Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED pásek

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 54 Přejít na další stránku   1  
LED pásek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2013 08:43 Muž geralt [11] Re: kofejn
jj, tvoj kryt bol jednou z inšpirácií, niečo hodne podobné mám na mysli ;-) ale radšej to chcem vyskúšať na malom akva, do väčšieho sa nejdem ani púšťať, kým toto nebudem mať vyriešené...

aký LED pás tam presne máš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.05.2013 08:34 Muž kofejn [963] Re: Lukáš
Fotka k příspěvku Pásek 14W/m uchladit jde, ale neměl jsem odvahu to zkoušet pomocí doporučených profilů :). Udělal jsem nový akvariijní kryt a pásky nalepil na hliníkové víko. Zatim mi to funguje 9 měsíců.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2013 08:28 Muž geralt [11] – chladenie
teraz ste ma hodne zneistili.. podarilo sa mi zohnať AL-plech 2x1m a práve som chcel začať niečo konštruovať a vy takto?
Asi by bolo vhodné zistiť(vypočítať), koľko cm2 by bolo treba na uchladenie 1ks LED (5050 a napr 3328 z pásu 600SB3) pri izbovej teplote niekedy dosahujúcej 30 C, aby ich teplota neprekročila 40-ku.
keby som dal z tohoto www.t-led.cz/… 1,5 metra, nebudem musieť svietiť naplno, aby som sa dostal na súčasné hodnoty rybicky.net/nadrze/18014 a na jednu diodu by vyšlo približne 13,5 cm2 (58cm x 28cm) - plech by bol samozrejme z hornej strany nekrytý.
Myslíte, že by to stačilo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2013 07:53 Lukáš
teda začínám z toho být dosti zmaten....čili pokud říkáte (někteří) že 14,4 w/m neuchladím...bude mi na 60l akva stačit 2 m 7,2 w/m (30 led/m) ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2013 00:48 amrtin Re: SlavekB
Tak předpokládám,že "Made in China" budou všechny pásky,ale opravdu jsou rozdíly ve kvalitě,takže tam je zakopaný pes.Některý se přehřívá,u některého "vypadávají"(zhasínají)některé diody,... tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2013 00:33 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: MichoCZ
nebude to třeba o kvalitě výrobce toho pásku? co tak třeba Made in China? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2013 00:24 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: amrtin
Neuchladím. Mám doma víc než metr vypáleného pásku. A Lojza taky. To není žádná spekuklace, ale fakt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 23:41 Žena baletka [624] Re: amrtin
Jasně, já to beru jako názor. Mně se prostě ta teplá žlutá líbí více :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 23:38 amrtin Re: MichoCZ
Ale uchladíš,já to mám půl roku a v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 23:36 amrtin Re: baletka
To jsem psal já,je to samozřejmě subjektivní záležitost,protože rostlinám to je celkem jedno(mě pod studenou bílou rostou jak o závod),rybám je to úplně jedno a pak záleží na vkusu.Taky hodně zarostlé akva vypadá líp pod studenějším světlem(opět subjektivní názor).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 23:31 amrtin Re: baletka
Mě IP65 už párkrát spadly za provozu do vody a vesele svítí dál :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 23:20 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: SlavekB
ty pásky v profilu jsou jen takto položené.
rybicky.net/fotogalerie.php…
Ten prostřední už tam není. Ten byl jen zasunutý v liště na kabely a byl to pásek 14W zalitý a nehřál ani to co ty v profilu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.05.2013 23:13 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: MichoCZ
je to divné, protože ja mam www.t-led.cz/… v
www.t-led.cz/… včetně uzavření difuzorem a funguju dva měsíce bez jakékoliv změny.
Ale mam to celé jen položené na akva nemám to v krytu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 23:09 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: Designer
napadlo mě dostat na ten profil pro pásek nějaký chladič, Našel jsem, ale ceny jsou šílené a dělají to v metrech Slováci. Ale našel jsem toto www.alunet.cz/…#
Myslíš, že by to mohlo dobře chladit, když to nemá žebrování? Nemám zkušenost z frézováním. Třeba by tam šlo pak nechat vyfrézovat žebra :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 23:07 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Lukáš
14,4W v těchto profilech uchladíš jen stěží. Já měl myslím právě 14,4W v N6 a vydržela měsíc a kousek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 22:59 Lukáš – ip 68
jak je uvedeno výše, že pásky zalité oboustranně v silikonu nejdou chladit přes hlinikový profil....tak ale na druhou stranu jsem zde našel spoustu zápisů o tom, jak ip 65 selhalo, že je lepší ip 68....tak jak teda? přece když to dám do www.t-led.cz/… nebo www.t-led.cz/… a bude to 14,4 W/m tak by se to mělo uchladit ...nebo je to špatná úvaha?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 22:43 amrtin Re: omnihash
Já na to používám jedině akvarijní silikon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 22:34 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Designer
Taky se přiznávám k odejitému pásku. A co mě víc štve, že stejný pásek jsem dělal Lojzovi a dvě docela velké lišty dědovi. Buď je varianta ty ledky provozovat na nižším napětí než 12V, ale za cenu snížení výkonu nebo použít sakra pořádný chladič.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 22:00 Žena baletka [624]
Tady tedy ten odkaz: www.ebay.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 21:56 Žena baletka [624] Re: baletka
PS: Někdo tu psal, že ta barva není dobrá, ale přesně tuhle barvu já zrovna chci. Mám ji v akva a dosti mi vyhovuje. Více, než ta jasně bílá. I rybám, řekla bych, se to líbí více.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 21:55 Žena baletka [624] Re: Designer
A viděl jsi ten odkaz na ebay? Já myslím, že je to tam popsáno celkem podrobně. Ale zřejmě neznám ty důležité parametry - např. ta výhřevnost (nebo jak to mám nazvat přesně) tam zřejmě uvedená není, nevím tedy, jak moc by se to muselo chladit... Podle toho, cos psal omnihashovi, by onen "můj" pásek měl být pro akvárium vhodný. Jak jsem psala, ztratila jsem se v reakcích, takže si nejsem jistá, jestli jsi k němu něco psal. Pro jistotu posílám odkaz ještě jednou... Kdyby ses na něj mrknul, budu Ti vděčná :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 21:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: baletka
To Ti povim uplne presne. Maji velikost 3.0 x 1.4mm, na vysku dle beznych zvyklosti 1.2mm. Ale to je uplne vsechno, co to rika. Dokonce to ani nerika, jestli je zelena a nebo fialova, je to jen velikost... Dalsi dukaz toho, jak perfektne se dnes udavaji parametry vyrobku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 21:32 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: SlavekB
Kdyby tak u toho profilu bylo uvedeno K/W, o kolik Kelvina se ohreje na Watt, to by byla basta... Jenze LED se dnes popisuji velikosti pouzdra, chladice maji udany tak maximalne rozmery a ve vysledku je tezke z nedostatku parametru i urcit, co konkretni LED reseni vlastne vysviti a co vytopi.

Kam ten svet speje, lide chteji jednoducha reseni, prodejci jim je dopravaji, ale pak vubec nic nefunguje - verze firmware 55 jako prvni plne funkcni, ale to asi zname vsichni, to je nas dnesni svet - blbe ale levne :-( .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 21:25 Žena baletka [624] Re: SlavekB
Mně tedy přijde, že ta cena je (ve srovnání s cenami u nás) bezvadná. Je tam 120led na 1m, akorát nerozumím tomu označení 3014. Co je to za čipy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 21:15 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: Designer
mám tyhle pásky www.t-led.cz/… .. v metrovém profilu 90cm pásku. Asi by chladil líp, kdyby nebyl nakrytý difusorem, ale to by mi pak odešlo na vlhko..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 21:10 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: SlavekB
Staci blbych par stupnu rozdilu a ty mohou znamenat, ze to zdegraduje vyrazne pozdeji... A taky to je o prenosu tepla, pac kdyz bude horsi, LED jsou pak vyrazne teplejsi nez chladic - dusledky asi rozvadet nemusim, proste jde i o to, jak pres to lepeni to teplo LED na chladic prenesou, tedy jde i o to, co je zac ten pasek, nejen o chladic.

Pochopitelne se lepe chladi vice LED s mensim vykonem, nez mene s vetsim, mysleno snadneji. Dvourady LED pasek s dvojnasobnou hustotou oproti beznym zvyklostem... kdybych ho uz nemel, dost bych si jeho pouziti rozmyslel. Uchladit to jde, ale nesmi se to podcenit.

Udrzeni ruky, tak tak udrzeni, to bude vic nez 40°C, pac na cloveku udrzim ruku at ma horecku jakou chce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 20:58 Lukáš – firma Mibeliux
Zdravím, objednával jste někdo, nebo máte zkušenosti s pásky dodávanými firmou www.mibelux.cz ? Mají docela solidní ceny a SMD 5050 ip 68 60led/m za nějakých 280 Kč/m. A měli by to být diody Epistar v silikonu.

Předem dík za názor, L.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 20:58 Žena baletka [624] Re: amrtin
Dobře a jaký je problém to tím silikonem zalepit? Trochu jsem se v těch odpovědích ztratila, nevím kdo reaguje na co... Ve vlákně o konkrétním osvětlení LED mi radili přesně jaké pásky použít, ale dívala jsem se i na ebay, jestli nenajdu něco lepšího a levnějšího. A musím říci, že i po delším hledání pásky, které by byly skutečně voděodolné - IP67 - ty jsou málo k sehnání a jsou i dost nákladné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 20:57 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: lojzalojzovic
no hřejou. Udržím ruku, ale pálí to. Ale ne tak moc, abych tu ruku musel stáhnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 20:53 Muž lojzalojzovic [327] Re: SlavekB
a hřejou?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 20:50 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: lojzalojzovic
tak to mám asi štěstí, protože mi jedou ledky asi 2 měsíce a pořád všechny svítí stejně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 20:47 Muž lojzalojzovic [327] Re: Designer
můžu potvrdit designérova slova, po měsíci a půl sou ledky u mě na odpis, chlazení nestačilo :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 20:22 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Tepelna degradace LED
Jinak ze Vam LED tepelne degraduji poznate tak, ze pokud nejsou pres cely profil, ale ten profil precniva na strany (je delsi nez LED pas), snizuje se nejprve svitivost LED ve stredu toho pasu, protoze ty kraje chladi lepe. Takze po mesici si muzete vsimnout, ze par krajnich LED sviti poradne a smerem do stredu uz to jsou jen bludicky.

Bohuzel pisu z vlastni zkusenosti. Jako elektronik jsem si rekl, po polozeni ruky, ze to je dobre, ze tohle prece musi byt dobre... No a nebylo to dobre, presne jak pisu to dopadlo, sice ne hned, ale za mesic to bylo jasne. Holt co je u vykonove elektroniky velice slusne snesitelne, to u LED neni dobre ani nahodou. Tech max. 40°C je sakra nizka teplota, specialne kdyz si uvedomite, ze to muze byt jen rozdil 10°C proti okoli a vykonova ztrata je nekolik Watt. Tohle je bohuzel jedna z dani za ty lepsi veci na LED, problem s chlazenim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 20:13 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: SlavekB
Musis zaridit dobry prenos tepla. Mozna kusem silikonu mezi ne a stahnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 20:11 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: SlavekB
Zkus tohle:
www.idilna.cz/…
Tam si nechas treba vyrezat i designove plechy, sesroubujes a mas ne nejaky paskvilobastl, ale profi bocnice, mezi to nasroubujes kus hlinikoveho profilu...

;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 20:05 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: SlavekB
možná že by pomohlo aspoň stejnou lištu nalepit obráceně na tu nynější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 20:04 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: Designer
ještě budu řešit to chlazení. Ale nejdříve musím nějak vyřešit jak je líp na to akva položit. Ted je to prostě jen tak položené na hranách akva viz prezentace. Mně by se líbilo sehnat nějaké stojánky co se používají na světla co se uchycují na kraje akva a jsou z plexi. Jen by to chtělo sehnat někoho, kdo ma tyhle stojánky v pořádku a bude světla likvidovat. :-)
Přemýšlím, že na pásky připevním několik řebrových chladičů, bohužel tak úzké a dlouhé jsem nikde neviděl :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 19:58 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: baletka
světelný tok je specifikovaný, stačí sjet dolů až na tu modrou část, kde je docela podrobná specifikace. Světelný tok:1200LM-1440LM/M
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 19:58 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: SlavekB
Tohle uz je slusnejsi chladic, to by mohlo jit. Ale udrzeni ruky jeste nemusi byt dost dobre. Vetsina LED degraduje pri teplotach nad 40°C, to je clovek s poradnou horeckou, to snad dokaze i rukou poznat kazdy.

A protoze fyzika funguje tak, ze se bude hybat teplota toho celku o konstantni rozdil teplot s teplotou okoli, az bude v mistnosti pres leto 30°C misto 20°C, muze to znamenat problem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 19:54 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: amrtin
S tou cenou zas až tak moc nesouhlasím. Není to uplnš zadarmo, ale 160 Kč za petr není zas až taková pálka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 19:51 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: omnihash
Ja mám přesně tyhle asi 10 cm nad vodou od února. Mám to vlepené v www.t-led.cz/… včetně čirého krytu a mam to položené na krycím skle, které je ale jen na krajích akva. A zatím nevidím žádný problém. Hřeje ale ruku na tom udržím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 16:59 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
Ted mam tohle:
www.ges.cz/…
jsou i studeneji bile:
www.ges.cz/…

A ano, je to drazsi nez by mohlo byt, ale koupil jsem je pres pult a okamzite, pac brzdeni napadu k realizaci, to mi nikdy neslo, radeji si priplatim :) . Nakonec ten metr tohodle, navsteva supermarketu s hromadou veci k nicemu muze byt drazsi :-D .

Po kliknuti na obrazky je tam slusne videt, jak vypada to zaliti. A chladit to chce dost, fotku deklu zespoda mam v presentaci a povazuji to tak za minimum, jak jeste ten hlinikovy profil staci... je to tak na hrane pouzitelnosti, specialne az bude leto a horko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 16:49 Muž omnihash [95] - RostlinyRe: amrtin
Chci to mít tak třičtvrtě metru nad vodou a potřít to silikonem nebo epoxydem. Ten silikon, co se k tomu používá, je stejnej jako standartní akvarijní?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 16:31 amrtin Re: omnihash
Tohle sice bude zřejmě svítit až moc :-D ,ale neni to nijak vodotěsný - určeno pro vnitřní využití a nikde žádnej silikon,tudíž pro akvárium zcela nevhodné(i když by byly krycí skla,tak kdo zaručí,že se na pásek necákne voda?).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 16:28 amrtin Re: Designer
To co sem měl doma,byly čipy 5050 a ty se musej chladit.A zřejmě by to stačilo vodou i přes ten vzduch v bužírce,jinak by to nevyráběli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 16:25 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: omnihash
Se to nejak propletlo. Ja reagoval na ty pasky navlecene v te pruhledne buzirce, takze jestli jsem to trefil do reakce jinam, omlouvam se, kliknul jsem asi o jedno vedle, nez jsem se dival na tu fotku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 16:12 Muž omnihash [95] - RostlinyRe: Designer
no asi reaguješ na něco jinýho, já se ptal na www.t-led.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 16:04 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
Pres ten vzduch, co je v te buzirce a pres nedostatecny tepelny kontakt? Dobre chlazeni si predstavuji jinak ;-) . Ale tady chladit moc netreba a tak asi neni treba ani moc svitit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 15:21 amrtin Re: Designer
To se sice zdá být pravda,ale tyhle jsou určený pod vodu,takže je chladí ta voda!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2013 15:20 amrtin Re: omnihash
Fotka k příspěvku Jednak kupuju jen pásky už v silikonu zalitý(IP65 a výš) a přes to je ještě silikonem přejedu(doutěsním).
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [54] ...... 60

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 72859x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18505-led-pasek-?od=2651