Jaká je to řasa?
Tohle jsem řešila nedávno taky a našla jsem takové sety za víc jak polovinu té ceny těch tvojich odkazovaných:
www.rostlinna-akvaria.cz/… Bála jsem se kvality, protože to bylo nějaké moc levné oproti ratajovým. Mám ten za 2490,-Kč a kvalita je perfektní. Zatím vše šlape, klep, klep. Doporučuju!
Redukční ventily za pár kaček je bagatelizující tvrzení a jsou tu celá vlákna, kde se řeší, který svářečský je opravdu vhodný pro akvaristiku, takže to cena samotné lahve rozhodně není. Zrovna tak difuzory a účinnost rozpouštění.
Já zvolil Dennerle set, protože mě to za bezstarostnost stálo a jsem s ním spokojený.
no je pravda, že už mě to míchání kvasnic přestává bavit. Jenomže ty sety jsou příšerně drahé, našel jsem třeba toto:
www.akvaristik.eu/… nebo toto:
www.akvarista.cz/… Sám si to ale určitě nechci skládat, stejně by to byla asi poslední věc, kterou bych kdy udělal
A pomůže to vůbec nebo je zakopaný pes v něčem jiném?
U mě se objevuje taky. Mám CO2 z kvasničovače, akvárium 200 litrů, dvě 36W zářivky v krytu a rostliny echinodory a anubisy. Jak mám zvýšit CO2 a pomůže to vůbec? Sem tam dám PMDD když se mi vzpomene.
A zmizela znamená, že se přestala množit a napadené listy jsi odstraňoval, nebo se i ty napadené listy mrtvé řasy zbaví samy?
Díky, ty mikroskopické jsou opravdu podobné. Mě na tom pořád mate to, že se jmenuje štětičková, ale ty klasické chomáčky štětky na kamenech jsou úplně jiné, než tenhle samet na listech. Důležité bude, jestli na ni bude platit CO2! V naší tvrdé a alkalické vodě musím hodně tlačit na pilu, abych dropčerk dostal ze zelené do žluta, zvláště pokud ještě víc proudí voda z filtru. Ale atomizer z Hongkongu je už na cestě.
Ahoj, pomůžete mi prosím určit druh řasy na obrázku? Již delší dobu zápasím s černáním okrajů listů v obou akva, co mám. Dříve jsme z listů odhadovali problém ve výživě, ale tento týden mi to během dvou dnů skočilo na Ammania sp. Bonsai, tak jsem se zabral a podařilo se to odfotit na mikroskopu.
Z počátku to vypadá, že špička listu je obtažená černou fixou, postupně se to rozšiřuje. Setřít to nejde, povrch je na pohled jemně hedvábný. Může to být nějaká příbuzná ruduchy?
Kromě úpravy hnojení dříve jsem nyní začal řešit nápravu: mnoho světla/málo CO2, což je u černých řas uváděné jako základní faktor. Jo a mám to ve velmi tvrdé studniční vodě.
Ostatní fotky jsou v galerii
rybicky.net/nadrze/16362
Ahoj
Uz je to cca mesic co se mi objevila rasa.Neni ji nijak mnoho ale docela rad bych se bez ni obesel.Neco mi v akva chybi a nebo naopak prebejva a tak sem se chtel zeptat jak to zjistim ceho mam nadbytek nebo naopak malo?
Dik za info
Já bych hned do vodního sloupce hnojit nezačínal, to svícení je rozumný ze začátku akva někde kolem 6 hodin a všechno pěkně postupně, žádný skokový změny a chce to živočichy(ne všechny zamějšlený najednou), aby někdo produkoval nějaký živiny pro rostliny, intenzivně měnit vodu a mít trpělivost, tou cestou bych šel já.
je fakt,že svítím celkem dlouho,musím to zkrátit..a začnu trochu víc hnojit a uvidíme..možná té řase napomáhá ta halogenová žárovka..zkusím je vyměnit za ledky
Mně se ze začátku v miniakvárku taky objevila zelená řasa, stačilo trošku zkrátit dobu osvitu, měnit pravidelně vodu a hnojit a brzy bylo po ní
to jsem dnes studoval..a v mém případě je tam asi moc světla a málo živin..hojím velmi málo..a živočich žádný
vodu měním každý druhý až třetí den.
ale díky,projdu to ještě jednou,jestli jsem něco nepřehlédl
Jak již tady a tentokrát správně zaznělo, to akvo je čerstváček, tak bych předpokládal místy vývoj až překotný, tudíž bych nečinil nijakých zásahů do akva v podobě nějakých očistných procedůr a nechal to na tom výseku přírody, jenž je uzavřen v tom skle. Co doporučím a co doporučuji téměř vždy, je častá výměna vody, zvláštěpak v začátku akvária a podíval se na možnou příčinu vzniku těch Tvých zelených řas, tak jak je v různých vláknech zde popisována, nebo třeba v tomto článku.
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Taky stojí za přečtení
www.horacovoakvarium.cz/… a myslíš,že si s tím krevetky poradí a zbaští to?Nebo ho mám nějak proprat v tekoucí vodě?Nebo to mám nechat být a nějak to dopadne?
Samozřejmě že na špejli... ach jo. Chtěl jsem napsat namotává na špejli jako nit.. a napsal jsem takovou blbost... Omlouvám se.
No nic, dám si prášek a půjdu do postele.
Na tom mechu podle mě řasa je a ten žabí vlas se nenamotává na nit, ale na špejli, to je lepší, na niti by to moc nedrželo.
Já tedy přiznám, že mám špatné oči, ale na tom mechu nic špatného nevidím. Co však vidím je "řasokoule" za tím mechem. Spousta lidí říká, že se jim v nádržích, kde měli řasokoule, udělala vláknitá řasa, které se moc těžko zbavuje. I mne to postihlo. Bohužel nikdo neprokázal, že je na vině řasokoule, přesto když se mi ve všech akváriích, kde byla, udělala ta vláknitá, tak šly řasokoule i s ní. Problém ale je, že se mi vláknitá udělala i ve dvou akváriích, ve kterýc jsem řasokouli neměl
Tak teď babo raď
celý ten mech jako takový jakoby chlupatý..a místy jsou takové bílé,nebo šedé chomáčky.Dalším jávský mech,který mám ve vodě vodě mimo akvárko,je takový "čistý"bez těch chloupků..
zkusil jsem nějaké lepší fotky,je to sice jen mobil,ale snad to půjde poznat
ale díky,trochu si mě uklidnil,že to není nic vyjímečného a nebezpečného
Přiznám se, že řasu na jávském mechu nevidím. Ale pokud jsou to jen krátké přisedlé zelené řasy, tak z těch bych si hlavu nedělal. Pokud se ti ale v jávském mechu či jinde v nádrži začne dělat dlouhá vláknitá řasa (žabí vlas), tak té bych se snažil zbavit mechanicky namotáváním na nit. Ale hlavně to chce klid a trpělivost. Akvárko je čerstvě založené, ještě se ti tam objeví a zaniknou různé jiné řasy... je to přirozený vývoj, než se akvárko ustálí.
je jí trochu i na listech echinodoru..ale né tolik..kořen je přímo pod žárovkami..
vzhledově mi ani tak moc nevadí,já jen,jestli není nebezpečná pro budoucí chovance..(krevetky) nebo si pak na tom pochutnají?
a ta řasa na jávském mechu je to samé?Mám to tedy nechat být?
Co je na té řase ošklivého? Pokud se bude držet jen na tom kořenu, vůbec bych ji neřešil, vypadá tam docela přirozeně.
0 14.11.2012 17:38 Burik [727] - Aquascaping zdravím,mohl by mi někdo pomoci s identifikací této ošklivé zelené něčeho?
Akvárko je založené asi před 14.dny..stále bez živočichů..před pár dny se začala tvořit nějaká řasa..je na skle,ale hlavně na kořeni a jávském mechu..osvětlení je zářivka a halogenové žárovičky..mám pocit,že řasa je hlavně pod těmi žárovkami
hnojil jsem jen jednou trochu Plantaminem...
mám už nasadit krevetky,nebo rybky?Vypořádají si s tím?
Nebo nějaké další rady..
Starší reakce
Stačí opravdu nepatrný sotva zagistrovatelný povlak a zespoda je plný bublin, jak od rostlin, tak z CO2. Takže žádná ropná skvrna.
Když myslíte.
Ja jenom dodam(i kdyz,uz je to irelevantni)ten bily papir jsem tam dal jenom kvuli foceni(jinak by to fotak nezaznamenal),v nadrzi to je videt dobre,zvlaste kdyz lze porovnat mezi obema roztoky.
...Já bych řekl že hladinový sběrač akvárium dost provdzdušní takže stejný efekt jako při silnějším proudění vody při silnějším čerpadle...
Že skimmer akvárium trpící "slepou hladinou" pomůže provzdušnit, je jisté. Ale nikoli díky tomu, že by zvyšoval proudění vody v akva, jak si vy myslíte, ale díky tomu, že odstraní případný povlak, bránící výměně plynů, jak píšu já.
Nevím, jakou máte představu o funkci skimmeru(?), já jeden trvale používám.
Na intenzitu promíchávání vody v nádrži má ve srovnání s s průtokem přídavného čerpadla a průtokem filtru, ke kterému je připojen, zanedbatelný vliv.
0 04.11.2012 16:26 Martin71 –
Re: Sid Vysvětlení se nabízí: bez povlaku se zlepšila schopnost výměny plynů => CO2 rychleji (snadněji) z vody uniká.
To by teda musel být už opravdu silný povlak nečistot a hlavně po celém akváriu kde by byla hladina mrtvá a bez pohybu.
Já bych řekl že hladinový sběrač akvárium dost provdzdušní takže stejný efekt jako při silnějším proudění vody při silnějším čerpadle. Tak bych si to asi vysvětloval. To že špína hermeticky uzavřela hladinu a tím se i zhoršila výměna plynů (co2)? To asi těžko.
...A je tu další možnost na kolísání pH které není závislé na tom, jestli máte petku nebo flašku...
Důvodů, proč bude koncentrace CO2 v akva kolísat, by se jistě našlo mnoho. Nevím, po kolikáté se na toto téma vyjadřuji, tak se omlouvám těm, kteří to budou po x-té číst.
Ono nejde o to, že kolísá koncentrace CO2 např. v závislosti na denní době, ale o to, že když rostlinám dlouhodoběji poskytujeme zvýšenou koncentraci CO2 a pak jim ji odepřeme, rostliny reagují oproti řasám a/nebo sinicím velice pomalu, čehož tyto dokážou využít. Tento stav může nastat např. při sycení pomocí kvašení, kdy směs "dobublává". Opticky je vidět, že směs "ještě bublá", jenže její faktický vliv na koncentraci CO2 je zanedbatelný. V tom okamžiku musí vyšší rostliny přepnout systém absorpce CO2 z prosté difúze na rozklad hydrouhličitanů, což jim nějakou dobu trvá. Řasy a sinice toto dokážou v podstatě okamžitě. (Krom toho třeba sinice dávají přednost právě HCO3, což si jde vysvětlit i tak, že je jim jedno, kolik je ve vodě volného CO2, hlavně když v ní jsou hydrouhličitany.
)
...hodně záleží i na slepé hladině. I když mám jen jemný povlak, tak jsem zkusil udělat si sběrač hladiny. Zafungoval a hladina je čistá jako sklo. PHmetr mně ale najednou začal ukazovat postupné zvedání hodnoty a za 24 h to byly skoro 0,2...
Vysvětlení se nabízí: bez povlaku se zlepšila schopnost výměny plynů => CO2 rychleji (snadněji) z vody uniká.
...Že by mně chyběla praxe s drop checkrem, tak o tom silně pochybuji, protože mám jednak Dennerle s originál náplní, tak od Rataje se samodomo namíchaným roztokem, ten dokonce už pár let. Má dokonce i bílé pozadí...
Potom nechápu, proč jsi napsal, co jsi napsal?! (O měření koncentrace CO2 jakýmikoli metodami jako o nesmyslu nebo o nutnosti pořád strkat za dropčekr bílý papír...)
Že by mně chyběla praxe s drop checkrem, tak o tom silně pochybuji, protože mám jednak Dennerle s originál náplní, tak od Rataje se samodomo namíchaným roztokem, ten dokonce už pár let. Má dokonce i bílé pozadí. Trochu slepej už jsem to je pravda a v 60 letech na to mám nárok.
Čeho jsem si ale v poslední době všiml, že hodně záleží i na slepé hladině. I když mám jen jemný povlak, tak jsem zkusil udělat si sběrač hladiny. Zafungoval a hladina je čistá jako sklo. PHmetr mně ale najednou začal ukazovat postupné zvedání hodnoty a za 24 h to byly skoro 0,2. Musel bych asi hodně přidat na CO2 a tak jsem sběrač dal pryč. PH začalo opět klesat. Zkoušel jsem to asi dva dni a to při vypnutém i zapnutém světle. Výsledek byl stejný. Nevím kam až bych se dostal s hodnotou pH při stálém použití sběrače, radši jsem to nezkoušel. A je tu další možnost na kolísání pH které není závislé na tom, jestli máte petku nebo flašku. Upozorňuji, že mám jen čerpadlo 800l/h, tj. 2x obsah nádrže za hodinu, co to udělá při doručovaném až 10 násobku?
To toho zbytečně vylítá ven.
...Pet lahev jsem nikdy neměl a na moje akvárium bych musel mít asi kanystr...
Znám takové, co to takto provozují.
...Měření obsahu CO2 ať je to čímkoliv je ale trochu nesmysl, protože pracujete z velkou chybou. Strkat před drop checker pořád bílý papír se mě také nechce a stejně rozdíly v barvě nejsou příliš poznat...
Chybí ti praxe, Václave, jinak bys věděl, že jsou i "domácí" metody, jak koncentraci CO2 určit dostatečně přesně - správně "vybavený" dropčekr.
A existují varianty, ke kterým strkat bílý papír nemusíš. BTW: Žlutou od modré by zdravé oko rozpoznat mohlo.
...Řasy ale mají i ti co vlastní lahev, takže tím to asi až tak nebude. Je tu spousta dalších proměnných a svádět to jen na kolísající CO2 se mě nezdá...
Mícháš hrušky s jablky - Kamilstrom nenapsal, že kolísání CO2 je
jediným důvodem vzniku řas, ale že kolísání koncentrace CO2 je cestou, jak se k nim poměrně "spolehlivě" dopracovat.
Pet lahev jsem nikdy neměl a na moje akvárium bych musel mít asi kanystr. Ze sifonových bombiček jsem přešel rovnou na flašku. Měření obsahu CO2 ať je to čímkoliv je ale trochu nesmysl, protože pracujete z velkou chybou. Strkat před drop checker pořád bílý papír se mě také nechce a stejně rozdíly v barvě nejsou příliš poznat. Řasy ale mají i ti co vlastní lahev, takže tím to asi až tak nebude. Je tu spousta dalších proměnných a svádět to jen na kolísající CO2 se mě nezdá.
0 03.11.2012 21:39 kukoLM Zdravim vsetkych aquaristov chcem sa spitat ci tu niekto skuseny poradi takemu zaciatocnikovi ako som ja co mam robit proti tejto riase?
To nic nemění na tom, že má Kamilstrom pravdu.
Děkuji za odkaz, zrovna tento set jsem dnes také viděl, ale odradilo mě že nemá ten elektoromagnetickej ventil. S radou bych si potom šel do vláken o CO2, ale snad jen ještě jak dlouho by ta 2,1kg lahev mohla cca vydržet? U nás to nikdo neplní, jen Ratajovi mění kus za kus. Pokud vydrží dlouho, tak není problém si pro naplnění zajet.
0 03.11.2012 17:01 grunda [1781] - Cichlidy 0 03.11.2012 16:52 Vašek [56] Pokud můj problém bude moc světla, tak mám 2 možnosti. Ubrat světlo, nebo přidat CO2.
Teď si dovolím menší offtopic
Dokonce jsem už dnes koukal po setech od Rataje a Dennerle. Líbilo by se mi nějakej s elekromagnetickým ventilem a výhledově s plnitelnou lahví. Takže mi napadnul Mini Gejzír např zde-
www.faunacentrum.cz/…
Dá se plácnout jak dlouho by mi v té 180l ta 0,5kg lahev CO2 vystačila a zda je to dobrá volba?
Pokud by někomu vadil OT, tak mi klidně prosím napiště odpovědi do zprávy. Tech necelých 3000,--Kč by mohla být akceptovatelná cesta jak se zbavit problémů. Pokud bych musel investovat 5000,- tak půjdu raději směrem omezení světla.
Samozřejmě ještě počkám pár týdnů až měsíců jak se projeví sktuální změny.
Z petky se k tomu stabilnimu prisunu muzes priblizit,ale(jak jsem psal,musis vedet co delas a jak toho docilit,coz by Vasek mohl videt jako problem,kdyz se CO2 boji)a pro vetsi nadrze syceni z pet lahve,aby si docilil treba 35 ppm,muze byt slozite!
CO2 z mag. ventilem(mluvim zde o vypinani jen na noc,pres timer selenoid vyp. hodinu pred vypnutim svetel a zap. hodinu pred zapnutim svetel)nezpusobuje zadne vetsi kolisani CO2,prikladam foto drop checker(u)vyfoceny byl pred chvilkou 30 min.pred zapnutim CO2(a 90 min pred zap.svetel,11.5 hod. po vypnuti svetel),je to z 410 litrove nadrze a dolni banka obsahuje referencni roztok (calibrated 35ppm),reakce drop checker(u) po vyjmuti z nadrze:do 30 minut zmodra indikacni banka.
Sotva měřitelný rozdíl je právě ten rozdíl, který mi vyhovuje. Bez burčáku mám pH 7,2, když tam bublám mám 6,6-6,8 (podle toho, jak intenzivně bublá), což mi naprosto vyhovuje. Řasy se mi tvoří, když protrhám rostliny, jakmile rostliny zase dorostou, tak nemám řasy... mimo jiné i proto rychle rostoucí stonkovky protrhávám, aby se mi na skle tvořily nějaké řasy a aby Brotia pagodula měly co baštit.
tak já příště tak 10 min počkám
Přidat reakci
1 ...... [78] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121525x