Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED pásek

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 13 Přejít na další stránku   1  
LED pásek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2017 08:19 Muž RST [16] Re: Petas33
Ahoj tyhle voděodolné - zalité pásky se bez chladiče velmi rychle vypalují. Lépe je koupit kus nejlevnějšího ALu profilu s krytem. Do něj pásek bez krytí zalepit proti vodě boky a pro jistotu i ten kryt. Celé to pak oboustrannou páskou přilepíš a jet to.
Výkon pásku jak píší kolegové raději větší než menší.
Poskládal bych to asi takhle:

www.led-svetla.com/…
www.led-svetla.com/…
www.led-svetla.com/…

A pro regulaci třeba:

www.led-svetla.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 07:48 GP Re: Petas33
silnejsi by mel byt nalepen na tepelne lepe vodivem podkladu.
tech 5w by na plast s primhourenyma ocima mohlo chvili fungovat, ale pokud je alespon mala moznost to dat jinam..
slabsiho by slo dat vic...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 07:40 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Silnější se eventuelně dá zregulovat. Na slabším výkon nenaženeš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2017 22:04 Petas33 Re: Wanderer
ano dekuji take jsem se tak rozhodl spocital jsem svitivost lumeny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2017 21:44 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Osobně bych vybral ten silnější. 4,8W/m mám taky a nepřijde mi to žádná sláva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2017 21:16 Petas33 – led pasek
Zdravim chci se zeptat mam v planu přidat led pasek jako přídavné osvetleni.Nyni mam jen 15 w zarivku 865 6500 K.Vybral jsem tento www.t-led.cz/… . Šel by nalepit přimo do krytu je vode odolny.Spíš se chci zeptat jestli pouzit slabsi 4.8 W na metr nebo 9,6 W na metr díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2017 01:19 Muž Lesha [2] Re: Tomáš
Osobně po své zkušenosti bych dal klidně jen 12w pásky. Ale můžeš jich dát více než 3. Regulaci světla lze řídit pomocí stmívače, nebo jako to mám já a diody kde chceš mít méně světla prelepit třeba černou fólií. Vytvoříš si tim úseky kde bude světla více a kde méně. Některé kytky nemají rády moc světla. Třeba anubiasy když jsou v intenzivním světle tak jsou porostlé řasou. Já mám nad javskem mechem, anubiasy a Microsoftem diody přelepene aby na ně nešlo přímé světlo a třeba v popředí akvária kde mám Cubu a Eleocharis mám plnou intenzitu světla a kytkam se ve předu dobře daří. A čím více pásku tim lépe se tyto úseky s rozdílnou intenzitou tvoří. Nehledě na to že fólií můžeš kdykoliv sundat nebo znovu nalepit :) jinak si myslím že ten výkon okolo těch 30w celkem na to akva je dostačující ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2017 21:33 Muž pedro144 [40] Re: Tomáš
Raději světlo lehce předimenzuj a sežeň si něco na regulaci. Pásky, které ti budou svítit na 60-80% se určitě nebudou přehřívat = delší životnost. A stejně budeš potřebovat intenzitu světla ladit podle potřeby (rostliny/řasy).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2017 21:14 Tomáš – LED osvětlení
Zdravím, vyrobil jsem s kryt pro akvárium 80x35x35cm. Teď jsem se dostal do fáze, kdy plánuji kolik LED pásků pro toto akvárium zakoupit. Mám v plánu koupit 3 LED pásky každý v délce 70cm, 1500lm/m 14,4W/m (2 studená bílá, doprostřed teplá bílá). Bojím se ovšem, aby toho světla nebylo moc. Přeci jen akvárium není tak vysoké. Mám spíše koupit 3 pásky s nižší svítivostí a výkonem nebo 2 tyto ? nebo 3 pásky 1500lm ? Samozřejmě je budu umísťovat na ALU konstrukci kvuli chlazení.

Děkuji za každou radu!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2017 17:04 Muž Lesha [2] Re: zervan
Konkrétně tyto ledky od tohoto eshopu mám v akva. 12w na metr a celkem mam v akva 2,5 metrů. Z toho 1,5m studená bílá a 1m teplá bílá. Vybarvení mi přijde dobre, třeba na neonkach je to dobře vidět ale i na červených kytkach. Jen jsem to přehnal s temi celkovými watty. Řasám se pak dobře dařilo. Vyresil jsem to zakrytím cca poloviny čipů černou folii. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2017 10:28 Muž Zip [277] Re: Zip
Odpovím si sám :-) Má to uvedené dodavatel v datasheetu (jsem to nejdříve přehlédl).
Citace: "Chladící systém je třeba dimenzovat tak, aby teplota chladiče v dlouhodobém provozu nepřesáhla 55°C"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 19:05 Muž Zip [277] – Teplota
Zdravím,
mám LED pásky 20W/m www.t-led.cz/… na hliníkovém chladiči www.t-led.cz/… , ve smršťovací bužírce (dle návody na T-LED). Dá se přibližně říct, jaká je ještě "bezpečná" teplota chladiče?Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2017 22:02 Muž zervan [1123] - Rostliny – CRI
Stále mi to vŕta v hlave.. Skúšal prosím niekto prakticky to vysoké CRI? Akože je fakt, že pri LEDkách vnímam, že niektoré farebné odtiene (hlavne červené) sú málo výrazné oproti trubiciam alebo slnku, ale k poriadne otestovaniu som sa ešte nedostal... ani neviem poriadne, ako na to, či to vôbec môže fotoaparát zachytiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2017 20:59 Žena shaula [20] Re: zervan
Jo, já taky raději nižší napětí, taky je pak menší spotřeba, že... Jen tady by mě zajímala svítivost... Ale to objektivně z (ne)dostupných údajů asi porovnat nejde... Ty pásky z T-Ledu se tváří, že mají svítivost 1000 lm, aspoň to píšou ve specifikaci. Těm z Číny věřit můžeme a nemusíme, navíc to přímo u pásků uvedeno není:-( No asi je vezmu a budu doufat, že budou stačit...
Každopádně děkuji za provedení testu:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2017 18:55 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: zervan
Tak som v pivnici našiel zbytok (2,9 m) pásiku, zapojil na silný 100 W zdroj, nastavil 12,0 V a meral spotrebu - bola 28 W, čo vlastne presne vychádza 9,6 - 9,7 W/m.

Keď tak opäť pozerám ten link www.t-led.cz/… - tak mám chuť moje pásiky vyhodiť a dať si tamten - nie kvôli viac wattom (práve naopak, radšej mám, keď to menej hreje, dokonca na mojom úmyselne dávam nižšie napätie), ale to CRI nad 90 ma veľmi láka, ak je to pravda. Ako fotograf (i keď amatér) na CRI vcelku reagujem :) V prospech vyššieho CRI dával kombináciu chladnej bielej, teplej bielej, kúsok modrej a kúsok červenej farby (ale tej červenej som dal príliš málo). Ale tak nechám to zatiaľ tak, hlavne k tomu musím konečne spraviť ovládanie a vyskúšať si rôzne pomery farieb, spraviť postupné rozsvecovanie a tak.. a potom môžem spraviť novú verziu s novými pásikmi optimálnejšie :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2017 00:36 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: shaula
Žiaľ, kupoval som cez eBay a už nemám priamo link na ten, ktorý som kupoval, no oných 9,6 W/m som počítal a niekde to muselo byť. Potom by 5 m malo 9,6 W/m × 5 m = 48 W, to by sedelo. Ešte mi zostalo pár metrov teplého, zajtra pohľadám v pivnici a pozriem, či je niečo na obale písané. Inak to bolo od tohoto predajcu, ale už to nie je pôvodný listing, čo bol predtým (teda predtým mohol mať iný popis): www.ebay.ie/…

Som tak pozeral a našiel som čosi - tento supersvietivý pásik má naozaj 12 W/m pri 60 SMD: www.t-led.cz/…
A tento len 9,6 W/m pri 120 SMD: www.t-led.cz/…
Lenže ten druhý má staré SMD 3528 a ten prvý (ako i môj) SMD 2835.

Prípadne vezmem menší kus pásu, zapojím na silný zdroj a proste zmeriam spotrebu. Žeby som ich využíval len na tretinu? coze No musím to preveriť, možno som vychádzal zo zlého údaju, napr. z tých farebných, lenže červený / modrý asi má menšiu spotrebu ako biely.

Zdroj som kúpil tento: www.ebay.ie/…
A ešte SINPRO SPU65-104, ten momentálne používam na 10 V.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.02.2017 22:10 Žena shaula [20] Re: zervan
Děkuji, můžu se zeptat, z čeho jsi vyčetl těch 10 W/m? Zdá se mi to u 120 ledkových pásků nějak málo... Je to na nich napsané? Případně odkaz, který konkrétně pásek máš?

Případně poradí někdo, co znamená, když je u jednoho pásku uvedeno současně
Power Consumption (W/m): 9.6W/M
Wattage: 24W/48W (tady je to údaj pro pásek 60 ledkový / 120 ledkový).

Proč 9,6 W/m a 48 W? Jde mi o to, abych si mohla spočítat správný výkon zdroje pro svou předpokládanou instalaci...

EDIT: tak jsem se dočetla zde www.instyleled.co.uk/… , že 1 LED čip typu 2835 má spotřebu 0,2 W, takže těch 120 LED by opravdu mělo mít spotřebu těch 24 W/m. Těch 10 W bude spíš nějaký omyl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 20:18 Muž rybka1 [178] Re: zervan
Fotka k příspěvku Mozem s tebou len suhlasit.mam tiez tie led pasy.na 50cm akva ich mam 9x50cm a rastliny sa majuu.skusal som uz hocijake a vsetky to svetlo odcenili.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2017 20:09 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: shaula
Mám podobné pásiky (podrobne rozpísané v prezentácii Hlavné akvárium), tiež s SMD 2835. Dal som tie husté 120 čipov na meter a mám dokopy 7 m (840 SMD). Je to v pohode, tieto čipy moc nehrejú. Nemám žiadne IP20 krytie, lebo to mám asi 20 cm nad akváriom. Zohnať taký poriadny zdroj bol trošku problém, ale potom som kúpil dva parádne zo zahraničia, dokonca umožňujú aj regulovať jemne napätie, čo som využil a v prospech vyššej životnosti som namiesto 12 V do pásikov dal 10 V. Inak tie moje majú cca 10 W/m nominálne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 19:19 Žena shaula [20] – 120 nebo 60
Tak se zeptám ještě na něco :-) Uvažuju o pásku s hustotou LED 120 ks/m. Jen nevím, jestli to nebude zbytečně moc... Stačí těch 60 ks/m? Budu prosvětlovat tera 40x40x70, 25x25x40 a akva 40x25x25 (všechno dxšxv). U tohoto pásku, který beru jako jakýsi "srovnávací":-) www.t-led.cz/… je uvedeno 1050 lm/m při 60 ks/m. U čínských pásků, které jsem okukovala, je uvedeno cca 20 lm/čip, tj. při 120 ks/m by to bylo 2400 lm/m? (I když počítám s tím, že realita bude asi trošku jiná...) Uvádí u nich (na Aliexpressu) spotřebu do 30 W / 5 m, což se mi nezdá, když takovou spotřebu má pásek s 60 ledkami, tak jsem mrkla na Alibabu a tam píšou 24 W/m, což už mi připadá reálnější. Ovšem tím pádem by mi nestačil zdroj 3A, ale musel by být (pokud jsem správně počítala) alespoň na 5A, nebo zdrojů více.
Jaké pásky používáte? 60 nebo 120 led? Počítala jsem, že na to 40 cm akva (nebo tera) je reálná délka pásku max 35 cm, což by znamenalo přibližně 42 LED (krát dva, protože chci dávat dva pásky kousek od sebe).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 19:17 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: shaula
36W je výkon, který se počítá jako napětí 12v krát proud 3A. Takže ten zdroj z Ali má taky 36W, ale dal jsem ho jenom jako příklad vzhledu, ne jako že "toto kup", byl první, který jsem namátkou našel.
90% takových elektro věcí tady je stejně z číny, já jejich obchodní politiku nemám rád, ale stejně tam nakupuju :-) .Nicméně toto už je na vkusu každého soudruha či soudružky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 19:10 Žena shaula [20] – Díky
Chlapi, děkuju moc za rady, jdu studovat, myslím, že už mám představu, jak by to šlo udělat.
Poslední (zatím :-D ) dotaz: u Wandererova zdroje je uvedeno napětí 36W, takže to by tu moji sestavu mělo lehce utáhnout i s rezervou. U toho zdroje z Aliexpressu je uvedeno 3 ampéry. Nejsem si jistá, jestli počítám správně, na netu jsem si našla vzorec P=U*I (ano, vím, že platí pro stejnosměrný proud, jde mi jen o základní představu), takže jsem spočítala, že když I=P/U, tj. I = 12 W / 12 V = 1 A?
A jakou máte zkušenost se zdroji z Číny? Mám u nich trochu obavu, s koupí pásku nemám problém, ale to, co budu cpát přímo do zásuvky, už vidím jako trochu riskantní, tady bych věřila víc něčemu prodávanému v ČR...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.02.2017 18:48 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Přesně jak píše DavFM. Koupil bych jeden zdroj, a jestli tam bude ten rozbočovat na konektor, tak ani nemusíš mít ty vypínače. Jen to vytáhneš z konektoru. Pájet není potřeba, dá se koupit šroubovací konektor. U toho zdroje, co jsem dal odkaz je výhoda, že se ti bude líp kombinovat se spínacíma hodinama. Předpokládám, že tam budou.

Případně jim do toho artled zavolej, řešil jsem s nimi jednu reklamaci a byli velice ochotní. Když jim popíšeš co chceš, určitě poradí.

shop.artled.cz/…
shop.artled.cz/…
shop.artled.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 18:33 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: shaula
Tenhle co jsem dal odkaz, by stačil jeden, na něj zhruba toto (příklad)
www.gme.cz/…
a dál už to, co jsi tady dala nebo další konektor a do něj dvojlinku.
www.gme.cz/…

Ale 3 menší zdroje jsou taky řešení, ne o moc dražší, akorát jsou toho pak plné zásuvky a vypadá to jak v elektrárně.
EDIT: i ty konektory a ten rozbočovat určo půjdou koupit v číně za půlku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 18:25 Žena shaula [20] Re: DavFM
Ten zdroj vypadá fakt blbuvzdorněji, chápu správně, že v tom případě bych musela mít pro každou sérii pásků samostatný zdroj (tj. tři)?
Tím "protikusem" myslíš něco jako je tady shop.artled.cz/… pod položkou "samice"? A ty volné konce drátků by se pak připájely na ten LED pásek, že?
Omlouvám se za blbé dotazy, elektřina je pro mě velká neznámá (dodnes nechápu, jak to funguje, že po drátech "doteče" z elektrárny až domů coze Se zapojením by mi pak pomohl švagr, ten s elektřinou nemá problém, ale nemá čas něco studovat, tak si to musím nastudovat sama...
Moc děkuji za Vaše rady love
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 18:21 Žena shaula [20] Re: Wanderer
Super tip, díky, nevěděla jsem, že něco takového existuje, myslela jsem, že švagr bude muset pájet:-))) Slova "paralelní přívod dvojlinkou" - tím myslíš něco podobného, jako dal odkaz DavFM?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 17:56 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: shaula
U pásků musí zůstat napětí 12v na každém, takže každá dvojice pásků svůj + a - od zdroje (aby se to taky dalo nezávisle zapínat) a pásky ve dvojici propojovat - na - a + na +.
Já mám jako zdroj pro pásky raději něco takového, protikus konektoru se dá běžně koupit a je to takové "blbuvzdornější" (žádné holé dráty co by se mohly vyškubnout):
www.aliexpress.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 17:54 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Studoval jsem to na tu svoji vyráběnou rampu. Jak je pásek delší jak 5m, tak je už třeba už další připojit paralelně, jinak klesne intenzita osvětlení. U těch tvých délek je to v podstatě jedno. Na zdroji by mělo být cca 30% rezervy, což ten 36W splňuje.

Osobně bych ty dvojice na jednotlivé rampě připojil sériově a ke každé rampě udělal paralelní přivod dvojlinkou s vypínačem.

shop.artled.cz/…
shop.artled.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 17:32 Žena shaula [20] Re: raji
To vypadá perfektně, můžu se zeptat, jak jsou pásky propojeny? Chci si vyrobit něco takového celkem na 2 terária a 1 akvárium, na každém budou 2 pásky, tj. celkem 6 pásků (40+40 cm, 20+20 cm a 35+35 cm). Nevím, jak každou dvojici pásků zapojit - jestli sériově za sebou (tj. jeden pásek bude připojen do elektřiny a spojený s druhým páskem) nebo paralelně (každý pásek zapojit do elektřiny). Zároveň mi není jasné, jestli pro tyto tři skupiny budu muset mít tři zdroje nebo to půjde nějak zapojit na jeden zdroj? Spotřeba pásku je 12 W/m, tj. při mých rozměrech cca 24 W/2 m pásku - měl by stačit zdroj 36 W, např tento: www.aliexpress.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 13:47 Muž Zip [277] Re: raji
OK, díky za info, potěšil si měpalec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.02.2017 11:24 Muž raji [5] Re: Zip
Žádné větrání. Jen otevřené víčko pro krmení(občas když zapomenu zavřít). Pásky i na 100%
moc nehřejí. Používám pásek:
www.t-led.cz/…
A profil:
www.t-led.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 11:11 Muž Zip [277] Re: raji
Také to zkusím bez difuzoru. Máš v krytu nějaké větrání? Nebo se to u tebe nehřeje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 11:06 Muž raji [5] Re: Zip
Fotka k příspěvku Také nepoužívám difuzor. Zbytečně snižuje jas. Bužírka po smrštění je dostatečně silná
a pevná i na utření. Používám už cca rok.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 09:21 Muž Zip [277] Re: honcka
Zatím bych chtěl zůstat u originál krytu, takže problém s vlhkostí i s teplotou. Když to budu aktivně odvětrávat, tak bude odpar, mám tvrdou vodu, takže pak i proužky na skle, dolévání atd.
Nějak se nemohu rozhodnout co bude menší "zlo" :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2017 23:38 Muž honcka [39] Re: Zip
Imho zbytečný, jestli máš sklo, tak je zbytečná i ta bužírka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2017 22:07 Muž Zip [277] – Je nutný difuzor?
Zdravím,
již mnohokrát tu je zmíněný návod na výrobu LED osvětlení www.t-led.cz/…
Je nutné tam dávat ten difuzor? Mohu dát pásek jen do profilu a rovnou do smršťovací bužírky? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.02.2017 11:54 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Driv3r
Driv3r napsal: Utratě za el led nezabranis, tech 200 w tam stejně narveš nebo to nebude svítit.
Veľmi správna poznámka. Mnohí sa upierajú k pásikom LED, pretože sú dokonale zmasturbovaní marketingovými drístami, ale matematika a fyzika nepustí.

Väčšina výpočtov totiž robí veľké zjednodušenia. Zanedbávajú účinnosti zdrojov, zanedbávajú výkonovú stratu na stabilizačnom/obmedzujúcom rezistore v pásikoch. Súčasné spínané zdroje síce dokážu pracovať s účinnosťou nad 90 %, ale určite nie tie lacné a určite nie, ak pracujú niekde okolo 50 % maximálnej záťaže.

Povedzme, že máte z tých kvalitnejších zdrojov, že jeho účinnosť bude 70 %, vďaka rezistore na pásiku bude účinnosť pásika tiež niekde okolo 70 %, ak tieto účinnosti spojíte, dostanete 0,7 x 0,7 = 0,49, čiže približne 50 %. Inými slovami, ak aj dokážete nahradiť 200W trubice 100W LED pásikmi (nie na pásiku, na LED), bude celková spotreba tohoto svetla 200 W, a ste tam kde ste boli, len ste do toho investovali kopu času, námahy a v neposlednom rade i peňazí. V skutočnosti to môže byť (a skoro iste aj bude) ešte horšie.

Nahoďte si na trubice reflektory, dostanete do akva približne o 50 % svetla viac, a to pri rovnakej spotrebe, tzn, môžete polovicu trubíc vyhodiť, a tak znížiť spotrebu, tiež cca o polovicu (ono by bolo treba zarátať aj k trubiciam účinnosť/spotrebu predradníka).

Poznámka na okraj, výkonové LED s prúdovým zdrojom síce odbúravajú obmedzujúci rezistor, takže to čo do LED pustíte, to i svieti (samozrejme tiež z istou účinnosťou, ale tá už býva zahrnutá), no prúdový medzikus má tiež svoju účinnosť, a tak výsledok nebýva tiež až taký zázrak, ako mnohí čakajú. I keď pravdepodobne bude v tomto prípade výsledok lepší ako pri pásikoch.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 11:20 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Fuchs
Priznám sa, že som sa v tom popise a rozmeroch trochu stratil, ale to je jedno. Myslím, že takáto kombinácia líšt a hliníkového držiaka určite poskytne dostatočnú plochu na chladenie. Voľba plechu 3 mm je správna, táto hrúbka je vo všeobecnosti odporúčaná ako minimálna (kvôli prenosu/rozvodu tepla).

Možno len malá poznámka ohľadom teplovodivej pasty. Narazil som na to nedávno pri diskusii s jedným s tunajších členov. Neočakávajte od tej pasty zázraky, jej teplovodivé vlastnosti sú oveľa horšie ako pri hliníku (resp. kove všeobecne), ale zato oveľa lepšie ako teplovodivé vlastnosti vzduchu. Preto je dôležité naniesť naozaj tenučkú vrstvu, vlastne len tak, aby boli vyplnené vzduchové medzery vzniknuté nerovnosťou povrchu, ale aby pasta neoddeľovala od seba dva kovy. Zároveň je dôležité zabezpečiť, aby tá lišta bola rovnomerne prichytená, tzn. treba skrutky pomerne blízko vedľa seba, čo môže byť trochu problém, lebo budú zavadzať pásiku.

Na druhej strane, je dosť možné, že na chladenie postačí samotná lišta, a tak tepelný prechod medzi lištou a tým plechom nebude až taký dôležitý ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 10:12 Muž honcka [39] Re: Fuchs
Ten ovladač je na pásky, ohledně toho zdroje záleží na jak je silný, potřebuješ 1A na každý LDD, tj při 5 ldd potřebuješ min 5A a to je na 19V 95W s rezervou bych doporučil tak 120W adaptér
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 08:38 Muž Fuchs [169] Re: honcka
Děkuji za schéma to mě hodně pomohlo, tak že na ten zdroj 19V od notebook mohu napojit 5ks pwm LDD 1000h na každý zapojím paralerně 5 KS čipů? 5íkám to správně? Mohu použít takovýto regulátor:?
www.t-led.cz/…
děkuji za trpělivost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 16:27 Muž honcka [39] Re: Fuchs
Takhle by mělo vypadat to zapojení u třech větví, pokud nepřipojíš tu regulaci, tak ti to pojede naplno
rybicky.net/k/osobni/16388.jpg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 16:08 Muž honcka [39] Re: Fuchs
Ty proudový zdroje jsou mrňavý cca 3x2x2cm, do krytu se vejdou bez problémů. Arduino je mikropočítač určený na automatizaci a řízení dalších udělátek arduino.cz. Jsem z Brandýsa se zapojením ti klidně pomůžu, ale pokud nejsi nadšenec a nechceš se v tom rejpat, tak si kup nějaký vyskoušený kontroler, to moje má ještě nějaký mouchy a ještě se v tom budu rejpat, zatím mám na tom kromě ledek ještě pověšenej teploměr a PH metr, mělo by to pak spouštět ventil na CO2 a regulovat topítko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 15:35 Muž Fuchs [169] Re: honcka
No to budu mít v krytu. Uf toto fakt nedám, přiznám se že tomuto nerozumím vůbec strácím se. Arduion zvládne ovládat čtyři okruhy zvlášt? To mu fakt nerozumím. Skama jsi? Domluvil bych se s tebou a vše nakoupím a samozřejmě i práci ti zaplatím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 15:27 Muž honcka [39] Re: Fuchs
Ono ti klidně stačí těch 19V, akorát koupíš 4 ty Meanwell LDD proudové zdroje (připojíš je paralelně) a budeš to mít rozdělený na 4 větve, ono to má výhodu, že každou větev můžeš regulovat zvlášť, já to reguluju pomocí arduina. Samořejmě budeš potřebovat ten hlavní zdroj patřičně silný, aby ti to utáhl. Další věc je zapřemýšlet, jak to budeš mít vysoko a kdyžtak podle toho zvolit reflektor, bez reflektoru to vyzařuje v úhlu 125stupňů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 14:42 Muž Fuchs [169] Re: honcka
Jaký bych měl mít zdroj kdybych použil 20 ks těchto čipů? Myslím především Volty pač čtu, že jeden čip má 3,2 - 3,6 V
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 14:36 Muž Fuchs [169] Re: jarda62
Znám člověka co toto dělá a už to nevyrábí už jsem ho aj oslovil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 13:15 Jarda62 Re: Fuchs
Nebo toto, je to kvalita... www.aquario.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 13:09 Muž Driv3r [236] Re: Fuchs
Ale dáš když dokážeš chovat disky tak pár drátků te nezastaví ani nevyvede rovnováhy.navic podle plánků to musíš dat dohromady poslepu nebo můžeš říct nekomu zde na fóru.nebo nějakýho elektrikáře u vas Přinejhorším ti to i spajím. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 12:02 Muž honcka [39] Re: Fuchs
Ono to zapojení není tak náročný, můžeš to vyskoušet, jestli máš doma aspoň 60W adaptér z notebooka, ten má 19V, k tomu koupíš někde v GM protikus, pak proudový zdroj www.gme.cz/… (lepší by byl možná LDD-1500H, ale ten není nikde skladem) a 5ks cree XML2 www.aliexpress.com/…
zapojíš to pak zdroj z notebooka->meanwell ldd->sériově zapojený ledky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 11:22 Muž Fuchs [169] Re: Driv3r
Jo jo asi máš pravdu ale čipy nezvládnu zapojit, budu muset hodně studovat ale to já sám nedám. Pak by se nabízelo toto:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
když nakoupím 5 Ks a stmívač budu na spotřebě 135W a každý má 4300L 21500L což je více než teď při nižší spotřebě. K tomu určitě nepojedu na 100% víkonu a mohu to napojit na programovatelný stmívač a rozednívat to jak chci. Jakou máte zkušenost s těmito světli?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [13] ...... 60

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 72863x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18505-led-pasek-?od=601