno vychýlit do +,nebo do -.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.12.2015 17:45 R Muž romant [27987]
Jenom bych zde upozornil všechny čitatele, kteří mají tendenci ke zkráceným rychlovkám aby si pohlídali pufrační schopnost vody, tedy by nebyla alkalita vody kde se operuje se snižováním nižší než 4 KH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2015 11:01 Muž PEPIS1 [11] - Rostliny
Ahoj, krásně snižuje pH přidávání Co2 do vody. Kyselina uhličitá ((H2CO3) dělá věci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2015 14:03 Muž amrtin [191] Re: klinas
Jistě...dává se to do malawi a podobně...a neobtěžují se to označovat... tone :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2015 13:41 klinas Re: Jindras
Tak hlavně mě nikdy nenapadlo, že to je mramor. To za prvé a za druhé jsem nevěděl, že je to vápenec. Nechápu proč to tedy prodávají jako podklad do akva, když to tak zbytečně zvedá PH. I když chápu, že ne každé rybě to vadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2015 11:44 Jindras Re: klinas
Nejlepší řešení. Tak držím palce!! Dej pak vědět,jak to dopadlo. Mramor je hezkej na schodišti,v akva moc dobrý není.. potlesk palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.12.2015 00:07 klinas – PH
Tak nic, už to vím. Já sice při výměně dna za menší zrnitost odstranil 80% mramorové drtě. Ale něco kolem kytek zustalo a to jsem jen překryl šterkem který je sice ok. Ale pod ním je to špatně. Ted jsem to vyhrábl a zalil octem. Pozitivní. Trvalo to déle, ale přeci se nahoře v palici rozsvítilo. Vyhodím celé dno i s rostliny. Nakoupím kořeny, větve, křemičitý písek a udělám plackám tu pravou amazonku. Koukal jsem na videa kde žijí a zeleného tam stejně moc nebylo. Člověk se stále učí a na začátku jsem tohle nikde nevyčetl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2015 23:43 klinas Re: klinas
Ještě jedna věc po odkalení zapínám na 24hod. UV lampu. To kdybych ze dna zvedl nějaké potvory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2015 23:39 klinas Re: Jindras
No jo ,ale já udělal test octem a nic. Vyndal jsem hrst dal do misky zalil octem a nic. Tak že nevím čím to je. Co rostliny ? Ale o tom tady nikdo nepsal, to asi ne. Jávský mech nemám. Jen mechové koule (Cladophora aegagrophila) ale to asi také ne. Trochu hnědé řasy na zadním skle (30%) a na potrubí od filtrace a pár horních listech rostlin, že by ona ? Ale není jí mnoho. Co hlístice v písku ? jejich vedlejší produkt, odpad z nich ? Víc nevím co říci. Možná ještě voda: NO2-0, NO3-25, GH-6.5, KH-4
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2015 18:14 Jindras Re: klinas
Není vůbec zač. pivo Mramor je vlastně velikými tlaky (před miliony lety)slisovaný vápenec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2015 17:42 klinas Re: Jindras
Ok. Tak já ještě udělám ten test octem, jestli je to tak. A když ano, tak to zase předělám(pořídil jsem si totiž terče a tak nejak se peru s podmínky). Ale tentokrát již bez rostlin. Tak že asi jen křemičitý písek, že ano. Já se přiznám že jsem to nevěděl, že mramor obsahuje vápenec. Tak já nikdy PH řešit nemusel. Díky za odpověd. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2015 14:58 Jindras Re: Klinas
To je stopro příčina,stoupání pH. Mramor je vápenec. Na sundání pH mi hodně pomohl Torben. To se tu ale už mockrát psalo. Vápenec musí pryč. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2015 14:52 Muž Klinas [13] – Vysoké PH
Mám podobný problém jako všichni zde. Nejde mě srazit PH. Ve vodovodu mám 6,8. Příklad: včera jsem odkalil a vyměnil 50% vody po výměně bylo PH 6,6 což by stačilo, ale upravil jsem ji ještě chemií PH minus myslím od Sery na 6,3. A dnes ráno opět PH 7,5 dál to neleze jen na 7,5.i dlouhodobě.Ve filtru mám granulovanou rašelinu jako vložku, která by měla PH snižovat. Jediné co, že možná šterk obsahuje mramorovou drt. Octový test provedu večer. Muze to být přičina ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2015 15:21 Verča Re: NHKG
no jen aby :-D já mám na to takové štěstí na ty problémy. já tu vodu taky často neměřím, jen občas nárazově - což je dnes :-D mám jen orientační testy od Tetra 6v1, a snad nejsou nijak "prošlý" ty testy, zas tak dlouho je nemám. Dno mám už zaběhlé a octovým testem prošlo, jinak přesně tam mám tohle: www.akva-tera.cz/…
Jinak výměnu jsem trochu zanedbala, měnila jsem až po 14 dnech, ale že by to udělalo až takovej skok se mi nezdá :/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2015 15:21 kaga Re: Verča
Múj názor:
Místo přípravkú nech vodu řádně odstát(24h). Srovnáš tím i teplotu.
20l není akvárko ale vytěračka případně krevetkárium. Co v tom máš za rybku?
Ve 20l udržet rovnováhu dokáže jen opravdový borec, já bych do toho asi nešel... (kecám, synovi jsem udělal 30l :-D a od té doby toho lituju...)

Ono stačilo aby byla nějaká porucha na vodovodu, přechod na jiný zdroj vody... a s 20l vody i výměna 5l docela zamává - tuším je 20l celé akvárko, takže vody tam bude sotva 15l.

(Promiň jestli jsem byl příliš tvrdý.) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2015 15:11 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Verča
Větší akvárium znamená méně problémů. Jaké máš dno v akváriu? Nechceš si založit presentaci a vše vypsat?
A jak měříš? Nemůžou být vadné testy?

Já nikdy tvrdost ani Ph neměřil a pokud nezanedbám výměnu vody, tak se mi celkem s akváriem daří. Ale Ph momentálně potřebuju změřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2015 15:06 Verča Re: NHKG
Odstátou vodu mám: pH 7.6, KH kolem 10 a GH 8, kameny jsem nepřidala... mě to hlava nebere :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2015 15:00 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Verča
Spíše mi přijde podivné, že se zvedla tvrdost vody. Tu měříš? Jaké parametry má voda co liješ do akvária? Nepřidala jsi nějaké kameny?
Ph ovlivníš rašelinou, olšovými šiškami, kyselinou, komerčními připravky, ... Ale řeš to až přijdeš na to, proč se změnila tvrdost, ta s Ph souvisí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2015 14:47 Verča – Vysoké hodnoty pH
Tak jsem pročetla několik stránek ohledně hodnot vody. Já to asi vzdám a větší akva snad ani pořizovat nebudu, pořád nějaký problém mám.
Dlouhou dobu mám v 20 litrovém akva s dvěma ancáky všechny hodnoty takž jakž v normě (NO3 25, N02 0, GH kolem 8 a KH kolem 7, pH 7,4, ale dneska po výměně vody mi vystřelilo pH až k 8,4 taktéž KH a GH je kolem 15. Nic jsem neudělala jinak než obvykle, kromě přípravku na úpravu vody, místo Aquatan jsem použila Akvaregulátor.

Neví někdo kde může být zakopaný pes? Nebo jak ty hodnoty aspoň dostat dolů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 19:45 Muž patamatix [408] Re: romant
Tak to jsem si myslel.Ještě se zeptám,ale přeskočím na plíseň :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.01.2014 19:42 R Muž romant [27987] Re: patamatix
Nemá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 19:40 Muž patamatix [408] Re: romant
No hrát si nechci,ale pořád se my tam něco děje(už jsme to spolu několikrát řešily) Ph cca8,ale jak říkám moje oko je to moc nebere,ty odstíny).Tak hledám příčiny neustálých problému,moje ryby píšou do Ph7,5. Má to cenu řešit,je základní otázka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 19:33 R Muž romant [27987] Re: patamatix
Pokud si chceš hrát, tak si pořiď, nebo někde pujč digitální PH metr, aby jsi měl v tom PH jasno, jaký že to vlastně hodnoty máš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 19:27 Muž patamatix [408]
Dotázek - mám cca Ph8 (test od Rataje,ale moje oko to moc nebere),většina ryb co mám dle atlasu potřebuje Ph do 7,5. Může to mít na ně negativní vliv? Má tedy cenu to nějak snižovat(chemii tam moc nechci).Vstupní voda mám jen o něco málo menší Ph,takže bych to musel při každé výměně vody nějako regulovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2012 11:10 Muž sux [117] - AmerikaRe: romant
Pěkné odkazy! Tu rašelinu jsem hledal! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2012 09:24 Žena FelidaeS [61] – snížení ph přípravkem...
Mám dotaz, zda má někdo zkušenost s přípravkem www.exo-eko.cz/… na snížení ph...máme 7.... a jak na tento přípravek mohou reagovat crystalky. Děkuji za odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 12:08 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: romant
děkuju :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 12:07 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: Dahak
V tom případě to nechápu.měřím ph metrem.voda z kohoutku je 8,2.já bydlim na prosetickém svahu,naši u botanický a ty mají vodu 7.Nijak jsem to neřešila dokud ryby nezačly mít otřepané ploutve,určitě to bude tím.Prý berou z jiné vodárny než já.Musím okyselovat.Díky za reakci :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 11:34 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: Nympheas
Já jsem přímo z Teplic a plácá se mi to kolem 6.8
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 09:25 R Muž romant [27987] Re: Nympheas
Mrkni se na tyto odkazy, třeba Ti to pomůže.
maniakva.sweb.cz/…
maniakva.sweb.cz/…
maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 09:23 Žena Nympheas [111] - Labyrintky
Mám stále vysoké Ph 8,2.Má někdo z Teplicka stejný problém?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2011 23:51 Žena Tris [21] Re: paulo
A do toho vleze ještě nějaký kohout.Ze srandy,ale chemikálií je ve vodě mnoho co na to mají vliv. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2011 20:34 Muž paulo [58] Re: romant
Ano, čtu, slepice a vejce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2011 20:32 R Muž romant [27987] Re: paulo
Ano, jsou to spojitý nádoby a souvisí to spolu. palec
maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2011 20:29 Muž paulo [58] Re: romant
Aha takže prvně změřit alkalitu ,,uhlicitanovou tvrdost,,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2011 17:45 Muž hf [54] Re: Sid
Třeba myslel natvrdlost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2011 17:01 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: kortezhugo
Tvrdost? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2011 13:40 R Muž romant [27987] – Re: paulo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2011 13:38 Muž kortezhugo [983] – Re: paulo
a co tvrdost? -tu si najprv zmeraj -ked chces pohnut pH :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2011 13:16 Muž paulo [58] – snížení pH
Já sem se teď pokusil snížit pH pomocí CO2, a světe div se, nic se neděje :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2010 18:22 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Denver
Sůl pH nemění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2010 15:09 Žena Denver [1]
Ahoj, mám sice akvárium (54 l), ale potřebovala bych snížit hodnotu PH. Mám sice hnědou řasu, ale nevím jaxe jí zbavit, nepřekrmuju, světlo mám 15W, ale v návodu (od akva setu) je napsáno, že nemůžu koupit více watovou zářivku... Zvýšilo se mi ph kvůli osolení vodě proti krupičce. Myslíte, že je třeba použít nějakou chemii na snížení ph? Nebo se upraví, když vyměním vodu, a už nebudu přidávat sůl? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2009 18:14 Žena l3nka [13] - Rostliny
a kdo mi rekne z jeho zkusenosti jak na CO2 spis kolik vody cukru a drozdi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2009 18:10 Usine – Re: l3nka
Organické kyseliny jako ocet určitě ne!!! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2009 18:10 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: l3nka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.09.2009 18:08 Žena l3nka [13] - Rostliny
neslo by na snizeni pH pouzit neco kyseleho? Napad me citron :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2009 18:08 Usine – Re: l3nka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2009 17:50 Žena l3nka [13] - Rostliny
pokud jsem cetla dobre tak hodnotu pH snizim CO2.. muzete mi dat navod jak na CO2 kvasnic? vim ze voda, cukr a drozdi ale nevim kolik ceho a vsude pisou neco jineho :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2009 12:52 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Bak
Docela by mne zajímaly výkyvy u nádrží ve kterých je jenom monokultura E. densa, o té se píše že umí odčerpávat HCO3. Jávský mech též?
Opakování matka moudrosti... :)
Získávat uhlík z HCO3 umí značné množství rostlin - není to výsadou egerie. Umí to také řasy a sinice.
Sinice přitom dokážou vyhnat pH hodně vysoko - některé druhy až k pH 11... Jávský mech umí zvednout pH i přes 9... (Zjevně mluvíme každý jiným jazykem... :)) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   19.08.2009 10:33 Usine – Re: Bak
Tvé dno se mě moc nelíbí, připadá mě že ten říční bílý štěrk je spíš mramorová drť. Zkouškoušel jsi ho v octě nebo jiné kyselině jestli nebublá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2009 23:09 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: ustavprochore
Obě nádrže mi drží vysoko pH, balkonové nádrže nekontroluji, tam jsou ryby. Voda kterou doplňuji je pH 7,3 a vyjede takto vysoko.
Otázka je jak krevetám nezařídit funus a udržet je v definovaných rozmezích hodnot které jsou obecně doporučovány. Jistě, že se rozpustí část mušle či kamene z moře, ale... i při pH 6 se nerozpustí vápence nikdy více než pár miligramů, to už by ty mušle tam dávno nebyly. ( Hned je přepočítám:)
Navíc stále nevysvětlené vysoké pH po ránu, nízké večer. U standardní asimilace kytek má být přece ráno CO2 v nádrži a voda kyselá. Docela by mne zajímaly výkyvy u nádrží ve kterých je jenom monokultura E. densa, o té se píše že umí odčerpávat HCO3. Jávský mech též ?.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2009 22:16 Muž DavidDizzer [26]
ahaaaa, já mám jábvksý mech a řasy - a jak se tady zmiňovalo že řasy i jávksý mech může zvyšovat pH, tak je to opravdu tím? Ale i tak. pH mi stále snížit nejide :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2009 22:07 Žena ustavprochore [567] – Re: Bak
Jen tak pro zajímavost, v jakém akva chcete to pH snižovat? V těch prezentacích, co tu máte, vidím mušle, vápenec,...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2009 21:55 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Bak
...jedině snad jávský mech...
Jávský mech umí zvednout pH i přes 9...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2009 21:43 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: filipsi
No a já to měl velké hned po ránu, 7,8. Zkusím to ještě chvíli sledovat, moje zkušenost je právě opačná, nevím čemu to mám připisovat, fakt je že jsem to dlouhodobě nesledoval a až nárazové měření mne přimělo přemýšlet nad situací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2009 21:34 Muž filipsi [1295] – Re: Bak
Sem se to take hodi, nevim, jestli jsi na to narazil. Pro vsechny, co si mysli, ze hodnota Ph o par desetin jinde nez by si predstavovali podle Atlasu a Tabulek, je problem, ktery je treba "spravit":
rybicky.net/forum/6106
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2009 21:11 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Bak
Zjevně mluvíme každý jiným jazykem. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2009 20:42 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: Sid
Tvrdá / přechodná 3,2 / 1,7 mmol. Nevytitroval jsem si křivku na zkoušku, možná je tam teď inflexe a po obratu to půjde, uvidíme kde se to zlomí.
Sinice a řasy - jedině snad jávský mech, cosi štětičkové řasy v odchovném košíku :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2009 19:44 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Bak
Že by důsledek přímé konzumace huminů nebo vliv E. densa?
A kdo nebo co by měl ty huminy přímo konzumovat? :)
Nejspíš vliv pufrace. Nehledejte hnedle zpočátku komplikovanou cestu, ale tu nejjednodušší. :-)
Ať to nemusím někde hledat - jakou máte alkalitu vody, kterou se pokoušíte upravit?
Jinak - pH v průběhu dne kolísá vlivem asimilace.
Získávat uhlík z HCO3 umí značné množství rostlin - není to výsadou egerie. Umí to také řasy a sinice.
Sinice přitom dokážou vyhnat pH hodně vysoko - některé druhy až k pH 11... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2009 18:50 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: Bak
Zrada, první měření ze 7,88 na 7,55 odběr večer, za dva dni ráno odběr pH 7,7. Mezi tím po dvou dávkách přidáno okyselení rašelinovým výluhem. Že by důsledek přímé konzumace huminů nebo vliv E. densa ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2009 18:40 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: Bak
Je tady drobnost, C4 asimilace kytek co rády čerpají CO2 jinými cestami... Jakože jsem nestudoval biologii, někdo by mohl vnést do této věci pořádek u vodních kytek. Jde o kytky jako Egeria densa, která prý odčerpává CO2 z uhličitanů a zvyšuje pH...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2009 07:07 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: petulevrtule
Dnes jdu měřit to samé :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2009 06:52 Žena Hatomi [27] – děkuji
Děkuji noc za všechny rady, asi zvolím možnost rašeliny (připadá mi to nejpřirozenější cesta :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2009 23:48 Muž DavidDizzer [26] – Re: Romy
jj díky. Akorát my máme svoji vodu, nemáme městskou ;-). A Vápencovité dno nemám ;-). Jinak díky za rady, vyzkouším :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.08.2009 23:19 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Hatomi -DavidDizzer
Na Kladně je hodnota pH vyšší,jde o to si zjistit z kterého zdroje je voda která se dává do akviška.Tady je odkaz na vodní zdroje na Kladně:http://www.svas.cz/kvalita-vody-rocni-prumer.html Pokud je hodnota pH vyšší než průměr vstupní vody a to i za přidávání CO2 je potřeba zkontrolovat složení dna zda nemá obsah vápence,jinak pH nelze účinně snížit.
Jinak jak se už níže psalo pH se dá snížit použitím rašeliny,nebo jejích výluhů(Torumin,Aquahum,Torben apod.)Na jakém principu pracuje Sera pH mínus nevím,ale vyhýbal bych se jakékoliv chemii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2009 23:13 Muž DavidDizzer [26] – Re: petulevrtule
díky moc, ještě se ozvu a díky, projedu net;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2009 23:07 petulevrtule
Použila jsem rašelinový výluh, který se dá zakoupit v každé akvaristice. Mají ho jak firma Sera, tak Tetra, Dajana atd... Vím, že si někteří dělají výluhy doma sami, ale na to jsem já moc líná, takže sem koupila výluh a zkusila podle jejich dávkování. Do 54l sem nalila podle jejich dávkování - sv. zelená lahvička, do 200 sem nalila méně - měla sem strach, co na to řeknou krevetky...to je prostřední lahvička. Krevetky vypadají v pořádku, takže zítra doleju další dávku. uvidíme, jak se změní další hodnouty. NO2 a NO3 stále neměřitelné, takže zatím je pokus u nás na dobré cestě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2009 23:00 Muž DavidDizzer [26] – Re: petulevrtule
myslíš toto? rybicky.net/fotogalerie.php….... jo jo pomohlo mi to, a jaký výluh- neboli jakou rašelinu jsi tam dal a kam? Do filtru? :) prosím více informací o tomto pokusu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2009 22:56 petulevrtule
malý návod zde...
rybicky.net/nadrze/6538

jen trošku pohledat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2009 21:40 Muž DavidDizzer [26]
Mám stejný problém. I přes přidávání CO2 do akvária, se mi pH pohybuje docela na vysoké hodnotě. neříkám sice, že je to hrozně vysoká hodnota, ale je vyšší :-). kvůli rybkám či hlavně i rostlinám bych chtěl pH na nějakých 6.8 - 7 pH! ale bohužel se mi to nedaří! Chemii do akvária přidávat nechci! Díky za každé rady :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2009 21:37 Žena Hatomi [27] – Re: vladislav
To mě také nepadlo, mám tu spoustu těch "chytrých" rádců od sery,ale zase mi je divné to, že všechny ¨chované rybky mohou mít PH do 8 (krom ancíka) takže nevým proč se objevila bělavá tlamka,nechci přidávat chemii,když to není nezbytně nutné...

Zatím jsem přidala sůl a zítra koupím sera baktopour na přeléčení nádrže (snad to pomůže), ostatní ryby zatím bohudík nevykazují příznaky nákazy(musím zaklepat)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2009 21:32 Muž vladislav [106] - Cichlidy – Re: Hatomi
Kup si přípravek např.od Sery ..pH minus...Reguluji tak akvarijni vodu ..Vše bez problémů.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2009 21:29 Žena Hatomi [27] – Re: misanek
Mě se bohužel stalo to samé, s přidáváním CO2 bylo první dva měsíce vše v pořádku(PH kolem 7-7,2),ale teď mi voda podle kapkového testu vykazuje hodnotu PH zhruba 7,6-7,8 (nevyznám se přesně v těch odstínech-měřím testy od rataje) Mám dojem že se to začíná projevovat i na rybách, dvě platy onemocněly Columnaris, prosím potřebuji poradit jak snížit PH a zároveň jak vyléčit tu nemoc
Děkuji všem za pomoc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2008 12:43 Muž Ludek [39] Re: many
Z Tvé prezentace se to vyčíst nedá co máš za sebou a co ne, tak proto člověk vysvětluje radši polopaticky :-) No jak jsem již psal, zkusil bych tu vodu přepustit do vedlejší nádrže a nebo nádoby a tam ji probublat a měřit. 50 litrů je dost reprezentativní vzorek. Podle mne to tam bude v pohodě. A jakmile se to dostane pod pH 7 zkusil bych dát ty kameny a nebublat a změřit druhý den. Co se týče vzduchování, já vzduchuji buď přes noc a nebo při nové náplni burčáku celý den naplno, protože jinak bych měl pH 6. Při vzduchování jej mám na 6,5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2008 12:30 Muž ghostik [81] Re: many
Nemas tam pustene hodne vzduchovani nebo neceri moc filtr vodu ?
Mohlo by to pak hodne vyhane CO2 z vody a tim by se i neokyselovala .
Ja mnel podobny problem a nakonec si vodu vozim z lesa :o(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2008 12:13 Muž many [9] ludek
no toto mám zasebou,jinak bych asi nepsal.Ten digipHmetr to jen potvrdil,jsem ho pořídil právě z nedůvěry ke kapkám,podle zabarvení ukazovaly těch 7,5 plus mínus.Co se týče tvrdosti tak voda dovežená ze sousedovo studně z chalupy mněla kH 9 a dGH 22.Jsem z toho jelen.Akvaristiku dělám/tedy mám rybičky 35 let/,ale nikdy jsem nic neměřil,pravda. taky jsem mněl jen celkem jednoduché ryby.Ještě dodám,že rašelina v přepadovém biofiltru nepomohla alespoň se to nedá se součastným bubláním posoudit.Mám ji tam tři týdny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2008 11:49 Muž Ludek [39] Re: many
No vzhledem k tomu, kolik tam pouštíš CO2 to nemůže být jinde. Buď chyba v měření a nebo ve složení hornin. Na tolik vody a při kH 3 sjede pH na 6 během pár hodin už jen při bublání z burčáku přes lipové dřívko. kH 3 je poměrně málo takže za normálních okolností už by to bylo dávno dole ( vlastní zkušenost) Prověř si ještě jednou testy ( dva roky starými SERA testy jsem také naměřil GH 23° a přitom mám 8°) Zkus orientačně pH kapkama jestli je to elektronické měření reálné. Pokud tam bude vše v pořádku pak bych provedl test na části vody - odpustit z akva do jiné nádrže bez písku a kamenů část vody, tam pustit CO2 a měřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2008 10:51 Muž many [9] Re: Ludek
no to je dobrá rada,ale to bylo první co jsem udělal,ještě před založením.Písek,kameny + ocet,bez reakce,ani bublinka,šmudlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2008 09:20 Muž Ludek [39] Re: many
Mám stejný objem vody, také terčovce, stejné vstupní hodnoty až na KH tu mám o stupeň vyšší a musím mít puštěný vzduch, abych i při minimálním CO2 neměl pH pod 6. Takže pokud se Ti nedaří dostat pH pod sedm problém bych hledal ve vápenci v nádrži. Už se to tu probíralo. Místní odborníci na chemii vody to tu na fóru vysvětlili dopodrobna, hledej šmudlo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2008 08:57 Muž many [9]
zdravím,chtěl bych požádat o radu,jak upravit pH.Mám v akva 360l vody s hodnotami-kH3,dGH8,NO2-0,NO3-12-15.Tyto měření jsou prováděna kapkovými testy SERA.Vstupní voda je z kohoutku a má kH4,dGH9.pH-7,6.V nádrži se pH mění dle doby měření a to mezi 7,55-7,31/pH měřeno elektronicky/přestože do reaktoru pouštím 60+/-bublinek CO2/min.I v noci.Vodu měním 1x za týden asi 50l.Akva je připravované pro terče a rád bych se dostal pod pH7.díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2006 12:04 Sidonius – To misanek
Přidáváním CO2 se hodnota pH snižuje...
Jaké pH jste měl před přidáváním a jaké máte teď? (Měřte ráno a večer.) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2006 08:48 misanek – Jak snizit hodnotu PH?
Zdravim Vas, potreboval bych poradit, jsem zacatecnik a moc se v tom nevyznam. Mam akvarium 100l a hnojim CO2. Roslinky super rostou, ale zvysila se mi hodnota PH nevite, cim ji snizit?

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 13648x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/107?kolik=999