Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Problém s filtrem

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Problém s filtrem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:52 Muž Jifi [675] Re: vaaclav
vaaclav napsal: Průtok filtrem je udávaný bez náplní, pokud je tam dáš klesne jeho výkon až na 1/3 to je ale známá věc a musíš s tím při výběru počítat. :-)
Ono to z toho vnějšího filtru sotva teče ...
Minulý víkend jsem ho rozebral, vyčistil ... a nic :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:52 Muž Dservice [1] - AmazonieRe: jarda62
Přemýšlím o tom, že dám na druhou stranu ten Aquael Fan3 Plus a uvidím co se bude dít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:50 Muž Jifi [675] Re: LeRi
LeRi napsal: Jifi nemůžeš srovnávat čerpací hlavu s vnějším filtrem , čerpací hlava nemusí překonávat žádný výškový rozdíl a netahá vodu přes takové množství materiálu jako externí filtr ;-)
Ale můžu srovnat deklarovaný výkon - 400 l / hod. u čerpací hlavy versus 700 l / hod. u externího filtru.
To jsou hodnoty jen na papíře.
Čerpací hlavu musím škrtit, abych neměl málem "divokou řeku", zatímco externí filtr s papírově skoro dvojnásobným výkonem sotva vytlačí vodu do akvárka.
Takový papírový výkon filtru mě opravdu vůbec nezajímá rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:44 Muž LeRi [315] Re: Maq
To je sice pravda ale jakmile se jeden panel dotkne země (hladiny) celý pohyb se zastaví ;-) nezapomínejte že vám akvárium při výpadku proudu nevyteče když bode filtr nad ním i když vám výtok z akvária vypadne ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:44 Muž O.Tom [439] Re: LeRi
OT
:-) Bude li filtr s hadicemi předem naplněný vodou a za předpokladu že se nijak nezavzdušní , tedy sání i výtok budou pod hladinou, tak by mohl být i nad akváriem a opět by zde fungovalo čerpadlo jako oběhové, protože je to celé uzavřený okruh.

Pokud bych chtěl takto rozchodit prázdný filtr, tak ani náhodou, max tak kolem 10cm komory s rotorem nad hladinou a opět bych musel hodně pumpovat dokud si čerpadlo nechytne vodu a nezačne ji tahat (tedy jakoby posunovat, ne nasávat).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:43 Jarda62 Re: Dservice
Za mne lepší 2 slabší než jeden výkonný, více hmoty, i když možná větší spotřeba, záleží na typu, ale když hmm jeden odejde kalamita se nestane, taky při čištění výhoda jednoho stále zaběhnutého filtru, ale možná jsem jen rozmazlený.. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2017 21:43 R Muž romant [27987] Re: Dservice
Ano, přeplňování košů je taktéž na škodu, což vede k myšlence pohrát si s tím molitanem, tedy odebráním jednoho plátku. Média je vždy dobré mít ne zázoveň s horní hranou koše, ale kusíček pod touto hranou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:40 Muž Dservice [1] - AmazonieRe: jarda62
V posledních 14 dnech jsem dvakrát čistil spodní molitany( ale jen lehce-žádné praní), bylo tam trochu bordelu, ale vyklepal jsem to, ale zvýšení výkonu nic. Ještě zkusím odebrat tenPurigen a uvidím. JInak 5 tácků na nový filtr-předimenzovaný
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:36 Muž LeRi [315] Re: Dservice
Do spodního koše si kup obyčejnou keramiku,do druhého dej klidně bioakvacit,a do třetího třeba Sachem Matrix za rozumnou cenu www.prohopo.cz/… S tím Purigenem ci máš ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.09.2017 21:34 Maq Re: LeRi
LeRi napsal: Furt je to stejné,externí filtr můžu mít klidně 1,5 m nad akváriem ale tu vodu tam musím nějak dopravit ;-) , prostě gravitační zákon funguje ;-)
Nezapomínej že při jakémkoli umístění vždy dopravuješ stejnou váhu nahoru jako dolů. Když dáš dva stejné panely na kladku, pohne s nimi i motýl; to je principiálně stejná situace.
Omezení vyplývají z nedokonalosti toho principu - všechno má nějaký odpor.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:32 Jarda62 Re: Dservice
A nemohl v té době filtr nasát větší množství nečistot najednou? Mohly by se nashromáždit na spodku molitanu a tím ho přicpat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:30 R Muž romant [27987] Re: Dservice
On ten molitan jako takovej není vůbec špatnej, ale když je to první médium, stává se, že se na jeho povrchu velmi rychle tvoří taková tvrdší krustička a ta posléze zabraňuje propustnosti molitanu jako celku. Netvrdím, že je to tvůj problém, ale už jsem se s tím nejen u Eheimu setkal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:27 Muž Dservice [1] - AmazonieRe: romant
Dík za radu, teď koukám na krabici od vaty Eheim a na zadní straně je obrázek jak má být tento filtr poskládán a přesně je ve spodním koši Eheim mech. Hned zítra jdu pro to a vyzkouším a dám vědět.Dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:24 Muž LeRi [315] Re: O.Tom
Furt je to stejné,externí filtr můžu mít klidně 1,5 m nad akváriem ale tu vodu tam musím nějak dopravit ;-) , prostě gravitační zákon funguje ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:21 R Muž romant [27987] Re: Dservice
Osobně bych ty molitany, jak jsem pochopil, jsou dole, tedy na začátku toku vody, vyměnil za www.sklorex-akvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:17 Muž Dservice [1] - AmazonieRe: NHKG
Projevilo se to asi po 14dnech, právě v době kdy jsem tam přidal Purigen a i atomizér( asi tak nějak +-2 dny). Pak jsem začal vše kontrolovat, vyklepávat spodní molitany a měnit vatu. Jediný s čím jsem nehýbal je substrát a purigen. Mám strach už do toho filtru šahat. Asi vytáhnu vnitřní Aquel Fan3 plus na pomoc..., akorát nevím kam ho umístit abych to celé ještě nepohnojil víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:17 Muž O.Tom [439] Re: Dservice
OT
Nevím co to je za akvárium, jaké a kolik ryb atd... ale volil bych
EHEM 2075 (při malém počtu ryb případně 2073)
Fluval 306 (případně 406 ale to už je dost silné)
z JBL e1501/e1502, ale taky už jsou dost silné, používal jsem je na +- 300 litrů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:15 Jarda62 Re: LeRi
To že filtr může být umístěn max 1.5m pod úrovní hladiny, není proto, protože by vodu výše nevytlačil, ale představ si když budeš mít filtr o dvě patra níže než akva a vypnou proud, tak si myslíš, že ten tlak vydrží a neproteče?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:13 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Dservice
Je tu ještě jedna možnost (jak to mám já). Doplnit filtr ještě vnitřním filtrem (nebo čerpací hlavou s molitanem), který slouží jako honič vody a filtruje mechanické nečistoty. Tento filtr čistím každý týden a důkladně. Nevadí to, protože biologická filtrace probíhá jinde...
Vnitřní filtr tě vyjde podle mě levněji než bude rozdíl mezi prodejní cenou stávajícího filtru a kupní toho většího a i spotřeba by v součtu mohla být nižší. Navíc se vyhneš problémům se záběhem nového filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:13 Muž LeRi [315] Re: Dservice
Koukni na mou prezentaci,jak velké mám akvárium ,jak výkonný filtr a mám tam rozepsané náplně v koších které jsou plné, problém s výkonem nemám ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2017 21:11 Muž O.Tom [439] Re: LeRi
OT
Jestli budeš mít dostatečně silnou konstrukci filtru aby vydržela tlak vodního sloupce tak klidně.

Externí filtr dopravuje vodu +- do stejné výšky odkud jí čerpá, výškový rozdíl je tu max v +- 2 centimetrech pokud je vyústění nad hladinou.
Je to princip spojených nádob a čerpadlo zde funguje jako oběhové a překonává překážky které mu vystavíme filtračními médii.

Pokud by to bylo nějaké akvárium s přepadem, s otevřeným okruhem kdy voda teče do spodního filtru samospádem, filtr je otevřený, tak pak z něj čerpadlo tlačí vodu nahoru do akvária a překonává výškový rozdíl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2017 21:10 Muž Dservice [1] - AmazonieRe: LeRi
Prostě si myslím, že výrobce toho mého filtru mne podvedl, co se týká výkonu( jako spotřebitele mne nezajímá jestli je výkon s náplněmi nebo bez, stejně to výrobce neuvádí. Štve mne akorát to, že budu muset koupit nový filtr s výkonem aspoň 20W a 1000 l/h, což je cca. 5000,-Kč a tento filtr, který jsem koupil před měsícem budu prodávat za poloviční cenu.A tak je to vlastně s těmi našimi obchodníky (odborníky). Moje chyba, ale stejně děkuju za rady a reakce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:09 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Dservice
Zkontroloval potrubí znamená vyčistil například tímto: www.aliexpress.com/… ?
Ta třetina je myšlena třetina papírového průtoku nebo třetina proti stavu kdy byl poprvé nainstalován? Projevilo se to při běžném chodu postupným poklesem, nebo najednou?
Jinak nevím jak je na tom tvůj Eheim, ale odvzdušnit Eheim Ecco je práce na půl hodiny a zavzdušněný nemá žádný výkon. Atomizér je předpokládám na výtlaku filtru. Na Purigen bych to nesváděl, taky jsem ho dával do jednoho filtru pod vatu a bez problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:09 Muž LeRi [315] Re: vaaclav
Takže se budeme držet té praxe ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2017 21:07 R Muž vaclav [14620] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: LeRi
Teoreticky ano, ale prakticky ne protože odpor potrubí a médií bude moc velký.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:03 Muž Dservice [1] - AmazonieRe: LeRi
Standardně mám toho Ehiema asi 1 metr pod hladinou(výrobce udáva až 1,5 metru). Když jsem začal řešit pokles průtoku filtru, tak jsem jej zvedal postupně až na úroveň hladiny, ale bez známek zlepšení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2017 21:00 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: vaaclav
JBL uvádí průtok novým čistým filtrem a je to do 50% výkonu čerpadla. Přesný opak než vnitřní filtry - vzhledem k objemu je u externích filtrů průtok mizerný.
Ale taky mě zaskočilo, jak malý proud udělá JBL901 v 325l akváriu s rampou a předfiltrem. Musel jsem vyhodit předfiltr v podobě kostky molitanu a dát sání mého JBL do HMF filtru. Akorát si říkám, jestli s HMF vůbec ten externí filtr potřebuju.
(HMF: rybicky.net/clanky/1637-hambursky-plosny-filtr-hmf)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 20:58 Muž LeRi [315] Re: vaaclav
Takže můžu mít v kliku filtr ve sklepě a akvárium ve druhém patře smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 20:56 Muž LeRi [315] Re: jarda62
Tak to je nějaká novinka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2017 20:53 R Muž vaclav [14620] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: LeRi
Výškový rozdíl je minimální jsou to spojené nádoby. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.09.2017 20:52 Jarda62 Re: LeRi
U vnějších uzavřených filtrů nehraje roli výška hmm ale odpor médií a hadic...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.09.2017 20:51 R Muž vaclav [14620] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jifi
Průtok filtrem je udávaný bez náplní, pokud je tam dáš klesne jeho výkon až na 1/3 to je ale známá věc a musíš s tím při výběru počítat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 20:50 Muž LeRi [315] Re: Jifi
Jifi nemůžeš srovnávat čerpací hlavu s vnějším filtrem , čerpací hlava nemusí překonávat žádný výškový rozdíl a netahá vodu přes takové množství materiálu jako externí filtr ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 20:44 Muž LeRi [315] Re: Dservice
Já třeba vůbec nepoužívám filtrační vatu,sice mi ve vodě plavou mikro částečky ale ty jsou viditelné při blízkém zkoumání, ale i tak si myslím že ti odstranění té vaty nepomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 20:33 Muž Dservice [1] - AmazonieRe: Jifi
Tak to jsme na tom stejně!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 20:25 Muž Jifi [675] – nedostatečný výkon filtru
Jak to tak čtu, tak vidím, že nejsem sám, kdo je naprdnutej kvůli mizernému výkonu filtru.
Mám JBL CristalProfi e701 a byl jsem natěšený, že budu mít super filtr. Průtok je mizerný. Fakt nechápu, kde berou ten deklarovaný průtok. Do akvárka to sotva teče. Když jsem se podíval na to, co má pohánět vodu, tak jsem to považoval za hodně špatný vtip. Pidivrtulka s minimálním výkonem.
Tento filtr má daleko menší výkon než čerpadlo www.rostlinna-akvaria.cz/…
Toto čerpadlo Atman má papírově výkon něco přes polovinu toho filtru JBL, ale v akvárku ten Atman má výkon skoro 10x větší.
Jsem taky naprdnutej, protože těch 700 litrů u JBL v akvárku nemám ani omylem. Nemám ani tu polovinu. To čerpadlo vodu skoro ani nevytlačí. Filtr mám pod akvárkem a to jsem ještě zkrátil hadici z filtru do akvárka.
Jsem naprdnutej, protože mám pocit, že jsem vyhodil peníze za atrapu filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 19:55 Muž Dservice [1] - AmazonieRe: LeRi
Poradíš nějak to přeskládat, nebo mám koupit experience 350?
EDIT- Ještě pro úplnost info, akvárko 240l 120x40x50
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 19:53 Muž LeRi [315] Re: Dservice
Je to daň za úsporu 8W příkon na 700lH výkonu, sečteno podtrženo když naplníš koše po pokraj filtračním materiálem výkon poklesne cca na polovinu 350lH ale ještě záleží na hustotě (propustnosti) těch materiálů takže se můžeš dostat klidně i na pouhých 200lH. Ještě k tomu motoru 8W příkon a méně porézní materiál se nebudou mít moc rádi motor se bude víc namáhat (zahřívat) = ztráta výkonu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 19:38 Muž Dservice [1] - AmazonieRe: Dservice
Tu vatu jsem měnil za posledních 14 dní dvakrát, proto ta barva žlutá nebo mírně nahnědlá, Purigen má barvu světle hnědou - to jen na doplnění
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 19:26 Muž Dservice [1] - AmazonieRe: romant
Vata je lehce nažloutlá, vyměnil jsem ji za novou, bez efektu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 19:23 R Muž romant [27987] Re: Dservice
Jak vypadá ta vata? Jakou má barvu? Je hnědá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 19:22 Muž Dservice [1] - Amazonie – Problém s filtrem Eheim Experience 250
V poslední době -asi 14 dní mám problém s filtrem Eheim Experience 250 a sice pokles výkonu filtru, asi až na třetinu. Filtr je v provozu měsíc, je na něj napojen CO2 systém s nočním vypínáním přes atomizér. Filtr jsem rozdělal, vyklepal spodní tři molitanové vložky, v druhém boxu mám eheim substrát na něm Saechem Purigen 250 ml, a na něm jednu vrstvu vaty. Rovněž jsem zkontroloval potrubí, sání - vše OK. Nemůže tento problém způsobovat Purigen nebo atomizér? Díky za radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2017 22:46 Strejv Re: vaaclav
oki,díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2017 22:39 R Muž vaclav [14620] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Strejv
Filtr vypnutý. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2017 21:32 Strejv Re: vaaclav
oki,asi jsem trochu natvrdlí ale radši se zeptám,ovzdušnovat to mám za provpzu,a nebo filtr musí být vypnutý,dík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2017 21:12 R Muž vaclav [14620] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Strejv
To musí někdo jiný, hrnec pod akváriem jsem nikdy neměl. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2017 21:05 Strejv Re: vaaclav
jj,ale to už ničemu nevadí,že...jo a zeptám se,když mi ted ten filtr občas srkná vzduch,než to ovzdušním,mužu ho nechat zaplí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2017 20:58 R Muž vaclav [14620] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Strejv
Ne z konce hadičky ale z trubky odchází trochu, pár bublin se z ní do hadičky dostane i po odvzdušnění. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2017 20:48 Strejv Re: vaaclav
jo,ale to je minimum né...to ničemu nevadí,ale když ta hadička je potopená tak by neměla žádný vzduch nasát,si myslím... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2017 20:17 R Muž vaclav [14620] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Strejv
Do hadičky jde i vzduch který se tam dostane později ne moc ale mockrát jsem si toho všiml. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 15

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 14575x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14022-problem-s-filtrem?od=201