Substrát
Nepotrebuji lesklý, jen co jsem tak nějak prohlížel tak nějak padl do oka. Může být i jiný proto jsem psal o radu
A i přesto po čtyřech letech pořád stejná barva a bez problému v akváriu.
Je to obalené v pryskyřici proto se tak leskne. Takže samá chemie.
Myslíš ten flexiobaly 1-2mm. Vypadá dobře, mohl by vyhovovat rostlinkám i rybkám. Myslíš že kořen se na něm neztratí, tmavá k tmavé?
Mám zrnitost 1-2 mm a jsem s ním spokojený, za sebe ti ho můžu doporučit.
0 07.05.2019 14:23 DokyMichal – Substrát
Zdravim, mám dilema. Jaký substrát mám zvolit. Bylo mi řečeno že štěrk co mam není moc vhodný viz. foto u Nádrže. Na trhu je spousta různých písku, štěrku apod. Těžké si vybrat. Osobně bych zvolil černý 1-4mm ale.... obávám se aby na něm nezanikl kořen. Nějaké tipy a rady? Co mám v akváriu zůstane, přidám určitě ještě dost kytiček. Jde mi čistě o dno. Předem děkuji za tipy
Edit:
www.rostlinna-akvaria.cz/… To je kopaný písek to bych vyhodil. Chce to říční neboli betoňák.
Tomu věřím
, a to asi není jak psal RAP že kapalina vytlscuje vzduch z prasklinek a pórů co?
Takhle mi kvasí ovoce na pálenku
Ty se tomu směješ, ale s amoniakem můžeš mít v budoucnu problém
Na to bacha.
Čím víc ho mícháš, tím víc vzduchu tam bude
Jo to vím
je možný že jsem ten štěrk nepromichal aby ten vzduch tam nebyl
Pokud tam nasypeš substrát (do nového AQ) a zaliješ vodou, bude se uvolňovat kyslík
Přeci jen je tam toho prostoru dost, než to zaplní voda.
Amoniak se ti může vytvořit později ve dně, ale to už hodně předbíháme
Petr00 napsal: ...... teď když jsem udělal test štěrku který tam byl tak jsem zjistil že s octem šumí ale přesto všechno v AQ prosperovalo jak to?
Ono záleží na provedení toho testu. Bublinkování nemusí znamenat nevhodný substrát do akvária, ale kapalina jen vytlačuje vzduch z prasklinek a pórů.
Já dám trochu substrátu do malé zavařovačky, zaleju octem a promíchám, abych se co nejvíc zbavil vzduchu. Podom zavařovačku uzavřu a nechám stát pár minut. Divil by si se, jak nevhodný substrát dokáže zavařovačku natlakovat.
Dobře, doma pH testy už nemám tak co nejdřív je koupím
Jo a ještě je velký problém když jsou ve dně ty bublinky? Někde čtu že to je špatně že se tam může hromadit čpavek, někde zase čtu že to je v pohodě
Zásaditá bude určitě
Teď jen proměřit jak moc.
AQ ještě nemám zařízený, jenom se informuju než si ho zařídím abych nenaháněl info když už bude pozdě.
Klasická černobílá drť to rozhodně ne, nemám ji moc v oblibě, ale co to je za štěrk to bohužel taky nevím, před lety jsme ho někde sehnali, můžu max. fotky.
Z kohoutku většinou teče zásaditá, je to kvůli tomu, aby se nerozpouštěly trubky.
Ale v akváriu ti to může klidně přejít na kyselou.
Udělej si prezentaci nádrže ať víme co máš za dno. Doufám že to není klasická černobílá drť.
CO2 nemám ani v plánu, ještě zkusím vodu jestli zásaditá nebo ne
A jak jste říkal že to některým rostlinám vyhovuje jaký přesně? Abych nekupoval nějaký který mi v tom štěrku nebudou růst
Nevím co máš za substrát jestli je ostrý nebo ne. Pokud do toho nezačneš pouštět CO2 nic velkého se dít nebude.
Ostrý není, spíš mi jde o to jestli jim nebude vadit že s octem šumí
Rybam u dna bude vadit, hlavne pokud bude ostry.
Aha, to že se dařilo valisnerii chápu protože jsem dával vodu půl z kohoutku a půl ze studny kde je železitá.
Takže nebude velký problém že ten samý štěrk budu mít u nadále? A na ryby žijící u dna? Nebude jim to vadit?
Pokud nemáš kyselou vodu ale zásaditou nic se toho moc neděje. Navíc některým rostlinám které jsi jmenoval tohle vyhovuje.
Zdravím, docela by mne zajímalo čím to bylo
Ještě před tím než jsem se o akvaristiku začal více zajímat tak jsem měl takové malé AQ asi 50l, Kryptošky valisnerie a možná nějaký ten echináč, všechno bylo v pořádku rostliny rostly jak divý a rybky byly taky ok, teď když jsem udělal test štěrku který tam byl tak jsem zjistil že s octem šumí ale přesto všechno v AQ prosperovalo jak to?
Starší reakce
Anubiasy proč ne? Dělají neplechu? Potřebuju nejaké žrouty NO3, ale pistia mi odcházela, možná kvůli té tvrdé vodě... Ten platinum soil by snad mohl trochu pomoct a asi se kouknu i po RO.
Tekuté nezkoušej to už mám za sebou a můžu říct že akvárium funguje lépe když tam tu desinfekci nepřiléváš. Pokud bude start bez CO2 rozhodně nezačínej s náročnějšími rostlinami a vyhnul bych se i anubiasu. Ideální na start je růžkatec protože ho pak nemusíš dolovat ze dna. Máš tam i poměrně dost nenáročných rostlin ty můžeš zasadit hned na startu jen si dobře rozmysly kam ať je nemusíš přesouvat.
Chtěla bych zatím zkusit jen to tekuté a postupem času uvidím...
Ještě mi chybí jedna zásadní informace. Plánuješ CO2?
Aha, takže co mám vynechat? Ludwigia glandulosa, Limnophila hippuroides, Alternanthera reineckii 'Mini' a Lobelia cardinalis small form? To mi toho teda moc nezbude, zase bych nechtěla mít zarostlou celou nádrž egerií a echinodorem
A co ten substrát?
Máš tam pár poměrně náročných druhů. Já bych je do novoty nedával. Za půl roku by o tom mohla být řeč.
Akvárium mám objednané Juwel Rio 180. Dno chci tmavé, do popředí možná trochu bílého písku, ať se mají pancéřníčci v čem rochnit.
Chtěla bych tam dát kořeny a žulu (nějakou hezkou jsem zatím ale nesehnala) nebo Seiryu kameny, ale ty obsahují trochu vápence, tak nevím...
Rostliny mám vybrané:
Do pozadí: Egeria najas 2×, Pogostemon erectus 2×, Ludwigia repens Rubin 2×, Echinodorus palaefolius 1×
Do středu: Ludwigia glandulosa 1×, Limnophila hippuroides 1×, Echinodorus ocelot green 1×
Do popředí: Alternanthera reineckii 'Mini' 2×, Echinodorus vesuvis 1×, Anubias barteri nana 3×, Lobelia cardinalis small form 1×, Hydrocotyle dissecta 1× a možná ještě Monoselenium tenerum na lávě 1×
No a pak koberec: Eleocharis minima 6×
Snažila jsem to vybrat tak, aby jim ta naše voda co nejvíc vyhovovala ... Možná jich je druhově až příliš...
Zkus napsat alespoň základní představu nového akvária. Jinak co se týče RO jsou 2 možnosti buď vodu mineralizovat na nějaké přesné požadavky ( používám u některých krevet) což je ideální ale složitější. Nebo ředit vodou z kohoutku. Tam to dělám tak že si zvolím hodnotu na které mi záleží (třeba alkalitu) a podle hodnoty kohoutkové vody zvolím náležitý poměr.
Není pravda že by se u tohoto druhu substrátu nemuselo hnojit. Jen není tak velký problém když občas zapomeneš nebo nemůžeš.
Mě to nepiš. Ostatně jsem Gabce napsal v kostce to samé - přizpůsobit AQ. RO,výměny vody,aktivní uhlí aj.
Přemýšlela jsem o RO, ale nevěděla jsem, jak přesně to funguje, jestli se pak voda musí ředit třeba 1:1, nebo RO není jak destilka a není to úplně mrtvá voda... S řasou bojuju i teď, takže mi to vyjde asi nastejno.
Jsem začátečník a pro nás je prý lepší substráty vůbec nepoužívat, ale zase bych musela používat hnojiva a to taky není nic super jednoduchýho (asi), což u tohoto substrátu prý není třeba.
Nezavrhuj něco co si nezkusil. Osobně mám tento substrát v akváriu 2 roky a vzhledem k tomu že pripravuji vodu z RO funguje stále a dokonce si troufám tvrdit, že je po překonání jistých potíží na staru, je velmi předvídatelný. Co se týče tvé otázky uvolňuje organické látky do vody cca měsíc až 6 týdnů. Po tuto dobu je vhodné zvýšit frekvenci vyměň vody a i aktivní uhlí ve filtru pomůže.
Ale mám pro tvůj postoj částečně pochopení. Já třeba nesnáším suši i když jsem ho nikdy neochutnal
P.S. není smutné mít místo dna sklo?
„snižuje pH na hodnotu 6,5, snižuje tvrdost vody, vypouští huminové kyseliny“. Už těmto projevům substrátu budeš muset přizpůsobit AQ. Ale na jak dlouho? Osobně bych si nikdy žádný substrát do AQ nedal.
Co se týče rovnání parametrů bude ti substrát fungovat v nejlepším případě půl roku. Mám s ním dobrou zkušenost ale používám k němu ještě RO pak vážně drží pH okolo 6,5 a alkalitu okolo 1 dlouhodobě. Za mě spokojenost jen na začátku jsem si zabojoval s řasou a není dobré se ve dně moc vrtat.
Ahoj, chci se zeptat na vas nazor ohledne substratu platinum soil
www.rostlinna-akvaria.cz/… ? Cca za 2 tydny by mi melo dojit nove akva a chtela bych tam pouzit prave platinum soil normal s powder kvuli rostlinam a udajne uprave vody, protoze mame neskutecne tvrdou vodu, uplne na max podle testu.
Starší reakce
Mám ho i ve variantě 3-5 ale i tak je to hrubší vím. Ke krevetkám kde nemám rostliny v substrátu mi to vyhovuje ve variantě 5-10.
Prozraď mně co používáš.
Nezlob se na mě ale to je na mě moc velké kamení. 5 - 10 mm je na můj vkus moc.
2 10.04.2019 20:37 Maq Leckterý materiál šumí, protože jsou v něm
příměsi kalcitu. Teoreticky by se dal louhovat v kyselině, až by tam žádný kalcit nebyl a zbytek už byl stabilní. Ale dělat to s materiálem, který má sloužit jako substrát, je neekonomické.
=
Druhým důvodem šumění jsou póry. Proto šumí třeba aktivní uhlí, nebo zeolit. Je potřeba udělat dva testy - první ve vodě, a druhý v octu. A porovnat.
=
A když jsem zmínil ten zeolit - on šumí z obou důvodů...
Protože ti ta povrchová vrstva částečně zreagovala. Ale to neznamená, že jsi se vápníku ve štěrku zbavil. Když ten ocet zahřeješ, tak to bude reagovat dál. Stejně tak v akváriu ti to časem začne reagovat.
Chtěl jsem se ještě zeptat, když štěrk šumí tak je jasný že to je špatně ale když ho v octu properu tak dvakrát tak už nešumí, čím to je?
Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 21 22
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 26372x