LED pásek
www.t-led.cz/…
Je to to dá se říct to nejlepší co za ty peníze seženeš. Napájení je 24v = menší ztráty na teple
Co je to za pásek? (2400lm/m) Nová technologie?
Můžeš upřesnit?
Taky plánuji dělat předělávat led osvětlení s novou technologii led, 2400lm/m Chlazení bude alu profil + nerezová deska, ke které bude profil připevněn. Ty led pásky svítí užasně!
Z mne známych čipov, len 2835 majú kovový vývod na odvod tepla vzadu, ale i ten bude mať výrazne zníženú funkčnosť, keď ho namontujú na plastový (flexibilný) pásik. Samozrejme, kovový profil, je lepší ako nič a mám ho i ja, ale zázraky nedokáže.
Ať jsem hledal jak hledal našel jsem pouze vždy, že důvod je vysoká teplota a tak i zmenšující se životnost. Jiné důvody dlouhodobého svícení nejsou. Je udáváno, že svícení 6h je v normě. Já svítím postupně od rána po skocích a plné svícení u mě trvá cca 3h a pak zase klesá celkem svítím od 11-21. Tím bych mohl dosáhnout deklarované životnosti 10.000h.
Ano takhle přesně jsem to pochopil. Nepoužívat pásky s IP68 na dlouhodobé svícení.
Tija napsal: teplota alu profilu cca 30stupnu
Pokiaľ chcete čokoľvek odvodzovať z teploty profilu, musíte zobrať do úvahy typ púzdra čipu a tepelné odpory medzi čipom a profilom. Inými slovami, na teplote profilu väčšinou pramálo záleží, dôležitá je teplota vo vnútri...
V neposlednom rade, IP68 je ochrana proti vode v tekutom skupenstve a nezaručuje žiadnu ochranu proti vysokej vzdušnej vlhkosti, ktorá však dokáže narobiť obdobnú (ale i väčšiu) škodu. Zato, perfektne funguje ako ochrana proti vyžarovaniu tepla čipom...
Asi taky záleží na kolik % svítí. Mám max 80% a když na ně sáhnu jsou lehce teplé.
já jsem si rozdílu všiml hlavně v provozní teplotě. Ten normální se mi pohyboval kolem 20-30 a ten zality od 40-60...
Já jsem si právě kvůli tomu pořídil nezalité. S vyšším IP nemám osobní zkušenost, ale vyčetl jsem to zde a i u prodejců pásků, že nejsou vhodné na dlouhodobé svícení. Ale jak je vidět tak to funguje. Není nad vlastní zkušenost.

Tommo jakto? Mám pásek zalitý IP68 něco kolem 100led na metr a teplota alu profilu cca 30stupnu
Jenže ty nejsou vhodné na dlouhodobé svícení
Led pásky mají i povrchovou úpravu s ochranou proti vodě IP68. když je dá do lišty a dá koncovky myslím si, že se dovnitř na led nedostane vůbec nic
Mám v kryte po zhasnutí svetla trvalo vlhkosť blízku 100 % a LED pásy bez akejkoľvek prídavnej povrchovej ochrany už niekoľko rokov bez známky korózie.
Zjavne robíte nesprávne/unáhlené závery...
LED pásy v kryte rýchlo skorodujú - vysoká vlhkosť

Udělal bych to jako rampu.. na hranu akvaria bych nalepil např kobercovku trochu aby to neklouzalo a vymyslel zarazky vlevo a vpravo a na to bych polozil alu listu s pruhlednym difuzorem oboje na kazde strane napr o pul cm delsi nez akvarium a uvnitr samozremne led pasek vodeodolny.
0 16.01.2019 16:50 bertík13 – led pasek
Koupil jsem si led pasek abych pridal na osvetleni akvária. Akvárium je bez krytu 80 cm dlouhy,bez tapety kousek od zdi. Jediny vyuziti co mi napada je ho prilepit ke zdi podel zadni strany akvária.
Nad hladinou by to bylo o dost lepsi, ale nenapada mi nic co bych vyrobil z beznych věci
Jak by jste to udelali vy?
radši bych to šmikl někde za trafem a použil bych svorkovnice

v tvém případě, jinak na pájení nic nejni na youtube jsou i návody
Protoze to mam naletovane rovnou a neumim pajet. Tak jsem myslel, ze kabel privodu prerusím a nacvaknu svorkovnici pak ten klasicky led konetkor pak mam doma led stmivac z ali expresu a z nej zase konektor a svorkovnice a pak do trafa. Varianta 2: nechat si odletovat kabel pryc a nacvaknout na led pasek svorkovnici a na konci konektor led a na to traficko svorkovnici a proti a konektor led.

Pouzij pwn regulator a sniz intenzitu svetla


Zdroj je takové to trafíčko jako mají nabíječky telefonů, napřímo naletovaný na led pásek.
12v 2,5A 30w max
Aký je to zdroj? Keď sa veľmi prehrieva chce to menšie napätie - zvýši sa tým životnosť aj efektivita
Pořídil jsem si dnes led pásek v hliníkové liště o o délce 70cm a lišta se velmi zahřívá (tak, že se na ní nedá udržet ruka) mam ji na sponách přichycenou k vrchní desce skříňky. Je lepší světlo zavěsit mezi akvárium a horní deku do prostoru? A nebo nějaké nápady na chlazení? Děkuji moc
Starší reakce
Rozodnievanie pomocou RGB umožňuje nielen zvyšovanie jasu, ale aj zmenu teploty chromatičnosti v závislosti na uhle slnka. Dá sa to pekne nasimulovať a bez väčších problémov namiešať. Neskúšal som to síce s pásikmi, ale tie RGB LED sú viac-menej na jedno kopyto. Neviem si to ale predstaviť programovať ručne cez ten TC420 -- ja som na to použil mikroprocesor, ktorý vypočítaval farby, ich pomery, jas, korekciu...
Pri použití PWM s 256 hodnotami som síce dosiahol verný efekt, ale gamma korekcia spôsobila, že som mal len 100 krokov, a tak zmena nebola plynulá.
Hmmmm na svitanie a stmievanie by som RGB asi nepouzival, jedine kazdy kanal nezavisle, na dialkove zabudnut a miesat RGB budes musiet pri programovani...
Pripadne otestovat a zavesit to cele aj s dialkovym na 1 kanal 420, ci bude korektne fungovat stmievanie a svitanie, teoreticky by to mohlo ist.
Půjde, ale bez dálkového ovládání a každá barva se musí dát na jiný kanál a barvy dobře namíchat, dělal bych to tak pouze pokud bych měl bílou zvláště a tímhle RGB páskem bych chtěl jen doladil odstín, protože kdybys zapojil všechny barvy na jeden kanál bílá tím nevznikne, protože bílá barva vzniká při určitých procentech červené, modré a zelené.
Abych to mohl načasovat at se samo zapíná svítá a stmívá
Ahoj, aky zmysel ma 420 ked na dialkovom mas vsetky moznosti nastavenia farby a intenzity?
Ahoj všem.
Mám v plánu koupit stmívač 420 a chci se zeptat jestli s tím pujde ovládat i led pásek 5m. když ho skrátím. Je to barevný s dálkovým ovl. dík. Martin
SR jen jsem omylem zmáčkl CapsLock a nechtělo se mi to psát znova. Asi to barvit nebudu už si na to zvykám

D
PS:Nemusíš my vykat je mi 13

Nepíšte veľkými písmenami tam, kde to pravidlá pravopisu nevyžadujú. Väčšina ľudí tu nemá problém čítať a pochopiť...
Ale k veci, sú to Vaše LED, pokojne si ich zafarbite ako chcete. Ja by som to nerobil...
no ale tím že pásky jedou jen na 10V A JEŠTĚ JSOU NALEPENÝ NA TOM OBROVSKÝM vinglu tak jsou jen vlažný maji tak 30 stupňů maximálně.
OK, nie každý si môže dovoliť všetko.
Ale farbiť čipy by som neodporúčal. Pridáte tým vrstvičku, ktorá zhorší chladenie. Možno nie nejako výrazne, ale možno o ten povestný chlp a životnosť pásika pôjde do...
To nebylo myšleno jako reakce na tvé vlákno. Já uvažuji o výrobě světla a čínu už nechci. Tak proto ten dotaz. Vím, že většina lidí podporuje samotné led chipy a ne pásky. Ale třeba to někoho napadlo dříve než mě a ho ten pásek už odzkoušený.


ANO, ale vzhledem k tomu že mi je 13 tak do toho nechci příliš investovat, páč moc nemám co, jinak kryt vypadá asi takhle.
Já jen tak.
Jenom jsem se zhlídnul v tomto pásku.
www.ledshopik.cz/…
Nejvýkonnější LED pásek na trhu s výkonem 3350lm/m při spotřebě pouhých 22W/m. Pásek je osazený novým moderním LED čipem SAMSUNG SMD2835 v množství 122LED/m.

Navíc je pásek opatřen i teplotním řízením, takže pokud by došlo k nepřiměřenému zahřívání, pásek automaticky sníží svůj výkon a tím se sníží i jeho teplota.
Je drazší. !!!
No zatím nevím. Co vy na to? Díky za každý názor. Hlavně to teplotní řízení se mi líbí.
Jestli to dobře chápu, tak sis světlo dělal sám. Takže si můžeš jakýkoli pásek vyměnit za jiný, pokud se ti nelíbí...
Tak si asi teda budu zvykat no. Napadlo mě třeba ob 3 zamalovat vždy jeden čip modře, tak to vyzkouším potom se o výsledek podělím.

Krom keců bych ti klidně rád poradil, ale co chceš slyšet...? Podle mě jsi vyměnil hrušky za jablka, tak si budeš muset zvyknout na jablka. Já vyměnil LED pásky daylight za Chichiros studená bílá a bylo to úplně jiný viz foto (dole stále daylight, nahoře Chichiros). Teď už bych zpátky neměnil, ale chvíli to trvalo...
Zdar jak sviňa. Vyměnil jsem si ve svém akva ty 3 Barevné led pásky s krytím IP20, za Studená Bíla zalitý v silikonu IP65. No a teď to akva vypadá jakoby zelený, jak se to světlo odráží od těch rostlin. Ty staré pásky mám ještě nad jedním akva, téměř bez rostlin a to akva vypadá jakoby fialově myslíte že ty staré svítí fialově a v kombinaci s těma kytkami to vypadalo OK. Popřípadě nemáte podobný problém??? Jak vyřešit díky.
Starší reakce
zervan napsal: A ste si istý, že je ten vstup deformovaný tak zásadne, že to bude nameraný výsledok ovplyvňovať...
Áno som si istý, že tie deformácie sú natoľko výrazné. Asi pred rokom som narazil na peknú prezentáciu meraní, kde ukazovali osciloskopické obrazovky priebehov na vstupe LED žiaroviek, a nie lacných čínskych... Nemám dôvod veriť, že bežné (lacné) spínané zdroje na tom budú lepšie...
zervan napsal: V poslednej dobe mi to tu pripadá len ako predháňanie sa vo vlastnej múdrosti.
Keď myslíte... Pre mňa, za mňa, pokojne môžete merať spotrebu aj teplomerom...
A ste si istý, že je ten vstup deformovaný tak zásadne, že to bude nameraný výsledok ovplyvňovať v miere, ktorá bude nejakého akvaristu zaujímať? Nehrajme sa na laboratórium jadrového výskumu

Keby tu píšeme len to, v čom sme si celkom istí a vieme exaktne vyčísliť, tak celé fórum by zakapalo. V poslednej dobe mi to tu pripadá len ako predháňanie sa vo vlastnej múdrosti.
zervan napsal: Inak tie bežné merače spotreby merajú aj účinník a zohľadňujú ho.
A ste si istý, že sa bežné merače dokážu vysporiadať s nesínusovým priebehom napätia a prúdu? Spínané zdroje dokážu okrem fázového posunu riadne deformovať priebehy na vstupe...
Berúc do úvahy skutočnosť, že aj pri PWM riadení sa používa výkonný zdroj jednosmerného napätia s kondenzátormi veľkej kapacity (prejavuje sa to tak, že po vypnutí prívodu svetlo ešte chvíľu svieti), bude prívod elektriky krásne konštantný a PWM nehrá žiadnu rolu.
Inak tie bežné merače spotreby merajú aj účinník a zohľadňujú ho.
Ťažko povedať. Meranie spotreby je silnoprúdová oblasť, a tam mám medzery.
Čo však viem je, že platí rovnaké pravidlo ako pri digi V-metroch: bežné (lacné) digi W-metre ukážu somariny, pretože merajú aj jalový výkon a sú vhodné leda tak na meranie odporovej záťaže. Spínané zdroje produkujú pomerne veľa jalového výkonu (kapacitná záťaž, tzn. fázové posuny a špičky), takže namerané hodnoty sú o ničom. Ako je to s reálnymi (oficiálnymi) meračmi spotreby a jalovým výkonom neviem, pretože som zaznamenal rozporuplné informácie a presnú odpoveď odstanete asi len (ak vôbec) od svojho dodávateľa.
Čo sa týka spotreby ako takej, odpoveď je jasná -- použitie PWM je efektívne (na rozdiel od predradenia odporu), pretože spotreba buď je, alebo nie je. Na vstupe by sa to prepínanie až tak prejaviť nemalo -- ak je použitý dostatočný vyrovnávací kondenzátor, mal by to vyhladiť, ale ohľadom merania platí predošlý odstavec

Pre nás laikov sa chcem spýtať, ako by v meraní spotreby obstáli merače do zásuvky, t.j. pre celú osvetľovaciu zostavu. Merajú napätie 230V a pretečený prúd = výkon vo wattoch
Samozrejme neuvidím do "kuchyne" PWM ale pre akvaristu je skôr zaujímavý údaj, že osvetlenie na plný výkon berie povedzme 20W a po znížení 10W
O meraní toho neviete ešte veľa -- žiadna viera tu nemá miesto (odložte si ju na náboženské účely). V prípade bežných digitálnych V-metrov môže chyba merania impulzných JS priebehov v závislosti na striede dosiahnuť až 50 %, čiže ak ukazuje 6 V, bude skutočná hodnota niekde medzi 3 a 9 V. I v prípade "lepších" (tzv. TrueRMS) môže chyba stále presiahnuť 10 %. V oboch prípadoch plus samotná presnosť meracieho prístroja.
Pochybujem, že bežný akvarista má špecializovaný merací prístroj, uspôsobený ma meranie PWM (ani ja ho nemám, ak nerátam osciloskop)...
Dobře nevědel jsem že ta vaše regulace vysílá pulzy ,ale obyčejný rafiový voltmetr by ti měl změřit třeba 6v ,za předpokladu že pulz z napětím a ten bez budou stejně velké ,protože napětí je tam 0-12-0-12-0-12V , rafika bude jakoby chtít kmitat mezi 0 a 12 ,ale protože není dostatečně rychlá aby to stíhala ,tak se zastaví přesně na půly cesty
pokud mas 12V na vstupu tc420 tak na vystupu mas taky 12v tady vysvetleni
cs.wikipedia.org/…
Přidat reakci
1 ...... 60
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 73061x