Jaká je to řasa?
Ne že by mi nějak vadila v akvárku ale nechtěl bych to vidět po více jak 14 dnech. Dělá se mi hodně na rostlinách. Mám tam docela proud v té 170. Taky mám pěkně čisté dno. Bohužel nemůžu stáhnout průtok (víc už to nejde). Zpět k řase. Přirovnal bych ji k řase co najdete všude v řekách a potocích
Je zelená a taková pěkná
To by mohlo být!
Zítra si na to jdu sáhnout a pokud je to nejen měkké, ale taky slizovaté, bude to (asi) ono.
Hodil jsem toto na tři další fóra. Na jednom se objevil názor, že se jedná o zhlukování odpadních látek do takovýchto tvarů.
Já zase uvažuju, jestli za to nemohou nálevníci.
P.S. Našel jsem o tom zmínky v angličtině, hovoŕí o "pavoučích sítích" a i obrázek sedí. Ale ohledně původu nejsou o mnoho moudřejší.
P.P.S. Na anglických webech uvažují, že "řasy". Jenže to mi nesedí. Neznám řasu takové konzistence, že by ji jemný proud (nebo pohyb ruky) takto snadno zpřetrhal. Proto sázím spíš na kolonie nálevníků.
Ahoj, taky to mam v akvarku, pracovne to nazyvam stradajici zelena vlaknita, ale nevim jestli je to ona. Jen vim, ze kdyz trochu zanedbam vyzivu a CO2 (pouzivam jen tekute), tak tam mam peknou vlaknivku, kdyz se trochu vic staram, tak spis tyto pavuciny ...
Tak to jsem v kelu, mikroskop nemám
.
Už jsem to dvakrát v minulosti měl (ale nepovedlo se vyfotit). V akváriích v záběhu. Je to jemné jako pavučina. Můžeš to odkalit jeden den a druhý se objeví zase (třetí je toho ještě víc). Zajímavé ale je, že mám pocit, že se množství dovede i zmenšit.
P.S. To, co jsem měl, bylo stejné jako toto. Jednou nebo dvakrát jsem to viděl i na fotkách někoho jiného, nikdo u nich ale neuvedl, co tyto "pavučiny" jsou.
Obávám se, Jirko, že takto z makrofotografie to nikdo spolehlivě identifikovat nedokáže. Chtělo by to snímek z mikroskopu. Velmi často se řasy jednoho druhu přichycují na řasy jiného druhu, takže to klidně může být kombinace několika řas, případně řas a nějaké plísně nebo jiného organismu.
Prosím, prodívejte se na tuto fotku. Jsou na ní takové "pavučiny". Velmi jemné, ne příliš silný proud vody je trhá.
Dovedu se s tím vyspořádat. Dá se to odkalit. Dlouhodoběji měnit vodu (zřejmě důsledek mnoha živin). Pak to zmizí.
Ale mám otázku: Co je to? Řasy? Druh sinice? Mikroorganizmy?
Hledal jsem už dřív, ale o tomto je velmi málo informací (odhaduji mikroorganizmy - občas se to tvoří tak rychle, že si říkám, že se to musí hýbat - a taky se to dovede vytvořit přes volný prostor).
Větší rozlišení:
rybicky.net/fotogalerie.php…
Starší reakce
Riciu mam, toto to určite nie je. Mach podľa mna tiež nie lebo nemá to ani náznak palístkov
Nebo riccie (taky jen uvaha) ...
Ahoj, nemuze to byt jen jiny druh mechu? ... jen uvaha ...
Šetřit jde částečně.Akvarium je založené před 7 mesiciam tam parmicky černopruha,ale ani ony to zcela nevycisti
Ide to zotrieť prstom? Je to nová nádrž? Vyzerá to ak rozsievky, tie sa zvyknú v nezabehnutom akváriu objaviť. Inak ancíkovia ich vedia skŕmiť.
0 22.06.2016 18:54 dunlop – galerii
Zdravím může mi někdo říct co to mám za rasu a jak se jí zbavit? Osvětlení led pásky 3600lm filtr aqua clear 70 240 litrů nádrž děkuji za rady
Starší reakce
Zbytocne na mna utocis
Chcel identifikovat. Napisal som co zabaralo mne napriek roznym pokusom hladania priciny /minuly rok extremne horka/... A navyse som doporucil aj temy na fore vetou : najdi si aj temu tu o tom esha protalon. Ale uslo mi tam + sinice, za co sa omluvam ale beriem to tak, ze ked vie co ma za problem, tak si vyhlada co ho sposobuje a mozne riesenia.
A co takhle se nejdřív zkusit dobrat toho, proč se sinici v akva daří, než hnedle lít do akva antibiotika, algicidy, nebo co je vlastně ten protalon zač?? Dusík, fosfor a tak dále? Vyřešit příčinu a ne následek? Protalon možná zabere, ale je tu relativně vysoké riziko recidivy.... O nádrži tazatele nevím nic, těžko radit...
@Johny82: udělej si prezentaci nádrže s co nejpodrobnějšími údaji, pak to bude snazší.
Sinica. Mne dobre zabral PROTALON. najdi si aj temu tu o tom esha protalon.
Dobry den kolegové
prosím pomozte mi
Nemůžu zbavit se od těch řas
Na prvom obrázku je aj podľa mňa Oedogonium, na druhom najskôr Pithophora.
Starší reakce
Na takto položený dotaz, bez možnosti načerpat nějaké informace o předmětné nádrži bude velmi těžké smysluplně odpovídat.
0 21.05.2016 10:41 aviater – Šedý povlak
Prosím o radu,začal se mi dělat šedý povlak (řasa) na skle. Ještě jsem to neviděl. Velice obtížně se odstraňuje a opětovně tvoří na tom samém místě.
Biogenní odvápnění je z příliš silného světla a tím pádem nedostatku CO2. Světlo musíš ubrat nebo svítit kratší dobu nebo uměle sytit CO2.
Biogenní odvápnění ukazuje na akutní nedostatek CO2. Vygoogli to, nebo vyhledej na zdejším fóru, zdrojů informací je přehršel.
Děkuju. Na ruduchu jsem měl podezření a teď už to vím najisto. Biogenní odvápnění co to je?!?
Biogenní odvápnění a ruducha.
0 19.05.2016 18:06 Honzajosl – Co je to za řasy??
Asi na 4 listoch ale rastlinke sa moc nedari poslednu dobu tak som jej nechcel tie listy odtrhnut a bolo to aj na mladom. No ked som to odstranoval tak myslim ze tam bola aj taka ta ruducha ta chlpata
No viem ze to nezmizne hned mam akvarko okolo 180litrov tak teraz mam vplane kazdy den menit cca 10 až 20 litrov cerstvej den odstatej vody a minimalne raz tizdenne odkalovat aj ked to budem mozno kazdy den tym odoberanim vody na vymenu za cerstvu takto chcem fungovat kym sa tej riasi nezbavim. Ono je pravda ze som mal uz dost toho na dne a vodu som dlho nemenenil tak asi preto mi to vzniklo no teraz pri vymene vody som bol prekvapen uz ked som ju isiel vyliat som vnej objavil zivot asi 10 malinkych rybyciek asi cerstvo vyliahnjte dania alebo tetry neonove ☺ nompredtym ako som si ich vsimol uz skoncili dva 20litrove vedra vo wc tak bohvie kolko ich tam skoncilo
Chemii nechat v obchodě. Na ruduchu to vypadá, snad jelení paroh. A není jen na starých listech? Aktuálně se mo tohle objevilo v akvárku taky, ale jen na špatných starých listech. Takže jsem je otrhal a zkusil jsem odkalit kde se dalo. Ono to časem zase zmizí.
Vyzerá to na jelení paroh. Postup dobrýlen netreba čakať že po jeddnej výmene vody to hneď zmizne
Prosim vas aka je to riasa? Je to ruducha? Je to vrastene do listov pokusil som sa to co najlepsie mechanicky odstranit a odkalil som poriadne dno aj sommvymenil viac ako polovicu vody mohlo by to pomoct ci mam nieco viac spravit? Najradsej by som sa vyhol nejakym drahym chemickym pripravkom.
Starší reakce
A ja by som ti poradil si toto hodiť do záložiek.
www.rostlinna-akvaria.cz/… ako odrazový mostík si myslím dobré. Samozrejme sa na to nespoliehať na 100% ale získať prehľad
.
Máš tam sinici a ruduchu. Měl by jsi si pořídit nějaké testy (No3, pH, KH) protože málo ryb a silné světlo dokážou hodně znepříjemnit pohled na akvárium.
0 12.05.2016 12:05 carpdu – Jaka je to řasa a jak se ji zbavit?
vstupná voda: podľa testov, ktoré mám: pH 7,0, KH 9 (rovnaká aj v akva, GH 9 (rovnaká), NO3 cca 2ppm, PO4 0,25-05ppm, Fe menej ako 0,1, NO2 0
ostatné testy nemám ale pridávam týždenne 3 lyžičky MgSO4
Písal som aj do vodární tak možno ma neodignorujú a napíšu svoju verziu.
Svetlo som pred 2 týždňami dvihol o 10 cm a bohužiaľ odvtedy mám práve pocit že sa to zhoršilo (minimálne s tou riasou).
A pridávať Fe podľa prejavu deficitu, momentálne nerastie skoro nič z rastlín takže ho asi môžem vysadiť.
EDIT-Odpísali z vodární:
Ca 68,8; Mg 20,2; No2 menej ako 0,02; NO3 4,479; SO4 26; Fe menej ako 0,05; Mn menej ako 0,02; vodivosť 49; NH4 menej ako 0,10; Ca+Mg 2,55; pH 7,67
Tie hodnoty koncentrácie NO3 a PO4 vyzerajú v poriadku. V druhom kroku by som teda skúsil to svetlo a úplne vynechať železo. Z jeho opätovným opatrným pridávaním by som začal až na základe prejavov deficitu u rastlín. Inak nevieme nič o tvojej zdrojovej vode, aj tam sa môže skrývať problém (Ca, Mg, Fe, Mo,...).
Ruduchy je české pomenovanie kmeňa Rhodophyta (je to to isté). Asi si myslel ruduchu rodu Audouinella (čierna štetinovitá riasa, BBA).
Díky. Je to tá prvá 'druhý pokus'. S červenou riasou som sa ešte nestretol ani nečítal o nej v bežných článkoch. Po4 je 0.5ppm (vysoké kvoli mrtvolkám rýb ktoré som nenašiel) no3 sa snažím udržiavať na cca 15ppm.
Skúsim znížiť to svetlo (jediná možnosť je prelepiť chipy izolačkou) ale osobne mám pocit že je ho málo lebo rastliny moc nerastú a vôbec a nevyfarbujú
Edit: ak dobre chápem aj ruduchy patria k rhodophytam, a tým pádom ich samozrejme som už zažil. Akurát takýto druh, vzhĺad ani správanie sa nie.
Vidím tam sinice, Rhizoclonium, rozsievky a to, čo teba zaujíma, bude najskôr nejaká červená riasa (Rhodophyta). Na bližšiu identifikáciu si netrúfam ale skúsil by som zvýšiť pomer NO3:PO4 (pomôže aj proti siniciam) a ak hnojíš železom, to by som ubral. Plus by som znížil intenzitu svetla (ak ide o nádrž "Druhý pokus", tak cca o 30%).
Edit: Ak ide druhú nádrž, svetlo by som stiahol ešte viac (50%, ten CaCO3 na Anubiasoch hovorí sám za seba). Určite by som sa zamyslel aj nad filtráciou a skúsil tiež naštartovať mineralizáciu (napr. Dennerle FB7 Biactive).
Nejsou to koretry, ale patentky, tedy ten způsob jak si přilepšit s fosforem.
Zkusil bych ji namotat na špejli.
Koštnul bych to na nějakou Cladophoru asi - zelená vláknitá řasa. Zkontroloval bych, jestli je dostatek CO2 a živin, hlavně makro.
Podívej se na zelenou vláknitou
Nedokážu si představit jak mám ji seškrabat žiletkou z těch rostlin ono to na té fotce je asi blbě vidět ale není to ná skle ale na té trávě vypadá to jak vata ale strašně pevná
To s koretama mám zafixované s draslíkem. Taky jsem se to někde tady dočetl
.
zelená přisedlá, seškrábat žiletkou a přidat do hnojiva více fosforu (KH2PO4).
Nebo krm tejden mraženýma koretrama (to jsem se někde dočetl
Starší reakce
Já bych taky začal na 8 a co týden přidal tak půl hodiny.
Přidat reakci
1 ...... [35] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121525x