Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna dna

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Výměna dna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 19:53 Muž teakmon55 [6] Re: NHKG
Este otazka.Preco si odkaloval tie zbytky,nieje lepsie ich nechat tam?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 19:52 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: NHKG
u nás to proběhlo stejně, až na poslední bod - ryby jsme vrátili do nově udělaného akva hned, žádnou jsme neztratili, asi hlavně díky tomu, že filtr byl pořádně zajetý
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 19:52 R Muž afc1886 [14685] Re: NHKG
Ještě bych doplnil častěji měnit vodu po výměně dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.01.2016 19:47 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: teakmon55
Ono záleží co si představuješ. Já kvůli rybám měnil dno 325l nádrže před pár lety systémem:
- upuštění třetiny vody do druhého akvária (aby bylo plné)
- všechny ryby přelovit tam, vytrhat rostliny a rostliny na hladinu k rybám
- celé dno pryč
- odkalení zbytků
- nové dno
- kytky a dekorace zpět
- dopuštění (zbylo cca 60% vody původní vody) vodovodní vodou
- druhý den po usazení zákalu ryby zpět

Neztratil jsem při tom ani 1 rybu. Filtr byl zaběhlý, většina vody původní, tak i přes výměnu dna jde takové akvárium považovat za zaběhlé. Akorát první týdej jsem krmil výrazně méně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 19:33 Muž teakmon55 [6]
Zdravim lidi.Aj ja uvazujem o vymene dna a to uz 2 mesiace po zalozeni akvaria 180L a to som ho horko tazko zabehol.Dal som tam biely a tmavy strk.A poviem vam biely uz nikdy viac :-) tvoria sa na tom riasy a vobec to esteticky nepasuje.Rozmyslam nad JBL manado.
Necham v akva trochu vody a vyberem strk tak aby tam ostal vsetok bordel a nasipem tam manado a vratim 100% vody.
Ma niekdo skusenost,ze po takomto postupe ako dlho trva zabehnutie akva.Dúfam,ze to bude skor ako 1 mesiac :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2016 22:45 R Muž ctibum [6920] Re: michalt
Díky ;)
Nějak tak to provedu. Jelikož tady tak čtu, že kdo mění dno, tak dává většinou fungl nové a nechá jen filtr a původní vodu, tak přidání zaběhnutého dna a trochy bordelu vidím jako bonus navíc... Plánuju to na příští sobotu, tak mě třeba ještě někdo vyvede z omylu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2016 08:56 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: ctibum
ctibum napsal: Zdravím
Má smysl nechávat dole cca 2-4 cm původního Profi Soilu? Jakože zaběhnutý základ?

Tak intuitivně bych předpokládal, že víc bude mít smysl dát do toho nového substrátu tu vrstvu, která byla na povrchu dna, tedy v kontaktu s vodou. A možná bych ji umístil tak, aby byla zase v kontaktu s vodou. Očekával bych, že ta bude nitrifikačními bakteriemi osídlená nejlíp a jestli bude v kontaktu s vodou i na novém dně, budou mít nitrifikační bakterie lepší přístup ke kyslíku. Ale můžu se mýlit, je to spíš odhad. Třeba živočichové žijící v tom substrátu jej tak poorají, že je to vlastně jedno a spodní vrstva bude stejně vhodná jako kterákoliv jiná.

ctibum napsal: Má smysl nechat nový substrát nasáknout v odkalené vodě z akva? Jakože pro rychlejší zaběhnutí. To si myslím, že nemá, protože jestli jsem to tu správně pochopil, tak bakterie bez kyslíku vyhynou dost rychle a v kýblu toho kyslíku moc nebude. Ale třeba se pletu...
Taky si myslím, že to smysl nemá. Ten důvod bych však spíš viděl v tom, že ve vodě samotné je těch bakterií minimum, téměř všechny žijí na površích ponořených ve vodě. Ale určitě má smysl do toho nového substrátu zamíchat nebo nějak volně rozptýlit nějaké přiměřené množství kalu po pořádném odkalení starého dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2016 00:18 R Muž ctibum [6920]
Zdravím
Mám v 60l akva Profi Soil od Rataje. Chci ho vyměnit za Aquaclay Ground, také Rataj. Buď komplet, nebo min 2/3 množství substrátu.

1.
Má smysl nechávat dole cca 2-4 cm původního Profi Soilu? Jakože zaběhnutý základ?

2.
Má smysl nechat nový substrát nasáknout v odkalené vodě z akva? Jakože pro rychlejší zaběhnutí. To si myslím, že nemá, protože jestli jsem to tu správně pochopil, tak bakterie bez kyslíku vyhynou dost rychle a v kýblu toho kyslíku moc nebude. Ale třeba se pletu...

Ještě je varianta, že koupím Aquaclay Gound Staré dno, což by mělo zaběhnutí urychlit ještě víc. Což ale nutně nevylučuje uvedené varianty a dotazy.

Samozřejmě předpokládám všechny zde opakované rady, jako nečistit filtr, nechat ho běžet v kýblu, nekrmit, týden denně měnit třetinu vody...

Za rady předem dík ;)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2015 17:03 sekáč – Re:
všem díky moc X-) já si tu o tom už dřív přečetl celkem dost a teď jsem si chtěl potvrdit, že s tím problém není a nikdo nemá z poslední doby nějakou vyloženě negativní zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.12.2015 15:42 Konec
Myslím, že platí při výměně dna i zakládání dalšího akva ( s využitím starého ).
Žádný spěch, rozložil jsem si do tří dnů - navíc oproti normální výměně dna lepena terasa,
jinak stačí dny dva.

1. den - z původní nádrže odloveny rybky ( nejsou stresovány! )
60l akva - 1/2 vody jsem dal do kanystru, který mám pro výměny vody ( s čerpadlem )

1. kbelík rostinky a rybky
2. kbelík dekorace, filtr ( nechat běžet! ) - filtr jsem vyčistil 1. týden před
----------------------------------------------------------------------------------------------
1.den lepení terasy silikonem v novém akva
----------------------------------------------------------------------------------------------
2.den omytí vnitřku akva, část původního písku a na vrch nový písek. Napustil 1/2 vody z původního akva, filtr a dekorace, rostliny.
Dopuštění čerstvou, 2 hod. odstátou vodou. Bez žádné chemie. Nepatrný zákal, další den bez.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3.den přidán Torben a rybky zpět! Naprosto bez problémů, bez dalšího zákalu, bez nestandardního chování rybek ( až na vyjímečnou chtivost ku tření... )

Vše se dá stihnout i za pár hodin, ale rozložení na dva dny je rozumnější, trpělivost je základem akvaristiky ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.12.2015 15:05 R Muž afc1886 [14685] Re: sekáč
Stačí nějaká nádoba s vodou z akva,kde poběží filtr z akvária a hurá do výměny dna,je tady o tom dost,stačí to trochu pročíst. ahoj Edit- tady je třeba,jak jsem to řešil já rybicky.net/nadrz/21814/5.jpg…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2015 14:33 Muž koyack [87] Re: sekáč
Když si přečtete tuto stránku, budete hned vědět jak na to. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2015 13:58 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: sekáč
Snadněji by se reagovalo, kdybys napsal o tom akváriu trochu víc. Jaké jsou tam ryby, jak je nádrž velká, jaký je tam filtr.

Obecně to jde i za provozu. Filtr by měl celou dobu výměny běžet v odpuštěné vodě ze staré nádrže. Odložil bych si půlku objemu staré vody, vyměnil bych dno, nasadil kytky, vrátil bych půlku staré vody, dolil čerstvou, vrátil filtr a zapnul jej, vrátil bych ryby. Pak bych alespoň měsíc neodkaloval a alespoň dva týdny bych obden měnil 1/3 objemu vody v nádrži. Vše za předpokladu, že filtr byl před výměnou zajetý, funkční a dostatečně nadimenzovaný na danou nádrž a rybí osádku.

Jestli teď to dno není nějak zásadně znečištěné třeba výkaly živorodek nebo tak, možná bych před výměnou odkalil a ten odkalený "svinčík" bych trochu dostal do toho nového dna. Ale to je krok, který se musí dělat až s přihlédnutím na nádrž a osazenstvo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2015 13:48 sekáč – Re:
ahoj, chtěl bych vyměnit dno, frknout do akvaria nějaké nové kytky a celkově ho vyčistit. myslíte, že to lze provést v podstatě za provozu (že by se jednalo o akci na pár hodin, po které bych měl ryby přelovené v menším akvárku), nebo by to vyžadovalo jeho zaběhnutí se vším všudy, co je s tím spojené?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 21:20 matus13 Re: romant
hovoril ze to aq chce casom preriedit lebo teraz zabieha dalsiu 200L nadrz a tam tiez spravil tak isto dno len nedal pod to piesok,mne sa to tak pacilo uz som nad tym uvazoval ze to tak aj ja spravim ale asi serem na to a dam len nejaky strk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 21:15 R Muž romant [27987] Re: matus13
No, toho zahnívání bych se obával, tedy spíš ta nemožnost se k tomu bordelu dostat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 21:12 matus13 Re: romant
aky pruser teraz myslis ze to bude hnit ten spodny piesok alebo rastliny nebudu stihat a inak filter tam ma JBL e1500
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 21:10 R Muž romant [27987] Re: matus13
Hmm, zaděláno na průser.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 21:08 matus13 Re: romant
tak co viem tak to aq ma cca 300L tie kamene ma na celom dne poukladane rastlin nema vela tusim 3-4 anubiasov uchytenych o dekoracie a jednu velku Cryptocoryne ta ma uz cca meter osadka je taka zmeska zivorodiek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 21:02 R Muž romant [27987] Re: matus13
Tak není akvo, jako akvo. ;-) Bude to o rybí osádce, tedy o znečišťovatelích obecně a dovedu si představit, že těma velkejma šutrákama jsou obložený třeba nějaký vzrůstný echináče, tedy nějaký rostliny s bohatým kořenovým systémem, který s tím zapadávajícím bordelem pomohou, nebo kryptokoryny. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 20:57 matus13
Zdravim mam taku otazku kolega si menil dno v aq dal cca 0,5cm piesku a po celom dne poukladal oble kamene cca 5-7cm velke,dost sa mi to paci a rozmyslal som tiez nad niecim takym len neviem ako sa to bude odkalovat lebo medzi velkymi kamenmi su diery a ci ten spodny piesok nebude hnit.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.06.2015 16:19 R Muž romant [27987] Re: Strojek
Ten molitan vyčisti tak týden před akcí a posléze už to nech jenom s těma výměnama, s uhlím nemám problém, ale nutné není, mám odzkoušeny obě možnosti a nepozoroval jsem rozdíl, jenom jsem měnil vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2015 16:16 Muž Strojek [141] Re: romant
dekuji za info ..myslel jsem si to ...horsi bude sehnat tolik kybliku na pisek a vyprany terramol ..pocitam ze dno ma objem asi 60-80litru... tak dobre udelam to najednou, nasadim do hlavniho filtru i aktivni uhli a biomolitan na atmanu budu cistit casteji ..samozrejme vymena vody1/3 denne aspon tyden a pak treba kazdy tri dny aspon 7-10dni ..slo by to tak ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2015 16:11 R Muž romant [27987] Re: Strojek
Nepraktické z několik důvodů. To špinění, tomu se nevyhneš a budeš mít akvo několik týdnů špinavý, těch několik týdnů bude neustále narušována stabilita akvária, do terramolu toho osmocote efektivně pod vodou moc nodostaneš. Já se jednoznačně kloním k jednorázový výměně, zabere to jedno odpoledne, pohlídáš to posléze výměnama vody a jede se dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2015 16:04 Muž Strojek [141] – terramol
Chtel bych vymenit moje puvodni dno - kremicity pisek 2-5mm za terramol 1-3mm za provozu akvaria. Muj napad je, vzdy si udelat do dna prepazku v jedne 1/4 a pisek v ni odsat hadici, postupne misto pisku vkladat terramol a do nej osmocote hnojivo, zasazet rostliny a treba za tyden udelat dalsi 1/4 akvaria.. ma s tim nekdo zkusenosti, nebo nebude nejaky problem ?? diky za reakce.jeste jedna vec , nekde tady jsem cetl, ze terramol trochu spini vodu i po vyprani..nebude problem s kalnou vodou, kdyz mam mrenky, ktere radi ve dnu hledaji potravu??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2015 20:04 Žena pepisanek [5] Re: romant
Ok,nekde jsem na ne uz narazila,zkusim je.diky za rady,ted uz jen sehnat ten pisek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2015 19:26 R Muž romant [27987] Re: pepisanek
Spíš než ty jílový kuličky, bych, když už k tomu bude příležitost volil taky kuličky, ale menší a to typu osmocote, kterýma se dno prosype a překryje další vrstvou a potom napuštíš vodu, sázíš atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2015 19:22 Žena pepisanek [5] Re: romant
no kulatý moc není,takže se asi přichystám na výměnu a do dna dám kuličky.dík za trpělivost. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2015 19:17 R Muž romant [27987] Re: pepisanek
Hmm, to je slovo do pranice. Pokud je to dno tvořeno, byť i o kapánek větším šutříkem, ale je-li ten štěrk kulatej, nemyslím si, že by to ve tvém akváriu dělalo nějakej problém. To se ostatně dá dobře ověřit při odkalování a to když jde odkalovač vcelku snadno nořit do dna, je to v richtiku a neměnil bych. ;-) Přidáním světla se zvýšila poptávka po živinách a využívají toho řasy, decentní přihnojení do vodního sloupce by nemuselo bejt marný, ale jak píšeš, začal bych tím vyhnojeným dnem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2015 19:09 Žena pepisanek [5] Re: romant
Myslíš že je nutné mé dno měnit?nebo se to dá i s tím?popř. bivoje ke kořenům?mám tam komenty,že bych s tím měla něco dělat,na hnojivo do vody ještě nemám praxi,je fakt,že některé nějak chřadnou,po přidání světla mám řasy,zelenou a bahnatka je nějaká do hněda a chlupatá.tak jsem myslela,že špatné dno a proto kytky nerostou a rostou řasy.dík ti
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.06.2015 18:05 R Muž romant [27987] Re: pepisanek
Spíš bych to viděl na to, že se jim daří. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2015 17:53 Žena pepisanek [5] Re: romant
ok,tak až budu mít vše potřebné,pustím se do toho...ještě dotaz,to že mi některé stonkovky vyháněj ,,vzdušné kořeny" značí málo živin ve dně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2015 16:31 R Muž romant [27987] Re: pepisanek
Špína co je vidět, rybám nevadí, horší je to s tou neviditelnou, tedy vyššíma N látkama, ale i s tím se dá vypořádat formou klidně denních výměn vody, což bych doporučil tak jako tak, výměna dna je značnej zásah do stability akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2015 16:27 Žena pepisanek [5] Re: romant
já to myslela spíš obráceně,až se voda trochu ustálí,ale jestli to rybám nevadí,vrazím je tam hned.jinak dnes jsem byla v bauhausu a měli jen ostré drtě,tak budu muset pátrat dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2015 15:39 R Muž romant [27987] Re: pepisanek
8 hodin už je docela hrana, chtělo by to stihnout za kratší čas, určitě se to dá. ;-) Ideál tak 2-3 hodiny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2015 09:16 Žena pepisanek [5] – vymena dna
Zdravim vsechny,rozhodla jsem se vy menit dno za jemnejsi a chtela bych se ujistit,ze to udelam dobre...chci koupit pisek frakce 2-4 mm nebo 3-6mm,podle toho co v bauhausu potam.vymena bude za provozu,takze:do vanicky,kyblu,co najdu dam dekoraci,kytky,ryby.prihodim vzduchovani a filtry,cela filtrace nepujde je zavesna,prezijou bakterie?
Nasledne dam pisek,do nej kulicky hnojiv,kytky vodu,filtraci a ryby za osm hodin?slo by to tak?
Dekuji vsem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 10:35 R Muž romant [27987] Re: afc1886
To doporučení několikadenního nekrmení je společně s podporou výměnama vody prevencí proti event. vyšším hladinám škodlivých dusíkatých látek, který lze v akváriu, kde dojde k výměně dna, tedy druhýho filtru, předpokládat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 10:34 Muž NASREDDIN [1383] Re: afc1886
Už to vidím, nejde o to , že by se krmit vyloženě nesmělo, ale výměna dna je velký zásah, který akvárko rozhodí, než se akvárko ustálí, je lepší nezatěžovat ho zbytečným přidáváním krmiva. Rybám hladovka nijak neuškodí, ale pokud je nakrmíte opravdu střídmě a dodržíte i ostatní doporučení od romana z minulého příspěvku, tak to bude v pořádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 10:23 R Muž afc1886 [14685]
hned příspěvek pod mým třeba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 10:23 Muž NASREDDIN [1383] Re: afc1886
afc1886 napsal: Chtěl bych se zeptat,proč se po výměně dna nesmí krmit.Ryby vypadají,jako by mě chtěly sežrat.
Chtít nestačí, klidně se ptejte ;-).
Kdo Vám řekl, že nesmíte krmit? Krmte střídmě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 10:17 R Muž afc1886 [14685]
Chtěl bych se zeptat,proč se po výměně dna nesmí krmit.Ryby vypadají,jako by mě chtěly sežrat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.12.2014 19:43 R Muž romant [27987] Re: Tomson
To jistě, ale nechce to zapomínat ani na údržbu, tedy když je třeba, protože zprasit se dá všechno. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 19:38 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Tomson
ideálně štěrk 1-4mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 19:34 Muž Tomson [1] Re: Legionix
Takze jaka zrnitost je idealni abych to mel ok a nemusel menit?
Jo to jo ale pry neni dobre hrube dno,,tak jake nahradit at je klidek,,uvazuji o predelani akva,,tak by to bylo pri jednom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 19:33 Muž Legioix [574] Re: Tomson
Dno stačí proprat a použít znovu a je klid.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 19:33 R Muž romant [27987] Re: Tomson
Někdo po měsíci a někdo po 20 letech. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 19:32 Muž Tomson [1]
Ahoj. Takze po jake dobe se vymenuje dno?Tak to jsem fakt nevedel,

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2014 16:49 R Muž romant [27987] Re: volvik
Ryby dáš do jednoho kýblu, rostliny do druhýho, vyndáš, zandáš, napustíš vodu, zasadíš kytky a vpustíš ryby, operace na 2 hoďky. Nějakou vodu si necháš a použiješ v novým, není podmínkou a jede se dál. Denně po dobu týdne budeš měnit min. 1/3 vody, nebudeš několik dní krmit, nebudeš ani omylem nic dělat s filtrem(po dobu výměny bych hio nechal běhat v nějakým belíku, jako baypas). Bordel ze starýho dna, možeš použít na prolití dna novýho, ne všechno, ale částí se to dá naočkovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2014 16:41 Muž volvik [21] Re: romant
diky ted musim jen vyresit kde dam ryby kdyz se mi ted zajizdi druhe akvarko a kde dam vodu kterou budu odsavat :-D
Mam nejak malo kyblu a malo akvarek :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2014 16:31 R Muž romant [27987] Re: volvik
Všechno ven a znovu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 20 21

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 23704x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6125?od=401