Jaká je to řasa?
Nijaký, len ty
Hygienou a pracovitosťou
0 23.02.2014 14:26 Čeníček [-22] - cichlidky To by také šlo, akorát by to bylo takové minimum, při kterém rostou nenáročné rostliny a dole budeš mít tmu. Při výšce AQ 52cm bych šla raději do silnějšího světla. Nebo jak píše Designer, přidala bych LEDky. Beru to podle sebe. Mám AQ 80x45x35 a původně jsem měla 2x20W - světlo bylo skutečně na hraně a bylo to cca 0,4W/l (a dole byla tma). Teď mám 3x18W a přijde mi to tak akorát (0,54W/l). I když si kolikrát říkám, že by to ještě nějaký W sneslo, protože mám hodně zarostlé AQ, víc než dřív a dole začíná byt trochu víc šero. Vidím to i na rostlinách podle růstu a jak jim opadávají spodní listy. Když ale budeš mít anubiasy, kryprokoryny, mechy, případně echinodory (ty už potřebují víc světla - nesmělo by je nic stínit) a jiné nenáročné rostliny, tak by to mohlo snad klapat.
každopádně musím pořídit nové T8, stávající tam jsou 3 roky.. když tam přidám třetí, tak už do AQ pořádně nevlezu.. a co ty T5?
Glossostigma není na světlo nijak náročná a když jí přidáš CO2 tak poroste poměrně dobře. Tenhle poměr (slabší světlo + Co2) je to nelepší jak se to s rostlinami naučit.
120W mi přijde zase dost. Ale co kdybys přidala ještě jednu zářivku 30W, to by mi už přišlo jako OK na cca 180l čisté litráže.
heej hola.. nedávno jsem AQ dostala z řasy a dostávám z každé strany jiné názory.. máš dostatek, nadbytek nebo nedostatek.. Momentálně mám 200l AQ a na něj 2x T8 (takže 60W) dohromady.. Takže nějakých 0,26W na litr.. Pro LOW TECH mám mít max. 0,3 W na litr.. Ale co bílý kryt, nikdo říká, že má odrazivost 80%, druhý říká, že to na to nemá vliv, ať jdu min. do 120W.. ALE? -nebude lepší zůstat právě na těch T8? Maximálně T5 (39W).. Vím, že se překrývám s druhým vláknem o osvětlení, ale s řasou to taky souvisí,ne?..
Tak jsem za totálního tatara. Konečně jsem přišel jak udělat prezentaci
Založím brzo
Jinak já vám taky nevím, na to světlo mě navedl známý a takový hemianthus callitrichoides, se hned tak nevidí. Nízký hustý porost a ten je se světlem dost náročný. Takže z toho vyplívá, že světlem to taky nebude. Navíc T8, T5 a LED nezáleží na wattech, lumenech, luxech. jako na PAR (Fotosyntetická aktivita radiace)
Jak bylo zmíněno je to tedy špatný poměr světla živiny resp. fosfor. Tak uvidíme nic se nemá přehánět, ale zkusit se má všechno. Trochu fosforu a čas tomu dám. Vyměním i zdroj vody.
0 20.02.2014 19:37 Ciffik [761] - Rostliny k té led intense jsem taky mírně skeptický, paradoxně je tu jedna prezentace, která mi v tomto směru nedá spát
rybicky.net/nadrze/18327 na takový objem 27w intensa - a glossu má krásně při zemi...
bůhví jak to s tím světlem nakonec je...
Jasné, já sem se právě chtěl co2 vyhnout ale nevím nevím s takovou.hnojím polovici doporučené (max) dávky.spíš mi nějak nehraje ten fosfor málo, ale nechci zase moc experimentovat. Řasa vypadá, že se zastavila v růstu, tak uvidím. každopádně díky
¨no abych pravdu řekl tak ten přepočet taky nemůžu nikde najít. No pochybuji také, ale s led nemám zkušenost.aj kdyby to vycházel na polovici tak to bude nějakých 0,4w/l. Jinak je to focený s polarizačním filtrem, protože to svítí dost a na foťáku to dělá neplechu.
www.vyprodeje24.cz/…
no uvidím co, když-tak nekupovat
Hlavně se starej aby jsi měl NO3 okolo 30mg/l Všechno ostatní není až zas tak podstatné když nemáš CO2.
Ještě dodám, že nevím, jak dlouho v akvárku ty rostliny jsou, pokud jsou ale emerzní tak asi ne dlouho... čestvě zasazené emerzní rostliny je lépe hnojit až po nějaké době.
V tvém případě bych ale dokonce řekla, že pokud nepřidáš na osvětlení, tak nehnojit vůbec... "přepočet" výkonu led osvětlení na zářivky neznám, každopádně to osvětlení bude na dané akvárko i některé rostlinky slabé.
Mělo by (tedy zrochu zjednodušeně) platit - buď málo světla a zároven málo živin (a tomu přiměřené rostlinky samozřejmě), nebo hodně světla a hodně živin.
Máš v tom nepoměr, a s tím, že rostlinky už samotným přechodem na submerz mají náročné období, začínají vyhrávat řasy.
EDIT: daleko lépe než to umím já je to popsáno tady
www.horacovoakvarium.cz/… mdt napsal: 21,6 W = prý cca 86,4 W akvarijní zářivky
Tolik to rozhodně nebude
Můžu vědět, kdo poskytl takovýhle údaj?
LED osvětlení Intenso
výkon: 21,6 W = prý cca 86,4 W akvarijní zářivky
teplota: 6500 K
co to je rampa LED? Specifikuj. A nebo lépe udělej prezentaci.
Díky, za odpověď. Jak říkáš, jsou to emerzní přímo ze skleníku. Přeměnu znám, ale nechce se mi věřit, že po 3ch dnech už to bude takové a hned napadené. Hnojiva od Easy Life takže by to tím taky nemělo být, ale dělal jsem včera test P a málo fosforu < 0,5 mg/L. Takže čistá spekulace oslabení rostlin a tím pádem jak říkáš slabé rostliny a napadení řasou.
Akva 128L.Osvětlení rampa LED, filtr vnitřní Fluval, náplň molitan+Eheim substrat pro+aktivní uhlí, bez co2 sycení
Voda studánka PH7.2, KH 6, celk. tvrdost14° NO2, NO3, Amonia 0,0+,0+.
Hnojivo : Easy Life CARBO, Easy Life Profito, Easy Life Kalium
Ryby zatím žádné.
Rosliny Echinodory, Cryptocoryny, Anubiasy, Rotala a Starogynea + mechy
Pokud by to byl Jelení paroh, jakože to už tak vypadá, tak asi stínit, měnit vodu a nějak povzbudit rostliny?!.
Tabulka Easy Life co čeho má. Zkušenost s něčím jiným?
Produkt Složení DTD** Dodá do vodního sloupce [NO3:PO4:K]
Nitro [KNO3] 1 ml/50L 2 mg/l NO3, 1.3 mg/l K
Fosfo [KH2PO4] 1 ml/50L 0.1 mg/l PO4
Potassium [?] 10 ml/100L 4.00 mg/l K
Ferro [?] 10 ml/100L 0.5 mg/l Fe
ProFito [?] 10 ml/100L 0.2 mg/l Fe, 0.5 mg/L K + stopové množství mikroprvků
EasyCarbo [C5H8O2 = glutaraldehyd* => ve vodě se postupně rozpadá na kyselinu glutarovou a CO2]
Podle mě máš v AQ hodně špatné podmínky pro rostliny (nedostatek živin). Podle fotek těm rostlinám vůbec není dobře. Proto tak rychle ta řasa vyběhla. Na té rozmazané fotce mi to připadá jako paroh, ale je to dost rozmazané. Ideální bude, když založíš prezentaci a uvedeš v ní maximální množství informací.
EDIT: Ta rotala je emerzní, takže ty listy odcházejí, to je normální, ale že uhnívá a nerostou nové submerzní, tak podle mě to je podmínkami v AQ. U staurogyne to nepoznám, v AQ mi neroste. Pokud máš emerzní rostliny, tak rozpad listů je normální, ale už normální není, když nerostou dál. Udělej tu prezentaci.
0 19.02.2014 13:58 mdt Staurogyne
0 19.02.2014 13:57 mdt napadená Rotala
0 19.02.2014 13:56 mdt – Jaká je to řasa? Rosivka, sinice či co?
Zdravím, chci se zeptat, co je tohle za řasu. Podle obrázků bych řekl, že Rosivka, ale někde bylo, že by to mohla být sinice. Objevila se mi asi cca po 3ch dnech od založení (bez ryb). Nikdy před tím jsem to neměl a je fakt, že jsem také nikdy neměl mechy. Objevuje se to převážně na nich a napadá to taky Rotalu rotundifolii, nejdřív listy pak chřadne stonek a uhnívá. To stejné na Staurogyni repens, hnědé rostoucí tečky a kola, postupně uhnívají a upadávají listy. Čistím to mechanicky štětcem, na který jsem ty chuchvalce namotal. Vodu budu měnit dnes. Jinak používám vodu ze studánky ph 7,2 kh 6. Dusitany dusičnany 0. Poradí někdo? dik
Starší reakce
U syna v AQ byl taky takový krásně zelený chomáček, ale za čas začala z něj růst vlákna, takže to nemusí být zelená krátká přisedlá, ale vláknitá v rozjezdu.
Ona i ruducha je hodně dekorativní, když roste na místě, kde nevadí - a jedna fotečka na kořenu. Tak trochu si ji na tom kořenu pěstuju. Bohužel už tak pěkná není, nedávno se mi do ní pustila paví oka a je jí tam polovina.
Tak ji tam nechej,kdyz se ti libi a nic neomezuje,nektere rasy jsou dekorativni.
Díky. Zdálo se mi, že by to mohla být i nějaká Cladophora, ale je pravda, že roste jen v těch úhledných kopečcích a dále se nevětví. Každopádně jsem ráda, že to není ruducha, připadá mi docela pěkná a ráda bych ji na filtru nechala, krevetám se líbí.
Podle mě je to krátká přisedlá zelená řasa, z kategorie méně problémových.
řasa na filtru
Zdravím, je na obrázku řasa ruducha? Má svěže zelenou barvu. Roste mi na filtru a teď se jeden trs objevil na leknínu. Je docela podobná fotkám Jardzina, jen je zelenější.
Starší reakce
Môžem ti poslať vzorku na pozorovanie
Ako si sa ich zbavil? Na kameňoch, kde sú tiež, to nie je problém, ostrihanie listov nie je najlepšie riešenie, lebo trpia .
0 21.01.2014 11:11 Marcel G –
Re: LMI Já bych to tipoval na nějaký druh rozsivek. Už jsem měl jednou pod mikroskopem stejnou řasu. Vytváří na listech takový hodně tmavý povlak, který nejde snadno setřít. Někdy může mít i takový rezavý nádech. Určil jsem tam tehdy nějaké rozsivky, a pak ještě nějaký druh zelené řasy (malá, jednobuněčná). Bohužel jsem ale tehdy neměl moc dobré vzorky na pozorování.
Skúsim sa opýtať ešte tu. Tuší niekto z vás, čo by to mohlo byť?
Viac foto u mňa v prezentácii v zložke problém.
Ďakujem za rady.
Jsi si tím jistý ? Díky
Ruducha, mrkni do jejího vlákna.
Nevíte o jakou řasu se jedná a co je její příčinou?
ještě jedna fotka. omlouvám se za kvalitu
Chtěl bych Vás požádat o identifikaci. Řasa dělá husté chomáčky, Tmavě zelená barva a jednu za druhou. Když chomáček urvu a obrátím, tak vidím že držela jen v jednom bodu. Dělá se jen na dekoraci blízko hladiny která se čeří. Děkuji
a tu je ještě jedna - prostě to bílý (písek je jinak béžovej)
další fotka - ze strany - snad je to líp vidět
0 20.01.2014 16:15 horalka – plíseň na písku - co s tím?
Zdravím,
před cca týdnem nasypal mladší syn v nestřežený chvíli do akvárka celý krmení. Do večera byla mrtvá poslední neonka, pak muž přelovil co se dalo - tzn. 6 pavích ok a jedno mladý (muž tvrdí že je to oko, já tvrdím že je to xyfa), paví oka postupně pomřely ve vedlejším akvárku, mladý sem odlovila a nejspíš zachránila koupelí teplým preventinu. Vyměnili sme vodu (zůstala tam max. 1/3 ůvodní, spíš čtvrtina), xyfy sou v pohodě, mladý k nim asi brzo přibude, ale na dně se udělala plíseň, která roste. Jediný co mě k tomu napdá další je, že rybky dostaly k vánocům nítěnky a ty se někde v blízkosti plísňovýho místa (ale teda ne úplně na něm) zahrabaly .. napadá vás k tomu něco? Zítra jedem na hory, vracíme se v neděli .. přežijou?
díky!
Starší reakce
100% souhlas s Designerem. Provozuju oba systemy soucasne: A) 240l hightech, nestacim se divit kolik zivin a CO2 jsou ty kytky schopny spotrebovat a jak rychle narusta biomasa. Zvysenou davkou zivin jsem systemu vyrazne pomohl, rasy zmizely, objevuje se jen mirne zabi vlas, ktery ma imho podobne pozadavky jako vyssi rostliny. B) Male 18l lowtech, uplny protipol (bez syceni CO2, hodnota tak 2-5mg/l, bez hnojeni, jen osmocote a zahradni substrat ve dne). Jsem velmi prekvapen, pri jak malem svetle bezne kytky rostou a jak krasne pomalu a soucasne uplne bez ras. To co stejna kytka v hightech udela za tyden, tak low tech za mesic. Ale chce to opravdu malo svetla, hodne trpelivosti a soucasne co nejmin zasahu.
Souhlasím, když jsem svítil páskama, tak než zdechly, bylo to fajn. V srpnu jsem vyměnil za XT-E a od té doby to ladím. Snažil jsem se vyhladovět ruduchu, což se povedlo, ale zase se objevilo něco jiného. Protože drivery už jedou jen na 350mA a ubrat nemůžu, zatím nechám zapocená krycí skla, případně zruším dopolední svícení. Ještě můžu přihnojit, tam rezervy jsou. CO2 se chci vyhnout.
Vzdycky si rekni, ze limitem pro rostliny musi byt svetlo, nic jineho.
Jestlize Ti nestaci ziviny k tomu kolik svitis, musis prihnojit minimalne tak, aby ke svetlu nechybely, nebo stahnout svetlo.
Jestlize chybi CO2, rostliny si umi castecne poradit, ale jak je svetla moc, bud musis uz CO2 dodat, nebo to sviceni stahnout.
Existuji vlastne jen dva rekneme bezproblemove (co je to "bezproblemove", ze?) zpusoby.
1. je svitit minimem, pri cemz jeste aspon nektere rostliny rostou a pak neni treba nic moc, leckdy staci jen menit vodu a to pri neprerybneni ani neni potreba tak casto. Je to nejstarsi a nejjednodussi zpusob akvaristiky.
2. je svitit poradne, dodat hnojiva at nikdy nic nechybi, pridavat CO2 v jeste bezpecnych mezich, menit casto vodu, a v akvariu mit rozumne proudeni vody. U takoveho akvaria se sice mohou problemy take objevit, ale pri nich staci nekdy i jen malo stahnout intenzitu svetla a problemy se resi jako mavnutim kouzelneho proutku. Nevyhodou je nutna stala udrzba a vyhazovani spousty prerostlych rostlin, aby totalne nezastinily a tim nevyhubily jine, pomaleji rostouci nebo vzrustem nizsi.
Cokoli mezi je cesta do pekel, moc udrzby a vysledek za ni nestoji, pricemz se kazdou chvili neco rado zvrtne, takze nejaky cas je to bajecne a najednou zase nejaka nova rasa.
mě tohle dělají i placky, o skalárech ani nemluvím
To jo, když mám ruce v akvárku, vyzobávaj mi bubliny vzduchu z chlupů
.
Změřil jsem NO3 a PO4 a mám 10 a 1mg/l. Zvýšil jsem pomocí sanytru NO3 asi na 20mg/l.
jsou to kyseliny, žerou všechno na co přijdou
Ty mi ožírají hlavně mokřanku. I když možná si tohodle taky zobnou.
tuhle řasu baští i skaláry - při nedostatku zeleného
Přidat reakci
1 ...... [57] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121525x