Jaká je to řasa?
Hlavní "idea" toho, co tvrdíte, (jestli jsem pochopil správně!), tedy spočívá ve schopnosti větších bublinek CO2 lépe proniknout hraniční vrstvou, než CO2 rozpuštěného...
(A ve vlastnosti pomaleji uniknout z vody.
)
No, zajímavá teorie. Až bude chvilka zkusím si přelouskat váš odkaz a trochu se v tom zorientovat.
Subjektivní "pocity" jsou neméně zajímavé, ale vše zatím beru se značnou mírou skepse.
1 01.01.2012 10:24 gargamel –
Re: Sid CO2 mist (bublinky nerozpuštěného CO2) jsou údajně nejlepší metodou distribuce CO2, protože umožňují nejsnadnější využití CO2 rostlinami. Alespoň tedy podle Toma Barra. Podle něj se nerozpuštěný plyn zachytí na listech rostlin a proniká jakousi vrstvou, která brání snadnému přijetí plně rozpuštěného CO2. CO2 je tak touto metodou rostlinami daleko lépe absorbováno.
navíc při této metodě paradoxně ušetříte plyn, protože dosáhnete požadovaných 30 mg/l u EI při CO2 bublinkách rychleji než při úplném rozpouštění plynu, které vyžaduje pro dosažení stejné koncentrace 30 mg/l CO2 více plynu...
Podle mě se bublinky CO2 (za předpokladu kvalitního proudu, který je bude tlačit ke dnu) usadí na listech rostlin a ty mají spoustu času je přijmout, zatímco pokud je plyn dokonale rozpuštěn, kolem listů jen proplave, dostane se k hladině a díky velké ploše hladiny(většinou navíc čeřené pro lepší okysličení) unikne do vzduchu. Bublinky tak vlastně zůstanou ve vodě daleko déle (za předpokladu toho proudu - kdyby se dostaly ihned k hladině, tak by určitě nastala jiná situace). Pro akvárium s minimálním proudem a bez čeření hladiny bude ale asi úspornější to úplné rozpuštění. S jistotou to ale říct nemůžu a určitě se za to nebudu hádat do krve. Potřeboval bych to ještě nějak líp otestovat, tohle se zakládá spíš na zkušenostech ostatních(viz. dále).
Někde na fóru ukaps.org jsem četl zkušenosti akvaristů, že po zapojení vnějšího reaktoru, který plně rozpouští plyn museli přidávat na množství bubl/s aby zajistili stejnou koncentraci CO2. Byly to minimálně dva případy o kterých jsem četl(našel jsem jeden z nich: ...After recently changing over from the UP atomizer to the am1000 I have found that the level of pearling has decreased somewhat. I am also having to injecting 2 times higher than I was with the UP to achieve the correct Co2 levels.... In all. I am happy with the transition. The increase in Co2 usage isn`t really an issue for me now that my old man " Pub Landlord" got me a 22kg cylinder free... )
.Bublinky CO2 plavou ve vodě daleko rychleji, než CO2 rozpuštěné v kapalině. Rostliny díky tomu dostanou více CO2 a v intenzivnější koncentraci..." - to myslíte vážně?
Toto je překlad kolegy, se kterým děláme rostlinna-akvaria.cz, ze stránek Toma Barra. Odkaz je zde:
www.barrreport.com/…
Ale toto tvrzení mi připadá také trochu zvláštní.
kamimira napsal: J0hny, kořen asi můžeme úplně vypustit. ten byl 3 roky v předešlém akva. Rostlinky jsou z Aqua Daho. Čím by měl vznikat při jejich zasazení dusík?
Zeby rozkladom ? Tak hned pri zasadeni zase nie... Skusenosti, jak vidim mate, snad tam hnijuce listy nenechate uplne rozkladat.
Ze by napsal Tom takovou .....vec,to se mi nezda.
To jsem zvedav co za tim bude
.
gargamel napsal:...Je to vlánitá řasa: www.rostlinna-akvaria.cz/… ...
Nedalo mi to a podíval jsem se, na jakou řasu odkazujete, a nemohl jsem si nevšimnout vaší snahy poradit Honzovi, jak pořešit jeho problém.
Komentovat vaše doporučení nehodlám, ale rád bych se na něco zeptal.
Napsal jste:
...Pro rostliny je lepší, když se to CO2 úplně nerozpustí. Článek o této problematice je zde: www.rostlinna-akvaria.cz/… - říká se tomu v zahraničí CO2 mist (mlha bublinek CO2), záměrně nepoužívají reaktory pro úplné rozpouštění CO2 a nechávají tento plynný CO2 ve formě bublinek plavat po nádrži a unášet proudem. Já tento způsob k plné spokojenosti používám také a rostliny opravdu bublinkují intenzivněji, navíc při této metodě paradoxně ušetříte plyn, protože dosáhnete požadovaných 30 mg/l u EI při CO2 bublinkách rychleji než při úplném rozpouštění plynu, které vyžaduje pro dosažení stejné koncentrace 30 mg/l CO2 více plynu...
Můžete mi srozumitelně vysvětlit, jak dosáhnete koncentrace 30mg CO2/l pomocí nedokonale rozpuštěného CO2 s nižší potřebou (spotřebou) CO2, než při jeho "dokonalém" rozpuštění v patřičném difuzoru?!
A tohle -
"...Bublinky CO2 plavou ve vodě daleko rychleji, než CO2 rozpuštěné v kapalině. Rostliny díky tomu dostanou více CO2 a v intenzivnější koncentraci..." - to myslíte vážně?
(Odkaz, kde o tom píše T. Barr byste neměl? Nějak jsem neměl štěstí při hledání...
)
Takže si mohu v klidu vsadit.
EDIT: Nedávno jsem podobnou potvůrku pořešil - co nejdůkladnějším odstraňováním, (odsáváním, ze dna i se substrátem, který byl po "očistě" vrácen) a - protože světla i CO2 byl dostatek - cíleným přihnojováním. Šla pryč docela snadno.
Sid napsal: I když už se tu objevily tipy na ruduchu, hnědou řasu a vláknitou řasu, ještě chybí sinice. A to je můj tip.
Zkuste vzít tu "řasu" mezi prsty a promnout ji. Pokud bude mazlavá a půjde (relativně!) z listu dobře dolů, pak bych si na ten svůj tip i něco vsadil.
Jde dolů velice lehce. Sundávám ji namotáváním na špejli (větši kusy) a zbytek listů čistím lehkým mnutím mezi prsty. Nedrží skoro vůbec. Ze dna jde odsávat lehkých poklepánim odsávacím zvonem.
Některé články z odkazů jsem už čelt, ale všechny ne, takže zkusím pustit více CO2, protože PH ještě není tam kde má být a jdu se začíst
Každopádně díky za tipy!
I když už se tu objevily tipy na ruduchu, hnědou řasu a vláknitou řasu, ještě chybí sinice. A to je můj tip.
Zkuste vzít tu "řasu" mezi prsty a promnout ji. Pokud bude mazlavá a půjde (relativně!) z listu dobře dolů, pak bych si na ten svůj tip i něco vsadil.
Mrkni na tenhle odkaz
maniakva.sweb.cz/…
EDIT: Před tím, než začneš experimentovat s hnojením do vodního sloupce, tak to akvárko napěchuj rychlerostoucíma rostlinama(stonkovkama), aby to mělo nějakej smysl, jinak by se mohlo stát, že to pohnojíš.
Haimdol napsal: No já nevím. Já bych tipoval spíše ruduchu.
Ruduchu jsem měl v minulém akváriu a vypadala dost jinak
Chomáče po kamenech, dekoraci atd.
No hnojím teď jedině CO2. Každý den měním 30l vody kvůli málo zajetému filtru.
Klasická mladická nerozvážnost
Takže hnojit asi nemá cenu, protože bych to hnojivo lil přímo do záchodu.
Vodu dávám minimálně 10h odstátou a předehřátou v servisním akváriu pod skříňkou.
Jen bych se asi ještě zeptal, mám poměrně dost měkou vodu, jen 3,5 uhličitanové tvrdosti a rád bych to zvedl kvůli rostlinám rybám i celkové stabilitě vody někam k 5-ti. Je lepší nějaká chemie, nebo klasický vápencový kámen do akvária?
Já bych se hlavně zaměřil na tu rovnici světlo x živiny a s tím související množství rostlin.
No já nevím. Já bych tipoval spíše ruduchu.
Děkuji
Pravděpodobně to tedy bude rozsivka a zkusím dát nové trubice, staré už asi tolik nesvítí.
Mám kapku podezření, jestli nemůže být na vině "Staré dno" od Rataje, které jsem dal pod štěrk :(
Ahoj
Toto mi začalo růst v akva. Zejména na rostlinách, ale i na kamenech a štěrku. Každý den 20 minut čistím a vytahuju to ven a za jediný den je to zase zpět :(
Mám už i krevetky, přidávám CO2, svítím na 300l 3x54W.
Nějaký nápad nebo link na část fóra, kde se tento typ řasy řešil? Neznám jeji přesný název.
Moc děkuji!
Starší reakce
Zvýšit hladinu dusičnanů lze jednoduše tím PMDD, nebo třeba zkusit přidat šneky ampulárie, to jsou zdatní producenti bohatýho odpadu na dusík. Já osobně bych do těch živorodek nešel, ale proti gustu...
Ano ta filtrace je spíše blbá. Ale napadlo mě rozhodit tu nerovnováhu mezi F a N. Co vyměnit rybí osádku za živorodky. Ty přece dělají ve vodě čurbes takže se zvýší hladina N a tím pádem bude rovnováha v normálu když fosforu je hodně.
Zamyslel bych se nad tou filtrací, pokud je nutný ten filtr týdně čistit, tak to není dobře. Voda se Ti moc nehýbe a to mají sinice rádi. Šel bych do klasiky v podobě čerpací hlavy s kostkou biomiolitanu, čímž získáš několikanásobný filtrační objem a voda bude po akváriu slušně cirkulovat. Jako další možný problém bych viděl to hnojení, ta dávka mě příjde příliš vysoká s ohledem na intenzitu světla.
...Kolik tetka krmila to nevím...
Tetku patří nakrmit, až jí poleze sinice z uší!
Jsou svátky - teď by to šlo.
V mém případě to bude vysoký obsah fosforečnanů. Už v naší vodě která teče z vododvodu tam je ho prej taky dost. Ono to bude taky i tím osvětlením. Rozhodně upravím dobu svícení. Ale abych spotřebovával fosforečnany, musím mít více kytek- můj problém je že už je nemám jaksi kam nasadit
Ono to bylo paráda- byl jsme na dovolené s (týden- takže údržba žádná- jen tetka chodila krmit jednou za tři dny). Kolik krmila to nevím ale jak jsme se vrátil byl to jinačí brutus- kytky udušené, všude ta zelená sračka. Pomohlo zatemnit ale nevím proč zase se před týdnem vrátila.
tak bych popřemýšlel, co ste změnil... Sinice není problém, problém je to, co způsobuje tu sinici.
Rostliny mi jdou všechny jenže sinice je dusí- přál bych vám vidět jak to akvárium zarotlo ddokuď tam nebyla- přibližně měsíc zpět- egerii jsme vyhazoval po kýblech, musel jsme zastříhávat nové listy. A těch 10 L měním každý druhý den, to znamená že i s odkalením se voda v akváriu za týden 1.5X vymění kompletně.
S tím co máte, se zázraky dělat nedají. Dnem počínaje, světlem konče. Být vámi, vybral bych si jednu nebo dvě rostilny, které u vás rostou a nechal nádrž zarůst právě jimi. Rozhodně bych nezatemňoval a na hnojení taky zapomeňte.
Měnil bych určitě víc jak 10l.
Ahoj, díky za reakci. K tomu filtru, mám ho stažený na polovic jak píšeš, ale filtr se zanáší kdečím, odumřelé listy, krmivo i sinice. Já vím že prát ho tak často je blbost, ale jsou tam takové 4 malé houbičky
www.zoohit.cz/… jsou opravdu malé, v návodu se píše že mám vždy vyprat jen spodní komoru a pak ji prohodit (horní dolů a naopak). K té zářivce- je to setové akvárium takže dekl je polepený alobalem, nad zářivkou je reflektor a je na ní naspáno T8 15W WHITE. S tím zatemněním- mám normálně vypnout zářivku a přikrýt třeba ručníkem? A na jak dlouho- u horáca jsme se dočetl že minimálně na 5 dní a pak odsát 50% vody. A když mám zatemněno- mám odsávat? Dno odkaluji zvony- mám na to dva-jeden malý (mezi kytkama a menší prostory) a pak velký (přední strana akva)
Zvláštní je že po přidávání PMDD (v prezentaci vše napsáno) se kytky rozjely a se sinicema provádí velkou bitvu- každý den nějaký nový list ale sinice se taky rozjely, občas sinici i odstraňuji takovou maličkou hadičkou a to tak že ji z listů odsávám.
Mam dojem ze svietis blbo
Dlho a slabo, citam ze mas problem s prietokom filtra, ale pranim to este zhorsujes. Ked ti ho spini sinica, musis odkalovat castejsie, alebo pristup na zatemnenie akvaria na par dni a potom sviet uz len +- 12 hodin.
Co to je presne za ziarivku?
Filter je strasne silny (velky prietok), stiahni ho na polovicu. Odstran odumrete listy. Dno odkalujes cim ?
Ahoj
neustále mám problémy se sinicí, mohli by jste se prosím kouknut na moji nádrž a říci co asi tak dělám špatně? Jenom se přidám ještě jeden údaj- svítím +- 18 hodin denně, a prosím- nerozebírejte mojí rybí osádku- taky se mě nelíbí
Děkuji Vám ,ale samozřejmě i ostatním za vyčerpávající a dle mého názoru pochopitelné odpovědi.Jsem rád,že díky nim mám již nyní v tomto směru jasno
...myslel jsem, že když se vyskytne sinice, tak spíše světlo ubrat...
Vždy musíte vycházet z konkrétních podmínek toho kterého akva. Obecně ale platí, že si sinice díky "výkonným" světlosběrným anténám vystačí s minimální intenzitou osvětlení. (Pro představu - udává se, že sinicím stačí 1/20 intenzity světla, kterou k životu potřebují na světlo nejméně náročné druhy kryptokoryn.)
Chcete-li tedy sinice likvidovat snížením intenzity světla, pak by mělo být toto snížení co "nejrazantnější". (Viz několikadenní zatemňování akva.)
Chcete-li k likvidaci sinic využít kompetice (konkurence) rostlin, pak je dobré vsadit na rychle rostoucí druhy. A ty k intenzívnímu růstu potřebují i dostatek světla. Je pak na uvážení, zda stávající světlo potřebám takových rostlin vyhovuje nebo jestli je na místě jeho posílení.
Důležitou součástí je i vyvážený přísun živin (včetně CO2), a toto vše ještě v kontextu s teplotou vody.
EDIT: Tak jsem dočetl toto vlákno až do konce a musím konstatovat, že jsem jen shrnul, co zde už napsali kolegové a kolegyně přede mnou.
když ubereš světlo tak ti to ten přitíží, když už zatemnit tak úplně, i zajistit aby do akvárka nešlo světlo z místnosti. Ale přidání světla ti může pomoct se sinicí i do budoucna
Já to chápu tak, že to přidání osvětlení(zvýšení intenzity), je jedním ze základních faktorů vylepšujících všeobecně podmínky pro růst rostlin. To zatemnění bych nezaměňoval s tzv. podsvícením akvária.
Jo logika to je moje
Ale právě pro tu moji logiku nechápu,proč Sid píše,že se má zvýšit intenzita světla?Nevadí,počkám,co mi Sid odpoví,kdo si počká ,ten se dočká
Proto je nutno tu sinice odsávat, jak píše Sid.
Ale jdeš na to logicky a odpovídáš si sám.
Nebo snad,že když se přidá světlo ,tak více rostou rostlinky,a ty pak pomohou proti sinici,ale zase díky větší intenzitě světla"roste" více sinice?Nebo to tak není?Přeci když se má případně na sinici zatemňovat....
To jsem z toho jelen.Píšete :zvýšení intenzity osvětlení?Myslíte tím tedy přidání watů?Často tady studuji jak na sinice,taky ji mám
,ale myslel jsem,že když se vyskytne sinice,tak spíše světlo ubrat?
0 22.12.2011 12:56 kamimira –
Re: Sid Díky. Za přání i odpověď. Dnes časově nezvládám, ale zítra mechanickou i "rostlinnou" ofenzivu zahájím
. Pokusím se informovat průběžně. P.S.: tak trochu jsem doufal, že právě od Vás nějaká dobrá rada přijde. Čímž nijak nesnižuji kvalitu rad dalších kolegů...
Jen rikam co mi rikali v akvaristice,ja to nepouzivam,jen jsem se ptal jak se zbavit rasy a tohle mi rekli.Jinak davam na tve rady
V pondělí jsem zahájil "akci sinice" (stejného druhu, jako je ten váš) u jednoho místního kolegy.
Abych pravdu řekl, nějak moc jsem se v tom nebabral - veškerá opatření spočívala v odsání povlaků ze dna, zvýšení intenzity osvětlení a dosazení velkého množství 4 druhů "plevelů", (stonkových rostlin).
(Nutno podotknout, že neexistuje univerzální návod na likvidaci jakékoli řasy nebo sinice, takže to neberte jako návod; vždy bude nutné vycházet z konkrétních podmínek daného akva.)
Se zájmem budu sledovat vývoj jak ve vaší, tak v té "mé" nádrži.
Držím
, ať se co nejdřív zadaří!
Aby to nevyznívalo jenom v lehce ironickým duchu, tak je dobrý si o tom něco přečíst. Použití antibiotik je možné, ale opět je to jenom o řešení následků. Příčiny zůstávají a je klidně možný, že se na použitý antibiotika vytvoří rezistence a nebude to stejně časem nic platný.
A pak ti namíchají rybky, rostlinky, zázračnou vodičku, nové náplně do filtru a vzduchovací motorek s bublajícím potápěčem všechno pěkně zabalí do vánočního papíru s mašlí, ocení, přidají DPH, namarkují, vezmou si od tebe peníze, poděkují a krásně se rozloučí : " Bylo nám potěšením a brzy na shledanou."
Edit : Prosím OT
Hardy, nepadlo. Pro mě osobně je to poslední, a jestli vůbec nějaká, možnost. V současnosti nepřipustitelná.
Každý svého štěstí strůjcem.(OT)
Nevim jestli to uz tady nepadlo,ja byl v akvaristice a me rikali pokud je sinice tak mi michaj nake antibiotika primo u nich.
Tak to ano, to souhlasí. Původní listy odešly, ale na jejich místo nastoupily okamžitě nové. Odumřelé listy se snažím (resp. snažil jsem se, nyní už jsou minimálně) okamžitě odebírat.
myslel tym prechod rastlin z emerznej formy. povodne listy budu odumierat
Přidat reakci
1 ...... [88] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121525x