Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Substrát

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Substrát
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2020 19:02 lucias – substrát EBI GOLD WATERPLANT SOIL POWDER
Dobrý večer. Má někdo zkušenosti s tímto substrátem EBI GOLD WATERPLANT SOIL POWDER?Chci si založit nové 60l akvárium, zarostlé rostlinami. Do něj plánuji nenáročné krevetky, Malé hejno neonek a tak tři Krunýřovce jednopruhé. Chci v něm pěstovat nenáročné a středně náročné rostliny.Chtěla jsem původně koupit Platinum Soil Powder, ale není na skladě a dlouho nebude. Prodejce píše že je to vhodná varianta jak pro krevetky, tak i pro rostliny.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2020 18:29 Muž nekdo [355] Re: paulo
otázka na věšteckou kouli :)
záleží na které "vlastnosti" se ptáte
jestli ovlivňování PH, tak to záleží na složení a množství substátu v akváriu a vlastnostech Vaší vody - a to Vám nikdo neřekne přesně, osobní zkušenosti při průběžné údržbě je PH ovlivňováno cca 3-4 měsíce a ukazatel "že to funguje" se jmenuje měření hodnot.
pokud jde o vlastnosti typu "nakrmí kytky" tak průměrně v akváriu je to tak půl roku (opět záleží na spoustě faktorů), ukazatel "že to funguje" je jediný a jmenuje se rostliny, které doteď krásně rostly, stagnují při stejných podmínkách
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2020 22:50 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: paulo
Tak tohle ti asi nikdo přesně neřekne záleží na spoustě okolností. Asi bych se zeptal na nějakých stránkách specializující se na krevetky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2020 20:21 Muž paulo [58] – Substrat
Mám substrát od dennerle, ale to není tak podstatné, spíš bych chtěl vědět za jak dlouho vyprchaji schopnosti aktivního substrátu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2020 18:12 Muž nekdo [355] Re: pipi
na začátku nepropadne, časem se dostane profisoil nahoru (protože hmotnost)
1 l platinum soil = cca 1,5 kg
1 l profisoil = cca 0,9 kg
jasně, něco se nasákne, ale takový nárůst to nebude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2020 17:53 pipi – Substrát
Dobrý den, chci se vás zeptat, zda-li mi nepropadne substrát Platinum soil Normal, když ho budu chtít dát na substrát Rataj profi soil.
Předem děkuji za odpověď.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2020 08:48 lajkin – Unisoil
Zdravím
Založil jsem si Aqua. Jako dno jsem použil unisoil a mám s něj takové smíšené pocity skrz jeho lehkost to asi lepší nebude ale myslíte že je vnecrm lepší než kamínky?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2019 21:27 R Muž Anthrax [4762] Re: vlka
Buldr napsal: ..... čtyři metráky skla o rozměrech 2000 x 750 x 800mm.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2019 21:22 Silviebaris Re: vlka
1200 litrů,si myslím,ale co je těch 8000t to netuším... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2019 21:09 Karoka Re: stetinka
Diky. O echinacich a crypto nekde na pozadi tusim,prekvapilo mne,jak casto je vidim v akva spolecne. Mozna proto mi ten muj chcipa a crypto celkem jedou :-O
Zkusim to jeste nejak prevymyslet s tema kytkama. Diky
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2019 21:08 Muž vlka [3444] Re: Buldr
Hezký večer. Ta výšková kóta na tom nákrasu vpravo to je 8000 čeho? Jaké jsou rozměry toho AQ? 150 litrů substrátu není moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2019 20:29 Žena stetinka [270] Re: Karoka
Kazdej ma jinou zkusenost, ja sem stara skola, zadny speciality a ty sis nevybrala zadny narocny rostliny, takze za me klidne tvy zasoby pisku. (p.s.: Nekdy se moc nesnasi echinace a cryptocoryny, pomaha co tyden vymenit vodu nebo oboje nepestovat v jednom akva)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2019 13:02 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Buldr
Tak i do toho je tolik echináčů moc počítej že v košíčku můžou být i dvě tři rostliny a mít jich tam tolik stejných je také na pováženou. Je to ale tvoje volba. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2019 12:32 Karoka – Manado vs. akvarijní písek
Zdravím, vrátilo se mi zpět velké akva (pro mne velké, základna 80x40 cm, výška 50 cm). Ráda bych směřovala k ripáriu, málo ryb, spíš rostliny, bez CO2. Mám starý černý akvarijní písek, 1-2 mm zrnitost a v menším akva, které budu rušit, aby se vešlo velké, mám manado. Zásobu písku mám dostatečnou, ladem leží ve sklepě. Poradíte, zda použít ten, nebo manado - něco jiného, či jiný písek? Četla jsem mnoho diskusí zde a moudrá z toho nejsem. Přišlo mi, že pro málo náročné rostliny je to spíš jedno, v čem rostou. Rostliny plánuji limnphila, cryptocoryne, echinodorus, bacopa, hygrophila. Díky moc za komenty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2019 12:29 Žena stetinka [270] Re: Buldr
Muzu odkaz na ty mrizky na zestarnuti sutru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2019 11:45 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Buldr
Podle litrů substrátu to nebude zas až tak nic velkého aby se ti tam vešlo 29 košíčků echinodorů může jich být i 40 a jestli víš do čeho jdeš. Na ty rostliny co máš na seznamu ale tuhle míchanici speciálních substrátů nepotřebuješ ty ti porostou i v obyčejném písku. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2019 02:59 Muž nekdo [355] Re: Lister
mám zkušenosti s dennerle deponit mix - na rozjezd funguje dobře. dle mého by kilové balení stačilo. Na druhou stranu jestli není jednodušší koupit nějaké hnojivo ke kořenům typu tableta (dennerle) nebo jílový váleček (easy life root sticks) a dát ho jen tam, kde potřebuji (a při rušení akvária se to propere určitě nejlépe)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 17:41 Muž Lister [169] Re: Lister
Tak nakonec to bude asi jinak.

Už nehledám nějaký lehký substrát nakonec asi výběru nějaký tmavý křemičitý písek - něco ve stylu Dennerle Quartz. Ale pod to budu určitě chtít dát nějaký zásobní substrát. A to takový, který bude v podstatě hodně jemná "hlína". Prostě něco takového, co budu moct v budoucnu při rušení akvária jednoduše vyprat a ten štěrk pak použít znovu opět s novým zásobním substratem.

Takže co jsem se tak díval tak jako levná varianta se nabízí Diversa a jako dražší varianta Tropica - ve výsledku je cena asi nepodstatná, bude to malé betarium 35 litrů takže bude stačit jeden malý pytlík - investice cca 150-200 korun max.

Má někdo nějaké zkušenosti? Jestli i ta Diversa funguje dobře?

Parametry vody nijak ovlivňovat nepotřebuju - už vstupní je měkká a kyselá až moc.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2019 09:19 Muž koyack [87]
Mám volcano black týden v 20l. Proprání žádný problém. Už v návodu je, že se nemá prát úplně do čista. Sázení rostlin do vlhkého volcana pinzetou v pohodě. Po napuštění ani jedna rostlina nevyplavala. Rostliny jedou jak divý. Vodu jsem měnil týden co dva dny.
Ale je fakt, že dno je ostré ale zase drží tvar, tedy zatím. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2019 03:42 Muž nekdo [355] Re: Lister
unisoil je pálený jíl
volcano je mletá (drcená) láva
volcano je těžší než unisoil (nebo jiný pálený jíl)
volcano je ostré, tedy naprosto nevhodné pro ryby dna (ať si kdo chce co chce říká/píše)
volcano je potřeba hodně moc proprat a pak ještě několikrát a stejně kalí vodu po napuštění (chvíli - pak si to sedne, jako ostatně všechno a je pokoj)
do volcana se blbě sází rukou
tolik moje zkušenosti, co si pamatuji z malého akvária, když jsem zkoušel :)

Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2019 20:03 Lister – Srovnání inertních substrátů
Má někdo srovnání různých inertních porézních substrátů? Uvažuju co dát do nového akva. Zatím mám doma štěrk ve dvacítce, premium soil ve 40 a unisoil v padesátce. Paradoxně zatím nejlíp funguje písek a nejhůře aktivní substrát ale ty akva jsou taky v tomto pořadí od nejstaršího.

Světlý písek do nového akva nechci a taky nechci za 2 roky řešit výměnu rozbředlé černozemě. Takže nějaký inertní hnědý substrát zatím vede, ale aby nebyl úplně lehký. Protože první zkušenost s Unisoilem byl děs - fakt jsem nadával. Do cca 3 týdnů si to sedlo a teď už drží lépe, ale i tak je dost lehký a hardscape v tom moc nedrží. Existuje něco co by lépe drželo tvar i těžký materiál a přitom to bylo lehčí a než písek?

Má někdo srovnání třeba Unisoil vs Volcano od Rataje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2019 01:41 novotňák
Sorry, čtu to v hospodě u piva.. Nejlepší substrát do akvária je jednozna ne písek . Na druhém místě je Black soil premium, tvrdosti něco mezi Ada Amazonia a Liaporem. Videa na YouTube si asi najdete.. Ada je bordel včetně písku obalený hlínou. Poslední dobou je kvalita Ada nahoru dolů, Platinum je třetí místo i když tam míchají aktivní uhlí, Ada je ctyrka podle várky .. Nechápu proč Black soil premium nikdo v Česku neprodává , nejblíž Polsko a Německo. Ada je bahno. Za strizliva se budu stydět ale Ada je za zenitem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2019 21:06 Muž nekdo [355] Re: Smetany
nezpochybnuji, kazdopadne se asi shodneme na tom, ze to ovlivnuje gravitace (nechci rozjizdet flame) - a vysledek je rovne dno :)))
ono tech faktoru je asi mnohem vice a ne nutne musi byt zarizeno "jen zivym organismem", kazdopadne proste svahy v akvariu nezustanou nikdy dlouhodobe, lhostejno o jaky substrat se jedna :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   27.10.2019 19:08 Muž Smetany [1226] Re: nekdo
Pardon ale tohle je vážně blbost. Hydrostatický tlak působí všemi směry a tím pádem nemá s rovnáním substrátu nic společného. Je to přesně na opak díky tomu že na zrna substrátu působí vztlaková síla tak je výsledná gravitační síla nižší a proto má substrátu ve vodě větší tendence k rovnání než na suchu. Čím lehčí substrát tím víc k tomu bude náchylnější. A samozřejmě hlavním faktorem je pohyb vody + pohyb dna který zařídí živé organismy (jako třeba člověk. :-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2019 18:08 Muž nekdo [355] Re: daren
tak hlavne to rovna vaha vodniho sloupce
muzete udelat design jaky chcete, ale pokud ho mate dlouhodobe (bavime se v radu let), tak se proste srovna...gravitace to zaridi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2019 17:35 Muž daren [408] Re: afc1886
afc1886 napsal: Liapor není nic pro někoho, kdo dělá často změny v akváriu, pořád je moc lehký.

Hele tohle bych ani nerekl. Sezelo i vytahovalo se z nej pomerne dobre, pri odkalovani akorat stacilo netahnout takovym proudem. Akorat mel takovou autonivelacni vlastnost :) Ty kulicky meli tendenci se srovnavat do roviny. ADA je v tomhle o neco lepsi, ale take mi ty svahy postupne mizi - asi jsem je malo osazel... Mam pocit, ze to delaji ty potvory japoniky, vzdycky vezmou hroudu a hodi ji o kus dal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2019 13:42 R Muž afc1886 [14682] Re: daren
Liapor není nic pro někoho, kdo dělá často změny v akváriu, pořád je moc lehký.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2019 13:32 Muž daren [408] Re: afc1886
Ve finale, kdyz se liapor nasaknul a usadil v akvariu, tak nebyl nepouzitelny. Ale mne se moc nelibila barva, cerna by byla fajnovejsi. Pritom uvnitr je cerny, tak ja nevim, jestli ho barvi nebo proc je na povrchu hnedej. Pak take frakce nebyla uplne optimalni pro male akvarium (3-4mm?)/koberecek, ve vetsim by byl asi fajn.

Ovsem jestli byl nejak zazracnejsi proti treba pisku/kaminkum, to nevim. Nerekl bych. Ale tak byl jsem mladej, hledal jsem zlaty gral, musel jsem si ho ozkouset ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.10.2019 12:32 R Muž afc1886 [14682] Re: daren
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku daren napsal: Za sebe bych spis nedoporucil liapor - je sice levny, ale to praseni co s nim bylo, to bych nechtel zazit znovu (jeste mozna dat na pulroku do sudu ve sklepe a pak pouzit co lezi na dne, snad).
Ano liapor je o trpělivosti, stejně jako akvaristika, proto ho mám už 3 roky ve sklepě, člověk nikdy neví kdy se bude hodit :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   25.10.2019 15:24 Muž Jarry [1437] Re: Buldr
No když už jsme u toho, tak udržovat kobereček v 75-80cm vysoké velké nádrži bude velká zábava:-) Osobně bych dal na radu Barakainuse se Sagittarií, ta nepotřebuje žádnou zásadní údržbu, ani výživný substrát, během chvilky se rozroste a pod dobrým světlem se bude držet nízko. A ve velké nádrži to možná bude vypadat lépe, než klasické kobercovky...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2019 15:18 Muž Jarry [1437] Re: vaclav
Já vím, mohla to být nějaká souhra okolností, použil jsem říční písek 2-4mm, sice jsem ho proplachoval, ale určitě to vzhledem k množství nebylo dokonalé. Přes rok všechno rostlo a fungovalo, pak se najednou přestalo rostlinám dařit a nastoupila sinice, které jsem se zbavil až snížením vrstvy na 3-5cm. Od té doby už používám všude jen filtrační písek + piskořky a skoro-vůbec neodkaluju. Předpokládám, že by tato kombinace fungovala i ve větší vrstvě, ale přijde mi to i škoda zabírat zbytečně moc objemu substrátem. V případě stonkovek jde stejně asi hlavně o to, aby v tom držely a pod rostliny s většími kořeny se dají dát nějaké tablety (nebo jílové koule apod.) - sice jsem s tabletami nepozoroval zásadní změny, ale asi neuškodí:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2019 14:36 Muž daren [408] Re: Buldr
Buldr napsal: Dobrá příprava je pořád dobrá příprava, však připravit si ±60 - 65 košíků Micranthemum Monte Carlo bude stát za to a to jsme jen u koberce :-)


Sazel/rozsazoval jsem 3 kosicky pul den, a myslel jsem, ze me hrabne tone 60+, to se snad da jen zapichnout cely kosik do dna, prihrabnout a dej se vule bozi, ne? :) V kazdem pripade drzim palce a jsem zvedav na vysledek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.10.2019 14:22 Muž daren [408] Re: Buldr
Me postrehy - kazdemu funguje/vyhovuje neco jineho. Kolega mi take licil, jake ma krasne akvarium, na dne bile kaminky, odkaluje 1x za pul roku, parada. A kdyz jsem to videl, myslel jsem ze si ze me dela legraci. Na dne drceny vapenec granularity 0.5-1cm, v celnim skle kulaty pruzor v zelene rase a na hladine krasne velke bubliny.

Tj. takze muj dojem je, ze kazdy ma uplne jina meritka/cile. A dalsi dojem je, ze kazdemu funguje neco trochu jineho. Muze to byt jinou vodou, nebo treba jinejma bakteriema co se mu zrovna usadi ve dne, co ja vim.

Obecne mi prijde, ze vetsi cenu maji rady od nekoho, kdo ma prime srovnani (v jedne nadrzi pisek, vedle jil), od nekoho kdo pouziva podobnou vodu (stejne mesto), od nekoho jehoz akvarium se ti libi.

Za sebe bych spis nedoporucil liapor - je sice levny, ale to praseni co s nim bylo, to bych nechtel zazit znovu (jeste mozna dat na pulroku do sudu ve sklepe a pak pouzit co lezi na dne, snad). S adou mam (az na cenu) dobre zkusenosti. Libi se mi, funguje mi, nejaky kal nepozoruji (ale nejvic ve dne mi rejou krevety, nemam zadne buldozer ryby) Je treba pocitat s tim, ze pokud pouzijes powersand, presazovani hluboko korenicich kytek je porod, vytahas si ho na povrch a neni to ani trochu hezke (to asi plati obecne o vetsine dvouslozkovych den).

Co se tyce kobercovych rostlin - zase, rekl bych, ze je to individualni. Ja jsem se trapil s tema travickama (Eleocharis), nerostlo mi to, delala se na tom rasa, bal jsem se to strihat. S glossou jsem take nepochodil. A naopak, HC mi normalne rostla, bez CO2, dokonce mi rostla i na dekoracich kam se vyplazila nebo kam jsem ji pichnul na zkousku. Ale konec byl typicky - po case (2 roky?) odehnila a vyplavala. Ale to uz byla sakra tlusta.

Ted pouzivam monte carlo, a prijde mi fajn. Vydrzi pomerne dost, a kdyz se nenecha prerust, den D se da dost odlozit.

A ted se v tom vyznej :)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.10.2019 22:29 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Buldr
To muzu potvrdit ze kobercovky bez co2 nerostou a je jedno v cem. A taky jak tady nekdo psal, zalezi na vode. Ja mel Eleocharis v koberci i ve tme pod stonkovkama kdyz jsem mel co2 a mekkou vodu. Ted mam tvrdou a v tom samem akva (svetlo, substrat, filtr...) ho ani neudrzim nazivu. O rustu se vubec neda mluvit.
A do Micranthemum bych nesel pokud se o to nechces moc starat. Udela to kober, pak do odzdola odhnije, kobere ce odloupne a budes sazet nanovo. Ten Eleocharis je lepsi, ale taky, jak ti do toho neco zaroste ci budes chtet kus prodat, sloupnes to cele jako koberec. Kdyz uz, me prisla nejlepsi Marsiella neb roste pomalu a vydrzi roky nez na ni musis sahat. Ted mam Sagittaria co je tak 3-5cm vysoka, vypda lip nez dkejaky koberrec co jsem mel pred tim a nikdy se neodlupuje od substratu jako koberec. A ani nepotrebuje co2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   24.10.2019 22:18 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Buldr
Si jen pridam k ostatnim. Pokud na to mas, kup ADA, pokud ne, dej tam, pisek ci Liapor. Ja mam suseny jil (jako ADA) v jednom akva uz 8 let a funguje to stejne jako ostatni akva (mam jich az neprijemne mnoho) ktera maji normalni pisek, jemny pisek, palene jily, melke dno, super hluboke dno (Deep sand bed). Se susenym jilem je problem ze se vycerpa (coz nevidim jako prblem neb v te doby dostanes ziviny z ryb (prip. hnojeni) a hlavne, ze pokud se v tom hrabes, bude z toho rychle bahno. Pokud se nehrabes, bude z toho bahno pozdeji. Ja na tom akva musim mit porad vatu ve filtru jinak mam cele akva mlecne. To je taky duvod proc Amano nikdy nepouziva ve svych akvariich dnove ryby jako pancernicky a sekavce (nebo jak se "loach" rekne cesky).
A o zakladani akva. Prendej neco filtrace ze stareho akva, pripadne i substratu. Dej tam dost kytek a nech to rust aspon tyden ci dva. Pri tom objemu tam pak muzes dat i par ryb. Ale ja bych pockal aspon mesic ci vic. Krm akva (pokud mas sneky), ci lej NH3/4 pokud ne. Ja cekam co nejdil to jde neb dno samo funguje jako filtr a musi se zabehnout. Neco jineho je akva do ktereho muzes dat ryby aby nechciply a neco jineho je akva co je opravdu v behu. A to je hodne o tom dne a poradne zakorenenych a rostoucich rostlinach.
btw, kdyz budes davat pisek a budes mit hodne rostlin, dal bych ho hodne hluboky. Me prijde, ze moje Deep Sand Bed akvaria rostou nejlip. S piskem ~2mm i ~0.1, ale s tim jemnym je to hruza kdyz neco presazujes. Uplne pisecne boure.
Takze za me ten 2mm pisek v 15cm vrstve.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2019 19:39 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarry
Tak z vysokým dnem dříve až 17cm dnes okolo 10cm mám jen ty nelepší zkušenosti. (filtrašní písek) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.10.2019 18:47 Muž Jarry [1437] Re: Buldr
Nedělal bych z toho větší vědu, než to je. Jak psal Václav, níže uvedené rostliny porostou pod dostatečným světlem i ve filtračním písku, který tě vyjde na pár korun. Nehrotil bych to s vrstvou, 6cm průměr mi přijde dost, měl jsem dříve s vysokým dnem velké problémy, od té doby držím vrstvu do 5cm. Možná bych dal minimální vrstvu něčeho výživného pod plánované kobercovky. Každopádně bych zakládal bez koberce, případně s testovacím vzorkem v podobě 3 košíků a až když bych viděl, že to jede, tak bych osázel zbytek. Spíše než na vědecké postupy zakládání bych se soustředil na světlo, vodu atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   24.10.2019 11:01 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Buldr
Víš čím se odlišuje člověk, který něco umí od lidí, kteří neumí? Lidé, kteří neumí, si stěžují na tenhle materiál, tamten materiál - člověk, který umí, dokáže vidět potenciál. Ví, že skoro s každým neškodlivým materiálem je možné pracovat. Špičkový lyžař, kterého uvádí jako příklad Ignaz, dokáže jet rychle vpodstatě s jakýmikoli lyžemi a rozdíl ve výsledku bude malý až minimální. V případě akvaristiky dokáže dobrý akvarista vytvořit pěkné akvárium téměř s jakýmkoli neškodlivým substrátem. Pokud si chce hrát, klidně může kombinovat různé substráty, ale to neznamená, že se jedná o jedinou možnou cestu. Já použil do akvárií x substrátů, které jsem dostal v akvaristice, písek do bazénové filtrace, superjemný písek nasbíraný v přírodě, oblázky a bahno z jezera, bahno z řeky a z potoka, zeminu pro pokojové rostliny, zeminu pro lekníny, bláto, které jsem smyl z manželčiných holínek - pracovat se dá se vším. Neodkaluju a akvária fungují bez filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2019 18:38 Muž Cherchan [7] Re: Buldr
www.rostlinna-akvaria.cz/…

Porovnávací test. Ja používam Platinum soil a spokojnosť, po roku tvar drží veľmi dobre a rastlinám sa v ňom darí. Inak, čo sledujem zahraničných "aqascaperov" tak tý hojne využívajú lávovú drť s hrubšou zrnitosťou v plastových sieťkach, ktorú umiesňujú pod dekorácie a dávajú ju na miesta kde chcú spraviť zvýšeninu alebo tam chcú posadiť rastliny s plytkým koreňovím systémom. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.10.2019 20:30 Muž Smetany [1226] Re: Buldr
Mám zkušenosti s platinum soil cca 3,5 roku a zatím drží tvar i po téhle době jestli vydrží 10 let ti nepovím ale pokud nebudeš v tom dně šťourat tak se mu nic nestane ale pokud hodláš odkalovat nebo si pořídit ryby které se ve dně budou vrat asi bych se přimlouval spíš za nějaký písek. Zkoušel jsem i Adu a nevidím v tom žádný rozdíl. (Ada na začátku víc zakalí vodu). Největší akvárium co mám je 720l (200x60x60) pokud chceš koberečky asi bych zvážil ubrat hloubku. Bude se v tom i líp pracovat. Mám na tom akváriu zhruba stejný výkon světel a je to podle mě na hraně. Ale to už v jiném tématu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2019 19:46 Muž smik [70] Re: Buldr
No přeju hodně štěstí. Já se po letech rozhodl postavit akva (řekněme takovej pokus o aquascape) na aktivním substrátu od Tropiky. Na to, že jsem se rozhodl pro rozměr 35x25x25(cm) tak jen na takové blbé miníčko, všechny ty designové věci stojí ranec. U toho tvého obříka to bude brutální :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2019 21:11 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Buldr
jedu teď bez umělého přidávání CO2 ( dělám jen 3,5 h. pauzu bez světla), a stejně to roste "jako blázen" ;-)
-otázka: proč "zelenina" roste v přírodě na malém množství CO2, a v akva ne?

svítím tak 70-80 lm/litr...a nemám dost. . .
jde o to, že stačí aby rostliny porostli a stíní jedna druhé, nebo se položí na hladinu...nebo dáš přímo plovoucí...
Škoda , že jsis to dno, substrát ada nevyzkoušel v malém, sušené substráty jsou do akvárií v kterých se "nehrabeš", nepřesazuješ i s kořeny ( stříháš těsně nad substrátem).
Pálené jíly jsou o něčem jiném, a klasika křemičitý písek je "blbuvzdorný" :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2019 19:58 Muž nekdo [355] Re: Buldr
k aquascape se nevyjadruji, nejsem pro nej vhodna osoba... na druhou stranu pokud vim, tak ada neni palena, ale susena... takze casem se z toho proste stane blato..mysleno v dlouhodobem horizontu. u koberce nekdy muzete delat co chcete, a proste neporoste - v nekterych pripadech proste pro to, ze vaha vody (vyska vodniho sloupce) uz je tak velka, ze to proste neporoste...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.10.2019 19:20 Muž mikig [512] - ŽivorodkyRe: Buldr
Tak zrovna v tom je akvaristika tak výjimečná, že žádné knížky, tabulky, příručky nebo dokumentace Ti nezaručí, že se Tvůj sen nemůže změnit v noční můru. Podmínky z kterých jejich autoři vycházely mohou být velmi rozdílné od těch se kterými budeš pracovat Ty. Zkus si najít akvaristu ve svém nejbližším okolí(větší šance na podobné podmínky, alespoň co se vody týče) s podobně velkou nádrží jakou zamýšlíš, která mu už delší dobu funguje a prober s ním co a jak, osobní návštěva by byla úplně nejlepší. Tak se nejlíp můžeš dostat k velmi dobrým informacím, které Ti k něčemu budou.Ať se daří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2019 18:11 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Buldr
Tak já mám dno (filtrační písek+čedič) nejméně 15 let, sice jsem ho třikrát přendaval ale žádné propírání takového množství jsem nedělal. Co ze sušené lisované černozemě což ADA a podobné substráty by bylo po těch letech si nedovedu představit. Pokud jde o světlo tak to si musíš vyzkoušet sám ono je to trochu i o vodě co za rostliny půjde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2019 16:34 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Buldr
Buldr napsal: @Magic Není problém přidat. Rezervy jsou více než velkorysé a vyrobit další chladící profil osázený LED zabere maximálně víkend v dílně. Zajímavé ovšem je, že při této hloubce by mělo být podle dohledaných střípků různých informací 30lm/l celkem hodně. Jde to nějak spočítat, nebo existuje pravidlo/tabulky?

Čisto zo skúsenosti - mal som 30lm/l v polmetrovej vode a prišlo mi to na kobercovky málo. Ale zas to mohlo byť spôsobené i nedostatkom CO₂.
Preto hádžem otázku na ostatných...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   21.10.2019 15:44 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Buldr
Tak na rostliny co uvádíš až tak nic výživného nepotřebuješ a stačí hnojit do vody max něco přisypat dopředu pod kobercovky. Na to ti stačí substráty z pálených jílů nebo filtrační písek. Jde o to na jak dlouho to akvárium plánuješ, jestli na rok nebo třeba na 10 let. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2019 15:39 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Buldr
Pri tejto hĺbke sa mi zdá 20-38lm/l na koberček málo. Ale osobne som monte carlo nemal, má niekto skúsenosť?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.10.2019 12:28 Muž Smetany [1226] Re: Buldr
Fungovat ti to bude. Ale ta cena je dosti astronomická. Měl bych pár návrhů na zlevnění.
1. Zruš power sand není až tak potřeba a navíc když se ti dostane nad substrát tak udělá v akváriu docela paseku.
2. Zvážil bych platinum soil místo Ady (cena je poloviční a funguje velmi podobně) navíc v takovém množství se dá sehnat i se slušnou slevou.
3.Pokud to vážně chceš jako "zelenou stěnu" a ne aquascaping omezil bych na minimum kořeny a kameny. Stejně nakonec nebudou vidět. Navíc ten Dragon stone se docela dost rozpadá a nikdo moc netuší co uvolňuje do vody případně co na sebe váže. Je to vlastně spíš jíl než kámen.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2019 12:55 Muž Blackie89 [493] Re: Terez
Menší kopeček z tohoto substrátu by ty kameny, pokud je dáš natěsno a hlouběji, mohly udržet..
Větší kopec, jsem tu několikrát i viděl, že ještě prokládají třeba uřezanými kusy plastových květináčů, aby ten kopec zůstal celistvý a nesjížděl.
Mě se třeba kopec v mém akváriu " Pokus o Rostlinné " srovnal s celým dnem i přes kameny během cca. 4 měsíců, ale taky jsem se v tom poměrně dost často vrtal a krevety to taky pěkně přehází... ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 21 22

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 26134x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15926-substrat?od=101