Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
JirkaŠčobák napsal: Nemohlo by to být o baktériích? Že se jim v nebarveném substrátu lépe bydlí?
Mohlo by to být v tom, jak kdo odkaluje. S hromadami detritu by to finálně mohlo být jedno. Proto někdo bude mít problém a jiný bude v pohodě.
Myslím, že ten můj písek (koupil jsem na e-pisky.cz) byl
hydrofobní. Takže na rozdíl od všech přírodních materiálů tvořících sedimenty, které jsou zcela převážně hydrofilní a dobře se spolu navzájem i s vodou bratří, tahle konkrétní barva všechno odpuzovala. Mj. bakterie s jejich biofilmy.
Hydrofobie (=lipofilie) je typickou vlastností velmi mnoha organických látek. Barviva používaná na barvení písků jsou pokud vím vždy
organické pigmenty, nějaké pryskyřice. V širším pojetí
plasty.
Myslím že ty, které jsou tak často a úspěšně používané (flexiobklady), nejsou hydrofobní (nebo jen mnohem méně), a proto s nimi lidi nemají tak mizerné zkušenosti, jako jsem udělal já. To ale ještě neznamená, že mají ty
adsorpční vlastnosti, které mají přírodní materiály. Poslední rok a něco jsem v těch materiálech pořádně zabořený. Používám v podstatě stejné věci, jako Ty. Akorát že Ty je bereš z přírody a dávkuješ bajwoko, kdežto já na to jdu tím svým analytickým postupem.
Ve "26" mám od začátku černý echt flexiobklady a s růstem rostlin nebo s životem živočichů problémy nepozoruji...
Projdi si tu diskuze o barveném písku, kvality a zkušeností popsaná spousta...
Neumím z toho vyčíst, jestli to je barvené nebo ne. Do barveného substrátu bych nešel. Intuice. Nemám z toho přírodní pocit.
Nemohlo by to být o baktériích? Že se jim v nebarveném substrátu lépe bydlí?
Mohlo by to být v tom, jak kdo odkaluje. S hromadami detritu by to finálně mohlo být jedno. Proto někdo bude mít problém a jiný bude v pohodě.
1 09.06.2019 22:17 Anďaska –
Re: Maq No, já zase můžu potvrdit, že v tom písku na který jsem níže dala odkaz, mi rostlinky rostou perfektně a neměnila bych
Kdyby to bylo u všech barvených písků tak jak píšeš, tak by s tím, že v něm rostliny nerostou měl problém každý, ne?
Projevovalo se to tím, že mi v tom rostliny nešly. Fakt ne. Právě v tom jednom akvárku s barveným pískem, a ty cennější jsem úspěšně zachraňoval v pokusných akvárkách, kde jsem na nich páchal psí kusy, jenže s normálním křemičitým pískem.
Příčinu nemůžu nijak exaktně prokázat, ale myslím si toto: Přírodní substráty, včetně křemičitého písku, jsou nějak hydrofilní nebo hydrofobní a mají nějaké adsorpční vlastnosti. Rostliny jsou zvyklé a připravené na písek, jíly, organický bordýlek atd., ale nemůžou být připravené na granule nějakého umělého barviva, jehož hydrofobní/hydrofilní a adsorpční vlastnosti nikdo neřeší. Výrobci pouze garantují, že barvivo je chemicky stálé. To je ale málo.
Snad by se to dalo vzdáleně přirovnat k ponožkám a botám z nějaké příšerné uměliny. Velikost padne jako ulitá, to jo, ale plesnivějí v tom nohy... Tak nějak.
Přesto znovu opakuji, že spousta lidí barvené písky má, a zřejmě nepozorují problémy. Možná jsem měl jen smůlu na hodně blbou barvu. Ale své "teorii" věřím, od té doby jsem se hodně naučil a vyzkoušel, co dobré substráty dokáží, a barvené písky mi do baráku nesmí.
0 09.06.2019 21:01 Anďaska –
Re: Maq Mě zajímá jaký jsi s ním měl problém.
Magu víš že jsem si tvých názorů vždy vážil, ale netuším kde by byla zrada
No právě, bude obalený vždy, pak to asi jiné řešení nemá co
Nikomu nic nevnucuji, protože mě pak vždycky okřiknou houfy akvaristů, které s barvenými písky nemají vůbec žádné problémy.
Já jsem s nimi problém měl a myslím že vím, v čem je zrada, a jsem přesvědčený, že jsou všechny špatné.
Rozvádět to nebudu, protože asi nikdo není zvědavý na výklad o adsorpčních vlastnostech substrátů.
U mě bez problému, odkaluje se v pohodě
. Do té menší frakce se mi rostlinky sází mnohem líp
Pokud chceš černý písek, tak ten bude vždycky obalený.
Mě jde o funkčnost, vím že čím větší zrno tím horší ale i čím menší tak prý taky zak právě se ptám zda je to oka nedělá to problém při odkalování nebo sázení či zapadání případné potravy
Záleží, co se Ti líbí víc. Mně ten jemnější. Mají ho i ve frakci 2-4mm.
Aha, a je nějaké jiné řešení? Nebo ten můj a Anďasky odkaz je v pohodě.
Díky za tip, ale není 1-2mm málo? Myslel jsem že ideální je 2-4mm
Je to něco obalené pryskyřicí proto se to tak leskne. Občas nějaký kamínek tu barvu ztratí.
A jaký je v tom rozdíl? Chtěl bych černé dno, tak co bych měl vybrat?
0 09.06.2019 19:14 nepřihlášený Maq –
Re: Roger To, nač odkazuješ, ale není křemičitý písek. Resp. uvnitř možná je, ale navrchu je barva.
Ahoj, zrnitost je mi jasná buď 1-2 nebo 2-4 ale chci se zeptat jestli je nějaký rozdíl mezi křemičitými písky od různých firem. Budu zakládat 180L nenáročné kytky a vybral jsem tento
www.rostlinna-akvaria.cz/…Starší reakce
NO3 mam (asi) docela dost ve vodě - měřil jsem si naší vodu a jsem někde na 40mg/l
Pokud jsi začátečník, tak do dna nic nedávej. Hnojení do dna je hodně rizikové a pokud nevíš přesně co děláš, často si tím způsobíš kalamitu. Potřeba hnojení taky dost záleží na parametrech vody, někdy jde provozovat akvárium úplně bez hnojení, většinou je ale hnojení do vodního sloupce nutné. Doporučuji ti PMDD bez NO3.
0 08.05.2019 10:43 Alesak83 – Dno do akvária
Ahoj, jsem začátečník a prošel jsem si články pro začátečníky. Se zrnitostí písku je mi to celkem jasné, se sklonem a výškou dna taktéž, ale chci se zeptat - jak je to s hnojením? Dáváte při zakládání akvária výhradně písečné dno nebo pod svrchní vrstvu písku dáváte nějaký zásobní substrát s hnojivem?
(jdu se pouštět do zakládání JUWEL RIO 180)
Starší reakce
Písek je v pohodě a vem frakci 1-2 mm.
Ahoj, prosím o radu. Do nového akvária hledám dobré dno, počítám jen s křemičitým pískem. Líbí se mi tento tmavý ze sklorexu:
www.sklorex-akvarium.cz/…
Máte s ním někdo zkušenosti? Říkala jsem si, že bych přimíchala třeba hnědou barvu, aby to vypadalo přirozeněji, ale výrazně lepší tmavý písek jsem nikde nenašla. Doufám, že po zajetí až trochu obroste atd. tak nebude vypadat tak "nově", co myslíte? A také se rozhoduji o frakci, mezi 1-2 a 3-4mm. Na dně budou panccéřníčci a chci mít hodně nenáročných kytek. Moc díky za radu.
V hornbachu mají v oddělení akvaristiky křemičité písky i v 3kg balení. Myslím, že i více frakcí s cenou tak kolem 50kč.
Aha, tak ten bych mohl vzít, jj stojí kolem 249 kč. Ten bych mohl vzít, barva bude asi světlá že ?
V Hornbachu mají právě ten křemičitý písek do bazénových filtrací, akorát ho nemají ve stavebninách, ale na opačném konci. Na ocet nereaguje a stojí něco přes 200 Kč 25 kg.
Tak včera jsem se jel podívat do Uni a jediný co tam měli byl písek do pískoviště
Hledej ale i na ploše ve stavebninách
Podívám se dneska v hornbachu co tam mají za písky do akvaria.
Jednu vrstvu
A jak vidíš, tak co akvarista to názor. Každý má své zkušenosti a každému vyhovuje něco jiného. Takže volba zrnitosti bude stejně na tobě.
Já ti doporučil buď zrnitost 0,6 - 1,2 mm (křemičitý písek do bazénových filtrací) nebo 1 - 2 mm (barvený křemičitý písek). Už se opakuji a více ti k tomu říct neumím. Odkaz na konkrétní písek ti dát nemůžu protože stránky pískovny, kde jsem písek bral jsou permanentně mimo provoz.
Ne ne pro tebe je ideální samotný křemičitý písek.
Ok, tak jaké dno doporučujete ? Trošku se mi plete jestli použít více vrstev nebo stačí jen písek ?
Mám v akváriu křemičitý spárovací písek (0,3÷0,8mm) a pohoda. Pytel stál kolem 60Kč. Je dost jemný. Ale já neodkaluji. Maximálně odsaju svičík nad dnem a sinici co mi roste na písku. Trochu písku při tom odsaju. Takže za pár roků budu muset trochu přisypat. U tak jemného dna se mi osvědčily piskořky.
Uni hobby o víkendu se tam zajedu podívat, takže něco hrubšího? 0,6-1,2mm?
To je hrozně jemné měl jsem to.
Paráda, ale je to vhodný do AQ?
Takhle jemný písek se použít dá ale stejně bych ti doporučil jít do něčeho hrubšího. Nemáte u vás nějaký hobbymarket nebo prodejnu bazénů a jejich příslušenství? Tam by měli mít ten křemičitý písek do bazénových filtrací....
Tohle asi vyjde levněji, záleží kolik toho potřebuješ
www.dek.cz/… Je to tohle, akorát že to nebudu kupovat přes internet ale v obchodě a tam mají 3 různé zrnitosti
www.superzoo.cz/… A co to je konkrétně zač? Já jednou použil písek do bazénových filtrací zrnitosti 0,6 - 1,2 mm. A je to v pohodě. Ale radši mám o něco hrubší barvený křemičitý písek 1 - 2 mm nebo 2 - 4 mm. To už je ale subjektivní. Někdo může namítnout, že je to nepřirozené (ta barva) ale mně to vyhovuje. Ancistrusům to bude celkem jedno, pokud to nebude ostré, jak už zde zaznělo. Záleží na tvých prioritách.
U takhle jemného písku budeš mít trochu problémy při odkalování chce to odkalovač z dlouhým tubusem. Písek do filtrací 0,6-1,2 nebo je i 1-2 mm
Dobře díky, a jaký by jste vybrali? Mě se zamlouvá ten 0,8mm.
Všechny tyto zrnitosti mohou být, jde jen o to, aby to nemělo ostré hrany.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... [10] ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115099x