Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Mé peklo se jmenuje Eheim

 

Články » Mé peklo se jmenuje Eheim   Vytisknout tuto stránku 

Mé peklo se jmenuje Eheim

Publikováno: 11.05.2017 • Autor: © Ivoš • Rubrika: Technika

Asi tak před týdnem jsem zauvažoval nad tím, že bych napsal článek s názvem Pár rad a triků, jak ušetřit čas, peníze a nervy u filtru Ehem Ecco Pro, ale po dnešním zápolení (a prohraném boji) s jiným typem vnějšího filtru od tohoto výrobce jsem usoudil, že výše uvedený název tohoto článku více vypovídá o mém momentálním rozpoložení.

Ale popořádku...

V tuto chvíli jsem ne zcela šťastným majitelem dvou vnějších filtrů značky Eheim: Ecco Pro 300 2036 a Eheim Professionel 3 600. Oba tyto filtry vlastním a mám v provozu asi tak 5 let a původně jsem chtěl uvést jen pár provozně - údržbových vychytávek, ke kterým mě přinutil Ecco Pro.

A tím také začnu.

 

Filtr Ecco Pro je vcelku jednoduchý a oblíbený vnější filtr vyráběný v několika velikostních modifikacích. (Kdo chce nějaké fotky, nechť si je dohledá, nehodlám fotit něco, co je lehce dohledatelné na stránkách kteréhokoli e-shopu s akvaristickými potřebami).

Zásadní rada pro uživatele tohoto filtru zní: Otvírat jej pouze v krajní nouzi, když už je opravdu hodně zahnojený!

Držadlo filtru, které se používá k jeho otevření je totiž uchyceno v extra závlačkách, o kterých jsem přesvědčen, že mají jednu jedinou podstatnou funkci: jsou to takzvaná "kurvítka" vytvořená pouze k tomu, aby co nejčastěji praskala a tím znemožnila normální provoz filtru a přiváděla jeho majitele k šílenství při snaze jej otevřít. Když se podíváte na www.akvarista.cz a najdete si stránku Náhradní díly Eheim, tak tyto závlačky jsou na 3. místě nejprodávanějších dílů. Jsou totiž vyrobeny z velmi křehkého plastu a prasknou třeba v okamžiku, kdy se snažíte uzavřít filtr po jeho vyčištění. Což o to - filtr se vám dovřít a zprovoznit podaří, ale to peklo, když se do něj po čase musíte opět dobývat...! Takže další zásadní rada: Pokud při zavírání filtru ucítíte/uslyšíte křupnutí závlačky, tak nikdy filtr nedovírejte! Filtr raději odstavte do doby, než seženete nové závlačky, i kdybyste měli rybám do té doby bublat brčkem!

Pokud se stane, že filtr už je nějakou dobu v provozu a sníží se jeho průtok, či vrtulka rachtá, zkuste nejprve odpojit jednotlivé hadice a profouknou je. Sice to vyžaduje určitý grif a hrcnete tak případný čurbes z hadic zpátky do akvária, ale to je jen procházka růžovým sadem oproti trablům s prasklou závlačkou. Anebo mějte po ruce připravené předem zakoupené náhradní závlačky, vyčistěte celý filtr, nenapouštějte jej vodou až po okraj a opatrně jej uzavřete.

Tento typ filtru má naštěstí jednu skvělou konstrukční věc - průtok vody v obou hadicích (přítok/odtok) lze samostatně regulovat kohouty koncovek, ke kterým se připojují. Tohoto lze využít jednak ke snadnému doplnění vody do opětovně zkompletovaného  filtru za předpokladu, že přívodní hadici máte plnou vody, což by mělo být při čištění již používaného filtru samozřejmostí: otevřete naplno kohout u výtokové hadice a pak naplno kohout u přítokové - voda pak samospádem zcela zaplní filtr a vytlačí veškerý vzduch. Teprve poté filtr zapnete do zásuvky a zregulujete si průtok dle potřeby.

Pokud se vám (stejně jako mně) stane, že po několika letech provozu začne najednou filtr po vyčištění téct, není bezpodmínečně nutné shánět a měnit těsnění pod hlavou - opět vám mohou hodně pomoci oba kohouty u hadic - přiškrtíte přívod a naplno otevřete vývod. Tím klesne tlak vody uvnitř filtru na minimum a filtr většinou zcela přestane ronit.

 

Sečteno a podtrženo Eheim Ecco Pro vůbec není špatný filtr až na ty nešťastné závlačky, takže pokud tento filtr máte a náhradní závlačky nikoliv, hned si jich pár objednejte!

 

Skutečné peklo mě však potkalo teprve filtrem Professionel. Tento model na rozdíl od předchozího má obě hadice z akvária připojené na jediný adaptér a průtok vody filtrem se reguluje jedinou páčkou.

Tento filtr byl celou dobu provozu zcela bezproblémový, ale dnes si to opravdu "vybral".

Jednoduše přestal zcela čerpat vodu, tak jsem (správně) usoudil, že bych jej měl pořádně vyčistit. Filtr jsem odpojil ze sítě a páčku regulace průtoku jsem překlopil zcela doprava, čímž se úplně přeruší přívod/odvod vody. Tato páčka jde opravdu ztuha i u zcela nových filtrů, což je jeden z podstatných momentů, ke kterému se za chvilku vrátím.

Po tomto odpojení vody (páčka zcela vpravo) má následovat odpojení celého adaptéru zatlačením na červené tlačítko umístěné v hlavě filtru pod ním. Nuže, tlačil jsem, tlačil, oči poulil, hekal, funěl, potil se, ale tlačítko se nezasunulo ani o milimetr. Asi po deseti minutách zápolení, kdy jsem zkoušel s adaptérem a s onou páčkou různě kvrdlat,  se mi podařilo při jejím opětovném doražení do krajní polohy cosi v adaptéru urvat a páčkou šlo manipulovat opravdu velmi lehce. Adaptér stále nic, byl jak připečený.

I tu jsem si vzpomněl, že již dlouhé roky mám kdesi zašitý zcela stejný typ tohoto filtru, který mi jeho původní majitel věnoval se slovy, že teče, ale že bude stačit vyměnit těsnění pod hlavou.

Těsnění pod hlavou jsem dle jeho rady vyměnil, nicméně filtr tekl i nadále, tak jsem ho měl uložený na náhradní díly. A ta chvíle po dlouhých letech konečně nastala! Nejprve jsem z náhradního filtru použil celou hlavu i s adaptérem  - takto zkompletovaný filtr dle předpokladů tekl. Jelikož jsem na náhradní adaptér musel přehodit obě hadice - a ty nejde nijak uzavřít, leda ucpat prstem, tak už při tomto přehazování na mě skončil asi tak litr vody z akvária. (Mezitím jsem samozřejmě filtr vyčistil).

Pak jsem si řekl - fajn, zkusím tedy použít z náhradního filtru pouze ten adaptér a ten, co se zasekl v provozním filtru, dostat ven i za cenu, že ho zcela zničím.

No - ono oranžové tlačítko nešlo palci zamáčknout ani u toho náhradního filtru, adaptér se uvolnil až po vyvinutí extrémního tlaku na tlačítko topůrkem kladiva. Adaptér  z provozního filtru jsem pak doslova vysekával kousek po kousku asi 1/2 hodiny a když jsem odstranil poslední jeho kousek, tak ono oranžové tlačítko naprázdno běhalo jak po másle.

Tímto jsem alespoň vyloučil coby příčinu nemožnosti tlačítko stlačit jeho zreznutí, zatuhnutí, zakořenění, či co já vím. V tlačítku samotném problém nebyl.

 

Nu což, vložil jsem do hlavy provozního filtru náhradní adaptér a připojil na něj hadice. (Opět několik litrů vody v mých ponožkách, parketách a koberci). Jen tak ze zvědavosti jsem přirazil páčku u adaptéru napravo a zmáčknul oranžové tlačítko, abych se ujistil, že adaptér půjde v budoucnu odpojit. Výsledek tohoto pokusu: tlačítko se opět nepohnulo ani o milimetr.

Takže: 2 různé adaptéry postupně v jedné hlavě filtru a stejný problém, to už nemůže být náhoda, říkal jsem si. Filtr ale běžel a tak jsem si řekl: Až ho budu příště čistit, nechám adaptér v hlavě, její odpojení sice bude trochu nesnadnější, ale nic, co by se neskouslo.

 

A tak jsem byl nakonec vcelku spokojený - aspoň mi byl konečně ten náhradní filtr k užitku, říkal jsem si.

 

No jo, jenže asi hodinu na to jsem otevřel skříňku pod akváriem, ve které běžel tenhle filtr a zjistil jsem, že filtr teče, a to tak, že dost výrazně. Jak je to možné, to nevím - původní nádoba + původní hlava, pouze jiný adaptér, který nemá nejmenší vliv na těsnost a filtr najednou teče.

 

Inu, mé peklo se jmenuje Eheim a v tuto chvíli už mám objednaný nový filtr, tentokrát od JBL.

 

Pokud by někdo měl zájem o 2 zánovní  filtry značky Eheim Professional (u jednoho chybí adaptér), nechť se ozve.

Na náhradní díly dobrý, ne? (CHA CHA CHA CHA CHA CHA CHA CHA)

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 18x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 11.05.2017 Upraveno: 12.05.2017 Přečteno: 787x

Schválili: romant ** 12.05.17 • afc1886 ** 12.05.17 • slavko ** 12.05.17 • vaaclav *** 12.05.17 • Mrakoplash *** 12.05.17

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
26.05.2013*****Recenze skimmer: Eheim Skim 3501341x
06.02.2020*****Odsávání ostříhaných mechů snadno a rychle503x
23.04.2017*****Hamburský plošný filtr (HMF)1327x
09.02.2014*****Zkušenosti s filtry TetraTec EX 700 a TetraTec EX1200911x
07.06.2009*****Nádržka na nitěnky3057x
29.01.2015*****"Pojistný ventil s regulací tlaku k CO2 systému" - Jak na to?577x
13.12.2011*****Výroba externího filtru umístěného pod akváriem2663x
23.02.2011*****Porodnička1904x
03.12.2010*****CO2, rostliny, a co jsem ještě nezkusil4111x
28.01.2013*****CO2-Domácí set3269x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 14 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [14] TheDeus® 26.01.21 11:04
Krásné napsáno, sám bych to nenapsal lépe. Filtry Ecco pro 300 vlastním dva. Ty závlačky to je vynález samotného ďábla :D. Vyřešeno přidáním předfiltru. Funguje perfektně.

Reagovat na tento komentář [13] rjulius® 28.11.18 12:53
jo jo, ty závlačky to je věc. Jinak je dost nezbytné pořídit silikonovou vazelínu a mazat to těsnění pod hlavou... vyřeší to hodně problémů. Další dobrý místo jsou ty zázračné kohouty... už se mi u dvou stalo, že pokud nebyl úplně uzavřen nebo úplně otevřen, to těsnění toho kulového ventilu uvnitř se tam nějak "shrnulo" a začalo to prokapávat ven těmi obdélníkovým otvory. Takže EHEIM tak jako obecně dost shit...

Reagovat na tento komentář [12] Andrew777® 01.06.17 14:06

Reagovat na tento komentář [11] Vstrom® 19.05.17 15:18
Pod toto se můžu podepsat, mám Eheim 2075 a stalo se mi to samé. Páčkou nešlo moc hýbat, tak jsem s citem snažil všelijak rozhýbat až v tom prasklo a vystaráno a zrovna v poloze zavřeno. Takže jsem nechal běžet druhý filtr a objednou tu novou kostku a za 500. Hned jsem ji prostříknul olejem a od té doby jde páčka lehce.
Každopádně se mi filtr vždy blbě napouští samospádem. To vedlejší JBL e901, to je radost ho připojovat - asi to mají lépe pořešené.

Reagovat na tento komentář [10] KarlosS® 16.05.17 11:18
furt jsem měl pocit, že svá akvária "šidím" čínskými filtry. Ale teda musím říct, že u např. Elite Crystal Flo je čistění a opětovné složení otázka 5 min, bez jediného problému už 7 let. Další číňan Jebao 502 slouží už taky málem 10 let, u něho je ta práce větší, ale raritou je východoněmecký hrnec Vitakraft, který běží 20 let bez výměny vrtulky a je to stále nejtišší filtr co mám :-)

Reagovat na tento komentář [9] dravec® 15.05.17 23:03
Ked sa tesnenie pod hlavou Eheim filtra ecco pro pri kazdom cistení premaže lekárnickou vazelínou "sluchadla" neurves.

Reagovat na tento komentář [8] Archa® 14.05.17 21:26
tak dnes som cistila filtet Tetra Tec 800 -vku a nemohla som zase oddelit ten adaptér, tak som to len tak kývala zo strany na stranu a zrazu sa tam dostalo trochu vzduchu, trocha to zasycalo, ako ked sa vyrovnáva tlak a islo to von. Celý adaptér z bokov som potrela akva vazelinou a ide to uz, nie lahko, musím sa trochu namáhat, ale o 90 percent lepsie ako pred tým.

Reagovat na tento komentář [7] Archa® 13.05.17 21:24
Ja mám Tetru a mám tiez problém dat dole ten adaptér, je to tam ako prilepené. Dost ma to stve, teda. Bolo mi povedané, ze je to v nejakom podtlaku a bez toho by mi filter netesnil. No neviem, je to este v záruke, tak rozmýslam, ze to dám reklamovat. Tiez mám Eheim Professionel 2222, ten mám uz 10 rokov a mám pocit, ze netahá uz tak. Tiez je problém dat ho do prevádzky, ked sú vypustené hadice.

Upravit Reagovat na tento komentář [6] ® 13.05.17 20:28
Ještě jedna chyba. Pokud vyndaváš hadicový adaptér, tak z něj vyteče trochu vodu a zateče do hlavy filtru.

Upravit Reagovat na tento komentář [5] ® 13.05.17 20:07
U toho Professionel 3 je největší problém s tím hadicovým adaptérem a to zejména pokud se zlámou zuby v převodu, viz. rybicky.net/fotogalerie.php… a rybicky.net/fotogalerie.php… .

Reagovat na tento komentář [4] paradoKs® 13.05.17 11:00
Jak autor píše. Dělaj z lidí blbce,stejné rozčarování jsem prozival s filtrem sera. Neco málo po zarucni době začaly problémy a když jsem hledal alternativu,pochopil jsem,že nejde o značku,protože vše funguje na stejným principu. Pouze ceny rozhoduji,kdo co koupi. Vychvalovana znacka ehaim...jé jen o dost dražší. Řešení jsem našel a filtr si udělal sám a vím,že se tam může maximálně porazit cerpadlo za 300,-. Objem 20l a jak jsem nedavno zjistil,něco podobného prodává ADA.
Filtr vyšel cca na 1500,- díky velikemu mnozstvi médií.

Reagovat na tento komentář [3] Plecos® 12.05.17 22:21
Já mám jeden Professionel cca od roku 2004 stále v provozu. Kulička, která "běhala" v průtokoměru se dávno vybrousila. Myslím, že už jsem i měnil vrtulku a taky zlomil jedno "zacvakávatko". Ale jinak filtr pořád jede.
Největší problém byl v nedokonalém návodu. Prostě jsem z něj nedokázal rozluštit, že těsnění z pod hlavy se dá celkem jednoduše vytáhnout, vyčistit a lehce natřít vazelínou. A taky, že tu pumpu na zavodnění filtru je lepší nepoužívat (raději zaplavit z uzavřené hadice).
Prostě jsem z počátku občas zapumpoval, vazelínu jsem patlal více, než bylo třeba a jen zespodu těsnění, protože jsem nevěděl, že ho můžu vytáhnout (a lépe vyčistit). Z toho "štěrku", co je součástí náplně se uvolňoval jemný písek. No, a výsledkem bylo, že se ten písek dostal do těsnění a filtr pod hlavou tekl. Ať jsem čistil a patlal, jak jsem chtěl, tak prostě tekl.
Poslal jsem filtr tedy na reklamaci prodejci do přední brněnské akvaristiky (už jsem ten příběh párkrát v průběhu let v diskusích popisoval, už ale nebudu přímo jmenovat). Byl zrovna slunečný pátek, já měl po škole a čekala mne několika hodinová cesta domů a ten telefonát syna majitele toho krámu mi totálně zkazil den:
"Četl jste návod?!!?" "Ano, četl." "OPRAVDU JSTE ČETL TEN NÁVOD??!!!" "No..., ehm... četl.?" "My tyto filtry prodáváme od r. XY, a aby se někomu dostal písek do těsnění, s tím jsem se ještě nikdy nesetkal, co jste s tím proboha dělal???"
Prostě zuřil. Pro mě byl ten krám tenkrát pojem a majitel a jeho syn/synové? osobnosti, takže mne to totálně rozhodilo na hezkých pár hodin cesty z Prahy k nám na Bruntálsko. Doma jsem okamžitě hledal návod a pak pro změnu zuřil já. Škoda, že jsem neměl návod po ruce v době toho telefonátu, bych pána po zásluze poslal do míst, kde slunce nesvítí a záda nemají slušné jméno. No, zpátky jsem mu teda nevolal..
Naštěstí filtr poslali k p. Macenauerovi, který byl (nevím,jak dnes) výhradním dovozcem a já už tenkrát měl kontakt na odpovědného zaměstnance (opravdu pohodový pán, myslím, že tam pracuje dodnes) a ten mi úplně v klidu vysvětlil co a jak, všechny postupy a fígle.
Zkrátka, když posadíte člověka, který v životě neviděl televizi, k televizi, tak se nemůžete divit, že ji neumí zapnout...
Tož to je můj výplod k vnějšímu eheimu :-)

Reagovat na tento komentář [2] Barakainus® 12.05.17 20:37
Tohle "Každý filtr má nějaký konstrukční problém" jak pise NHKG ctu nekde porad. Coz je naprosto sileny, ze to lidem prijde ok. Vyrobit filtr aby fungoval a netek neni zadny problem. Proto mi neni jasne, jak to ti vyrobci delaj, ze kazdy filtr dovedou totalne zkurvit. To opravdu musi byt umysl.
Ja mel 3 kusy toho Ecco (ten bazmek jak pises), nekolik Classic (asi nejlepsi, ale bez kosu, kohouty na hadicich, vysroubovavaci vystupy co tecou) a jeden Pro 2080 (stejny problem s tou hlavou jak pises). Navic fluval 306 (neda se otevrit a casto tece), Fluval G6 (design je naproste debilni, predrazeny a navic je to pocitac se musi nabehnou system po kazdem zapojeni), Fluval FX6 (blbej design, ale aspon se da jednoduse upravit, aby to byl slusny filtr. Zatim asi nejlepsi filtr co jsem mel) a nekolik Rena XP (Vsechny nekdy tecou, byt je tesneni v poradku, skrz hlavu).

Reagovat na tento komentář [1] NHKG® 12.05.17 13:11
Každý filtr má nějaký konstrukční problém. Většinou ale je jde nějak obejít. U JBL mi třeba nefunguje pumpa pro nastartování filtru. Řeším to tak, že otevřu ventily, odpojím rampu a pusou nasaju trochu vzduchu z filtru. Pak už se filtr samospádem napustí a můžu ho zapnout.
Ale to jbl je můj první a asi i poslední externí kanystrový filtr. U nových akvárií si už filtry vlepím dovnitř. To je jistota.
Ale díky za zkušenosti. Aspoň ostatní vidí, že ani Eheim není dokonalý.

Další články tohoto autora
20.11.2018*****LED zářivky - tip od elektrolempla pro jiné elektrolemply580x
21.07.2016*****Pár postřehů (neboli dva) z chovu skalárů1098x
29.12.2014*****Náhradní rodičovská péče u skalárů379x
07.12.2014*****ZOO Bráník: Akvaristika nebo kafilerie - epilog777x
18.04.2014*****Nudí se vaše ryby?1535x
28.09.2013*****Garra gotyla aneb hasta la vista, ruducho!1211x
05.08.2013*****Jak jsem vypustil poplašnou zprávu534x
26.04.2013*****Zhotovení rozstřikovací rampy k čerpadlu AT 200-203 během 2 minut? Proč ne?1228x
23.04.2013*****Výroba propustné přepážky do akvária1099x
13.12.2012*****Tajemství slovenských akvaristů konečně odhaleno a zpřístupněno zbytku světa!1218x
04.05.2012*****Bezpečná a účinná léčba terčovců při masívní expanzi žábrohlístů a jak jí předejít982x
20.01.2012*****Kterak správně urážeti oponenta svého slovem či písmem aneb průvodce tvorbou trefných urážek576x
12.11.2011*****Jak přechovávat živé koretry či patentky v domácnosti1385x
28.09.2011*****ZOO Bráník - akvaristika anebo kafilérie?1849x
08.07.2011*****Polské CO2 sety - ukázkový šlendrián2545x
27.03.2011*****Ruducha - mňamka pro akvarijní ryby2668x
11.03.2011*****Výroba triviálního akvaristického odkalovače z prvomájového mávátka2809x
03.01.2011*****Zakrslý (trpasličí) terčovec2131x
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1643-me-peklo-se-jmenuje-eheim