Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna dna

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Výměna dna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 22:17 Anďaska Re: Atomret
Můžeš použít zrnitost 1-2mm nebo 2-4mm. Co se Ti bude líbit víc ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 22:11 Muž Atomret [41] Re: Anthrax
Ještě jedna maličkost jakou zrnitost, prosím? Nějakou dobu , tam pobudou s Paceřníčkami i oba Ancistry. Barva asi nehraje roli. Preferuji radši tmavý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.04.2019 21:59 Silviebaris Re: Atomret
Klidně si ho nechej,kdyby ses rozhodl třeba pro větší nadrž,tak ať potom nekupuješ novej,a vůbec se toho neboj,hlavu vzhůru,dopadne to dobře.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.04.2019 21:55 Anďaska Re: Atomret
Máš malé akva, za chvíli to máš vyměněné ;-) A nezapomeň rovnou přidat na rostlinkach ;-) Držím palce, teď už to bude dobrý, neboj ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 21:52 Muž Atomret [41]
Díky všem, mám o svátky o zábavu postaráno.-) Myslím to vážně , ne ironicky. Pokud by měl někdo zájem , tak už mám ninimálně 10 litrů nepotřebných materiálů.-))))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 21:50 Anďaska Re: Maq
A co substrát pro vodní rostliny od Agro? Ten dávám třeba já ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 21:50 Muž Atomret [41] Re: silviebaris
Takhle probíhala ta poslední výměna.-) Ten velkej filtr jede 14 dní , tejden s tím seťákem současně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.04.2019 21:49 Maq Re: Atomret
S výživným substrátem si nelam hlavu. To je v podstatě omyl. Nic takového není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 21:47 Anďaska Re: Atomret
Ano, obojí ven :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 21:46 Muž Atomret [41] Re: Anthrax
Ale vykydat mám oba ty původní?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 21:45 Anďaska Re: Atomret
Tak pokud to chceš vyměnit, tak lepší hned. Plus je, že už máš (podle prezentace) měsíc v provozu filtr. Taky jsem to tak musela udělat a rybky jsou ok. Jen je to třeba pak pohlídat, když se to bude zabihat znovu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 21:44 R Muž Anthrax [4786] Re: Atomret
Dej klidně jen ten křemičitý písek a pod rostliny které to využijí (kryptokoryny, echinače) dej třeba toto www.rostlinna-akvaria.cz/…
Pokud nemáš zkušenosti, tak ti zásobní substrát udělá spíš špatnou službu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.04.2019 21:43 Silviebaris Re: Atomret
Nebude,vodu i s rybkama dej do kyble,a vyměn to cely,vodu mit budeš z akvária a i ve filtru nějaky bakterie zůstanou,dno dej max 5-6 cm,víc ne... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 21:32 Anďaska Re: Atomret
Hmm, to bys to musel vyndat všechno no. Nebo pak časem hnojit ke kořenům a přímo do vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 21:31 Muž Atomret [41] Re: Anďaska
Teda na můj odhad v tomhle mixu neroste nic......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 21:30 Muž Atomret [41] Re: Anďaska
No tady bych ty pancéřníčky nechal. Ale jak dostanu něco opravdu výživnýho pod tu Tetru resp pod jinej top matroš? Asi těžko, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 21:27 Anďaska Re: Atomret
Tak to záleží, jestli tam chceš nechat pancéřníčky. Pokud ano, tak bych volcano dala pryč. Jinak já měla active substrát taky a rostlinky mi v něm nerostly vůbec. Před týdnem jsem ho měnila za křemičitý písek. Ale každé akvárium je jiné a jinde to třeba bude pro rostlinky v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 21:21 Muž Atomret [41]
Ahoj, mám v akvarku smíchané dva druhy dna. Co teď s tím? Asi to volcano pryč (mám ryby dna), čert vem ty náklady.-) Jen aby to bylo nejmíň bolestivý pro rybky a kytky.

Myslím , že rozumné bude vyndat rybky a ,, vysadit rostlinky a nechat 7O% vody. Dát od základu nové dno a písek. Nebude to pro ryby moc velký harakiry?.-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.02.2019 12:07 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: DH
Používám písek 0,5 až 1,2mm. Neodkaluji. Je to nejlepší dno co jsem kdy měl, ale nevýhody samozřejmě má:
- bez piskořek může po čase zahnívat
- derit se valí nade dnem. Pokud není proud vody nad pískem, který to odnese do filtru, nevypadá ten svičík dobře.
- dno nejde tvarovat, brzy se sesype do roviny
- při výměně vody vždy trochu písku nechtěně odsaju. Takže co pár roků je potřeba trochu dosypat. Pokud se vypouští do vany a podobně, tak tam ten písek dělá neplechu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 10:47 Muž DH [335] – filtrační písek
Zdravím
Zvažuji výměnu dna a chtěl bych použít filtrační písek 1-1,6mm
e-pisky.cz/…
Je potřeba při tak jemné hrubosti hloubkově odkalovat nebo se detrit bude držet jen na povrchu? Jaké jsou nevýhody při použití tak jemné zrnitosti? Rostliny tam budou jen ty co vydrží želví útoky, předpokládám echinodory, vallisnerie a rychlerostoucí nenáročné stonkovky.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.01.2019 13:37 R Muž afc1886 [14695] Re: Fid0
Z prezentace- 30ks Neonka červená, 3ks Guramy zlaté a 10ks Danio pruhované, 3x Parmička pruhovaná a nejaké prísavníky (4xKrunýřovec jednopruhý),10x Mrenka machová
Toto chceš opravdu dát do 54 litrů? Nevymýšlel bych komplikace, ale máknul bych jedno odpoledne a šup rybky zpátky. Samozřejmě potom provádět častou výměnu části vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 11:03 Muž Fid0 [2] Re: ctibum
Rybicky presuniem do prace, tu mam 54l akvarium tak sa par tyzdnou pomačkaju čo uz ... ano mam tam Rataja Stare dno ... ono fotka z dialky funguje pekne aj to vypada pekne, ale na skle mam zelenu riasu a nakolko som dal dragon rock moc blizko skla tak sa mi tam nezmesti skrabka... koberec mi nerastie lebo mi narastrli rastrliny takze to trosku stagnuje a celkovo ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 18:40 Žena Rennee [21] Re: Rennée
afc1886: super, děkuji!

ctibum: dotaz mi sem byl přesunut, nenašla jsem toto téma, takže jsem to tu bohužel nepročítala, ale děkuji ;)

vaclav: to by taky slo. Ale ten profi soil viri sebemensi proud vody, obzvlast v tak malym akvarku. Ve velkym se ani nehne pokud nemam nastaveny nejsilnejsi prutok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 15:52 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Rennee
chce to rozstřikovací rampu omístněnou po celé délce akvária u zadní stěny, proud se rozloží a nebude to vířit dno. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 15:02 R Muž ctibum [6923] Re: Rennee
Viz například můj včerejší příspěvek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 14:46 R Muž afc1886 [14695] Re: Rennee
Výměna dna je za jedno odpoledne hotová a potom si to pohlídáš častými výměnami vody. Viz toto téma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 13:48 Žena Rennee [21] – výměna dna
Dobrý den. V mé 54L nádrži mám na dně Profi Soil. Nedávno jsem koupila lepší filtr a neuvěřitelně mě štve jak se mi neustále přesouvá a přefoukává to dno pod proudem vody z filtru. Zkoušela jsem to pozměnit různě ale pořád to nejde udělat tak, aby to se dnem nehlo. Díky tomu mi pořád vyplavávají rostlinky. Přemýšlím nad přechodem na obyč akvarijní písek. Chci se zeptat jak na to? Jde to bez toho aniž by se akvárko znovu muselo zakládat? Vodu a vše bych nechala, jen bych prohodila to dno... Děkuji za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.01.2019 06:17 R Muž ctibum [6923] Re: Fid0
Jo ty tam máš ještě starý dno, to jsem nezaregistroval. To si myslím, že ryby budou muset ven každopádně. Jak píše nekdo, kdoví co z toho vylítne, až do toho hrábneš...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 05:34 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Fid0
Přidal bych se ke kolegům s radou: "Nevrtej do něčeho, co funguje." Místo nějakého soil bych doporučil koupit lahev kvalitního vína a místo času stráveného předěláváním si sednout před akvárium, popíjet a kochat se tím, jak to skvěle funguje.

Jinak k fungujícímu akváriu s prosperujícími rostlinami patří to, že se to musí čas od času trochu prostřihnout. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.01.2019 05:08 R Muž afc1886 [14695] Re: Fid0
Výměnu dna máš za jedno odpoledne udělenou, ale máš moc pěkné akvárium, tak bych do toho nedlubal. Kup nějaké dobré víno, pěknou kytici a ono se někde najde nějaké místečko na druhé akvárium. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   30.01.2019 04:13 Muž nekdo [355] Re: Fid0
Jestli platí popis nádrže , tak výživné dno máte, takže při výměně dojde k “výbuchu” bordelu (staré dno je staré dno)
Dále budete potřebovat cca 40 litrů japonského zázraku proto, aby se změnili dle návodu ty hodnoty ph - což také není zanedbatelná částka. Další věc je ta, jestli to funguje - ano funguje, ALE ... našel jsem nějaké testy, které to potvrzují ale jen krátkodobé - jak dlouho to bude fungovat nikdo nezaručuje. Další věc je ta, že je to sušená hlína - ano, nějakou dobu to tvar udrží, ale později se z toho stane bláto, ať se Vám to líbí, nebo ne.
Píšete, že Vám vadí rychlerostouci rostliny a jejich neustálé kosení - to je normální - a zároveň píšete, že jste to tam nasázel bez rozmyslu - není nic jednoduššího, než je POSTUPNĚ vyměnit za rostliny, které se Vám líbí, porostou pomalu a zároveň si tím přetvoříte to rozmístění k obrazu svému.

OT: mě přijde, že jste se zhlédnul v nějakém layoutu a teď jen hledáte argumenty pro to, abyste si ho mohl udělat (nic proti).
Ono to vypadá pěkné, ale fígl spočívá v tom litani a péči okolo, což už Vám nikdo neřekne a ani neukáže ;)
Edit : a udržitelnost layoutu z dlouhodobého hlediska je ... řekneme hodně kulantně “nejistá”
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   29.01.2019 22:39 R Muž ctibum [6923] Re: JirkaŠčobák
No hele proti gustu, jestli chce mít kořeny místo rostlin, tak ok, mně se kořeny líbí... Ale zdůvodňovat v hezkém funkčním akvárku výměnu neobohaceného dna za obohacené (krom jiného) tím, že mu moc rostou rostliny, to nechápu... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2019 22:34 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: ctibum, Fid0
Ctibum: Mám pocit, že toto je člověk, který má před očima vizi a snaží se do ní natlačit, co funguje.

Fid0: Vole, nedělej to. Vysoká šance, že to svými představami poděláš. To už si spíš udělej low-tech akva. To nebují tak rychle. Cokoli se stonkovkami a CO2, pokud prosperuje, bují (pokud neprosperuje, jdeš se zbláznit, že to žerou řasy nebo sinice).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.01.2019 21:37 R Muž ctibum [6923] Re: Fid0
Rostoucí rostliny jsou chyba...? A proč přidáváš CO2? A proč hnojíš?
Já ti nevím, ale chceš vyměnit dno bez živin, protože ti rostou rostliny, za dno "obsahuje množství živin, do akvária dodáváme výrazně méně hnojiva, než u běžných substrátů"?

Já když měnil dno, tak dětem byly asi dva a čtyři roky a byly bez sebe z pozorování ryb v bedně. A manželka? Jeden den ji nezabije, případně nic, co by při lahvi vína nebo slivovice nepřežila...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2019 21:16 Muž Fid0 [2] Re: Cyklohentán
Teraz tam mam Rataja bez vyzivy a porobil som zaciatocnicke chyby... Rastiny som nabuchal bez rozmyslenia a skoro vsetko rýchlo rastúce takze kazdych par dni trham... PH a KH mam vysoke takze chcem dno ktore mi to znizi lebo teraz bublinkujem velmi moc CO2... Celkovo chcem menej rastlin a viac korenov ktore uz kúpem... Len nakolko mam 2 male deti tak nemam priestor to niekam davat do krabic od IKEA a manzelka ma s dalsou nadobou vyhodi uz na ulicu tone hop potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.01.2019 12:52 Muž larix [1420] Re: Fid0
Súhlasím s ctibumom. Tvoje akvárko vyzerá pekne a ak nie sú žiadne výrazné problémy, dno by som nemenil. No ak sleduješ nejaký konkrétny cieľ alebo máš na výmenu dna iné dôvody, samozrejme je to tvoja vec a výmena (ak nie je v spodnej časti výživný substrát) nie je nič zložité.
Fid0 napsal: Ako ste prosím riešili tento problém ??
Stačí, aby si nechal v prevádzke a bez zásahov bežať filter, nečistil steny akvária a následne si dal záležať na pravidelných a masívnejších výmenách vody. Pomôcť môže aj kvalitná násada baktérií. Po 6 týždňoch bude akvárko viacmenej stabilizované a môžeš ísť ďalej. Dno som menil niekoľkokrát a vždy to bolo bez problémov. Držím palce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.01.2019 12:42 R Muž ctibum [6923] Re: Fid0
Když pročteš tohle vlákno, tak určitě najdeš informací dost.
Já měnil, ryby s běžícím filtrem v bedně z IKEA a vodou z akva. Do kýble jsem odkalil bordel z akvárka a den pak dal pod nové dno. Dal polovinu původní vody a polovinu nové, ale to kvůli rybám, aby šly "do svojí vody". Zabralo to tak půl dne (akva "61"). Ryby v pohodě během výměny i po. Pak jsem měnil častějc vodu asi týden dva...
Každopádně když koukám na tvoji prezentaci, tak nevidím důvod dno měnit. Máš to super, jestli se od poslední HF něco nezměnilo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2019 11:58 Muž Strojek [141] Re: Fid0
Ja jsem menil dno za provozu .. psal jsem tu o tom clanek.. jinak si muzes schovat cast akvarijni vody a hlavne nevypinej filtr, at neprijdes o bakterie ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2019 11:38 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Fid0
Prečo chces meniť za platinum soil? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2019 11:37 Muž Fid0 [2] – otazka
Ahojte, chystám sa prerobiť dno a zameniť ho za Platinum Soil. Problém je ,že mám asi 30 rybičiek ktoré nemám kam dať . Predajcovia mi radili aby som 3 týždne nechal akvárium zabehnúť ale problém ,že nemám kam dať rybičky ... Ako ste prosím riešili tento problém ?? Naozaj tie rybičky v novom akváriu zomrú,alebo stačí meniť vodu tak 2-3x týždenne ??? Čo radíte ?? Ďakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 19:56 Muž vlka [3453] Re: Martin Karviná
Držim palce a zkus v tom nehledat žádnou vědu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2018 18:18 Muž Martin Karviná [19] – Výměna dna.
Děkuji všem.
Problém byl. ten že jsem vešel do obchodu řekl že si chci založit poprvé akvárium.
A že nemám zkušenosti jestli mi poradí. Tak mi poradily. A moje blbost byla že jsem nezbíral informace před tím než jsem vyhazoval penízky. A teď se musím blbě ptát. Ale všem děkuji za rady a tipy a váš čas. Nás to opravdu chytlo a chtěly by jsme mýt pěkné a hlavně zdravé akvárium. Tak dík.
S pozdravem Martin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.12.2018 16:17 R Muž afc1886 [14695] Re: Martin Karviná
Tak já půjdu proti proudu. ;-) Klidně ten černý písek použij, je v pohodě, ale ten výživný substrát bych taky nedával. Dá se použít, ale už to chce nějakou zkušenost a mít pořádně promyšlené, kde budou jaké rostlinky, aby se už nemuselo nic přesazovat. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 16:03 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: vlka
když už, tak bych ho namíchal s tím filtračním křemičitým pískem mě přijdou 2-4mm velikost moc velká s tím jemným pískem to bude vypadat i přirozeně :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 15:56 Muž vlka [3453] Re: Martin Karviná
Fotka k příspěvku Zdarec,jenom klasickej říční písek, pořádně proprat. A nic pod něj ani do něj. Krom rostlinek. Chyba byla i ty lávové kameny, jen se v nich držel detrit a binec.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 15:41 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Martin Karviná
starý dno bych tam nedával.. jen ten tvůj písek... a hnojivo žádný, případně v průběhu přidat kuličky, nebo NPK rozpustný tablety do dna, ale to taky počká...
Jinak osobně bych dal klasickej světlej filtrační písek a dál to neřešil.. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 15:01 Mist Re: Martin Karviná
Aneb jak udělat z komára velblouda. Jestli opravdu potřebuješ poradit s takovouhle blbostí a nejsi schopný si to vymyslet sám, tak to je špatné. Nicméně, já osobně nevidím důvod tam vůbec výživné dno dávat, většinou s ním nastanou za néjaký čas problémy. Ten písek by bohatě stačil a ulehčí ti to práci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 14:21 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martin Karviná
Jak postupovat je tu mnohokrát popsáno stačí si to jen přečíst. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 13:33 Muž Martin Karviná [19] – Výměna dna.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj Všem.
Tak že se budu chystat měnit dno. objenal jsem si 15kg ale to bude asi málo tak že dokoupím 25kg. Teď bych potřeboval poradit popřípadě schválit postup.Dělal jsem test s octem. To co tam mám teď tak šumí štěrk. Pod štěrkem mám complete supstráte. Pokusím se přecedit supstrát od starého štěrku pokud půjde a dám ho na dno a na něj nasypu nový(foto ve fotkách) štěrk 2-4mm. Pokud nepůjde supstrát zachránit. Dám jen ten černý štěrk nový a zatím bych používal hnojivo které mám koupené a do budoucna kuličky.
Děkuji s pozdravem Martin.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 19:55 Muž PeCh [77] Re: Celsiq
Ten růžkatec (Ceratophyllum demersum) je fakt dobrý. Zdvojnásobí svoju hmotu hádam za týždeň, max dva. Podobne ako z vody u mňa rastie Limnophila sessiliflora (bahnatka bezstopečná). Osobne som rád za obe, ale teraz som mal nové akvárium týždeň bez dohľadu a růžkatec ma veľmi prekvapil - tak 80 % úplne zhnedlo a časť sa začala rozpadať (viď moja prezentácia). Až na to čistenie mi to nevadilo. Takže nasadiť, sledovať a priebežne riediť.

Inak pri tom svojom raste musí stiahnuť z vody dosť látok. Normálne uvažujem, či nestiahnu až príliš veľa dusíku a potom neostáva pre ostatné rastliny, ktoré tak nerastú ;-) .

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 20 21

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 23704x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6125?od=151