Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Substrát

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Substrát
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.12.2017 21:57 Maq Re: Kubaa
Určitě ne jen Na. V jílech a zeolitech mám zmatek, ale stejně nikdo nenapíše přesně, kolik čeho tam je. Jenom že je to úžasný.
Mohl by to být i proton, souhlasím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.12.2017 21:53 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Mohlo by to dát i atom vodíku. Fakt všechny fungují v Na cyklu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.12.2017 20:40 Maq Re: tonof
Můžu to vzít i hodně zjednodušeně.
Funguje to tak trochu jako iontoměnič. Něco za něco. Takže to "sebere" atom vápníku, ale musí za to něco dát - například dva atomy sodíku.
Naměříš nižší tvrdost (GH), protože tu tvoří vápník a hořčík, ale namísto nich tam máš o to víc sodíku. Ten tvrdost netvoří (a líp se v tom pere), ale rostliny ani ryby z toho žádný prospěch nemají. Kdyby se mohly vybrat, zůstaly by raději u toho vápníku a hořčíku.
=
A víte že ctibum měl těžký, takzvaný kruhový porod?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2017 18:12 Muž tonof [53] - RostlinyRe: Maq
Prosím,opíš ten proces so substrátmi podrobnejšie, aby sme to aj my záškoláci pochopili :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2017 21:48 Muž Tudy [330] - Krevetky
A šneky, ovšem s pečlivým výběrem druhů ;-)
rybicky.net/clanky/1055-plzi-v-akvariu-i
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.12.2017 21:46 Muž Jifi [675] Re: FilipF
Já bych tam dal krevetky. Ty oživí rostlinné akvárko. Když jsou krevetky samy v akvárku bez ryb, tak se chovají úplně jinak než v akvárku s rybami. A taky hnojí kytky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   07.12.2017 21:06 Maq Re: FilipF
FilipF napsal: bohužel jiná cenová kategorie. Co víc, mám docela tvrdou vodu
Nejlevnějším a nejspolehlivějším řešením tvrdé vody je reverzní osmóza.
Domnívám se, že ty "změkčující" substráty jsou s obsahem jílů nebo zeolitů, a tedy takzvaně změkčují vodu tak, že nahrazují kationty vápníku a hořčíku sodíkem. Takové změkčení je na jedno docela užitečné slovo, které mi romant zakázal používat... ale fakt by se hodilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.12.2017 20:06 R Muž romant [27987] Re: FilipF
Tak když chceš rostlinný akvo téměř bez ryb, hnojení do vodního sloupce tě zřejmě nemine, potom je jedno jaký to dno bude a i ten "obyčejný" doporučovaný písek bude dobrou volbou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2017 19:42 FilipF Re: Maq
Když já bych chtěl spíše rostlinné akvárko, možná úplně bez ryb a nebo jen jedno hejno rybek. Teď jsem měl nějaké vysoké Ludwigie a Anubiasy (zděděné akvárko) a ani jedna rostlina se mi nelíbila. Takže zkusím kobercové a nízké rostliny a tam je údajně lepší substrát než písek s výživou. Kuličky/tyčinky by se do plochy dávkovaly hůř a možná bych zaplatil ještě víc, než za substrát. A taky bych moc rád substrát, který mají rády krevetky :-) Kolega má v práci krevetkárium a použil Black soil, ale to je bohužel jiná cenová kategorie. Co víc, mám docela tvrdou vodu a "japonské" substráty tvrdost snižují. Zdá se, že cenově je Platinum asi bezkonkurenční. Ještě počkám na reakci z amazonu, kde mají Flourite Black za +- 50 Kč/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   07.12.2017 10:03 Maq Re: FilipF
Dej čistý křemičitý písek, pod to čistý křemičitý písek a nahoru čistý křemičitý písek.
K tomu je možný tzv. romantův dodatek: Semtam jílovou kuličku do dna, hlavně pod rostliny, od kterých očekáváš mohutný vzrůst.
ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 23:05 FilipF Re: FilipF
Tak si odpovím sám - nebrat. Časem se rozpadá a silně zanáší filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 22:14 FilipF – H.E.L.P Advanced Soil
Ahoj,
zase řeším ten substrát :-) Čekám, až bude skladem Platinum Soil. Celkově se mi zdá nejlepší poměr cena/výkon z "těžkých" černých výživných substrátů. Měl jsem původně v plánu Manado nebo Unisoil s nějakým výživným substrátem, ale ani trochu se mi nelíbí barva a navíc moc nedrží kopečky. Jak tak čekám na ten Platinum soil, tak jsem se hrabal na youtube a různých fórech a našel jsem docela zajímavý substrát - H.E.L.P Advanced Soil. Vypadá podobně jak japonské substráty a na allegru ho mají v 8 litrovém balení za 400 Kč (běžně 600 - 700). Slyšeli jste o něm něco a nebo případně ho třeba i máte v akvárku?

www.youtube.com/…

www.aquael.com.pl/…

Na videu se v substrátu hrabe pinzetou a není to takový lehký superporézní "sníh".

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.11.2017 23:51 Maq Re: Peťule
Anthrax napsal: Ne každý upgrade vede ke reálnému zlepšení.
Hlavně od jílových kuliček, nebo nedej bože výživného substrátu, neočekávej urychlení záběhu. Záběh je komplexní proces, do jisté míry záhadný, a dávat rostlinám hojnost "papání" většinou není to pravé.
=
Mám pochyby o tom, zda porézní substráty jsou pro nitrifikační bakterie až taková výhra. Ty bakterie nepotřebují póry, potřebují plochu a kyslík a tmu. Póry sice zvětší tu plochu, ale kyslíku v nich asi moc nebude; dno není filtr, kde ženeme vodu čerpadlem.
=
Na "plavající" substrát se mi osvědčilo následující: Nalít jen trochu vody a den dva počkat. Voda do těch pórů vzlíná, a to udělá náramný rozdíl. Když se na to pak opravdu nalije voda, neplave skoro nic. (Samozřejmě záleží na materiálu, ale já jsem pracoval i se superlehkým perlitem, a když se mu dá takhle čas, nakonec neplave ani ten.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 23:20 R Muž Anthrax [4762] Re: Tudy
Tak to je pravda. Ale já se snažím držet zásady: "funguje to, tak se do toho nes.., tedy nestrkej do toho ruce". Ne každý upgrade vede ke reálnému zlepšení. Obšas je to spíš naopak. ;-)

Prosím OT.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.11.2017 23:01 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Peťule
Pro urychlení zájezdu použij růžkatec, salvinii a podobné rychle rostoucí plevele. Ty nekoření.
Kořenící rostliny většinou potřebují čas než se jim rozrostou kořeny a až pak vysazují více listů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 23:00 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Anthrax, Peťule
Anthrax: jo to jde taky, ale člověk nemá nikdy dost, pořád chce něco zlepšovat, upgradovat apod. :)
Peťule: třeba tyto, jen dej pozor, ať je při odkalování nevyhrabeš, kalí pak vodu
www.rataj-spk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 22:53 Žena Peťule [3] Re: Tudy
Mohl bys mi prosím poradit, jaké jílové kuličky? Já bych to nové akva potřebovala mít co nejrychleji zajeté, abych do něj mohla přestěhovat osazenstvo co nejdříve..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 22:53 R Muž Anthrax [4762] Re: Tudy
Je tu ještě třetí možnost. Nehnojit do vodního sloupce a nic nikam nevkládat. Hnojit jen krmením a výměnama vody. Taky to jde. ;-) Předpokladem jsou nenáročné kytky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 22:51 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Peťule
U mě moc nedrží tvar, ale mám ryby co se motají po dně a i trochu v něm ryjí. Pokud chceš terasy, asi je budeš muset nějak vyztužit.
Pálený jíl bude pro rostliny lepší než ten černý písek, ale rozdíl určitě není velký. Pokud se ti ten černý líbí víc, klidně ho kup.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 22:48 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Peťule
Živiny tomu chybí, je to inert. Takže jsou v zásadě 2 možnosti: postupně a opatrně hnojit do vodního sloupce nebo vložit do dna např. jílové kuličky. Když budeš mít rybky, tak časem se dno prohnojí od nich. Ve své nádrži jsem do dna nehnojil nikdy a rostlinám se daří.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 22:46 Žena Peťule [3] Re: NHKG
Skvěle, děkuji ;-) A ještě se zeptám, drží to dno dobře? Resp.jestli ho do půl roku nebudu mít úplně rovné? Chtěla bych si vytvořit nějaké kopečky... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 22:44 Žena Peťule [3] Re: Tudy
Nevypadá to vůbec zle. Když jsem ale tak pročítala, vyčetla jsem, že lepší jsou pálené jíly kvůli živinám a bakteriím. Je to tak nebo jsem to špatně pochopila?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 22:39 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Peťule
A co toto? Podobný mám už víc jak 2 roky a vůbec si nemohu stěžovat, na údržbu super a vypadá dobře. Rostliny si také nestěžují, žádné ostré hrany, mám tam 3. rokem skupinu Panciků bez jediného úhynu a tyhle potvůrky jsou na kvalitu dna citlivé.
www.sklorex-akvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 22:38 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Peťule
JBL Manado až na cenu super. Se sazením kytek pokud ho je dost velká vrstva není problém. Měl jsem z něj dno vysoké jen 1 až 1,5cm a to bylo hodně málo.
Samozřejmě jako většinu substrátů je to potřeba před použitím trochu proprat od prachu, ale neplavalo skoro nic. A nejsou to kuličky, přijde mi to tvarem spíše jako malé granulky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 22:32 Žena Peťule [3]
Tak kvůli té ostrosti do Volcana nejdu. Hodně jsem si četla i o Liaporu a prý strašně plave a hůř se s ním manipuluje (ovšem co je na tom pravdy, nevím). U Terramolu se mi moc nelíbí barva. Takže jsem koukala ještě po něčem a zaujal mě JBL Manado a ADA Aqua soil Amazonia. Máte s nimi někdo zkušenosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2017 18:52 Žena petulinakk [2016] Re: Peťule
Zkus vybírat také podle osazenstva, přecejen ty pálené jíly jsou hladké kuličky, drcená láva holt může poškrábat... barvu má ale opravdu luxusní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2017 17:49 Žena Peťule [3] Re: petulinakk
Moc dekuju :-) Tak ted premyslim mezi terramolem, liaporem a tim Volcanem. U toho Volcana se mi libi ta tmava cerna barva..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.10.2017 13:51 Žena petulinakk [2016] Re: Peťule
Peťule napsala: Tak pak poreferuj, jak vypadá to Volcano.. ;-)

Tak dneska dorazil substrát Volcano Black, dávám první dojmy jak jsem slíbila.

Barva je pěkná, opravdu temně černá, žádná tmavě šedivá... občas je nějaké zrno světlejší nebo i rezavé, ale to celkovou atraktivitu nesnižuje, naopak.
Je samořejmě ostřejší (i když ne tak moc jak jsem čekala), umím si představit že při nějakém větším rytí snadno poškrábe sklo. Pro ryby co bagrují ve dnu tedy nee, ale osobně bych na něj třeba krevetky klidně dala. Je v něm dost prachu, propláchnutí nutné.
Mně se líbí moc, tak jen doufám že i po delší době budu mít pořád stejně dobrý dojem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2017 05:34 R Muž afc1886 [14681] Re: petulinakk
Liapor je více hnědý.
Terramol- rybicky.net/fotogalerie.php…
Liapor- rybicky.net/nadrz/23122/145.jpg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:42 Žena petulinakk [2016] Re: romant
Vypadá to obdobně...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:41 R Muž romant [27987] Re: petulinakk
Tak to je podle mě subjektivní záležitost, tady pto názornost jedna prezentace s terramolem. rybicky.net/nadrze/22691
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:38 Žena petulinakk [2016] Re: romant
Ten jsem zatím nezkoušela :-) ale myslím že je terramol ještě o fous světlejší než liapor ne?
Škoda že žádný těch pálených jílů není tmavě hnědé nebo černé barvy... proto jsem se odhodlala vyzkoušet ten Volcano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:33 R Muž romant [27987] Re: petulinakk
A právě proto, že je poměrně lehký, jsem sem dal odkaz na ten Terramol, pracuje se s ním daleko lépe, zalití vodou postačuje k tomu, aby zůstal na dně a neplaval. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:31 Žena petulinakk [2016] Re: Peťule
Mělo tam být 50litrů, ne 50kg, omlouvám se za překlep... je poměrně lehký :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:30 Žena Peťule [3] Re: romant
Super, takže jen jílové dno nic víc. A ještě jeden hloupý dotaz.. Jak docílím toho, abych v tom akvárku měla z toho dna jakoby kopce? To dám na nějaké místo třeba 20cm vrstvu substrátu, kterou pak osázím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:28 Žena Peťule [3] Re: petulinakk
50kg je fakt dost, ale kouknu na něj taky. Tak pak poreferuj, jak vypadá to Volcano.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:24 R Muž romant [27987] Re: Peťule
Já tzv. zásobní substráty nepoužívám, z mého hlediska to jsou pouze krátkodobě použitelné věci a je třeba s nima umět pracovat, já preferuji vyhnojené dno na bázi jílových základů, tedy něčeho co je relativně bezpečné z hlediska přehnojení a to tím, že jsou živiny tzv. uzamčeny ve dně a jsou uvolňovány postupně. Ano, samozřejmě že se to dá použít do akvária, jinak bych sem ten odkaz nedal. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:21 R Muž afc1886 [14681] Re: Peťule
Vůbec to není nutné a začátečníkovi bych ho nedoporučoval používat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:20 Žena petulinakk [2016] Re: petulinakk
Mám v akvárku o ploše dna 80x35cm 17kg flexiobkladů, a sneslo by to i víc.

V Hornbachu prodávají třeba liapor jemné frakce za 150kč, ale je toho 50litrový pytel, takže pak to můžeš bud rozdat, nebo pořídit akvárek víc, nebo hodně kytek, nebo postavit dům :-D

Ten Volcano mám objednaný, můžu pak poreferovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:18 Žena Peťule [3] Re: romant
A to se dá dát do akvárka? Raději bych teda černý. A ještě se zeptám, je nutné dávat i ten zásobní (nebo jak se tomu říká) substrát?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:17 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Peťule
Ono se ti to časem sesype. Ale průměr je 6cm, těch 20 litrů ti bude stačit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:15 R Muž romant [27987] Re: Peťule
Z pálených jílů třeba toto www.bonequip.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:13 Žena Peťule [3] Re: NHKG
Myslela jsem tak 2 cm vpředu a 10 cm vzadu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:12 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Peťule
Jak vysoké dno chceš? Ale 20 litrů ti bude bohatě stačit!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:10 Žena Peťule [3] Re: afc1886
Děkuji, velmi užitečné ;-) Jen mi vyšlo 23l, to je nějak moc ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:09 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Peťule
Pálený jíl od Rataje: www.rataj-spk.cz/…
Jsou na to rozporuplné reakce. Většina lidí psala, že je to OK, ale už jsem viděl někoho psát, že se mu to po pár letech rozpadlo.
Vezmi radši 2 balení. Uvidíš kolik toho nakonec nasypeš. Je to potřeba proprat!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:05 Žena Peťule [3]
Aha, já si chci právě všechno objednat najednou u Rataje včetně akvária. Bohužel jsem tam klasický pálený jíl nenašla.. Kouknu tedy jinam. Díky moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:05 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: Peťule
Vzorec: vezmi půdorys v decimetrech, vynásob jeden rozměr druhým a pak vynásob průměrnou výškou dna. Jestliže budeš mít vepředu 5 cm (0.5 dm) a vzadu třeba 8 cm (0.8 dm), pak je průměr 6.5 cm, tedy 0.65 dm.

Výsledek: 8 × 3 × 0.65 = 15.6 litrů substrátu (za předpokladu, že těch 30 čísel je rozměr půdorysu a ne výška akvária).

Ke zbytku se moc nevyjádřím, používám totiž černý křemičitý písek frakce 1 - 2 mm a pod tím trocha zásobního substrátu Diversa NutriPlant (nemám zrovna pocit, že by tam k něčemu byl, maximálně špiní vodu při protrhávání).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 22:03 R Muž afc1886 [14681] Re: Peťule
Aby ti příště nevycházely šílené numera. ;-)
www.akvamalawi.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.10.2017 22:01 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Peťule
Za mě velmi špatné řešení. Ale třeba to někomu vyhovuje.
Proč si sypat bordel do akvária v podobě starého dna? A ten Volcano black vypadá ostře.
Jsem zastáncem jen jednoho typu dna. Buď písek nebo pálený jíl.
Pálený jíl mi přijde lepší, ale vyjde trochu dráž a není vhodný pokud plánuješ ryby co rády ryjí ve dně jako jsou pancéřníčci.

Dno se dává většinou cca 5cm vysoké, takže potřebuješ: 0,5*8*3=12 litrů

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 21 22

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 26134x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15926-substrat?od=401