Echinodorus - problém
Zdravím
koupila jsem si kdysi rostlinku echinodoru jako
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_ovalis , byly tam nějaké problémy s označením. A vždycky, když akva vyklidím tak, že je do něj vidět, mi tenhle echinodorus vyžene lupen na cca 30cm dlouhém řapíku (a roste dál), většinou do červena. Co to prosím je? Hodlá kvést, nebo to je jiný druh? Děkuji
EDIT: 3 dny zpátky tam nic nebylo, viz profilovka akva.
Nevím, je to možné, někdo to tu myslím již zmiňoval.
Je to hustší než voda, bublinky v tom stoupají pomaleji.
Není to náhodou glycerol?
ja ho koupil v lékárně
odlejou do lahvičky kolik chceš,
já bral 50ml cca 40kč
ZIP & Wendy2 - dik! to jsem netusila, ze existuje. Hehe, zanedlouho mam svatek - tak si o to hezky pekne explicitne reknu
Muj bude rad, ze nebudu chtit kytku, ja ho pochvalim jak je sikovneeej... kor jeste, kdyz to jeste prebastli/zbastli dohromady
Hm, vlastne nevim jak je ta moje bomba velika... no, trochu jako bomba, rozhodne vetsi nez protitankova strela
(tu mam na ty skrince do ktery se sotva vejde ta bomba) Jestli na to nezapomenu tak se schvalne podivam. A koukam, ze v denicku nemam fotky, tak taky fotodokumentaci. A zeptam se vetsi polovicky, jestli to uz neplnil. Treba o tom nevim...
Existuje viskózní kapalina do bublinkomeru a ta se neodpařuje ;)
Třeba je padesátilitrová
Už jsem asi tak nějak sám sebe přesvědčil, že jsem rozhodnutej jít do CO2, když si o to ty kytičky říkaj.
Půjdu určitě rovnou do tlakové lahve, ale páni! Čtvrtým rokem bez doplňování?
Jo. Je to ono. Mela jsem to samy po zalozeni 300litrovky. Delalo se mi to i na anubiasech a valisneriich. Vyresila jsem to CO2 a la petka. Bublalo to velice decentne, ale stacilo.
www.akvarko.cz/… zapis ze dne 4.5.2012 i s fotkou. Po case (cca 5ti letech?) me prestalo bavit to vymenovat a jelikoz vetsi polovicka nevedala co k vanocum, tak jsem dostala bombu. Co jsem se koukla do denicku - spusteno 2014, a jeste jsem ji nedoplnovala, stale bubla. Jediny co je, pardon, voser, je doplnovani kapaliny do pocitadla bublin, kdyz se odpari tak, ze uz neni mozne sledovat bubliny - jde to blbe. Za tu dobu jsme to delali ale jenom 2-3 krat. Takze dobry.
Já bych řekl, že to je biogenní odvápnění. Hodně světla a živin + nedostatek co2.
Ahoj všem, jsem o tom celkem přesvědčený, ale tak pro jistotu...asi biogenní odvápnění, že?
CO2 nepřidávám...
Starší reakce
Zkusím toho bivoje je tam od všeho trochu.
Podezříval bych hořčík, draslík. Ale bez fotky těžko říct (a s fotkou kolikrát taky
).
Dej ke kořenům jílové kuličky (třeba Rataj Bivoj), tím rozhodně nic nepokazíš.
Ahoj, poslední dobou mi u všech echinodorů v nádrži začínají pomalu žloutnout okraje listů. Pouští nové listy, ale ty jsou menší a menší. Nikdy sem ničím nehnojil, je na čase s něčím začít?
Starší reakce
Starší reakce
0 09.05.2017 15:38 Dzani
Starší reakce
A četls o nich něco, než sis je tam dal? Už jen to, že máš dva ve 350l mi přijde jako blbej nápad...
Mám tam 2 gibbicepsy no. Dokrmuju je tabletami, ale netušil jsem, že budou takhle huntovat rostliny. .K.... to jsou
"Poslat z lázní ostrou prosbu" krunýřovci, aby to nedělal
Ahoj, přikládám foto - někdo info, o co se jedná a především, co s tím dělat? Díky. H.
Starší reakce
Z akvária nesmíš dát rostliny ven do květináče to nepřežije protože proces přechodu do emerzu je podstatně složitější než obráceně. Ty co máš venku tak ty můžeš takhle zasadit jen jak psal Maq musí být ve vlhku jinak také oschnou.
Mám to odskúšané,
krásne zakorenenú mladú rastlinku som vybral (keďže ich mám až až) a zasadil do kvetináču síce plného vody ale asi po dvou hodinách bolo po rastlinke
Mal som,celkom ích bolo požehnane.Akurát odkvetly.
Všechny čerstvě zasazené/přesazené rostliny trpí nedostatečnou funkcí kořenů a tedy ztrácejí více vody než kořeny načerpají. Pomáhá proto zajistit vysokou vzdušnou vlhkost, třeba pod průhlednou fólií a podobně. Ale je zase potřeba větrat, ev. používat protiplísňové prostředky. Každý den jednou dvakrát na chvíli odkrýt a nechat vzduch "pohnout".
Uvedené platí obecně. Speciální zkušenosti se zakořeňováním emerzních Echinodorů nemám.
A květy jsi měl?
Ja už mám v akváriu asi 100 takých rastliniek. Tak ma napadlo že vyberem niektoré šlahuny kôli kvetom,je mi škoda tie emerzné rastlinky vyhodiť a submerzních mám až až.
Bohužel tohle jsou emerzní rostliny můžeš je zasadit ale nemusí to přežít. Klidně jestli to ještě vydržíš je strč pod vodu a příště už to dělej takhle.
Starší reakce
Omlouvám se pravopis a špatnou srozumitelnost textu, zlobí mě automatická oprava
Vodu jsem měřil, uhličitanová tvrdost 6, celková tvrdost 8, akva bude 140L.
Děkuji za radu, zkusím to a uvidíme
To je nenáročná rostlina která by ti měla bez problémů růst i v tvé vodě. Nevím jak až máš měkkou vodu ale počítej že je to poměrně ohromná rostlina.
Dobrý den, chtěl bych požádat o radu, jestli nemá někdo zkušenosti s pěstováním E. amazonicus v mírně zasadité vodě s pH 8,1. Zatím rostlinku ještě nemám, ale zamýšlel jsem ji zasadit do zadní části nově zakládání ho akvaria. Nerad bych rostlinu zbytečně u mobil v nevhodných podminkach. Vodu mám jinak vodovodní měkkou.
Starší reakce
Echinodory jsou nenáročné rostliny občas se stane že to některé trvá ale třem to už je divné. Jinak kořeny jsou krásně bílé takže skus přihnojit do dna.
Dekuju za tip, ale koreny mi prijdou celkem ok...
Sazel jem ted jeste e. osiris tak jsem rovnou ke kazdemu echinodoru soupl jednu jilovou pmdd kulicku, tim snad nic nepokazim
Pokud odkaluješ zajeď u rostlin trochu hlouběji jestli nehnije dno. Trochu bych je povytáhl aby nebylo srdíčko pod substrátem. Dej si na hladinu nějakou plovoucí rostlinu nejlépe Limnobium laevigatum Podle toho jak poroste poznáš jak si na tom z dusičnany.
Starší reakce
Moje zkušenost:
Mám Amazonicus něco přes 13 let stále na stejném místě. V minulosti byly v akváriu ještě další rostliny, které jsem na začátku roku vyházel a začal se o akvárium zase starat (předchozích cca 5 let jsem jen občas dolil vodu). Echinodorus začal prosperovat. Pak jsem na začátku léta zaregistroval, že jsou nové listy menší, než předchozí. Prohrábl jsem prsty dno pod ním a hodil do dna jednu malou kapsuli osmocote. Začal růst lépe, ale objevil se zelený zákal. Paradoxně prosperoval i přes ten zákal. Teď na podzim už zaplnil celé akvárium. Před dvěma týdny jsem jemně přidal drobné kuličkové hnojivo pro hydroponii. Důvod byl, že listy byly sice velké, ale objevovaly se na nich trhliny. Odhadl jsem, že to je kvůli nějakým minerálům a protože je hnojivo pro hydroponii komplexní a uvolňuje se postupně, použil ho (nedopatřením ho nasypal do listové růžice). Experiment se vydařil, trhliny nejsou a nové listy jsou tak velké, že trčí nad vodu (aktuálně už i víc, než na fotce z 7.11. v galerii. Nesmím už hnojit, jinak se mi nevejde do akvária.
Echinodorus roste stále na stejném místě, nevyndaval jsem ho nikdy. Prohrabání (provzdušnění) dna okolo a pod rostlinou (doslova tak, že to rostlinu nadzvedne) je trik, který mě asi před patnácti lety naučil Ivan Vyslužil. U echinodorů obecně dost dobře funguje (ještě se mi nestalo, že by nezabral). Přirovnal bych ho k zde popsanému vyndání rostlin a zkrácení kořenů, akorát není tak drastické.
rybicky.net/nadrze/25126
P.S. Staré listy nechávám rozpadnout v akváriu.
No, zkusim oboje, tu rostlinku, co vytahnu, te pokratim koreny, te zbyle je zkusim smiknout pod substratem, je to velke akvo, to se s tim srovna, piskorky treba pomuzou.
Nemusíš ani na jiné místo. Jen to chce prostě rostlinu vytáhnout, narušit kořenový systém, poupravit (zakrátit) jej a dát rostlině něco jako nový impulz
Diky obema, tusil jsem, ze tam nekde bude zakopany pes, asi zkusim zatim jeden presadit jinam v akvu, mimochodem, ten negativni palec byl asi preklep vaaclavovi, ne?
Rostlina vytváří oddenek a jeho konec hnije, to nedělá dobrotu. Já občas rostlinu vytrhnu nechám kořeny jen pod rostlinou a zbytek odstraním.
Hlavní příčina bude pravděpodobně v tom, jak (asi) naznačil Vaaclav. A to v tom, že rostliny zkrátka "přerostly" akvárium. Domácí květiny se také přesazují. Aby jsi obohatil zeminu o nový substrát a živiny a aby se kořenový systém měl kam rozrůstat. V přírodě se rostliny nepřesazují, ale rostou tak dlouho, dokud nedosáhnou maxima a poté svůj růst zastaví a dochází pouze k obměně uhynulých částí rostlin.
No a tvoje dva echinodory asi nebudou jedinými rosltinami ve tvém akváriu. A holt po 4 letech dosáhli maxima. Nemají se kam dál rozrůstat a nemají nová místa odkud brát další živiny. A protože si třeba i konkurují, tak se i zmenšili a rostou tolik, kolik jim tvoje akvárko dovolí.
Řešení bych viděl jednoduše. Buď to rostliny vyjmi, pokrať kořenový systém a znovu zasaď, nebo je nech zasázeny a nožem v dostatečné vzádlenosti od rostliny ve štěrku přeřezej. Není to sice zrovna košér, ale učel to splní. Sice se asi stane, že odříznuté kořeny od rostliny začnou ve štěrku uhnívat, ale tento negativní dopad by se dal zvládnout pravidelným odkalováním. Ovšem také záleží, jak velké avkárko máš. V malém obsahu bych to nedoporučoval.
Každopádně narušit kořenový systém by to chtělo, aby měla rostlina kam růst.
Jj, na jednom miste, navic jsou oba tesne vedle sebe, premyslel jsem, ze aspon jeden presadim jinam, ale nechce se mi do toho zbytecne zasahovat dokud prosperuji i kdyz mensi. Vis jak to je, koreny zapleteny do sebe a dost velky ... Pokud by sly dal dolu, tak bych to udelal, spis mi jde o to v cem je hlavni pricina.
To ho máš pořád na jednom místě a nepřesazoval jsi je ty 4 roky.
0 10.11.2016 20:48 Mislow [305] Zdravim, chtel bych se zeptat na zkusenosti s e. amazonicus. Mam 2 uz asi 4 roky, oba prosperuji, stale vyhani nove rostlinky, starsi listy odstrihavam. Jen pred par lety dosahovaly az temer k hladine, ted jsou polovicni. Zajimalo by mne jestli to souvisi spise s zivinami v substratu ci s jejich starim. V akvariu se nic moc nezmenilo, nikdy se tam nehnojilo ani nepridavalo CO2. Nicmene ryby hnoji dostatecne, mozna mu chybi nektere dalsi latky, no nevim, kazdopadne neumira, je jen ted mensi.
Starší reakce
Ahoj. Nevíte náhodou, co je s tímto echinodorem? Je to starší list a je pokryt i GSA.. s tou bojuji už delší doby. Přidávání P mi moc nepomohlo :( Zajímá mě spíš ty okraje a to rozpadávání.
Starší reakce
Podle je zbytečné se trápit a zkoušet co budou žrát. Romant má pravdu. Buď se s nimi rozluč nebo počítej s tím, že ti budou velkolisté rostliny požírat.
Udělej to takhle, jeden list salátu spař teplou vodou, velikost rozumnou ne moc velký a ne malé kousky a dej to navečer do akva a ráno uvidíš jestli to zbaštili. Poprvé je lepší menší množství, méně je lépe.
Ten, nebo ti co jsou autoři už to nikdy neodnaučíš, ale zkusit to můžeš, potom napiš, jak jsi pochodil.
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 14 15
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 19291x