Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Je vůbec tedy nějaká varianta, když člověk chce tmavý přírodní písek?

Však jasně, v popisu je to napsané. Ono moc černého přírodního nebude, aby to nebyla ostrá drť. Přírodně černý je určitě na Iwo Jime, ale to je trochu z ruky a určitě se nesmí vyvážet.
Kdyby někdo objevil černý přírodní písek ve větším množství, který lze prodávat, tak mu akvaristé utrhnou obě ruce...
To samý je flexi, obarvený přírodní křemičitý.

Tak to by mě taky zarazilo, teda spíš rovnou odradilo. Nic neriskuj a kup si černý flexi, ten je léty prověřný. Třeba zde:
www.sklorex-akvarium.cz/…
U toho v Hornbachu píšou sice přírodní, ale přírodní písek je obarvený nebo poplastovaný...
0 06.06.2020 21:08 Tomáš – Natur-kies
Ahoj, máte prosím někdo zkušennost s tímto přírodním pískem? Líbí se mi ale zarazily mě recenze.
www.hornbach.cz/…
Děkuji

Super moc děkuji za rady a jsem rád že jste mi pomohli se rozhoupat a děkuji za typ na pisek zítra to pujdu všechno zařídit a šup do akvárka
Mám ho už v třetím akváriu ( jen ho přendavám) a tak nejméně 10 let ale spíš 15.

nemám zkušenosti s takovýhlema jemnýma pískama a tak mi nezbývá než ti věřit

živiny ze sloupce si bere každá rostina,jen některá víc,některá míň..ty kořenící preferují hlavně příjem kořenama,to můžeš podpořit třeba kapslí osmocote k rostlině,nebo kuličkou bivoje či jiným podobným...záběhu bych se nebál..použij co nejvíce starý vody a co nejvíce filtrační hmoty která je zaběhlá..postupně to nahradíš a vyřadíš...

takže tam dát jenom ten pisek a prostě počítat s delším zabehem ? nevadi mi to času mám dost akorát staré dno a detrit v nem by mohli prihnojit koreny pár rostlin které neziskavaji živiny z vodniho sloupce. Děkuji za rychle reakce nějak se s tím poperu.
po chvilce to dopadne tak,že ten jemnej písek ti propadá na dno a nahoře zůstanou ty větší kamínky...
sakra pozdě

To hrubší dno ti vyleze nahoru nebo ho vyhrabou piskořky, já bych ho tam nedával.

Ahoj mám otázku. Zakládám nové akvárko a chtěl bych se zeptat na tohle. V jednom rostlinnem akváriu pouze s krevetkama mám šterk s frakci tak 3-7 mm. Rostlinam se tam darí no chtěl bych do nového akvária kremičity písek do filtrace. A chtěl budu tam i pár rybek pak později takže moje otázka zní. Můžu použit to staré dno s tou větší frakcí naspod a na to dat kremičity pisek ? Jde mi o to aby mezi to nezapadali kousky jidla a detrit a neuhnivalo to tam proto ten jemnejši pisek. Když dám naspod to staré dno a nahoru ten pisek nebude tam mene kysliku a nebudou se pod piskem rozkladat zbytky s toho starého dna? Rostlin mám tolik že jim už nestačí 120l takže teď pujdou do 260 a časem chci pridat i hejnove ryby třeba neonky. A staré dno by mohlo urychlit vznik kolonii nitrifikačnich bakterii spolu se zabehem nového i starého filtru v tom samem akva. Snad na to jdu dobre jen mi vrta hlavou to dno. Dno je základ a nechci udělat nějakou chybu.
Marimex se dá sehnat i jinde, v tom problém není, ale mně jde především o barvu. Drtivá většina písků do pískových filtrací je bílá a to já nechci. Ten Min2C má specifickou barvu, takovou okrovou a to se mi právě líbí.


Nevím jestli máš ve městě Kaufland, dnes sem tam kupoval křemičítý písek do filtrace,
25kg frakce 0,6-1,2mm za 149kč
- v Bauhausu Budějovická 409/1a 140 00 Praha 4 Pankrác · +420 255 715 111, za 250 Kč, mají tam dvě frakce, jemná 0.4- 0.7mm, hrubší 0.7-1.2mm

Měl bych dotaz ohledně toho písku Min2C z Bauhausu. Díval jsem se do katalogu pro ČR trh a nenašel jsem ho tam. Mají jen jakýsi "filtrační písek Aquasil", zrnitost sice stejná, ale design pytle je úplně jiný. Hlavně není průhledný, takže není vidět barva. Kde jste ho koupil? Předpokládám, že v Německu.
já mám cryptocoryny v páleném jílu s hnojivem u kořenů na rozjezd a také žádný problém

)
Ale jo, já jen že jsem rád, že zatím nemusím špekulovat s hnojením a chemií a měřením. Za mě křemičitý písek...
Substrát taky není pro všechny, chce to už nějaké zkušenosti.
To já bych si substrát do akva klidně dal a vlastně jsem to už udělal.
Hodně záleží jako má kdo vodu a jaké chce pěstovat kytky.
Ale co muži říct, tak všechny kytky s velkým kořenovým systémem ho ocení. Zrovna nedávno jsem sázel novou kryptokorinu do 3 akvárií - v substrátu je po 3 týdnech 2x tak velká. V páleném jílu se zatím spíš rozpadá a nových listů je minimum.
A přes tu lávu pravděpodobně půjde taky.
Nikdy bych si do akvária nějaký substrát nedal.
zaklad je láva, vyvřelá hornina, inertní porézní šutr.
Aby dosáhli výživné hodnoty pro rostliny, tak to buďto do něčeho namočí, nebo to špatně propláchnou... nebo to jenom napíšou a je to.
rozdíl bude dle mého jen v barevnosti obalu - jedno bude v papírovém nebo igelitovem anonymním pytli, druhé bude mít obrázek s akvariem, rybičkou a rostlinkami...
Myslíte, že bude nějaký funkční rozdíl mezi JBL Volcano Mineral a klasickou lávovou drtí? Nebo to bude prašť jak uhoď.
JBL udává určitou "výživovou" hodnotu pro rostliny, ale možná to bude jen marketingový kec?
Použití - základ pod vysokou část dna, co bude nahoře ještě není rozhodnuté.
Starší reakce
Jenže tohle kdybys udělal v akva se zásobním substrátem, tak by to vypadalo jinak
Takhle nějak jsem vytrhával kryptošky v betariu a pak se další půlhodinu bavil tím, že jsem odsával jílový prach a zatlačoval větší kusy do dna

Takže poučen jsem to tento týden dělal tak, že jsem kolem růžice jen lehce odhrabal písek a pak to prostě střihl nějaký 1 cm pod tím a přesadil. Zatím vypadají, že jsou OK.
U dna bych se zamyslel nad tím, jak dlouho budu akva provozovat a jestli mi záleží na tom, jestli ten substrát půjde znovu použít - třeba když si koupíš nějaký dražší barvený písek, tak jestli pod to něco dát, abys to při dalším použití nějak dokázal oddělit apod.
Mám doma skoro vše co jde - písek, pálený jíl, barvený písek se zásobním substrátem, aktivní substrát.
Člověk se časem naučí se vším, ale někdy to znamená začít úplně znovu. Ten pálený jíl mi osobně sedí ze všeho nejmíň.
Pokud nevíš, co děláš, tak bych osobně asi volil možnost čistý písek nebo možná lépe porézní hrubší materiál dole (lávová drť) a až na to písek - lepší cirkulace ve dně a pokud zvolíš něco s většími zrnitosti dole, tak se to ani nebude tak míchat. Případně ještě doplnit kapslema nebo kulička do dna - ale fakt hluboko, taky mají tendenci vyplavat nahoru.
Co byl třeba ze své zkušenosti hodnotil jako hodně blbý nápad byl lehký zásobní substrát od Profiplants a přes to Platinum soil - to se promíchalo snad už při prvním napuštění a doteď v akva sbírám kuličky toho lehkého zásobního - asi vědí proč ho doporučuji pod klasický těžší písek...
Určitě bych zvolil křemičitý písek 2-4mm,v OBI 25kg za 130,-

Takové věci nejsou pro začátečníky ale pro ty co už přesně vědí co kam dát. A taky se naučit jak vyndavat rostliny aby jsi nerozbil půl akvária.
www.youtube.com/…
www.youtube.com/… Děkuji, vykašlu se na zásobní substrát. Bojím se také, že při přesazování rostlin by se výřil a způsobil jen nepříjemnosti.
Z rostlinami v akváriu to není stejné jako s těmi v květináči, jsou ve vodě a dokážou listy absorbovat potřebné živiny takže většinou stačí jen měnit vodu a až po několika měsících začít řešit nějaké hnojivo až se ti rozrostou rostliny. Pokud to neumíš a dáš nějaký speciální substrát nebo jen zem tak můžeš skončit s zařaseným akváriem.

Děkuji, myslel jsem si že křemičitý písek bude nejlepší volba. Jen mi vrtá hlavou kde budou brát rostliny živiny (bez zásobního substrátu)? Omlouvám se, pokud můj dotaz je hloupý, nemám s pěstováním akvarijních rostlin velkou zkušenost.
Vzhledem k tvému dotazu bych se vykašlal na zásobní substrát a šel do křemičitého písku. Za mě bych bral ale menší zrnitost buď 1-2 mm nebo 2-4 mm. Ze začátku nepotřebuješ hnojit ani do vodního sloupce.

Zdravím všechny akvaristy, budu zakládat 108l akvárium. Nechci nic pokazit a proto hledám vhodný základ, tedy co umístit na dno aby se dařilo rostlinám? Je lepší klasický křemičitý štěrk 3-5mm a nebo mám zvolit nějaký pálený jíl? Je dobré použít zásobní substrát a nebo se mu vyhnout a jen hnojit do vody? Předem děkuji za tipy

Starší reakce
Nejlepším zdrojem hnojení jsou rybičky, než se uvrtat do chemickohnojivového tápání, které tě bude stát dost, tak nejdříve prubni hodně zarostlé AQ s rybičkama. Alespoň u mě to zatím funguje.
A v čem je problém? Nerostou ti kytky? Spousta akvaristů (i rostlinkářů) má dno bez výživných substrátů.
Edit: Máš tam živorodky, ty ti prohnojí dno dost.

Takže ti třeba postačí výměny vody.
Změnil jsem akvárium a rozhodl jsem se, že dám dno bez substrátu. Jen křemičitý 2,5mm.
Ale začalo mi trochu vrtat hlavou hnojení, když nemám substrát

(V původním akva jsem nehnojil, jen výmečně) Momentálně dávám Sera Florenete na rozjezd rostlin. Mám zakoupeno Bioflor a CO2 od Rataje zatím jsem nepoužil.
substrát

dal bych jemný říční písek (2-4 mm), případně šel cestou páleného (opakuji páleného) jílu (pozor na hmotnost - pro někoho může být nevýhodou).
a k tomu cestou cíleného hnojení (kde je potřeba, tak ke kořenům, ostatní do sloupce), pokud náročné rostliny, tak bych řešil světlo a co2, substrát je ve většině případů podružný.
0 31.03.2020 17:44 Narval2008 – substrat
co mam dat na dno 250l akvária. chci tam mit krevety,ryby a narocne rostliny
předem dekuji
Starší reakce
Yasmine88 napsala: Akurát sa neviem rozhodnúť medzi 1-2 mm alebo 2-4 mm,
Co se týče zrnitosti, tak s ani jedním neuděláš chybu.
Anubiasy se do substrátu nesázejí, ale přivazují na kořen nebo kámen. Ty ostatní uvedené rostliny rostou i v jemnějším substrátu. Takže bych volil podle ryb, které tam budou (hlavní je, aby to nemělo ostré hrany), nebo podle estetiky.
Ahojte,budem zakladať 325l akvárko a chcela by som tmavé dno.Akurát sa neviem rozhodnúť medzi 1-2 mm alebo 2-4 mm,nakoľko by som v budúcnosti chcela hrotočelca Macrognathus siamensis.Jemnejší substrát by bol preňho asi vhodnejší,ale zároveň by som bola rada,aby sa darilo aj rastlinám(napr.vallisnerie,hygrophily,anubiasy,nič extra náročné).Čo myslíte?

Myslím, že reklamovat písek nemá smysl, pokud na něm není přímo uvedeno, že má být 100% inertní. Někdo třeba šumící písek ocení pro zvýšení tvrdosti vody

Starší reakce
Já bych to reklamoval, kdybych měl bojovnou náladu, jinak bych to vyhodil.
Souhlasím, obyčejný světlý filtrační písek z unihobby 25 kg za stovku je super, krásně to v něm roste, rybám se dobře vrtá do dna, zbytky nezapadávají mezi kameny a není problém z toho odsát hovínka a zbytky, které by mezi kameny hnily
Einka napsal: Případně máte tip na nějaký jiný substrát, který není tak jemný a prašný, ale zároveň nějakým způsobem taky pomáhá vytvářet vhodné podmínky pro krevetky?
1- Kup si obyčejný křemičitý písek do bazénových filtrací.
2- Na vytvoření vhodných podmínek v akváriu pro krevetky jsi ty.

Otázka bola asi myslená, že ako dlho to bublá po vhodení do octu...
Čtyři dny založené akvárium, říční písek Aqua excellent od super zoo. Nezkoušel jsem jak dlouho ale jen jsem to hodil do octa.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115176x