Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Liapor - mé první zkušenosti II - po 6 měsících

 

Články » Liapor - mé první zkušenosti II - po 6 měsících   Vytisknout tuto stránku 

Liapor - mé první zkušenosti II - po 6 měsících

Publikováno: 04.08.2014 • Autor: © wranko • Rubrika: Začínáme

Tak asi jako každý, jsem přemýšlel, jaké budu mít dno ve svém akváriu. Rozhodně jsem zavrhl nějaké barevné dekorační písky. Chtěl jsem být co nejblíže přírodě. Nejprve jsem se rozhodl pro "obyčejný" jemný křemičitý písek. Četl jsem a četl jsem a zjišťoval. Podle dostupných informací jsem zjistil, že písek by mohl postupem času slehávat a byl by těžký pro kořeny rostlinek. Ty by pak hůře rostly atd. Nechtěl jsem žádná drahá dna, zdálo se mi to moc velký luxus v množství, které jsem potřeboval. Akva mám 180x50x50, takže nějakých těch cca 70 -100 kg písku jsem potřeboval určitě.

Pak jsem nějakou náhodou narazil na keramzit a začetl jsem se. Zjistil jsem, že tzv. liapor o hrubosti 1-4 mm by mohl být ideální a po převaření a proprání by to mohlo fungovat. Pořizovací cena za 50 L byla cca 150,-Kč. Tím nic neztratím, řekl jsem si a objednal ho. Když přisvištěl poštou, tak jsem jej rozbalil. Jelikož bydlím v paneláku a nemám jinou možnost, tak jsem na půl dne obsadil kuchyň. Liapor jsem v malých dávkách převařoval. Nosil do vany a tam ho propíral. Již dopředu jsem měl zakoupeny dva 50-ti litrové sudy. Do těchto jsem nasypal převařený a propraný liapor. Jelikož i po převaření a proprání stále tak 1/3 plavala, nechal jsem ho v sudech s vodou 24 hodin. Poté jsem odebral sítkem plovoucí liapor. Toto jsem opakoval asi 3 dny po sobě. Vždy, když jsem liapor propral, tak byla voda jemně nahnědlá, a proto jsem ho propíral ještě další tři dny.

Po těchto "operacích" jsem zjistil, že z původního množství zbylo tak tři čtvrtě. To by bylo určitě málo a tak jsem objednal další 50 L pytel a celou proceduru opakoval. Musím říct, že to byla sakra stereotypní a nevděčná práce, ale vyplatila se.

Měl jsem strach, že rybky budou svým pohybem liapor moc vířit a při odkalování bude odkalovač vsávat i liapor vzhledem k jeho hmotnosti. Opak byl však pravdou. Liapor po nasáknutí funguje jako písek. Mám cichlidy, které občas ryjí ve dně, ale jinak v pohodě. Jediné, co jsem musel udělat, je to, že při zasazování rostlin jsem musel použít kameny. Nejdříve jsem rostliny zasadil do liaporu bez zatížení. Druhý den jich pár plavalo u hladiny - mám docela výkonný filtr a ten patrně vykonal své. Proto jsem rostliny zasadil znovu a přes kořeny jsem položil kamen.

Mám s liaporem sice teprve měsíční zkušenosti, ale zatím bez jakéhokoliv problému. A hlavně liapor je vlastně keramzit, takže ideální pro růst rostlin, ne? A dále cena je prostě k nezaplacení. Já ho koupil a i s poštovným mi prostě vyšel nesrovnatelně levněji než speciální dna. A hlavně, co jsem koukal na dna určené speciálně pro akvaristiku, např. JBL Manado, tak je to podle mě to samé.

 

Doplnění zkušeností po cca 2 měsících.

Liapor jsem vyvařoval tak, že jsem ho nechal jen projít varem - vařil jsem cca 5 minut. Poté jsem ho odnesl do vany, vysypal do sítka a propláchl sprchou. Následně jsem ho ještě v sítku ponořil do plastové vaničky tak, aby vrchní hrana sítka byla nad hladinou a nevyplaval mi liapor do vaničky. Tam jsem ho ještě propral. Potom jsem ho přesypal do sudu. Když jsem takto spotřeboval všechen liapor, nalil jsem do sudu vodu a nechal ho do druhého dne. Asi 1/3 liaporu plavala, takže jsem ho odebral sítkem a vyhodil. Liapor jsem v sudu nechal asi týden. Každý den jsem ho propíral. Odnesl jsem sud (měl 50 l), takže spíše odtáhl do koupelny. Postavil do vany, ponořil do něj sprchu a pustil vodu. Jak voda přetékala ze sudu, tak se vlastně liapor ještě propíral. Občas jsem ho v sudu zamíchal rukou, abych podpořil propírání. Takto jsem ho nechal propírat cca 1/2 hodiny. Po této proceduře jsem ho jednoduše dal do akva a bylo.

Mé postřehy po 2 měsích provozu v akva:

- liaporu se nemusíte vůbec bát

- nebude vám plavat na hladině ani se volně vznášet ve vodě

- je sice asi lehčí než písek a když ryby zarejou ve dně, tak se sice vznese, ale hned zas volně spadne ke dnu

- při odkalování s ním není vůbec žádný problém, ba naopak, i když je lehčí jak písek, tak se podle mě lépe odkaluje. Odkalovač ho hezky nasaje pak zas pěkně klesne ke dnu (samozřejmě liapor má průměr 1-4 mm, takže malé kousky cca 1 mm to odkalí, ale těch tam už moc nemám díky propírání - hodně jsem jich odstranil)

- počítejte s tím, že po převaření a proprání budete mít docela velký odpad - min 1/3 zakoupeného objemu a při proceduře převaření a proprání naděláte docela bordel - tomu se prostě nevyhnete

- když rostliny zatížíte řádně kameny, tak vám prostě nevyplavou a ani ryby je nebudou mít šanci vyhrabat (dobré budou asi i matky místo kamenů, jak psal kolega akvarista v jiném článku, ale s tím nemám zkušenosti)

- nezjistil jsem žádné nevýhody oproti písku a jednu velkou výhodu oproti speciálním akvarijním subtrátům - cena - liapor je nesrovnatelně levnější a ta práce s převařením a propráním, nu, je to prostě práce

 

Dodal bych i fotky, ale práci při převaření a propírání jsem nefotil, takže bohužel.


Zde je adresa: http://obchod.liapor.cz/keramicke-kamenivo-keramzit-liapor-1-4mm-50-l

F

F

 

Shrnutí zkušeností s liaporem cca po 6 měsících.

Ať si kdo chce co chce říká, já mám s liaporem prostě dobré zkušenosti. Rostliny zakořenily a drží. Pár jsem jich přesazoval, konkrétně rostliny rodu Echinodorus. Jejich kořenový systém byl cca 20 cm dlouhý a mohu říct, že jsem musel vynaložit celkem velkou sílu, abych je vytáhl. Takže, kdo říká, že rostliny se v něm neudrží a budou vyplavávat, tak asi neví, o čem mluví. Rostlinám se prostě daří, a to tak, že je musím cca jednou za měsíc pořádně protrhat, jinak bych rybičky neviděl. Je pravda, že bublám CO2, které tomu hodně pomůže. Mám kančíky, ti prý dokáží rostliny pěkně vyhrabat. U mě tedy ne, ani si jich nevšimnou. Samozřejmě při tření trochu přebudovávají dno, ale právě díky tomu, že se liapor sám po čase srovná, tak nemám v akváriu velehory a liapor si celkem drží rovinu. Malé rostliny rodu Anubias jsem přesadil podle rady do matek a nemám žádný problém. Chovám v akváriu i pancéřníčky kropenaté a ti jsou větší potvory jak kančíci. Dokáží se zahrabat třetinou těla do liaporu, takže kdybych neměl rostliny zatížené kameny nebo v matkách, asi by je vyhrabali. Takhle nemají šanci. Odkalování je rovněž bezproblémové. Odkalovač nasaje hodně liaporu, ale ten zas spadne na dno. Spíš bych řekl, že lehkost liaporu je výhoda a při odkalení se hezky propere. Prostě tam nezůstane "žádný" bordel. "A to kanci jsou opravdu kanci." Odkaluji a měním vodu 1x týdně a cca 4 dny poté mám křišťálovou vodu, jediná výjimka je po krmení. Nejsem odborník, ale podle mě platí, že čím poréznější materiál, tím lepší provzdušnění, biologická rovnováha apod. To podle mě liapor perfektně splňuje. Prostě a jednoduše řečeno akvárko funguje, jak má. Všechny hodnoty vody jsou stabilní a rybkám se nejspíše daří. Všichni kanci se vytírají pravidelně 1x za 2 - 3 měsíce. Spíše mám problém odchovat potěr, ale to je jiná kapitola. Takže, za mě - liapor prostě ano. Nezjistil jsem žádná negativa a vřele ho doporučuji.

Přidávám pár fotek. Omlouvám se za čistotu vody, je zrovna po krmení.

 

F Akvárium po 7 měsících.

F Nové akvárium.

F Anubias po 7 měsících a daří se mu.

F Echinodorus po 7 měsících je tak dlouhý, že plave na hladině.

F Rozrostlé rostliny Anubias po 7 měsících.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 21x Nelíbilo se: 3x Zveřejněno: 04.08.2014 Upraveno: 20.01.2015 Přečteno: 1313x

Schválili: romant *** 20.01.15 • Turbínka ** 20.01.15 • Heimdall *** 20.01.15 • vaaclav *** 20.01.15

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Začínáme
13.09.2014*****Jak jsem pořídil "úsporně" větší akvárko157x
25.04.2017*****Atman 201 a upevnění bioakvacitu415x
12.12.2015*****Nákup ryb946x
03.06.2006*****Zakládáme akvárium krok za krokem99597x
15.08.2012*****Jak jsme s tátou začínali aneb jak (ne)zakládat akvárium2094x
08.04.2013*****Užitečné informace k výrobě či zhotovení akvária1516x
01.04.2013*****Nitrifikace2673x
27.05.2012*****Jak jsem se dostala k akvárku, aneb chybama se člověk učí56x
07.04.2013*****Založení a údržba 60 l akvária.1556x
15.03.2012*****Akvarista, tvor z jiný panety, aneb když to člověk myslí dobře...2226x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 13 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [13] pedro144® 07.05.17 16:13
O Liaporu jsem začal uvažovat proto, že jsem chtěl skříňku s akváriem zavěsit na stěnu a v takovém případě je každé ušetřené kilo důležité (v suchém stavu 1 ltr váží 0,5 kg). V lednu 2016 jsem koupil pytel Liaporu, potřebné množství po malých dávkách převařil, zchladil a nechal v barelu pod vodou. Pak nastaly nějaké komplikace se založením akvária, takže jsem Liapor nakonec vytáhl z barelu až v červnu, což byla asi nejlepší příprava na jeho použití. Pokud sázím nové rostliny s krátkými kořeny, tak občas něco vyplave, ale to je spíš mojí nešikovností a možná přítomností ancíků. Jinak spokojenost.

Reagovat na tento komentář [12] DaveX® 25.06.16 19:06
Já sem se rozhodl po přečtení několika článků, že rozšířím řady Liaporistů a za mě zatím spokojenost. Je pravda, že některé rostlinky vyplavaly, ale tak sem je zasadil znovu a lépe. A ani moc nepoužívám Horácomatky (dal sem asi 3 ks na 180 l akvárko).

Reagovat na tento komentář [11] dolomitt® 02.11.15 21:16
Já zvolil AKADAMU, přijde mi lepší než liapor (nemusí se vyvařovat) a řekl bych že barevně vypadá líp, velké plus je i cena za 16 litrů (pytel) akadamy dáte 350 kč. V akváriu ji mám rok a žádné problémy. odkaluju povrchově (cca do 5 cm) a nestalo se mi, že bych akadamu vysál. Hloubkové odkalování nemá smysl dostal bych na rašelinu a zásobní substrát což by byla škoda.

Reagovat na tento komentář [10] doktorito® 16.10.15 13:03
Taky jsem zkoušel liapor - v rostlinném akvárku ho mám už druhý rok.
Máčení liaporu je očistec. Sázení rostlin je od samého začátku bez problému, matky jsem nikdy nepoužil, pokud máte v akva piskořky, tak nastává problém každý kopeček srovnají do roviny, sázení kobercovek in vitro, které takřka nemají kořeny je očistec - neustále vyplavávají,po zatížení kamínky se díky podhrabávání piskořek a váhou kamínku pro změnu propadávají níže a pak hůře rostou
Shrnul bych to asi tak, že za tu práci to nestojí, rostliny mi rostly vždy - jak v písku tak v liaporu, rozdíl jsem nezaznamenal.
Uvádět lepší kořenový systém u echinodorů a cryptocoryn je zavádějící - pokud se těmto rostlinám daří, tak mají obrovský kořenový systém i v písku. V akvárku ho mám stále, ale doplňovat budu už jen praný písek.

Reagovat na tento komentář [9] paradoKs® 09.10.14 00:01
a nejdražší je ta práce, pak energie, ohledy na životní prostředí...není lepší si fakt koupit normální dno? mě se to ani nelíbí a otázka, je to schopné držet živiny v zásobě, když je to jíl?

Reagovat na tento komentář [8] Aquasky® 10.09.14 09:30
Chlapy naprosto s vámi nesouhlasím!!! Liapor mám již delší dobu..začnu od začátku..vy odkalujete? to asik není něco v pořádku ne?...moje bakterie v akva všechen odpad požerou tak proč odkalovat? Koberec? sází se nádherně jen nesázím po trsech ale po jednotlivých odnožích hlavně pinzetou!!! kdo sází rukama at se ani nediví..bez pinzety v lehkém substrátu bez šance! roste rychle krásně a dokonale se plazí po dne...úspěšnost koberce je spíše ve světle a živinách obsažených ve vodním sloupci! a rychlost růstu se reguluje množstvím co2 v akva jsem měl echinodor s listy 42 cm celkem fajn když mám výšku akvária 30 cm musel jsem ho dát pryč protože listy bránili proudění vody, je pravda když jsem ho vytahoval vytáhl jsem polovinu dna ale ten kořenový systém byl úžasný obrovský bal dohromady od nejdelšího listu po poslední kořen 93 cm mám vyfocené! liapor se nenadzvedával žádné velehory!!! Nikdy sem nepoužíval horácomatky ani když jsem sázel hygrophilu bez kořenů! prostě jen zasadím hluboko do dvou dnů pustila kořeny! zastřihávání porostu je brnkačka...pokud nejsi nešika jde to samo...výživný substrát? pro mě marketingový trik jako asi komerční tekutá hnojiva stačí dát do liaporu osmocote při založení nebo v kapslích pod rostliny...pak není téměř třeba přihnojovat pmdd nebo EI...samo že EI má pak lepší výsledky ale při prohnojení dna osmocote odpadá problém ze sinicí a řasou...Takže za mě Liapor ano vždy a všude komu se nelíbí vzhled ať si nechá dno zarůst kobercem, opravdu mám dobrý pocit že moje dno stojí 90 Kč a ne 900 Kč a plní naprosto stejnou funkci :D

Reagovat na tento komentář [7] Filip666® 04.09.14 19:36
Taky jsem chtěl Liopar ale když jsem udělal pár pokusů tak jak říká secrof74 pro obyč akvárko ANO pro rostlinné NE! Prostě to nejde a kdo chce kobereček tak si musí připlatit...smůla.

Reagovat na tento komentář [6] secrof74® 03.09.14 22:20
Článek je opravdu povedený, ale je tam vidět pouze krátká zkušenost s Liaporem. Liapor jsem používal více jak dva roky, ať už ve svých akváriích, anebo v akváriích které jsem dělal pro známé. Obrovská výhoda Liaporu je cena. Je to porézní materiál, kde dochází k parádnímu provzdušnění kořenů rostlin. Ale tady je právě kámen úrazu..
Velké rostliny, jako jsou Echinodory, Cryptocoryny nebo Vallisnerie, utvoří tak ohromný kořenový systém, že je Liapor prostě neudrží a kytky budou postupně vyplavávat. Ano. Je tu možnost zatížit rostlinku kameny, ale z akvária ti vznikne skalka. Druhá možnost je, a v Liaporu se bez ní neobejdeš, použití Horácomatek. Opět. Budeš mít z akvária železářství.
Kobercové rostliny, jako je Glosostigma, Hemianthus callitrichoides 'Cuba' nebo Eleocharis se zase obtížně sázejí. Aby se v Liaporu udrželi, je potřeba je sázet hodně hluboko, což vede k velice pomalému růstu nebo úplnému rozpadu rostlinky. Nehledě na to, že prostřih těchto rostlin, je v Liaporu ještě obtížnější. Pokud zavadíš o kousek, vytáhneš celý trs.
Odkalování - to je hodně jemná práce. Liapor je lehoučký i po roce. Takže docela piplačka.
Pokud si chce někdo udělat v akváriu cestičky, či pod Liapor použít nějaká výživný substrát, opět narazí na problém. Po pár měsících se to prostě smíchá.
Takže za mne: Liapor ano, pro běžná akvária. Ale pro rostlinné akvárium, už bych ho nikdy nepoužil..

Reagovat na tento komentář [5] zelenoocko® 31.08.14 17:10
Článek mi připadá úplný a dostatečný. Velmi oceňuji kvantitativní odhad, kolik plovoucího podílu zůstalo. Liapor jsem zkoušela mučit v tlakovém hrnci a byla jsem nešťastná, že s tak hubeným výsledkem. Jak vidím, tak se není proč trápit. Příště zkusím pečení. Pouze barva Liaporu mi připadá trochu smutnější, mám raději červenější (Rataj, JBL), ale ta cena odrazuje. Pokud by měl někdo v Plzni zájem, mám ještě nějakých 30 litrů Liaporu (nezpracovaného.)

Reagovat na tento komentář [4] Barakainus® 27.08.14 11:56
@ burik: si tam mel dat pisek? no jo ale ten se na stavbe pouziva jeste vic. nebo hlinu? jo, ta se taky pouziva na stavbe? nebo vypalene jily? no to je zase rozbita stresni kritina. tak to vypada, ze but tam neda nic nebo mozna sklenene kaminky, plastovou ponorku... co jeste dalsiho se nepouziva na stavbe?

Reagovat na tento komentář [3] Zoidik® 18.08.14 22:50
Co je špatného na páleném jílu??? Levný, účelný... a nemusí člověk platit za značku jako třeba ADA a tak...

Reagovat na tento komentář [2] Burik® 18.08.14 21:13
"Chtěl jsem být co nejblíže přírodě".. A proto si dám do akvária něco, co patří na stavbu. Gratuluju

Reagovat na tento komentář [1] Zoidik® 11.08.14 07:18
Škoda, že článek není trochu obsáhlejší s více fotkama a bližším popisem třeba jak dlouho jsi liapor vařit než jsi ho začal zchlazovat atd.. Tento víkend jsem si s liaporem užil své, když jsem ho dával místo původního písku, štěrku, nebo jak to nazvat, který se kdysi vyhrabal z potoka aby se mohlo akvarium založit. Mimo vaření můžeš liapor taky upéct. Já jsem volil z časových důvodů obě varianty současně protože jsem začínal v osm večer a končil v jedenáct, tak část jsem vařil a zchlazoval a druhou část jsem pekl v horkovzdušné troubě na 200°C a pak zchladil. Pečení mi trvalo cca hodinu, protože jsem se věnoval plotně, kterou ještě musím omýt... V troubě mi voda nikam nestříká. Vařit jsem se snažil vždy alepsoň 20 minut a pak hurá ven do studené lázně. Pečení mi přišlo o něco účinější. Co se sázení rosltin týče, tak přesně jak píšeš. Zasadil jsem a druhý den mi polovina kytek plavala. Zeleniny mam víc než ty, takže zatěžovat kamenama mam z akvárka kamenolom, mnohem jednodušší je použít matky na kořeny rostlin :-) Rostliny ti udřží ve dně, nejsou vidět a nepřipraví tě o plochu hladiny pro další zelenínu ;-) Fakt škoda, že je tak storhý článek :-(

Další články tohoto autora
15.12.2014*****E-shop ZOOHOLDING172x
28.08.2014*****Jak jsem vyráběl 3D pozadí z polystyrenu604x
04.08.2014*****Akvarijní kryt - samovýroba935x
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1369-liapor-me-prvni-zkusenosti-ii-po-6-mesicich