Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Substrát

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Substrát
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 21:56 Žena Peťule [3]
Prosím, poradil mi někdo, jaký substrát a hlavně kolik do akvária 80x30x40? Zaujal mě od Rataje Aquaclay Staré dno a na to Volcano Black. Je to vhodné? Snažila jsem se podle nějakého uvedeného vzorce vypočítat množství a dostala jsem se na šílené numero stydim

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2017 12:50 Žena petulinakk [2016]
Nezkousel jste uz nekdo ten novy Volcano substrat od Rataje?
Je to proste jen nalamana lava, cili male ale ostre kousky, nebo je to nejak ohlazene do kulicek?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2017 22:39 Muž Driv3r [236] Re: vaaclav
To je dobrý nápad.dam do menší misky s dirkami a zahrnu.Dík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2017 22:35 Muž Driv3r [236] Re: Maq
Až budu doma fotky dodám.kroutí se listy a rostliny stagnujou nebo odedna uhnivaji v druhem akva se to ale neděje.byl ze ne všechny rostliny vzdy půjdou a moc me to netrápí ale mám objednany křin.a ten určitě bez substrátu nepůjde.a zrovna tuhle rostlinou chci!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2017 17:45 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Driv3r
Udělej to jako já, substrát z hlínou do nějaké misky a zahrab to, klidně i dopředu. Můžeš jich mít několik z různým podkladem. Pak zjistíš co je nejlepší. Tohle mám já vzadu u skla. :-) rybicky.net/nadrz/19387/d151673.jpg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2017 13:27 Maq Re: Driv3r
A proč se domníváš, že jde zrovna o nedostatek živin? Jak se to chátrání rostlin projevuje? Detailní fotečky by nebyly?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2017 13:26 Maq Re: petulinakk
petulinakk napsala: pokud máš v akváriu aspoň šneky, ti se o vyhnojení brzy postarají
Stále znova stejný omyl. Šneci urychlují rozklad organických zbytků, ale nemohou jich vytvořit víc, než kolik jich tam už je. Nejsou schopni vyrobit jediný atom dusíku atd. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2017 11:58 Muž Driv3r [236] Re: petulinakk
Akva bylo znovuzalozeny začátek dubna.bych to chápal ale je to 5 měsíců.jsou tam sneci rybi vše.nacpu tam toho bivoje a podobné a uvidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2017 09:13 Žena petulinakk [2016] Re: Driv3r
Driv3r napsal: A chci křín (už ho mám zamluveny) a ten bez substrátu asi moc nepůjde.

No většina rostlin co vyžadujou zasazení bez substrátu nepůjde :-D
Substrát je dost široký pojem, jaký konkrétně máš na mysli?
Jestli ti jde o zásobu živin, tak pokud máš v akváriu aspoň šneky, ti se o vyhnojení brzy postarají.
Já osobně bych raději ještě chvíli počkala než dělala psí kusy s dnem... prostě sis rozhodil rovnováhu a teď se to musí zas spravit, ale velkým bagrováním ve dně si to rozhodíš zase.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2017 08:43 Muž Driv3r [236] Re: Angus68
Haha to s uhod si po ránu nějaký veselí ne?smich jako bys nevěděl co to bylo, moc nechybělo a slo to do zběru. :-P
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2017 08:31 Angus68 Re: Driv3r
Tak založ znovu ;-) a dobře vyber hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2017 08:22 Muž Driv3r [236] Re: afc1886
Nejde jen o jednu chci další pokus v menším měřítku první pokus byl hodně nešťastný.
Zvláštní je ze předtím mi rostla a po te katastrofě rozlepení akva se zasekla a but stagnuje nebo chcípne.tak se chová více rostlin. A chci křín (už ho mám zamluveny) a ten bez substrátu asi moc nepůjde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.09.2017 05:26 R Muž afc1886 [14704] Re: Driv3r
Kvůli jedné rostlině takové psí kusy? Buď Vyzkoušej ty jílkové kuličky, nebo se smiř s tím, že ti prostě neporoste a kup si jinou rostlinku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2017 22:15 Muž Driv3r [236]
Mám takový dotaz jde nejak dostat substrát uz do založeného a zaběhleho akva?

Představa je taková substrát uzavřít do jemné sitky obdelnikoveho tvaru.namočit dát do igelitového pytlíku uzaviratelneho vložit na dno přikrýt štěrkem,po otevření pytlík vytáhnout a dokrýt štěrkem.

Nebo se vyprdnot na pokusy a jen nacpat do dna bivoje od rataje?nějak se u me nedaří starogine.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 19:19 Žena tinka789 [0] Re: vaaclav
vaaclav napsal: To se ti povedlo, Marcel G = Marcel Goliáš. :-)

Jo, proto jsem to taky použila. Ten článek na jeho stránkách je úplný a dává mnohem větší smysl než ten co je tady. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.03.2017 16:40 Maq Re: tinka789
tinka789 napsala: já nemám zase tolik prostoru abych rybky mohla mimo nádrž po čas ustálení, stejně tak nechci měnit příliš velké množství vody denně
Některé věci se nedají ošidit, ale člověk si je aspoň nemusí zkomplikovat.
Vytvoření funkčního dna se zásadně urychlit nedá. Dno musí být především živé, a pak teprve může eventuálně nastat otázka, zdali je v něm optimální koncentrace živin.
Dno se oživí kořeny rostlin a mikroorganismy. Ani NASA Ti nedodá živé dno pro Tvoje akvárium, to se musí vyvinout. Je to podstatná část procesu, kterému se tady běžně říká zabíhání akvária.
Substráty jsou hlavně byznys. Amano a další aquascapeři pumpují do vody CO2 a dělají všelijaká další kouzla, rostliny jim rostou jak divé, a tak řeší, v jakém substrátu porostou ještě líp.
Normální akvarista je už dost šikovný, když mu rostliny prostě rostou; určitě ne tak rychle, ale nehynou, nejsou mohutně porostlé řasou, apod. Nároky jejich rostlin na živiny jsou úměrně tomu mnohem nižší.
V novém akváriu je většinou živin dost a dost, a rostliny a mikroorganismy musejí dostat čas, než to celé dostanou pod kontrolu, do těch správných, zdravých kolejí. Živinami nabitý substrát jim ty začátky neulehčí, velmi často přímo naopak.
Zakládáš-li normální, tedy nikoli vyhraněně rostlinné akvárium, výživný substrát nepotřebuješ, nemusíš si jím komplikovat život a zatěžovat rozpočet. Podívej se na prezentace zdejších eminentních rostlinářů, a většinou najdeš jen čistý křemičitý písek. Ještě tak hnojivé kuličky pod obzvlášť hladové (a velké) rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 13:20 Žena tinka789 [0] Re: Maq
Tomu se nedá odporovat. Ovšem zajímalo mě praktické využití toho substrátu. Chci rybky přehodit do většího akvária, ale při použití nového substrátu (celkem jedno jaké značky) se uvolní velké množství dusíku, fosforu, tvrdých iontů,.. do vody a já nemám zase tolik prostoru abych rybky mohla mimo nádrž po čas ustálení, stejně tak nechci měnit příliš velké množství vody denně. Pokud by ten chytrý substrát fungoval tak jak se píše, dalo by se tím do jisté míry tyto přebytečné živiny zafixovat a nejenom ochránit ryby, ale i ty živiny uchránit.

To powery: Při vší úctě, ten článek jsem četla třikrát a ani jednou mi nedal to, co jsem od něj očekávala. Pouze mě utvrdil v tom, že substrát ADA je neuvěřitelně přeceněný. Ale o tom jsem ani neuvažovala. Kladné hodnocení si zaslouží především díky rozborům jednotlivých substrátů, ale jak říkám, velmi omezené množství vzorků a navíc bez referenčního vzorku pro porovnání nebo alespoň kompletních doporučených rozsahů, neúplný článek. Doufám, že až získám registraci na stránkách pana Goliáše, přečtu si lepší články než je tento.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.03.2017 12:10 Maq Re: tinka789
Jakmile je něco na pultě, vždy lze vymyslet nějaký důvod, proč by si to zákazník měl koupit. no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 11:14 Muž powery [250] Re: tinka789
Zas to s tím výběrem moc nepřehnat. Viz rybicky.net/clanky/1577-akvarijni-substrat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 10:12 Žena tinka789 [0] – profiplants substrát
Ahoj, chci se přesunout do většího akvária a momentálně řeším, který substrát použít. Ve starém mám Tetra plant complete, ale měla jsem pocit, že se velmi rychle vyčerpal, proto bych chtěla zkusit něco jiného. Narazila jsem na substráty od profiplants a rozhoduji se mezi obyčejným substrátem z nepáleného jílu (www.profiplants.cz/…) a mnohem dražším, velmi vychvalovaným "inteligentním" substrátem (www.profiplants.cz/…). Máte někdo zkušenosti s těmito substráty? Zajímá mě hlavně ten dražší, pokud opravdu fixuje přebytečné prvky, mohlo by to do jisté míry působit i jako prevence proti zvýšeným dusičnanům? Je tu velmi vychvalovaný klasický Agro Aquaplants, ke kterému má ten obyčejný mnohem blíž.
Děkuji za odpověď.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 19:22 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Právě založené akva:
rybicky.net/fotogalerie.php…

Dno má zhruba tvar trojúhelníku 60x60x80.
Hluboký talíř zeminy pro pokojové rostliny.
Filtrační písek 1-2 mm, tak, aby zemina nebyla vidět. Nezarovnávám.
Napuštěna trocha vody. Asi 10 malých hrstí bahna z potoka s kamínky a občas kouskem dřeva, co jsem skladoval od podzimu v kyblíku (ve vodě).
Pár litrů vody s detritem ze starého akva.
50 litrů vody z jiného starého akva.
Za dva dny konstatuji, že rostliny trčí nad substrátem, dosypávám písek ke kořenům.
Pak pár hrudek oranžové zeminy, co jsem si donesl z bramborami (to jsou ty oranžové skvrnky).
Včera ještě hrstička bahna z potoka (našedlejší plocha vpravo od rostliny vepředu).

Pro rostliny, co chtějí bohaté bahnité dno, by to mohlo fungovat :).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2016 21:38 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Driv3r
-trpělivost, to je to, na čem se dá stavět
-mnohdy jednoduché řešení je tím správným krokem, pokud se dodrží výše uvedené
-projdi si vlákno Zakládání akvária ,tam najdeš řadu podnětných informací
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2016 09:18 Muž Driv3r [236] Re: afc1886
To sice ano plan je vzdy treba ale sam jiste vis ze obcas se ti prestane ta ci ona rostlina na některém miste zamlouvat a už je problém.Hm asi to vyresim pískem a sterkem a nějakým hnojivem do dna.to bude nejjednodušší cesta co? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.11.2016 08:40 R Muž afc1886 [14704] Re: Driv3r
Já bych substrát do žádných silonek nerval.Buď bych ho použil s tím,že si pořádně naplánuji,kde chci mít kterou rostlinku,abych je potom nemusel přesazovat,nebo bych ho nepoužil vůbec a nechal to hnojení na šnecích a rybičkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2016 07:55 Muž Driv3r [236] Re: Maq
Čekal jsem debatu ale přestřelka v češtině me prekvapila.i když je to sranda a zase se clovek neco priuci.ciste rostlinné urcite akva nebude a s tim většinou prerybneno mas pravdu procet sem skoro cele vlákno a o moc chytřejší nejsem.někdo tam řešil rostlinky v patře ze nerostli.kvuli nedostatku detritu.zivin jak sem psal nikdy sem zas.substrat nepoužil a akva bylo vzdy zarostlé.ale ted si sTim chci trochu pohrat.a nechci to po...at.hmm budu tedy. experimentovat.zkusim nacpat substrat do silonek abych ho pri vytrhavani rostlin nevytah nahoru a nesmychal s dnem. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 23:40 Maq Re: Driv3r
lacewings napsal:
-nevymýšlejte vymyšlené a vyzkoušené,nechcete komerční substrát,dejte říční písek,zasadte kytky, k nim tablety hnojiva a šmitec,

... eventuálně, pokud neděláte vyloženě rostlinné akvárium, tak dejte říční písek a pod něj jen ten smyčec. :)
Většina akvárií beztak končí s převahou ryb, čili s nadbytkem makroživin, a musí se to redukovat častými výměnami vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.11.2016 22:13 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Driv3r
-to jezírko není moc dobrej nápad, potok možná ještě horší
-kde myslíte,že budete psát další příspěvek, paraziti,nemoci,škůdci v akváriu.atd,.....
-nevymýšlejte vymyšlené a vyzkoušené,nechcete komerční substrát,dejte říční písek,zasadte kytky, k nim tablety hnojiva a šmitec,
-nebo dejte jíl, písek a budete jen přihnojovat občas,
-vše závisí podle náročnosti zasazených kytek a osvětlení. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 21:47 Muž Driv3r [236] Re: Faire42
Hm to by taky mohlo fungovat co?ted ještě najit nejaky čistý potok smich hmm vsude se dnes hnoji a strika vselijakejma srackama mozna kdyz to nebude po dešti.tak by to mohlo projít. Možná záreju mámě do jezirka. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 19:52 Muž Faire42 [37] - Z donucení miníčkaRe: Driv3r
Můj děda, kterej mě provázel začátky akvaristiky, říkal: "Na spodek dej bordýlek z nějakýho čistýho potoka, kde rostou kytky, na vrch písek, ať to nesviní vodu v akváriu." A ty kytky rostly, no prostě jako z vody.
Sám sem letos zkoušel zásobní substrát a žádnej obrboom to nebyl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 17:57 Muž Driv3r [236] Re: Maq
Jasně sam sebe oznacit za zkušeného nemůžu.základna 2 akva 400l cca a chtel bych aby i rostlinky sli lip nez v prvnim i kdyz tam nejdou vubec špatně.krom kobercovky to byl velký krok vedle heimiantus calitrichoes sice tam furt je ale spis dodelava než by rostl.u toho druhy ho bych si rad trosku pohrál.ale dat 600 800 za zasobni substrat tak mě partnerka semele a hodi rybám. smich tak přemýšlím jak to jednodusejc a levněji nahradit. stydim nechci úplně vse zadarmo ale kdyz se nedozvim složení a jen keci nase je nej.tak sem velmi skeptický.z vlastni zkušenosti vím ze kvůli zisku se dělaj veci nad ktery my zůstává rozum stát.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 16:58 Maq Re: Driv3r
Driv3r napsal: pouzit normalni zem s tim ze by se promíchala s piskem kvůli nacechranosti
Někteří zkušení akvaristé používají jíl nebo zeminu z přírody, ale nemíchají ji s pískem. Je to spodní vrstva a přes ni je písek nebo podobný neutrální substrát.
Zásobní substráty, ať už koupené nebo z přírody, rozhodně nejsou nesmysl, protože někomu dělají dobrou službu. V mnoha jiných případech ale způsobí katastrofu. Chce to cit a opatrnost.
Já se držím při zdi a se zásobními substráty neexperimentuji. Pokládám to za věc pro pokročilé akvaristy, kteří už zakládali hodně akvárií a vědí co a jak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 16:39 Muž Driv3r [236] – Substrat
Ahoj mám takovy dotaz ohledně substrátu do dna.nasel nekdo co vlastne obsahují nikde ani zminka jen oslavný reci jak je ktery dobry.vetsinou obsah jil.tak me napada jestli by se jako zásobník substrat nenechala pouzit normalni zem s tim ze by se promíchala s piskem kvůli nacechranosti ci tak nejak samotná by udelala blaticko.já skusil raselinu v kýblu prekrytou sterkem pod zamkovku a ostříhané rostlinky v tom rostli uplne v pohodě a to byli jen na okně a jen nahazeny kdyz sem je udal nektere meli kořen až do raseliny tak ted do mě;-). X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2016 19:09 Žena Doccian [1] - Neocaridiny – JBL Aquabasis
Jo takhleeee, tak to vám moc děkuji, kdybych to někde nečetla, tak mě to ani nenapadne, ale u nějakého substrátu to bylo řečeno a radši se zeptám než udělám blbost. Diky moc za reakce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2016 18:42 laKatos Re: Dominnie
Můžu se vyjádřit maximálně k profisoil-u od rataje. Při prodeji me říkal mlady rataj ze je substrat zvlhceny a ze je dobre jej po otevření baleni všechen použít. Má tendenci vyschnout a pokud se tak stane nicemu to nevadí jen ze po vyschnuti bude vetsi procento plavat a nějakou dobu trvá než opet nasaje a klesne. Takto když je zvlhceny v balení je ihned k použití.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2016 18:15 R Muž romant [27987] Re: Dominnie
Nenapadá mě jediný důvod, proč by měl být hned po otevření sáčku instalován pod vodu. Jedině, byl-li by zakoupen již v nějakým roztoku, potom bych tomu snad i rozuměl, ale v tomto případě bych obavy z vysychání neměl. Nicméně nejsem příznivcem těchto krátkodobých řešení a to co píši je spíš nějaká snad i logická úvaha, ale jistě se najde někdo jiný, kdo mojí teorii potvrdí, či vyvrátí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2016 22:38 Žena Doccian [1] - Neocaridiny – JBL Aquabasis
Zdravim, zajímalo by mě, jestli Aquabasis od JBL vysychá - nebo spíše.. otevřu-li balíček s tímto substrátem a odsypu jen část, vydrží ten zbytek takto otevřený bez vody, nebo musí být pod vodou v podstatě hned, když ten balíček otevřu? O nějakém substrátu jsem cetla, že nesmí vyschnout, ale už nevím, jaký to byl. Díky za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2016 18:52 Žena Doccian [1] - NeocaridinyRe: afc1886
Ja vim, že to neznamená, že to kvůli tomu hned půjde, ale právě na to se ptám, zda to pro mě má vůbec smysl nebo ne.. ale ano, v prvním příspěvku jsem se vyjádřila jinak, než to vlastně myslím.. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.10.2016 15:29 Žena petulinakk [2016] Re: Dominnie
Upřímně, v takovém případě bych si být tebou pořídila jakýkoliv jemnozrnný substrát, který se mi bude líbit :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2016 14:59 R Muž afc1886 [14704] Re: Dominnie
To že dáš do akvária substrát ještě neznamená,že ti porostou kobercové rostliny.Pro dobrý růst rostlin je více důležitých faktorů,ale to si myslím víš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2016 14:58 Muž MirekSazava [71] Re: Dominnie
Netřeba z toho dělat žádnou vědu. Na koberci není nic extra složitýho. Pokud do toho nechceš dávat velký sumy, vem třeba
www.rostlinna-akvaria.cz/…
na to nějaký jemný substrát od JBL nebo Rataje
www.rostlinna-akvaria.cz/…
a maš vystaráno.
Třeba takový Eleocharis v tom poroste super.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2016 13:55 Žena Doccian [1] - NeocaridinyRe: petulinakk
Ano, myslela jsem to tak, že to bude běžné akvarko s rostlinami a rybami..:-) jen bych chtěla na vyplnění prostoru někam k přednímu sklu kobereček, tak jsem myslela, že by tomu třeba mohl pomoci substrát, proto se ptám :-) samozřejmě mi nejde jen o koberce, taky by se mohlo lépe růst ostatním rostlinám, což bohužel nevím, a proto se ptám, jestli má pro takové akvárium smysl kupovat nějaký substrát nebo ne.. popřípadě jaký :-) pokud myslíte, že mi koberec neporoste ani s ním, tak co se dá dělat, kvůli koberečku se svět nezhroutí..:-D prostě a jednoduše.. kobereček by se mi líbil, ale být nemusí a se substráty žádnou zkušenost nemám, tak jsem se tedy chtěla zeptat, zda má smysl ho kupovat a zda by pomohl i u toho koberce :-)
A vím, že záleží i na dalších věcech..:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.10.2016 09:33 Žena petulinakk [2016] Re: Maq
Zadavatelka ale nepíše, že by v akva chtěla mít JEN kobercovky. Aspoň já jsem to tak pochopila.
Možná by pomohlo kdyby to upřesnila?

Ale pokud to má být "normální" akvárko s běžnými rostlinami a někde vepředu u skla místo pro kobercovky, tak proč ne, asi jí nepůjdou všechny (záleží i na světle a jiných parametrech než jen substrátu), ale pokud bude mít alespoň světlo slušné, vybrat se myslím dá.
Chce to ale určitě zkoušet, jak už jsem tu několikrát psala, kolikrát rostliny které by měly "papírově", tzn. podle nároků, v daném akvárku prosperovat, přesto nejdou. A občas i rostliny náročnější než by správně měly do akvárka patřit překvapivě jedou.
Mě kdysi v 126l akva se setovými 2x18w docela slušně jela glossostigma (a tím myslím ne že s bídou přežívala, ale že i dobře vypadala ;-) ), která je celkově náročnější než jiné které mi nešly.
A třeba rannunculus nebo marsilea patří k méně náročným, i když už jsou to trochu vyšší kobercovky.

A myslím že každé akvárko kde se majitel piplá se vzhledem a má třeba i kobercovky se nemusí hned nazývat aquascaping :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.10.2016 08:49 Marcel G Re: Maq
Maq napsal: Aquascaping je "vysoká". Chce to zkušenost, je to hromada práce, v neposlední řadě to předpokládá nemalé investice.
Podle mě to zas taková "vysoká" není. Na YouTube lze najít spoustu videí, kde takové designové akvárium dokáže bez problémů založit podle příručky i obyčejná hosteska firmy "ADA - Aqua Design Amano". Na založení designového (aquascapingového) akvária opravdu není potřeba žádný velký um. Kdyby se vědci trochu snažili, určitě by na to dokázali vycvičit i nějakou opici. Jediným, čím podle mě tato akvária vynikají nad těmi "obyčejnými", je ten design (resp. cit pro estetiku) a použité vybavení (které je zpravidla velmi drahé). Většina dobrých aquascaperů jsou tedy bohatí lidé s výborným estetickým cítěním (fotografové, grafici, webdesigneři apod.). Čistokrevné 180L akvárium ve stylu ADA vyjde na zhruba 100 tisíc Kč. Konec konců o tom, že pro tento druh "umění" není třeba žádné "vysoké" vzdělání, se může každý přesvědčit sám v různých Facebookových skupinách, kde se tito lidé soustředí. Jejich názory a představy o tom, jak funguje ekosystém, minerální výživa rostlin nebo chemismus vody, jsou ... jak bych to jen řekl, abych nikoho neurazil. :-O Samozřejmě je to o lidech. Nelze všechny házet do stejného pytle. Podle mých zkušeností ale peníze spoustu lidí zkazí. Pak už nejde o poznání, přírodu nebo jiné vznosné hodnoty, ale spíše o prestiž a výhry na soutěžích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2016 20:09 Maq Re: Marcel G
Uznávám, příliš jsem zobecnil stydim
Nicméně, aquascaping je "vysoká". Chce to zkušenost, je to hromada práce, v neposlední řadě to předpokládá nemalé investice. A padesátka s kobercovkami mi připadá jako dost náročný projekt do začátku.
Proto raději doporučuji brát si za vzor "obyčejná" fungující akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   21.10.2016 16:42 Marcel G Re: Maq
Maq napsal: Důrazně doporučuji si uvědomit, že takové dílo je vytvořeno právě a pouze pro okamžik fotografování, a o několik dní později z něj klidně může být (a nepochybně často bývá) páchnoucí břečka.
Inspirujte se raději prezentacemi zde přítomných úspěšných akvaristů.

1) Aquascapingová akvária není třeba démonizovat. Určitě není pravda, že se ihned po vyfocení vydají na strmý sešup do pekel. Průměrná životnost těchto akvárií je sice zpravidla 3-6 měsíců, ale není pravda, že by to bylo neschopností udržet akvárium v daném stavu. Aquascapeři svá akvária ruší už po několika měsících jednoduše proto, protože jsou posedlí touhou tvořit neustále něco nového. Nic víc v tom není třeba hledat. Pokud by někdo z nich měl tu trpělivost, jistě by dokázal své akvárium udržet ve velmi slušném stavu i několik let.

2) Přestože nejlepší čeští aquascapeři toto fórum příliš v oblibě nemají (alespoň podle toho, jak se o něm vyjadřovali ve své Facebookové skupině ( www.facebook.com/… ), přesto se i na tomto fóru dá najít pár prezentací jejich designových akvárií:
- Vladimír Tomek (arnošt): rybicky.net/profil/5636
- Vladimír Trčka (Voloduson): rybicky.net/profil/14329
- Roman Holba (romangr): rybicky.net/profil/19329
- Adam Votava (vóťa87): rybicky.net/profil/5823
Další překrásná akvárka československých aquascaperů (viz jejich prezentace):
- Erik Choma (erik1982): rybicky.net/profil/30978
- Filip Hobl (Filip666): rybicky.net/profil/29650 , plus.google.com/…
- Tomáš Megis (chuanvaldes): rybicky.net/profil/11587
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.10.2016 14:55 R Muž afc1886 [14704] Re: Dominnie
Trochu bych nesouhlasil s tím,že nejde vytvořit krásné akvárium s kobercovými rostlinami na delší dobu.Ne všechny kobercovky jsou až tak náročné,ale dokud nevyzkoušíš tak to nezjistíš.Já bych se výživného substrátu nebál,ale pořádně si rozmysli rozmístění rostlinek,pozdější přesazování není moc vhodné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2016 13:42 Žena Doccian [1] - NeocaridinyRe: Maq
Dobře, děkuji :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.10.2016 13:01 Maq Re: Dominnie
Přiznám se rovnou že s výživnými substráty zkušenosti NEMÁM.
Nicméně, projekt "50 litrů kde mi porostou kobercovky" pokládám za náročný. Začátečník to pravděpodobně zvrtá. Zkušenému neporadím, ten ví do čeho jde.
Kobercovky obecně patří k těm náročnějším rostlinám. Aby se jim dařilo, potřebují světlo, často CO2, a především stabilní podmínky v akváriu. Toho posledního nejsnáze dosáhneme bohatým porostem nenáročných rostlin. Trpasličí kobercovky to skoro určitě nezvládnou - jde o celkový objem zelené hmoty. Navíc v malém akváriu je to vždy obtížnější, protože stabilita se snadno ztratí při jakékoli změně. Zejména během záběhu akvária.
Výživný substrát, mnozí zkušení ho doporučí, ale já bych se ho bál právě v malém akváriu. Nadbytek živin není neškodný, snadno může mít katastrofální následky.
Osobně bych na to tedy šel zcela opačně: Mnohem větší akvárium, hodně nenáročných rostlin normální velikosti, žádný výživný substrát. Po pár měsících, až se akvárium "zajede", bych si troufl na kobercovky. A hnojil, to ovšem s velkou rozvahou, a po přesných výpočtech na základě měření parametrů vody v akváriu. I s CO2 je třeba zacházet opatrně a se znalostí věci. Je to dost velká investice pro pouhou padesátku.
Často mám dojem, že lidé se rádi nechají inspirovat fotografiemi různých uměleckých aquascapingových akvárií. Důrazně doporučuji si uvědomit, že takové dílo je vytvořeno právě a pouze pro okamžik fotografování, a o několik dní později z něj klidně může být (a nepochybně často bývá) páchnoucí břečka.
Inspirujte se raději prezentacemi zde přítomných úspěšných akvaristů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2016 12:18 Žena Doccian [1] - Neocaridiny – Nuttiplant
Ahoj, máte někdo zkušenosti s diversa nutriplant substrátem? Plánuji 50l akva a chtěla bych, aby mi rostly kobercovky a hledám něco, co tomu pomůže a zároveň me to nezruinuje. Nebo myslíte, že nemá substrát cenu? Pripadne jiny tip? Díky :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2016 16:36 Bacoun Re: JirkaŠčobák
Tato rada mě byla dána také.Jakmile se hrabu ve dně vyměním dle intenzity hrabání 1/3 -1/2 vody.Předtím,než jsem toto dělal,byl tak do 1-2 dnů vidět nárůst řasy.Od té doby co měním,je nárůst minimální.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [10] ...... 21 22

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 26140x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15926-substrat?od=451