Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED pásek

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 16 Přejít na další stránku   1  
LED pásek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2016 14:17 laKatos Re: ctibum
Odhad na ten nový hlinikovy profil bude max 15w na metr. Podivej se na rozmery. Ten prvni ma 15x6mm a max 10w na metr. Ten nový ma 19x8mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 23:38 R Muž ctibum [6908] Re: mamen1
www.t-led.cz/…

Sorry, chybička vloudila...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 23:37 R Muž ctibum [6908] Re: laKatos
Jasně, jsem tatar, dík. Tenhle bude jinde. Mělo to být toto: www.t-led.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 23:24 laKatos Re: ctibum
Už v popisu prodejce toho hlinikoveho profilů mas jasně napsáno ze maximální vykon led pasku ma být do 10w na 1 metr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 21:02 R Muž ctibum [6908] Re: prasan
Netuším, jaký má SMD5050 příkon, ale hned jak uspím děti, který mi vzbudila bouřka a dodělám horácomatky na stonkovkách, tak na to kouknu :-)
Jak jsem psal, mám tam i rezervu na přidání světla. Cenový rozdíl mezi 80W a 130W byl tuším 100,- a úsporu v odběru jsem si zakázal počítat ( a i tak si myslím, že to takový drama nebude) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 20:57 R Muž ctibum [6908] Re: GP
Předpokládám, že jako jakýkoli jiný hliník používaný k chlazení. Přebere teplo z pásku a odevzdá ho do vzduchu. Jestli to zvládne uchladit 20W/m netuším, ale nejpozději v prosinci to budu vědět... :-) Ale s tím do toho jdu. Klidně se může stát, že to budu předělávat na 6x 10W/m. Konstrukce krytu to umožní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 20:14 - Re: ctibum
Cca štyri metre pásu SMD5050 u mňa napája bezproblémovo 50W zdroj.
Viď.moja stena v prezentácii.
Na rozdiel od teba ale mám na páse len 60led/meter.Myslím,že až takú rezervu na zdroj si dávať nemusel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 19:46 GP Re: ctibum
Ten profil vypada dost nechladive na 20W/m. Jak to funguje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 16:00 R Muž ctibum [6908] Re: mamen1
No jasně. Třeba si to někdo přečte a řekne, že je to úplně blbě. Mně už to nepomůže, ale tebe to ještě zachrání před apokalypsou :)
LED pásek
www.t-led.cz/…
Jsou tam dokonce čipy 2835, o kterých psal Slavko, tak to třeba bude cajk :)
A znova říkám, budu v krytu dělat odvětrávání nad každou lištou s páskem. Jednak pro lepší chlazení, jednak pro lepší větrání. Co to udělá v sériovém krytu netuším.
Já mám setový kryt Aquatlantis málo větraný a dost orosený (ale setové světlo má krytí IP68), ale v krevetárku mám vyráběný odvětraný kryt poměrně suchý...
Pásku mám tři metry, 20W/m, tedy 60W. Někde jsem četl, že by zdroj měl mít 20-30% rezervu pro delší životnost a pokrytí případných výkyvů výkonu zdroje. To jsem na 80W. Plus jsem vzal rezervu pro případ, že bych přidával světlo. Takže jsem vzal 120W:
www.t-led.cz/…
K tomu lišty www.t-led.cz/…
Ty mám bez krytu (difuzoru), bál jsem se horšího chlazení a hlavně kondenzace.
Tak doufám, že jsem tě nenavedl na cestu do pekel... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 15:24 Muž mamen1 [5] Re: ctibum
super,můžu teda poprosit o linky na ten materiál co jsi použil? spáchál bych to obdobně...
děkuji moc
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2016 22:59 R Muž ctibum [6908] Re: mamen1
Teď jsem kupoval materiál pro 200l (100x40x50) na t-led.cz. Pásky extra svítivé, tři metry, 2100lm/m denní bílá, zdroj 150W, Al lišty. Zdroj s rezervou dostatečnou na provoz i pro případné přidání čtvrtého pásu se stejným příkonem. Pásky budou 3x metr. Nejsou vodotěsné (zalité). Ale v krevetárku mi jedou nevodotěsné už půl roku bez známek problémů s vlhkostí, tak to snad bude ok. Budu vyrábět i kryt a bude v něm dostatek odvětrání nad každou páskou.
Četl jsem tu hafo textu o LED. Super informace, ale často pro mě složité, takže jsem si to nějak protřídil, zjednodušil, spočítal, nakoupil a bude se vidět... Jestli chceš podrobnosti, pošlu zítra, teď to tu nemám.
Ale zdůrazňuju, že sám nevím, jak to bude fungovat ve vztahu k obsahu nádrže, i když v tom krevetárku mi to v menší verzi funguje a roste až na půdu... Jsem ještě velké akvaucho, tak mi pak nic nevyčítej ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2016 22:52 - Re: mamen1
Ja mám na 2x 2 metre pásoch (samozrejme povedané len od brucha - oka) 12V max.4,17A zdroj.
Dajme tomu ,že by si použil zastaralé SMD5050 alebo niečo obdobné a tieto 2 pásy by si rozdelil na 4 a poprepájal ich.V takom prípade by si teoreticky mohol použiť zdroj aký mám ja.Ak by si chcel,tak ti porátam koľko lediek mám na jednom páse a napíšem ti i môj zdroj ktorý mi oba pásy napája.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2016 20:42 Muž mamen1 [5] Re: slavko
ok,děkuji za váš názor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2016 20:29 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: mamen1
Možno sa niekto nájde, kto to napíše, ale ja by som si netrúfol. Je to chaos – svrab a neštovice ;-)

Mám LEDky doma na viacerých miestach, nie len v akva (obývačka, chodba, kuchyňa, detská). Od rôznych výrobcov a v rôznych konštrukciách – žiarovky, napäťovo i prúdovo napájané pásy, i pásy na hliníkových profiloch, z Číny i z neČíny, väčšina neznačkové. S niektorými som spokojný viac, s inými menej (a pár som i vyhodil). Najspokojnejší som s pásom 5630, ktorý sme deťom kúpili do izby ako „intímčo” svetlo, ale svietilo to tak silno, že som musel pridať stmievanie. Momentálne testujem tzv. LED trubice v kuchyni s 2835, a tie tiež vyzerajú veľmi dobre.

Ale je to vždy risk. lebo kde-kto predáva kde-čo, a samozrejme vždy to vychváli do neba. V podstate sú dve možnosti, risknúť niečo neznáme alebo nájsť niekoho, kto už niečo má, pozrieť a prípadne kúpiť to isté. Lenže, napr. tie moje pásy už v ponuke nemajú a nikto nezaručí, že inde s rovnakým označením budú tie isté ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2016 20:16 Muž mamen1 [5] Re: slavko
abych pravdu řekl,teď už z toho jsem k...t, jsem si myslel,že mi napíšete- kup si toto - 4 metry,přikup tento zdroj napájení a bude vystaráno.Když tu čtu o tom,jak je který led čip účiný,začínám se z toho pomalu rosit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2016 20:11 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: mamen1
mamen1 napsal: a taky mi jde teda jak jsem se výše dočetl o typ použitého chipu led
Samozrejme, tie čísla, čo píšem je typ púzdra a nemá výpovednú hodnotu o konkrétnom čipe vo vnútri. Tie čísla (lm/W), čo som písal sú z katalógového listu konkrétnych výrobcov, a slúžia len ako vodidlo. Vo všeobecnosti však platí ten pomer účinnosti – čím novšia konštrukcia, tým vyššia účinnosť, pokiaľ sa teda nebavíme o nejakých šmejdoch za 1 €/m.

Veľkou neznámou pri pásikoch často je aj nastavenie pracovného bodu a mnohí predajcovia udávajú parametre čipu pri max. pracovnom prúde, ale v pásiku môže byť (a často býva) nižší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2016 20:06 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: prasan
Rado, áno presne práve preto:

a) sú konštrukčne zastarané, teplo vyžarujú celým telom (rovnako ako 5630 i 3014), ich montáž na lištu neveľmi pomáha
b) majú mizernú účinnosť, po zohľadnení obmedzovacieho rezistora, niekde okolo 40 lm/W (tie kvalitné), pričom moje T5 HO majú cca 80 lm/W, ak počítam reflektor 75 %, tak som okolo 60 lm/W.

2835 majú účinnosť až 140 lm/W, keď do toho zarátaš obmedzovací rezistor, tak povedzme 100 lm/W. Okrem toho majú chladenie čipu vyvedené na zadnú stranu, takže Robiť si dnes nové svetlo z 5050 mi nedáva zmysel, rovnako ako kvôli tomu nahradzovať existujúce ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2016 19:23 Muž mamen1 [5] Re: prasan
asi bych to chtěl trošku nakombinovat,stávající zářivky jsou daylight,takže něco podobného a taky mi jde teda jak jsem se výše dočetl o typ použitého chipu led
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2016 19:14 - Re: mamen1
No hlavne potrebuješ tak dlhý pásik aby ti osvietil akva.Ak to chceš aj dostatočne,tak by som dal minimálne led pásiky v 4 radách.Každému pasuje niečo iné a tak niekto preferuje čiste biele studené svetlo, iný zase pre oko lahodnejšie žlté.Osobne mám doma použitú kombináciu aj aj.Podľa použitej dĺžky pásikov(počet led) si vyrátaš aký budeš potrebovať zdroj.Mrkni odkaz čo som dal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2016 18:58 Muž mamen1 [5] Re: slavko
díky za příspěvek,to chlazení bych vyřešil pc ventilátorkem z boku (samozřejmě to celé bude nalepené na Al chladiči)...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2016 18:57 - Re: slavko
Prečo nie SMD 5050?
Sú už prekonané ale záleží od akého výrobcu sú a u mňa svietia bezproblémovo.
www.smdledzarovky.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2016 18:51 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: mamen1
Asi veľmi nepomôžem, ale ja to vidím takto:

a) farba LED záleží len a len na osobnom vkuse, sám mám asi 4000 K
b) svietivosť je problém, nikto nevie koľko svetla tam potrebujete/chcete a najhoršie je, že údajom predajcov sa nedá veriť – máte podobné akva so žiarivkami, dohľadajte si ich svietovosť, to je dobrý začiatok, potom zvoľte Bulharskú konštantu na zarátanie strát a máte to
c) počet metrov sa odvíja od svietivosti a požadovanej intenzite, takže tiež ťažko povedať
d) typ LED je diskutabilný, určite nie typy označované 5050, ani 3528, asi najvhodnejšie v súčasnosti sú 2835, sám mám 3014 (ku žiarivkám), ale aj 5630/5730 poslúžia dobre, lenže všetko závisí od konkrétnej konštrukcie
e) príkon neodporúčam viac ako 12 W/m (naozaj maximum), lebo to jednoduchým spôsobom neuchladíte
f) konkrétny typ pásika si nájdite sám, síce riskujete nesprávnu voľbu, ale nemôžete potom nikomu nadávať ;-)
g) ako napájací zdroj stačí akýkoľvek adaptér s napätím pásika (väčšinou 12 V), ktorého maximálny prúd je najbližší vyšší ako prúd pásikov dokopy, tzn. = príkon pásikov / napätie
h) potreba stmievania tiež závisí od osobného vkusu

Osobne by som na také (pomerne) veľké akva nevolil (len) pásiky, ak chcete pestovať rastlinky náročnejšie ako napr. anubiasy. Problém môže tiež nastať s chladením (a teda životnosťou) kvôli uzatvorenému krytu bez vetrania.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2016 18:40 Rado00000001 Re: Sitius
Fotka k příspěvku Takto to vyzerá :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2016 17:13 Muž mamen1 [5] – prosím o pomoc
Zdravím,chtěl bych vás požádat o pomoc, dostal jsem od kamaráda '' vybrakovaný ´´ setový kryt. Protože stejný kryt mám na svém stávajícím akva 100x50x40 cm osazený 2x30W zářivkami a do krytu ještě přidané led osvětlení Diversa Extra 2x13W / 26W, 95 cm,napadlo mě,že bych tento druhý kryt osadil led páskem. Proto bych potřeboval radu,kolik metrů a hlavně jaký typ led pásku co se týče svítivosti a světelné barevnosti. Nejlépe přímo odkaz na stránky prodejce,případně jaký zdroj bych k tomu měl přikoupit. Nevím,jestli je nutné stmívání??
Věřím,že případné sestavení a zapojení jsem schopen si udělat sám,jenom nevím,jaký materiál na to použít. Díky za vaše rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2016 11:33 popelnica – Trafo + stmívač
Prosím, mohl by někdo zběhlý mrknout na tuto sestavu:
https://www.ledveci.cz/zdroj-trafo-6-5a-80w-vodotesny-pro-led
http://www.t-led.cz/led-ovladac-stmivac-m5
Trafo má jeden výstup +Brown (2 vodiče) a jeden -Blue (2 vodiče), ale stmívač pouze jeden vstup +- pro dva vodiče. Použil jsem jeden vodič +Brown a jeden vodič -Blue a takto je zapojil do stmívače a svítí to. Nebude to ale mít nějaký neblahý vliv na trafo nebo led pásky?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2016 22:48 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Sitius
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Pozor, citovaná stránka má veľmi staré informácie! SMD 5630/5730 naozaj svietia viac ako prehistorické SMD 3528 a o čosi novšie 5050, ale po rokoch testovania (v celom dome - síce nie LED pásiky, ale LED žiarovky) musím konštatovať, že majú problémy s prehrievaním a pri dlhodobom svietení sa nejaká odpáli (objaví sa na nej čierna bodka) a je problém... Obzvlášť rýchlo sa kazia vo vlhkom teplom prostredí (kúpeľňa) - i nad akvárkom som musel už veľa ráz meniť.

Zato nové SMD 2835 (pozor, nepliesť s SMD 3528, odporúčam pozrieť www.smdledzarovky.cz/…) alebo ešte novšie SMD 4014 sú na tom so životnosťou výrazne lepšie - testujem už dlho (i v kúpeľni) a zatiaľ bez poruchy.

Práve preto som sa rozhodol do akvária nasadiť SMD 2835 (dokopy 924 kusov), majú vraj aj vyšší CRI. Kúpil som si na účel posúdenia CRI aj špeciálny kalibračný obrazec, ale asi som farboslepý, lebo rozdiel nebadám ani medzi slnkom a LED :) Každopádne, spravil som si mix studených, bielych a pre efekt ešte i trošku modrej a červenej - budem to potom regulovať (inak to svieti šialene silno) a napr. skoro ráno bude svietiť len jeden modrý pásik.

A k efektivite ešte veľmi podstatná vec: Pokiaľ sa LEDkám pustí plný prúd, tak svietia najsilnejšie, no napr. pri polovičnom prúde (a teda polovičnej spotrebe) nie je intenzita svetla len polovičná, ale vyššia, čiže je to o dosť efektívnejšie - navyše sa výrazne zvýši aj životnosť. Ťažko to dosiahnuť na bežných LED pásikoch, lebo tie sú pre napäťový zdroj 12 V, teda nepreťažený zdroj dodá plný prúd (no čo som skúšal, pri napájaní cca 10 V sa zdá byť dosť výhodný pomer efektivity, lenže zohnať 10 V zdroj s vysokým výkonom je problém), pomôcť by však mohlo PWM. Oveľa ľahšie je dosiahnuť vyššej efektivity s pásikmi pre prúdové zdroje, no tie som proste nezohnal s SMD 2835, len ich nachádzam v hotových svietidlách od číňanov. Na druhej strane, s prúdovým zdrojom možno ľahko odpáliť všetko (úspešne sa mi podarilo viacero svietidiel naraz) a problém asi bude i s PWM.

Pre vrtákov: Áno, veľkosť čipu predsa nehovorí o efektivite, ale bavím sa o bežne dostupných čipoch od číňanov a tam sa dá podľa toho orientovať.

Na fotkách je kryt akváriového stojana, pásiky som lepil rovno naň.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2016 13:46 Rado00000001 Re: Sitius
Budem experimentovať, keď to príde,ďakujem za rady :-) pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2016 13:28 Muž Sitius [26] - učit se, učit se, učit seRe: Rado00000001
Vyzerá to studeně ;-) není to zlé, ale chtěl jsem to trošku přiteplit :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2016 12:44 Rado00000001 Re: Sitius
Ešte nemám ešte len cestujú ku mne, a mám len studenú bielu, vyzerá to neprirodzene? coze :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2016 10:59 Muž Sitius [26] - učit se, učit se, učit seRe: Rado00000001
jinak ty co máš ty jsou taky super, mám tam taky jeden kvůli barvě v denní bílé, abych tam neměl jen 5m studené bílé a svítí super to musím uznat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.06.2016 10:56 Muž Sitius [26] - učit se, učit se, učit seRe: Rado00000001
já používám 5630 LED viz tahle stránka svítěj nejlépe, mají totiž velkou plochu chipu.
heracolights.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2016 10:47 Rado00000001 Re: Sitius
Kukol som, paráda. To čo som objednal sú čipy 2835 majú len 12w ale svietivosť je vyššia, ty máš asi 5050 14w a to svieti o dačo menej ako tieto, takže ďakujem, budem mať svetla fakt dosť :-D hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2016 08:56 Muž Sitius [26] - učit se, učit se, učit seRe: Rado00000001
koukni ke mě, tak nějak to mám já ;-) stačí mi to, když nemáš plovoucí rostliny a nic co stíní na hladině, tak je to super a rozhodně to stačí, dokonce když jsem měl 10h svícení tak se mi začala dělat vláknitá řasa, tak jsem musel ubrat na 8h.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2016 08:53 Muž Sitius [26] - učit se, učit se, učit seRe: Karffe
vadit jim to nebude, ale nevím jestli to vysvítí má to nějaké parametry svítivosti kromě toho že je to 3W?ale řekl bych že pokud to není 4*3W tak jen 3w je málo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2016 22:04 Rado00000001
Koľko lm/l sa doporučuje? Budem.mať výšku vodného stĺpca max 35cm, 12w pásy. Akva bude rastlinné, stredne náročné rastliny. Rozmýšľam 6600lm mi to vychádza na 5m pásika. Čo myslíte? stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2016 19:12 GP Re: Karffe
Pokud to ma opravdu neco pres 3w, tak je to skoda prace...
Edit: jinak klidne pouzit, pokud odpovidajici barva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2016 13:00 Karffe Re: Sitius
50x50x60
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2016 06:47 Muž Sitius [26] - učit se, učit se, učit seRe: Karffe
na jak velké akvarium to je?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2016 01:20 Karffe – Osvětlovací proužek LED
Zdravím komunitu, mám otázku. Přemýšlel jsem použít pro osvětlení akvária tento produkt který mám doma a nepoužívám:

www.ikea.com/…

Myslíte že by to rybičkám nevadilo?
ancistrus
parmička čtyřpruhá, purpurová... :-O X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2016 11:46 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: jura
jura napsal: Vůbec tomu nerozumím, ale není to tak, že ta rezerva 20% je tam kvůli životnosti a ne kvůli účinnosti?
Treba rozlišovať konštrukciu zdroja, pri klasickom transformátorovom zdroji (dnes už ani veľmi nekúpite) je pri maximálnej záťaži problém - plechy drnčia, samotné trafo hreje, a to nie len vinutie ale i plechy. Dobre navrhnutý zdroj má trafo s rezervou, pri kúpených nikdy neviete, či uvádzaný maximálny prúd je ten skutočne maximálny alebo maximálny už s rezervou, a tak platí pravidlo 20 % rezerva -- pre istotu.
jura napsal:...se chystám použít 3 led pásky o výkonu 3x20W/m, ale rozhodnot se pro zdroj je zatím nad mé síly. Máte nějaké vodítko, podle kterého se rozhodnout?
V súčasnosti väčšina adaptérov/zdrojov je tzv. spínaný zdroj, kde už tento problém nie až taký výrazný, a tak možno pokojne použiť zdroj na 100 % udávaného výkonu. Ten rozdiel v efektivite môže byť veľmi výrazný. Niektoré zdroje udávajú aj viac ako 90% účinnosť pri 100% záťaži, ale "len" 70% účinnosť pri 50% záťaži (líši sa to).

Pri výbere však treba brať do úvahy aj iné veci. Ja vyberám zdroj tiež s rezervou, pretože rád experimentujem a viem, že skôr alebo neskôr niečo pridám, k LED napríklad ventilátory alebo ešte kúsok pásika, potom ešte nejaký senzor, atď ;-) Lenže pri 60 W pásikov veľa nevymyslíte, pri 12 V to je 5 A, ale kupovať zdroj takto natesno nie je dobrý nápad, takže 6 A, a ten rezervný 1 A je na experimenty až až.

Problém s pásikmi je aj ten, že predajcovia často udávajú nie reálny príkon, ale vynásobia maximálny príkon jedného čipu počtom čipov a realita je potom celkom inde, no sú aj výnimky. A tak sa ľahko môže stať, že reálny odber bude (pri tomto príkone) aj o 1 A menší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2016 21:33 Muž Peacemen [11] Re: jura
Pro LED se doporučuje trafo +10%. Osobně mám obyčejné trafo v černém plastu s nalepeným chladičem že starého procesoru s větráčkem. Lepší jsou ty v hliníkovém těle. Jsou sice dražší ale jsou stavěné na dlouhodobou zátėž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2016 20:33 jura Re: slavko
Vůbec tomu nerozumím, ale není to tak, že ta rezerva 20% je tam kvůli životnosti a ne kvůli účinnosti? Pouze se ptám, protože čtu diskuzi tam i zpět, ale neudělal jsem si jasno, jestli bude "lepší" použít klasické trafo nebo spínaný zdroj. Na 180l se chystám použít 3 led pásky o výkonu 3x20W/m, ale rozhodnot se pro zdroj je zatím nad mé síly. Máte nějaké vodítko, podle kterého se rozhodnout?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2016 22:10 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: teakmon55
Ťažko povedať, väčšina spínaných zdrojov, ktoré mám, pomerne dosť hrejú, takže nejaké vetranie krabice je nutné. No ten spomínaný na zavlažovanie, bol stavaný na 5A, ani po hodine plnej záťaže nebol veľmi teplý, odhadom tak okolo 30°C, takže podľa mňa, zistíte až keď vyskúšate ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2016 19:56 Muž teakmon55 [6] Re: slavko
No urcite ho dam do nejakej krabici.Život je len jeden :-) .Ale neviem ci ho tam vlozim cely aby mal dostatocne chladenie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2016 19:16 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: teakmon55
Predpokladám, že sa jednalo o spínaný zdroj, tak tam je 20% rezerva skôr na škodu, pretože spínané zdroje dosahujú maximálnu účinnosť pri maximálnej záťaži, ale rozhodne neublíži.

Mám doma niekoľko vzhľadovo podobných zdrojov ako je ten z odkazu. V akva i mimo neho neho má jeden problém - tým sú voľne prístupné konektory. Chvíľu som konštrukčne podobný aj používal dcére na zavlažovanie terárka, ale potom som ho zavrhol, pretože vyžaduje ochranu umiestnením do nejakej krabičky a zvolil som tiež riešene v podobe sieťového adaptéra na štýl notebooku. V akva používam MeanWell s deklarovanou ochranou IP68 priamo v kryte, len má výrazne nižší výkon.

Ak teda neuvažujete o uložení v nejakej krabici, určite by som volil taký, ktorý ma bezpečnejšie riešené prívody, pretože náhodný dotyk živej časti nastane, otázkou zostáva len to, či skôr alebo neskôr...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2016 19:15 Muž teakmon55 [6] Re: laKatos
No ja som uvazoval o 150W okolo 22E.Dufam,ze nieco vydrzi:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2016 19:05 laKatos Re: teakmon55
Fotka k příspěvku Používám meanwell 360w a jsem nadmíru spokojený. Pokud ho dáš do skříně pod akvarium nebo na bezpečné místo nevidím v tom problém.
Hlavně si kup značkový co ti nějakou dobu vydrží a má dobrou účinnost.
Dále celkem důležité aby měl dostatečně chlazení tzn nejlépe integrovaný větráček a ne jen perforovane šasi (tedy pasivní chlazeni)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2016 18:52 Muž teakmon55 [6]
Odisiel mi 80W (notbuk verzia) zdroj a to som tam mal cca 20% rezervu.
Chcem kupit ten priemyselny
ledplanet.at/…
Pouzivate ho niekdo?Je to o dost lacnejsie.Nieje to najlepsia konbinacia pre akvarium koly bezpecnosti,ale dam ho asi mimo akvarium.Poprípade by som ho vlozil do nakej plastovej nádoby.Co vy na to?Riesil to uz takto niekdo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2016 17:02 karci17 Re: Mistrpop
Podla mna 60cm hlbku pasikom moc nepresvietis. / navyse ak mas krycie skla, 15-20 cm na akva pasik..../ . Na 60cm by som ja uz pouzil cipy s optikou. Na 120x40x50 mam 11x xml /bez optiky na 1500mA - 50W / , na 100x40x40 mam 15x xpg /5W beziace na 2,1W-700mA a taktiez extra dostatocne/ a bohato to staci resp. je to akurat.Teoreticky 180W smazit z pasikov mi pride ako extra luxusne osvetlenie okolia akva. Skus kontaktovat KarloSa ak chces nieco vyrobit a netrufas si sam a precitat temu cree. Mozno pri tej velkosti by si mal zvazit aj iny typ ako pasky.
PS: 4200lm na 80x30x40 bez co2, hnojenia je vela. To tie riasy pojdu ako dive.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2016 09:51 Mistrpop – Pomoc při LED osvětlení
Čauvec, hele chci si zakládat nový akvárko a potřebuji pomoct s osvětlením

Mám doma jedno malý 80*30*40 a udělal jsem si tam ze 2 metrů led pásku co mají 2100lm/m a teplotu 6500 kelvinu, kolik lm a kolik W jsem volil podle článků, ale po pár týdnech se mi prostě začaly dělat řasy černý, pak i zelený, často zelená voda, no samá komplikace, takže jsem to vyřešil normálním slabším osvětlením co jsem našel na netu, bylo to sice 2x dražší ale co...

Teď si chci zakládat druhé akvárium 150*40*60, což je 3,5x větší nádrž a chci zeptat když bych tam dal tenhle 2m pás co má parametry 12V, 20W 2100lm na metr při té teplotě 6500, zda by to osvětlení bylo dostačující nebo jestli to je málo, vím že podle wattů se řídit nedá, tady se říká 0,5w na metr.. ale kdybych udělal osvětlení z těchto led pásků tak a dal toho tam 180W.. tak 9 metrů by mi z toho udělalo světelnou bombu, proto bych potřeboval říct kolik je ideální hodnota Lumenů na metr takto by to vycházelo asi 12Lm na metr a u toho co ted mám jsem to měl 36lm/M

Díky moc za rady, jináč chtěl bych tam mít afriku (jestli to může taky nějak ovlivnit)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [16] ...... 60

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 72859x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18505-led-pasek-?od=751