Pancéřníček - rozmnožování, odchov
0 06.04.2011 17:19 HaDaS Prosím o potvrzení mé teze. Předem říkám, že vím, že panceřníčci jsou hejnovky a já hejno nemám.
Mám dvě pandy. Podle toho co jsem pročetl, jsem si jistý, že je to páreček. Všechny znaky dokonale pozorovatelné. Měl jsem silně přerybněné akvárko. Postupně se mi podařilo snížit stav rybek na přijatelný počet. Předtím se mi pandy držely převážně u dna, a rejdily si pouze tam. Po odrybnění se krásně začaly producírovat u předního skla. Sameček jezdí za samičku a opakuji po ní všechny pohyby. Vypadá to jako synchronizované plavání. Toto se opakuje prakticky celé tři dny. Připadá mi to, jako "zásnubní tanec", o kterém předemnou psal rybníček.
A teď dotazy nebo spíše mé teze.
Protože jsem viděl podobé chování i u jiných rybek v mém akva, třeba u gupek (tam to samec ještě prokládá naparováním), domnívám se, že by se měly co nevidět vytřít. Tuší někdo kdy by to mohlo nastat? Mají nějaké období pro tření (nemyslím období dešťů) - večer, ráno atd.? Když je dám do jiného akva, nenaruším jim tento rituál? Mají potencionální mladí šanci přežít v mém akva (viz prezenčka)?
A poslední dva dotazy na konec.
Dokáží se panceřníčci množit mezidruhově? Tvoří různé druhy pancéřníčků jedno hejno, nebo se navzájem separují?
Vím, že je otázek dost, prosím Vás však o zodpovězení alespoň některých z nich.
Díky.
Starší reakce
Starší reakce
vlacek : Presne tak, vystihli ste to.
lamrr : svetlé dno, tuším aj vo svojej domovine majú svetlejšie dno (kde ako samozrejme). Skôr sa mi zdá, že práve Pandíci sú prispôsobení na svetlejšie piesčité dno, pretože u mňa neskutočne splývajú a niekedy vidím "iba" tie ich čierne škvrny. Ale to je len môj názor, môžem sa mýliť samozrejme.
Prave proto je trochu lepsi ten ricni nez kremicity, ktery je belejsi. Tmavsi to udelas bud plovoucimi rostlinami nebo treba kryptokorynami, pod jejichz listy se pancici radi zdrzuji.
0 13.01.2011 22:07 vlacek [402] Michal1987 napsal: ... keď som kúpil riečny piesok z Hornbachu, tak som si nevšimol, že tam sú aj väčšie úlomky a to ani pri prepieraní. Ale vyzerá to trocha "prirodzenejšie".
Je úžasné ich sledovať až po "nos" zaborených v piesku.
Take jsem si myslel, ze tam nejsou, vetsi kameny, ale byly tam a c.habrosus uz si stemi vetsimi na povrchu neporadily. Az prisly pandy, tak to bylo zase ok.
Rekl bych spis, ze jsou v pisku az po usi
resp. po prsni ploutve, cela hlava zaborena (na fotce zdaleka neni maximum). Nitenky krmim tak, ze jich supnu do akva cely chuchvalec, nektere pandy sezerou hned, zbytek se zavrta a pandy je pak nekolik dni vyhrabavaji. Vydrzi mi nektere i pres dva tydny, pak koupim dalsi.
... keď som kúpil riečny piesok z Hornbachu, tak som si nevšimol, že tam sú aj väčšie úlomky a to ani pri prepieraní. Ale vyzerá to trocha "prirodzenejšie".
Je úžasné ich sledovať až po "nos" zaborených v piesku.
0 13.01.2011 19:51 lamrr dal by mi nekdo nake rady jak nejlíp odcovat panceřníčky skvrnite mam na to 60l akva a a na mlase 9l akva
V jednom mam normalni ricni pisek z hornbachu, ktery obsahuje i prakticky prachove castice, ale i nejake kaminky do 1cm. Proto jsem ho castecne presil, protoze po nejake dobe kaminky vylezly na povrch a napravily to az pandy, ktere ho zase prokyprily a na povrchu je ten jemny. Rostou mi v tom valisnerky, echinodorus quadricostatus a nejaka kryptokoryna. V tak jemnem by mel byt problem s uhnivanim korinku, ale tyto rostliny mi rostou. Tvrdost vody neovlivnena, i kdyz pisek obsahuje nejake vapencove castice. V dalsim akvarku mam kremicity 0.4-0.8mm. Ten je trosku hrubsi nez "zluty" ricni, ale take to jde. Pozorovat pandy v tom ricnim je ale parada
Taky diky dnu a pancikum nemusim odkalovat, protoze pancici vse rozviri a do jemneho nic nezapada. Staci vzdy,kdyz vycistim filtr
0 13.01.2011 14:50 lamrr – dno
jake je pro ne nejlepsi dno
mam pisčité ale nevím
Nevim to presne, ale myslim, ze by mel byt spise leskly a vyrazneji vybarveny. Pokud mu poskytnes vhodne podminky (voda, teplota, dno, spolubydlici...) a mrazenou prip. zivou potravu, nemel by mit duvod byt nespokojeny. Treba moji duplicareusy pri vystresovani temer ztrati cernou barvu a pak jim nejakou dobu trva, nez se zase vybarvi. Skvrnity je ale prece jen jiny a nemam s nim zkusenosti, s odchiovem ti snad poradi nekdo z mnohych uspesnych chovatelu
U svych pand nepoznam, jestli jsou stastne, ale ted se porad trou a jsou jako jedinne moje ryby stale nalepene na prednim skle, naprosto nebojacne. Krome potravy a pisciteho dna pro ne nic specialniho nedelam.
lamrr napsal: chtěl bych za čít s odchovem panceřníčka skvrnitého nevim jak poznat jestli se cítí dobře.
Někde sem četl podle lesku těla ale nevím jetli má mít matné tělo nebo lesklé.
a prosím o nějake rady na odchov kídy za odpovědi
Asi se ho budeš muset optat.
Tak na tuhle otázku ti asi někdo těžko odpoví.
0 10.01.2011 20:51 lamrr – jak se pozná jestli se panceřníček cítí dobře
chtěl bych za čít s odchovem panceřníčka skvrnitého nevim jak poznat jestli se cítí dobře.
Někde sem četl podle lesku těla ale nevím jetli má mít matné tělo nebo lesklé.
a prosím o nějake rady na odchov kídy za odpovědi
Diky za rady! To pH 6.5 bych take rad mel, ale bez CO2 nebo michani s nejakym roztokem to nedosahnu, a to se mi s tim zase tolik laborovat nechce
Artemku krmis zivou a lijes ji tam i se slanym roztokem nebo prefiltrovanou? Sul pro panciky neni dobra co tak ctu.
nevím, neměřím. ale myslím, že jim vadí spíš kolísání hodnot, než konstantní.
nemůže to být teplotou třeba? mám 20, max.22 topím prckům ve vytíračce. jestli se třeba vlivem teploty neženou moc dopředu a po vykulení jsou oslabení?
No ja jeste nerikam hop, protoze se ti ostatni nejprve musi rozkrmit a zacit pekne rust. Mam navic pocit, ze nekteri pujdou ve slepejich starsiho bratra a ze pekne plavou snad jen dva, kteri se narodili prakticky bez zloutkoveho vacku. Neivm, cim byu ale pripadny vadny vyvoj mohl byt zpusoben. Napada mne pH, ktere mam takkolem 7.5, zatimco doporuceni u vetsiny panciku je spise kyselejsi.
Lindus, jake pH mas ty? Jinak patentky maji u mne minimalne obden
souhlas s chalybdou. moje vina, že mám jen tři kousky, člověk se učí a bez zásahu by nebyli ani ti
nítěnkám bych se radši vyhla, patentky bohatě stačí.
někde jsem četla, že se (konkrétně nanus) musí cpát minimálně měsíc předem patentkama.
podruhé se mi podařilo vyprovokovat tření během týdne-dvou, přitom patentky dostali třeba jen dvakrát nějaký den před třením.
prostě to chce "vychytat" i co se týče prcků. naštěstí ti tři jsou značně odolní a mírné pokusy jim nedělají potíže
Tak aspoň, že je to jen ten jeden, všechno se holt přírodě taky nepovede...
Tak muj "zkusebni vzorek" skutecne nemuze byt ok, protoze nektere pandy docela obstojne plavou jiz den a pul po vykuleni. Navic docela slusne rychle velikosti dohaneji o vice nez tyden starsiho brachu. Tak alespon vim pro priste, co je bezny vyvoj a co ne...
Nene, urcite to jsou pandy...
Pardon, spatny soubor, z toho moc nepoznate...
Znovu a lepe
Pry byly odchovany na nitenkach
Ja jim je obcas take dam, pak jeste dost casto mrazene patentky a asi si nestezuji
Mali pandici jsou co kus to original, nekteri maji kratke telo a velky vacek, jini vacek skoro nemaji, ale jsou plnejsi v tele. Na dne mam nizouckou vrstvu jemneho pisku (nekomu se pancici nedarili, dokud na dno neco nedal, tak proto) a koren. Trochu svinciku je tam z puvodniho akva, jinak jsem jim tam nasypal trochu sera micron prach. krmiva a planuju zitra supnou rozmackane patentky, at maji co hledat. Oni se pohybuji jiz od narozeni, takze podle presunu to nepoznam, salty se dostanou docela daleko. Maji se pry krmit "microworms", ale to nevim, kde sehnat. Zda se, ze se jich vylihlo ze cca 14ti dvanact, dve zbyvajici jikry jsou jakoze vyvinute, ale nic se nedeje.
máš teda kusance
nepoznala, ptala jsem se jinde a odpověď byla stejná viz. spotřebování váčku.
dala jsem je do vytíračky, kde jsou maličké parmičky. prostě krmím ty, o pancíky se v podstatě krom šmírování nestarám.
je to zajeté akva bez dna, takže jsou možnosti i zobnutí řasy, nějaké ty pidibreberky se taky najdou a na dně se vyskytuje vždy aspoň ždibínek bordýlku třeba z kytek. prakticky nevím, co je to cíleně krmit. a kdy je opravdu vhodná chvíle začít, to netuším.
u jiných ryb jsem krmila, když přestaly "viset" a začli šmejdit v prostoru, což u ležících pancíků není zrovna dobré poznávací znamení. ale ty je máš přímo na očích, tak bys měl vidět, kdy se přesunuli jinam v době klidu. to by mělo být ono
ale zcela určitě se ozve někdo, kdo nám to prozradí líp
No jo, v podstate je to ted zkusebni jedinec
Jak jsi poznala, kdy mas zacit krmit? Ja jen nechci zaneradit odchovnu krmenim drive nez bude potreba. Pokud se druha "ostra" varka bude vyvijet podle teorie, tak stejne za dva az tri dny zacnu krmit, takze bud si ten opozdilec taky neco zobne nebo ne. Jeste dodam, moje pandy jsou trosku extremni asi. Na akvarista.cz nekdo pise,ze nevidel pandu pres 4cm, a moje ac udajne mlade jsou vsechny pres 40mm, samice ma cca45mm. Tak snad nejsou zmutovane
"zkušební vzorek"
ne, promiň, ale presně tak mi přijdou ty první odchovy.
ti moji se plazili po dně (pokud se tedy uráčili hýbat). s váčkem taky jen metali přemety, když se lekli, jinak se snad nehýbali.
vykulili se na štědrý den, teď už připomínají dospělce i pohybem. že by nějak lítali, to zas nee, leda je proženu při úklidu, nebo se leknou.
prostě vydrž, sleduj, pozoruj, nic jiného stejně nezmůžeš. třeba měl těžší start do života a dožene to. to, že je větší, by mělo být dobré znamení
Jeste se chci zeptat, jestli pancik po rozplavani skutecne vypada jakoze plave? Ten muj totiz po osmi dnech stale zije, vacek uz ma vicemene zkonzumovany, ale jeho pohyby plavani moc nepripominaji - trha sebou a dela maximalne salta ve vode, takze podle mne neni schopen najit potravu, pripadne ji prijimat. Rozhodne to nemuze byt normalni vyvoj, vsude opravdu pisi 2-3dny na rozplavani. Dnes se mi kuli cca 13pand z posledniho treni(po necelych peti dnech). Uvidim, jak rychle se budou vyvijet tito druzi. Jsou tak o tretinu mensi nez ten 8 dnu stary.
Starší reakce
Tak namluvy to nebyly, ve 23h jsem zajistil prvni jikru a rano pak dalsich asi 17
Musel jsem dva z peti odlovit,, protoze by je asi vsechny pozrali. Nektere jikry nejsou oplodnene, nevyviji se. Prcek ma stale vak, mozna mensi, ale uz je to pet nebo sest dni, takze vyvoj velmi pomaly. Teplotu mam na 25C.
Myslim, ze ne. A mam pocit, ze snad nejakou jikru i mela,ale samecci ji hned sezrali. Bohuzel se to snazi lepit do rohu akvaria, kam pres cerny silikon spatne vidim
Lepi to jen v jednom miste asi proto, ze je tam stin diky odchovnicce, ktera je tam zavesena.
jestli to nejsou námluvy zatím
Prave mi tu samice pandy se samecky predvadi jednu T pozici za druhou, obcas plave se spojenymi brisnimi ploutvemi a hleda misto k nalepeni jikry, ale nejak z toho nic neni. Asi zadnou jikru mezi ploutvemi ani nema. Neni nijak extra tlusta. No, alespon s vetsi jistotou vim, ze ten prcek je panda a ne pygmaeus
Instaloval jsem topitko a zvednu teplotu si o stupen az dva. Tim asi prerusim pareni, ale chci to zkusit.
OK. Mam tech 23C, coz by melo byt ok (v domovine 22.5-23.5, doporucena pro odchov 20-26), ale muzu pritopit. Jakou mas teplotu ty?
...tak pancik se nevyviji, jiz treti den ma stejny vak, mozna jen spotreboval trochu obsahu, ale objemove je stale stejny a rybka nejevi znamky vyvinu. Asi ma nejakou vadu, navic ma krvavy prouzek v leve casti briska (mozna je to ale normalni?). Vsude se pise u vsech moznych panciku, ze vak se spotrebuje do dvou dnu, takze uz neverim, ze je ok. Treba priste budu mit vic stesti. Vcera jsem objevil ve druhem akvarku malou galaxku, tak snad budu mit vice stesti u ni, i kdyz je jen jedna
0 02.01.2011 13:38 Pavoukovec – Re: katterinecka
ok, díky za rady-vyrážíme na nákupy
molitanový filtr, který se připojí na vzduchovací motorek. Stojí pár korun, ale je k němu potřeba ten motorek
0 02.01.2011 12:42 Pavoukovec – Re: katterinecka
obyčejný bublifuk?
filtr je dobrý aspoň obyčejný bublifuk, jinak to záleží na výměnách vody
0 02.01.2011 11:46 Pavoukovec – Re: katterinecka
a stačí to vzduchování nebo je nutný i filtr?
rostliny by určitě pro malé rybky byly přínosem, stačí nějaké co se nesází, třeba jávský mech, egerie, pistia
0 02.01.2011 11:10 Pavoukovec Včera jsme na kytce našli jikry od pancéřníčků skrvnitých...snažím se tady pročítat info, ale přeci jen je tady toho celkem dost, tak se chci raději ujistit o postupu, aby se nám podařilo mimina odchovat
Jikry jsme i s kytkou přemístili do sklenice, aby nám je ancík nesežral. Dneska chci zajet do Hornbachu a koupit vše co je třeba...mám tedy koupit malé akvárko kam dám jikry (porodničku) a do toho vzduchování? Nebo je nutné, aby byl v porodničce i filtr a rostliny? Jak velká má být?
Teplotu mam tak 23C, coz by melo byt pro panciky akorat (pandy i pygmaeusy).
Jinak stav po dalsim dni je prakticky beze zmeny. Vacek mi prijde stejny, rybka take. Uvidime...
ono taky hodně záleží na teplotě....
--- nech to na přírodě, je jedno jestli bude plavat zítra, pozítří nebo až za týden, je to jedno, hlavně aby pěkně rostl.....
.. lepší je nic neurychlovat, to že je dlouho s vačkém je lepší, alespoň se líp vyvine.... maš tak možnost si vše v klidu prostudovat, a připravit krmení a podmínky pro zdárný růst...
Přidat reakci
1 ...... [21] ...... 34 35
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 34843x