Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna dna

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 17 Přejít na další stránku   1  
Výměna dna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2010 19:47 Acinonyx – Re: mateas11
Tak teoreticky si mozes zohnat v prirode, len je s tym viac prace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2010 18:04 Muž mateas11 [0] – Re: Acinonyx
Aha tak daaky kupim asi... :( malo penazi je, kriza je a este na strk minat :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2010 15:54 Žena geminika [39] - Živorodky – Re: mateas11
potlesk :-D ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.09.2010 15:54 Acinonyx
Bohuzial, tvrdost vody v akvariu uz neznizis. Podla mna je lepsie dat tam iny substrat rovno. Uvidis, ze tento budes do par mesiacov menit, teda ak neplanujes Afriku. Potom budu nareky, ze nerastu rastliny, vsade je riasa atd. atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2010 15:51 Muž mateas11 [0] – Re: geminika
Aha tak asi aj ja na to seriem a dám ho tam a prikúpim daaký substrát a popríbade odmeriem tvrdosť a keď bude vysoká znížim.. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2010 15:17 Žena geminika [39] - Živorodky – Re: mateas11
Dá sa s tým fungovať, ale vraj to horšie znášajú rastliny a niektoré ryby. Možno má kamarát šťastie a všetko sa prispôsobilo. Ja to neriešim či šumí. Keď ho tam chcem, tak ho tam dám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2010 15:12 Muž mateas11 [0] – Re: geminika
A ako to že kamoš s tým v pohode funguje? a veď na tvrdú vodu sú rozne pripravky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.09.2010 14:52 Žena geminika [39] - Živorodky – Re: mateas11
Myslím, že by to prevarením nepomohlo, lebo to šumí zloženie štrku. Je v ňom vápenec a ten robi tvrdú vodu nevhodnú do akvária. Myslím, že som si to dobre zapamätala, lebo tu sa to už písalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2010 14:37 Muž mateas11 [0] – Re: Johan
Chcem tam dať taký, čo sa dáva pod zámkovou dlážku (černý) zmiešaný s takým, čo sa dáva do miechačky keď sa betonuje.... Ale asi tro spravým tak že štrk 1-3mm pomiešam zo substrátom pre rastliny a úplne navrch 1-2cm dám štrk o zrnitosti viac než 3mm ale max 5mm. A inak dal som do vzorky toho štrku ocot a malo to zmuk ako šumienka na jazyku tak daako to znelo. Ale kamoš ho má v akva a má to super. Žiadne riasy ani nič. Keby som to skúsil prevariť a umyť nestačilo by to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2010 00:22 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: mateas11
Nevím jaký přesně chcete použít štěrk. Jestli takový ten kopaný, který je na stavbách a pískovištích nebo štěrk z lomu.
Pokud máte písek o zrnitosti 1-3 mm, tak bych ho tam dal a s jinou zrnitostí nemíchal. Když už, tak bych pod něj dal trochu úživného substrátu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2010 22:34 Muž mateas11 [0] – Re: mateas11
a jak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2010 19:30 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: mateas11
Já bych to tak nedělal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2010 17:38 Muž mateas11 [0] – Re: Johan
Aha dík moc a možem to dno spraviť tak že úplne dole (2cm-3cm) dám štrk (1mm-3mm) zmiešaný zo substrátom pre rastliny a navrch (3cm-6cm) dám hrubši??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2010 23:04 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: mateas11
Jen vzorek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2010 22:54 Muž mateas11 [0] – Re: Johan
A zaliať to celé octom bo kolko toho na jeden kíbel (kbelík)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2010 21:35 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: mateas11
Ne. Jen ocet (lepší je HCl) a poslouchat jestli šumí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2010 21:28 Muž mateas11 [0] – Re: vaclav
Ok dik moc a ked budem na to dávať ten ocot tak tam mám dať aj vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2010 19:27 Usine – Re: mateas11
Ideální je tak 1-3mm, větší zrnitost ti nedoporučuji. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2010 19:21 Muž mateas11 [0] – Re: mateas11
Aha a zrnitosť nebude vadiť rastlinkám??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2010 18:58 Usine – Re: mateas11
Nejdřív ho ale vyzkoušej potopený v 8% octu, nebo jiné kyselině na 24 hod. Pokud bude bublat, tak nebrat. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2010 15:37 Muž mateas11 [0] – Štrk
Ahojte. Nechcel som zbytočne zakladať novú tému tak som to dal sem. Chcem sa spýtať, či možem dať do akvária štrk čo je na betonovanie alebo taký daaký. Samozrejme že ho prevarím a vyčistím. Bude sa v ňom rastlinkám dariť?? Ďakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2010 17:50 Recaiver – dík
Děkáji za názory, upravím podni nich původní strategii :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2010 16:37 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Recaiver
10 neonek a 3 ancistrusi vám vydrží pár dní i v 10 l kbelíku.
Napusťte kbelík vodou z akva, přelovte do něj rybky. Zapojte filtr a jeho průtok přiškrťte tak, ať proud vody neonky "neumlátí".
Pak si pohrejte se znovuzaložením akva a místo stávajících 5-6 rostlin akva osaďte hromadou především rychle rostoucích kytek. (Když při pohledu zhora uvidíte tak 20% dna, máte akva "optimálně" osázeno. :))
Druhý den po napuštění akva do něj přendejte rybky a nainstalujte filtr.
Pak už postupujte podle obecných zásad pro zabíhání akva, (výměna části vody, doplnění rybí osádky)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2010 16:26 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Recaiver
můžeš tam nějakou vodu nechat, pokud se ti podaří vybrat ten štěrk. Čím víc staré vody tím líp. Rybky ratši až další den, nech je v dost velké nádobě se vzduchováním. U rostlin není problém že se zasadí moc brzo, muselo to být něčím jiným, mě rostly rostliny i v čerstvě založeném akváriu bez hnojiva a ryb. Rozhodně po přestavbě nakup plno rostlin než budeš pořizovat další osazenstvo. Do tak velkého akvária se vyplatí objednat na netu, nebo od někoho kdo má hodně přebytků. A zjišťovat co by jim mohlo chybět
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2010 16:17 Žena gaume [26] - Živorodky – Re: Recaiver
ja bych pouzila vic stare vody a rostliny bych tam dala rovnou. a jinak si myslim, ze ryby by se mohly vylovit hned na zacatku, ony to par hodin v kyblu zvladnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2010 16:13 Recaiver – Komplet výměna dna
Ahoj, připravuji se na kompletní výměnu dna svého 240 l "společenského" akvária a potřeboval bych trochu poradit s postupem.
Úvodem:
Mám 120x40x50 akva s externím filtrem Tetra 700, založené asi 1,5 měsíce. Dno je rozděleno dekorací na dvě části. Ve větší části je tvořeno oblázky různé barevnosti o velikosti od 0,5 - 2 cm a v menší části je tvořeno černobílou štěrkovou drží velikosti až 0,7 cm. Co se týče "osazenéní" akva, tak na dně se uchytit pouze jeden Anubias, osatní tři kytky pomřely. Volně v dekoraci uchycená přežila jedna kytka ze dvou. Nezdar přičítám osazení brzo po založení a drastická léčba krupice. Z rybek mám tři ancistruse, kteří zdárně přežili epidemii krupice, která se akváriem přehnala před půl měsícem a vzala sebou 8 z 11 ti neonek červených. Aktuální počet neonek po dokoupení je 10. Takže akvárium je více méně neobývané, proto jsem se rozhodl pro takto drastický zásah ještě v této době a snad nemůžu způsobit ještě tolik škody než po nasázení dalších kytek a rybek.
Po pročtení několika diskuzí jsem se rozhodl jako dno použít černý křemičitý písek 1-2 mm viz odkaz www.flexiobklady.cz/…, kterého mám právě doma 50 kg. Provedena zkouška octem s negativním výsledkem - dle předpokladu.
Plán:
1. Odčerpání co možná nejvíce aktuální vody v akváriu, dle možností to odhaduji na 50-60 l
2. Vypnutí filtrace
3. Vyjmutí dekorace
4. Odlovení rybek a rostlinek
5. Odpuštění většiny vody, tzn ponechání manipulačního množství 10-20 procent akva
6. Odebrání starého dna
7. Odpuštění zbytku vody
8. Umístění písku a dekorace + částečné napuštění manipulačního množství vody -novou vodou
9. Dopuštění starou vodou z kýblů
10. Dopuštění do 70 procent akva novou vodou
10. Po cca 1 hodině návrat rybkek se zapnutím filtrace
11. Druhý den návrat kytek
12. Postupné dopouštění do provozního stavu

Takže myslíte že je to velká kravina? Děkuji za rady a postřehy....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2010 12:15 Žena Linduš [166] – Re: Mirka
klidně můžeš. hlavně si nech co nejvíc vody z akva a nech v ní běžet filtr ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2010 11:40 Mirka – výměna
Ahoj, zdravím všechny, chtěla bych taky vyměnit dno, ale nevím, jestli můžu.Podle toho, co tu čtu, tak začínám čím dál víc váhat. Mohl by mi někdo poradit? Chtěla bych štěrk vyměnit za jemější světlejší písek. Akva má 54l foto v prezentaci. Díky moc

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 18:46 petulevrtule – Re: BAKrv
No mě právě napadlo, zda-li nebude postupná výměna dna menší zlo pro akvárium. Když už budou relativně rostlinky v novém dně zakořeněné, tak přesadit další...Takhle, když se vymění celé dno, jde s tím pryč dost bakterek a taky rostlinky po přesazení neplní svou funkci...Možná, že to je asi úplně jedno, ono prý Caridinám tak jako tak výměna dna celkově nesvědčí, takže by u nás nejspíš pošly...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 18:45 Žena tatrovka [8] – Re: BAKrv
nevím jak by se terčíci tvářili na postupnou
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 18:39 Muž BAKrv [2] – Re: petulevrtule
mě se zdála postupná výpěna dost riskantní a proto jsem to udělal najednou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 18:37 Žena tatrovka [8] – Re: BAKrv
já jsem to koupila jako říční písek 3- 5 mm ale je to tak 5-8 mm a to je moc....proto to chci vyměnit. a nebo vadilo by,kdybych to jen pořádně prošťouchala a dala nové dno na tohle?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 18:04 Muž Anticitrus [1] - Živorodky
já sem taky uvažoval o výměně dna ale mám strach o malé antcistruse(stáří cca. 14 dní)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 17:56 petulevrtule
Nemáme tedy terčovce, ale zapojím se do diskuze...
Mě výměna dna totálně rozhašila akvárko, odešly jak black crystale, tak Caridina babaulti a to to byla postupná výměna dna, na půl roku se nám přestaly úplně rozmnožovat red cherry krevetky. Teď mohu s jistotou říct, že rovnováha v akvárku je po 5 měsících taková, jako byla před výměnou dna. Nyní bych si výměnu sakra rozmyslela...Osazenstvo, které je na něco zvyklé to moc neocení...A to nemluvím o bojích s řasou.
Jinak tedy výměna probíhala normálně při chodu akvária. Vytrhala jsem čtvrtku akvárka, vytáhla staré dno, plastovou přepážkou rozdělila a nasypala nový štěrk. Měla bych mít i nějaké foto v prezentaci, pokud sem to už nepromázla, z důvodu nedostatku místa.Mezi další výměnou byly cca 3 týdenní pomlky.Už bych se do dalšího nehrnula...Škoda osazenstva... sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 17:49 Muž BAKrv [2] – Re: Anticitrus
Já jsem koupil říční písek 3-5 mm a bez problému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 17:40 Muž Anticitrus [1] - Živorodky – jaké dno ?
když už ste u toho dna tak se chci zeptat jaké dno je lepší pro panceřníčky a ancistruse ?( a jaké pro kytky ?) kytky mě moc nechtejí růst. předem díky za radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 16:48 Žena Verča.D [3]
Mockrát díky za radu, zanedlouho budu taky měnit dno :-) přece jenom dno dělá hodně palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 16:39 Žena tatrovka [8] – Re: BAKrv
jasně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 16:37 Muž BAKrv [2]
to dno chceš měnit u těch terčovců???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 16:36 Muž BAKrv [2] – Re: tatrovka
podle testu nic jen trochu zvýšená hodnota. Ale měl jsem nálevníka kterého jsem musel zlikvidivat. Samozdřejmě musel jsem častěji měnit vodu jelikož rostliny začali fungovat až za dva týdny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 16:32 Žena tatrovka [8] – Re: BAKrv
a co ti to udělalo s hodnotama CO a NO?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.05.2010 16:31 Muž BAKrv [2]
Tento problém jsem řešil před 3 měsíci. Vyměnil jsem ho celé najednou. Veškerou vodu jsem odsál do vany a v ní nechl bežet filtr. V té vodě samozdřejmě nebyli rybyčky ty jsem přelovyl do kýblu. Nové dno bylo vypráno den předem abych se s tím nezdržoval. Odebral staré a dal nové. Nalil jsem zpět vodu cca 2/3 a počkal až spadl nejhorší kal. posléze opatrně dolil zbytek vody opět počkal a pak dal rybičky. celkem to trvalo cca 7 hodnin. držím palce snad se to povede
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 16:16 Žena tatrovka [8] – Kompletní výměna dna
Zdravím, chci poradit, chci kompletně vyměnit dno, v tom co mám mi pořádně nedrží kytky, je moc hrubé, chtěla bych vyměnit za jemnější. Ale teď mě zajímá : zda vyměnit celé dno najednou nebo po částech? kvůli bakteriím a celkové rovnováze v akvárku. Děkuji za všechny odpovědi

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2010 18:04 Muž Yirka [9126] – Re: RadekCX
Jednak asi odpovídáš na špatnou adresu a dále pak si zřejmě pleteš láhev s kanystem či konví.... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2010 17:24 Muž paia [3]
Jen pro zajímavost, včera jsem kompletně předělával krevetkárko a nic jsem neslovoval, nechal jsem tam jak rybky, tak i krevetky a všechno žije. Nedokážu si představit, že bych po celým akva naháněl maly krevetky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2010 14:09 Žena geminika [39] - Živorodky – Re: duchnren
Toho predajcu, že pozdravujem. rozzureny keď chceš, tak si pozri moje "Pracovné relaxátko" ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.03.2010 14:07 Žena geminika [39] - Živorodky – Re: duchnren
Tak držím palce, aby to bolo s čo najmenej chybami. Na predajcov by som veľmi nespoliehala, lebo oni sú väčšinou len predajci a nie akvaristi. Pre rady si chodím sem. K akvaristom. Možno by Ti ako inšpirácia pomohla prehliadka tu uložených prezentácií nádrží .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2010 14:01 duchnren – Re: geminika
zakladali jsme akvarko s pritelem a nechali jsme se trochu (trochu vic) ovlivnit prodavajicim.. za par tydnu, mesicu, sem dam nove fotky, jak jsem vsechno napravila :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2010 13:55 duchnren
diky za rady, zaridim se podle nich... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2010 12:03 Muž RadekCX [219] – Re: Yirka
ja jsem to pri stehovani (po povodnich) vyresil tak, ze jsem si pujcil od kolegy 50l plastovou lahev (tu jak se s ni jezdi na vodu) a tam jsem nahazel vsechny rostliny z akvaria a do toho prendal ryby a hodil tam vzduchovaci molitanovej filtr

zilo tam skoro dva tydny docela dost ryb vcetne akar modrych a bez problemu vsechny prezily

ta lahev ma vyhodu ze je castecne propustna pro svetlo a zaroven nepruhledna takze se ryby neplasi

muzes ale treba pouzit misto akvaria takove ty polopruhledne boxy co se vsude ted prodavaji

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [17] ...... 20 21

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 23704x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6125?od=801