Jaká je to řasa?
Řase nevadí proud z filtru, naopak ho má ráda. Chce to proud vody namířit jinam, nebo se dělá rozstřikovací rampa aby se rozdělil.
0 19.02.2017 00:44 Petas33 – řasa
Pěkný večer,CHtěl bych se zeptat na vallisnerii se mi delaji na listech takové chloupky.Myslím že je to řasa Oedogonium ale jistý si nejsem.Dělá se to jen na rostlinach kterou jsou u výtoku filtru.Dá se předpokládat že jim vadí proud z filtru ? ?
Kořen z principu vždy je zdrojem organického znečištění. Dobrý kořen se ovšem rozkládá velmi velmi pomalu.
S tou "green spot alga", tedy tmavozelenou bodovou řasou mohu potvrdit pozitivní zkušenost: měl jsem ji, přihnojil jsem fosforem, a zmizela během týdne. Vysvětlení taky nemám.
Súhlasím, no dodám, že u mňa každý koreň "zahníval" (na povrchu mäkká vrstva, šla olúpať prstom, často sa na tom tvorili divné bledé povlaky), ak nebol v akvárku aspoň jeden ancík, to sú takí správcovia koreňov
Žiaľ, ani banda otíkov nenahradí jediného ancíka.
Nejakú formu zelenej riasy na skle má asi väčšina z nás a proste zotierame
No zelené fliačky som mával len v dobách, keď som nehnojil - údajne sa objavujú len keď je nedostatok fosforečnanov (čo si moc logicky vysvetliť však neviem).
Jestli ti ten kořen nezahnívá,tak bych to neviděl jako důvod.A zelených teček na skle se zbavíš jako všichni ostatní škrabkou,nebo houbkou.
S tím kořenem bych i docela souhlasil, protože v aqua ho mám tak měsíc a od té doby to začalo. Jinak vše provádím pořád stejně. Jestli mohu ještě otázku jak se zbavim zelených teček na skle?
O ruduche sa vedú nekonečné polemiky, v podstate nikto presne nevie, príčin môže byť viac. Ja sa prikláňam k organickému znečisteniu, pravdepodobnosť ruduchy zvyšuje drevo (koreň), niekto tvrdí, že aj železo. Časté výmeny vody pomáhajú.
Sinica - sám neviem. Na určitom mieste mi rastie vždy, a síce tesne pod hladinou - totiž kúsok plávajúceho Hemianthus sa mi raz zachytil v rohu akvárka a začal rásť, až tam vytvoril pekný koberec prečnievajúci von z akvária (ponad roh von). Potom sa rozrastal po rozstrekovacej trúbke, čo znie všetko krásne (dokonca som sa tomu tešil v nádeji, že budem mať celú trúbku zarastenú, čo by bolo pekné a ešte som to ani nevidel u nikoho), no takto pod hladinou je vždy pokrytý sinicou, tak ho nechávam len v rohu a zvyšok vyhadzujem (pokladám to za semenište sinice). Teda silné svetlo jednoznačne sinici vyhovuje + možno nejaké zachytené odhnívajúce lístky (organický odpad). Inak neviem, nemám fosforečnanov nejako veľa, čo sa dáva do súvisu so sinicou bežne.
Moc děkuji za vase rady
a z jakého přebytku v akváriu vzniká ruducha a sinice? Je to přebytkem detritu? Nebo naopak něco v hnojivu chybí?
Áno, premytie by teoreticky malo byť lepšie, ale prakticky to nie vždy ide. Navyše, možno mylne, nepokladám peroxid v tomto malom množstve za nejakú škodlivú látku, veď sa nakoniec rozloží na vodu a kyslík. Keďže má peroxid vyššiu hustotu ako voda, ide hneď ku dnu, čo je práve na ten piesok ideálne.
O nerovnováhu tam iste pôjde, ale ľahšie ako zvyšovať živiny či CO2 je stlmenie svetla. Nie kvôli sinici, ale ten jelení paroh, ten by sa naozaj nemal objavovať pri slabšom svetle.
To je dobrá pripomienka - myslel som samozrejme bežný 3% peroxid vodíka z lekárne. Ja si tam vždy prinesiem pollitrovú fľašku a do nej mi zarobia - čistý, bez prídavkov (čo majú niektoré tie fľašky v predaji).
nebolo by lepsie stiahnut ten jemny strk so sinicou do vedra, preplachnut pripadne pouzit chemiu a premyte vratit spat?
otazka 2 je, preco sa jej tak dari, skor si myslim ze tam bude nerovnovaha zivin ako silne svetlo, ak dobre pozeram ma vykon 38,6W v LEDkach co na 120l vody je tak akurat.
zervan napsal: Peroxid na sinicu funguje veľmi dobre. .... Ak sa to preženie, hynú i rastliny, napr........
-možná by bylo dobré úvádět i kolik % má ten peroxid(H2O2),který je bezpečně aplikovatelný
-je poměrně rozdíl mezi 3% a 30% (H2O2)
O.T.
Peroxid na sinicu funguje veľmi dobre. Treba vypnúť filter a striekačkou veľmi jemne aplikovať. Peroxid má síce rovnakú farbu ako voda, no je ho vidno takým vlnením ako v lete vzduch nad horúcou zemou. Ak sa to preženie, hynú i rastliny, napr. Hemianthus je na to háklivý. Celkové množstvo peroxidu by nemalo presiahnuť 1/4 ml na liter vody, na to pozor hlavne v malých akváriách. Nie je to "liek", ale ak sa takto zlikviduje aktuálna sinica a zároveň stiahne svetlo (pre začiatok by som asi dal naozaj na minimum a potom pomaly zvyšoval), tak to účel splní. Lebo keď sa sinica rozšíri, začne dusiť rastliny a už to ide dole vodou, vie obaliť rastové vrcholky, ktoré sa potom akosi neotvárajú a rastlina má problém. Toto všetko opisujem z diania v mojom akváriu, kde som žiaľ mal už problém so sinicou a vlastne dodnes sa sem-tam objavuje na Cabombe (neviem prečo práve na nej a vlastne neviem, prečo sa vôbec u mňa objavuje, keď roky predtým som sinicu poznal len z čítania).
Inak aj sinica, aj jelení paroh prekvitajú pri silnom svetle, no sinica, keď už sa objaví, prežije aj slabšie svetlo.
Dobrá moc děkuji. Takže když aplikuji injekční stříkačkou i na sinici tak by mohl peroxid pomoct? Světlo zeslabit mohu. Mám ho nechat na nejnižší intenzitu svícení? Nebo spíš trochu víc?
Ako to, že nič moc? Tá červená je už mŕtva, po pár dňoch sa rozpadne a zmizne. Peroxid zároveň (a ešte lepšie) likviduje aj sinicu, ktorú naozaj na tej prvej fotke vidno ako priehľadný zelený povlak na štrku. No nerieši príčinu, preto sa riasa objav znovu. Skúsil by som zoslabiť svetlo a ak to nie je možné, tak na hladinu Salvinia minima.
Ano peroxid jsem zkoušel, ale výsledek nic moc.
Mi to pripadá ako ruducha - "jelení paroh", na ktorý bol aplikovaný glutaraldehyd alebo peroxid alebo niečo iné, proste červenú / oranžovú / ružovú farbu má, keď hynie. Ak je to ono, tak by malo pomôcť ubrať svetlo.
Tu jednu nevím,ale je tam i sinice.
Zajímavá řasa!
Ale nevím. V této formě a barvě jsem dosud neviděl.
Starší reakce
Vyhledej si pojem Ruducha.
0 13.02.2017 15:41 Jarda
Nevíme, protože nejsme jasnovidci.
Podívej, jestli chceš smysluplný rady, tak se zaregistruj, zřiď prezenatci předmnětbný nádrže, zahrň nás pokud možno nekonečným kvantem pravdivých informací a jistě se najde někdo, kdo bude schopen nasměrovat, určit trend, popř. přímo navrhne řešení.
0 13.02.2017 15:34 Jarda Má akvárko 3 měsíc 180 litrů před týdnem jsem koupil CO2 systém s automatickou regulací PH. nyní ji mám na 6,5. Každý týnem měním 50 litrů a přidávám hnojivo. Skoro na všech rostlinkách se mi objevila tato řasa. Nevíte co to je a jak se jí zbavit? Děkuji za všechny odpovědi.
Dělal jsem test pomocí Azotanu (NO3) od Rataje a mám nějakých 20mg/l
Všem moc děkuji za rady, prezentaci zkusím aktualizovat jak to půjde. Ryb tam moc nemám, 4x neonka modrá 2 razbora espeho 3x pancéřníček zelený.
A jakou že to máš hladinu dusíku? Píšeš o hnojení PMDD, tam je dusíku minimum. Prostě bych cvičně ověřil ten dusík a tipuji že toho moc nenaměříš a posléze společně s tím stáhnutím osvětlení(mělo by lehce pomoci hladině CO2) bych začal ten dusík přidávat a samozřejmě motat, motat, jako velmi vhodný se měm osvědčují hranatý špejle, kupuji v řeznických potřebách, stejně jako KNO3(to jako ten zdroj dusíku). Já tedy testy moc nepoužívám, na to mám obvykle plovoučky, ale už jsem to co jsem popsal s úspěchem několikrát praktikoval.
Zkus ubrat světlo a přestaň hnojit. Máš hodně živin. Denně vyměň 50%vody po dobu čtyř dní, perfektní údržbu AQ i filtrů.
CEC: Cation Exchange Capacity - kationtova vymenna kapacita)
mnozstvo ryb som len usudil z fotiek... pomohla by aktualizacia prezentacie samozrejme. Aj lepsi popis hnojenia.
Co je CEC?
Fotky ice82mana v prezentaci nepasují s tím seznamem, rostliny ani ryby.
chcem sa spytat: použil dno Rataj PROFI SOIL a má relatívne málo rýb. Nemôže mu toto dno s vysokým CEC spôsobovať znižovanie niektorých živýn z vodného stĺpca a tým nedostupnosť rastlinám? Nebolo by vhodné hnojiť radšej ku koreňom?
Hlavně si jí nesmíš nechat přerůst přes hlavu. Sama od sebe nezmizí, takže natáčet, natáčet, natáčet. Je dobré konec špejle zdrsnit nebo někdo používá mezizubní kartáčky.
Někdo říká nepřestat hnojit. To je pravda. Já říkám, že nízká úroveň makroživin nedělá problémy, rostliny akorát rostou pomaleji.
(Uvedené neplatí pro mikroprvky, to je úplně jiný mač.)
Jinak abys si nezoufal, já mám zelenou vláknitou taky, má ji kdekdo, i velmi zkušený vaaclav Ti tady píše jak na ni a nemá to jistě jen z knížek... jde o to nemít to jako kalamitu. Do té doby vem špejli a namotávej, funguje to.
Dekuji za rady. Ten filtr čistím jednou za 14 dní ve vodě kterou vypustim z akvária. Je celý od ruduchy. Kytku mám už cca 2 měsíce. Akorát fakt nevím jak s tím hnojenim, nekdo říká nepřestat hnojit.
Snížil jsem dobu osvětlení, mechanicky jsem ji odstraňoval (špejlí) používal jsem CO2 Vital neboli tekutý uhlík. Po 14 dnech jsem potom postupně po týdnu po 1/2 hodině světlo přidával a sledoval jestli se opět objeví.
Nehledej původ v něčem, co sis přinesl. Ty řasy prostě u Tebe mají dobré podmínky.
Jednoduchá rada není, chce to asi něco změnit, snad ubrat světlo, míň hnojit. Všiml jsem si, že máš pěkně zasviněný filtr. Vypadá to na nepravidelnou údržbu.
Ty rostliny vypadají jako nově pořízené. Není dobrá politika jim do začátku "pomáhat" intenzivním světlem a hnojením; ony stejně potřebují nějaký čas, než se rozjedou. Mezi tím ten nadbytek světla a živin využijí řasy.
Jedna z možností...
Skúsim lepšiu fotku, ale práve tie pásíky na kameni nie sú piesok, ale tie uvádzané biele pásiky.
Ten jemný písek ti zapadal do rýh na kameni fotka není dost ostrá a je hrozně malá aby z toho bylo něco poznat.
0 11.02.2017 11:35 majosk – Riasa alebo čo je to?
Ahojte, na kameni sa mi behom jedného dňa ukázala takáto vecička. Čiary bielej farby, resp také pásiky. Keď som sa lepšie pozrel tak tieto pásiky sú aj na spodu predného skla pri dne vyzerá to podobne ako keď mráz urobí pekný obrázok na okne. Voda je čistá ryby sú OK. Napadlo ma či to nie je aj od slimakov, ale prečo len na jednom mieste a nie po celom akváriu. neviete ??? dakujem.
Dobře rostoucí rostliny se dokáží bránit ale třeba starší listy nebo nerostoucí rostliny jsou napadány řasou a v tvém případě asi i plísní nebo hnilobou. Máš docela dost světla a jakmile začneš pouštět CO2 měl by jsi něco vědět o vodě a připravit se na to že budeš muset přihnojovat. To chce ale testy. Hodně napoví i rozbor zdrojové vody z vodáren.
Co2 uz resim jinak nez co2 vital. Ale spis me zajima co zpusobuje ty hnedy nebo cerny fleky na nizkych rostlinach
Já bych řekl že to CO2 Vital ti stačit nebude kobercovky moc dobře neporostou.
Aha, problém už začal...
A to je teprve začátek... Třeba řešit, těch kakaďáků by byla škoda...
Vyhledej si pojem žabí vlas.
Rozbijela se mi v akvarku rasa viz foto. Prosim nevite nekdo co to je a co s tim delat nebo jak se ji nejlepe zbavit? Diky
Poradte mi prosim co je to za řasu a jak pro ti ni bojovat. Je to hlavne na nizkych rostlinach. Hneda misty do černa
Starší reakce
Ampulárka ve 12 litrech, to bude ten problém.
To by mohlo být - přijde mi, že plíseň to není, jsou to taková vlákýnka, která jdou při troše snahy vytáhnout (ale zase nechci vytáhnout celou rostlinu, tak to zatím nechávám být). Udělalo se to už před tím, než se tam nastěhoval šnek, tak si skoro myslím, že ten není hlavním pachatelem.
Z toho, co jsem zažil, mi to taky nejvíc připomíná Rhizoclonium. Plíseň bych očekával kompaktnější.
Každopádně bych to považoval za stav, který u některých nově založených akvárií nastane a nestresoval se tím. Jak píše vaaclav, odkalovat. Současně se zamysli, jestli máš dost rostlin.
P.S. Může to být i tím blbým šnekem. Ten by do nově založeného akvária vůbec neměl jít.
Přidat reakci
1 ...... [29] ...... 112
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 121525x