Jaká je to řasa?
kdyz zredukuji rybi posadku taky tomu napomuzu ze
ve filtru jbl jde do filtru voda po strane tam je hruby molitan,na dno filtru a pak voda postupuje jak jsem popsal...
Ten hrubý molitán zvykne byť ako prvý vo funkcii predfiltra, aspoň u Eheim Ecco Pro, je k tomu aj uspôsobený v tom, že je celkom hore, aby sa dal čistiť.
Ak je veľa dusičnanov a nie sú vo vstupnej vode, tak nitrifikácia funguje, museli vzniknúť premenou NH
4 -> NO
2- -> NO
3-. Či funguje úplne, ukáže až ten test NO
2-. Padli tu už nejaké linky, ešte pridám jeden, ktorý sa mne páči najviac:
maniakva.cz/… tak me ted taky napada zda mam dobre poskladany vrstvy ve filtru...mam jbl cristalprofi 1500e ...kdyz to vemu odspod tak frube valecky jbl,valecky a kulicky jbl,potom eheim substrat pro,hruby molitan,jemnejsi a jeste jemnejsi...je to dobre,nebo je lepsi to poskladat jinak?
Předpokládám, že koloběh dusíku v akváriu je ti jasný a pokud ne tak si přečti tohle:
www.akvarijni.cz/… vcera pred vymenou vody jsem nameril 50 mg/l NO3...poradne si prectu ten clanek a ted premyslim kdyz mam hodne NO3 ,kolik budu mit asi NO2...
Test na NO2 stačí. S tím čpavkem to nebývá tak horký. Tam závisí jedovatost na pH. Čím vyšší pH tím větší riziko toxicity. Pročti si tohle
www.sera.de/… rámcově jsou ty informace dostačující.
uz mi dosly testy,staci teda koupit jen NO2 nebo mam koupit i test na cpavek?
Vysoký obsah rozpuštěných organických látek neznamená, že nefunguje nitrifikace. Nitrifikace je o dusíku a jeho formách. Pokud testy nic neukáží tak nitrifikace funguje a to znamená, že voda není pro živočichy toxická. Vyšší obsah organických látek je například v jihoamerických řekách naprosto normální a přesto tam život jen bují. Když je akvárium v pořádku a prospívá není co řešit.
A dle čeho víš obsah organických látek? Běžné testy jsou co vím ještě nepřesnější, než ty na dusičňany ...
Není to tak. Já mám třeba akvárium relativně bez řas (pokud každý týden vyměním 50% vody a vyčistím skla), vodu mám na pohled čistou, rostliny jsou podle mě v dobré kondici. Přesto se mi špatně odbourávají odpadní látky (ve vodě mám vysoký obsah rozpuštěných organických látek). Testy na NO2 nebo NH4 mi nic nenaměří (takže na první pohled by se zdálo, že je všechno v naprostém pořádku).
Funkčnost nebo nefunkčnost nitrifikace opravdu zjistíš testem na NO2.
Edit: i když by to asi chtělo si o nitrifikaci něco málo prostudovat např.
cs.wikipedia.org/… jestli mi nejde nitrifikace tak jak ma...zjistim to nejspis testem na NO2 je to tak?
no tak ja tam mel nekolik otiku cca 7 a zustali pouze dva samotari...takze spatna nitrifikace?ca mam teda ted vymyslet?nebo to mam nechat a casem bude vse v poho??
Já se vlastně na nic neptal
Jen diskutuji, neboť mi to hlava nebere. Ale je faktem, že rozpouštění CO2 ideální mít asi nebudu.
Já neznám odpověď na všechny otázky (vlastně skoro na žádné). Takže ti ani neumím poradit nebo přesně říct, v čem by mohl být problém. Někdy nám mohou věci v akvárku připadat naprosto správně a nevidíme tam nic, co bychom dělali špatně. Přesto se nám nemusí dařit. Já to dobře znám. Taky se nad tím snažím přemýšlet a hledat odpovědi (a jako jeden z mála do toho vrážím i docela dost peněz a snažím se to sdílet s ostatními na svých webových stránkách). V mých akváriích držím řasy na uzdě, a to doslova. Jinými slovy, u mě pořád vystrkují růžky, takže stačí, abych něco zanedbal, a celkem snadno se mi přemnoží. Nejvýraznější je to u zelené přisedlé řasy na skle. Stačí, abych jeden týden vynechal údržbu, a už přes to přední sklo nebude ani vidět (podobně to pak časem postihne i dekorace). S ostatními druhy řas ale problémy nemívám, a myslím si (než mi to někdo vyvrátí), že je to kombinací několika faktorů:
1) Dostatečně silné osvětlení, díky kterému se daří rostlinám. Zjistil jsem, že je rozhodně lepší mít raději silnější světlo, než nedostatečné světlo. Při slabém světle se mi nepovede dostat rostliny do vynikající kondice, a navíc se mi pak při slabém světle po sestřihu špatně vzpamatovávají.
2) Kvalitní filtrace (tady mi to nejvíc pokulhává; mám totiž kanystrový filtr Eheim, který je sice dostačující, ale jsem přesvědčený o tom, že kanystrové filtry nikdy nedají rostlinám to, co jim dají mokro/suché filtry (nebo zkrápěcí/přepadové filtry) → totiž vyšší hladinu rozpuštěného kyslíku. Možná by stačilo přidávat kyslík do vody podobně jako CO2. Podle mě hraje rozpuštěný kyslík ve vodě hodně důležitou roli (především pro aerobní bakterie). Vždyť na podobném principu funguje i Twinstar (i když tam jsou asi ty bublinky kyslíku ve formě nanobublinek, což funguje ještě mnohem lépe). S filtrací úzce souvisí i výměna vody → pokud má někdo extra filtr, nepotřebuje tak časté výměny vody (výměny vody v podstatě suplují filtraci).
3) Kvalitní substrát a dostatek živin (vč. CO2). O něco bezpečnější je zamknout živiny do substrátu, než je přidávat do vodního sloupce, ale POKUD dobře fungují ostatní věci, pak může být ve vodě prakticky jakékoli myslitelné množství živin a s řasami to moc nehne. Tady je podle mě největší nedorozumění mezi akvaristy, kteří zkouší hodně živin a vždy to u nich vede k přemnožení řas (podle mě jim nefungují dobře ostatní faktory).
4) Pravidelná údržba (tam, kde je to zapotřebí). Někde to zapotřebí není, jinde je to zapotřebí více. Hodně opět záleží na kvalitě fungování ostatních faktorů.
5) Co největší množství rostlin (ale zas né tak velké, aby to bránilo cirkulaci okysličené a naživené vody).
PS: Sorry za tak dlouhý příspěvek.
Četl jsem vše. Jestli úplně pochopil, nebo správně dal do souvislostí je jiná otázka ... můj obor je dost odlišný.
Které 4 máš na mysli? Organické látky, kyslík, bakterie a světlo? Tak to máš pravdu. Umím jen ten kyslík (v rámci kapkotestu). Ale barvy jsou tak divné, že to klidně může být kyslíku jak do rakety ... Světlo tuplem neumím.
Na zbytek se chystám do laboratoře. Ale zatím nic nevím.
Pokud jde o křemičitany, ty neměřím. Tedy před rokem, jednou - 6.5mg/l SiO2 mi vyšlo. Jestli je to moc, nebo málo zatím nevím.
Ostatní běžně měřitelné věci (NH4, NO2, NO3, PO4) měřím a nemění se to (přesné údaje bych musel najít, už si to nepřepisuji z papíru).
Ohledně údržby se domnívám, že jsem v pohodě. Neflákám to, měním i s kocovinou ... Do filtru moc nerýpu (mám předfiltr, ten musím každý týden). Těžko říci, co mám špatně.
Marcel G napsal: Podle mě bývají hlavními faktory přemnožení řas hlavně rozpuštěné organické látky, nízká hladina kyslíku, špatně fungující bakterie, slabé osvětlení, málo rostlin a špatná údržba. A pokud vím, tak první čtyři položky na seznamu skoro žádný akvarista neměří.
Ti moji otíci byly také vlastně rok v pohodě. Po nákupu jich pár pošlo, ale jen minimum. Pak čas od času, většinou spíš sebevražda pod nějakým kořenem. Až teď, najednou co den to jeden. Neodolal jsem v Bráníku, tak jsem trochu doplnil (místo dvou mám osm). Tak uvidím. Skoro to souhlasí s tím, že jsem přestal kouřit (resp. přešel na elektroniku). Tak jestli to byl důsledek odvykačky z dehtu, CO a nikotinu, skoro bych tomu i věřil
Já bych osobně Otíky do nádrže,kde se tvoří rozsivka,určitě nedoporučil.Je to ryba hodně citlivá na kvalitu vody,takže ne.
K řasám je třeba přistupovat komplexně. Četl jsi třeba toto:
prirodni-akvarium.cz/… (dole odkaz "Chromophyta → hnědé řasy")? Tam je podle mě informací k zamyšlení docela dost. Podle mě bývají hlavními faktory přemnožení řas hlavně rozpuštěné organické látky, nízká hladina kyslíku, špatně fungující bakterie, slabé osvětlení, málo rostlin a špatná údržba. A pokud vím, tak první čtyři položky na seznamu skoro žádný akvarista neměří.
Môže to nepriamo súvisieť s tým, že vymreli otíci - síce som ich nikdy nemal, ale ak sú ako ancíkovia, tak výrazne pomáhajú likvidovať rozsievky. Chcelo by to nejakého zaobstarať. Čo sa amoniaku týka - merateľný byť nemusí, ale ak je v akváriu organický odpad, v jeho blízkosti sa môže v malom množstve tvoriť a následne byť zužitkovaný riasou (či už ruduchou alebo rozsievkou).
Ono rozsivek je spousta, takze nase bezne zobecnovani jiste nemuze obsahnout vsechno. Mne se rozsivky delaly spise v osvetlenejsich castech akvaria, jine by treba prosperovaly uplne jinde. Vzdycky je treba vsechny poucky brat tak, ze resi nejbeznejsi situace, ale nemusi platit 100% vzdycky. Neni ale od veci si rict, ze kdyz vidim rozsivky, dam si pozor na cpavek, tim nemuzu nic pokazit, ani kdybych si daval pozor zbytecne. V tom jsou ty obecne poucky prima.
Filtr mám zaběhlý prakticky rok a půl, tak jako akvárium. Trošku jsem ho čistil před měsícem (jen vylití vody s bordelem a výměna vaty). NH4 měřím pořád stejně (prakticky nula). A nedávno se mi tahle objevila také. Nejsem si vědomý, že bych něco měnil ... Krom toho, že mi pomřeli otíci. Ale nemyslím si, že by se rozkládali, vytahoval jsem je včas, ještě vcelku.
Tak babo raď
Oblíbenou radou "máš málo světla" to také nebude, je i pár centimetrů pod hladinou, pod zářivkou.
Rekl bych, ze koncentrace NO3 je nepodstatna, ze rozsivka podstatnym zpusobem reaguje jen na cpavek, a ten se v dostatecne mire vyskytuje jen tam, kde nitrifikace nefunguje.
je pravda ze jsem tak pred dvema mesici stehoval akvarium z mista na misto v jedne mistnosti,ale vodu jsem polovinu z akva prelil zpatky do presunuteho akva,filtr necistil ani sterk nepral,tak jsem zvedavej.No 50 mg/l NO3 k odstraneni teto rasy asi moc nepomuze co?
Rozsivek obecne, se zbavuje mozna nejsnadneji ze vseho. Staci aby v akvariu dobre probihala nitrifikace a je po problemu. Proto se rozsivky objevuji v novych akvariich a po zabehu samy mizi.
Mozna znacne zjednoduseny pohled na vec, nicmene moc casto se takhle clovek nesplete, co ze se to deje.
jj ted jsem ji nasel v atlase,ale nejaky navod jak se ji vyhnout jsem zatim nenasel...nejaka rada? dekuji vam
Ta řasa je podle mě typická rozsivka (kmen Chromophyta, rod Bacillariophyceae), konkrétně Cocconeis placentula.
Dobry vecer,tak prichazim se stejnym problemem jako nedavno v sekci anubiasy a rasy.Zpozoroval jsem stejnou rasu co mam na anubiasech,nekterych cryptocorynach i na kameni,koreni a na trubici z roztrik.rampy.Fotka nize... delal jsem mereni vody NO3 je 50 mg/l.Svitim zarivkama jak mam v prezenaci a to od pul 9-12,30 pauza od 14:30-21:30.do vody davam torben,do PMDD se moc poustet nechci kdyz jezdim casto pryc,do dna jsem daval nk prvky v tobolce od vitaplant.cz a jeste pridam bivoje od rataje.Nebudu ted nejakou dobu jezdit mimo domov tak to musim vyresit...pomoz te mi prosim
Starší reakce
Tu dobu svícení bych stáhnul na 6-7 hodin celkem, neb tam vcelku není čemu svítit. Na hladinu nech vytáhnout nějakou valisnerku a povalovat list po hladině, nebo třeba
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_aponogetifolia se stejným efektem, čímž budeš světlo tzv. rozbíjet a ještě si budou skaláry lebedit.
0 03.08.2014 19:48 danka ano, akvárium mám naproti oknu, ale je to přes celou místnost, takže asi 4,5 metru, svítím ráno od 5 - 8 hodin, potom od 16 do 22 hodin. Udělala jsem rychlou prezentaci, je vidět, že rostlinek mám nyní málo. Jaké by jste mi doporučili?
Mno vyborne 264L AQ, 2x54W osvetleni, coz je 0,4W/l. Hmm to uz je pekne osvetleni. Jak dlouho svitis, je AQ u okna s primym slunecnim osvetlenim ? Kolik a jake ryby tam mas. Jake tam mas rostliny a kolik ? Jaky je tam filtr a jak dlouho je AQ zalozeno.
0 03.08.2014 19:07 danka akva je 120 délka, hloubka 55, šířka je 40. Začínala jsem s 50 litrovým akvárkem a tam se nádherně dařilo rybkám i rostlinám, ale tady mám problém s rostlinama. Źářivky mám 2x 54. Řasa je na rostlinám, malinko i na skle, ale to při každé výměně vody čistím houbičkou, tak se to zlepšilo. Ryby mám hlavně skaláry.
Myslíte, že svítím silnými zářivkami nebo dlouho? Prezentaci jsem nezvažovala dělat, ale zkusím, zatím děkuju
Když už se (možná nechtíc) obracíte na mne...
Moje odpověď vás asi nepotěší a moc vám nepomůže.
Moje křišťálová koule mi říká cosi o zbytečně intenzívním osvětlení na akva vaší velikosti a předpokládané rostlinné osádce...
Ale je to jen o pocitech!
Nechcete si zřídit prezentaci? Přeci jen by se těm, kdož by vám chtěli pomoci, reagovalo lépe.
prosím o radu, co s toto řasou?
akva je 120 délka, hloubka 55, šířka je 40. Začínala jsem s 50 litrovým akvárkem a tam se nádherně dařilo rybkám i rostlinám, ale tady mám problém s rostlinama. Źářivky mám 2x 54. Řasa je na rostlinám, malinko i na skle, ale to při každé výměně vody čistím houbičkou, tak se to zlepšilo.
Kolega ma pravdu a doplnim, pouha vyska akvaria nam nic nerekne ani k potrebnemu osvetleni, chce to rozmery vsechny, a jeste lepe celou prezentaci.
řas je několik druhů a každá vyžaduje pro svůj růst jiné podmínky. je tedy třeba specifikovat o jaký druh řasy se jedná, aby bylo možné odpovědět
Ahoj, prosím o radu, mám akva s hloubkou 55 cm, mám tam řasu a chci se jí zbavit. Přemýšlím, jestli dát silnější zářivky. Kolik doporučujete?
Nevím, jak tady mám psát neutrální vzkaz pro všechny.
Starší reakce
Jak říká kolega - sinice a docela štědrá porce. Doporučuji přečíst příslušné vlákno (
rybicky.net/forum/4641 ) to co jde mechanicky setřít, zbavit se toho, zjistit příčinu proč se v akváriu vyskytla a zavést opatření, aby se již dále neobjevovala
Já bych to viděl na sinice.
Poprosim ,..jaka je to řasa?
Starší reakce
0 10.07.2014 15:22 crevo V akvarku mám apistogramma cacatuoides 4 kusy a 15 Hemigrammus rhodostomus + jeden pancierníček, rybám nechutia tie potvory , a sú len na koreňoch , pinzetou idú dole ... ďakujem ti
v tom případě bych to docela jistě viděl na bílou plíseň. Nejedná se o nic hrozivého, ani škodlivého. pokud máš v nádrži ryby, ty se o ní postarají, nebo to můžeš odstranit sám. Po 4-5 týdnech stejně sama odezní.
0 10.07.2014 15:07 crevo Štefan, je v akváriu presne mesiac a 6 dní dá sa povedať že je nové
to je nové dřevo v nádrži?
0 10.07.2014 14:47 crevo Ahojte, prosím vás čo je toto za potvoru ? a ako proti nej ? ešte som ju nikdy nemal a nevidel , dakujem vám
Starší reakce
je to fakt špatná kvalita fotky. Taky bych to viděl na sinici + něco k tomu. Podívej se sem
www.vitaplant.cz/… a zkus to srovnat.
Přidat reakci
1 ...... [52] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121525x