Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.11.2020 11:40 Kuba5 Re: RAP
Ano, ten mám v akváriu teď. Ale chci ho nechat spíše v zadní části a dopředu dát tenhle:
www.juwelakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2020 11:40 Muž _Rob_ [80] Re: vaclav
Ne, Václave, zkušenosti přímo s tímto substrátem nemám. Není problém, ale dohledat a zjistit na co je vhodný a na co ne.

Takže jinými slovy chceš říct, že to dno udělal správně? Já sem snažím pomoci a ne tady rozebírat z čeho to je vyrobeno. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2020 11:39 Muž RAP [1549] Re: Kuba5
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2020 11:29 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: _Rob_
Ty máš přímo s tímhle substrátem osobní zkušenost, nepleteš si to se sušenou zeminou? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2020 11:25 Muž _Rob_ [80] Re: vaclav
Protože tyto substráty se již nepřekrývají nejedná se o zásobní substrát (který je nutno překrýt vrstvou písku či jiného substrátu), ale výživný substrát pro rostliny a dále vhodný třeba pro krevety. Navíc se po pár letech rozpadne.

"Výrobci uvádí, že životnost substrátu jsou dva roky než se začne rozpadat, naše zkušenost je taková, že je tomu i mnohem déle. Často je ale zaměňován detrit právě za rozpadlý substrát."

"Jedná se o kompletní substrát proto nevyžaduje žádnou podkladovou vrstvu."

Rozhodně bych na něj nedával písek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2020 11:20 R Muž Anthrax [4739] Re: Kuba5
S tím zahníváním a že ti tam automaticky nic neporoste, bych tak kategorický nebyl. Ale až se to promíchá tak to prostě bude vypadat blbě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2020 11:17 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: _Rob_
Trochu nechápu proč by to mělo zahnívat cituji Akvarijní substrát značky Tropica vyrobený z přírodního granulovaného vulkanického materiálu z Japonska. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2020 09:40 Muž _Rob_ [80] Re: Kuba5
Hele zkus to nejdříve odsát, ten tropica soil není zrovna levný byla by to škoda :)

Chybami se člověk učí, to ano, ale nemusí ho to stát spoustu peněz palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2020 09:35 Kuba5 Re: _Rob_
Díky za rady.
No chybama se člověk učí. :)

Stejně jsem chtěl tmavé dno, takže to celý předělávám. Písek od substrátu zkusím oddělit sítem, ale když to nepůjde, tak holt koupím nový.

A díky za pochvalu layoutu, snad se mi to podaří trefit stejně. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2020 09:09 Muž _Rob_ [80] Re: Kuba5
No, to si opravdu neudělal dobře. Tyto substráty se nepřekrývají. ne

Ten spodní bude zahnívat a nejspíš se to celé ještě promíchá. ano

Udělal bych to znovu. Problém je však oddělit tyto dva substráty od sebe - jemné síto a jedeme. Do budoucna to nebude dělat dobrotu. Dokud to není zajeté napravil bych to.

Možná by mohl pomoci odkalovač pěkně pomalu a postupně odstát písek.

Jinak layout je pěkný, líbí se mi. palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2020 08:41 Kuba5
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, založil jsem si své první akvárium a udělal jsem chybu. hmm
Na dno jsem použil substrát Tropica Aquarium Soil a celý jsem ho překryl vrstvou křemičitého říčního písku 1,3mm.
Hádám, že je to úplně špatně a takhle mi nic neporoste. Mám tam jen nenáročné rostliny, ale ty co mám vpředu se mají rozrůst až do šířky 20 cm a v tom jemném písku se asi rozrůstat moc nebudou? Nebo to tak můžu nechat?

Časem bych asi chtěl i náročnější rostliny, nějaké kobercovky, tak si říkám, jestli to celé nepředělat, písek nedat úplně pryč a ještě dosypat horní vrstvu Tropica Aquarium Soil Powder - hlavně do přední části, kde bych časem chtěl kobercovky.

Jinak jedná se o Rio 125.

Díky moc
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2020 17:56 Muž Daben [120] - CichlidyRe: marshmallow
Osobně mám tenhle,a v pohodě ;-)

www.obi.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.11.2020 16:15 R Muž afc1886 [14655] Re: vaclav
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Pěknou barvu má i písek od Tomi. Na jedné fotce je srovnání s klasickým křemičitým pískem.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2020 15:44 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: marshmallow
To není on, tenhle je podstatně jemnější a nedoporučuji. :-)
www.epicentrumhome.cz/… já bych bral tenhle. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2020 15:24 Žena marshmallow [57] – Písek z OBI
Ahoj, ten písek z OBI, co tady všichni doporučují je tenhle? www.obi.cz/… Cena odpovídá, ale nevidím nikde údaje o zrnitosti, tak pro jistotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 20:49 Muž chameleon [63] Re: ctibum
Veď toto, že ako sa rozhodnúť :) to áno, ale s čiernym by zase rybky a rastlinky boli pekne v kontraste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 20:42 R Muž ctibum [6876] Re: chameleon
Ten, který se ti líbí víc ;-) Za mě říční, je přirozenější...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 20:40 Muž chameleon [63] Re: Wanderer
Takže myslíte že by som tam mal dať len jednu farbu ? Keď ja neviem ktorú hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.11.2020 20:10 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: chameleon
Ono, až se rostlinstvo pořádně rozroste, tak jednak cestičky nebudou pořádně vidět a až z toho vytáhneš nějaký rozrostlý echinodorus nebo něco podobného, tak to přehodnotíš. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 19:30 Muž _Rob_ [80] Re: chameleon
Zkus sehnat pláty z břidlice. Přírodní materiál na oddělení ideální.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 19:17 Muž chameleon [63] Re: vaclav
To mi je jasné :-D preto plánujem nejakým spôsobom oddeliť tieto dva piesky, kusom plastu alebo iným spôsobom aby sa spolu nemiešali čierny a riečny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 18:04 Muž Oldass [806] Re: Anthrax
Také mi 1-2mm fungují dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2020 17:11 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: chameleon
Tak ty větší kamínky ti zůstanou na povrchu a to jemnější zapadne. Jen odkalováním to trochu promícháš ale piskořky a ryby dna to rychle vrátí zpátky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2020 16:54 Muž chameleon [63] Re: Anthrax
Nakoniec som sa rozhodol pre 6kg 1-3mm akvarijny piesok klasickej "riečnej" farby, v kombinácii s 3kg 2-4mm čierneho piesku, nejak to nadizajnujem nech to pekne sedí spolu hmm ak máte nejaké návrhy ako to pekne spojiť poprípade nejakú inšpiráciu, rád sa poučím :) zatiaľ rozmýšľam nad nejakým typom cestičky, alebo nejak v jednom z rohov čierny piesok a zvyšok riečny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.11.2020 16:18 R Muž Anthrax [4739] Re: chameleon
Já mám odzkoušený 0,6 - 1,2 mm, 1 - 2 mm a 2 - 4 mm. Ani s jedním chybu neuděláš. Kořeny v tom nezahnívají. Ale nejspokojenější jsem s 1 - 2 mm. Dobře se to odkaluje ale zároveň to ještě tak nelítá při odkalování, jako jemnější písek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 15:50 Muž chameleon [63] Re: Sid
Ďakujem za odpoveď, tiež súhlasím skôr s väčšou frakciou aj keď mierne opticky zmenší akvárium, už len vybrať či čierny čo som posielal, alebo klasickej riečnej farby hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.11.2020 14:32 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: chameleon
2-4mm ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2020 12:52 Muž chameleon [63] Re: chameleon
Ďalej som čítal že v piesku zrnitosti 0.8-1.2mm síce rastliny držia no môžu im hniť korienky,je na tom niečo pravdy? Mal by som radšej siahuť po vyššej frakcií 2-4mm keď chcem sadiť rastliny? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2020 23:05 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: chameleon
Lehký určitě není, jen musíš mít odkalovač s dlouhým tubusem a škrtit hadici, to se ale rychle naučíš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2020 21:18 Muž chameleon [63] Re: chameleon
Poprípade ešte, nie je 0,8 - 1,2mm už príliš málo? Ako to je potom s odkaľovaním, nie je tento piesok už príliš ľahký a nevíri sa?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2020 20:28 Muž chameleon [63] Re: Anthrax
V poriadku, ďakujem za rady budem sa nimi riadiť :-) pôjdem teda variantou piesku, a to konkrétne www.rostlinna-akvaria.cz/… , menšia zrnitosť ako Anthrax navrhol. 9kg by mi malo stačiť, a v prípade že sa niektorým rastlinkám nebude nejak dobre dariť budem dohnojovať kapsulami ako ste mi poradili :-) výživné dno si nechám na inokedy :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.11.2020 19:27 Muž Daben [120] - CichlidyRe: chameleon
Mám říční křemičitý písek oblý 2-4mm,v OBI 25kg za 130,- a v pohodě ;-)
rybicky.net/nadrze/31127
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   19.11.2020 18:07 R Muž Anthrax [4739] Re: chameleon
To že v samotném křemičitém dně nic není a rostliny chcípnou hlady je jen zdánlivé. 1) rostliny mají své zásobní živiny. 2) další živiny jsou obsaženy přímo ve vodě. 3) Postupně se dno samo přirozeně prohnojí (živočichové, rostlinné zbytky). Ale to už bude v době, kdy budeš mít jasno kterým rostlinám to u tebe půjde a kterým ne. Nikdo ti totiž dopředu nezaručí, které rostliny ti půjdou a to není až zas tak o zásobním substrátu. Aby ho ty rostliny začaly využívat, tak se musí napřed chytit. A to jestli se ti chytí, v tvých konkrétních a jedinečných podmínkách, ti nikdo dopředu zaručit nemůže ať se zásobním substrátem nebo bez.

Celé je to o rovnováze. Pokud budeš mít v akva zásobní substrát, tak budeš mít hodně živin a s tím jdou ruku v ruce větší nároky na svícení a budeš mít těžší se do oné rovnováhy trefit. Koukni na tento článek www.horacovoakvarium.cz/… Zhruba veprostřed je tabulka o rovnováze. Nejde o to, že by byly výživné substráty něco špatného, ale je to s nimi trochu náročnější. Neříkám, že je to něco nezvladatelného, ale těch řasových kalamit při užití zásobního substrátu začátečníkem tu už bylo nemálo. A to je důvod, proč ti to výživné dno rozmlouvám. :-)

Kompromisem jsou ty jílové kuličky, které zmiňoval _Rob_. Ale ani ty bych nedával jinam než pod rostliny s velkým kořenovým systémem (echinodory, kryptokoryny).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.11.2020 17:20 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: chameleon
Fotka k příspěvku - kytky/písek viz foto, frakce 0,8 - 1,2 mm, Min 2C Natural Minerál Körnung 0,7-1,2mm, 25 kg/ 250kč
- podobný produkt složením
- Zoologie - Akvaristika - Sand system s.r.o.
e-pisky.cz/…
- nejlevnější, skladem v
RENTAL PROJECT s.r.o.
Štrková 973/23A
010 09 Žilina
Slovenská republika
- ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.11.2020 17:03 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: chameleon
U akvárií neplatí že čím menší tím lepší. Říká se že začínají až od 100 litrů a čím menší tím větší problémy. Akvarijní rostliny nejsou to samé co ty v květináči které většinu živin berou kořeny u akvarijních to tak úplně nefunguje protože dokáží brát potřebné živiny z vodního sloupce takže jim stačí i obyčejný křemičitý písek. Pro začátečníky je to jedno z nejlepších řešení. Další je výběr nenáročných rostlin a určitě bych nezačínal kobercem ale něčím podstatně jednodušším. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2020 16:45 R Muž afc1886 [14655] Re: chameleon
Za mě rozhodně žádnou drť do akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2020 16:34 Muž chameleon [63] Re: _Rob_
Nie že by som sa bál, skôr sa bojím aby mi rastlinky nezomreli keď tam nedám nič len štrk ako radil Anthrax. Pri zásobných substrátoch sa rozhodujem medzi lacnejšími variantami, ako je napríklad aj spomínaný NutriPlant keďze je v 3 litrovom balení čo mi presne vyhovuje na moje akvárium. Hľadám čo najlacnejšiu variatnu ktorá ale zároveň vydrží a je vhodná pre rastlinky.

V prípade štrku som našiel toto, čo mi viac vyhovuje, len neviem či je to spoľahlivé:

www.superzoo.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2020 16:21 Muž _Rob_ [80] Re: chameleon
No, jestli se bojíš zásobního substrátu, tak můžeš použít hnojivo do dna většinou je ve formě kuliček a dáš jednu nebo dvě (podle velikosti) ale radši jen jednu ke každé rostlince pěkně dolů ke kořenům. ;-)

Tekutá hnojiva bych pak už nepoužíval jestli budeš mít rybiček tak akorát je hnojivo do vodního sloupce zbytečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2020 16:08 Muž chameleon [63] Re: Anthrax
Ďakujem pekne za rady :-) a keby tam dám namiesto Starého dna niečo podobné ako napríklad NutriPlant 3L a navrch nejakých 9kg toho piesku? Bojím sa aby mi rastlinky dobre rástli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2020 14:32 R Muž Anthrax [4739] Re: chameleon
Ten je v pohodě. Někomu sice vadí, že ta barva není přirozená a písek je uměle barvený ale já sem s ním nemám žádné problémy. Do tvého akvárka bych zvážil nižší zrnitost. Velká zrnitost písku malé akvárko ještě opticky zmenšuje.. :-) Edit: Raději bez zásobního substrátu. Nenáročné rostliny nic takového nepotřebují a třeba s tím zmíněným ratajovým starým dnem je to o řasy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2020 14:07 Muž _Rob_ [80] Re: chameleon
Ahoj, já sem UNISOIL měl a už bych ho nechtěl. Rostliny se sice sází dobře, ale moc v něm nedrží. Svah s ním neuděláš pokud si nepomůžeš kameny. A je příliš lehký, takže hbité ryby žijící u dna třeba ancistrus - to je přímo hrůza jak to přeorá :-D

Teď už jedině klasický křemičitý písek 2-4 mm ;-) s tím prostě chybu neuděláš nikdy.

A pod něj zásobní substrát a je to palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2020 14:06 Muž chameleon [63] Re: Anthrax
Takže kľudne môžem dať na dno napríklad tento štrk

www.rostlinna-akvaria.cz/…

a rastlinky mi v ňom budú rásť? Tie ktoré som uviedol v pôvodnom príspevku napríklad. Nie je tam žiadny problém s hnojenim alebo potrebou zasobneho substrátu naspodok?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2020 13:46 R Muž Anthrax [4739] Re: chameleon
Přímo s unisoilem zkušenost nemám, na to ti snad odpoví jiní. Ale pro začátečníka můžu křemičitý písek jen doporučit. Sázení do něho je to naprosto bez problémů. Co se týče hnojení, tak to prvních pár měsíců potřeba není, pak ho obstarají ryby nebo další živočichové a výměny vody. A až pokud se ti ukáže, že je něco v nerovnováze, tak má podle mě má cenu řešit hnojení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2020 13:33 Muž chameleon [63] Re: Anthrax
Ďakujem za opravu, napíšem do druhej témy :-) máš s unisoilom nejaké skúsenosti? ako sa do neho sadia rastlinky, a ako sa odkaľuje keď všade píšu že je moc ľahký? A bude dobre rásť v ňom aj keď bude iba samotný unisoil, aspoň teda tieto nenáročné rastliny? Poprípade ako vravíš ten štrk, budú mi aj v ňom rásť rastlinky alebo treba nejak hnojiť atď. Ďakujem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.11.2020 12:02 R Muž Anthrax [4739] Re: chameleon
Pokud je to tvoje první akvárium, tak se nějakým zásobním substrátem netrap, přidělá ti to jen starosti. Jestli ti jde o cenu, tak kup křemičitý písek do bazénových filtrací nebo jiný křemičitý písek. :-) I když vezmu tu snad nejméně náročnou kobercovou rostlinu rybicky.net/atlasrostlin/eleocharis_parvula , tak není jen tak koberec v akváriu vytvořit. Doporučil bych nasbírat zkušenosti s méně náročnými rostlinami a na to žádné spešl substráty potřeba nejsou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2020 11:46 Muž chameleon [63] – Nové akvárium
Som nový v akvaristike a plánujem si kúpiť svoje prvé akvárium. Našiel som si akvarijný set s filtrom aj svetlom už v kryte, 49 litrové, a teraz rozmýšľam čo na spodok. Prešiel som viac článkov a príspevkoch na rôznych fórach, a nakoniec som vybral UNISOIL 10L. Mojim cieľom je čo najlacnejšie akvárium, preto práve unisoil a nie napríklad japanese soil. Tým sa dostávam ku otázke, je to dobrá voľba? Treba pod unisoil aj nejaký zásobný substrát ako je Rataj Staré dno, alebo stačí samotný unisoil? V akváriu plánujem mať niekoľko druhov nenáročných rastlín, z toho jednu ktorá sa formuje aj do redšieho koberca. Bude mi to pekne rásť aj bez CO2? :-)

Ďakujem za odpovede.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2020 19:42 Žena Silvie [18] – Vitakraft aqua deco
Dobry vecer, nevíte kdy by se dal sehnat pisek vitakraft aqua deco hell? Vyrabi se jeste? Nebo nejaky tmavsi kremicity pisek zrnitosti 1-3 nebo 2-4 mm? Dikidik

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2020 15:37 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: andrea94
Ta "hrubší" frakce mi přijde vhodnější s ohledem na přístupnost kyslíku.
Ale pravidelná údržba spojená s "provzdušňováním" substrátu určitě splní účel v obou variantách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2020 15:22 R Muž afc1886 [14655] Re: andrea94
Neboj, frakce 1-3 mm bude super a odkalování je jen o šikovnosti. Na konci hadice budeš používat prst na regulaci průtoku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2020 14:29 Žena Drea94 [6] Re: Sid
Super, takže nemusí to mať nejak špeciálne vlastnosti, môže to byť takýto "obyčajný" kremičitý piesok čo sa používa aj v stavebníctve a rastlinky sa tam zakorenia bez problémov? palec Bála som sa že to nebude stačiť a že tam musí byť nejaká výživa pre ne.
Edit: Našla som si jednu stránku kde to vyzerá fajn, majú tam 1-3mm alebo 3-5mm. Láka ma viac ten menší, nebudem mať problém s odkalovaním? Že mi to bude ťahať tie menšie kamienky? Či to sa nemôže stať?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 90

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114278x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914?od=153