Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba propustné přepážky do akvária

 

Články » Výroba propustné přepážky do akvária   Vytisknout tuto stránku 

Výroba propustné přepážky do akvária

Publikováno: 22.04.2013 • Autor: © Ivoš • Rubrika: Technika

Než se pustím do samotného popisu výroby, na který se tak těšíte, dovolte mi malý úvod, a to rovnou z několika důvodů:

1. Každý článek, dokonce i technický, má mít nějaký úvod. Ale musím připustit, že nazvat tento článek jako technický vyžaduje nevšední dávku fantazie.

2. Myslím si, že je docela podstatné vás seznámit, co mě vlastně k výrobě takovéto přepážky vedlo.

3. Bez toho úvodu by se celý článek smrknul na 4 holé věty.

4. Můžete obdivovat moji flexibilitu a brilantní vyřešení problému.Čili, přihodilo se mi asi toto:

Ve společném akváriu se mi od hejna skalárů oddělil párek, který všem ostatním rybám dával jasně najevo, že se hodlá věnovat rybímu sexu za účelem zachování rodu. (Kdyby se chtěli věnovat sexu pouze za účelem vzájemného potěšení, tak tento článek nepíšu, protože bych na ně dlabal.)

A jelikož se jedná o nepříliš rozšířenou a dostupnou variantu skalárů, u které by bylo trestuhodné alespoň se nepokusit o odchov, rozhodl jsem se, že jim umožním konání této bohulibé činnosti v separátním akváriu. Jediné volné akvárko, kam jsem je mohl dát, bylo o objemu 200 l, což je pro milostné hrátky jednoho skalářího párečku docela luxus.

Akvárko jsem vybavil čerpací hlavou + molitanem a topítkem odpovídajících parametrů, napustil, s 2 denním odstupem do něj přelovil roztoužený páreček a naivně jsem se domníval, že z mé strany byly učiněny všechny potřebné kroky.

Jenže ouha - ze zbylého hejna skalárů se během 2 dnů separoval další pár téže skvostné varianty, zabral si uvolněný prostor ve společném akváriu a pohled na samiččino kladélko a její úporné luxování vhodných listů rostlin více než signalizoval, že se hodlá třít také, a to dokonce velice brzy.

Takže vyvstala klasická nerudovská otázka: Kam s ní (s nimi)?

Jediným možným řešením bylo přemístit i tento párek do oné 200l "vytíračky", ale samozřejmě bylo nutno oba páry v ní od sebe oddělit.

Takže přepážka - ale jaká?Požadavky byly jasné:

a) musí být hotová velice rychle

b) musí od sebe oddělit oba páry a jejich případné potěry

c) nesmí bránit v cirkulaci vody (kvůli filtraci a vyhřívání)Jako nejlepší řešení se mi jevilo použití nějaké nylonová tkaniny upevněné do nějakého rámečku, kterým bych příčně rozdělil akvárium. V látce jsem měl jasno, ale ještě jsem musel vydumat, jaký materiál použít pro rámeček a způsob, jak na něj tkaninu co nejjednodušeji upevnit. Jako nejvhodnější materiál pro rámeček po krátkém zvažování vyšel plast -respektive nějaká plastová lišta.

A tak jsem vyrazil s velice mlhavou představou o tom, co potřebuji, nejprve do prodejny látek, kde mi oko posléze padlo na 2 druhy syntetických tkanin. Jak mi prodavačka vysvětlila, tak ta s většími oky (cca 1 mm) je tyl a ta druhá, kterou jsem jí popisoval jako "materiál pro výrobu takových těch různých praporků", je organza. Tyl se mi zdál ale moc řídký a organza zase moc hustá, ale protože mi bylo řečeno, že co se týče struktury, tak nic mezi tím není, tak jsem pro jistotu vzal od obého 0,5 metru. (šířka role je cca 1m, takže jsem měl 2 kusy látek o rozměrech 100x 50 cm), za které jsem dohromady utratil 40,- Kč (měli nějakou akci, takže jsem dostal slevu 15%) - to jen pro pořádek.

Doma jsem si zkusil přes organzu prolít trochu vody a k mé potěše látka nekladla takřka žádný odpor, takže by pro mé účely měla vyhovovat také.

Takže hadříky jsem měl (dokonce je měli v několika barevných variantách), a tudíž jsme se vydal směrem k nejbližšímu Bau-něco pro nějaký plastový rámeček. A jelikož ten den bylo štěstí asi hodně unavené, vedly mě kroky kolem prodejny s elektroinstalačními potřebami, mě něco trklo a vlítnul jsem dovnitř. Rozhlédnu se a vidím přesně to, co se mi doposud jen částečně zhmotňovalo v mysli - a byla to plastová lišta pro upevnění kabelů na zeď . Znáte to - pokud nemáte například kabel k nástěnnému vypínači zadlabaný do zdi, tak je protažený čtvercovou bílou plastovou lištou (dutou samozřejmě) a ta je přichycena na zeď. Tož už jsem měl dopředu spočítáno, že mi bohatě vystačí 2m, což je mimochodem standardní délka oné lišty, tak jsem si vybral z nabízených variant "tu akorát", v mém případě 18x18 mm. Lišta stála kolem 30,- Kč.

Radostně jsem dokráčel domů a jal se přemýšlet nad tím, jak látku na lištu uchytit, když tu jsem si uvědomil, že řešení mám přímo před očima a navíc bylo navýsost elegantní. Někteří pánové již tuší, těm, kteří neměli důvod či příležitost s touto lištou pracovat, vysvětlím.

Jak už jsem uvedl, lišta (alespoň ta, kterou jsem zakoupil já), je dutá a má čtvercový průřez. Ale co je podstatné, a to nejkouzelnější, je ten fakt, že lišta není kompaktní, ale že se skládá ze 2 částí: jednu tvoří dno a boční stěny s podélnou venkovní drážkou po obou stranách čili je to takové účko. A ta druhá část je zbývající strana, která je nasunutá v oněch drážkách. A co je velice důležité, díky tomu, že stěny této lišty jsou poměrně pružné, nemusí se lišta kompletovat nasunutím, ale zacvaknutím (jako třeba víčko na plastový kelímek či dózu).

Díky této konstrukci jsem měl vyřešenou otázku uchycení látky na lištu -jednoduše jsem látku přehodil přes spodní část lišty, pak jsem přes to položil vršek, jemně zatlačil, ono to cvaklo a látka drží skvěle.

Takže pak už to bylo ráz na ráz : uřízl jsem 2 stejně dlouhé kusy lišty, cvakl mezi ně kus ustřižené látky vyměřené tak, aby dovolovala přitisknout lišty naproti sobě k vnitřním stěnám akvária a aby se u dna akvária zhruba 5-10 cm látky volně plandalo, lišty jsem napříč zašpracnul přiměřeně dlouhým kusem stejné lišty a pak už jsem se jen kochal.

Výšku přepážky jsem volil takovou, aby byla vyšší, než je hladina vody v akváriu, a těch dole plandajících 5-10 cm látky jsem zatížil ke dnu břidlicí, aby potěr nemohl podplavávat.

Přepážka byla vyrobena a umístěna během 5-minut.

(Zde jsem zcela záměrně vynechal detailnější popis výroby, protože z přiložených fotek musí být vše jasné každému.)

Ty přepážky jsem si vyrobil 2 - do každé jsem použil jinou látku a do akvária jsem v tuto chvíli umístil přepážku s tylem čili tu s řidší, kterou v případě potřeby (potěr skrz ní bude proplavávat k druhému páru) mohu okamžitě vyměnit za přepážku s organzou. To, jak budu blbnout s přepážkami samozřejmě závisí na vývoji událostí - zda se budou třít oba páry současně či s jakým odstupem atd.Čili asi tak - jak jsem psal zkraje, samotný postup výroby by se dal popsat v jednom odstavečku, a samozřejmě si uvědomuji, že to, co jsem vyrobil, by se dalo zhotovit daleko precizněji, ale jako rychlá improvizace to až tak strašný snad není. ;-)

 

 

 

F

F

F

F

F

F

F

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 26x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 22.04.2013 Upraveno: 23.04.2013 Přečteno: 1020x

Schválili: Danila ***** 22.04.13 • Bob66 *** 23.04.13 • romant *** 23.04.13 • Haimdol *** 23.04.13 • Mrakoplash *** 23.04.13 • alpaka *** 30.04.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
08.08.2011*****EHEIM professionel 3 3501353x
01.12.2012*****výroba 4°dKH roztoku pro permanentní CO2 test2485x
31.03.2012*****UV fitr, CO2 a 3D pozadí - zkušenosti, chyby a omyly792x
11.03.2015*****Dennerle Dosator473x
27.12.2018*****Výroba krytu a osvětlení432x
20.02.2012*****Zprovoznění externího filtru Atman CF-12001099x
31.10.2013*****Významné výročí - 50. let vnějších filtrů EHEIM355x
07.06.2011*****JBL CristalProfi E1501 greenline2008x
18.04.2014*****Nudí se vaše ryby?1463x
17.09.2014*****Výroba rozstřikovací rampy levně a rychle1232x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 14 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

[14] lizatko® 15.12.2014
zaujímavá pekná varianta skalárov 8)

Upravit [13] ® 07.08.2013
V jednoduchosti je síla :-)

[12] Tragett® 01.06.2013
Za málo peněz solidní muzika :-) Hezká práce!

Upravit [11] ® 18.05.2013
proč ne, hlavně když si člověk umí poradit

[10] Ivoš® 26.04.2013
k navikovu komentáři -chytré, zajímavé ale v tomto případě(momentu) asi nepoužitelné protože aby voda opravdu cirkulovala v celé nádrži, musel by být průtok vody filtrem poměrně silný, takže v té půlce akvária s vývodem vody by vzniknul silný proud, což by se jednak nemuselo líbit sem umístěnému páru a později potěru, který by se zde asi dost nepěkně mlel:-(

[9] navik® 25.04.2013
Uvedený problém je možno řešit i praktičtěji - přepážkou z biomolitanu vhodné ho rozměru a hustoty a vývodem čerpací hlavy za ni by vznikl klasický hamburský filtr, který by měl význam při (předpokládám) pokračujícím odchovu mladých...

Upravit [8] ® 24.04.2013
nieco podobne pouzivam aj ja ,ale zohnal som hnede listy a pouzivam namiesto tkaniny sietku proti hmyzu

[7] Ivoš® 23.04.2013
Teď jsem si všimnul, že jsem zapomněl přidat jednu podstatnou fotku, což jsem napravil a měla by se tu během pár hodin objevit..

[6] MichoCZ® 23.04.2013
Stejnou konstrukci používám na vytírací rošt. Ryby tím neproplavou a dá se to snadno vytáhnout po výtěru. Náklady celkem nijaké. Akorát jako tkaninu mám starou záclonu.

[5] RAP® 23.04.2013
Geniální věci jsou jednoduché :-D
Mimochodem celkově krásné skaláry!

[4] Ivoš® 23.04.2013
Hele, ten 2. pár se začal třít už při dokončování tohoto článku. Pro oba páry je to první výtěr (alespoň co já vím) a podle toho to také vypadalo. Samice kladla jikry a u samce zvítězila žravost nad pohlavním pudem, takže je okamžitě sezobával. Tož jsem jim hodil pár patentek a vskutku, poté co se oba v malé pauze nažrali, uvědomil si samec, že ta tribička, co z nej dole trčí patrně neslouží ke kormidlování a začal oplodňovat. Večer zbývalo na listu tak 20 jiker, které oba rodiče ovívali ale ráno už nic. Samička vypadá, že by si snůšku střihla co nejdříve znova, tak uvidím, jestli se chlapec pochlapí ale nejspíš bude bezprostředně po ukončení tření odloven.
Ale abych mu zase až tak moc nekřivdil -máme doma 3 kočky, které jakoukoli novotu v domácnosti berou jako vítanou atrakci, takže skalárům celou noc dusaly nad hlavami, snažily se prostrkávat tlapky mezi výřezy v krycích sklech do vody (milují čachtání)a vůbec je všemožně prudily, takže to ty ryby fakt nemají jednoduché!

[3] Zoidik® 23.04.2013
Já to říkám celý život. V jednoduchostí je síla. Nádherný článek. A co, už se vytřeli?

[2] lhajek® 23.04.2013
Díky za tip na ty látky, tu řidší bych koukám mohl použít i k upevňování mechů - vypadá dost řídce na to aby mohl mech prorůst.

[1] vondr001® 23.04.2013
Dobrý nápad. :) Hodně štěstí s odchovem.

Další články tohoto autora
20.11.2018*****LED zářivky - tip od elektrolempla pro jiné elektrolemply486x
12.05.2017*****Mé peklo se jmenuje Eheim692x
21.07.2016*****Pár postřehů (neboli dva) z chovu skalárů938x
29.12.2014*****Náhradní rodičovská péče u skalárů366x
07.12.2014*****ZOO Bráník: Akvaristika nebo kafilerie - epilog749x
18.04.2014*****Nudí se vaše ryby?1463x
28.09.2013*****Garra gotyla aneb hasta la vista, ruducho!1142x
05.08.2013*****Jak jsem vypustil poplašnou zprávu515x
26.04.2013*****Zhotovení rozstřikovací rampy k čerpadlu AT 200-203 během 2 minut? Proč ne?1189x
13.12.2012*****Tajemství slovenských akvaristů konečně odhaleno a zpřístupněno zbytku světa!1203x
04.05.2012*****Bezpečná a účinná léčba terčovců při masívní expanzi žábrohlístů a jak jí předejít894x
20.01.2012*****Kterak správně urážeti oponenta svého slovem či písmem aneb průvodce tvorbou trefných urážek563x
12.11.2011*****Jak přechovávat živé koretry či patentky v domácnosti1293x
28.09.2011*****ZOO Bráník - akvaristika anebo kafilérie?1790x
08.07.2011*****Polské CO2 sety - ukázkový šlendrián2446x
27.03.2011*****Ruducha - mňamka pro akvarijní ryby2610x
11.03.2011*****Výroba triviálního akvaristického odkalovače z prvomájového mávátka2753x
03.01.2011*****Zakrslý (trpasličí) terčovec2108x

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1208-vyroba-propustne-prepazky-do-akvaria