Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Substrát

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
Substrát
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2016 15:17 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: afc1886
Děkuji, děkuji, chce mít hodně zarostlé akva,podobně jak naši stávající 60tku, takže živin hodně :) Vybírali jsme si substráty s pozvolným uvolňováním, takže snad překrmení akva nehrozí :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2016 13:18 R Muž afc1886 [14682] Re: sonetka
Tak já myslím,že záleží,jakým směrem se to akva bude ubírat.Jestli budeš potom hnojit do vodního sloupce,tak bych pod dno toho tolik nedával.Ještě když chceš dno z páleného jílu,tak bych dal buď Jbl aquabasic plus,nebo osmocote.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2016 13:05 nerf Re: sonetka
Kdepak, já nejsem žádný pán majstr. Ani doporučení žádné nemůžu dát. Trochu mi přijde, aby jste se pak nepotýkala s nadbytkem živin, ale je to čistě můj subjektivní pocit bez jakýchkoliv objektivně podložených reálných faktů. Označte můj původní příspěvek jako "off topic" a ostatně asi i tento.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2016 12:53 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: lap
A jaké je teda doporučení? pán majstr? asi vám to nějak vypadlo coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2016 12:46 nerf Re: sonetka
"JBL Florapol + ADA Bacter 100 + 1cm vrstva starého dna a na to pálený jíl" - solidní mišmaš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2016 12:37 Žena sonetka [136] - Živorodky – Zásobní substrát
Budeme zakládat nové akva o objemu 250l - 100x50x50 a začínáme si vše pomalu skládat na papíru. Dno je je jasná volba - skladba bude z páleného jílů, protože ten se nám osvědčil, otázka je co za obohacený substrát po rychlejší rozjezd akvárka použít?
Byl nám doporučen základní substrát JBL Florapol + ADA Bacter 100 + 1cm vrstva starého dna a na to pálený jíl. Jaké máte zkušenosi s obohacenými substráty?
Kobercovky plánujeme určitě + další kytky dle vkusu:)
Děkují

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2016 16:11 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vlada13
Speciální substrát do 2x1m ti nedoporučuji to je spíše pro menší akvária pro aquascaping. Vypěstovat, vyfotit, vyhodit a začít znovu. Nechtělo by se ti asi po pár letech vyměňovat dno protože ten spodek může začít dělat problémy třeba jen při přesazování. Po pár letech provozu budeš mít i pískové dno dostatečně prohnojené a stejně většinou stačí hnojit do vodního sloupce.
www.bazenovachemiepraha.cz/…
www.sandsystem.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2016 17:21 Muž Sstevo [2] - akvarium ako v amazonke
podle teho ake mas rastliny? Inac bych tam dal substrat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 22:37 pato
Ahojchcell bi som sa spitat co je vhodnejsie do akvaria substrat alebo piesok ?
V akvam mam zive rastlinky :-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 18:36 vlada13 – Flora AquaPlants
Ahoj,

zajímalo by mě jestli tu mezi vámi není někdo s dlouhodobějšími zkušenostmi s dvouvrstvým dnem - Flora AquaPlants a na tom lehký substrát z páleného jílu, v mém případe Profi Soil. Chystám se teď zakládat nádrž o půdorysu 2x1m, tudíž každá chyba bude dost bolet - rozhodně nechci v tomto objemu nádrž předělávat znovu za měsíc. Zatím jsem vždzcky hnojil jenom do vody, takže jakýkoliv tip se hodí.

Napadlo mě dát mezi obě vrstvy síťovinu např. www.milmar.cz/…. Zkoušel někdo ?

Další věc co mě napadla je jestli by nešlo použít půdní filtr (jen stočenou hadici s dirkami) k doplňování granulovaného hnojiva do dna. Při výměně hnojiva bych obsah hadice vypumpoval a naplnil novou náplní (cosi se stejnou hustotou jako Osmocote rozmíchaného s Osmocote kvuli rovnomernemu rozmisteni hnojiva pokud bude třeba). Otázka je, zda hnojivo bude dostatecně rychle difundovat skrz dírky v hadici do substrátu a potom do vody. Ví někdo ? Udělal bych i experiment, jenom nevím, kde sehnat čistý křemičitý písek potřebné (nízké) frakce.


V.


Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 19:33 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: stavros
viem o čom hovoríš, no pri týchto substrátoch je tendencia zarovnávania sa dna, slimáky, pri pohybe ho dosť dokážu narúšať, prúdenie vody nepatrne taktiež, aspon u mna je to pozorovateľné časom
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 18:21 Muž stavros [0]
Smyslem bylo udělat svah zprava doleva. Ale vzhledem ke konzistenci Liaporu, je to nereálné. Je to lehké jak pírko a i když se vrstva může zdát "dostatečná" na sázení kytek mi to přijde málo. Kytku dám až na dno a hned frčí nahoru, chce to veeeelikou jemnost a trpělivost ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 16:04 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: afc1886
Substrátu tam máš akurát..asi by aj stačilo :-), možno len nejaký litrík by som doplnil na ľavej strane
Edit: Romant ma predbehol potlesk pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 15:53 R Muž romant [27987] Re: stavros
Podle té druhé fotky bych si i myslel, že už tam dalšího substrátu přidávati nebude třeba. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 15:51 R Muž afc1886 [14682]
Nejdůležitější je používat při sázení pinzetu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 15:25 Muž stavros [0]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak tady jsou průběžné stavy ... první fotka po prvním napuštění již propraného "převařeného" a druha fotka po odlovení všeho plovoucího ... Pro dnešek končím od zítřka měním vodu a pak se uvidí ...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 14:57 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: Mislow
každý názor, návrh, rada sa zíde to, že človek niečo nepoužíva, neznamená, že nemôže mať nejakú radu nad zlato ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 14:50 Muž Mislow [304] – Re: deCORF.OBRAEN
Ja od lehkych substratu davam ruce pryc, max. tak zivny substrat pod peknou vrstvu sterku ci pisku. :-D Nicmene chapu i vyhody liaporu, i kdyz ho nepouzivam a ani nic podobneho, krom uz zminenych zivnych substratu pod pisek. :-) ... a uz nebudu plevelit vlakno ... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 14:31 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: stavros
na začiatku som ja do AquaClay dával tiež nerezové Horácomatky, no časom to už rastliny držalo.. treba dostatočne hlboko rastlinu posadiť a je to ok..ale začiatky boli skôr o sklamaní, za tie peniaze to nechcelo držať, premývanie v sprchovacom kúte bolo katastrofa, človek skôr musel dávať pozor, aby nezapchal sifón atd..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 14:00 Muž stavros [0] Re: deCORF.OBRAEN
takže cesta Horácomatek? nebo kameny na zatížení? Fakt stačí jemně projet rukou okolo a hned se to rozvíří ... no je to fakt neuvěřitelně lehoučký.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 13:19 Muž stavros [0] Re: afc1886
no to máš pravdu ted jsem zkusil tam posadit liliovníček a on mi hned vyplaval ... no bude to legranda jdu na to :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 13:18 Muž stavros [0] Re: stavros
jinak prvotní poměr byl cca. 40% po přelití a zchlazení padnul dolu a 60% plavalo nahore tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 13:18 R Muž afc1886 [14682]
Tak rostlinky se zpočátku špatně udržují v liaporu,ale když už je kořen rostlinky větší,tak není problém.A z počátku tam nebudou rybičky,tak mají čas zakořenit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 13:15 Muž stavros [0] Re: afc1886
aaaha smich takže asi není co řešit, to bych se načekal ... no budu muset ženu přesvědčit, že s tím tentokrát žádný bordel v koupelně nenadělám ... no to bude parádní úkol ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 13:12 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: afc1886
klesne s božiou pomocou, ale v akva bude tak lahký, že rastliny v nou neudržia a dno bude nestabilné, čiže tudy cesta nevede.. ano pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 13:03 R Muž afc1886 [14682]
Ani po týdnu toho moc neklesne ;-) Já mám ve 2 soudcích s vodou nepotopený liapor sem tam s něma zatřepu a už asi 3 měsíce mi pomalinku klesá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 12:54 Muž stavros [0] Re: afc1886
:) asi jsem udělal jednu zásadní chybu v tom, že jsem si akva připravil před týdnem. Liapor spařil a zchladil a pak nasypal do akva a dal jen trochu vody (aby se mi kytičky hezky sázely :-D ) Ale za ten týden se to asi částečně vypařilo a nabralo vzduch, což se teď projevilo v celé své kráse :)

No zkusim vylovit co plave, dát to do kýble a čekat týden. Hlavne aby rostlinky měly vodu a světlo, jinak by to asi neustály.

Mimochodem opakující proces s vroucí vodou podruhé jsem zkusil naprosto bezvýsledné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 12:48 R Muž afc1886 [14682] Re: stavros
I přes to chlazení ti všechno neklesne.Já ho házel do vaničky a který se nepotopil jsem siťkou vytáhl ven a použil k pokojovým rostlinám.Do akva jsem dával jen ten co se potopil.Vytáhni z akva ten nepotopený a buď opakuj proces vaření a chlazení,čím stejně moc dalšího nepotopíš,nebo kup další pytel a bez vaření šup s ním do vaničky a co klesne použij do akva.Pytel je levný a než trávit čas v kuchyni a slibovat manželce perfektní úklid,to raději cesta do hornbachu. :) Vím je to teď otrava,potom sázení je taky opruz,ale nakonec budeš spokojený. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 12:32 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: stavros
rybicky.net/clanky/1369-liapor-me-prvni-zkusenosti-ii-po-6-mesicich
rybicky.net/forum/16474--liapor-vs-aquaclay-ground-
skús poštudovať články kde sa Liaporu viac venujú, osobne nemám skúsenosti s ním, používam AquaClay
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 12:26 Muž stavros [0] Re: deCORF.OBRAEN
Přesně tak, dle místních rad, jsem poctivě všechen přelíval vroucí vodou a pak prudce schladil.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 12:25 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: stavros
Ten Liapor si nejako aj premýval? Zaliatim horúcou vodou pomáha vo väčšine prípadov , aby značná časť liaporu skor klesla na dno.
Edit: nikdy 100% liaporu neklesne na dno tak ako to je aj v prípade iných substrátov napr. AquaClay od Rataja
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2015 12:21 Muž stavros [0] – Liaporem na hladině vs. zasazené rostlinky
Fotka k příspěvku Poprosím o radu, založil jsem druhé akva 180ku viz. prezentace, a po zdejších ohlasech jsem zvolil Liapor na dno s trochou Osmocote do začátku pro rostlinky. I když jsem věděl že plave, tak mě to množství teď překvapilo. Dneska jsem koupil rostlinky osázel je a dolil vodu do pulky akva. Liapor se zvednul a vytvořil na povrchu souvislou vrstvu, světlu neprostupnou (viz. přiložené foto). Realně se bojim o rostlinky. některé plavou na povrchu, některé zůstaly u dna ty co jsem zasadil až naspod. Co teď? Radši je všechny vyškubat a nechat plavat na povrchu, nebo to pár dni vydrží ve tmě? Nebo je přendat do malé 60ky a nechat plavat na povrchu, ale blízko zářivek a zastíní tím rostlinkám v nádrži :(. Jak z toho ven?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2015 17:07 Muž John [16] – H.E.L.P advanced soil
Fotka k příspěvku Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s tímto substrátem?
www.aquael.pl/…
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 17:44 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: romant
Díky, akvárium jsem založil, zatím parametry vody jsou ok, provádím výměnu vody 30 až 50% denně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 16:46 R Muž romant [27987] Re: Dimi
Tu hroznou věc neřeš a akvo normálně založ. Tobě tam Nka poletí nahoru tak jako tak. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 11:48 Muž ludvik [1082] Re: Dimi
Existují brutální metody záběhu akvária za pomoci moči :-) Ale jinak si netroufám radit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2015 15:48 Muž John [16] Re: Marcel G
Marcel G napsal: ludvik napsal:

Jinak přidávání hnojiva do substrátů jako ADA nemá podle mě valného smyslu. Pokud chci dobře vyhnojené dno s dlouhodobě se uvolňujícími živinami, rozhodně bych nevyhazoval peníze za ADA a spol. Jaký má smysl utrácet za "extra naživený" substrát, do kterého si pak nacpu vlastní hnojivo (jakoby tam původně žádné nebylo)? Proč potom utrácím za výživný substrát? To si můžu rovnou koupit 10x levnější "nevýživný" substrát, a doplnit do něj vlastní hnojivo (Osmocote).

Ahoj, mockrát děkuji za odpovědi, které zde píšeš. Můžu mít také otázku na všechny. Když bych chtěl pěstovat kobercovky, bude lepší nějaký výživný substrát a nebo flexiobklady s podkladem z rašeliny. Bojím se, že tak malé kořínky neprorostou až dolů. Mockrát děkuji za odpověd :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2015 11:17 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Dimi
to musíš zvážit, jestli chceš přebytek dusíku, nebo přijít o živiny v substrátu. Já bych to lehce opláchl.
Ale počkej na vyjádření ostatních. Je to jen můj názor, který nemusí být správný, jsou tady zkušenější ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2015 09:42 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: KarlosS
Děkuji a ty 3-4 litry substrátu (Amazonia+PowerSand) co jsem odstranil, můžu vrátit do akvária zpátky po oplachnutí nebo radši ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2015 09:18 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Dimi
zaběhlej fitr si s tím poradí. Živočichy budeš muset nasadit později, ideální je test na amoniak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2015 08:24 Muž Svoboda777 [4] - Rostliny – Kočka počurala substrát
Dobrý den, stala se mi hrozná věc. Připravoval jsem akvárium se substrátem ADA Amazonia a dnes ráno mi do akvárku vlezla čiča a počurala do rohu. Ovšem, že moč se nasala do substratu až do dna, odstranil jsem většinu nasaklého substrátu a teď přemyšlím jestli se nevyplátí ho vyměnit celý, neboť susbtrát do sebe rychle nasává tekutiny a moč může tak stejně zůstat. Poradíte mi prosím co teď s tím? Stálo to hodně peněz :/ Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.09.2015 08:07 Marcel G Re: Mickey
Mickey napsal: mám trochu poznatků ohledně těchto substrátu.
Já substrát ADA Aqua Soil Amazonia New používám už několik let. Bláto se z něj rozhodně nestane, pokud s ním nebudeš zacházet opravdu brutálně (například neustále ho zdusávat těžkými kameny). Jelikož je to sušená (možná částečně pálená) hlína, tak se z něj třením granulí o sebe bude nějaká hlína drolit, takže ve spodních vrstvách se ti bude časem hromadit nějaký kal, ale bláto se ti z toho nestane (alespoň já jsem za ty zhruba 3 roky nic takového nezaregistroval). Rovněž nevím nic o tom, že by s ním hodnoty vody nějak dramaticky kolísaly (pokud už je zaběhnutý). Naopak, čím je starší, tím méně s parametry vody hýbe. K citlivým krevetkám rozhodně není vhodný. Tento substrát je určen pro rostlinná akvária. Citlivé krevetky potřebují extrémně měkkou a kyselou vodu chudou na živiny, která je pro pěstování rostlin většinou nevhodná. Jaký má potom smysl používat v této situaci "výživný" substrát (když nebude mít, co vyživovat). U méně citlivých krevetek (které snesou trošku vyšší koncentrace živin => vodivost) může mít jeho použití smysl.

PS: "Fulvic" znamená s největší pravděpodobností fulvokyseliny, což je jedna z humusových látek (podobně jako huminové kyseliny a huminy). Prakticky všechny jílovité substráty budou obsahovat nějaké procento organických látek (humusu), a tudíž i nějaké huminové nebo fulvové kyseliny (vč. ADA Aqua Soil nebo "zeminy/substrátu pro vodní rostliny" od firmy Rašelina.cz či Agro CS).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2015 23:33 Muž Mickey [6] Re: Marcel G
Trochu vám vstoupim do debaty, mám trochu poznatků ohledně těchto substrátu.

Substrát ADA mám v krevetáriích, po zakoupení jsem zjstil co je to zač a zklamal mě když jsem zjistil že s toho bude bláto, je údajně tak na dva roky(naivně jsem myslel že to bude něco jako Rataj aquaclay). Co nastane po těch dvou letech? Substrát bude pro osazenstvo (Caridina CRS, Red bee) nestabilní v kolísání hodnot a bude ho potřeba nahradit novým? Např. starý odsát a mít připravený zaběhlý nový a doplnit ho rovněž hadicí nazpět. Nebo by ho stačilo třeba propláchnout od nejemnějších nečistot?

Loni jsem zkusil emerzní test pěstování rostlin v akva 100x40x50, voda po květníky a substrát pro vondí rostliny+to vše je v křemičitém písku cca 5cm. Rostliny si celkem rostou a dokonce prosperuje testovací paví očko. ADA je vlastně hlína, těď zkouším pro Taiwan krevetky substrát Benibachi(obdoba ADA) a ten mám v sobě nějakou přísadu Fulvic. To ani netuším co je zač :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2015 21:22 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jifi
Můžu vědět kolik ti je let, abych byl v obraze. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2015 21:01 Muž Jifi [675] Re: vaaclav
Opravdu nechápu tvoji poznámku. Křemen se nachází jinde než vápenec. Jak se může vápenec přimíchat do křemene?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   19.09.2015 10:07 Marcel G Re: ludvik
Fotka k příspěvku ludvik napsal: Tvé poznatky nejsem schopen moc rozporovat, ovšem alkalitu mi nejspíš zvyšuje ... Ale technicky se ty tobolky do toho blátíčka dávají děsně špatně.
Mluvil jsem o kationtové "výměnné" kapacitě, což znamená, že tento proces může probíhat v obou směrech. Koloidní půdní částice (humus) mají na svém jádru (kostře) spoustu kyrboxylových skupin (COO-) a hydroxidů (OH-) [viz obrázek], na něž jsou původně navázány kyselé kationty vodíku (H+). Když se tyto půdní částice dostanou do vody, kde je hodně vápníku a hořčíku, tak se z nich vyváže (uvolní) kyselý vodík a na jeho místo se okamžitě navážou ionty vápníku a hořčíku. Tím dojde k okyselení vody (zvýší se koncentrace H+ v okolní vodě) a snížení tvrdosti (v okolní vodě klesne koncentrace Ca/Mg+2, protože tyto ionty se navážou na negativně nabité půdní částice). Tento proces můžete pozorovat i u rašeliny, která obsahuje spoustu huminových látek. Teoreticky je ale samozřejmě možné, aby tato reakce probíhala i opačně (budou-li v akváriu panovat opačné podmínky). K tomu ale může dojít pouze v případě, že už bude substrát ADA těmi ionty vápníku a hořčíku nasycený (a když už nebude v substrátu docházet k rozkladu většího množství organických látek = humusu) ... teprve pak je může uvolňovat do vody a na jejich místo přijímat opět vodík (v takovém případě bude klesat kyselost a stoupat zásaditost vody, a zároveň bude stoupat i její tvrdost). Závisí tedy na tom, kde bude více H+ vs. Ca/Mg+2 => zda ve vodě nebo substrátu, a jak velké množství organické složky (humusu) bude daný substrát (ještě) obsahovat. K této výměně iontů bude docházet, dokud se neustaví rovnováha mezi množstvím živin v substrátu a ve vodě (což samozřejmě naruší každá výměna vody).

Jinak přidávání hnojiva do substrátů jako ADA nemá podle mě valného smyslu. Pokud chci dobře vyhnojené dno s dlouhodobě se uvolňujícími živinami, rozhodně bych nevyhazoval peníze za ADA a spol. Jaký má smysl utrácet za "extra naživený" substrát, do kterého si pak nacpu vlastní hnojivo (jakoby tam původně žádné nebylo)? Proč potom utrácím za výživný substrát? To si můžu rovnou koupit 10x levnější "nevýživný" substrát, a doplnit do něj vlastní hnojivo (Osmocote).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2015 09:11 Muž ludvik [1082] Re: Marcel G
V malém mám ADA substrát. Tvé poznatky nejsem schopen moc rozporovat, ovšem alkalitu mi nejspíš zvyšuje. Nevím jaký na to mají vliv Seiru stone v kombinaci s CO2, ale tvrdost je o něco větší než ve velkém akváriu (tam je barvený písek a není seiru), ale alkalita je okolo 8 (dvounásobek), přijde mi to jako znatelný rozdíl do plusu (je i proti kohoutkové vodě). Okyselení je možné taky, bublat mi na žlutý dropchecker stačí strašně málo. To je ovšem subjektivní, exaktně jsem to nezkoušel a neměřil.

A jo ... po zalití vodou vyskočí amoniak do nebe :-)
Marcel G napsal: ... Jakmile se dá substrát do akvária a zalije se vodou, soli, kterými jsou jednotlivé granule impregnovány, se okamžitě rozpustí do půdního roztoku, kde vznikne poměrně koncentrovaný roztok dusíkatých látek a pravděpodobně i fosforečnanů. Koncentrované živiny z půdního roztoku pak začnou prosakovat i do vodního sloupce. To je důvod, proč se tyto substráty před použitím nemají proplachovat (spláchli byste z nich totiž většinu těch nastříkaných živin), a proč je třeba v prvních několika týdnech tak často měnit vodu (dusíkaté látky z půdního roztoku prosakují do vodního sloupce). Nechával jsem si dělat analýzu takového substrátu (ADA Aqua Soil Amazonia New) a zjistil jsem, že ve skutečnosti zas tak výživné tyto substráty nejsou. Jejich nasycení živinami je poměrně nízké, což dokazuje i jejich chování ve vodě => po několik týdnů až měsíců z vody dramaticky odčerpávají především vápník a hořčík (čímž snižují tvrdost), a vypouštějí do ní naopak vodík (H+), čímž vodu okyselují a zároveň rapidně snižují alkalitu.

....

PS: Už několik vědců mi potvrdilo, že pokud chceme dostat do substrátu NPK živiny (ve formě, která bude dlouhodobě přístupná rostlinám), tak nejlepší řešení je použít granulovaná hnojiva s postupným uvolňováním živin (např. Osmocote).


Ale technicky se ty tobolky do toho blátíčka dávají děsně špatně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   19.09.2015 07:05 Marcel G – Kationtová výměnná kapacita (angl. CEC)
Dovolím si připojit jeden komentář, protože mám poslední dobou pocit, že mají někteří aquascapeři trochu zkreslené představy o sorpční kapacitě jílovitých substrátů typu ADA Aqua Soil a spol. Dost často se setkávám s názorem, že tyto substráty jsou díky své vysoké sorpční kapacitě (ve srovnání třeba s pískem, který ji má nízkou) schopné do sebe natáhnout živiny z vodního sloupce, a stávají se tak určitou zásobárnou živin pro rostliny. Navíc se o těchto substrátech traduje, že jsou tzv. výživné, to znamená, že obsahují velké množství všech potřebných živin (vč. NPK).

Pravda je ovšem taková, že vysoká kationtová sorpční kapacita znamená, že jsou tyto substráty schopné na sebe vázat pouze kationty (především pak Ca+2 a Mg+2, a v omezené míře i K+, Na+, NH4+ a Fe+2/Fe+3) a nikoli už anionty (NO3-, PO4-3, SO4-2 apod.). Z toho logicky plyne, že téměř všechen dusík, který tyto substráty obsahují, není ve skutečnosti v těchto substrátech vázán, ale je na nich jen mechanicky přichycen (resp. nastříkán). Pokud mám správné informace, tak se tyto substráty jednoduše nastříkají koncentrovaným roztokem hnojiva a nechají se vyschnout. Živiny pak na nich po vysušení vody zůstanou přichycené ve formě rozpustných solí. Jakmile se dá substrát do akvária a zalije se vodou, soli, kterými jsou jednotlivé granule impregnovány, se okamžitě rozpustí do půdního roztoku, kde vznikne poměrně koncentrovaný roztok dusíkatých látek a pravděpodobně i fosforečnanů. Koncentrované živiny z půdního roztoku pak začnou prosakovat i do vodního sloupce. To je důvod, proč se tyto substráty před použitím nemají proplachovat (spláchli byste z nich totiž většinu těch nastříkaných živin), a proč je třeba v prvních několika týdnech tak často měnit vodu (dusíkaté látky z půdního roztoku prosakují do vodního sloupce). Nechával jsem si dělat analýzu takového substrátu (ADA Aqua Soil Amazonia New) a zjistil jsem, že ve skutečnosti zas tak výživné tyto substráty nejsou. Jejich nasycení živinami je poměrně nízké, což dokazuje i jejich chování ve vodě => po několik týdnů až měsíců z vody dramaticky odčerpávají především vápník a hořčík (čímž snižují tvrdost), a vypouštějí do ní naopak vodík (H+), čímž vodu okyselují a zároveň rapidně snižují alkalitu. Další věc, kterou bychom si měli uvědomit, je ta, že existuje řada vědeckých studií, podle nichž většina vodních rostlin preferuje příjem draslíku (K+), vápníku (Ca+2) a hořčíku (Mg+2) spíše z vodního sloupce než ze substrátu. Takže i když se tyto substráty stanou po čase určitou zásobárnou těchto kationtů, rostliny tyto kationty nepotřebují ani tak v substrátu, jako spíše ve vodním sloupci. V substrátu by se rostlinám hodil spíše dusík a fosfor, ale ten na sebe tyto substráty vázat neumí. A přestože tyto substráty (nebo minimálně některé z nich) obsahují i amonium (NH4+), to také není žádná dlouhodobá výhra, protože amonium se činností nitrifikačních bakterií ve vodě velmi rychle přemění na dusitany a dusičnany (které ale opět prosáknou do vodního sloupce).

Jediná živina, na kterou je substrát ADA Aqua Soil opravdu bohatý, je železo. Bohužel (nebo bohudík), stejný obsah železa mají prakticky všechny zahradní substráty. Jinými slovy, železa je prostě dost prakticky ve všech běžných půdách. Navíc železo je v substrátech přítomné obvykle v zoxidované formě, případně ve formě špatně rozpustných sloučenin, takže je pro rostliny obtížně přístupné (musí si ho nejprve rozpustit, což je pro ně energeticky náročné řešení, kterému se [pokud budou mít jinou možnost] raději vyhnou).

Tolik k zázračné schopnosti těchto substrátů vázat "všechny" důležité živiny.
Mimochodem, obyčejný český substrát pro vodní rostliny (který seženete v zahradnictví) obsahuje stejné (relativně malé) množství živin jako ADA Aqua Soil.

PS: Už několik vědců mi potvrdilo, že pokud chceme dostat do substrátu NPK živiny (ve formě, která bude dlouhodobě přístupná rostlinám), tak nejlepší řešení je použít granulovaná hnojiva s postupným uvolňováním živin (např. Osmocote).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2015 23:07 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jifi
Nechci se tě nějak dotknout ale je vidět že o tomhle problému nic nevíš. Než napíšeš takovouhle ptákovinu něco si o tom přečti. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2015 14:54 Muž Jifi [675] Re: vaaclav
Už si nevzpomínám, co to bylo za značku. Kupoval jsem to v pytlících s potiskem, byl to křemičitý písek určený do akvárek. Kupoval jsem to v akvaristice, kde prodavač fanda do akvaristiky předpokládám, že si takový prodavač ohlídá kvalitu zboží.

Jinak nechápu, jak by dohromady smíchali křemen s vápencem? To je asi hrubá nedbalost se skladováním různých druhů šutrů poblíž sebe.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [12] ...... 21 22

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 26134x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15926-substrat?od=551