Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna dna

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Výměna dna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2018 22:54 Maq Re: MichalV
Ono je to s tím sdílením zkušeností těžké. "Jemný písek nefungoval..." Určitě je to možné. Něčeho bylo moc nebo málo.
V přírodě taky rostliny nerostou všude, kde je jemný písek a vodní sloupec 20 až 50 centimetrů. Něco je tam podělané a rostliny to nezvládnou. Tisíc možností.
V akváriu vystupuje do popředí jedna z těch tisíců - hodně ryb, málo rostlin. Myslím že v takových akvárkách se odkalovat musí. Ale i tam bych zkusil napřed povrchové odkalování a dno nechat na pokoji.
=
A substráty... wono se toho nakecá... a za určitých okolností to může být dokonce i pravda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2018 22:40 Muž MichalV [328] Re: Maq
s touto ideou súhlasím a sám som si dal do hlavného akva jemný piesok (ešte menej ako 0,8 mm). To ale ide opačným smerom ako propagované moderné substráty, kde hlavnou vyzdvihovanou "výhodou" je, že sú dobre prekysličované.
Je to len môj pocit, ale domnievam sa, že ak nemám ideálnu vodu, t.j. viac mineralizovanú/vyššie pH a niektoré živiny sú rastline obtiažne dostupné, tak jej život ešte viac skomplikujem hrubým substrátom. Nepochybujem, že sa nájde kopec akvaristov, ktorí ma teraz vyvedú z omylu, že práve v takýchto podmienkach im to rastie najlepšie...
Zaujmavé by boli aj referencie od akvaristov, ktorým práve jemný piesok vyslovene nefungoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   08.02.2018 22:10 Maq Re: MichalV
Nebylo specifikováno, ale z kontextu jsem dovodil, že to bylo drobné, do 1 mm.
Když je hrubý štěrk, je to takové zajímavé - vzniká vlastně vrstva, která je a není pod čarou substrátu.
V každém případě, četba mě ovlivnila v tom ohledu, že to v čem rostliny vesměs v přírodě rostou je hodně jemné, blíž bahnu než štěrku. Proto jsem šel do frakce 0.8-1.2 mm a provozuji to v souladu s dříve napsaným, tzn. bez odkalování.
Samozřejmě vím, že mnozí jiní to mají úplně jinak, hloubkově odkalují a rostliny jim rostou dobře. Takže bych z toho nedělal nějaké univerzální pravidlo.
Ale jak takhle čtu o bakteriích a podobných breberkách, tak jsem pochopil, že ony nejsou nahodile rozptýlené, nýbrž tvoří kolonie, a kolonie různých druhů na sebe funkčně navazují. Tak například pro bakterie oxidující amonium jsou dusitany jedovaté. Neotráví se jedině díky tomu, že hned vedle se usadí další bakterie, které oxidují dusitany na dusičnany. (Ve skutečnosti vytvářejí cosi jako společné kolonie.) O milimetr dál už je míň kyslíku, a usadí se tam zas jiné bakterie, kterým se dusičnany jako zdroj kyslíku hodí. A tak dále.
Tohle všechno rostliny očekávají, svými kořeny "čtou" a zařizují se podle toho. Myslím že jeden z problémů nových akvárií je právě v tom, že substrát není řádně usazený a osídlený, a tak všechna "politika", kterou rostliny normálně v kořenech dělají, je nefunkční. Prostě věřím, že přeorávat dno je špatně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2018 20:31 Muž MichalV [328] Re: Maq
Aká to bola frakcia piesku? Aká by bola situácia v štrku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   08.02.2018 15:53 Maq Re: JirkaŠčobák
Jenom malá poznámka.
Nic nehnije. Říkáš... Teď jsem četl pár studií, kde v písku naměřili, že oxidovaná vrstva sahá jen do hloubky 4 milimetrů. Normální je hypoxické dno.
Druhá malá poznámka.
Kořeny rostlin to zásadně změní. Zavádějí do dna kyslík.
Třetí malá poznámka.
Kolonie mikroorganismů v sedimentu jsou pěkně rozmístěné podle toho, jak kde je kyslík, světlo, amonium, organický bordýlek apod. Je to dost důmyslná dělba práce a prostoru. Do toho spadají i symbiotické houby s jejich hyfami, které efektivně rozšiřují objem, kam kořeny rostlin dosáhnou pro živiny.
Když to přehážete odkalováním, je to všechno zrušeno a živé dno se tvoří znova od začátku. Což se dost pravděpodobně projeví tím, že se zpomalí dekompozice, což vizuálně pozorujete jako hromadění detritu, na což reagujete důkladným odkalením, čímž se vracíte na začátek a... tak dále. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   07.02.2018 15:11 R Muž afc1886 [15246] Re: ola
Musíš používat palec na konci hadice k regulaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 15:06 Žena ola [31] Re: RE5PEKT
Tubus mám cca 30cm, substrát se do něj nasaje, točí se v něm a leze pořád výš a výš, musím pak odkalovač naklonit a "vysypat" zpět, jinak bych měla vše v kbelíku. Navíc na konci tubusu je uvnitř takový jazýček, který zadrží listy atd. a celé se to zpomalí a ucpe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 15:03 Muž JirkaŠčobák [3235] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: afc1886
60l, neodkaluju vůbec www.facebook.com/…
120l, neodkaluju vůbec www.facebook.com/…

ola: Kvůli piskořkám propírat nemusíš. 6-7 cm je docela vysoké. Vystačím si s polovinou.

Řečnická otázka: Na co je u běžných rostlin vysoký substrát? I mohutné rostliny mi drží v 2-3 cm. Vysoký substrát se musí odkalovat, protože je vysoký a snadněji v něm něco hnije. A ještě zabírá místo v nádrži.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 15:02 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: ola
Používám tento a je super, ideální jak na písek, tak na flexiobklady.. akorát se mi u něj trošku láme ta hadice hned za tubusem, tak to musím držet rukou (ale to je možná kus od kusu).
www.superzoo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 15:01 Žena ola [31] Re: JirkaŠčobák
Substrát mám cca 6-7cm vrstvu. Odkalovat musím. Proprat bych zamýšlela kvůli piskořkám, které se mi občas vyskytují v substrátu... :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 15:00 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: afc1886
To neodkalování jsem dřív také praktikoval a funguje to, ale jak píše Jirka, je nutné, aby byla vrstva substrátu minimální. Určitě nic neměň.

Jak myslíš, že se to špatně odkaluje? Co přesně tě trápí? Obecně se nejhůř odkaluje štěrk nebo oblázky. Písek, nejsnadnější = jen opatrně odsaješ detrit z vrchu a zbytek, který ti proklouzl do kýble opět vysypeš zpět do akvárka. Substrát hrubší než písek a jemnější, než štěrk = jak píše vaaclav, potřebuješ delší tubus, ten vždy zaboříš cca 2 cm do substrátu a ono to vycucne detrit, ale substrát ti zas klesne na dno, protože ho to díky delšímu tubusu nevysaje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 14:58 Žena ola [31] Re: vaaclav
Nějaký typ na široký odkalovač? Dlouhý mám, ale průměr cca 4cm a substrát to bere hodně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 14:55 R Muž afc1886 [15246] Re: JirkaŠčobák
Trochu zavádějící radit neodkalovat vůbec. Hodně záleží kolik a jakých tam bude rostlin a živočichů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2018 14:43 Muž JirkaŠčobák [3235] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: ola
Primární je, jestli v tom rostou rostliny. Pokud ano, neměň to.
Co se odkalování týče - závisí na výšce substrátu. Já mívám substrát vysoký jen 2-3 cm (při takové výšce v něm nic zásadně nehnije), pak neodkaluju vůbec a jen měním vodu. Kdybys taky nemusela odkalovat, máš po problému.

P.S. Ani ho moc nepropírej. Proč?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.02.2018 14:36 R Muž vaclav [14810] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ola
Neměnit, pořiď si odkalovač s širokým dlouhým tubusem a uvidíš že to půjde dobře. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 14:32 Žena ola [31] – Životnost dna
Jsem napsala dotaz a asi se mi neodeslal... :-( Tak znovu.
Ahoj všem, potřebuju vyměnit akva. Jakože "nádobu". Uvažuju, zda rovnou nevyměnit i dno. Akva mám přes 6 let, původní majitel ho už taky nějakou dobu měl... Řekl mi, že je to substrát Dennerle. Je černý, jemný, blbě se odkaluje, kytky v tom celkem jdou, vypadá dobře. Tak co? Vyměnit nebo proprat a dát do nového?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 16:04 R Muž romant [28001] Re: pavliina
Ten písek je naprosto v pohodě, podívej se třeba do této prezenatce a uvidíš jak vypadá tzv. v reálu rybicky.net/nadrze/27850-rexova-190.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 13:48 Žena pavliina [50] – Měnit/neměnit dno
Prosím o radu jestli se rejpat do dna nebo to raději nechat být, co bude lepší... v 63 l akva se mi po výměně světla z trubic na LED osvětlení Chihiros rozmohla sinice. Akva poslední dobou fungovalo tak nějak "samo", jenže po výměně světla přišla katastrofa... Sinice se nebojím, už jednou jsem s ní bojovala a zvítězila. Objednala jsem si spoustu nových rostlinek, opět začnu s kontrolovaným přidáváním CO2 ale teď otázka je jestli vyměnit dno za černé, které se mi i mimo jiné líbí a zase by to po 10 letech akva byla změna :) Takže měnit nebo neměnit? A co říkáte na tento písek? www.hornbach.cz/… máte s ním zkušenosti?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2017 21:20 Muž noexp [8] Re: romant
No preventivně asi 2x 30% po třech dnech, ale test na dusitany od rataje Ok až jsem tomu nevěřil a koupil pro kontrolu Jbl ,výsledek stejný potlesk ale krmil jsem opravdu decentně jen na oko a zelenina na min 70% dna. Z jiného akva jsem přidal egerii. Dno jsem částečně vyndaval dětskejma lopatkama takže bordel ze dna tam zůstal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2017 20:33 R Muž romant [28001] Re: noexp
To je dobře, že to bylo tzv. bez ztráty kytičky, ale ty NEvýměny vody bych lidem rozhodně nedoporučoval, tady je možné riziko a to je třeba eliminovat a to právě výměnou vody. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2017 20:16 Muž noexp [8] Re: romant
U mě to proběhlo asi před měsícem. Naštěstí bez úhynu, ani žádný velký výměny vody hlavně jsem nešahal na filtry a snad zůstalo 80% původní vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.12.2017 19:02 R Muž romant [28001]
Takže jedna aktuální. Akvárium klasickej set 54 litrů, vytuněnej o hlavu od Atmanna s kostkou biomolitanu, jedoucí více než rok. Původní dno flexi 1-2mm, vyměněno za klasiku v podobě říčního štěrku(Dunaj)2-4mm. Vše za tzv. plnýho provozu, polovina vody pryč, společně s tím odsátý to dno a vyměněno za ten štěrk. Cca dvě hodiny nulová viditelnost, posléze dosázený rostliny, držím poučku o osázení 80% dna, doplněna voda do normálu a fertig. Po celou dobu v akváriu přítomno hejno Razborek Esepi(12 kousků) a Neonek modrých(taky 12 kousků) a 6 Panc. panda. Úhyn jedna neonka a jeden vysátej pancéřníček, toť vše. Dnes vyněněna 1/3 vody, nekrmeno(to bude ještě několik dní) a jede se dál. Filtr nebyl nikterak řešen, i když je obalenej ruduchou, bude se tak dít tak za 3 týdny, až začne dno plnit svojí funkci záložního filtru. ;-) Já jenom, že se to může v tomto období někomu hodit. :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2017 21:23 Roman88 – dno
Ja koupil kamennou podlahu frakci 2-4mm říční štěrk oblý a dno je super a super se odkaluje. palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2016 13:04 Muž TRULY [164]
asi sa nakoniec nastvem a zosypem všetko čo mam na balkone vo vedrach dokopy a bude :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.11.2016 13:04 R Muž lacewings [5579] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: honcka
-zajed do staviv, kde prodávaj volně ložené písky, tam nakoupíš za levno, proseješ si to sítem na co potřebuješ.
-Avie říčního stojí cca 800-1200kč podle naložení cca 3t
-to samé u bílého křemičitého, vem zásypový na zámkovou dlažbu, přesej sítem
-Brandejs to by neměl být problem, navíc tam prý otvíraj novou Akvaristiku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2016 11:56 Muž honcka [39] Re: Bacoun
To je úplně stejnej, jak do těch filtrů, akorát s akvarijní přirážkou
img0.ogroup.cz/…
Myslel jsem tmavší něco jako
www.akva-tera.cz/…
akorát s menší frakcí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2016 11:42 Bacoun Re: honcka
Frakce 1-2 mm by byla moc?viz odkaz

www.profiplants.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2016 11:35 Muž honcka [39] Re: Mislow
Jestli to taky není tim, že většina lidí používá písek do bazénových filtrů, kterej je levnej, případně coralit, kterej zase příznivě upravuje vodu, budu po vánocích zařizovat malawi a pravděpodně taky volba padne na bílej písek, líbil by se mi i přírodní, ale normální říční jsem našel akorát frakci 2 a nevím, jestli už zrnka nejsou pro tlamovce velký, případně barvenej, ale do toho se mi jít nechce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2016 00:24 Muž Mislow [305] Re: vaaclav
No, ja taky kdysi davno bile dno zkusil, hlavni, co se me na tom nelibilo, ze tam bylo vsechno hned videt. :-D Pak jsem se o to zacal vic zajimat, treba zajimava vec, kolik lidi si porizuje bile dno do Malawi, pritom tam zadna bila v prirozenych podminkach neni co se tyce dna ... Jde ciste jen o efekt, coz zas chapu, vypada to pekne, ale udrzba horsi. Nicmene, ja jsem odpurcem bileho pisku z nize popsanych duvodu, ale ne zas tak zaryty, abych to automaticky odsuzoval, prijde na vec ... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2016 00:01 R Muž vaclav [14810] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Mislow
Trochu mě vadí to slovo bílé. Mám písek do filtrací více jak 10 let a rozhodně není bílý. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 23:32 Muž Mislow [305] Re: vaaclav
Nejde o to, jestli je to pisek, kameny ci snih, jde jen o barvu a odraz svetla. :-) Jedna se o adaptace zivocichu k prostredi, duvody, proc se bile dno casto nedoporucuje jsou opodstatnene, ovsem to neznamena, ze to musi byt problem u vsech ryb a take mira problemu je u ruznych druhu odlisna, proto jsem zminil se zamyslet nad osazenstvem. Nektere rybe to bude suma fuk, nektere rybe to bude proste vadit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 23:16 R Muž vaclav [14810] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Mislow
Srovnávat "bílé" dno ze sněhem je už trochu přes čáru to se na mě nezlob. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 22:34 Muž Mislow [305] Re: TRULY
Ahoj, bila barva ma vysoke albedo (odraz svetla), to nekterym rybam dost nevyhovjuje, napr. z jineho soudku, proc plemeno psa sibirsky husky ma vetsinou modre oci ... adaptace k podminkam, kdy vysoky odraz svetla snehu je naraz na oci a svetle modre oci vic odrazeji nez pohlcuji jako treba hnede ... brani se tak oslepnuti ... u ryb to neni o ocich ale urcita linie tam je, proste tmave dno je v prirode beznejsi nez svetle, coz tedy nemusi zakonite znamenat, ze ryby budou hynout nebo budou vic nemocne. Bile dno ma vic akvaristu, nicmene bych zohlednil i chovane druhy ryb, treba mit mrenky a bile dno bych nedoporucoval. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 22:09 Muž TRULY [164] Re: vaaclav
:-D no prehodnotim to cez nedelu, V piatok pride akva, tak aby som to do piatku objednal. Možno zájdem niekam a kupim strk do filtracie a hotovo :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 22:04 R Muž vaclav [14810] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: TRULY
Vkuse čítam že to metie ryby a že to dobre nieje. To zase někdo vypustil pěknou blbost a všichni to opakují. To potom 30 let stresuji ryby. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 21:38 Muž TRULY [164] Re: vaaclav
ani nie, ja mam teraz biely spodok a celkom sa mi to páči, len trošku nevyhoda,
Vkuse čítam že to metie ryby a že to dobre nieje. Prírodný štrk mi príde v pohode ale opticky mi to nepride to naj.
Nejak niesom zaťažený na čiernu, aj tmavohnedy až čokoládový sa mi celkom pači.
Ono ide mi o to že tie rastlinky pekne v silnom svetle vyniknu na tom štrku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 21:28 R Muž vaclav [14810] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: TRULY
Je to čedičová drť, taky už si podlehl módě černé dno, černou tapetu, černé nevím co ještě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 21:25 Muž TRULY [164]
tiež mam ten pocit či to nahodou nieje čadičová drž, ja ten hladký čierny štrk asi nenajdem omg. TO bude pálka omg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 21:24 Bacoun Re: TRULY
To je štěrková drť.Ta bude mít vždycky ostré hrany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 21:18 R Muž afc1886 [15246] Re: TRULY
Takhle z fotky těžko říct,ale vypadá to,že to má dost ostré hrany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 21:13 Muž TRULY [164]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku moc ostre?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2016 16:29 Muž TRULY [164] Re: Jája
oka zistim a dam vediet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2016 13:20 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: TRULY
No, přijde mi tak od pohledu. Písek je zaoblený. Zkus ho prohnat octem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2016 22:09 Muž Wanderer [2103] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Dno vyměněno za jemnější štěrk. Postupoval jsem podle zde uvedených rad a vypadá to, že vše přežilo. Zatím je tam trochu zákal, ale to se do zítra usadí. Kdyby chtěl někdo štěrk 2mm - 1cm, tak mi ho minimálně na jedno akvárko zbylo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2016 23:22 Muž TRULY [164] Re: Wanderer
tak ko pise romant. Navyse panciernickovia budu narusovanim vrchnej vrstvy prispievat k tomu ze sa trenim piesok orepadne nizsie a vacsie kamene sa tak budu stake vysuvat hore. Piesok casom bude na spodku a kamene zase hore na nom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2016 23:20 Muž TRULY [164] Re: Jája
ten moj biely?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2016 23:20 Muž TRULY [164] Re: romant
tak ja to neriesim alenajst 2,3,4mm aby bol okruhly alebo hladky je nemozne. Vsetky su take ak mam teraz v akva vid. foto dole.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.11.2016 21:47 R Muž romant [28001] Re: Wanderer
Doplnění nic neřeší, ta menší frakce ti propadne ke dnu a budeš to mít stále to samý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2016 21:45 Muž Wanderer [2103] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Zajímal by mě názor zkušenějších. Uvažuji o úpravě dna a to zejména kvůli malým panceřníčkům. Současné dno je hrubý štěrk (bez ostrých hran), už jsem to tak přivezl s akváriem. Chce to doporučovaný písek 2 - 5mm. Tak řeším, zda dno kompletně vybagrovat, překatrovat, ten jemnější šterk vrátit a doplnit novým. A nebo to nechat, jak to je a pouze dosypat pískem s tím, že mezery ve šterku se časem vyplní. Důvod jsou hlavně ti pancéřníčci, co vlezou všude. Rostlinám se, až na vyjímku daří. Bližší info mám v prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.11.2016 20:11 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: TRULY
Skoro bych řekla, že to je vápenec.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 21

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 24571x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6125?od=301