Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna dna

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Výměna dna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2018 21:38 Muž Ajsty [1]
Fotka k příspěvku Jen nevím jestli tam nechat ten pálenej jíl a nebo na něj nasypat jemnější písek.. Líbilo by se mi to asi tak a do zadní části víc stonkovejch kytek... Ale nevím jestli to dam :-) :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.08.2018 20:21 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Ajsty
Možná si to neuvědomuješ, ale prvotní impuls už nastal. V momentě, kdy jsi sem napsal ten dotaz. :) Ty sis to potřeboval jen potvrdit. smich Přítelkyni vysvětli, že změna stejně nastane, otázkou je pouze kdy. Jestli odpoledne, když bude pryč na kávě s kamarádkou nebo večer u rozpité lahve vína, kdy se to nejmíň hodí.

Nevím, jestli to tak mají i ostatní akvaristi, ale mě tam kolikrát nějaké kvítko/kámen dráždí, jak blbě roste, že ho prostě musím poupravit/zastřihnout/přesadit, nejlépe hned, protože časem je to ještě horší. smich

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2018 20:11 Muž Ajsty [1] Re: Wanderer
Joo přesně moje slova :) šílený... Hlavně to musím potěšit... Důkladně... A chce to ten prvotní impulz.. A hlavě přítelkyně bude tuze ráda už tak nadava smich
EDIT- To bych ji musel poslat někam na tejden na dovolenou smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.08.2018 20:05 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby. – Re: Ajsty
Jestli tam vápník je, tak bych to vyměnil. Stejně, jak o tom dumáš, asi se ti to moc nelíbí, bude ti to vadit stále víc a jak do toho budeš vejrat, jednoho dne to stejně vyhážeš. :-) A tenhle impuls vypukne třeba v deset večer a hned se do toho pustíš. :) Znám to moc dobře. :) Tak bych s tím neotálel a trošku to naplánoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2018 19:12 Muž Ajsty [1] Re: Ajsty
Jinak test octem sem dělal a přijde mi že tam asi vápník je...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2018 19:10 Muž Ajsty [1] Re: NHKG
Jen se nemůžu rozhodnou a znova do toho zasahovat když je to zaběhle se mi moc nechce..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2018 19:09 Muž Ajsty [1] Re: NHKG
Jojo to máš pravdu moc nejde je tam cca 3 měsíce a moc nejde.. Tak líbí nelíbí... Chtel sem udělat dekorací spíš na stred
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2018 19:07 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Ajsty
Pokud se ti to líbí a kytky rostou, tak proč to měnit? Test octem jsi dělal? Akorát na té poslední fotce uprostřed je Acorus, ten ti pod vodou moc neporoste, ale přežije pod vodou hodně dlouho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2018 18:55 Muž Ajsty [1] – Dno
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj může mi někde poradit jestli mám vyměnit to dno nebo ne, mám tam štěrk a nic moc ale kytky v tom rostou poměrně dobře viz foto.. Furt premejslim zda do toho jít nebo ne
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2018 23:03 Ivana Re: romant
Dekuju moc, jsem začátečník, vděčný za každou radu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.08.2018 22:49 R Muž romant [27981] Re: Ivana
Musíš aktivovat základní vlastnost akvaristy(ky) a tou je trpělivost a jsou-li tam i ryby, doporučuji denní, či obdenní výměnu alespoň 1/3 vody a týden nekrmit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2018 22:38 Ivana – Zakalene akvarko
Dobrý den, zakládala jsem nové akvarko a zřejmě malo proplachla říční pisek, voda je čistá, ale kalna. Prosím, jak se toho zbavim? :(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2018 17:52 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Michal3015
Však jak ti tady radili. Tak až budeš mít přestěhováno a napuštěno, tak srovnej teplotu v kýblu a v akváriu a pusť tam ryby. Nejlepší co pro ně můžeš udělat, dát je zpátky do akvária. A aby měli dobré podmínky i po výměně, proto ta doporučovaná častější výměna vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2018 13:44 Muž Michal3015 [32] Re: Wanderer
Budu mít polovinu původní vody a polovinu nové
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2018 21:43 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Michal3015
Jestli tam budeš mít filtr a původní vodu, tak není důvod je nechávat někde v kýblu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2018 21:22 Muž Michal3015 [32] Re: Wanderer
Ja myslel jestli je mohu vypustit treba hned druhy den, nebo až později?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.06.2018 21:08 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Michal3015
Po dobu nezbytně nutnou. Hlavně ať ti neprochladnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2018 16:51 Muž Michal3015 [32] Re: vaaclav
Ok a jak dlouho mam nechat rybky v kybliku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   14.06.2018 13:42 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Michal3015
Všechno vyndáš, vodu z akvária aspoň polovinu do kýblů a běžící filtr s rybkami k tomu. Do čistého akvária dáš dobře propláchnuté nové dno a opět vše vrátíš zpět. Doliješ vodu a během dvou týdnů budeš častěji měnit vodu než jen jednou týdně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2018 13:13 Muž Michal3015 [32]
Dobry den, mam k dispozici 10l aquaclaydround. Potřeboval bych vyměnit aktuální dno v mém akváriu, kterým je obyčejný akvarijní písek. Jak mám postupovat?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2018 14:13 Pavel – Stare dno od Rataje v novem akvariu
Zdravim chtel bych se zeptat. Mam stare dno od Rataje 10 l a nanem 20 l cerneho dna zrnitost 3-5 mm. Parkrat jsem uz vymenil 40 l vody rybicky zdarne plavou rostlinam se nedari a voda je nahnedla mate k menu problemu nekdo nejakou radu co se tyce barvy vody neni to moc pekne i kdyz jak uz jsem zminil rybicky v pohode neonky,parek skalaru a ancitrusy diky Pavel

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2018 18:47 R Muž ctibum [6867] Re: ladalup
Souhlasím s kolegou. Řešil bych jiný věci (a v jiném vlákně), než výšku dna... Kolik rostlin je živých, kdy to bylo založené a jak dlouho tam jsou ryby, rybí sestava... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2018 17:00 Muž ladalup [3] Re: vaaclav
Super kolik mám dát cm?Mám plochu 100x40 díkec hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.03.2018 10:56 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ladalup
Klidně můžeš je některé rostliny většinou ty z listovou růžicí trochu povytáhneš, stonkovým rostlinám to nevadí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2018 10:39 Muž ladalup [3]
Ahojte je možný dodatečně přidat písek do zaběhnutého akva?Dal sem.ho tam asi málo :-( Dík

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2018 23:14 Muž Kubaa [718] Re: MichalV
Já jsem tak nějak od svých akvaristických začátků v 80. letech používal v akváríích __písek__ (nebo zeminu atd., ale to je jiná kategorie). A když jsem se mnohem později setkal s tím, že někdo v akváriu používá __štěrk__, doslova mě to vyděsilo. Jednak proto, že pod pojmem štěrk jsem si představoval kameny o velikosti několik cm, kterými se v Lužici vysypávaly polní cesty, ale i když jsem zjistil, že tak někteří říkají tomu, co já bych stále nazýval velmi ošklivě hrubý písek, stále jsem nějak nepochopil, co to má mít za výhody.

Jsem holt ze sklářského kraje, no.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2018 22:54 Maq Re: MichalV
Ono je to s tím sdílením zkušeností těžké. "Jemný písek nefungoval..." Určitě je to možné. Něčeho bylo moc nebo málo.
V přírodě taky rostliny nerostou všude, kde je jemný písek a vodní sloupec 20 až 50 centimetrů. Něco je tam podělané a rostliny to nezvládnou. Tisíc možností.
V akváriu vystupuje do popředí jedna z těch tisíců - hodně ryb, málo rostlin. Myslím že v takových akvárkách se odkalovat musí. Ale i tam bych zkusil napřed povrchové odkalování a dno nechat na pokoji.
=
A substráty... wono se toho nakecá... a za určitých okolností to může být dokonce i pravda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2018 22:40 Muž MichalV [327] Re: Maq
s touto ideou súhlasím a sám som si dal do hlavného akva jemný piesok (ešte menej ako 0,8 mm). To ale ide opačným smerom ako propagované moderné substráty, kde hlavnou vyzdvihovanou "výhodou" je, že sú dobre prekysličované.
Je to len môj pocit, ale domnievam sa, že ak nemám ideálnu vodu, t.j. viac mineralizovanú/vyššie pH a niektoré živiny sú rastline obtiažne dostupné, tak jej život ešte viac skomplikujem hrubým substrátom. Nepochybujem, že sa nájde kopec akvaristov, ktorí ma teraz vyvedú z omylu, že práve v takýchto podmienkach im to rastie najlepšie...
Zaujmavé by boli aj referencie od akvaristov, ktorým práve jemný piesok vyslovene nefungoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   08.02.2018 22:10 Maq Re: MichalV
Nebylo specifikováno, ale z kontextu jsem dovodil, že to bylo drobné, do 1 mm.
Když je hrubý štěrk, je to takové zajímavé - vzniká vlastně vrstva, která je a není pod čarou substrátu.
V každém případě, četba mě ovlivnila v tom ohledu, že to v čem rostliny vesměs v přírodě rostou je hodně jemné, blíž bahnu než štěrku. Proto jsem šel do frakce 0.8-1.2 mm a provozuji to v souladu s dříve napsaným, tzn. bez odkalování.
Samozřejmě vím, že mnozí jiní to mají úplně jinak, hloubkově odkalují a rostliny jim rostou dobře. Takže bych z toho nedělal nějaké univerzální pravidlo.
Ale jak takhle čtu o bakteriích a podobných breberkách, tak jsem pochopil, že ony nejsou nahodile rozptýlené, nýbrž tvoří kolonie, a kolonie různých druhů na sebe funkčně navazují. Tak například pro bakterie oxidující amonium jsou dusitany jedovaté. Neotráví se jedině díky tomu, že hned vedle se usadí další bakterie, které oxidují dusitany na dusičnany. (Ve skutečnosti vytvářejí cosi jako společné kolonie.) O milimetr dál už je míň kyslíku, a usadí se tam zas jiné bakterie, kterým se dusičnany jako zdroj kyslíku hodí. A tak dále.
Tohle všechno rostliny očekávají, svými kořeny "čtou" a zařizují se podle toho. Myslím že jeden z problémů nových akvárií je právě v tom, že substrát není řádně usazený a osídlený, a tak všechna "politika", kterou rostliny normálně v kořenech dělají, je nefunkční. Prostě věřím, že přeorávat dno je špatně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2018 20:31 Muž MichalV [327] Re: Maq
Aká to bola frakcia piesku? Aká by bola situácia v štrku?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   08.02.2018 15:53 Maq Re: JirkaŠčobák
Jenom malá poznámka.
Nic nehnije. Říkáš... Teď jsem četl pár studií, kde v písku naměřili, že oxidovaná vrstva sahá jen do hloubky 4 milimetrů. Normální je hypoxické dno.
Druhá malá poznámka.
Kořeny rostlin to zásadně změní. Zavádějí do dna kyslík.
Třetí malá poznámka.
Kolonie mikroorganismů v sedimentu jsou pěkně rozmístěné podle toho, jak kde je kyslík, světlo, amonium, organický bordýlek apod. Je to dost důmyslná dělba práce a prostoru. Do toho spadají i symbiotické houby s jejich hyfami, které efektivně rozšiřují objem, kam kořeny rostlin dosáhnou pro živiny.
Když to přehážete odkalováním, je to všechno zrušeno a živé dno se tvoří znova od začátku. Což se dost pravděpodobně projeví tím, že se zpomalí dekompozice, což vizuálně pozorujete jako hromadění detritu, na což reagujete důkladným odkalením, čímž se vracíte na začátek a... tak dále. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   07.02.2018 15:11 R Muž afc1886 [14655] Re: ola
Musíš používat palec na konci hadice k regulaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 15:06 Žena ola [31] Re: RE5PEKT
Tubus mám cca 30cm, substrát se do něj nasaje, točí se v něm a leze pořád výš a výš, musím pak odkalovač naklonit a "vysypat" zpět, jinak bych měla vše v kbelíku. Navíc na konci tubusu je uvnitř takový jazýček, který zadrží listy atd. a celé se to zpomalí a ucpe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 15:03 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: afc1886
60l, neodkaluju vůbec www.facebook.com/…
120l, neodkaluju vůbec www.facebook.com/…

ola: Kvůli piskořkám propírat nemusíš. 6-7 cm je docela vysoké. Vystačím si s polovinou.

Řečnická otázka: Na co je u běžných rostlin vysoký substrát? I mohutné rostliny mi drží v 2-3 cm. Vysoký substrát se musí odkalovat, protože je vysoký a snadněji v něm něco hnije. A ještě zabírá místo v nádrži.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 15:02 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: ola
Používám tento a je super, ideální jak na písek, tak na flexiobklady.. akorát se mi u něj trošku láme ta hadice hned za tubusem, tak to musím držet rukou (ale to je možná kus od kusu).
www.superzoo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 15:01 Žena ola [31] Re: JirkaŠčobák
Substrát mám cca 6-7cm vrstvu. Odkalovat musím. Proprat bych zamýšlela kvůli piskořkám, které se mi občas vyskytují v substrátu... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 15:00 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: afc1886
To neodkalování jsem dřív také praktikoval a funguje to, ale jak píše Jirka, je nutné, aby byla vrstva substrátu minimální. Určitě nic neměň.

Jak myslíš, že se to špatně odkaluje? Co přesně tě trápí? Obecně se nejhůř odkaluje štěrk nebo oblázky. Písek, nejsnadnější = jen opatrně odsaješ detrit z vrchu a zbytek, který ti proklouzl do kýble opět vysypeš zpět do akvárka. Substrát hrubší než písek a jemnější, než štěrk = jak píše vaaclav, potřebuješ delší tubus, ten vždy zaboříš cca 2 cm do substrátu a ono to vycucne detrit, ale substrát ti zas klesne na dno, protože ho to díky delšímu tubusu nevysaje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 14:58 Žena ola [31] Re: vaaclav
Nějaký typ na široký odkalovač? Dlouhý mám, ale průměr cca 4cm a substrát to bere hodně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 14:55 R Muž afc1886 [14655] Re: JirkaŠčobák
Trochu zavádějící radit neodkalovat vůbec. Hodně záleží kolik a jakých tam bude rostlin a živočichů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2018 14:43 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: ola
Primární je, jestli v tom rostou rostliny. Pokud ano, neměň to.
Co se odkalování týče - závisí na výšce substrátu. Já mívám substrát vysoký jen 2-3 cm (při takové výšce v něm nic zásadně nehnije), pak neodkaluju vůbec a jen měním vodu. Kdybys taky nemusela odkalovat, máš po problému.

P.S. Ani ho moc nepropírej. Proč?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.02.2018 14:36 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ola
Neměnit, pořiď si odkalovač s širokým dlouhým tubusem a uvidíš že to půjde dobře. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 14:32 Žena ola [31] – Životnost dna
Jsem napsala dotaz a asi se mi neodeslal... :-( Tak znovu.
Ahoj všem, potřebuju vyměnit akva. Jakože "nádobu". Uvažuju, zda rovnou nevyměnit i dno. Akva mám přes 6 let, původní majitel ho už taky nějakou dobu měl... Řekl mi, že je to substrát Dennerle. Je černý, jemný, blbě se odkaluje, kytky v tom celkem jdou, vypadá dobře. Tak co? Vyměnit nebo proprat a dát do nového?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 16:04 R Muž romant [27981] Re: pavliina
Ten písek je naprosto v pohodě, podívej se třeba do této prezenatce a uvidíš jak vypadá tzv. v reálu rybicky.net/nadrze/27850-rexova-190.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 13:48 Žena pavliina [50] – Měnit/neměnit dno
Prosím o radu jestli se rejpat do dna nebo to raději nechat být, co bude lepší... v 63 l akva se mi po výměně světla z trubic na LED osvětlení Chihiros rozmohla sinice. Akva poslední dobou fungovalo tak nějak "samo", jenže po výměně světla přišla katastrofa... Sinice se nebojím, už jednou jsem s ní bojovala a zvítězila. Objednala jsem si spoustu nových rostlinek, opět začnu s kontrolovaným přidáváním CO2 ale teď otázka je jestli vyměnit dno za černé, které se mi i mimo jiné líbí a zase by to po 10 letech akva byla změna :) Takže měnit nebo neměnit? A co říkáte na tento písek? www.hornbach.cz/… máte s ním zkušenosti?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2017 21:20 Muž noexp [8] Re: romant
No preventivně asi 2x 30% po třech dnech, ale test na dusitany od rataje Ok až jsem tomu nevěřil a koupil pro kontrolu Jbl ,výsledek stejný potlesk ale krmil jsem opravdu decentně jen na oko a zelenina na min 70% dna. Z jiného akva jsem přidal egerii. Dno jsem částečně vyndaval dětskejma lopatkama takže bordel ze dna tam zůstal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2017 20:33 R Muž romant [27981] Re: noexp
To je dobře, že to bylo tzv. bez ztráty kytičky, ale ty NEvýměny vody bych lidem rozhodně nedoporučoval, tady je možné riziko a to je třeba eliminovat a to právě výměnou vody. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2017 20:16 Muž noexp [8] Re: romant
U mě to proběhlo asi před měsícem. Naštěstí bez úhynu, ani žádný velký výměny vody hlavně jsem nešahal na filtry a snad zůstalo 80% původní vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.12.2017 19:02 R Muž romant [27981]
Takže jedna aktuální. Akvárium klasickej set 54 litrů, vytuněnej o hlavu od Atmanna s kostkou biomolitanu, jedoucí více než rok. Původní dno flexi 1-2mm, vyměněno za klasiku v podobě říčního štěrku(Dunaj)2-4mm. Vše za tzv. plnýho provozu, polovina vody pryč, společně s tím odsátý to dno a vyměněno za ten štěrk. Cca dvě hodiny nulová viditelnost, posléze dosázený rostliny, držím poučku o osázení 80% dna, doplněna voda do normálu a fertig. Po celou dobu v akváriu přítomno hejno Razborek Esepi(12 kousků) a Neonek modrých(taky 12 kousků) a 6 Panc. panda. Úhyn jedna neonka a jeden vysátej pancéřníček, toť vše. Dnes vyněněna 1/3 vody, nekrmeno(to bude ještě několik dní) a jede se dál. Filtr nebyl nikterak řešen, i když je obalenej ruduchou, bude se tak dít tak za 3 týdny, až začne dno plnit svojí funkci záložního filtru. ;-) Já jenom, že se to může v tomto období někomu hodit. :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2017 21:23 Roman88 – dno
Ja koupil kamennou podlahu frakci 2-4mm říční štěrk oblý a dno je super a super se odkaluje. palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2016 13:04 Muž TRULY [164]
asi sa nakoniec nastvem a zosypem všetko čo mam na balkone vo vedrach dokopy a bude :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 20 21

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 23702x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6125?od=251