Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Paví očko (Gupka) - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 35 Přejít na další stránku   1  
Paví očko (Gupka) - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2012 21:26 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Maky29
Klidně i dva dny. Proč bys tu porodničku čistila?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2012 21:25 Žena Maky29 [20] - Živorodky
Jo a abych nezapoměla dodat, tak v té porodničce lítá jak splašená a i se nažrala
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2012 21:24 Žena Maky29 [20] - Živorodky – Rodíme :)
Tak jsem asi před hoďko přišla domů a v porodničce jsem našla asi 13 prcků. Tak jsem maminu pustila do akva, abych ty malé vylovila a vyčistila porodničku. Pak jsem si všimla, že má gupka pořád dost velké a černé bříško, tak jsem ji pro jistotu zase do porodničky vrátila a během pár vteřin tam byl další mrňous potlesk Tak na ní pořád koukám a po dalších pár minutách z ní vypadl další :) Břicho pořád veliký....Jak dlouho jí to může trvat, než porodí všechny?? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2012 20:40 Muž lopuchojd [10] – První odchov
Fotka k příspěvku Ahoj.Mam dotaz.Vzhledem k tomu ze sem se ted potykal z nemoci ryb a dost jich odeslo do rybího nebe, sem dnes zjistil ze se mi v akvarku prohani 8 prirustku.Rozhodl sem se je pokusit odchovat a proto potrebuju radu.Vzal sem dva asi 2dcl kelimky a udelal do nich male dirky.Jeden proderavel smer ven a jeden dovnitr a dal je do sebe(kvuli ostrym hranam), dal do akvarka a dovnitr umistil rybi poter.
Potom sem rozdrtil na prach krmivo kterym krmim a zkusil jim trochu nasypat.
A chtel sem se zeptat jestli jsem spravne postupoval, jak casto male krmit popripade jestli musi mit neco specialniho a za jak dlouho je muzu vysadit mei ostatni.
Dekuji za odpoved :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.07.2012 12:18 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: LiborSprysl
Souhlasím, že to může být krásné... stejně tak jako betárium, kde jsou tři řady po 12ti malinkých krychličkách a v každé z nich jeden překrásný samec B.splendens... ale je to v souladu s přírodou?
Na druhou stranu, ono ani to naše krásné akvárko nemá moc společného s přírodou. Když jsem měl gupky v Zelené džungli v krásné zelené břečce, prosperovaly naprosto nejlépe, protože se to nejvíce podobalo jejich přírodnímu prostředí... ale pro většinu lidí to nebylo pěkné :-D Dodnes mi někteří estéti vytýkají, že jsem ty fotky neodstranil. Ale už to nebudu dále rozpitvávat. A souhlasím i s tím, že většina akvaristů nezná základy etologie svých chovanců a pak se diví, co jim to ty rybky v akva provádějí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 11:57 Muž LiborSprysl [9015] Re: malyLibor
Já vím, že se trochu dostávám mimo téma...ale trochu bych to poupravil...Takové výstavní akvárko, toliko se samci malawských tlamovců je přehlídkou barev zcela nekonfliktních ryb a funguje naprosto spolehlivě. Takže opět - je třeba rozlišovat! To je o té znalosti etologie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.07.2012 11:43 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: LiborSprysl
Je to napsané tvrdě, ale pravdivě. Já když slyším tyhle rady chovat jen samce, tak se mi otevírá kudla v kapse... a nejen u gupek tone
Vždyť to je proti přírodě, a my snad chceme prostřednictvím akvária dostat domů kousek přírody. Jenže u prvních akvárek je to těžké. Za děti často rozhodují rodiče, kteří navíc o rybičkách neví ani destinu toho, co jejich dítě, ale přesto věří radám podavače v akvaristice více než vlastnímu dítěti. Místo aby mu koupili slíbené akva, o kterém dítě ví, že by bylo vhodné, dají na radu podavače a koupí mu do začátku "něco malého, aby s tím nebylo tolik práce. Však když ho to bude bavit, tak se dá vždycky pořídit větší..". A tak začíná problém s malým, nevyhovujícím akvárkem, s udržením rovnováhy, s nákazou a úmrtími rybiček a následně znechucením z akvaristiky na celý život takového mladého člověka...
Ale to už jsme zas někde úplně jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   26.07.2012 04:24 Muž LiborSprysl [9015] Re: Maky29
Maky29 napsala: Ja tedy nejsem odbornik,ale nemuze to byt tim,ze ksyz mas jen samce,tak se mezi sebou perou a tenhle hold neni favorit na viteze?*
malyLibor [778] - Asie – Re: erika
To vypadá na nějakou bakteriální nákazu. Ale po třech dnech už je asi pozdě na radu.

Pravdu máte možná oba - ovšem Maky je v původu problému o kousek lépe bodovatelná. Tady mnoha často doporučovaný chov jen samců pávčat, (většinou to radí ti neznalí etologie ok v rámci toho, aby tazatel neměl v akváriu mladé), s sebou přináší jistá úskalí. Oni ti samci se mezi sebou ani snad neperou. Oni ve svém "šíleném" sexuálním pudu jdou po všem, co by mohlo být samicí a nepředpokládají, že se ocitli v klášteře. No protože takto honí samice, odrbou i samce. A tady se otevírá cesta zmiňované bakteriální nákaze poškozených ploutví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.07.2012 00:52 Žena Maky29 [20] - ŽivorodkyRe: erika
Ja tedy nejsem odbornik,ale nemuze to byt tim,ze ksyz mas jen samce,tak se mezi sebou perou a tenhle hold neni favorit na viteze?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.07.2012 00:30 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: erika
To vypadá na nějakou bakteriální nákazu. Ale po třech dnech už je asi pozdě na radu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 00:28 Leli – ...
je možne že samičky předstírají březost ? pokud byly moje 2 bez samce tak v pohode ted posledni tyden (jsou tam samci) se obevila skvrna březosti a vypadala na prasknuti takze mi bylo jasne ze to hraje, vyzkousela sem ji prehodit do vytiračky a ona ji skvrna za 2dny zmizela, mlade určitě nemá. nikdy sem nic podobneho nevidela tak se ptam ma s tim nekdo zkušenosti ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2012 18:57 erika
Ahoj. vím,že tenhle dotaz nemá co dočinění s rozmnožováním, ale potřebuju radu. Mám malé akvárko (do 20ti litrů). Mám 4 gupky (samce) a dnes jsem si všimla,že jedna z ničeho nic plave neustále hlavou dolů, používá jen boční ploutve a jakoby se komíhá. Také jsem si všimla, že ostatní gupky ji zobou do ocasu, už ho má skoro celý vyzobaný. Vůbec nevím čím to může být, poradíte někdo prosím? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2012 17:36 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: luzakovaeliska
Super. Gratuluji. Ať ti mladé rostou a dělají jen samou radost. A až budeš mít čas a chuť, tak si udělej prezentaci akvárka, rádi ji uvidíme a ty prcky taky, když se ti je podaří vyfotit. rybka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.07.2012 15:19 luzakovaeliska – Březí samička
Tak mi samička porodila v pátek - asi 17 mladých, ještě, že mě ráno napadlo jí dát do porodničky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2012 22:23 Vrtule Re: Hanzy
Díky, teď už je výměna bez šance :-(, takže buď ponechat pouze samce a vyčkat nebo v budoucnu dokoupit samičky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2012 22:20 Vrtule Re: koikapor
Děkuji za radu. Zatím to tedy ponechám takto a budu doufat, že v akva bude panovat mír a samci nebudou frustrovaní :-). Zatím pronásleduje samec gupky samici platy, tak uvidíme co bude dál...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.07.2012 21:33 Muž koikapor [163] - divoké živorodkyRe: Vrtule
ak by si nechcel tam mať aj odchov od gubiek tak by to mohlo aj fungovať ale lepšie by bolo nejaké rybky mozno aj odstranit, ale ako vravim, samice kupovať nemusis



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2012 21:32 Muž Hanzy [31] Re: Vrtule
No je toho dost. Zkusil bych je treba vymenit. Nechal bych jednoho nebo dva samce a zbytek samice...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2012 21:24 Vrtule Re: Hanzy
Takže nutností je dokoupit min. 5 samiček. Bojím se však přerybnění akvária. Mé rybí osazenstvo na 54l: 1 samec betta, 6 panceřníků skvr., 4 silver molly, 3 platy skvrnité var. Mickey Mouse + 5 samců gupek. Co myslíte? Díky za radu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.07.2012 21:23 Muž koikapor [163] - divoké živorodky
su aj akva ,kde su len same samce -aj 20 - 30 a panuje tam mier, takže by to malo fungovať bez problémov- aj vlastná skúsenosť
:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2012 21:11 Muž Hanzy [31] Re: Vrtule
Az dospejou, tak se spolu budou pravdepodobne rvat. Je mozne, ze se i pobijou. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2012 21:00 Vrtule – 5 samců gupek
Vlastním akva 54l, ve kterém mám 5 samců pavích oček bez jediné samice (spolu se samicemi plat skvrnitých a silver molly. Vím, že poměr by měl být 2 samice:1 samec, ale samice nebyly dostupné. Jaké mohou vzniknout problémy? Děkuji za odpověď :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2012 09:21 Leli – malyLibor
chudinka mala smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2012 11:55 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Leli
Tak to se pak nediv, že najednou porodila tolik.... musela se asi zbavit toho množství jiker, co měla v bříšku :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.07.2012 10:46 yenya Re: Leli
Hlavní je, že se domluvíme ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.07.2012 10:22 Leli – malyLibor , yenya
Tak to se omlouvám :) nerodila....byla bez samečka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.07.2012 09:36 yenya Re: malyLibor
Tak je aspoň znát, že věk souhlasí. Děti tady "dělají" filtr a do toho ťukám do PC. Je vidět, že nejsem ženská, nestíhám vše dohromady. sad Za ten příspěvek se omlouvám, moje chyba, nepochopil jsem. Kamaráde, dík za upozornění ano a jak píšeš, někdy jsou gupky aktivní, jak část "naší" populace :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2012 09:23 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: yenya
Hihi, přečti so to znovu... taky mi to nešlo do hlavy, ale když jsem si to přečetl asi 10x, tak mi to docvaklo :-) Má ji 3 roky, ale rodila poprvé, když měla rok, a to porodila těch 80 mladých :-D Někdy je to s tou češtinou trošku obtížnější, obzvlášť když to někdo napíše takhle skoro svazijsky :-D
Jinak ovšem souhlasím s tebou, že si Leli spíš prvních porodů nevšimla, protože obvykle gupka rodí poprvé mnohem dřív než v roce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2012 09:00 yenya Re: Leli
To byla bez samce? Nebo jsi to jen neviděla, možná. A tříletá, byť prvorodička, je také "stará mamka", ne? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2012 02:14 -
Mám jednu už 3 až 4 roky.Je síce už zhrbená,ale životaschopná a stále rodí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2012 23:25 Leli – yenya
Starší mamky ? :-D mám ji 3 roky a rodila poprve :) ......mela tak rok, je fakt že ted uz to tak v hojnem počtu není...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.07.2012 20:15 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: yenya
No, a taky záleží na tom, jaké máš gupky. Mívali jsme s tátou gupky, které měly sotva 20 mladých, zato hodně velkých a ihned po vykulení naprosto životaschopných.
Nyní chovám už asi 12 let green cobra. Tam jsou samičky skoro o polovinu větší, zato malé jsou úplní prckové, kteří chvíli po vykulení leží bezmocně mezi kamínky na dně... taková samička vysype i těch 80 mladých... ale přežije jich méně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2012 20:03 yenya Re: Leli
Starší "mamky" jich mají i přes 100 ks. Viz atlas:"Mohou se vyskytnou i velmi malé vrhy pouze s několika mláďaty, ale naopak nejsou vzácností i vrhy čítající více jak 100 kusů" ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2012 19:59 Leli – množení
jak to tak sleduju tak moje samička pavího očka je asi Rekordmanka.....pišete že mají tak okolo 30 - 40 mladych ale ja jich mela pres 80.... vypadala že každou chvilkou praskne ale prezila....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.07.2012 14:05 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: romant
Tak teď ti musím dát za pravdu. Spousta lidí péči o akva podceňuje. A taky spousta lidí vůbec nehledá informace. Mám kolegu v práci a ten furt kupuje ryby, ale jen podle jejich vzhledu. Vůbec ho nezajímá, jak se jmenují, pojmenovává je černoprdelka nebo červenohlávek a podobně, nemá žádné rostliny, jednou týdně vylije všechnu vodu, akva vyčistí kartáčem a zas tam vodu nalije a diví se, že mu ryby vydrží max měsíc a umřou. Já už s ním o akva raději nemluvím. Snažil jsem se mu poradit, ale on prostě poradit nechce. On chce nějaký prášek, který by se do akva hodil a ryby by byly zdravé.... Ach jo. Proto chválím každého začínajícího akvaristu, který sem přijde a začne se ptát. Ať má akva v jakémkoliv stavu, může se tu dozvědět informace a díky nim vše zlepšit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 13:57 R Muž romant [27982] Re: malyLibor
Tak zcela upřímě, ona je výměna vody velmi často podceňována a většina dotazujících, kteří mají problém s akváriem to prostě fláká a posléze zásobuje svými dotazy vlákna o nemocech ryb, řasách a podobných chuťovkách. Ten kdo chce mít, nebo má citlivější osádku to v drtivý většině pořeší tak nějak podobně jako Ty, že si vodu namíchá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 13:51 Tom Re: malyLibor
Mám 60litrové akvárium a v něm 12pavích oček a mám je rozdělené na samce a samičky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 13:49 Tom Re: malyLibor
Mě to tak říkaly v akvaristice když jsem si kupoval rybičky ale studánku mám asi 200m od baráku :) :-) a mám také dost rostlin takže se většina bakterií zachytí.Já nevím ale i když vyměním tak mám 23C vody palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 13:45 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: jamajcan
O vaší vodě mi povídej. Víťa Bosák v ní dělá tak nádherné krevetky, že to snad ani nelze popsat... někde tady má taky prezentaci, ale jaksi si nepamatuji jeho nickname.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 13:42 jamajcan
Zlatá naše voda! smvak.asp2.cz/… úv Podhradí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 13:40 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: romant
Pokud nemáš krevetky ani rybky citlivé na dusičnany, tak není problém. A tady u gupek by to taky neměl být problém. Spíše jde o to, aby si někdo nemyslel, že je to vhodné vždy a za všech okolností. Ve většině případů je měnění vody jak to píšeš v pořádku, ale mohou být i výjimky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 13:29 R Muž romant [27982] Re: malyLibor
Měním týdně 30-50% vody se vstupní hodnotou 50mg/l dusičnanů, je to studniční voda, takže ty hodnoty dusičnanů kolísají a jsou i vyšší, nikdy jsem žádnej problém neměl, ale je pravdou že nemám krevetky, ale v akvárku je rostlin docela dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 13:23 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: romant
Inu, já bych si tedy za sebe nedovedl představit měnit více než 30% vody. Ne tedy za vodu z mého vodovodu. Některé moje ryby a většinu krevetek by tak vysoký obsah dusičnanů dodaný najednou mohl zabít. Já osobně měním týdně max 20% objemu vody a to si dovolím jen proto, že vodu z vodovodu ještě míchám 1:2 s permeátem z reversní osmozy a že mám akva hustě zarostlá. V méně zarostlé nádrži by 50mg/l dusičnanů mohlo s osazenstvem pěkně zamávat.
Proto by bylo vhodné doplnit, že měnit více než 20% jen v případě, že dodáváme vodu z prověřeného a stále kontrolovaného zdroje a známe její vlastnosti. Ony i ty studánky dnes mohou obsahovat slušné množství dusičnanů a dalších látek od našich zemědělců.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 13:13 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Simona
ve dně se namnoží užitečné bakterie a budou část detritu rozkládat samy. Když budeš měnit jen část vody a pravidelně, třeba jednou týdně, bude v akvárku mnohem stabilnější prostředí. Navíc pokud nebudeš propírat dno mnohem líp v něm porostou rostliny. Jednou začas odkalit podle potřeby, tam kde nejsou rostliny a občas proprat filtr, ale jen trochu, ne ve studené vodě, protože v něm jsou taky bakterie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 13:08 R Muž romant [27982] Re: Simona
Dno odkalovačem, stěny stěrkou, či houbičkou, dolíváš vodu čerstvou, nevydejchanou, prostě vyvětráš. ;-)
Edit: rybicky.net/forum/4345
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 13:07 Simona
A jak se se teda odkaluje to mám normálně odebrat půlku akvarka a zase to tam dolít?Nebo jak vyčistím kamínky na dně nebo steny akvarka?,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.07.2012 13:05 R Muž romant [27982] Re: Simona
Týdně těch 30%, když je tak činěno pravidelně postačuje. Vyměnit polovinu i více akvária, tím se taky nic neskazí, ale měnit celý akvárko, to už mě příjde zbytečný. Je taky otázka o jaké akvárium se jedná, u spousty nádrží si to představit dovedu, ale pro běžnou údržbu domácí nádrže je to zbytečný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 13:01 Simona – odkalování
Koukám že se bavíte o odkalovaní. Já když čistím aqkvarko tak vyměním všechnu vodu ale ted když taky čtu že stačí 20-30% vody tak je to zbytečnost poradí mi někdo prosím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 12:41 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Tom
Závidím ti studánku s vodou. Ale měnit 45% denně je moc, moc a moc... tolik bych měnil jedině v případě nenadálé situace. Běžně stačí odkalit jednou týdně a vyměnit 25-30% vody. Ale nevím přesně, jak velké máš akvárko a kolik je v něm jakých rybek. Jiné je 50tilitrové akvárko se 30ti gupkama a jiné 50tilitrové akvárko se třiceti Boraras maculatus.
Já také stále ještě chovám gupky. A když jich je opravdu hodně, tak je prodávám po pětikoruruně (a nebo je dávám začátečníkům za kačku). Něco za ně chtít musím, protože toho, co je úplně zadarmo, si lidé neváží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 10:23 Tom – těhotenství
tak to jo to je dobře zvlášť když mám rybičky u topení a vodu mám 23°C
Jinak osvětlení mám z led diod,a to máš pravdu koupil jsem si 9rybiček 3samci a zbytek samičky.Filtr mám:Externí filtr Eheim Liberty 2040 snad mi poslouží dobře.
Odkaluji akvárium každý den odkalovacím zvonem,a taky každý den vyměním 45procent vody.Vodu odebírám ze studánky,vždy jí trochu ohřeji aby to nebyl pro ně šok.
Ale mám obavy že mi nějaké mláďata umřou a těhotné mám 3samičky.Ale když jich bude hodně tak co s tím?? palec ahoj
Ať se ti daří ať ti také ryby plavou ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [35] ...... 95

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 155807x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1728-pavi-ocko-gupka-rozmnozovani-odchov?od=1701