Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Problém s filtrem

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Problém s filtrem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 10:23 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Sucu
Vatu a aktivní uhlí můžeš dát pryč (vata ti v podstatě neudělá viditelný rozdíl a akorát ti brzdí průtok, aktivní uhlí funguje jen chvíli, než se nasytí a používá se především účelově pro odstranění různých rozpuštěných látek).

EDIT: To je dobře. Tak ještě tu vatu (až se ti zanese, tak ji vyhoď a novou už nekupuj a kup radši nějaký ten bioakvacit).
Mohla bys poslat odkaz na tu keramiku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 10:09 Žena Sucu [12] Re: RE5PEK7
od výrobce tam mám toto :
Filtrační média biomolitan, keramické kroužky, vata, aktivní uhlí, Seachem Matrix

uhlí jsem vyndala
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 10:05 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Sucu
Někteří výrobci mají keramiku pro osídlení, ale většinou jde o keramiku na hrubé nečistoty. Nevím, jestli se bavíme o tom samém, ale existuje biomolitan (na většině bublifukových filtrech) a bioakvacit. Jako předfiltraci pro velké akva bych ti doporučil koupit nějakou dlouhou kostku hrubšího bioakvacitu určeného pro bublifukový filtr (ať tam je díra a nemusíš ji vyřezávat) a nasávání udělat z dlouhé proděravěné trubice, na kterou to bude pasovat.. tím zvětšíš plochu, přes kterou budou nečistoty zachytávány a prodlouží tak interval údržby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 10:00 Žena Sucu [12] Re: RE5PEK7
RE5PEK7 napsal: No vidíš;-) Keramika by měla být jako první (ta je na nejhrubší nečistoty). Čím menší je plocha molitanu, přes kterou nasávání bere vodu, tím častěji budeš muset čistit.
já měla za to, že keramika je na osídlení a na hrubé nečistoty by měl být molitan.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 09:53 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Sucu
No vidíš;-) Keramika by měla být jako první (ta je na nejhrubší nečistoty). Čím menší je plocha molitanu, přes kterou nasávání bere vodu, tím častěji budeš muset čistit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 09:48 Žena Sucu [12] Re: RE5PEK7
Vyprala jsem to a už je v pohodě. Ale není možný, abych čistila molitan co 2 dny. Přesunu molitan do spodního koše. Ale když na něj pak dám keramiku, tak ho nebudu moct čistit. Co jsem koukala po 14ti dnech na tu vatu, tak je dost krutě obalená bahníčkem. Takže ta by u výstupu být měla. Bez molitanu na vrchu zas nechci zbytkovou vatu ani v rotoru, ani v nádrži. Mít dva koše ze tří plné molitanem je hovadina. Hlava 22.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 09:40 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Sucu
Naprosto ucpaný, ale nedělal strašný hlukX-)

V tom případě (tím spíš, že se ti na to v tvém případě zachytává hodně bordelu) se musíš o ty molitany na vstupu často starat, propírat je, kupovat nové. Po krátké době se ti totiž zacpou mikrobordýlkem a bakteriemi atp. a potom nemůže čerpadlo nasávat dostatek vody a zřejmě tak vzniká velký podtlak a vznikají tak vzduchové kapsy.

Asi jako kdybys plně ponořenou rukou rychle máchla silou pod vodou.. udělala by se ti za dlaní vzduchová kapsa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 09:35 Žena Sucu [12] Re: RE5PEK7
Nasává i vodu, ale ten vzduch v ní dělá strašný hluk a to už neustále. Na tom nasávacím koši musí něco být kvůli tomu množství ruduchy co tam volně plave. Když jsem ho tam neměla, tak byl ten nasávací koš naprosto ucpaný tou ruduchou a spousta se jí dostala až do filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 09:21 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Sucu
Přečerpává i vodu, nebo jen vzduch? coze

Zkusil bych vyprat/ostranit ty molitany u nasávání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 09:07 Žena Sucu [12] – vzduch
Nic jsem tam zatím neměnila a ten filtr od včerejška už snad nonstop přečerpává vzduch. Jediné nasávání jede skrz molitan naražený na nasávací hlavu. Čím to je ? Jak to opravit ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2018 12:55 Muž LeRi [315] Re: RE5PEK7
Jinak s tou vatou překrytou tenší vrstvou bioakvacitu máš pravdu, když už ji tam někdo musí mít, musí být sranda vyndavat vlákna té vaty zacuchané v rotoru filtru když na to v tom lepším případě někdo přijde včas a než zde začne pokládat dotazy proč mu filtr dělá rachot a má malý průtok ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.01.2018 12:39 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: LeRi
Ono je to asi úplně jedno..

V mém posledním výtvoru filtruji přes plastovou kuchyňskou drátěnku a nastříhanou hadičku staženou do silonky a i přesto, že mi filtr přefiltruje nádrž za hodinu tak 1,5x, tak pár minut po odkalení nemám ve vodním sloupci ani smýtko smich

EDIT: Měl bych si to patentovat. Pojmenuji to Dual tech DetritCLEAR BIO react aquaeco ULTRASMART+ Professional X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2018 12:35 R Muž ctibum [6926] Re: RE5PEK7, LeRi
No to už je jiná věc, jestli ji tam vůbec mít :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2018 12:29 Muž LeRi [315] Re: ctibum
Ona tam ta vata hlavně není vůbec potřeba pokud si filtr vytuní a správně ty média uspořádá , já osobně už jsem vyhodil i ty mechanické válečky za které dělají lepší práci kostičky z bioakvacitu 10ppi v předfiltru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2018 12:23 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: ctibum
Já jsem to takhle měl v jednom přepadovém a z té vaty se tu a tam uvolňují vlákna a pak mi lítaly po akváriu a zachytávaly se všude možně a to je pak jako hledat vlákno vaty v akváriu :) Proto se od té doby držím toho, že za vatu dám vždy alespoň tenký plátek bioakvacitu, aby ta uvolněná vlákna zachytával.. Ale vatu už delší dobu nepoužívám a nevidím rozdíl v průzračnosti, akorát mi to vždycky brzdilo průtok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.01.2018 12:01 R Muž ctibum [6926] Re: RE5PEK7
A na co tam pak bude ten molitan za vatou? Žil jsem v domnění, že vata je úplně na konci na finální dočištění jemnýho bordelu. Větší by měl zůstat před ní v předfiltru, válečcích, molitanu a nevím v čem ještě...
Taky bych ji dal na konec, protože se mění častěji, takže se pak nemusí rozebírat ostatní náplně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2018 11:25 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: ctibum
Raději předposlední před molitanem, aby nelítal bordel z vaty do akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.01.2018 08:26 Muž LeRi [315] Re: Sucu
Pod tím matrixem máš jen ty kroužky? Nejde jen o přeskládání ale zřejmě máš těch médií i málo aby jsi je mohl správně nakombinovat ;-) já jsem si třeba ještě dokoupil www.rostlinna-akvaria.cz/… pro tvůj www.rostlinna-akvaria.cz/… pomůže ti lépe to poskládat a ještě levný matrix www.kamody.cz/… ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2018 06:44 Žena Sucu [12] Re: LeRi
jak přeskládat ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2018 23:03 Muž LeRi [315] Re: Sucu
Ten kousek molitanu na nasávacím koši budeš čistit neustále, 1400lh ti na tvé akvárium přijde hodně? Ano ten nasazený molitan na nasávacím koši snížil hlavní průtok skrz silnější nasávací trubku do které vede mnohem slabší od skimeru který je u hladiny a tak začal nasávat i vzduch a čím víc se ti ten molitan na koši zanese tím to je horší ;-) , jinak podle toho jak tam máš poskládané ty náplně tak počítej že se ti průtok do měsíce sníží na cca dvě třetiny až polovinu a ten matrix už nebude fungovat jako biomedium ;-) Jinak když si koupíš tohle www.rostlinna-akvaria.cz/… a upravíš si do toho média tak budeš mít čistý hlavní filtr a máš tam i ventily kterými můžeš průtok pohodlně regulovat ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 22:31 Žena Sucu [12] Re: ctibum
ctibum napsal: Vatu bych dal až jako poslední na jemnou filtraci. Jinak se ti asi molitan nezanese, když k němu nic nedoplave ;-)molitan mám i na sací tyči v nádrži, je sice maličkatý, ale zadělaný je brutálně :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2018 21:45 R Muž ctibum [6926] Re: Sucu
Vatu bych dal až jako poslední na jemnou filtraci. Jinak se ti asi molitan nezanese, když k němu nic nedoplave ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 21:36 Žena Sucu [12] Re: ctibum
Mám ho od nich :)
Koše mám (odspodu) keramika, matrix, vata, molitan
Rampa už snad ani nemůže být víc děrovaná, ale dneska jsem koupila škrtítka na hadice a trošku to přitáhla. Jak se zanese vata tak jak říkáš, přirozeně se to zreguluje.
Jak jsem odstranila scrimmer, tak už jsem žádné bubliny neslyšela (mám to pod stolem s PC). Čas ukáže :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.01.2018 21:28 R Muž ctibum [6926] Re: Sucu
www.profiplants.cz/…
Proud jde sice od čerpadla nejdřív shora dolů, ale přes náplně jde zdola nahoru. Takže odspodu válečky, molitan a vata.
Nemáš třeba blbě nasazený koše? Že by to pak nějak dělalo bordel s tím vzduchem?
Až se zanese, tak se průtok sníží. Jinak asi jen dokoupit ventil na výstup, převrtat rampu, nějak ji natočit nebo projít rybicky.net/forum/6201-silny-proud-z-filtru :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 18:30 Žena Sucu [12] Re: ctibum
Mám sunsun 703A
Pořadí náplní jsem nechala jak bylo. Jen jsem doplnila Matrixem a keramikou. Předtím jsem ten směr ani nějak neřešila. To až když byl v provozu a začal se mi vtok ucpávat ruduchou a piskořkami :)
Regulace u toho nebyla žádná a já mám strach řezat tu hadici. Je plná vody i když to odpojim ze sítě :-D
Rampu mám po celé délce nádrže (120cm)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 17:54 R Muž ctibum [6926] Re: Sucu
Voda, vzduch, holinky, hodinky... smich smich smich
A co máš?
Pořadí náplní a/nebo směr proudění není v návodu?
Průtok se šteluje ventilem na hadici, pokud není regulace součástí filtru, řekl bych. Případně rampou (velilostí/množstvím otvorů). Ale externí jsem nikdy neměl, tak jen hádám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 17:51 Žena Sucu [12] Re: powery
tak sry no, dostaval se mi tam vzduch :-D
vůbec mi ten filtr přijde divný. Myslela jsem si, že ta nejvrchnější vrstva je ta, kam proudí voda z nádrže, protože tam je molitan a vata. A ono je to naopak. Proč potom není molitan uplně dole, aby se mi do keramiky nedostával bordel nechápu. Takhle jsem ten molitan musela dát na nasávací koš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 13:22 R Muž ctibum [6926] Re: Sucu
Taky bych řekl, že to voda ve filtru je poměrně výhoda smich On ti předtím fungoval bez vody? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.01.2018 13:02 Muž powery [250] Re: Sucu
Sucu napsala: Nevěděl by někdo, proč se mi dostává voda do externího filtru ?
Není to správné, že se dostává voda do filtru? Bez vody by filtr moc nefungoval? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 13:01 Žena Sucu [12]
Nevěděl by někdo, proč se mi dostává voda do externího filtru ? Scrimer jsem odstranila.
Filtr mám dost nově, kupovala jsem ho po vánocích. Akorát včera jsem odstranila starý molitanový a jedu už jen na ten externí. Zatím se zdá, že ten vzduch byl práce scrimeru. Ten jsem vyndala a zatím je to ok. Trošku přemýšlím nad tím, jak by se dal snížit průtok a nestálo to několik set. Průtok 1400/h je na tu moji louži trošku moc (ale menší zrovna neměl).
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2017 20:25 Muž poqy [4] Re: Tudy
Rozobral som ho. Teda vlastne odskrutkoval jednu skrutku, odobral kryt, vybral a založil magnet, zaskrutkoval naspäť a je ticho. Zvláštne je, že deň išiel potichu a potom sa rozvrčal. Inak potriasanie a vypínanie<->zapínanie nepomáhalo. Uvidíme či zostane ticho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2017 18:05 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: poqy
Rozebral bych ho a sestavil znovu, třeba je jen někde uvnitř lehce mimo osu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2017 09:57 Muž poqy [4] – eheim aquacompact 60 zunenie
Dobrý deň,
včera som spustil tento filter. Po pár sekundovom hučaní kým sa vytlačil vzduch filter išiel tichučko. Dnes ráno som prišiel do obývačky a filter vydáva výrazné bzučanie. Prehlušuje to aj TV. Nezdá sa mi to zavzdušnené, to by bol taký šum. Nie je to ani rezonácia, zvuk vychádza z motorčeka. Mám vydržať, alebo to rozobrať? Prikladám aj nahrávku, dúfam že to tam počuť.
streamable.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2017 11:59 Muž MirekSazava [71] Re: jarda62
Musím to vše pořádně prohlídnout a uvidím. I těsnění, jestli se někde nazavzdušnuje, i když to na 99% vylučuju, ale možné je vše :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2017 11:56 Jarda62 Re: MirekSazava
Nechci kecat, ale tohle je normální, zkus ještě zkusit povrch uvnitř hlavy kde se točí magnet, jestli je hladký, nepoškrábany, jinak podle, toho co popisuješ to vypadá na vzduch, že se tak intervaly pravidelně opakují, zkusil bych na filtr položit něco těžkého, jestli nejsou vytáhané klipsny, ale to by šel ten vzduch vidět jak jde ven.. hmm nevím každopádně držím palce a přeju pevné nervy...nebo třeba je něco špatně v síti, nějaká chvilková změna frekvence, ale to je mimo mě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2017 11:49 Muž MirekSazava [71] Re: jarda62
Fotka k příspěvku O víkendu to zkusím jestě jednou rozebrata uvidím. 6e by se to protáčelo jsem si nevšiml. Mě jde pouze o cca milimetr povytáhnout v místě mezi tím bílým a zeleným plastem.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2017 11:20 Jarda62 Re: MirekSazava
Kupoval jsem nový rotor a tam byla ta vrtulka docela natěsno a vůbec se nekvedlala jen se otáčela jak měla. Těžko říct příčin mnoho, jednou mi vrněl nový filtr, jen díky malému otřepu na rotoru po odlévání..

Edit. Vzpomněl jsem si, že se někdy oddělí celá ta část rotoru co vede do magnetu. Viděl jsem pár takových.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2017 11:15 Muž MirekSazava [71] Re: jarda62
Aha, super postřeh díky!! Ona se tam totiž tak divně kvedlá, tak jsem myslel, jestli není uvolněná. Nevšiml jsem si totiž, že by to dělala od začátku.

Další věc, které jsem si všiml je, že při zapínání/vypínání filtru, jak se vrtulka rozbíhá/dobíhá také dost zarachotí (na vteřinu). Řekl bych, že to začalo právě s tím drčením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2017 11:09 Jarda62 Re: MirekSazava
Chceš přilepit tu vrtulku na pevno k magnetu? Pak filtr při výpadku proudu nenaskoci, odzkoušeno na Eheim 2026.
Edit. Ta vůle tam je nejspíš, pro překonání odporu vody při spuštěnítění filtru, magnet se nejdříve pootočí navolno a pak už má nějakou tu setrvačnost a tím už má dost sily na překonání odporu, proto si myslím mají Eheim menší spotřebu a větší výkon, ale jak který...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2017 11:03 Muž MirekSazava [71] Re: ctibum
Tak aspoň že tak :) :)
Dnes udělám poslední rozborku, vše znova vyčístím, promažu, zkusím zalepit tu vrtulku a jestli to nepřestane, proletí se ze 4. patra.
Vychází to z hlavy a ven se to drnčení nepřenáší. Slyšet to je, ale filtr nevibruje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2017 10:52 R Muž ctibum [6926] Re: MirekSazava
Mně tohle začalo dělat čerpadlo 4Aqua. Už se s tím s.ru tři dny, rozebírám, podkládám molitanem, zavěsil jsem ho i do prostoru, s trubkou i kabelem si hraju a nic. Slyšet běžně je, ale únosně a najednou začne hlasitěji vibrovat, občas až drnčet. Jak když se nějak uvolní vrtulka a pak si zase sedne...
Sice ti to nepomůže s problémem, ale jen abys věděl, že v tom nejsi sám ;-)
Každopádně s tím pořád laboruju, tak když něco zjistím, tak dám vědět...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2017 10:19 Muž MirekSazava [71] – Aquanova 100
Ahoj, mám filtr aqua nova 1000.
Mám ho v provozu asi rok. Šlape vcelku obstojně. Nebo spíš šlapal tedy.
Poslední dobou se stává, že se z filtru začíná ozývat nějaké drčení.
Opakuje se to cca po 30 vteřinách, vždy na asi 3 až 4 vteřiny.
Je to jako bych na něj položil vibrující mobil.
Pomůže jen to, že ho několikrát vypnu a zapnu. Pak zase šlape den nebo dva v pohodě, pak se to zase začne ozývat.
Měl jsem ho dvakrát rozebraný, na nic jsem nepřišel, vše vypadá OK. Jediná věc, kterou jsem objevil je, že rotor v místě, kde magnet přechází do plastu, jde maličko, asi 1 mm, povytáhnout. Nevím, zda je to normální.
Nějaké naklánění nebo zatřesení na to nemá vliv. Zavzdušnění by to také být nemělo, protože se to objevilo po několika měsících provozu, kdy filtr šlapal v pohodě.

Nenapadá Vás prosím, čím by to mohlo být? Děkuju!!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 23:06 Muž Jarry [1437] Re: O.Tom
To asi nebylo pemzou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2017 22:32 Jarda62 Re: LeRi
Každý z nás mluví o něčem jiném, vstoupil jsem do diskuse, příspěvkem k uzavřenému okruhu, ale ty se bavíš o otevřeném, to je jediný problém. ;-) víc už bych to tady neplenil..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 22:25 Muž LeRi [315] Re: jarda62
Tady pár výpočtů www.e-cerpadla.cz/… funguje to i u akvárijí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.09.2017 22:21 Jarda62 Re: LeRi
Ale v tomhle případě nejsou 2 spojené nádoby, ale jedna (akvárko) a co odteče, taky přiteče. Možná máš na mysli filtr s přepadem pod akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 22:14 Muž LeRi [315] Re: O.Tom
Vysvětlím to po lopatě,spojené nádoby vyrovnají hladiny jen v tom případě pokud budou ve stejné úrovni (výšce).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:56 Muž LeRi [315] Re: O.Tom
No a votom to je potřebuješ furt čerpadlo a rozdíl? youtu.be/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2017 21:54 Muž O.Tom [439] Re: LeRi
OT
Vem si čerpací hlavu, nějaké dvě hadice a...

Zapoj si to jako externí filtr, nasávací hadici do akvária, výstup kousek nad hladinu.
Nasátím pusou to zavodni, spusť a sleduj jak to teče.

Pak si vem kýbl vody, polož ho na zem, do něj dej čerpadlo s hadicí pouze na výstupu a tu dej nad akvárium třeba do 1,5m výšky a sleduj jak to teče.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.09.2017 21:54 R Muž ctibum [6926] Re: LeRi
Představ si to jako páter noster. Těžkej jako kráva, ale utáhneš ho rukou i v mrakodrapu, pokud budou megadobře namazaný ložiska. Co jde nahoru, jde i dolů, překonáváš jen odpor ložisek, ne výšku...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 15

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 14575x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14022-problem-s-filtrem?od=151