Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna dna

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 13 Přejít na další stránku   1  
Výměna dna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.03.2013 13:29 R Muž romant [27987] Re: hanzys
Vodu měň týden obden a potom najeď na normální týdenní režim 1/3 vody. Nový dno odkalovat je kontraproduktivní opatření, nejdřív tak za měsíc lehkým polechtáním odkalovačem. Filtr nech dělat svoji práci, on si řekne o čištění svým viditelně sníženým výkonem, poloviční výkon, dobře zajetej filtr, dno a filtr není dobré odkalovat(čistit) společně, čiň tak třeba po týdnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 12:10 hanzys Re: soc
U mého 112 litroveho akva měnit normálně vodu tak 1 za týden nebo 14 dní?A po jake době mám odsát dno a vyprát filtr? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 12:06 Muž soc [60] Re: hanzys
Nechal bych to tak, postupne snizoval frekvenci vymen vody a pozoroval osazenstvo....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 12:04 hanzys – Po výměně dna
Čauvec po týdnu každodenní výměny vody v akva bych se chtěl zeptat jestli mám odsát dno nebo vyprát filtr?předem díky za rady :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 18:37 Muž Voky [23] - Cichlidy
ja kdyz stehoval akva tak jsem normalne vypustil ryby i krevetky a vse v cajku. jen jsem 14 dni pred stehovani vycistil filtr a vymenil vodu. a pri stehovani jsem vetsinu puvodni vody nechal v barelu a pak jsem stehoval a bylo to ok
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 18:29 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Ciffik
Je to těžká volba... a co to udělat jako princezna Koloběžka? Polovinu krevet vrátit do akvárka a druhou nechat v kýblo. V kýblu obden měnit 3 litry vody, v akvárku první týden denně 10 litrů. Po týdnu v akvárku měnit obden po dva týdny, čtvrtý týden měnit 2x týdně a vrátit krevetky z kýble. Máš tak větší šanci. Já sice myslím, že ani jedna volba není špatná a kreveťule by přežily i v kýblu, i v akvárku při dostatečné výměně vody, ale takto to máš pojištěné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 14:29 Muž Ciffik [761] - Rostliny – vymena dna
Zdravím,
chystám se v mé 54l vyměnit dno - jemnější štěrk za liapor. Zároveň budu zvedat osvětlení z 15 na 2x15w, ven půjde většina současných rostlin (Egerie, Echinodory, Anubiasy) a budou nahrazeny rychle rostoucíma stonkovkama (Rotala, Hygrophila...) Mezitím, co budu pracovat na výměně, budou současní obyvatelé - zhruba 15ks galaxek v kýblu 25l v původní vodě, se zajetým bublifukem + všechny cherryny, co se mi povedou vychytat...Rybky bych vrátil po pár hodinách zpět do akva s původní vodou, myslím, že by to měli zvládnout. Otázkou je, co s krevetkama? Nechat v kýblu a nebo vypustit zpět a doufat, že denní výměna několika litrů v kombinaci s dvěma zaběhnutými filtry bude dostačující k přežití krevetek?

Jsem na ně cíťa. Dlouho mi nešly. Na vině byly tetry s vytříbeným apetitem. Dneska se jim konečně daří, tak bych o ně nerad přišel.

Akva sice funguje, ale chtěl bych se posunout dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 09:34 hanzys Re: romant
Musím to teďka vydržet s tím co mám! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.02.2013 09:31 R Muž romant [27987] Re: hanzys
Další filtr, dobrá věc, další zajetej filtr, výborná věc. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 09:19 hanzys Re: bulawaio
Další filtr budu mít tak za 6 dní :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 09:16 Muž bulawaio [92] Re: hanzys
no i to se dalo čekat, chce to hlavně filtrovat a filtrovat na max. Přáípadně přidat než se to zrestartuje další fitr nejlépe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 09:14 hanzys Re: romant
Dobře ráno sem vyměnil třeninu vody tak budu pokračovat káždý den a uvidíme!Ale je to možné že to jde ode dna :) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 09:07 R Muž romant [27987] Re: hanzys
Výměna dna je dosti brutální zásah do akva a tak i následné zakalení vody lze očekávat. To přidání toho podpůrnýho prostředku se na tom zákalu může spolupodílet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 09:01 hanzys – žlutá voda
Po včerejší výměně dna se mi voda zabarvila do žluta je to normální?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   28.02.2013 07:54 Muž bulawaio [92] Re: hanzys
jj, taky bych se ted ve dnu nevrtal, nicméně je potřeba zajistit fitru maximální výkon. Jo a myslím, že si měl počkatna tu výměnu dna až po vyřešení problému s krupičkou. To rozhodně nebylo dobrý udělat tohle oslabeným rybám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 19:45 hanzys Re: romant
Dobře dám na tvé rady :)!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   27.02.2013 19:40 R Muž romant [27987] Re: hanzys
Odkalovat nově založený dno je naprostej nesmyl. Na dno ani nesahat, stejně tak jako na filtr, jenom měnit, měnit, měnit vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 19:38 hanzys Re: romant
A odsávát ode dna nebo nezasahovat do dna?Teďka čekám na toho atmana at 201 a ještě musím pokračovát v léčbě krupičky :-( !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 19:27 R Muž romant [27987] Re: hanzys
Vím, že to již zaznělo, ale opakování je matka, však víme čeho. ;-) Denně po dobu týdne bych měnil 1/3 vody a po dobu toho týdne nikoho a ničím nekrmil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 19:22 hanzys Re: bulawaio
Díky přidal sem od sery filter biostart tak snad se vše povedlo :)!!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.02.2013 18:42 Muž bulawaio [92] Re: hanzys
nj, je to makačka, tak snad bude ted nový dno sloužit. Nicméně nezapomeň, že ted si zničil většinu svých bakterií na koloběh dusíku, takže se dle toho zařid, jak už to zde bylo psáno (častá výměna vody nebo teda nějaký ty bakterie v prášku, když to mnozí doporučují, to pomůže zkrátit periodu na vytvoření nové kolonie)tak snad se to podaří nastolik v akva rovnováhu, držím palce X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 18:14 hanzys Re: bulawaio
Tak mám hotovo ale jak se bude dařit rostlinkám a rybičkám tak to se ještě uvidí :)Strávil sem na tom 7 hodin jako masakr :) S mé zkušenosti vyplynulo že nikdy neměnit dno s rybyčkama ještě že sem to tak neudělal ten černej kal co byl ve dně by asi nedaly :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 14:51 Muž bulawaio [92] Re: hanzys
jen povím,že u mě výměna dna zmamenala zrod sinice se kterou bojuju, ale samozřejmě to bylo také změnou osvětlení, ale nutno říct, že je to velký zásah a musí se to dobře promyslet :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 14:47 Muž bulawaio [92] Re: hanzys
tak ideálnía dostačují bývá vrstva pro průměrné akvárium dle mě tak 7-10 cm, s tím, že menší vrstva bývá u skla. udájně to opticky zvětšuje nádrž ;-) ale určitě uslyšíš názory, že bude stačit i méně. Pak jde taky o zvolený substrát, aby to mohlo dostatečně dýchat a nehnilo to dno, tak se to nesmí s výškou přehět. Nicméně, pokud by byla malá, tak by to mohlo zbytečně omezovat kořeny rostlinek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 14:36 hanzys Re: bulawaio
Jojo díky a jakou vrstvu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 14:33 Muž bulawaio [92]
Ono pokud jde o výživné substráty, tak je dobré se zamyslet, co tam budete pěstovat. Pokud pouze klasické vodní rostliny, tak zásobní sůbstrát tam být ani nemusí. Většina vodních rostlin příjmá živiny především pomocí listů a pokud už kořeny má, ta slouží především dle mě pro ukotvení. Proto je obecně rozšířeno, že se Valissnerkám dobře daří v písku, ale je to pro to, že příjmají živiny povrchem listu. Pokud tam chceš mít především obojživejlné rostliny, rozhodně se udělá lépe, když zásobní substrát bude. Já jen abych tu doplnil, že zásobní substrát není nutná podmínka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 14:26 hanzys Re: Wendy2
A jakou vrstvu zakládu??:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 14:24 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: hanzys
v listopadu jsme taky předělávali dno, jako základ jsme použili Florapol a na to nový jemnější písek a jsme spokojení (akva z prezentace Mix pro potěchu)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 14:15 hanzys – Jakou vrstvu stareho dna pod štěrk?
Zdravím právě předělávam dno u akvária a nevím jakou vrstvu staréého dna položit pod štěrk co jsem tam měl? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 01:07 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: JackDaniel
Kdybych zakladal akva s Liapor ted, dal bych pod nej bud AquaSoil (nebo neco podobneho) nebo slabou vrstvu hliny (pokud sezenes, prodavaji hlinu primo do jezirek; ta by mohla byt nejvhodnejsi.) Liapor sam nic nema a kytky v nem tak mesic (i vic) moc nerostou. Pokud tam nedas hned na zacatek ryby.
V AS zacne vsechno rust do tydne a za 5 tydnu uz strihas a prodavas :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 23:00 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: JackDaniel
Nemusíš, ale jsou i tací, kteří pod něj různé substráty používají. Já použil AquaClay staré dno do jednoho akva, do druhých dvou nic a už nikdy bych pod Liapor a podobné substráty nic nedával. Pokud chceš více informací, pročti si vlákono o Liaporu - rybicky.net/forum/16474
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 18:33 JackDaniel
Ahoj.Chci měnit dno.Dám tam liapor.Musím použít nějaký zásobní substrát,když budu používat hnojivo PMDD?které se vlastně dávkuje každý den,tudíž by rostlinám nemělo nic chybět?
Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 16:57 hanzys Re: romant
Tak to bude mazec :-) ja už to dno boužel mám koupené :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 16:50 Muž azonic [63] - RostlinyRe: hanzys
Vodu tam nech, vytahej kytky, ryby přelov někam jinam a dno vyber lopatkou. Možná bych ho dal do kýble s trochou odpuštěné vody ;-) aspoň nepřijdeš o nitrifikační bakterie. Je to celkem drastická metoda ale jinač to asi neuděláš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.02.2013 16:50 R Muž romant [27987] Re: hanzys
Osobně bych, když už bych používal nějaký výživný substrát použil ne staré dno od rataje, ale jiný komerční produkt, třeba od Tetry, JBL apod. Jinak v tomto vlákně je postup výměny dna popsán bezpočetkrát, tak zalistuj vláknem a vše se dočteš. Ve stručnosti, filtr udržet v chodu, operaci provést v řádu hodin a mít připravený nějaký komerční přípravek na podporu bakteriotvorby, třeba nitrivec a být připraven na velmi častou výměnu vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 16:49 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: hanzys
Vypustit celou vodu nemusíš, ale k pohodlnosti práce by to bylo lepší a nebudeš muset čekat nevim kolik hodin než si sedne rozvířenej kal. Filtr to pár hodin vypnutej přežije, ale jestli necháš vodu klidně ho nech puštěnej. Jednou jsem měnil jenom část dna za provozu a byl to děs, víckrát bych to osobně nedělal....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 16:45 hanzys Re: azonic
A vodu vypustit celou? :-) Filtr by mel bežet ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 16:42 Muž azonic [63] - RostlinyRe: hanzys
Ty budeš muset dát někam stranou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 16:40 hanzys Re: azonic
A co rybičky a rostlinky? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 16:39 Muž azonic [63] - Rostliny
Vyhrabat lopatkou stávající dno, dospod dát staré dno a navrch vrátit původní štěrk. Jinak to asi neuděláš ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 16:28 hanzys – Postup při předělání dna?
Zdravím objednal sem si staré dno od rataje a chci ho vložit pod stavajicí štěrk aby se dařilo lépe rostlinkám a přitom aby zůstali bakterie ve filtru?Uvítam každou radu ;-) !

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 23:09 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: sportsmen
pisek at uz odkudkoliv z principu ziviny nema neb je to jen hromada kremiku a kysliku (velmi jednodusse receno).
Jak roman napsal, odkal dno (to ho prokypri), ci vymen tu zarivku ci vymen vodu. Muzes udelat vsecno na jednou, ale pak nebudes vedet co za to mohlo, Tak bych udelal kazdou zmenu tak jednou za tyden.
Tak jsem se kouknul na tvoji prezentaci a musim rict, ze te chapu - to akvako bylo minuly rok fakt krasny. A s tercema.

Cela rostlinna akvaristika je o spravnem pomeru pristupnych zivin a svetla. Kytky dobre rostou i ve slabem svetle a vetsinou maji dost makro prvku. CO2 je vetsinou prvni vec co jim chybi. Coz nic nemeni na tom, ze zkusit vymenit trubice pomoct muze. Ja mel to same svetlo co ty a jedna trubice (Coralife) sla do pryc vyrazne rychleji nez ta od Hagen (LifeGlo), tak si dovedu predstavit, ze ty trubky fakt nejsou na moc dlouho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 22:50 R Muž romant [27987] Re: sportsmen
Tak 2 roky starý Glo zářivky, to je skutečně na zamyšlení nad jejich postupnou obměnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 22:44 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: sportsmen
O chromatičnost nejde. Mně v Džungli všechno rostlo jako šílené a najednou po asi roce a půl to úplně přestalo. Stonkovky se rozpadaly... a kdosi mi poradil vyměnit zářivku. Namítal jsem, že zářivka normálně svítí, ale řekli mi, že pro mne svítí, pro rostliny je černá, vysvícená. Vůbec tomu nerozumím, ale dal jsem na radu, šel do elektra a tam koupil za čtyři pětky nejobyčejnější T8 15W 840. Dal jsem ji tam a rostliny zas rostly jako blézen. Tak nevím. Třeba ti to pomůže, třeba je u tebe jiný problém. Třeba máš opravdu naakumulováno moc živin a rostliny je nemohou příjmat a pomůže spíš častěji měnit vodu. Nevím, jen píšu svou zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 22:35 Muž sportsmen [62] Re: malyLibor
Zářivky tam mám dva roky, svítím GloT5 HO 2x39W, GloT5 HO 2x54W. Mám tam rozdílné světelné spektra. Od jasně bílé po světle žlutou. Tak nějak aby se to co nejvíce blížilo složení slunce ale teploty chromatičnosti už nevím, musel bych se podívat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 22:29 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: sportsmen
Mně to připomíná můj problém přd časem s Džunglí... Kdy jsi naposledy měnil zářivky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 22:22 R Muž romant [27987] Re: sportsmen
Třeba je tam už něčeho moc a dochází k blokování příjmu živin. Odkalil bych dno a přitlačil na výměny vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 22:09 Muž sportsmen [62] Re: Barakainus
Tak čím to je, že po založení akvária rostly rostliny jako divé a cca po dvou letech začínají stagnovat? Nikdy jsem tam nic nepřidával, hodnoty vody stále stejné. Písek jsem bral z místního potoka, jistě bude plný živin. Každých 14 dní jsem vyhazoval kbelík rostlin a teď nic. Zajímalo by mě, pokud bych znovu vyměnil celý písek, zda by rostliny opět začali růst jako předtím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 18:02 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: sportsmen
jestli tam mas jen pisek, tak to vycerpanim zivin nebude neb tam zadne nebyly takze se nemelo co vycerpat. kdyz uz neco, tak se ti slehnul a dno t zahniva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2013 16:47 Muž Deathbull [1928] - Cichlidy
Mno..ono to dno bude dost zásobéné h*vnama od ryb, spíš bych se zaměřil na frekvenci měnění vody a zářivek ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [13] ...... 20 21

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 23704x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6125?od=601