Jaká je to řasa?
0 25.03.2017 21:48 Jurka – světlé štětiny
Tuší někdo o jakou řasu se jedná a jak se jí zbavit? viz fotka. Nejedná se mi ani tak o zelené fleky na listech jako spíš o ty světlé štětiny.
Na tej fotke je to blbo vidiet, ale ak je ta riasa hneda, tak to staci trochu oplachnut a zlezie to samo.
Hypermangan nepomůže. Pokud máš v akváriu dobré podmínky a netvoří se ti v něm řasa, klidně bych ty rostlinky do nádrže dal.
Mohu dát toto do akva? Dostala jsem dost zařasené... Koupel v hypermanganu?
Dobrá, děkuji.
Vyčkal bych týden, jak se budou tvářit na to světlo.
romant napsal: Tak dobrá, nekupuj si žádný kapkový test na NO3, měj na hladině plovoucí rostliny a podle (ne)prosperity poznáš, jak na tom s NO3 jsi. Jak budou nažloutlý, neduživý, nebudou se množit, je to jasný, máš tam toho NO3 skutečně málo.
Vracím se k tomuto příspěvku. Mám Pistie a začly "hnusnět",nažloutlé, rozpadající se listy. Je to "jen" málo světlem nebo může být problém i jinde? (Ode dneška svítím, juch!) ...pokud je to světlem, a mohou se vzpamatovat, za jak dlouho nohu čekat zlepšení?
..................
A mohu do akva založeného 19.1. dát Clintona, bude mít pro sebe řasy?
Starší reakce
voda bez dusičnanů a krmení mraženým (P) a je to hned
0 19.03.2017 14:36 Kancik –
Rasa? Ahoj.Poradil by mi nekdo prosim co se mi to vytvorolo v akvariu 3 dny po vymene vody.
Katión H+ je pre naše potreby "len protón". Takú chémiu, aby sme to museli rozlišovať, tu snáď neprevádzkujeme...
Jen pro upřesnění, protony se nevylučují, urcitě v akvariu nestěpíš atomová jádra
. Uvolňuje se kationt H+.
Jedna ku jedné je obecně doporučováno jako nejvhodnější. Ale právě čtu knížku, a tam píší, že vzhledem k tomu, že dusíku rostliny čerpají nejvíc (vyjma C a O je to 70-80% všech živin), tak se poměrem NH4+ vs. NO3- dá leccos ovlivnit. Ovšem to je knížka pro farmáře, ty kromě rýže vodní rostliny nezajímají.
Jáj tak, no ale ja pridávam dusičnany aj močovinu súčasne, v pomere dusíka 1:1. Žiaľ pri teste močoviny samotnej som pH ani alkalitu nemeral.
Podľa kvapkového testu a dropchekru to nebude presné, chcelo by to elektroniku
.
Rostliny asimilující NH4+ vylučují protony (okyselují okolí), s dusičnany je to naopak. Těch reakcí je ale víc, a pH se samozřejmě nějak ovlivňuje už samotným přidáním močoviny nebo dusičnanové soli.
Protože ale forma, ve které rostliny přijímají dusík, významně ovlivňuje poměr přijímaných kationtů a aniontů, nějaký posun pH by eventuálně nastat mohl.
Tak jsem se zeptal.
Žiaden problém pri pomere 1/3 až 1/2 z celkovej dávky NO3. Ph je rovnaké ako pred tým.
Pridávam CO2, inak som nepostrehol žiaden významný posun, no pH meriam len zriedkac- na CO2 mám permanentný test v akváriu. Malo by sa nejako pohnúť pH? Prečo? Alkalita sa mi časom postupne zvyšuje, no pokiaľ sa nemýlim, robilo mi to aj predtým. Ani na jedno som sa pri testovaní močoviny vo vysokej dávne nezameriaval. Zmeny po bežnom týždni hnojenia som podrobne opísal v denníčku Hlavného akvária 19. 2.
Pánové, jak se vám vyvíjelo pH během hnojení močovinou? Nějaký pohyb?
S tým denným svetlom môžeš mať pravdu, ale s NO3 skúsim ísť vyššie ako to robí vaaclav aspoň na merateľných 15mg/L.
U mňa tá sinica začala už dávno pred močovinou. Objavuje sa hlavne na vrcholkoch Cabomby, ktoré obaľuje, inde len veľmi zriedka, skoro vôbec. Tým nevravím, že nemôže mať vplyv, neviem. Ale možno je to zhoda okolností.
Nemôže za to u teba príchod jari? U mňa to má vplyv, lebo mám veľké okná na východe a teraz už oveľa skôr svieti slnko, rastliny sa otočia ku oknu ešte pred rozsvietením svetla. Kvôli tomu aj posúvam čas svietenia dva razy do roka postupne.
Čo sa miznutia toľkých dusičnanov týka - no je to dosť, až 3 mg/l za deň? Že som mal podobne vysokú spotrebu dusičnanov v zarastenom malom experimentálnom akváriu s výškou len 20 cm sa dá chápať (tam ten objem sa zdá malý, ale pri malej výške je relatívna zarastenosť vyššia), ale v bežnom akváriu je to zvláštne.
Dušan presne takáto riasa ako sinica s vôňou melónu sa mi začala tvoriť na rastlinách odkedy hnojím močovinou 0,3g čo sa rovná zhruba 1g NO3 na týždeň. Naďalej dávam aj KNO3 ktoré stále zvyšujem každý týždeň vzhľadom na nárast rastlinnej biomasy o 0,6g na súčasných 3g aj napriek tomu meraním NO3 nemôžem dosiahnuť 10mg/L a to je už týždenná dávka rovnajúca sa metóde EI. PO4 meranie ukazuje tesne pod 1mg/L.Ostatné údaje sú v prezentácii a denníčku. Dnes som zatemnil akva na tri dni.
Starší reakce
Já jsem donedávna měl Ceratopteris pteridoides a štval mě. Vždycky se někde kořeny zapletl do stonkovek, stínil tam, a ještě ty stonkovky pocuchal.
Okřehek-žabinec jsem obdržel s rostlinami neobjednán, a jsem s ním spokojený. Jediný problém by nastal, pokud bych ho chtěl naprosto vyhubit. Ale jinak...
Vývod z filtru mám asi 2.5 cm pod hladinou. Hladina se hýbe, točí se v kruhu přes celé akvárium. Okřehky ten vývod nestrhne pod hladinu, ale proud jim nedovolí se někde usadit nastálo. Takže stíní rovnoměrně, všude trošku. Když přiroste a je to už moc, není nic jednoduššího než ho zredukovat. A zas je na pár týdnů vystaráno.
Takhle zúřadovaný okřehek je super.
0 13.03.2017 18:53 MadmanCZ –
Re: Maq Maq napsal: MadmanCZ napsal: Rostliny se mi zdá, že se jim daří a rostou podle mého názoru dobře. Průběžně prostříhávám.
Se mně taky zdá. Když jdou dobře, není žádný spěch. Hnojivo si pořiď, ono se někdy bude hodit, ale mezitím si v klidu si přečti, jak vypadá nedostatek některého prvku
akvarijni-hnojivo.cz/…
a zkus co radí Roman. Ony ty odstíny zelené se těžko odhadují, ale pokud by nastal vyloženě nedostatek dusíku, ty plovoučky začnou odcházet zcela zřetelně. (Já mám okřehek a spíš než podle barvy to odhaduji podle toho, jak rychle se rozrůstá.)
Dobře, moc děkuju za rady. Zkusím to ještě pozorovat, případně koupím plovoucí rostlinu (ale bojím se aby moc nestínila, přeci jen to akva je malé
.
Tak třeba v drogérii a nebo řeznických potřebách zakoupený Sanytr(KNO3) a dávkovaný
www.rostlinna-akvaria.cz/… , nicméně bych se prozatím neunáhloval, neb hodnota kolem 10mg/l nemusí být malá, je to i o dalších faktorech, jako jsouo např. světlo a CO2.
Začátečnický dotaz: jak případně zvýšit hodnotu NO3. Soudě podle těch plovouček mi přijde, že můžu mít trochu problém s nižší hodnotou dusičnanů, ale testy nemám (jen ty papírkové, ty by ukazovaly na hodnotu cca 10 mg/l)... Přijde mi, že rostliny sice pořád rostou, ale zejména ty starší jsou v menší formě než dřív.
Splňuju Pistiu,super.Díky.
A doporučuješ k tomuto nějakou plovoucí přímo, nebo je jedno, který druh?
MadmanCZ napsal: Rostliny se mi zdá, že se jim daří a rostou podle mého názoru dobře. Průběžně prostříhávám.
Se mně taky zdá. Když jdou dobře, není žádný spěch. Hnojivo si pořiď, ono se někdy bude hodit, ale mezitím si v klidu si přečti, jak vypadá nedostatek některého prvku
akvarijni-hnojivo.cz/…
a zkus co radí Roman. Ony ty odstíny zelené se těžko odhadují, ale pokud by nastal vyloženě nedostatek dusíku, ty plovoučky začnou odcházet zcela zřetelně. (Já mám okřehek a spíš než podle barvy to odhaduji podle toho, jak rychle se rozrůstá.)
Tak dobrá, nekupuj si žádný kapkový test na NO3, měj na hladině plovoucí rostliny a podle (ne)prosperity poznáš, jak na tom s NO3 jsi. Jak budou nažloutlý, neduživý, nebudou se množit, je to jasný, máš tam toho NO3 skutečně málo.
Nejsme žádný odborník na testy, ale zrovna papírkové testy nejsou to pravé ořechové. Jestli jsou kapkové testy orientační, tak tyhle, a podobné proužky nejsou ani to. Kup si obyčejný kapkový test, např. od Rataje. Stojí pár kaček a je výrazně přesnější.......
0 12.03.2017 19:05 MadmanCZ –
Re: Maq Měřím to testery Tetra Test 6 v 1 (GH, KH, NO2, NO3, pH, Cl2).
Rostliny se mi zdá, že se jim daří a rostou podle mého názoru dobře (ale jsem akvarista začátečník). Průběžně prostříhávám . U jedné rostlinky (tuším že echinodorus ocelot red) se mi před časem objevil takový bílý flíček (průměr zhruba 0,5cm - 1cm), který postupem času zase zmizel.
Odhaduji, že od nákupu se velikost větší části rostlinek zhruba ztrojnásobila. Jedna část roste pomaleji, ale roste stále.
Dívám se na prezentaci a ta nula NO3 se mně nějak nezdá. Raději bych dvakrát měřil a pak až řezal.
Čímž nemyslím otrocky "měřit", tj. testovat tuplovaně, ale třeba pozorovat rostliny, jestli je na nich ten deficit dusíku nějak poznat.
NO3 na hodnotě kolem 10mg/l je akceptovatelné jak krevetkama, tak prospěšné pro rostliny.
A nebude to vadit krevetám? U těch jsem četl, že právě vyžadují aby NO3 a NO2 bylo na co nejnižších hodnotách.
MadmanCZ napsal: Bohužel tester na PO4 zatím nemám, ale NO3 mám 0 mg/l. Stejně tak NO2. Myslíte, že by mohla být příčina zde? Tak před tím, než ti ten test pořídíš, kup si třeba v drogérii Sanytr a začni přidávat, tedy na zvýšení hladiny toho NO3, nula není moc dobrá.
Nesmíš nechat klesnout NO3 na 0 výsledek vidíš sám. Určitě to najdeš tady nebo v podobných tématech o sinici a řasách.
Bohužel tester na PO4 zatím nemám, ale NO3 mám 0 mg/l. Stejně tak NO2. Myslíte, že by mohla být příčina zde?
Zaměř se na poměr NO3 a PO4 myslím že se udává poměr 16:1 Já ho ale nedodržuji.
Na prvním obrázku bude sinice
0 11.03.2017 20:17 MadmanCZ Rád bych se poradil co to může být za řasy a jak proti nim bojovat
Konkrétně bojuji se 3 řasami. Na některých lístcích se vykytuje taková hodně tmavá až černá řasa, při odstranění z akva lehce zapáchá. Tu se mi bohužel vyfotit nepodařilo. Vyskytuje se na koncích větších listů.
Potom mám problém s tmavě zelenou řasou, která vytváří takové "povlaky" na listech (vyskytuje se na všech rostlinkách v různé míře (někde 1 lístek, někde víc)). Ale cekově ji je v akvariu poměrně hodně.
Viz první fotografie - podle zdrojů na netu si myslím, že se jedná asi o sinici?
A pak se mi ještě na skle a některých rostlinkách objevuje hnědá řasa.
Snažím se je průběžně mechanicky odstraňovat, ale přijde mi to zatím jako boj s větrnými mlýny.
V akvariu svítím od 6:20 do 10:20, pauza, a pak od 16 do 22 hodin. Tedy 10 hodin denně 15W led osvětlením. V akvariu je substrát od firmy Dennerle deponit mix profesional, a jinak žádná hnojiva nebo chemii nepřidávám. Krmím tak, aby to neonky stíhaly sníst během pár minut.
Poradil by někdo, na co se zaměřit nebo co zkusit změnit?
Tak to chce častěji odkalovat a trochu písek načechrat.
Ne, nesmrdí to. Taková vůně jako když mezi prsty rozmělním list nejaké rostliny.
Ještě jsem zapoměl dodat, že to je jenom pod světlem, ve stínu je písek pěkně bílý.
Sinice na rozdíl od zelených řas jde lehce sundat. Pokud jde o tu vůni tak to jsi s tím melounem skoro odhadl, je to něco podobného. Mě na srazu stačí čichnout k igelitce z rostlinami a okamžitě to poznám.
Často sa tu spomína nejaký zápach sinice, ale stále mi to nie je jasné... U mňa sinica nejako zvlášť nesmrdí, má to takú "vôňu" asi ako kôra zeleného melónu. Zato strašne odporne smrdia asi nejaké baktérie alebo čo na výstupnej hadičke CO2 z burčiaku - tá časť, čo je pod vodou, ako aj spodná časť reaktora (kde sa nejaký sliz tvorí), z toho sa dvíha žalúdok, ale to nie je zase sinica. Tak neviem, či je siníc viac druhov alebo ako
Škoda, že sa smrad nedá poslať cez internet
Může to být sinice, stačí přičichnout když na ní sáhneš.
Dohledala jsem tu objednávku rostlinek a byly to tehdy konkrétně: puškvorec trávolistý, plevuňka růžová, plevuňka červená, šípatkovec uruguayský, zakucelka plazivá, zákruticha šroubovitá, bahnička nejmenší + mechy. Další jsme nechtěli dokupovat dřív, než se dá voda do pořádku, ať zbytečně neodejdou i ty.. tak nevím?
-nestabilní,po tom zásahu
-ta chemie to podpořila
-,zelený zákal je způsoben přesvětlením nádrže, což je pravděpodobné větší koncentrací organických látek
-nestačí se ti vytvářet ve filtru užitečné bakterie, které tyto látky rozkládají,
-do 10 dnů by se mělo vše vrátit do normálu, pokud se sníží intenzita světla, nebo doba osvitu
-nepřekrmovat
-pomáhá i snížení průtoku filtru, tady si nejsem ale jist dostatečnosti výkonu, není uveden typ
-
Přidat reakci
1 ...... [27] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121525x