Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Substrát

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Substrát
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2018 10:31 Muž hadravam [11] – Platinum soil Normal
Zdravím.Staré akvárium dosloužilo a zacalo se rozlepovat, 50l v obýváku.Koupil jsem nové a založil znovu s tím že chci černé dno.Zvolil jsem Platinum soil 40l na akvárium 120x50x50.
Vypadá to pěkně.Akorát nevím jak dlouho vydrží za ty peníze, doufám že dlouho.Ted dotaz.Mám ho jen krátce ale na rostlinkách a na dekoraci mám černý povlak ze substrátu.Bude to tak pořád nebo si to nějak sedne.A ještě nevím jak se k tomuto dnu chovat a jak třeba odkalovat?Možná to byla špatná volba.Děkuji za všechny komentáře předem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.10.2018 21:27 Maq Re: Maq
515 g = 515 ml = 51.5%.
Stojí to už skoro celý den a voda se nevsákla, je to stabilní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2018 14:59 Muž Planorbella [643] Re: Maq
45%
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2018 14:46 Muž nekdo [355] Re: Maq
67,8% ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2018 13:05 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Maq
Zeolit má výrazně větší nasákavost, takže to bude víc než u křemičitého písku.
Záleží na čase - jak dlouho necháš zeolit namočený.
Okamžitě po zalití odhaduji výsledek o něco vyšší, než u písku - řekněme 55 %.
A po pár hodinách, až se zeolit napije, tam možná ještě 10 až 15 % vody dostaneš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2018 11:13 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Maq
25%
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2018 11:08 Maq Re: Maq
Udělal jsem tentýž pokus se zeolitem frakce 0.5-1.0 mm, nepraným, tedy včetně prachu.
Stejný postup: Do nádoby o objemu 1 litr jsem nasypal suchý zeolit. Trošku to podrncal, aby zeolit sedl. Pak jsem z jiné odměrné nádoby naléval vodu na zeolit až po rysku 1000 ml. Zvážil jsem rozdíl a získal hmotnost (a současně objem) spotřebované vody.

S pískem větší frakce to bylo 400 g, tedy 400 ml, tedy 40%.
Zeolit má menší frakci, hranatá zrna a porézní strukturu.
Kdo zkusí hádat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 21:03 HPetr – Sterilizace substátu
Protože jsem zároveň kaktusář, tak uvádím, jak řeší problémy s parazity, apod. kaktusáři a přitom vypouštím chemii.
1) Substrát se dá absolutně sterilizovat s malým přídavkem vody v mikrovlnné troubě. Pozor! musí tam být tolik vody, aby vytvořila páru a přitom se ke konci operace neodpařila. Smrdí to a musí se to dělat bez přítomnosti manželky a pak hodně větrat. Podle potřebného množství operaci opakovat, nejde do mikrovlnky nacpat víc jak třeba pro ohřev jídla podle návodu. Taky hrnec na ohni na zahradě, což je lepší bez omezení množství, jen objemu hrnce.
2) Substrát maximálně proprat pod tekoucí vodou v nějaké nádobě s průběžným odléváním dokud neteče čistá voda. Já požívám zednický "kalfas". Potom pro jistotu požít systém podle ad 1)nebo 2) sušení na prudkém slunci. Já v létě rozprostřu substrát na černou folii v minimální vrstvě na slunce tak, aby se ohřál (je tam pak neuvěřitelná teplota). Zřejmě i UV paprsky dobře působí na likvidaci části škůdců z hlediska akvaristiky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 10:26 Maq
Pokus jsem opakoval. Stejná odměrná nádoba, litr písku stejného druhu. Výsledek je 401 gramů vody, takže opět těch cca 40%.
Aby to bylo úplně srozumitelné, tak to napíšu ještě tak, že když se nasype jeden sypný litr písku uvedené frakce, tak obsadí 0.60 litrů prostoru a 0.40 litrů prostoru zůstane volných; na vzduchu vyplněných vzduchem, ve vodě vodou.
Napadají mě dvě věci, které to mohou lehce pozměnit:
a) Vodu jsem nalil a nic s tím nedělal. Asi tam zůstaly nějaké vzduchové bubliny. Takže by to mohlo být i víc.
b) Písek jsem nasypal a šel na věc. Ale kdybych s ním potřásal nebo tak nějak, prostě časem by si trochu sedl. Líp by vyplnil prostor, do jednoho litru prostoru by se ho vešlo víc, a tedy volného prostoru by zbylo méně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 23:25 Maq Re: bobik0cz
Flexiobklady to nejsou, je to křemičitý písek uvedené frakce.
Byla to (ještě je) plastová odměrná nádoba na 1000 ml.
Nasypal jsem písek po rysku, takže jeden litr sypný. Pak jsem tam lil demineralizovanou vodu. Neměřil jsem objem, ale hmotnost vody, protože to je přesnější.
Zvážil jsem vodu v jiné nádobě a naléval do odměrné nádoby s pískem. Až dosáhla úrovně rysky, zvážil jsem znovu. Úbytek byl 398 gramů.
Zítra budu mít příležitost pokus zopakovat. Podám zprávu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 21:18 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Maq
Nádrž byla 1000 ml?

Nevěřím - určitě chyba v měření, nebo to není kouzelný písek z flexiobklady smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.10.2018 20:39 Maq
Je to 40%.
Přesně 398 ml.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 20:19 Muž Planorbella [643] Re: Maq
15%
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 19:23 Muž ZDRI [1415] Re: Maq
To já tipuji, že vody se tam vejde mnohem více - cca 350 ml.
Ale nemám vůbec zkušenost s takto jemnou a stejnoměrnou frakcí písku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 18:14 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Maq
8,8% vody :-P (v písku)

Nádoba byla 1l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 17:55 Muž nekdo [355] Re: Maq
tak ja tipnu tak 5%
jen tip, kdyz nevyjde, tak slibuju, ze zaliji kvetiny v akvariu :))))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2018 17:35 Angus68 Re: honzacb
Nový ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.10.2018 17:30 Maq
Možná to někoho bude zajímat:
Dal jsem do odměrné nádoby jeden litr propraného, ale od té doby již slušně vyschlého písku frakce 1.4-2.0 mm. Chtěl jsem vědět, kolik se tam vejde vody.
Má to význam při výpočtech čistého objemu vody v akváriu, a taky pro představu, kolik vody je mezi zrnky v substrátu.
Čekal jsem výsledek okolo 200 mililitrů. Čili že do písku relativně rovnoměrné frakce se vejde ještě 20 % vody.
Zkusíte hádat? ;-) :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.10.2018 19:29 Maq Re: honzacb
Pravdu máš.
Taky zvolna směřuji k pořízení menší soukromé pískovny... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.10.2018 14:22 Muž honzacb [6] Re: Maq
V tomto případě bude ale problém jeho cena vzhledem k použitému množství, to už bude asi lepší koupit nový substrát X-) nebo nějakou tu chemii, ale s tou také nemám dobré zkušenosti. Savo například nezabilo nitěnky, co byly ve dně, a to jsem ho tam nalil neředěné, dodnes nechápu, jak to mohly přežít.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2018 09:07 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: honzacb
savo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2018 08:09 Maq Re: honzacb
Tady by se mohl docela hodit glutaraldehyd neboli tekuté CO2. Zabije a rozloží se. Na rozdíl od anorganických jedů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2018 07:58 Muž honzacb [6]
Ahoj, mám několik let akvárium 300l a podařilo se mi si tam zavléci parazitické střevní červy, kteří z velké části zlikvidovali rybí osádku. Moje otázka zní : jak sterilizovat substrát, popřípadě je lepší ho vyhodit a koupit nový? Vaření asi nepřipadá moc v úvahu v bytě, protože toho štěrku je docela dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2018 19:02 Muž pe3czek [81] Re: jamajcan
Tak to jeste ze jsem se zeptal :-)... A prizivujes jeste nejakym hnojivem? Mam v planu pres filtr prizivovat CO2 sodastreamem :-D snad to bude fungovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.10.2018 17:22 jamajcan Re: pe3czek
Mám kombinaci těchto dvou substrátů. Dává se v opačném pořadí. Dospod Volcano , kterým vytvaruješ a balastně vyplníš kopce apod. Na vrchní vrstvu Platinum soil. Tato kombinace mi bez problémů funguje zhruba rok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2018 14:52 Muž pe3czek [81] – Platinum soil normal a Rataj volcano black.
Ahoj zakladam akvarium 240l., dno chci cerne, bude tam jeden koren, ktery vytvori terasu. Cca 15 cm vysoky a dlouhy cca 45 cm, foto nemam... Objednal jsem 2x 8l platinum soil normal a 3x 8l rataj volcano black. Platinum soil pujde dospodu jako svah a na to pujde ten rataj (da se dobre tvarovat). Za tim korenem bude vrstva do vysky toho korene. Mam dost kytek echinace, anubiase, hnedovky, ceratopse atp... Bude to takhle stacit nebo fungovat? Ma nekdo kombinaci tohoto dna? Uvitam rady a tipy nez to tam nasypu... ;-) :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.08.2018 11:52 Muž Ajsty [1] Re: LukšaNM
LukšaNM napsal: Substrát asi nebude tak špatnej, když ti to v něm tak pěkně roste. ;-)
Jen pořád nechápu kdo a proč dostal ten nápad, prodávat černo-bílou drť. hmm

jo ta drť je šílená... Ale kytky jedou..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2018 11:14 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: Maq
Je rozdíl mezi sušeným subrtrátem, který se nacucá, ztěžkne a zůstane na dně a páleným tvrdým jílem, který se nacucá možná za rok v akváriu. Mám vyzkoušeno že lehký jde prostě nahoru. Kombinace se doporučuje spíše pro místa na sázení jíl a místa kde se sázet nebude nižší vrstva písku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.08.2018 11:05 Muž LukšaNM [309] Re: Maq
Zkusil jsem to v jednom místě jen tak na doplnění a nahoru to vylezlo celkem záhy. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.08.2018 10:56 Maq Re: Xlienka
Xlienka napsala: dospod lehký pálený jíl a nahoře písek. Myslíš že to tak zůstane ;-)
Pokud vím, výrobci těch jílových substrátů (ať již pálených, nebo častěji sušených) právě toto často doporučují v návodech k použití. Je mi ovšem jasný důvod, proč to tak nemůže vydržet věčně, ale nejspíš se předpokládá, že se do toho moc neryje, sází se jen občas a šetrně pinzetou, odkaluje se jen na povrchu (pokud vůbec), a že to tedy snad vydržet může. Nějaký rozumný čas.
Ale sám jsem to nezkusil, tak se ptám - jaké jsou zkušenosti?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2018 10:48 Žena Xlienka [276] - Amerika
Já bych to nechala když to roste, jenom menší poznámka k zamyšlení, dospod lehký pálený jíl a nahoře písek. Myslíš že to tak zůstane ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   01.08.2018 07:52 Muž LukšaNM [309] Re: Ajsty
Substrát asi nebude tak špatnej, když ti to v něm tak pěkně roste. ;-)
Jen pořád nechápu kdo a proč dostal ten nápad, prodávat černo-bílou drť. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 23:36 Muž Ajsty [1] Re: Ajsty
Fotka k příspěvku Ajsty napsal: Ahoj lidi.. Dneska sem si tu založil profil :-D tak sem zvědavěj zda to přinese nějaký moudra do mě hlavy, mám akva založený cca půl roku a premejslim o méně substrátu..a že bych to celé předělal..Komentáře vítám :-) Dik jo a ještě ten štěrk je nic moc ale tytky v něm jdou si myslim foto po založení
EDIT 1- Určitě napíšete že tam je špatně spousta věcí od kytek až po sterk:-D aspoň se poucim
EDIT 2- Substrát sem chtěl dát pálenej jíl na to písek 2-4 mm to by šlo ne?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 23:32 Muž Ajsty [1] – 300vka
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj lidi.. Dneska sem si tu založil profil :-D tak sem zvědavěj zda to přinese nějaký moudra do mě hlavy, mám akva založený cca půl roku a premejslim o méně substrátu..a že bych to celé předělal..Komentáře vítám :-) Dik
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.07.2018 20:48 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: MirekSazava
Je tam naopak tolik humusu, že hnojit v čerstvě založeném AQ s platinuim soil = jistota řasy. Sám jsem si vyzkoušel. :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2018 20:14 Muž MirekSazava [71] Re: josta0072
Na platinu bych hnojil hned od zacatku, protoze v tom substratu neni nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2018 20:09 josta0072 – https://www.rostlinna-akvaria.cz/jak-hnojit-v-akvariu-zalozenem-na-substratu-platinum-soil-175
toto sme skusali a nefunguje to
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2018 20:04 jamajcan Re: josta0072
Na stránkách rostlinnaakvaria je přímo článek Jak hnojit s Platinum soil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2018 20:02 josta0072 – Dobry potreboval by som poradit mam substrat platinum soil ako hnojit
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku dobry den potreboval by som poradit mam substrat platinum soil powder v 184L akva filter eheim professionel 4+ 250 svetlo Chihiros LED A901 55W 90 co2 2kg flaša
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.07.2018 22:58 Muž Cherchan [7] Re: freem1
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2018 11:37 Muž Marcelko [-3] - Rostliny
Mam pouzit tieto JBL Kugeln 7+13?
www.rostlinna-akvaria.cz/…

alebo ktore z tychto?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.07.2018 10:56 R Muž Anthrax [4787] Re: freem1
Být tebou tak jedu bez výživného substrátu, pokud nevíš přesně co od něj čekat. Časem se stejně vyčerpá a ty se stejně budeš muset naučit hnojit do vodního sloupce. Použij ke kořenům některých rostlin (např. echinodory) ty jílové kuličky do dna co ti radil Romant. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.07.2018 10:34 Muž LukšaNM [309] Re: freem1
Na to není jednoznačná objektivní odpověď, ale myslím, že 2-4 mm je dobrá volba. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2018 10:28 Muž Marcelko [-3] - Rostliny
Ktory je vhodnejsi pre rastlinky, a ktory krajsie vyzera? - frakcia 2-4 mm alebo 0,8-1,2mm?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…

Mam si pod neho dat nejaky vyzivny substrat, napr. JBL Aquabasis plus 5 alebo?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2018 09:59 R Muž ctibum [6926]
Téma osádky jsem přesunul a trochu upravil... rybicky.net/forum/120-ryby-do-akvaria-51-150-l-stredni-akvarium
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.07.2018 06:23 R Muž afc1886 [14704] Re: freem1
Rad už jsi dostal dost, tak teď už se jen do toho pustit. Takže dno kup o frakci 1-2 , nebo 2-4 mm.. Třeba www.sklorex-akvarium.cz/… , nebo www.sklorex-akvarium.cz/… . Dno můžeš vyhnojit jílovými kuličkami www.sklorex-akvarium.cz/… nebo raketami NPK, na ty se můžeš podívat třeba tady www.rostlinna-akvaria.cz/… .
Ale teď to nejdůležitější. Jestli plánuješ předělat to tvé stávající akvárium, tak musíš hodně změnit osádku. Jak rybičky, tak šneky. rybicky.net/nadrze/28726
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2018 23:05 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: freem1
:-D já mám trochu lávový drti na dně a pak písky křemičitej a hnědej, klasickej jen obarvenej (profiplants) a supr...
co jsem tak četl některý věci od jirky ščobáka, tak jedině tak na dno je prej fajn jíl, zeminu, třeba s trochou rašeliny, podle toho co tam bude za rybky.. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2018 22:36 Muž Marcelko [-3] - Rostliny
Necham si poradit od Vas skusenejsich...
Ja mam asi nejaky takyto strk:
www.akvariumonline.sk/…

CO2 pouzivam z flase a aj hnojiva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2018 22:10 R Muž Anthrax [4787] Re: freem1
Z velké části to je povedený marketing. Dá se na to název akvarijní, připojí se pár pěkně znějících frází a na světě je předražený produkt za bezmála 70 Kč za litr. Pokud tam chceš ty kobercové rostliny, tak se stejně budeš muset naučit hnojit a pravděpodobně i sytit CO2, takže víc než o zvoleném dnu (pokud tam nedáš úplnou šílenost) to stejně bude o tobě a tvých schopnostech. Doporučení jsi dostal. Je to na tobě jak se zařídíš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2018 21:57 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: romant
Na tej hline asi nieco bude...ked ju viaceri vychvaluju a neviem co este...
A v hline predsa rastie vsetko stromy, rastliny, kvety, ovocie, zelenina, atd...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 21 22

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 26140x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15926-substrat?od=301