Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Mé peklo se jmenuje Eheim

 

Články » Mé peklo se jmenuje Eheim   Vytisknout tuto stránku 

Mé peklo se jmenuje Eheim

Publikováno: 11.05.2017 • Autor: © Ivoš • Rubrika: Technika

Asi tak před týdnem jsem zauvažoval nad tím, že bych napsal článek s názvem Pár rad a triků, jak ušetřit čas, peníze a nervy u filtru Ehem Ecco Pro, ale po dnešním zápolení (a prohraném boji) s jiným typem vnějšího filtru od tohoto výrobce jsem usoudil, že výše uvedený název tohoto článku více vypovídá o mém momentálním rozpoložení.

Ale popořádku...

V tuto chvíli jsem ne zcela šťastným majitelem dvou vnějších filtrů značky Eheim: Ecco Pro 300 2036 a Eheim Professionel 3 600. Oba tyto filtry vlastním a mám v provozu asi tak 5 let a původně jsem chtěl uvést jen pár provozně - údržbových vychytávek, ke kterým mě přinutil Ecco Pro.

A tím také začnu.

 

Filtr Ecco Pro je vcelku jednoduchý a oblíbený vnější filtr vyráběný v několika velikostních modifikacích. (Kdo chce nějaké fotky, nechť si je dohledá, nehodlám fotit něco, co je lehce dohledatelné na stránkách kteréhokoli e-shopu s akvaristickými potřebami).

Zásadní rada pro uživatele tohoto filtru zní: Otvírat jej pouze v krajní nouzi, když už je opravdu hodně zahnojený!

Držadlo filtru, které se používá k jeho otevření je totiž uchyceno v extra závlačkách, o kterých jsem přesvědčen, že mají jednu jedinou podstatnou funkci: jsou to takzvaná "kurvítka" vytvořená pouze k tomu, aby co nejčastěji praskala a tím znemožnila normální provoz filtru a přiváděla jeho majitele k šílenství při snaze jej otevřít. Když se podíváte na www.akvarista.cz a najdete si stránku Náhradní díly Eheim, tak tyto závlačky jsou na 3. místě nejprodávanějších dílů. Jsou totiž vyrobeny z velmi křehkého plastu a prasknou třeba v okamžiku, kdy se snažíte uzavřít filtr po jeho vyčištění. Což o to - filtr se vám dovřít a zprovoznit podaří, ale to peklo, když se do něj po čase musíte opět dobývat...! Takže další zásadní rada: Pokud při zavírání filtru ucítíte/uslyšíte křupnutí závlačky, tak nikdy filtr nedovírejte! Filtr raději odstavte do doby, než seženete nové závlačky, i kdybyste měli rybám do té doby bublat brčkem!

Pokud se stane, že filtr už je nějakou dobu v provozu a sníží se jeho průtok, či vrtulka rachtá, zkuste nejprve odpojit jednotlivé hadice a profouknou je. Sice to vyžaduje určitý grif a hrcnete tak případný čurbes z hadic zpátky do akvária, ale to je jen procházka růžovým sadem oproti trablům s prasklou závlačkou. Anebo mějte po ruce připravené předem zakoupené náhradní závlačky, vyčistěte celý filtr, nenapouštějte jej vodou až po okraj a opatrně jej uzavřete.

Tento typ filtru má naštěstí jednu skvělou konstrukční věc - průtok vody v obou hadicích (přítok/odtok) lze samostatně regulovat kohouty koncovek, ke kterým se připojují. Tohoto lze využít jednak ke snadnému doplnění vody do opětovně zkompletovaného  filtru za předpokladu, že přívodní hadici máte plnou vody, což by mělo být při čištění již používaného filtru samozřejmostí: otevřete naplno kohout u výtokové hadice a pak naplno kohout u přítokové - voda pak samospádem zcela zaplní filtr a vytlačí veškerý vzduch. Teprve poté filtr zapnete do zásuvky a zregulujete si průtok dle potřeby.

Pokud se vám (stejně jako mně) stane, že po několika letech provozu začne najednou filtr po vyčištění téct, není bezpodmínečně nutné shánět a měnit těsnění pod hlavou - opět vám mohou hodně pomoci oba kohouty u hadic - přiškrtíte přívod a naplno otevřete vývod. Tím klesne tlak vody uvnitř filtru na minimum a filtr většinou zcela přestane ronit.

 

Sečteno a podtrženo Eheim Ecco Pro vůbec není špatný filtr až na ty nešťastné závlačky, takže pokud tento filtr máte a náhradní závlačky nikoliv, hned si jich pár objednejte!

 

Skutečné peklo mě však potkalo teprve filtrem Professionel. Tento model na rozdíl od předchozího má obě hadice z akvária připojené na jediný adaptér a průtok vody filtrem se reguluje jedinou páčkou.

Tento filtr byl celou dobu provozu zcela bezproblémový, ale dnes si to opravdu "vybral".

Jednoduše přestal zcela čerpat vodu, tak jsem (správně) usoudil, že bych jej měl pořádně vyčistit. Filtr jsem odpojil ze sítě a páčku regulace průtoku jsem překlopil zcela doprava, čímž se úplně přeruší přívod/odvod vody. Tato páčka jde opravdu ztuha i u zcela nových filtrů, což je jeden z podstatných momentů, ke kterému se za chvilku vrátím.

Po tomto odpojení vody (páčka zcela vpravo) má následovat odpojení celého adaptéru zatlačením na červené tlačítko umístěné v hlavě filtru pod ním. Nuže, tlačil jsem, tlačil, oči poulil, hekal, funěl, potil se, ale tlačítko se nezasunulo ani o milimetr. Asi po deseti minutách zápolení, kdy jsem zkoušel s adaptérem a s onou páčkou různě kvrdlat,  se mi podařilo při jejím opětovném doražení do krajní polohy cosi v adaptéru urvat a páčkou šlo manipulovat opravdu velmi lehce. Adaptér stále nic, byl jak připečený.

I tu jsem si vzpomněl, že již dlouhé roky mám kdesi zašitý zcela stejný typ tohoto filtru, který mi jeho původní majitel věnoval se slovy, že teče, ale že bude stačit vyměnit těsnění pod hlavou.

Těsnění pod hlavou jsem dle jeho rady vyměnil, nicméně filtr tekl i nadále, tak jsem ho měl uložený na náhradní díly. A ta chvíle po dlouhých letech konečně nastala! Nejprve jsem z náhradního filtru použil celou hlavu i s adaptérem  - takto zkompletovaný filtr dle předpokladů tekl. Jelikož jsem na náhradní adaptér musel přehodit obě hadice - a ty nejde nijak uzavřít, leda ucpat prstem, tak už při tomto přehazování na mě skončil asi tak litr vody z akvária. (Mezitím jsem samozřejmě filtr vyčistil).

Pak jsem si řekl - fajn, zkusím tedy použít z náhradního filtru pouze ten adaptér a ten, co se zasekl v provozním filtru, dostat ven i za cenu, že ho zcela zničím.

No - ono oranžové tlačítko nešlo palci zamáčknout ani u toho náhradního filtru, adaptér se uvolnil až po vyvinutí extrémního tlaku na tlačítko topůrkem kladiva. Adaptér  z provozního filtru jsem pak doslova vysekával kousek po kousku asi 1/2 hodiny a když jsem odstranil poslední jeho kousek, tak ono oranžové tlačítko naprázdno běhalo jak po másle.

Tímto jsem alespoň vyloučil coby příčinu nemožnosti tlačítko stlačit jeho zreznutí, zatuhnutí, zakořenění, či co já vím. V tlačítku samotném problém nebyl.

 

Nu což, vložil jsem do hlavy provozního filtru náhradní adaptér a připojil na něj hadice. (Opět několik litrů vody v mých ponožkách, parketách a koberci). Jen tak ze zvědavosti jsem přirazil páčku u adaptéru napravo a zmáčknul oranžové tlačítko, abych se ujistil, že adaptér půjde v budoucnu odpojit. Výsledek tohoto pokusu: tlačítko se opět nepohnulo ani o milimetr.

Takže: 2 různé adaptéry postupně v jedné hlavě filtru a stejný problém, to už nemůže být náhoda, říkal jsem si. Filtr ale běžel a tak jsem si řekl: Až ho budu příště čistit, nechám adaptér v hlavě, její odpojení sice bude trochu nesnadnější, ale nic, co by se neskouslo.

 

A tak jsem byl nakonec vcelku spokojený - aspoň mi byl konečně ten náhradní filtr k užitku, říkal jsem si.

 

No jo, jenže asi hodinu na to jsem otevřel skříňku pod akváriem, ve které běžel tenhle filtr a zjistil jsem, že filtr teče, a to tak, že dost výrazně. Jak je to možné, to nevím - původní nádoba + původní hlava, pouze jiný adaptér, který nemá nejmenší vliv na těsnost a filtr najednou teče.

 

Inu, mé peklo se jmenuje Eheim a v tuto chvíli už mám objednaný nový filtr, tentokrát od JBL.

 

Pokud by někdo měl zájem o 2 zánovní  filtry značky Eheim Professional (u jednoho chybí adaptér), nechť se ozve.

Na náhradní díly dobrý, ne? (CHA CHA CHA CHA CHA CHA CHA CHA) 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 18x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 11.05.2017 Upraveno: 12.05.2017 Přečteno: 856x

Schválili: romant ** 12.05.17 • afc1886 ** 12.05.17 • slavko ** 12.05.17 • vaaclav *** 12.05.17 • Mrakoplash *** 12.05.17

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
05.10.2014*****Výroba drop checkeru z plastovej skumavky za 1 minutu992x
29.01.2015*****"Pojistný ventil s regulací tlaku k CO2 systému" - Jak na to?596x
22.03.2009*****Řízené CO2 z kvasnic6463x
15.01.2016*****Výroba reaktoru CO2 + počítadlo bublin z filtru na vodu.1655x
26.04.2013*****Zhotovení rozstřikovací rampy k čerpadlu AT 200-203 během 2 minut? Proč ne?1241x
01.03.2015*****Výroba vnějšího kanystrového filtru1227x
11.03.2011*****Výroba triviálního akvaristického odkalovače z prvomájového mávátka2839x
30.06.2013*****Výroba krytu s LED a zářivkou1062x
17.09.2014*****Výroba rozstřikovací rampy levně a rychle1376x
22.01.2015*****DIY auto top off (doplňovač odparu)623x

Komentáře návštěvníků

x Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Další články tohoto autora
20.11.2018*****LED zářivky - tip od elektrolempla pro jiné elektrolemply603x
21.07.2016*****Pár postřehů (neboli dva) z chovu skalárů1220x
29.12.2014*****Náhradní rodičovská péče u skalárů396x
07.12.2014*****ZOO Bráník: Akvaristika nebo kafilerie - epilog797x
18.04.2014*****Nudí se vaše ryby?1570x
28.09.2013*****Garra gotyla aneb hasta la vista, ruducho!1259x
05.08.2013*****Jak jsem vypustil poplašnou zprávu544x
26.04.2013*****Zhotovení rozstřikovací rampy k čerpadlu AT 200-203 během 2 minut? Proč ne?1241x
23.04.2013*****Výroba propustné přepážky do akvária1132x
13.12.2012*****Tajemství slovenských akvaristů konečně odhaleno a zpřístupněno zbytku světa!1233x
04.05.2012*****Bezpečná a účinná léčba terčovců při masívní expanzi žábrohlístů a jak jí předejít1046x
20.01.2012*****Kterak správně urážeti oponenta svého slovem či písmem aneb průvodce tvorbou trefných urážek588x
12.11.2011*****Jak přechovávat živé koretry či patentky v domácnosti1439x
28.09.2011*****ZOO Bráník - akvaristika anebo kafilérie?1861x
08.07.2011*****Polské CO2 sety - ukázkový šlendrián2591x
27.03.2011*****Ruducha - mňamka pro akvarijní ryby2697x
11.03.2011*****Výroba triviálního akvaristického odkalovače z prvomájového mávátka2839x
03.01.2011*****Zakrslý (trpasličí) terčovec2141x© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/clanky/1643-me-peklo-se-jmenuje-eheim