Echinodorus - problém
0 04.11.2010 20:31 Usine – Re: Zeppelin33
Mam Echinodorus blaheri, 2ks. Oba maji spoustu deravych listu. Ty listy jsou takove hodne sklovite, a maji spoustu der. Obvinil jsem Okruzaky, ze si pochutnavaji na mladych listech, dost Okruzaku jsem v akvariu zlikvidoval (nalakanim na okurku), ale i tak je jich jeste dost. Nicmene jsem si vsiml, ze nektere listy maji zelenejsi zilky nez okoli. Dosel jsem tedy k poznani, ze by mohlo jit o chlorozu. Zacal jsem do akvaria denne pridavat >>Sera flore daydrops<< (1 kapka na 10l vody) a pod Echinodory dal do dna rezave hrebiky. Par tydnu se nic zvlastniho nedelo, ale ted uz maji Echinodory listy asi tak pul na pul - pulka starych ruzne deravych a nazloutlych, a druha pulka mnohem zelenejsich, novych, rostoucich do vetsich rozmeru - krasne listy bez der. Echinodory rostly na onom miste par mesicu, zakorenene uz byly jiste slusne, uz nez jsem zacal s temi opatrenimi, byly Echinodory pomerne mohutne, ale ty diry a nazloutle listy mi vadily. Zrejme jim chybelo zelezo. A co z tech dvou veci pomohlo? Mozna oboje, netusim, ale jsem rad ze to zabralo. Jinak osvetleni mam spise slabsi (jeste s timhle nejspis neco udelam, ale chvilku jeste pockam, kytky zatim rostou a tohle nejsou dostihy). Jak se zda, ze Okruzaci zrali listy (pokud vubec zrali), nebyla pricina, ale dusledek spatne vyzivy rostlin. Dodam, ze CO2 nepouzivam. Zde to ale muze byt, a nejspis po pouhem tydnu bude, neco jineho. Koupeny Echinodorus byl pestovan emerzne, tedy s listy mimo vodu, a ted meni listy na submerzni, takze starych se musi nejprve zbavit... taky to chce cas a trpelivost i s tim, ze pekne nove listy budou az za par tydnu.
0 04.11.2010 20:15 Zeppelin33 Ma tu niekto podobny problem s echinodorusmi?
0 04.11.2010 20:00 Zeppelin33 – Re: Yirka
Zabudol som napisat, ze ancistrusy nemam. Zatial mam len jednu rybku bociu pakistansku. Mohla by ona nicit listy?
0 04.11.2010 19:49 Zeppelin33 Podobny problem mam aj ja. Pred tyzdnom som zasadil Echinodorus a na novych mladych listoch su diery a okraje su akoby potrhane. Moze to byt pricina zmeny prostredia, pripadne nedostatok nejakeho mikroelementu?
Starší reakce
0 23.09.2010 00:51 Cenda echynodorus ocelot red má červené skvrny takže bych v tom neviděl zase žádný velký problém. Nejsem odborník, je to pouze můj názor. Jinak dírky v echynáčích od ancíků mam v bleherae a amazonicus
já měl se stejnou kytnou ten samej problém. začala prosperovat až v poslední době (cca po roce od vysazení) - do té doby měla málo listů, okraje hnědly, žloutly a postupně se rozpadaly. myslím, že to není "okusováním". ale hoďte fotku, Sid poradí
ty skvrny jsou samozřejmě dané tou varietou - proto je to tak hezká kytka
0 23.09.2010 00:18 Fugee Ancistruse jsem viděl spíš na druhém šípatkovci (bleherové), ale ten je bez děr.
I tak díky za radu, až budou fotky, tak je přidám.
A pak se divím, že mi nežerou okurku
.
Ancistrusi jsou zmeťouři, kteří dokážou (a s oblibou!) zlikvidovat právě echinodory. Bez fotky ale platí presumpce neviny.
0 23.09.2010 00:10 Fugee Vypadalo to, jako by je nakousala ryba, nebyly uprostřed listu, ale na rozích. Ale vzhledem k tomu, že jsem v průběhu celého dne neviděl žádnou rybu, že by rostlinu okusovala (a navíc je to jen na téhle rostlině), tak si nemyslím, že by to bylo od ryb. Pokud se to stane znovu, přidám ještě foto.
Joj, tak to nevím... Fotka by napověděla, ale když není...
0 22.09.2010 23:56 Fugee A pokud jsou v nějakých listech "díry"? (listy jsem včera vyhodil, foto není :( )
Jj, to už je lepší.
A jak jsem napsal před chvílí - ty skvrny jsou v pořádku.
0 22.09.2010 23:54 Fugee
0 22.09.2010 23:52 Fugee Červenohnědé tečky jsou "v normě", odkaz nefunguje...
0 22.09.2010 23:48 Fugee – Šípatkovec ocelot red - listy
Zdravím, mám problém s šípatkovcem ocelot red, jeho listy mají červeno-hnědé tečky a některé jsou děravé, u ostatních rostlin nic takového není. Co2 nepoužívám, teplota 25°, 7°PH, 8°dGH, díky za pomoc, přikládám foto.
2i.cz/…Starší reakce
Pokud máš v nádrži ancistruse, je to ta příčina.
0 05.09.2010 11:03 godvin – Problém s Echinodorusom
Asi po 2 mesiacoch od kúpi Echidorus Paul Klocker a Echinodorus Green Papper sa mi začali listy týchto rastlín rozpadať a vytvára sa na nich sieťovitá štruktúra. Okraje sú neporušené, krásne zelené len to vnútro je samá diera. Zato ostatným rastlinám sa darí a prosperujú. Rastliny v podstate nehnojím, iba občas hnojivom od rataja. Osvetlenie neonové 2x80cm. Prosím poraďte.
Starší reakce
Podle fotky ze 16.4. máš nad Echináč zastíněný.
Listy co jdou k hladině musíš ustřihnout jinak se ti rostlina zničí a vyroste nad hladinu opět do emerzu. Zřejmě máš podstatně horší osvětlení, nebo zastíněnou hladinu. Je to ohromná rostlina a udržet ji pod vodou je někdy problém.
Tenhle echinac nasazuje uz 4. verzi listu.. (prvni byly emerzni okrouhle listy a rostlina nizka, pote nasadila uzke submerzni listy, pri stale nizke vysce rostliny, po presazeni do vetsi nadrze a se zmenou osveteleni nasadila sirsi dlouhle listy,ale rostlina vyrazne zmohutnela..tentokrat jde o listy, ktere jsou na dlouhych rapicich, ktere vylezaji az nad hladinu a listy okrouhle, zrejme emerzni forma..bohuzel mam akva s krytem a listy lezou az do zarivek..
Svitim 2x 865 + 1x 830 a chvili jsem "bublal"
Trochu ne to mrzi, ze se kytka tahle "mrvi"
Jeste je mozna dulezite, ze starsi submerzni listy jsou dost pokryte rasou.
Starší reakce
Tak tady toto vlákno oživím. Koukal jsem na fotky a moje hygr.polysperma a rotala indica vypadají na chlup stejně. Ještě mám v akva elodea can. a ta roste v pohodě dál.
Nemá někdo nějakej nápad?
Jo a ancistrusi to určitě nědělají, protože já v akva žádný nemám.
Starší reakce
Echinodory maji listy dle osvetleni, pokud na nej svitis moc, tak i kdyz je pod hladinou, tak se zacnou tvorit emersni listy.
Nektere rostlin kdyz zjisti kde je hladina, tak uz pak pod vodou mit listy nechteji.
ja to mam stejne mam 60 litrove a 37 litrove. 3 litrova bandaska z vodou , drozdim a cukrem zteho mi jde hadicka do dalsi pet len s cistou vodou a pak ste mi jde hadicka mam tam t cko a pak este skrtitka tak to nejjednoduchsi a funguje dobre uz 4 tyzden a bubla
Subalatus moze mat az 50cm, tak sa necuduj.
Rastlina moze mat uplne iny tvar vysku, velkost v submerznom stave, ako pri emerznom
To nema nic spolocne s hnojenim a osvetlenim.
Proc mi vyhani listy az na povrch hladiny? Jak sem ji zakoupil prvni 2 submerzni listy boli ok. Ale pak ich zacel poustet az k hladine. Mam osvetleni 1x 75W a prihnojil sem bivojem. Ta uplne v lavo. Dakujem
Starší reakce
Jo jasně ... zapomněl jsem na hybridy, které vznikají bez zásahu člověka. Díky za doplnění.
U některých rostlin nelze uvést krajinu původu, protože byly vyšlechtěny uměle. Jedná se o tzv. kultivary a hybridy. Spousta druhů jsou hybridi (vzniky zkřížením mateřských druhů a následným rozmnožováním se udrželi dále). Každopádně se u nich dá říct odkud pocházejí, nebo kde je jejich areál. např. toto dělají rády jednoděložné. Se zkříží a pak si kříženec žije vlastním životem.
A co se týká hybridů, které se jako hybrid označují (např. Tilia x vulgaris), tak u unich se také dá říct, kde mají areál atd.
U některých rostlin nelze uvést krajinu původu, protože byly vyšlechtěny uměle. Jedná se o tzv. kultivary a hybridy. Klasický kultivar vzniká postupným šlechtěním z jednoho (výchozího) druhu. Hybrid (kříženec) vzniká zkřížením příbuzných druhů. Hybrid (na rozdíl od kultivaru) není "geneticky čistý" - při pohlavním rozmnožování (tedy ze semen) nezískáme rostliny identické s matečnou rostlinou.
pozdě - johan byl rychlejší :o)
kultivar má zkratku cv. např. Acorus gramineus cv. Decorateus. Není to nic vzniklého v přírodě, proto je v atlasu u původu napsáno "kultivar". rsp. že ta kytka byla vyšlechtěna.
0 07.08.2008 19:41 kolcun2 Zdravím, Kto by mi vedel povedať kde je kultivar??? Uvadza sa to ako krajina pri niektorých ratlinach. Díííík.
0 06.08.2008 21:58 Usine – Re: pumacz
1,Vyber si jiné menší druhy nebo jim otrhej některé listy.2, Drobet rostlinu povytáhni.3, Vytrhni ji otrhej část listů a zkrať kořeny.
je to divný když se někdo ptá jak zastavit růst ale mě by se to šiklo
jak jsem říkal mam echinadory a potřebuju aby se zastavili v růstu jinak už se vtom akvárku nehnou
dík za odpověďi
Starší reakce
0 20.04.2008 14:05 Usine – Re: Horác
Echinodory otrhávám co 14 dní a že by nějak polevily v růstu jsem nezpozoroval. Jiná věc je, když se mě při protrhávání podařilo utrhnout rostlinu celou. To se jí potom vyrůst znova z oddenku nechtělo a dostat ji zpátky do stejné velikosti trvá už skoro rok.
Mám podobnou zkušenost s E.bleherae. Nejdřív dlouho nic moc (což mě dost štvalo, páč to měla bejt největší solitérní rostlina v nádrži), pak se zbláznil a vyplnil skoro třetinu akvárka. Po několikerém brutálním protrhání a čachrování se světlem je dnes cca poloviční, než býval. Světelné podmínky už jsou zase takové, jako dřív, ale "už se mu ňák nechce" ...
Časné odebrání z odnože funguje zaručeně. Já mám od listopadu cca deseticentimetrovou rostlinku E.argentinensis (květní stonek zničily ryby) a zatím se teda nezvětšila ani o píď. Skoro mám až strach, aby to vůbec rozchodila ...
Vzrostlejší kusy lze omezovat v růstu tím, co už jsem zmínil. Echinodorům totiž při přesazení mnohdy uhnijí staré kořeny a vytvoření nových jim samozřejmě "bere sílu". Umístění do malinkého květináče také dokáže udělat svoje.
jde je přinutit nějak zakrnět cíleně? třeba tím časným odebráním z odnože?
no tak myslím že bych taky rád nějakou odpověd na tuhle otázku. už mám v akva několik let, nejdřív ve vodním sloupci 35cm kde se mi válel po hladině, pak šel do nového akva se sloupcem vody 55cm a tam nabral neuvěřitelných rozměru jak do hustoty tak do vejšky - zase se až pokládal na hladinu až sem ho jednou pořádně ostříhal a nechal jen novější listy do velikosti 20cm a od té doby roste hodne pomalu a je z něho pořád 20ti cm chcípáček a je to už pul roku co sem ho ostříhal..
ale zase jinej kousek několik měsíců stagnoval a najednou vyhnal tři šlahouny a co 10cm to vyrašila nová rostlinka a šlahouny dlouhý i 1,5m než sem je na konci zastřih, když sem po delší dobe od něho odstřih ty šlahouny tak až potom začal pořádně rust.
Hergot ... já věděl, že jsem na něco zapomněl
...
0 19.04.2008 22:44 Usine – Re: jirka4
Jestliže jsi koupil emerzní mateční rostlinu tak submerzní bude ze začátku menší. Až podle podmínek v akváriu se časem začne zvětšovat.
Časté přesazování? Mělké dno? (= málo prostoru pro kořenový systém)? Mizerná výživa nebo ještě mizernější světlo?
Dost často zakrní, když je příliš brzy odstřihnut z květního stonku, ale když říkáš, že byl normální ...
0 19.04.2008 22:12 jirka4 – zakrněný šípatkovec
Zajímalo by mě proč mi zakrněl šípatkovec bleherův . Když jsem ho koupil byl normálně velký ale časem zakrněl . Čím to může být ????
Přidat reakci
1 ...... ...... [14] 15
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 19291x