Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Dobrý den, prosím o radu jaké dno mám použít pro své akva (20l) kde budou pandičky + krevetky? Nyní mám říční písek velké frakce a je to nevhodné, jelikož tam zapadá bordel. Mám použít to samé, ale menší frakci? 1-3mm??, či doporučíte něco jiného i pro dobry růst rostlin? Mám nenáročné rostliny. Jen prosím o doporučení něčeho, co se dá odkalovat a nevysaji to
děkuji
Starší reakce
Přesně tak, standardně při zakládání akva jsem navštívil nedaleký břeh Jizery a nabral si písku co jsem potřeboval a neřešil to.
Zkusil jsem i ten Liapor a dobrý .... dno je vzdušnější než s tím pískem. Co se týče rostlin tak pokud je z toho vytáhnu tak jsou kořeny rozsáhlejší a všechny krásně bílý. V písku byla vždy část kořenů černých a odumírajících. Ale v obojím mě to vždy slušně rostlo.
Teď se chystám na krevetky Crystalky, tak chci zkusit něco co bude upravovat vodu, tak jsem zvědav jak to dopadne. Ale ne že by to muselo být, spíše jde o to usnadnit si život než se ten substrát nasytí a zkusit taky něco jinýho. Abych tady pak nepsal o něčem co jsem v akva neměl
Si tak říkám, jak to mohlo růst, když žádný výživný substrát nebyl? Co vím, odjakživa stačil křemičitý písek/štěrk
pro kytky s kořenovým systémem (kryptokoryny apod..) se výživa dodá jednoduše, pro stonkové kytky výživa netřeba. Světě div se, ale v klasickém křemičitém písku rostou kytky bez problémů.
Tak naštěstí mi plavalo jen pár kuliček, zbytek se pěkně usadil na dno.
Ale je fakt, že u recenzí dost lidí nadavalo, že to plave. Mi teda ne. A mimochodem u unisoilu píší, že se nemusí po zakoupení proplachovat. Musí a několikrát, jinak má člověk vodu úplně hnědou.
Ja to sice proplachla, ale málo a zbytečně jsem si přidala práci
Starka napsala: Jenom unisoil. .....
Používám také liapor ... je to to samé a násobně levnější
jen trochu otrava ten liapor dostat pod vodu a ze začátku je moc lehký na sázení rostlin.
Stačí křemičitý(třeba barvený do růžova), který se dohnojí tabletama(levně) a později do vodního sloupce.
Měl jsem asi 35 druhů rostlin, (ano krátce-ne roky), a ty, co jsem vyřadil bylo kvůli nemoci ryb a tmě(Nedali to.). Zbytek, kterej nejde prý pěstovat ve zdejší vodě, přežívá nebo roste.
Jsou tu i lidi, co mají zkušenosti s 500 druhama rostlin v horší vodě a lowtech a roste to.
Hlavní je, že pokud se nazývá akvarijní cenovka rapidně roste. A to ještě vůbec nemusí být vhodný pro akvárium!
Klidně ten písek nebo barvený akvarijní písek. Ve dně žádný substrát nebo pálený jíl být nemusí, to je zas jen kvalitní PR prodejců.
Roste to i bez toho a to včetně náročných rostlin. Chce to jen vyladit poměr hnojiva/světla/CO2 u náročných rostlin. U míň náročných stačí světlo a případně hnojivo.
Jenom unisoil. Pokud je akvarko dobře zabehle a dobře se o něj člověk stará, tak víc nepotřebuje. Valisneria a egeria v tom rostou krasne.
Nenáročné rostliny rostou v kde čem. Mají substrát jen jako místo kde se uchytí kořeny. Naposledy jsem narychlo potřeboval namnožit nenáročnou Limnophilu a tak jsem vzal 9L elentku, na dno dal několik košíčků s kamínky (štěrkem) a do toho ty stonky nasázel a roste to jako blázen. Mám vlastně holé dno a na něm jsou jen košíčky s kamínky. Občas do vody při výměně kápnu trochu mikroprvků. Po měsíci už jsem je zastřihoval a sázel nové vrcholy a ty zastřižené už mají nové vrcholy. Řada nenáročných se ani do dna nesází jako třeba mechy, anubiasy, microsoria, plovoučky
.....
Děkuji za reakce. U Unisoil ale píšou, že není pro rostliny nic extra. Máte tam k tomu i nějaký substrát nebo jen Unisoil? Nenáročné rostliny rostou i v něm dobře?
Moje zkušenost je, že jsem dala na rady a dala jsem jen kremicity písek bez čehokoliv jiného. Prý v tom i rostliny porostou. To sice ano, ovšem to dno bylo na me akvarko šíleně světlé a hlavně odkalovani bylo peklo, páč písek byl všude a špatně se uklizel. Vyměnila jsem za tmavě hnědý unisoil od Invitalu a jsem spokojená jak s barvou, tak i hrubosti. Navíc mnohem víc to akvarko vyniká, ve světlem dně se rostliny i ryby očím ztratily.
Jasně, každá rada dobrá ( ta z vlastní zkušenosti).
Už jsem zakládal i z hlínou akva,ale vždy se vracím k "písku", a málokdy hnojím, jen dle potřeby... šneci a ryby,spousta živočišného krmení a musím vodu "větrat" abych neměl přehnojeno...taky závisí na teplotě a světle atd. To už není k tématu
Stačí na to bohatě ryby a výměny vody a dobrý filtr.
Ano, ale bez hnojení prostě nemají kde tu výživu sebrat
Moje zkušenost je, že ve štěrku prostě nerostou .. snažím se poradit podle své zkušenosti :(
Nesmxsl. 18 let používám jen čistý kremičitý filtrační písek. Podle okolností se dá dohnojit klidně do vody.
Jejda
Moje kytky to neví a normálně v křemičitém písku rostou...
Nedá .. je to jen křemičitý písek ve kterém ti rostliny jednoduše neporostou.
Buď musíš dát pod ten štěrk ještě substrát nebo koupit substrát, který nepotřebuje svrchní vrstvu - barvu bych neřešil. Rybám je to fuk až na několik druhů co mají rády tmavší dno. Zrnitost zvolit vůči velikosti akvária a rybkám -- jednoduše velká zrnitost v malém akváriu nevypadá dobře a taky dno se pak špatně odkaluje .. pro více info koukni třeba spíš než ALZU tak INVITAL eshop
www.rostlinna-akvaria.cz nebo
www.rataj-spk.cz ..
Prosím, dá se použít toto na dno akvária s nenáročnými rostlinami a rybkami?
www.alza.cz/…
Není moc světlý?
Děkuji za reakci.
Starší reakce
S Inge jsme pro začátečníky dali dohromady článek, jaké vybrat dno do akvária. Tak snad se bude někomu hodit
surpanblog.cz/…
Starší reakce
0 22.02.2022 05:03 Brodys –
Re: ds Tak v tom problém nebude, Pancéřníčky mám a kytky bez problémů drží.
Já sice nemám jíl, ale volcano red což je údajně podobné. A kytky se do toho sázejí jako fakt blbě. Otíci naštěstí dno ignorujou. Odkalování jsem se myslím trochu naučil, v tom problém nevidím. Chce to cit a jde to. Ale hlavně kvůli těm kytkám a zvlášť s pancéřníčkama.
0 21.02.2022 23:01 Brodys –
Re: ds Pálený jíl jsem nikdy neměl v ruce,tak neporadím. Ale není to nijak výrazně, jen prostě při proplachu a napouštění nějaká zrnka musíš potopit ručně
Vím
Hodně vás sleduji. Vaše akvária jsou prostě úžasná. Aquaclay je ale hodně lehký ne? Plánuji tam pancéřníčky, a to by asi nedělalo dobrotu. Nicméně díky za zkušenost s flexi.
Flexipísky jsem používal řadu let a úplně na pohodu. Nyní používám Aquaclay ground.
Aha. Díky. Celkem důležitá informace, že je lehčí. To by mě vůbec nenapdalo, ale s tou glazurou to dává smysl. Ale tak lehký jako pálený jíly by to být nemělo, ne?
0 21.02.2022 19:23 Brodys –
Re: ds Mám černý z Invitalu frakci 2-4 a je to normální křemičitý písek potažený takovou glazurou. Za rok a půl stále stejná barva, kytky v tom rostou. Jen je trochu lehčí než obyčejný, takže při proplachování semtam plave.
Mám původní Flexiobklady 1-2mm asi 13 let a žádný problém.
Díky všem za názory. Takže na zásobní substrát prdím. Co se týče přírodního písku, i tenhle se mi pořád se mi zdá moc světlý. Ale vím že v akváriu bude o něco tmavší. Tím křemičitým pískem byl myšlen čistě přírodní (nebarvený), nebo se dají sehnat i jiné než křemičité písky? Tedy nemyslím drti.
Mně se občas při odkalení nebo vytáhnutí rostliny podaří substrát vytáhnout. Jsou v tom bílý kousky a jsou bohužel dobře vidět.
0 21.02.2022 14:55 Ld23 –
Re: ds Já jsem si kvůli barvě oblíbil substrát unisoil, jen je lehčí, takže se rostliny někdy musí zatížit.
Jenom moc nechápu, proč by musel být zásobní substrát stejné barvy jako písek. Mám hnědý zásobní substrát pod bílým křemičitým pískem už hodně dlouho a nic nepoznáš.
Jsou to barvené písky jsou sice vodě odolné ale to je myšleno spíše že vydrží, když na ně občas zaprší stále ponořené trochu více nebo méně té barvy pouští. Pokud chceš opravdu hezký přírodní písek tak bych bral tmavý Hagen.
abc-zoo.cz/…
Jestli začínáš tak žádný zásobní substrát nedávej je to už trochu jiný level a někdy to není snadné ze začátku ukočírovat a stejně vydrží jen omezenou dobu.
Pokud budeš dávat zásobní substrát, tak musí mít stejnou barvu jako písek, jinak různý kousky polezou ven a budou vidět. Ale u lowtech akvária to podle mě nemá vůbec smysl. Maximálně pak zapíchnout NPK kapsle k náročnějším rostlinám, pokud někdy nějaký budou.
Písek musí být křemičitý, snad každá rostlina se v něm chytí, spíš je otázka osazenstvo, aby ty rostliny nevyorávali ven. Obecně hůř koření stonkový rostliny a občas i při údržbě nějaká vyplave.
Zdravím. Chtěl bych se zeptat na zkušenost ohledně černého, resp hnědého flexi písku frakce 2-4mm. Jednak zda je nezávádný a pak taky jak v tom rostou rostliny. Jestě lépe které jsou do toho vhodné a kterým se vyhnout. Bude se jednat o nové akvárium bez CO2.
Zásobní substrát pod písek jsem vyhodnotil jako zbytečný. Tedy rozhodně pod celé dno. Ještě tedy zvažuji zda ho nedát aspoň pod plochy co budou osázené.
Díky za názory.
Starší reakce
Pokud není louhované v kyselině, tak AU mírně zvedne pH (přesněji: nečistoty obsažené v AU).
Rostlin jsem v tom měl jen pár a chvilku, byl to takový malý pokus. Nechal jsem toho hlavně kvůli těm řasám.
Můžeš to zkusit, ale moje zkušenost je taková, že AU je ráj pro řasy. Třeba se ti povede líp.
Jasně, ale zajímalo by mě hlavně jak dno z AU ovlivňuje vodu a jak v něm rostou rostliny.
Vypadá to moc pěkně. Ale hrozně rády na tom rostou zelené řasy.
Hlavní kámen úrazu je ale v tom, že je příliš lehké. Rybka máchne ocasem a už to lítá.
Protože ho mám dvacet kilo.
Zajímalo by mě, jak by se chovalo, ale nechci znovu objevovat kolo, proto se nejprve ptám.
Proč chceš dno z aktivního uhlí?
Nezkoušel jste někdo dno čistě jen z jemného kvalitního aktivního uhlí, případně překryté tenkou vrstvou písku? Třeba v krevetkáriu nebo i pro menší rostlinnou nádrž.
Starší reakce
Pokud to nevyperu, tak mi to muze chvilku zpusobit slepou hladinu? (Myslim tim: takovy ten mastny film na hladine)
U profisoilu to pred pouzitim vyperes?
Ryby, ktere hrabou ve dnu ( pr: parmicka nadherna/diamantové ) vyhrabnou i par mesicu zakorenenou rostlinku v 7cm vysokeho dna (pokud to nema koreny po celem dnu)
Dalsi rybka vetsiho a hbyteho pohybu lezici na dne, to cele rozviri a udela dunu. Kulicky zustanou na listech lezici u dna.
Krasne se do toho zasazuje, ale krutaci rybky to rychle vytahaj ze dne. Kort kdyz je to z cerstveho prostrihu.
Pro rybky 5cm a krevetky asi lambada.
Jinak je to fajn. Kulicky co vyplavou ze zacatku, tak zbytek potom vcelku drzi na dne.
Ps: moc se v tom nevyznam. Pouzil jsem asi jen 32l a 8l a priste bych to asi pouzil zas, pokud bych si urcil co tam bude bydlet.
Osobně upřednostňuji jiné než Volcano Black, vypadá hezky, ale časem je s ním stále horší a horší práce. Nejradši používám Rataj Profi Soil viz. článek
fungujici-akvarium.webnode.cz/…
Starší reakce
Tak pancernicky mam v AQ tak je otazka jak by jim to vadilo. Musim promyslet jestli do nej jit a k rostlinkam dat jen kapsle nebo jak to udelat????
kazdopadne z toho volcana je podle tve fotky hodne neporadku
děkuji ti za vyčerpávající odpověď. Zkusím se podívat na substrát Volcano. Popřemýšlím jestli tam dávat výživný substrát nebo jen ten "vrchní" bez spodního. Rád bych nějaký s nízkou frakcí ať se do něj rostlinky hezky sází.
Proč se jílové kuličky dávají ke kořenům určitě ne pro to, aby odebíraly živiny ale naopak.
No za mě ne, zásobní substrát jsou dost často jílový kuličky, může a nemusí mít v sobě už živiny, ale jeho hlavní funkce je kumulovat přebytečný živiny z vodního sloupce.
Výživný substrát třeba v podání Dennerle je taková pískohlína plná živin, ale žádné další živiny už nekumuluje, ale pouze vydává.
nemyslel jsem zásobní, ale výživný substrát není to náhodou jedno a to samé.
A slo by treba dat na dno vyzivny substrat, na ten dat netkanou textilii (pri sazeni rostlin by mela jit pinzetou propichnout) a na tu dat svrchni pisek. Teoreticky by se to nemelo nijak moc michat pri vytazeni rostlinek
je to realny nebo je to blbost? Ma s tim nekdo zkusenosti???
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115099x