Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna dna

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 18 Přejít na další stránku   1  
Výměna dna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.03.2010 11:16 Žena geminika [39] - Živorodky
Yirka napsal: Nejjednodušší řešení je odlovit do nádoby s vodou z akvária, provést úpravy a dát i s vodou zpět. A pak měřit pravidelně NO2, protože výměna dna může způsobit problémy.
Súhlasím. Aj to je riešenie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2010 11:15 Žena geminika [39] - Živorodky – Re: duchnren
No. Pozrela som si tvoju prezentáciu. Je to fakt hrúza a najvyšší čas ho prerobiť na kúsok naozaj živej prírody. Tie umelé rastlinky síce vyzerajú možno dobre, ale bez rýb. Keby vedeli rybky hovoriť, určite by ti vynadali, že majú málo kyslíku, v tej umeline sa necítia dobre a to čierno-biele dno ich plaší. Neviem, kto ti poradil takto založiť akvarko, len dúfam, že to nebolo z tvojej hlavy.Ďalšia vec. Na necelé dva mesiace založené akvarko je tam veľa rýb naraz. Do novozaloženého akvária sa pridávajú rybky až po 3 týždňoch od spojazdenia už so živými rastlinami a nie naraz, ale postupne. To znamená, že najprv 2 rybky, po takom týždni ďalšie 2-4 rybky a po ďalšom týždni zase ďalšie. To danio zrejme nezvládlo tie ťažké podmienky. Ak sa pri zabiehaní do cca 3 mesiacov žiadny úhyn rybiek nestane, tak je zabehnuté a môžeš sa z neho naozaj tešiť. Ja som takto zakladala pred 3/4 rokom podobný set ako máš ty a funguje bezchybne.
Teraz by si mohla tie rybky dať napr. do viacerých 5l pohárov od uhoriek, alebo si od niekoho požičať menšie akvárium. A skúsiť to založiť tak, ako som popísala. Nie dať ich naraz späť, ale postupne. To je veľmi dôležité. Vyplatí sa čakať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2010 11:09 Muž Yirka [9126] – Re: duchnren
Nejjednodušší řešení je odlovit do nádoby s vodou z akvária, provést úpravy a dát i s vodou zpět. A pak měřit pravidelně NO2, protože výměna dna může způsobit problémy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2010 10:51 duchnren
6 neonek, 2 mecovky, 1 krunyrovec, 5 danio pruhovane a jednoho sneka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2010 10:47 Žena geminika [39] - Živorodky – Re: duchnren
Skús napísať koľko ich je a aký druh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2010 10:45 duchnren – kam s rybickami
Ahoj, chci vymenit dno a pridat kytky, ale uz mam zalozene akvarko a v nem rybicky. Kam mam presunout rybicky, aby mi potom neuhynuly? Nemam dalsi akvarko... diky za radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2010 18:55 jval
Minulý týden v sobotu jsem komplet měnil dno a rybky to přežily naprosto v pohodě. Postupoval jsem takto:

Vypuštění vody do kýblů
Ryby do jednoho kýble (+ vzduchování)
Rostliny do druhého
Vyměna dna
Zasazení rostlin
Napuštění starou vodou
Vpuštění rybek

Zejména pančéřníčci si libují v novém jemném dně od flexiobkladů.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2010 14:32 Muž miloon [4]
ok dakujem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2010 14:25 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: miloon
U mě dno nikdy nevydrží déle než dva roky (hold vždy do té doby stihnu akvárium "zrušit").
Po určité době se dno zajede do fáze, kde je velmi stabilní (oživení organismy, vyrovnaný poměr mezi příjmem a výdejem látek atd.). Dost to souvisí s přístupem k akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.01.2010 14:24 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: miloon
Předělávat fungující akva kvůli výměně dna jen proto, že uběhl nějaký konkrétní čas, je nesmysl.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2010 14:14 Muž miloon [4] – Re: Sid
niekde som pocul ze je dobre kazde 2 roky...ale nezdalo sa mi to,preto sa pytam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2010 14:13 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Mulisak
Stačit na co? :-) Na to, abyste viděl do akva? To by stačit mohlo... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2010 14:02 Mulisak – osvětlení
Zdravím chtěl bych poprosit o radu mám akv. 200 L a jen jedno osvětlení zářivkou Osram L 18/830 stačí to nebo je to málo ??? dík :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2010 13:59 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: miloon
V dobře fungujícím akva za 11,5 roku. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2010 13:27 Muž miloon [4]
je treba vymenit po nejakom case dno?..komplet..ked hej po akom case?aqa ma 180 L

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 22:50 Muž MichalK [16] – Re: grizly
Dobře, jen bych chtěl ještě dodat, že písek je po odkalení zase krásný, bylo to tím, že akva bylo zase tak zarostlé, že na něj nedopadalo světlo :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 21:18 Muž grizly [145] – Re: MichalK
Nemusíš se urážet kvůli uvozovkám. Jsou tam právě proto, že ti to funguje bez problémů, jak sám píšeš. Proto je škoda do toho zbytečně moc rýpat a měnit celé dno. Stačí malé kosmetické ůpravy s tou vrchní vrstvou dna a je to vyřešené. ;-) Taky to tak mám. Na vrstvě písku mám drobný štěrk a jsem spokojený. Když se smíchá, čistící komando to během dne vyřeší. :)
Jinak tvoje akva se mi líbi, ja bych na jeho vzhledu nic neměnil. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 20:28 Muž MichalK [16] – Re: grizly
To nese ;) když jsem kupoval ty gavůnky a razbory byly v akva samy jen se šnekama. jinak jasně, jsem se už poučil jednou se na mě zadívala jedna papouščí ryba :-D ale ta fakt musela pryč. Jinak děkuju za rady, jen nechápu, proč píšete to funguje v uvozovkách, dneska jsem odkaloval po třech týdnech, vím, že mám přerybněno, ale za celou dobu akvária nezemřela ani neonemocněla ani jedna rybka nebo krevetka, rybky jsou čilé a zdravé, pěkně jí, akvárium je bez řas, pravidelně jednou měsíčně odstřihávám trsy nadbytečných rostlin, trošku mě to urazilo, jinak nad tím dnem ještě popřemýšlím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2009 19:37 Muž grizly [145]
Poznámka z prezentace:Nejdříve bych se chtěl omluvit za ty 4 skaláry, původně jsem měl pár, ale když jsem dneska byl v pet centru nemohl jsem tam prostě ty rybky nechat, jak se na mě dívaly, ty očíčka, vím, že u mě nemají zrovna nejideálnější podmínky, ale špatně se určitě taky nemají. coze

Pro jistotu bys měl přestat chodit okukovat akfárka do prodejen. Co když se na tebe sváma hezkýma kukadlama zadívá závojnatka, jeseter nebo roztomilé hojno piraní? Taky jim poskytneš azyl v přerybněné rybí garsonce?

K tomu dnu: Jestli se ti nelíbí, nasyp na něj vrstvu těch granulek nebo čeho chceš a máš po problému. Písek je jemný a tak se ti bude držet vespod. Po promíchání při odkalování zase klesne za pár dní na dno. Je zbytečné měnit ho celé, když ti to "funguje".
PS: Tentokrát bych se Hornbachu zastal, za uhyn ryb podle mě ve tvém případě nenese vinu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2009 19:36 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: MichalK
jinak ty hnede granule jsou prvni pul rok docela pekelne lehky, nez se jim zaplni vsecky pory, takze je dost problem se sazenim kytek, ale kdyz zakorenej drzej vcelku dobre

a tech ryb tam mash moc, proto ti cerna ten pisek.... hodne kalu, takze by jsi mel radne zakalit (odkalit)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2009 19:35 Muž kortezhugo [983] – Re: MichalK
...tak ako ti pise Yirka...
...ja bi som to tiez nemenil staci ti "dalsia vrstva" a niecoho tmaveho...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 19:29 Muž kortezhugo [983] – Re: MichalK
...to je normalne - nic biele ti biele v akva dlho nevydrzi... X-)
...ked ti ide o rastliny tak tie dobre rastu v Aquaclay Ground
...niekto pouziva
www.flexiobklady.cz/…
...niekto tmavy kremicity strk
...ale co je "najvhodnejsie" - to ti neporadim...
v poslednej dobe sa mi pacia cierne strky alebo jemne cierne drte
ale mozes zmiesat rozne substraty alebo pouzit viac vrstiev - to je na tebe...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2009 19:22 Muž Yirka [9126] – Re: MichalK
Nikde nepíšeš jak to máš s odkalováním. Pokud ti to vše opravdu funguje, radím nic neměnit. Přerybněno nemáš celkem, ale totálně. A ty skaláry tomu nepřidají. V roce mívají na výšku tak 15cm tak mi řekni jak v těch cca slabých 30cm budou vegetovat. Jak budou růst, budou ti přibývat starosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2009 18:58 Muž MichalK [16] – Kompletní výměna dna
Dobrý den, omlouvám se, že musím založit nové téma, ale nenalezl jsem odpověď na to, co přesně potřebuju. V akváriu (viz prezentace) mám doteď světlý písek, ale ten postupem času tmavne a tmavne, akváriu se krásně daří i když mám celkem přerybněno, proto nechci nic pokazit. Ten písek je hrozný, proto uvažuju o výměně za takové ty hnědé granule, černé nebo šedočerné dno. Prosím o radu, které dno bude k mým rybkám nejvýhodnější a jak to udělat co nejšetrněji, v akva mám i krunýřovce jednopruhé, kterým se u mě krásně daří ale mám strach, že při kompletní výměně vody by umřeli.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2009 22:22 Muž Steda [2]
Tak jsem se přemohl,dno vyměněno.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2009 13:20 Muž Steda [2]
Jak se pohybuje pH a jak vypadá tvrdost v akva před výměnou vody nemam nejmenší tušení.Jak už jsem psal tak jsem nikdy v žádném akva nic neměřil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.07.2009 22:58 Muž filipsi [1295] – Re: Steda
A jak se pohybuje ph v akva? Pokud o pridavani co2 neuvazujes, a mas zasadite akva s druhy, co jim to spise vyhovuje, prilis bych to neresil. V zasaditem prostredi se uhlicitany rozpoustet nebudou, spis naopak, s tvoji tvrdosti se budou usazovat (jak vypada tvrdost v akva pred vymenou vody?)
Rid se osvedcenym pravidlem systemaku, pokud to funguje, nestourej do toho, pouze sleduj.
Jako maly jsem mel jedno akva s plno vapencem, a pokud vzpominam, fungovalo to. Sice podle dnesnich meritek nic moc, ale fungovalo, dlouhodobe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.07.2009 22:28 Muž Steda [2]
Popravdě takové reakce jsem čekal a mám velké dilema.Z kytkama ani rybama problémy zatím nejsou a rád bych aby to tak i zůstalo.Od začátku většina kytek rostla jak šílená tak jsem ani nepředpokládal problém ve štěrku. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 21:16 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: Steda
Pokud nejsou problémy s rostlinami ani s rybami, tak bych ho tam také nechal ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.07.2009 21:14 Usine – Re: Steda
Jak to dopadne to se dozvíš časem. Většinou se to ukáže tak do roka, Začátky pokud neuděláš příliš velkou chybu jsou většinou výborné. Pokud by jsi ale chtěl začít z CO2 tak to z vápencem ve dně nefunguje. Moje doporučení je dno vyměnit. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 21:05 Muž Steda [2]
To Johan/dík za názor ale jeden je málo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.07.2009 14:21 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Steda
Když to funguje, tak bych to neměnil, i když se doporučuje jiná varianta než ta stávající.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2009 14:17 Muž Steda [2]
Ahoj,toto moje akva je založeno krátce březen 2009.Zatím funguje bez větších problémů,většina rozstlin jde dobře,některé až moc.Nepoužívám chemii,nebublam a nehnojim.Dneska jsem ze srandy zkoušel dno v octě.Křemičitý písek + štěrk.Písek dobrej no ale štěrk si vesele šumí.Štěrk jsem měl asi šest let v jinym akva.Hodnoty vody jsem v životě neměřil,údaj vodárny průměr za rok 2008 pH 7.6,celková tvrdost 17.6.No a teď dotaz na zkušené,podloženo praxí.Vyměnit či počkat jak se to bude vyvíjet.http://rybicky.net/nadrze/6537

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2009 14:30 Žena Imii [45] – Re: endus
Mě zůstali za pozadím sekavci ... řekla jsem si, že to jsou blbé ryby a pokračovala v práci ... žijou :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.05.2009 14:26 švíco – Re: wobbler
Nejdřív jsem měl v kava hodně jemný kremičitý písek a pak jsem ho vyměnil na flexiobklady 1-2mm. Původní písek jsem částečně odsál hadicí za chodu akva (kolem rostlin jsem ho trochu nechal-co kořeny držely) a zbytek jsem za chodu pomocí trubky dosypal....nedělo se vůbec nic špatného, všechno si krásně sedlo a rybkám i rostlinám se dařilo a daří skvěle před i po výměně ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.05.2009 12:57 Muž endus [21] – Re: wobbler
Měnil jsem dno oběma způsoby, ve 160-tce způsobem jak psala imii, proběhlo to v pohodě.
U šnekáčů jsem nedokázal dostat všechny ryby z akvária, zalezly do pozadí a bylo to v pasti. Takže přišel na řadu druhý způsob, tedy opravdu úplně za chodu. Nejdřív jsem trochu odkalil, aby se nazakalila tolik voda při vybírání písku, pak vybrat písek pomocí nějaké nádoby. Nový praný písek jsem měl v igelitových pytlích, takže i s pytlem pod vodu a opatrně vysypat kam jsem potřeboval. Do konce šichty v práci nebylo na akva poznat, že je tam nový dno.
V případě 30-ti litrového akva bude ale asi schůdnější první způsob.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2009 12:33 Muž Landvir [57]
Souhlasím s Imii je to nejlepší způsob. Tak jak to chceš dělat ty to není dobrej nápad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.05.2009 12:16 Žena Imii [45] – Re: wobbler
Jo mám ... nedělej to. Já to tak nějak udělala a když jsem dosypávala (pečlivě vypraný) říční písek zakalilo se to. Udělala se tam taková divná pěna a po 2 dnech to smrdělo jak žumpa.
Když jsem tedy musela měnit dno ve větším akváriu vypustila jsem vodu do velkýho barelu, vytahala kytky, ryby a všechno. Vybrala jsem lopatkou dno a vytřela do sucha, poté nasypala to nové dno, zasadila kytky, nalila vodu z barelu a dala tam ryby. Žádnej problém ... nic nechcíplo ... nic se nezakalilo X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2009 11:31 wobbler – výměna dna
Dobrý den , mám dotaz na výměny dna za chodu akvária.Je to realné?Jak na to jít?Napadá mě odsát štěrk upraveným :) odkalovačem a potom opatrně postupně dosypávat.Máte někdo s podobnou akcí zkušenost?Prosím o rady a nápady budu vděčný ........

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 02:04 Muž venca21 [-1] - Cichlidy – Re: Yirka
má pravdu ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2009 19:25 FUKY
Ahoj..TAky jsem užtuhle práci dělal odlovil jsem vsechny rybi do kybla vodu jsem uplne vypustil i s kaminkami a dal jsem tam piseček.zasadil jsem rostlinky nalil uplne cistu vodu a nechal sem to na 2 hodinky vyfiltrovat...no a pak sem tam dal vsechny ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2009 16:17 Muž Yirka [9126] – Re: foxy
Určitě do toho jdi. Zlepšíš filtraci a usnadníš si údržbu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2009 14:28 V
foxy napsal: ...rozmýšlam nad prechodom ku klasickému bublifuku, ale stále neviem či to má väčší zmysel...
ANO! ;-)

...by som ich nejaké 2-3 týždne nechal bežať spolu...
Týden stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2009 14:20 Muž foxy [6] – re
díky moc za rady, už si to viem lepšie predstaviť ;-)
mám ešte jednu otázku tak pomimo, rozmýšlam nad prechodom ku klasickému bublifuku, ale stále neviem či to má väčší zmysel, teraz mám vnútorný atman (v profile) a je to celkom fajn keď som takmer upchal prívod vzduchu, krásne čerí hladinu, dobre filtruje ale tá "kocka" má cca 3*2,5*5 cm ani to nie a zdá sa mi to dosť úbohé...
viem, že ak ho kúpim tak by som ich nejaké 2-3 týždne nechal bežať spolu nech sa zabehne a potom vybral toho atmana, ale chcem teda počuť vaše skúsenosti - stačí to ? ísť do toho ? :P díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2009 07:51 V
darka: Pokud jde dobře přiskrtit, tak klidně do kýblu s rybkama.

foxy:
Souhlasím s bluedream. První kýbl vody vypuštěj od hladiny, aby sis zbytečně nenabral kal a dej do toho běžící filtr (ale když běžet nebude, tak za tu chviličku se mu taky houby stane). Vypusť druhý kýbl vody a do něj přelov rybky. Pak vypusť všechnu zbývající vodu, předělej dno, dej zpátky vodu z prvího kýblu a filtr, osázej rostlinky, dolej vodu. Nech to chvílí ustát (co kdybys viděl, že do toho chceš ještě trochu sáhnout) a vrať rybky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 22:50 Žena darka [520] – Re: Tereza
Myšleno v kýblu s vodou, ne i s rybkama smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 22:44 Tereza – Re: darka
no tak to nevím, to by tam taky mohly mít pěknou centrifugu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.03.2009 22:32 Žena darka [520] – Re: foxy
A nechat během přestavby jet filtr v kýblu s akva vodou ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.03.2009 22:27 Žena bluedream [245]
Nevím, co na to zkušenější, ale já bych odlovila rybky, odčerpala co nejvíc vody, která se bude do akva vracet a pustila se do přestavby. Dala nové dno, zasázela rostlinky, nalila vodu z původního akva, přidala čerstvou, zapnula zajetý nepraný filtr, nechala chvilku ustálit a vypustila rybky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2009 21:23 Muž foxy [6] – Výmena dna (30l akva)
Nazdárek. Chcel by som meniť dno v akva z väčších kamienkov na jemnejší riečny piesok. Bol by som rád keby ste poradili ako sa na to pripraviť, resp. postupovať pri menšom akva 30l aby som zbytočne nešokoval rybky, zacrhánil čo najviac vody a nerovnalo sa do zabehnutiu od znovu - proste aby to v pokoji prežili :)
Názor skúsenejších - bude to mať výhody ? ísť do toho ? ďakujem, peace hop

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [18] 20 21

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 23704x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6125?od=851