Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED pásek

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
LED pásek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.12.2019 13:42 Muž ZDRI [1415] Re: slavko
Než koupím drahé LED pásky s vysokým CRI, o víkendu jsem zbastlil první zkušební světlo.
Krabička z Al-plechu 0.5 mm, stříhá se snadno, ale u finálu to říznu nějakým silným nožem, obyč nůžkami se u dlouhého řezu těžko drží přesný čistý řez. Ohýbá se i v ruce podle lišty OK, finál si pro větší přesnost upnu mezi dvě lišty do svěráku. Na vyzkoušení dovnitř použit samolepící pásek z levného komerčního světla s minitrafem, výkon 24W. I bez perforace AL-krabičky je při dlouhodobém zatížení plech jen příjemně teplý (cca 40°C), bez problému se dá sáhnout zevnitř i přímo na svítící ledky. I takto tenký plech zdá se odvádí teplo dostatečně, nechám to nějaký čas testovat a pak udělám i čistý dotažený finál. Mmch. nízká, hladká, lesklá, jednoduchá Al-krabička vypadá pěkně, pochválila ji i manželka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.11.2019 17:22 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: ZDRI
Vo všeobecnosti je odporúčaná hrúbka chladiča min. 2-3 mm, a to kvôli rýchlosti rozvodu tepla, čiže aby sa teplo rýchlejšie roztiahlo na čo najväčšiu plochu. Z tohoto pohľadu je 0,5 mm jednoducho málo. Ťažko povedať presne, bez znalosti tepelných parametrov pásika, ale ja by som tam ten profil dal...

Ak aj nič iné, tak to spevní konštrukciu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2019 15:52 Muž ZDRI [1415]
Kolegové odborníci, prosím o odbornou konzultaci...
Konečně jsem se dokopal k výrobě krytu osvětlení, kterým bude nízká hranatá "krabička" z Al-plechu 0,5 mm (takto tenký se mi snadno doma stříhá a ohýbá). Nejradši bych LED pásky nalepil přímo na tento plech, uchladí se to podle Vás, nebo je třeba pod pásek ještě přidat silnější Al-profil a teprve ten chytit na plech? Pro představu, výkonově to bude cca 20W LED pásku na půdorysnou plochu krabičky 50x25 cm, LED pásek ve dvou pruzích, cca 20 cm od sebe. Trafo chci dát vně této krabičky. Krabička bude perforovaná a bude stát na krycím skle, bez dalšího krytu, takže slušný celoplošný obvod tepla. Pásek si (předběžně) představuji něco takovéhoto:
www.exactlight.cz/…
eshop.kpled.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2019 20:35 Muž Tony2013 [228] Re: Vrzy
NO to je teda peknej radiator. Zdravi Skolas
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2019 19:30 Muž Vrzy [23]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Také používám k osvětlení akvária led pásky, vzhledem k tomu, že se snažím pěstovat převážně náročné rostliny, už jde nějaká úspora stranou a prostě to není ono. Pásků je necelých 13 metrů, cca 17 000lm, 160W a nahrazuje mi to radiátor, takže v zimě nemusím topit :-D Chladič je opravdu dost masivní si myslím a i přesto má při plném výkonu pásků má lehce přes 50°C. Pásky jsou s čipy 2835, 5630 a 5050. Celé je to rozdělené na 2 kanály, bílá a červeno/modrá, které ovládám přes arduino, respektive ESP 8266.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2019 14:43 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: stanky
stanky napsal: Na rozsvícení LED potřeba nižší proud než při 12V, což je pak pro řídící tranzistory praktičtější z hlediska jejich chlazení.
Teoreticky (pri ideálnom tranzistore) áno, prakticky je spínaný výkon záťaže, čiže U x I, tak je to v konečnom dôsledku jedno.A to nehovorím o odvahe (???) ísť nad 12 V v nebezpečnom prostredí bez vhodného krytia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2019 13:53 stanky Re: slavko
Já používám 3 pásky 12W/m a stejně je nehoním na nejvyšší výkon (cca 70%).
24V verze je výhodnější v případě, že jejich intenzitu budete chtít řídit třeba Arduinem, protože při 24V bude na rozsvícení LED potřeba nižší proud než při 12V, což je pak pro řídící tranzistory praktičtější z hlediska jejich chlazení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2019 13:44 stanky Re: Speeder
Potvrzuji. Původně jsem měl voděodolný, zalitý transparentním silikonem. Zežloutnout nestihl, protože i když byl nalepen na hliníkovém profilu, tak se do půl roku upekl. Reklamace proběhla OK, výměna za obyčejný, který již dva roky svítí parádně. Zatím neodešla ani jedna dioda. Nevyužívám ani max. intenzitu pásku, průběh osvitu přes den řídím Arduinem (PWM), v polední špičce jedu na cca 70% maxima pásku. Když jsem to zkoušel nad 70%, začínaly se mi už množit zelené řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2019 18:03 Muž Speeder [10] Re: slavko
No, já koukal na tom t-led a tam zrovna všechno 24V. Jinde jsem už taky našel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2019 17:12 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Speeder
Speeder napsal: Na těch 24V jsem se ptal především z toho důvodu, že RGBW pásky jsem na 12V nikde nenašel.
No neviem, dal som "rgbw pásik" do vyhľadávača, klikol som hneď na prvý odkaz (nejaká e-dreváreň), kde bol zoznam X pásikov RGBW, všetky na 12 V. Asi máte iný Internet...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2019 14:49 Muž Speeder [10] Re: slavko
Na těch 24V jsem se ptal především z toho důvodu, že RGBW pásky jsem na 12V nikde nenašel. Zvažoval jsem použití do krajních profilů pásek 24V-600-20W a do prostředního profilu 24V RGB+CW 14,4W, kde bych mohl míchat kanály a bílou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2019 14:44 Muž Speeder [10] Re: Guppy
Dost jsem čerpal informace na shopu t-led a tam voděodolné pásky nedoporučují. Hlavně z důvodu chlazení. Vlastně i na nějakém blogu jsem četl, že někomu zežloutl ten "silikon" nebo v čem je to zalité. Postupoval jsem dle návodu na zmíněném shopu. Použil jsem silnější hliníkový profil N8. Mezi doporučenými pásky tam je i ten 20W/m, tak očekávám, že s tím problém nebude. Navíc bych je s největší pravděpodobností neprovozoval na 100% výkon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2019 07:56 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Speeder
Těch 0,2 W/l (7087 lux) není úplně špatný, ale osobně svítím víc. Záleží, co chceš pěstovat. Kryptokoryny v tom porostou, ale náročnější a třeba červené rostliny budou strádat.
Ještě můžu dodat, že s páskem SB3-300 mám dobré zkušenosti, svítí mi v krytu už rok, neodešel ani jeden čip a barevně je poměrně stálý. I při mém velmi amatérském provedení. Levnější pásek (konkrétně www.led-world.cz/…) ztratil výkon a hodně zažloutl už po třech měsících provozu - ve stejných podmínkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2019 23:09 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Speeder
Najprv, určite by som nepoužil pásik s viac ako 15 W/m, v kryte sa to ľahko bude prehrievať.

Pásky na 24 V existujú a sú v podstate dvoch konštrukcií, ale je to viac-menej jedno, pretože v nich sú rovnaké čipy. Ich praktický význam je len v prípade existujúceho 24V rozvodu a tam, kde je žiadúce znížiť prúd v prívode. V prípade jedného akvária veľký zmysel nevidím, skôr komplikácie.

Ohľadom TC420 tu existuje samostatné vlákno...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2019 22:00 Muž Speeder [10] – Kryt na nádrž 100x40x40
Ahoj. Chystám se tvořit kryt na nádrž o půdorysu 100x40cm a hloubky 40cm. Co vím je, že osvětlení bude LED pásky. Na malém akváriu jsem si zkoušel výrobu krytu s led pásky a použil jsem dva pásky SB3-300 o výkonu 12W/m. Celkem mám 0,8m, tedy 9,6W (0,32W na litr) při hloubce akvária 30cm. Když použiji stejný pásek i na to velké akva, vychází mi to na výkon 32,4W (už jen 0,2W na litr) při hloubce 40cm, což se mi zdá málo. Zvažoval jsem tedy dvě varianty. První je použití jen dvou pásků, ale o výkonu 20W/metr SB3-600. Dostal bych se na výkon 36W (0,225W na litr). To se mi spíš jeví jako pořád málo. Poslední varianta je použití tří pásků 20W/m. Celkový výkon by byl 54W (0,34W na litr). Do toho mám ještě objednaný kontroler TC420 a tam by mě ještě zajímalo, jestli má smysl jít do 24V řešení, dát tam například dva krajní bílé pásky a prostřední RGBW. A jestli by to ten kontroler při počtu 5 kanálů zvládl uřídit. Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.11.2019 10:54 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Petr Fia
Teplota profilu je dôležitá, len pri zaistení kvalitného prechodu tepla z čipu do profilu. Pri flexibilných pásoch LED to je problematické, pretože pás je nejaká forma plastu a tepelné parametre lepidla sú neznáme, a tak ten prechod nebude žiadna sláva, ale profily celkom zbytočné nie sú.

V neposlednom rade závisí aj od konštrukcie púzdra čipu, presnejšie akým spôsobom odvádza teplo. Mne je známe len jedno púzdro (2835), ktoré odvádza teplo do podložky, všetky ostatné teplo vyžarujú celým svojim telom, a teda do profilu ho ide len málo... "Staré" typy, 5050 a 3528, mali robustné telo a preto pri odvode tepla do okolia zlyhávali, novšie sú konštrukčne ploché, a tak je rozdiel teploty medzi púzdrom a čipom oveľa menší, a chladenie je tak účinnejšie. To na čom záleží, nie je teda teplota profilu, ale čipu samotného, no v prípade SMD je to prakticky nemožné odmerať...

Inými slovami, nepodceňujte (voľné) prúdenie vzduchu a okolitej teploty a ich úlohu na udržaní pracovnej teploty čipov. Mne voľné prúdenie udržiava teplotu v kryte pri zapnutom svetle okolo 27 °C, a to tam mám aj trubice. Pásy LED (3014) používam už niekoľko rokov, ale moje prvé experimenty s 5050 dokázali čipy teplom (cielene) odpísať za 6 mesiacov, zaliate dokonca za 3 a to tak, že poriadne :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2019 22:35 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: Petr Fia
Otázkou pak je, jak by to vypadalo s teplotou uvnitř zakrytovaného akvária. Další věcí je cena při, řekněme, třech těchto profilech na nádrž (a zpracování při nemetrové délce akvárií). :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.11.2019 21:50 Muž Xif [336] – Profil na led pásek
Než sem koupil hotové světlo, tak sem uvažoval nad tímhle profilem, je ve třech barvách a dokonce má i koncovky na zaslepení.
www.multiplast.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2019 20:29 Muž Petr Fia [1] Re: Tučňák
použil jsem i jen hlinokvy pásek ale ten se prohyba na 60 cm vlastní váhou.Taky jsem na tímto způsobem dotapeni premyslel ale nad klasickým akvarku to vypadá nepekne .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.11.2019 20:23 Muž Petr Fia [1] Re: slavko
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku ahoj teplota hlinikoveho profilu je cca 30°C ne víc pásek jede na plno víz foto
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2019 20:12 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: Petr Fia
Ohřev vody je druhotný jev, kterého chci taky využít. Ony ani ty U profily z hliníkárny nejsou az tak levné, když to chce člověk na silnější světlo do většího počtu akvárií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2019 19:59 Muž Petr Fia [1] Re: slavko
Ahoj já používám klasický led pásek nalepeny jen na u hliníkovým profilu,světlo svítí 12 h denně . nemám problém s chlazením po 3 letech osvícení žádný pokles na intenzitě pásek koupen v hornb. při dnešních cenách pásku versus kdysi zarivky. bych to chlazením až tak neřešil. pásek není vodeodolny presto žádné oxidace na spojich jakékoliv jiné poškození odpadem akvárka bez pracího skla. pokud ovšem nemyslíš že tu vodu tak chceš ohrivat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2019 18:34 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Tučňák
Ja o tom (tiež úprimne) pochybujem, ale myslím, že kým to nezmeriame, tak to nerozhodneme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2019 16:59 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: slavko
Upřímně - ano. Nutno vzít v potaz, že obecné světlo nad akváriem by tak či tak mělo před sebou voděodolný/vodotěsný kryt. Myslím, že v součtu s odrazem od hladiny je to rozdíl. Další rozdíl je pak ve vzdálenosti od rostlin, která tak klesne klidně o 10 %.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2019 16:37 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Tučňák
Tučňák napsal: Co si o tom myslíte?
A to si naozaj myslíte, že tá "priehľadná" bužírka urobí menej škody ako odrazy na hladine?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2019 15:47 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž. – Vodní chlazení
Ahoj všichni.
Po delší době zvažuji zřízení malé rostlinné farmy pro rozpěstování vlastních rostlin a namnožení krevetek do budoucích nádrží. Problém, který řeším, je osvětlení a vytápění současně. Nádrže budou ve sklepních prostorách, kde se přes rok teplota pohybuje kolem 16 - 20 stupňů, budou obaleny zbytkovým polystyrenem dle potřeby.

Napadlo mě jako osvětlení použít nevodotěsný LED pásek na malinké Al liště (jen jako držák tvaru), obalený průhlednou stahovací bužírkou a takto umístěný těsně pod hladinou vody. Teoreticky by to mělo poskytovat největší možné množství světla (kvůli absenci odrazu od hladiny a umístění nejblíže rostlinám) a zároveň by se tak řešilo chlazení bez další námahy.

Že to nebude zrovna dvakrát vzhledné mi nevadí, jde mi o praktickou část. Co si o tom myslíte?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2019 13:11 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: ZDRI
Pásik ako pásik, tam veľký rozdiel vzhľadom k životnosti nebude. Ako všetky pásiky môže byť urobený dobre alebo zle, resp. pomocou vhodnejších alebo menej vhodnejších púzdier (typov). Jediný rozdiel môže byť, že ten zdroj môže (ale nemusí) byť prúdový, a tak by mali vyššiu účinnosť.

Poškuľoval som po niečom podobnom, ibaže v kruhovej forme. Nakoniec som to zavrhol, najmä kvôli obavám o životnosť toho zdroja -- keď doslúži, treba nový celý kus, vrátane LED, opraviť ho bude problém. Ale zavážilo aj to, že ten zdroj pridá na pásik ďalšie teplo, ktoré inak môže byť celkom inde. Avšak, vôbec som nad tým neuvažoval do akva, pretože privedenie 230 V priamo na pásik kladie zvýšené nároky na ochranu pred náhodným dotykom, a to sa mi riešiť nechcelo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2019 10:24 Muž ZDRI [1415] – LED pásek 230V
V Bauhausu konečně naskladnili Al-plechy v potřebném formátu, takže si naohýbám dlouho plánované velkoplošné krycí/chladící krabičky na osvětlení. Zvažoval jsem použití LED pásků na 230V, bez trafa (jen příslušný napájecí kabel s usměrňovačem), světlo bude ležet na krycím skle. Možná jen špatně hledám, ale nemohu najít LED pásek 230V, s vysokým CRI, neutrál bílá 4000K, vhodný k trvalému svícení (10-12 hod). Nebo jsou tyto 230V pásky z principu nevhodné k dlouhodobému svícení? Díky za radu/tip, trafu bych se ale rád vyhnul.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.10.2019 10:07 Muž MiKu [50] - Tetry – LED pásek CRI 95
Ahoj, já mám zatím výborné zkušenosti s tímto:
www.luxo.cz/…
nebo určitě něco podobného s vyšším CRI (95, 98), to podání barev je proti standardním led výborné. Mám na profilu který by měl uchladit 30W, mám ale regulováno na 70%.
Mám ale v otevřeném prostoru nad akva, proti vodě průhledný difuzor na chladiči...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.03.2019 18:50 Muž Riccihifi [13] Re: DenisLin
stacil by aj 20W ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.03.2019 10:43 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: DenisLin
Samozrejme hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2019 10:34 Muž DenisLin [7] – RGB pásek
Zdravím, mám v plánu použít do akvária jako doplňkové osvětlení RGB pásek. Příkon pásku je 14,4W/m a bude dlouhý 0,8 metru. Takže celkový příkon je 11,52W. S rezervou to je těsně pod 15W. Mohu použit 25W zdroj? Děkuji za rady palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 08:43 Muž xOB [83] - CichlidyRe: Nigerin
S ohledem na spotrebu elektriny i kvalitu osvetleni bude lepsi T5 zarivka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 23:57 Žena Nigerin [19] – světlo
Tak se zeptám jinak, co bude lepší, tenhle led pásek nebo t5 zářivky? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 23:46 Žena Nigerin [19] Re: Smetany
Nemám v plánu ho tam dát celý, navíc se dá intenzita světla utlumit a stojí 500.
No případně si ještě můžu objednat za tu cenu svítidla do kterých přijde t5 zářivka, ale u těch nezměním intenzitu světla, leda odstíněním a taky počítám budou víc hřát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 23:40 Muž Smetany [1226] Re: Nigerin
Jestli je to na akvárium v prezentaci tak bude až moc výkonné. Ale nedovedu si představit jak tam namotáváš ty 3m. Určitě existuje lepší způsob a možná i levnější jak osvětlit akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 23:34 Žena Nigerin [19] – světlo
Fotka k příspěvku Zdravím, bude na osvětlení akvária v pohodě tohle? Když nastavím barvy tak, aby vyhovovaly rostlinkám a vlhkost se k tomu nedostane, nekoupím blbost?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2019 19:26 Hrubostranci Re: Oldass
To vyzera zaujimavo, tesim sa na tvoj clanok.
Ja som uplne novy v akvariach teraz som si dal urobirt svoje prve sklo, a tiez zistujem ake svetlo tam dat.

Paci sa mi ten controller TC421 wifi, ale neviem ake LED tam namiesat.
Planujem zelene akvarium 210x50x40cm.

Treba to nejako rozdelovat na "pestovatelske" cerveno-modre svetlo a potom "efektove" silne biele?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.02.2019 17:21 Muž Oldass [806] Re: Vrzy
Fotka k příspěvku Díky, už jsem se značně posunul a zorientoval. Momentálně jsem skoro dopsal kód na řízení světel atd.. Malý OLED display, klávesnice, spousta věcí je konfigurovatelných díky vlastnímu menu.
LED RGB 12V 5050 mi fungují (FastLED knihovna), nyní musím vyřešit krabičku a až to dokončím udělám článek. Vypadá to docela zajímavě.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2019 05:08 wonder
ahojte otazocka, mohol by som s tymto led pasom www.smdledziarovky.sk/… dosiahnut nieco take ako u chihiros wrgb ? dakujem za odpovede.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2019 18:37 Muž Vrzy [23] Re: Oldass
Arduinem ho ovládat můžeš, sám ho používám. Ale knihovna neopixel ti je k ničemu, protože je to dělané pro adresovatelné pásky WS2812 kde každý čip může svítit jinak, teplotu také nijak nezměníš. Pro celý pásek si můžeš "namíchat" jakou barvu chceš, ale celý bude svítit stejně. To už by si musel dát třeba 3 kusy pásku. Jeden pásek má 3 kanály(r,g,b) čili by to bylo 3x3=9 kanálů + bílá, takže 10, pak by mohl každý svítit jinou barvou. A to už je lepší pořídit zvlášť červený pásek, modrý, třeba zelený a bílý a máš jen 4 kanály.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2019 17:22 Muž Tommo [828] Re: NHKG
No právě, zdálo se mi to strašně moc ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2019 17:20 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Tommo
18 W a 3000Lm je naprostá kravina. 5730 zvládne v laboratoři 140lm/W, reálně většinou pod 100lm/W. Tady to vychází na 167lm/W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2019 17:03 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Tommo
Možno pri ideálnych podmienkach, ale nemyslím si že je to pravda. Myslím že kým neskúsiš nezistis hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2019 17:00 Muž Tommo [828] – 3000LM
Je možné, aby měl takový světelný tok?

www.ledakce.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.01.2019 14:28 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Oldass
Na stmievanie tu máme samostatné vlákno, ale toto nie je špecializované fórum, a tak tam nečakajte zázraky.

A opatrne s lúmenmi pri jednofarebných svetlách, je to zvyčajne blud, keďže lúmen je jednotka celého viditeľného spektra, a tak nemôže popisovať intenzitu jednej farby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 11:45 Muž Oldass [806] Re: slavko
Ok, takže tento pásek bych použít mohl? www.ges.cz/…
(Typický světelný tok: R = 120 lm/m, G = 240 lm/m, B = 120 lm/m)

Rád bych ho ovládal přes Arduino a knihovnu Adafruit NeoPixel. Rád bych plynule rozsvěcel a zhášel. Případně měnil teplotu světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 11:33 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Oldass
Vo všeobecnosti RGB LED sú "len" spojením troch čipov dokopy a a vyvedením jednotlivých vývodov. Tieto tri typy zvyčajne i tak tvoria "biele LED", len nemajú samostatné vývody. Ich spektrálne špičky viac-menej zodpovedajú potrebe rastlín. Konkrétne vyhotovenie sa môže v spektre mierne líšiť, ale väčšinou nie nejako významne.

Problém je (môže byť) v nevyvážení červenej a modrej zložky, pretože každá táto LED (farba) premieňa na svetlo iné množstvo energie, a tak je potrebné ich výkon regulovať/korigovať na požadovaný pomer. V prípade obyčajných pásikov je väčšinou potrebné urobiť si to sám, hotové svetlá to mávajú zabudované, ale závisí od konkrétneho výrobku, takže všeobecne platná odpoveď neexistuje. Inými slovami, zistíte až vyskúšate ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 11:04 Muž Oldass [806] Re: Provpe
Přemýšlím o barevném spektru, jestli RGB pásek pokryje požadavky rostlin a nebo ne? Nejraději bych RGB, pokud by s nimi rostliny neměly problém. V opačném případě bych udělal kombinaci RGB + "denní" LED.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 10:23 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: Oldass
lze je použít ale je potřeba aby byli konstrukčně dobře udělané klasické čínské se při bílém světle hodně hřejou a celkově je u nich velice nízká hodnota svítivosti.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 60

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 72859x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18505-led-pasek-?od=101