Jaká je to řasa?
Dej mu tu koupel v roztoku sava a pak ho přemísti víc do stínu
Je to v nádrži sentōki, ta černá řasa je pouze na listech anubiasu a rukou nejde takřka setřít. Mazlavá není
I řasa je přece živý organismus, ne?
Ne, myslím srtukturu, tedy tu mazlavost, slizkost, což je vždy spoplečný znak všech druhů sinic, což ostatně nejsou řasy, ale živé organismy a snad právě proto ta mazlavost a slizkost. Zápach nemusí být vždy tím správným vodítkem.
To by nebylo jen na tom anubiasu, kdyby to byla sinice, ne?
Myslíš jestli smrdí?
Mohla by, ale chybí z tvojí strany doplňující otázka.
Černá řasa. Jestli máš anubias na hodně osvětleném místě, tak ho přesun do stinného. Listy anubiasu můžeš vykoupat v roztoku sava a vody.
Ahoj, pradíte mi prosím co je to za řasu a jak proti ní bojovat?
Starší reakce
Po vcerajsej vymene vody sa existujuce chlpky zmensili ale nove pribudli na inom mieste...
Díky velmi srozumitelně napsané
Planorbella napsal: čím se živí ti nálevníci a spol? Vyskytují se ve vodě z kohoutku látky, které dokáží zužitkovat? Poradí někdo?
Nálevníci (raději používám termín "protisté") jsou heterotrofní, tzn. živí se organickou hmotou. Někteří aktivně "loví" bakterie, houby, jednobuněčné řasy, jiní žerou jen mrtvé.
Ve vodovodní vodě by určitě nemělo být to, čím se živí. Z organických látek se významněji tolerují jen huminové látky, které nikdo prakticky nežere (takže se nerozkládají, neslouží za potravu bakteriím).
Ve vodovodní vodě však určitě jsou minerální látky, které využijí v první řadě jednobuněčné řasy a sinice, a tím už vzniká organická hmota. Takže se to rozjíždí.
S "vyhladověním" nálevníků ale žádnou praktickou zkušenost nemám. K otázce zda měnit nebo neměnit vodu nic neříkám; pravděpodobně to bude záviset na konkrétní situaci.
Vyzerá to presne ako na tých fotkách
Dost možné moc to nevidím jen takový povlak tak jsem jen napsal to co mě napadlo.
Opravdu pokud mechovka tak nevadí.
S tou výměnou vody ti neporadím. U nálevníků (což je vorticellu též) se doporučuje nevyměňovat vodu aby látky využili a výměnou vody nedostávali další ale čím se živí ti nálevníci a spol? Vyskytují se ve vodě z kohoutku látky, které dokáží zužitkovat? Poradí někdo?
Takže teoreticky zvýšiť výmenu vody by malo tie organizmy vyhladovať. Tak vyskúšam a poviem ako to dopadlo. Je to asi príbuzné vorticelle, parazitu krevetky ktorý tiež filtruje vodu a vyzerá veľmi podobne. Možno je to on
Ano organické znečištění.
Plankton asi ne ten pomáhá také k filtraci vody(mechanické)
Takže príčinou asi môže byť plankton vo vode => bordel voda? Je pravda, že som dlho nevymenil vodu
Možná mechovky.
Pokud jsou to ony, tak na škodu určitě nejsou. Živí se filtrací vody.
Na ludwigii repens mám také maličké biele chĺpky pripomínajúce vorticellu. Je to na škodu? Neviete čo je príčinou? Je to len na ludwigii a pár listoch hemianthus glomeratus
Starší reakce
Já bych nevyloučil ani možnost že jsou tam obě ale sinice je velmi pravděpodobná. Někdy odezní sama pak je to super. Někdy ne a to pak není jednoduché hledat příčinu.
Pokud to tedy sinice je. A já doufám, že ano, protože zbavovat se vláknité řasy je krapet vícero problematičtější
Máš nové aqua, sinice mi v tomto stádiu vždy zmizela sama. Já myslím, že tady je lepší nepanikařit.
Asi smrdí. Když ji vytáhnu tak smrdí jako zelenisko z rybníka, to jo, všiml jsem si zápachu, ale nic katastrofického. Nevím jak lépe to popsat. Sinice? To je celkem problematická záležitost ne?
Teď si čtu o sinicích a jejich nástup bývá často se zeleným zákalem. Ten jsem měl, ale už jsem jej odstranil. Ale nevím zda to byl zákal způsobený zelenou řasou a nebo právě sinicemi. Teď už to neujistím...
Taky mi to příjde jako sinice.
Prosím poradíte mi co je to přesně za řasu? Díval jsem se na obrázky řas, ale nejsem si zcela jist. Přijde mi to jako vlaknita řasa, ale nevím. Tvoří takové někdy až chumly. Na fotkách je vidět už po odstranění, protože před tím vlala nahoru až 10cm. Trošku slizká, při odstranění se dá trošku namotavat. Není ale úplně pevná a většinou se pretrhne. Někde jsou zas vidět takové tenké vlasy jen. Spíš se drží jen na utricularii a na mechach.
Akva mám nové založené přes 4 týdny. Děkuji za přesnou identifikaci od zkušenějších a eventuální rady jak na nejlépe na ni. Diky
Starší reakce
jo, dělám úprav dost, to bezpochyby. Akvária jsou dvě a snažím se najít nejlepší cestu, jak to právě v mých podmínkách bude šlapat co nejvíce bezproblémově. Tzn i bez chemia ideálně. Třeba bezúdržba bez techniky, kterou tu ještě nemám zavedenou jako další nádrž jede v pohodě´m tam se rovnováha udělala sama a jen občas nasypu potěru trochu krmení a doleju vodu. To je takový malý zázrak. Neučesaný, zarostlý, plný šneků ale s čistou vodou. Tohle, jak je tam ten poměr jiný, víc ryb na míň rostlin, vyšší teplota tak to funguje zas jinak a na filtru je to prostě závislé. Což nevadí, je to prostě normální akvárium. Jen tím chci říct, že do sterilna to určitě nehrotim, chemii se snažim nepoužívat, zbytečně tam nelejt různý vodičky atd. Ale prostě stále hledam cestu, jak mít udělané to prostředí tak, aby to fungovalo. A když vidim problém, který se nevyřeší sám, ale zhoršuje se, hledám, co s tím, zas shnít si to nechci nechat
Než jsem našla snad finální dno, holt to byl pokus omyl - ty zkušenosti nemám a když se zeptám, je to co akvarista, to názor a každému vyhovuje dno jiné nebo něco děla ten tak, druhý onak, někdo solí, někdo nesolí, někdo hrotí svícení na minuty a počítá bublinky ...a to já nejsem. U mě se musí ty akvárka dost starat sama o sebe a vyrovnávat mou nevyrovnanou péči. Ono když měnim dno, většinou přeskládam i dekorace, to jo, takže je to takový hodně neustálený, ale snad už jsem na nějaké klidnější cestě. Doufám. Vypadá to, že to všechno byla ta egerie. Té to prostě nějak nejde. Ta mechovka tam je, ta ničemu nevadí. Je tam trochu nějaká zelená řasa, ale minimum. Když se to nebude pokrývat tim hnědym hnusem, kterej tam zřejmě i zvyšuje NO látky, tak by to mohlo být zas OK. Snažim se aby bylo dobře rybám, dobře to fungovalo a aby se na to i hezky koukalo a to jde ruku v ruce. Prostě mě nenapadlo, že ten humáč může být rozpadlá rostlina
Většinou jsem se na dotaz dozvěděla, že "tam máš hnědou řasu, tam máš sinici, tam máš ruduchu..." Až tady se přišlo na (trochu hloupou) příčinu. Takže za mě tady dobrý
Když čtu Tvoje příspěvky a přidám k tomu čtení na Tvé prezentaci (ten Rijád či jak
), tak z toho mám dojem, že
jsi příliš akční.
Například dekorace. Akvárko má dva měsíce, a Ty píšeš v prezentaci něco v tom smyslu, co nepřipouští jiný výklad, než že jsi je měnila. Jinde vidím zmínku, podle které jsem vyrozuměl, že napřed byl jiný substrát a teď je nějaký nový. Porůznu zmiňuješ spoustu akcí, jednu přes druhou.
Určitě toho děláš moc, pere se to navzájem, a těžko se hledá příčina čehokoliv. A podle mého odhadu děláš nějakou chybu v údržbě, něco asi moc udržuješ v čistotě.
Možná neuškodí si připomenout, že akvárko je nádoba plná špinavé vody, špinavých ryb, špinavých rostlin, hoven, bakterií a řas. Čisté to nikdy nebude, akorát to v případě úspěchu vypadá tak nějak "přírodně".
Doporučil bych granulované uhlí tu houbu co máš ve filtru říznout v horni třetině a místo té třetiny dát uhlí až ho nebudeš chtít můžeš tam vrátit zbytek houby nebo třeba dát siporax. Na té černé houbě není toho uhlí ani na kávovou lžičku.
ještě mě napadla možná menší blbost, přidat na čas do akvária filtr, takovej ten hnanej vzduchem, ale tu houbu dát tu černou.
Asi debilní dotaz, ale lze použít třeba odstřižený kus z uhlíkového filtru do digestoře? Nebo musí být ten akvaristický - je nějak rozdílný? I když tam jsem to viděla asi spíš jako molitan... Teď jsem našla, do tohoto filtru je to jako molitanová houba - místo té, co tam je. Když si vyhodím tu, co tam je tak začínam s nitrifikací nanovo... asi udělam pokus s tim uhlíkovim filtrem do digestoře
Přesně tak, jak jsem psala v komentáři níže. Aktivní uhlí bych dala stopro
jo, uhlí by šlo zkusit určitě. Pokusím se tu něco sehnat.
Ale vyházela jsem teď egerii, odkalim a necham bejt a uvidím. Třeba za to fakt může ta rozpadající se mrcha
Mě právě to hnědé svinstvo, jak jsem to fotila zvětšené přišlo, že tam nevidim žádnou rostlinnou strukturu, že jsem už i podezřívala jestli to nedělaj šneci, jako odpad, ale ty jsou tam dlouho a nemnoží se, spíš mizí...
Já bych se ještě přimlouval za aktivní uhlí do filtru. Můžeš z toho udělat pokus do jednoho akvaria ho dát a do druhého ne a můžeš pak poreferovat jestli funguje nebo ne.
Snažím se zbírat nějaké info o možnostech použití (zatím mám zkušenosti téměř jen pozitivní nejhůře neutrální)a každou zkušenost uvítám.
Tak teď už v tom mám teda guláš
Žila jsem v domnění že tekuté CO2 se přidává pro kytky - že jako fotosyntéza, CO2 tam - kyslík z kytky ven
a kytky za přidání CO2 dávaj palec nahoru a ona je to desinfekce, co tu kytku může zahubit? Nebo jde o koncetraci, jakože všeho moc škodí?
Nehnoj... Bivoj už ve dně je. Jiní zase řikaj hnoj, bez toho to neporoste pořádně, jestli řasa dej CO2.
Původně můj postoj byl že na chemii z vysoka kašlu, ale tenhle hnědej humáč mě dostává dů úzkejch, jinak nejsem zastánce různejch vodiček, úvéček, plynného CO2 ... a fungovalo mi to perfektně... donedávna. Nicnedělání a lití čistý vody jsem sama dělala jako první a nevedlo to nikam, jen se to zhoršovalo, až jsem sáhla po hnojivu na podporu rostlin a CO2 proti řase... Ono se to hezky radí, nic nedělej, jen měň vodu. Někde, kde je třeba aby si to sedlo a vytvořila se rovnováha asi jo, ale tady to znamená jen zhoršující se stav.
Nehnoj a měň vodu
Prostě tam nic nelej kromě čisté vody.
A páč tomu fakt zas tak moc nerozumim, to CO2 tekuté - proč by mělo přispívat k rozpadu rostlin? Jaký mechanismus k tomu vede? (trochu mě to mate, když se to prodává naopak na podporu rostlin)
to jsem tam začala dávat až po tom, co se objevil ten svinec v domění, že je to řasa. Rozpad byl už předtím.
To CO2 tam nedávej, možná kvůli tomu se ti rozpadávají.
je tam pár dní danej Bivoj pod kytky, to by jim mělo snad trochu pomoci s růstem a tedy spotřebou látek z vody a mohly by nehnít, třeba
Vyhážu egerii, odkalim. A pak přidám něco na podporu nitrifikace, aby se třeba rychleji osídlilo porézní Manado. Proti řasám tam cmrndnu CO2 (rataj) to snad nemůže být na škodu víc než k užitku. A uvidí se, co to udělá nebo neudělá.
Ono krom toho, že je to hnusný tak je problém s NO2 a NO3. Potřebuju to nějak vyřešit, jinak budu prakticky lejt dennně 20 litů do každýho akvária a bez výsledku. Dřív se mi tohle vůbec nedělalo a to gupky hnojily jak zjednaný. Ale tady s razborlandem a bettou je to teď jak žumpa, když to necham dýl. Zkusim vyházet tu egerii.
Když jsem předával egerii z jednoho akva do druhého tak to nedala a rozpadla se. Všechny rostliny co vidíš že jsou jen trochu rozpadlé tak ty už dej pryč většina egerky už měla konec jistý.
Dno je tam párdní nové (Manado - proprané mix s hnědým Platinum soil (předem namočené a hnědým flexi, propraným) V druhím akváriu se to už po včerejším úklidu dělá zase.
Takové nánosy se mi dělaly, když jsem hodně odkalovala nebo při proprání vnitřního filtru. Rozvířil se bordel a bylo to všude...hlavně na rostlinách. Přestala jsem se hrabat ve dně, přidala aktivní uhlí a je klid.
Přidat reakci
1 ...... [13] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121525x