Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaká je to rostlina?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Copak je to za rostlinku? 

Přejít na předchozí stránku 167 Přejít na další stránku   1  
Jaká je to rostlina?
Nevíte si rady s určením správného názvu Vaší vodní rostliny? Pokud máte její fotografii, zde je to správné místo pro položení Vašeho dotazu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 21:33 Pepan – Re - Eff
Asi jo. Ale je to asi něco takového, jako když si půjdete koupit porsche a ono bude popsáno jako trabant. Ale cena byla za poršáka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 21:29 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Pepan
Asi mu zbyly popisné kartičky od Alternather :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 21:06 Pepan – To je v poho...
Dneska jsem se zase zasmál. Jsem v poslední době ulítlý na Anubiasy a pořídil jsem si v jedné prodejně A. angustifolia a popiskou Alternanthera rubra. Stejnou popisku měl v té prodejně před dvěma týdny panašovaný barterák. Myslíte, že má vůbec cenu něco říkat prodejci? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 21:00 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Pepan
To je pravda. Pro akvaristy je důležité to, aby rostliny dobře rostly. Problém je v tom, že když je problém, je dobré vědět co pěstuji, abych se mohl snažit tomu dát lepší podmínky. A pak je dobré, abychom se domluvily, vědět jak se ta kytka jmenuje. Proto se snažím dělat trošku osvětu, aby jedna kytka měla jeden název atd. A né pod různými jmény koupit jednu a tu samou nebo pod stejným jménem několik různých druhů. A to i z důvodů, abych věděl, co mi někdo pošle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.03.2010 20:55 Pepan – Já ty názvy zase tak moc neřeším
Je sice fajn, když se s někým bavím o nějaké kytce a oba víme, o co se jedná, ale abych kvůli tomu nespal, nebo se s někým pohádal do krve, to zase ne. Nejsem profesionální botanik, prodejem akvarijních kytek se neživím, takže jsem dost nad věcí. Už jsem zažil, že si dva kaktusáři kvůli názvu kytky dali přes držku a je to pro mě poučení snad do konce života. A u těch našich kytek, které máme je určitě nejdůležitější, aby dobře prospívaly v akvárku a jestli se to jmenuje tak nebo onak, není úplně nejdůležitější věc na světě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 20:48 Pepan – Re - R - Vaclav
Přečtěte si něco o tom na rybičky.net. Já se s jejich názorem ztotožňuji. To co oni nabízejí a co mám doma je fakt nějaká játrovka. Zkuste si pro porovnání v Google najít nějaký obrázek rodu Lomariopsis. To je úplně něco jiného.
rybicky.net/atlasrostlin/lomariopsis_lineata
Pro porovnání rod Lomariopsis, druh sorbifolia
www.nybg.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 20:41 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Pepan
Však ano, ale akvárium není příroda a rychle člověk zjistí co se pěstuje a co ne a každá kytka se dá nakoukat. Když víte, že se pěstuje dvacet druhů mechů, tak pomyslný výběr moc velký není.
Jestli vás zajímají podrobnější fotografie rybicky.net/nadrze/9035

Váš příklad je jeden z mnoha. Další mohu uvést (např. Lilaeopsis novea-zelandinae, Limnobium spongia, Cryptocoryne nevilli, Echinodorus amazonicus.....) U některých je jedno, jestli to je jeden druh nebo dva. Pro akváriu je důležité, že vypadají jinak, některé názvy jsou naprostý úlet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 20:39 Usine – Re: Pepan
Není to žádná játrovka ale opravdu kapradina. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 20:34 Pepan – Re - Sid
Bingo!!!!!! potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   01.03.2010 20:33 Pepan – Re . Daviddizzer, Johan a spol.
Nechci být za chytráka, ale určovat mech jenom podle vzhledu není zrovná nejlepší. Nemám to z vlastní hlavy, ale zrovna minulý týden jsem se na to téma bavil s profesionálním botanikem, který říkal, že pod jedním názvem se může pěstovat i několik druhů, na druhé straně stejný druh může v nejrůznějšíchh podmínkách vypadat naprosto jinak. Takže odborník si na to vezme mikroskop. Na druhé straně pro naše potřeby je nejdůležitější, aby daný druh dobře prospíval pod vodou a jemné rozdíly v jeho vzhledu zase nehrají moc velkou roli. Navíc v tom obchodníci dělají strašný bor.... Jako příklad uvedu rostlinu Lomariopsis lineata, kterou nabízí firma Dennerle. Je to nějaká játrovka, kterou oni pojmenovali bůhvíproč zrovna takto a přitom rod Lomariopsis vypadá trochu jako klasická kapraď samec.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 20:15 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: grego
Za b) je správně. Nejspíš L. palustris.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 20:14 Muž grego [1] – Alternanthera alebo Ludwigia?
Fotka k příspěvku ahoj, čo je to prosím Vás za rastlinku alternanthera alebo ludwigia alebo ..?
dík
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 20:07 Muž DavidDizzer [26] – Re: Johan
o.k., takže jsme se nakonec domluvili, já to chápu, vy také, takže o.k. Díky moc :-)... Omlouvám se .

A způsob na její nejrychlejší rozmnožení? :-)

Jinak, když jsem zde už posílal mojí prezentaci odchovny, přidali byste tam ještě nějaké rostliny? :-)





Díky moc - hlavní je, že jsme se domluvili a všichni poučili ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 20:04 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: DavidDizzer
Tak já to zkusím ještě jinak. Ano, máte jávský mech. Jávský mech má vědecký název Taxiphyllum barbieri. Vesycularia dubyana se nazývá Singapore moss.

Na té fotce, co ste si vybral je jávský mech. Však ano. Ale z textu si určitě přečtete, že je to T. barbieri. Ten váš nevypadá jako z odkazu, který ste posílal hlavně proto, že ste poslal odkaz na jiný druh, konkrétně na T. alternans.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 20:03 Muž DavidDizzer [26]
až teď jsem si uvědomil, že mám jávský mech nebo taxiphyllum v mé prezentaci v odchovničce :-) rybicky.net/nadrze/8747 ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.03.2010 20:01 Muž Chem [837] – fotky
Chtel jsem psat cosi o tom, ze mi pripadne podivny ten, kdo zjistuje od obchodniku co si kupuje za rostlinku, ten kdo napise, ze kamos neco potvrdil a hned tomu veri, ten kdo z google fotek neco potvrdi ci vyvrati apod. Ale myslim, ze se behem tech par prispevku se dotycny do toho zamotal sam tak, ze snad pochopi, ze tudy cesta nevede.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 20:00 Muž DavidDizzer [26] – Re: DavidDizzer
na té přiložené fotce je větévka té rostliny. A to je jávský mech, bylo to na té stránce, kterou jste mi posílal ještě níže. A já když jsek koupil takto malé větévky, vypadaly úplně stejně. A nyní tak vypadají pořád. Zítra nebo pozítří se schválně zeptám v té prodejně :-) o.k.? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:59 Muž DavidDizzer [26] – Re: Johan
Fotka k příspěvku no ano, to jsem si také četl v atlase. Ale jakto že moje (Dejme tomu vesicularia dubyna nebo teda Taxiphyllum) vypadá úplně jinak, než třeba z této fotky? > www.aquamoss.net/…

A nyní přikládám fotku, jak vypadá jávský mech a takto ho opravdu mám :-):-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:58 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetky – Re: DavidDizzer
a toto je je klasika java (taxiphyllum) www.aquamoss.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   01.03.2010 19:56 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: DavidDizzer
Lépe, než sem to napsal do atlasu, to už asi nenapíšu.

"V podvědomí akvaristů zakořeněné, že jávský mech je Vesicularia dubyana není zcela správné. V roce 2004 došlo na singapurské univerzitě k přeurčení a jávský mech pěstovaný v akváriích je ve skutečnosti Taxiphyllum barbieri. Vesicularia dubyana vypadá zcela odlišně. Má stromečkovitě větvené stélky. Ve vlhkých paludáriích roste rychle a dokáže porůst celé stěny."
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.03.2010 19:56 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetky – Re: DavidDizzer
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:53 Muž DavidDizzer [26] – Re: Johan
Ten odkaz nefunguje :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:53 Muž DavidDizzer [26] – Re: grizly
taky bych řekl, ale Johan to netvrdí :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.03.2010 19:50 Muž grizly [145] – Re: DavidDizzer
Jávský mech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.03.2010 19:49 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: DavidDizzer
Hodně špatně rostlý T. barbieri (možná jen tím, jak je to focena na suchu) (příště fotit ve vodě).
V. dubyana vypadá takhle www.aquamoss.net/…. To, že kytku koupíte pod určitým názvem neznamená, že to ta kytka je!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:46 Muž DavidDizzer [26] – Re: DavidDizzer
Fotka k příspěvku ...a fotka č.3 :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:46 Muž DavidDizzer [26] – Re: DavidDizzer
Fotka k příspěvku fotka č.2
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:46 Muž DavidDizzer [26] – Re: Johan
Fotka k příspěvku fotka č.1
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:35 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: DavidDizzer
pošlete. budu rád. Jen pokud možno pošlete co největší zaostřené makro. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:30 Muž DavidDizzer [26]
tady posílám stránku v češtině ;-)
translate.google.cz/…

A ještě k tomu. Ano, Vesicularia dubyana je v ČR téměř nepěstována. Mě se ale zdá, že určitě já doma mám vesiculariu dubyanu. Potvrdil mi to i jeden kámoš, který nakoupil mech přesně tam, kde já. Zítra se mohu jít klidně zeptat do toho obchodu a potvrdí se, zda mám vesiculariu d. Potom už jen ho vyfotím a můžeme srovnat z ostatníma fotkama, zda se jedná o Taxiphyllum b. nebo vesicularia dubyana.

Souhlasíte? :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:25 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: DavidDizzer
Ano, máte pravdu. Většina lidí si je plete. Resp. nevědí, že pod názvem V. dubyana se prodává a pěstuje T. barbieri. Jak už tu bylo psáno, když je přirostlý, má takovéto větvení. Jinak dělá polštáře na které jsme zvyklí. V. dubyana se v ČR téměř nepěstuje. Možná jí mám doma, ale nejsem si vůbec jistý. Jinak. Vesicularie mají i jiný charakter listů. Proč si myslíte, že zde v atlasu nemáme u V. dubyana fotku... ;-)

P.S. ale chválím, že ste si přečetl alespoň zdejší atlas. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:22 Muž DavidDizzer [26] – Re: Johan
nesrovnávám, já nemohu najít žádný odkaz, kde ho mají, protože polovina odkazů mi poslat nejde, newm proč...
nyní je na rybicky.net toto:

...Vesicularia dubyana vypadá zcela odlišně. Má stromečkovitě větvené stélky...

Prostě se větví odlišně než Taxiphyllum :-).
Je to těžké nebo těžší odhadnout co to je, ale většina lidí si to pletou a nechtějí uvěřit tomu, že mají úplně něco jiného. Můj názor je stále vesicularia dubyana :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:22 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: DavidDizzer
Možná budete chytřejší.

sea.nus.edu.sg/…
www.killies.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:16 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: DavidDizzer
Jo aha.. Vy srovnáváte fotky, které Vám nabídne google. Tak to se všechno vysvětluje. Zde je vkládám já. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:14 Muž DavidDizzer [26] – Re: Johan
vesicularia dubyana = www.google.cz/…
Taxiphyllum = www.google.cz/…
zde ty fotky mohou být ale špatně, protože to tam dávají lidé, kteří si to pletou.

Nebo se zkuste podívat na www.akvapedie.cz, www.Aquapage.cz atd... tam fotky jsou a charakteristika také. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:11 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: DavidDizzer
Mohl bych Vás požádat o nějaké odkazy na fotky V. dubyana a T. barbierii? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 19:09 Muž DavidDizzer [26] – Re: Johan
Mám stejnou. A je to Vesicularia Dubyana. Jak jsem již psal, Taxiphyllum se větví jinak a má odlišné větévky. Se podivte na fotky, jaký je mezi nimi rozdíl. Dle mého názoru je to prostě "vesicularia dubyana" :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 18:54 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: DavidDizzer
Vesicularia dubyana? Tak ta to není ani náhodou... ;-) V tom případě jí nepoznáte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 18:50 Muž DavidDizzer [26] – Re: Sid
je to vesicularia dubyana!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 18:28 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: DavidDizzer
...Vesiculariu dubyanu mám několik let a snad to poznám...
To je otázka... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 17:54 Muž DavidDizzer [26]
Já se také příkláním k jávskému mechu / tedy Vesicularia dubyana. např. www.aquapage.cz/…. Taxiphyllum se podle mého názoru větví úplně jinak a má trochu jiné složení lístečků a celkově větévek, než jávský mech/vesicularia dubyana. Vesiculariu dubyanu mám několik let a snad to poznám, Toť můj názor. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 16:16 Muž ludviko [24] - Živorodky
Vůbec jsem neříkal, že jsou to dvě různé rostlinky, jen jsem je vyfotil na dvou různých místech. Docela by mě zajímalo kde se v tom akváriu ten "mech" vzal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 13:50 Muž Chem [837] – Re: ludviko
V obou případech jde o "mech" Taxiphyllum barbieri . Pokud roste přirostle na dekoraci či dně vypadá trošku jinak - možná proto Ti přijde, že jsou to dva "mechy".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 13:27 Muž arnošt [37] - Rostliny – Re: ludviko
řekl bych, že to je obojí obyčejný jávský mech jen se v jiných podmínkách různě rozrůstá - máš to ale pěkně zajetelený žabím vlasem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 12:18 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetky – Re: ludviko
mohl by to byt string (japan) moss
stringy vypada taky jeste trochu jinak

ten druhy mi pride jako klasickej javskej
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 11:38 Muž ludviko [24] - Živorodky
Fotka k příspěvku A ještě druhá fotka.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 11:37 Muž ludviko [24] - Živorodky
Fotka k příspěvku V naší sedmistovce (rybicky.net/nadrze/7266)se objevili další dva "mechy" co se týče vzhledu, myslím, že je to něco jiného než dříve určená srpatka zahnutá. poradí někdo co by to mohlo být.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 18:00 Žena ustavprochore [567] – Re: DavidDizzer
Pokud máš té doušky dost, zasaď jen vrcholky a spodek vyhoď. Jinak pokud spodní část nevyhazuješ, nech jí aspoň 15 - 20 cm dlouhou, aby si rostlinka mohla vytvořit nový růstový vrchol. Stříháš-li v místě větvení, tak krátce nad ním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 17:55 Muž DavidDizzer [26] – Re: miso21
uvidím.? Dyť ji mám asi 4 roky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 17:51 miso21
uvidis neboj :)
Nevíte si rady s určením správného názvu Vaší vodní rostliny? Pokud máte její fotografii, zde je to správné místo pro položení Vašeho dotazu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [167] ...... 181

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 222710x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13192-identifikace-rostlin?od=8301