Betta splendens - rozmnožování, odchov
ok, dekuji moc.
a vodu menim jen jednou za ten tyden, plus hadickou nasavam necistoty ze dna, kdyz vidim, ze nejake jsou, mam tam taky hodne malych okruzaku, co tam rejdi a cisti... kdyz doplnuju vodu, mam ji dva dny odstatou a nemenim vic nez ctvrtinu nadrze. tak uvidime uf...
jeste se zeptam, v kolika tydnech mam nasadit zivou potravu?
Tak pak bych na tom nic neměnil. A vodu bych měnil tak max. 3-4litry co dva dny, aby se moc nehýbalo s kvalitou... i když jestli jich máš v 54ce tak 50 a nepřekrmuješ, tak by snad ani nemělo být potřeba odsávat nečistotu ze dna a tím ani měnit vodu častěji než tu trošku jednou za týden.
Ahoj, mam je v 54l akvariu, sloupec je tak 20 cm. je tam pomale vzduchovani. ciste dno s jednim velkym kamenem, za ktery je uchyceno nekolik valisnerii. krmim stale jenom micronem od sery.
No, dost záleží na podmínkách, jaké mají. Jakmáš hluboké akvárko, ve kterém jsou? Já jsem hladinu nikdy nesnižoval. Potěr je teď dost citlivý. Když snížíš hladinu, ubyde ti celkově vody a bude rychleji znečištěna, budeš ji muse měnit a to potěru nebude moc vyhovovat... ale samozřejmě záleží na tom, jak vysoký vodní sloupec máš. Je důležité stále velmi jemně vzduchovat a krmil bych teď velmi jemnou stravou.
0 18.07.2012 19:10 Jana – zdravim
Rybicky se vylihly 24., mam jim uz snizit sloupec hladiny kvuli labyrintu na 10cm nebo je to jeste brzo? nasla jsem dnes tri mrtve - celkem mi jich od narozeni uhynulo tedy pet, nutno rici, ze to byly ty nejdrobnejsi, co se vyvijeji pomalu.
dik za radu
Starší reakce
Je tu na webu super atlas ryb, rostlin a ostatních živočichů. Tady máš odkaz na záložku Betta splendens, je to tam pěkně popsáno:
rybicky.net/atlasryb/bojovnice_pestra
Ale na betty se ptej spíše právě kolegy semtexe, ten chová betty pestré velmi úspěšně a viděl jsem desítky jeho nádhernýc ryb. Já je choval kdysi dávno a teď mne láká trošku jiný druh betty.
Jsem tady nova, kde ze najdu ty informace o krmeni?
Jinak je krmim sera micron a mam pripravene zive artemie, ale na ty se mi zdaji zatim dosti male. mam dale pokracovat s micron az do vyvoje labyrintu?
Není to úplně dobře vyfocené, ale tyhle modrý kamba se sem tam v odchovu ukáží.
Dá se tomu pomoci tím, že je budeš krmit patřičně malou stravou, aby se nezadusily větším soustem. Ale to se dočteš v radách k chovu i tady v atlase.
Na můj vkus vysoké pH...asi si to myslí i vaše bety. Trochu bych tu vodu okyselil.
Všechny labyrintky se vyvíjí trochu rozdílně z hlediska růstu...Hodně je to o dostatku krmení. Ale jinak je to jejich zvyk z přírody. V případě vysýchání lokality umírají první ty větší, narostlé ryby. Pak zaprší a malé pokračují poklidně ve svém vývoji.
Jen u dnešních Bojovnic už dávno neplatí Mendeluv zakon 50:50.... ona už žádná čistá linie není, jen u těch divokých.
Uznejte, že tohle vaše tvrzení je opravdu totální nesmysl...Nevím kolik znáte chovatelů bet, ale to je stejné, jako byste tvrdil, že genetika neplatí u liniových chovů ok, mečovek, plat, skalár, BM,GM a řady dalších ryb. Liniové chovy bet pro vaši informaci opravdu existují...
Aha, takze prijde na radu selekce pri labyrintu... Myslela jsem si to. Nektere jsou relativne vyvinutejsi a dalsi se vyvijeji pomaleji. Da jim nejak pomoct nebo je to ciste prirozena zalezitost a prezije jen to, co ma prezit?
S barvami je to uzasny, moc bych chtela kambo modry
Snazila jsem se najit neco na internetu, ale zda se, ze se budu muset nechat opravdu jenom prekvapit...
Bojovnice jsou jedny znej barevně variabilnich ryb.
Člověk nikdy neví co z výtěru vypadne.
Ale pokud je jeden z rodičů Kambo, je velká pravděpodobnost že část potomku bude taky kambo.
Převážně bych tipl červené kambo, ale vzhledem k samci i modré kombo.
Pak taky jak už psal Libor, záleží na prarodičích a praprapra....
Jen u dnešních Bojovnic už dávno neplatí Mendeluv zakon 50:50.... ona už žádná čistá linie není, jen u těch divokých.
Já např. kdysi měl pár žlutých CT a úplně všichni potomci byli červený Kamba. A až v další 3-ti generaci se našli nějaké žluté a ještě ne čisté.
Nyní po třech letech se v odchovech oběvují čisté žluté, ale ne od žlutých rodičů, kupodivu od černých, modrých a Cooper.
Takže můžete čekat cokoli. a to je u Bett to nejhezčí.
Pokud je barva některých prcků tmavá, kambo to nebude. Ty jsou ze světlounkých prcků.
Tak jak jsem delal testy vcera tak mi dle nich vyslo ph 7.5 a 2.5 dkh. Co je tedy na vine?
Je to jednoduché studium, pokud by se jednalo o kmenově "čisté" ryby. Tedy v předchozím odchovu, z něhož pochází, by byly všechny stejné. Pak by v úvahu přicházelo 50:50, přičemž jedna 25 z každé 50 by byla štěpitelná na druhou barvu. Ovšem to je velmi nepravděpodobné, ale nevím odkud máte ryby. Ovšem pokud se jedná o běžně získávané, pak musíte počítat s tím, že něco bude po rodičích a zbytek z toho, na co všechno si geny směrem dozadu v původu vzpomněly.
Bóže...o Bóže....Kdo to kdy slyšel, aby se v tři týdny založené vytíračce napřed obden a pak co tři dny měnila 1/3 vody? Ta Semtexova metoda je na můj vkus pochybná, ale když mu to funguje budiž. Záleží na vstupní vodě. Na horách jsem ji nalil a druhý den do ní ryby šly, třetí den byly vytřené. V podhůří na tvrdé vodě jsem vodu umíchal, dva, tři dny probublal a ryby šly do ní, trvalo to asi o dva dny déle. Ovšem píšete...
...dobre rano chci se zeptat kdyz se mi rybky vytreli a treti den mi zacali jikry chytat plisen tak to je na vine spatna kvalita vody nebo ze nebyli oplodnene...(mimo toho že ryby i jikry jsou ženského rodu, a mělo by tedy v přísudku být tvrdé y)
Nějak jsem nenašel parametry vaší vody. Nebude tedy spíše problém se třením tady?
Na vině může být obé a například též se k tomu může přidat nekvalita samčích buněk způsobená nevhodnou vodou...
Různobarevná, pokud se ti podaří je odchovat. Ještě tě čeká úskalí tvorby labirintu, tam hodně prcků umírá. Pokud chceš přesnější odpověď ohledně barev, musíš si nastudovat genetiku bett.
0 12.07.2012 19:57 Jana – barva
Zdravim, mam ted 14ti denni mladata crowntailu a zajima me, jak to u nich bude s barvami. Samec tyrkysovy a samicka kambodzska - bile telo, ploutve tmave cervene. Jake muzu ocekavat malicky?
Ta vytiracka je uz zalozena delsi dobu. Cca 3 tydny. Pravidelne tam menim vodu. Ze zacatku obden a ted co tri dny 1/3. Tak nvm kde je problem. Tedy zkusim jeste udelat testy a uvidim. diky
To první, to bude zřejmě ten důvod...
Dávám ryby třít do vody minimálně týden předem ve vytíračce založené a s rašeliným výluhem.
Krmim mrazenyma patentkama a nitenkama obcas jim dam SAK granulky a vlocky ty jim davam jen do Bettarka bo ty moc nechteji
Ono když je víc jak dvě bojovnice v nádrži, tak se mohou vytřít, ale s odchovem moc nepočítej.
Zřejmě jsi málo četla, bojovnice se dávají třít do vytíraček. Kde je pak snadnější se o potěr starat.
A že by to bylo jako na běžícím pasu bych moc netvrdil. Máme pár ryb co se ne a ne vytřít a nebo se nikdy nevytřeli.
To že se musí předem dobře krmit je podle mě samozřejmost. Ale i tak se stává to co popisuje glaos.
A pro glaose:
dobře krmit je živé nebo mražené krmivo.
bry den jestli to byla reakce na ten muj prispevek. tak nvm co je povazovano za optimalni krmnou davku pro bettaka ale sporada toho dost tak by hladovej byt nemel
Vím, že tomu rozumíš, o tom žádná. Nepročítal jsem všechny reakce, ale mně vždy pomohlo betyny pořádně nakrmit (mražené nebo živé). Samec a samice poté nemají tolik chuti. Odlovím vždy samičku, samečka nechávám do rozplavání potěru, poté odlovuji. Teplotu zvedám k 28°C. Vždy se vytřou a spousta malých zbude. Vše trvá maximálně dva dny. Problém bych viděl v dnešních vysokých teplotách. Jestlipak nemá kolega stabilně vysokou teplotu akva a nemá samečka unaveného a hladového? Mně by to taky naštvalo kdybych se pořád musel množit a nedostal jsem svůj denní přísun kalorií.
Pokud je chcete rozmnožovat, tak bych harém naopak zúžil...
0 09.07.2012 20:56 Roketka [9] - Labyrintky Tady, jak to tu pročítám, všichni mají mladé jako na běžícím páse. Já se jim snažím udělat nějakou atmosféru, ale ani nestaví hnízdečko.
Ale chci se zeptat zde přítomných odborníků: Zprvu jsem měla jen ty své miláčky (Betty a krevetky). Pak přišla mamka s tím, že si chce založit akva, ale už nakoupila rybky, tak je dala na chvíli ke mě (mám 50L). Nyní má konečně zaběhnuto, tak jsem jí všechny rybky dala a už mám zase jen ty své krasavce, čili 1 samec na 3 samičky. Párkrát sice od té doby hnízdečko postavil, ale už ne tolik, kolik když jich tam bylo plno. No teď už vůbec nic, ikdyž samičky vypadají plné jiker.
Z chytrých zdrojů jsem vyčetla pár rad, jako zvýšit teplotu, někde jsem se ale zase naopak dočítala o snížení teploty, tak nevím.
No ale pak ještě, připadá mi pořád, že je tam těch rybek málo. Myslíte, že by mu nevadilo, kdybych mu ten harém rozšířila?
Diky zkusim to jsou to sice ryby s dovozu tedy rikali v akvaristice ale to by nemel byt taky problem rozmnozit ne ?
Ano, i když jikry nehlídá, tak mu dej týden klid.
Nejlepší je je dát třít, když se blíží deště, klesá tlak. Navečer dáš samičku k samci do komínku a ráno, když máš odpolední je pustíš. Když se vytřou, máš možnost samce odlovit i se samičkou.
jen ze nejhorsi je ze vzdy jak se trou tak mam odpoledni
asi je pres odpoledni k sobe vubec nepustim a bude ted stejne tyden budu muset zase pockat ze ? mam sice jinou samicku ale ten samec by mel mit asi taky klid ne ?
Pokud cgces od něj mladé, tak jej po výtěru odlov.
Starší reakce
určitě bez písku lepší udržba
Pro odchov bych tu holou nádrž viděl jako lepší řešení, už jenom to, že na tom dně bude všechno vidět, ať už bordel, nebo popadaný jikry.
0 02.07.2012 10:32 Adéla P. Je lepší bojovnici odchovat v nádrži bez písku a kamínků? Jen s holým dnem? Nebo je to jedno?
Plovoucí od slova plavat, takže výběr je široký a volba třeba dle dostupnosti.
To je fuk, klidně třeba žabinec... Hlavně, když se to bude plincat po hladině...
Je vhodná Nepukalka ouškatá?
To nikdo neodhadne, protože vaše ryby neznáme... Určitě vám ale spílat nebudou
Takže když tam dám plovoucí rostliny, už mi ty jikry nesežerou?
Hlavně to spousta mladých "nerozplave", pokud jsou bez samce. Pokud už se vylíhnou.
No nevím, spíše je lepší vyměnit chovné ryby. Mezi sebou, nebo jen jednu. Protože to žraní jiker je úchylka něčím způsobená... Samozřejmě hraje roli voda...ten samec ví, když z jiker nic nebude...
Pokud příště dáš do vytíračky místo umělých rostlin nějaké plovoucí, pak se ti to už nestane. Samičku je ovšem dobré odlovit vždy co nejdříve po výtěru, samce jsem odlovoval poté, co se mladé rozplavaly.
tak pokud tam už jikry nejsou, tak ne.
Někdy se u prvotřících ryb stává, že jikry požerou. Pokud by tomu bylo i příště, je lepší jikry nechat bez ryb
Děkuju, ale ten samec stejně všechny jikry sežral. Myslela jsem, že se má odlovit jen samice a samec se o ně postará. Mám příště odlovit i samce?
jikry se vyvynou i mimo hnízdo, pokud jsou na to dobré podmínky.
.. a později ty plasťáky vyhoď a dej živé kvítka
0 29.06.2012 10:37 Adéla P. Dobrý den,
mám dotaz. Moje bojovnice má jikry, ale spadly jí mezi umělohmotné rostliny. Tak jsem se chtěla zeptat, jestli se musí vyvýjet jenom v hnízdě anebo ne. Děkuji
Přidat reakci
1 ...... [18] ...... 34
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 23173x