Reaktory CO2
Ať hledám jak chci tak žádný problém nevidím . 14 dní testuji a vše OK. Jen při odvzdušnění reaktoru stoupá voda do hadičky kterou CO2 zase ihned vrátí zpět a rozpouštění běží dál. Protože zatím nemůžu sehnat nic lepšího než je
www.rostlinna-akvaria.cz/… tak tam mám jehlový ventil nasazený na petku.
Starší reakce
Tohle bych doporučil okopírovat z reaktorů z Profiplants, tam to funguje dobře včetně odvzdušnění. Stačí si pustit video a bude jasno, jak to správně udělat.
Podle mě to máš špatně, odvzdušňovací ventil nemůže být v části vedení CO2 ale na reaktoru kde odvede hromadící se CO2 a další plyny.

Starší reakce
Jestliže chceš pěstovat rostliny tak na nějaký seachem denitrat zapomeň předci nebudeš brát kytkám živiny naopak je budeš muset přidávat. Jinak ale jestli platí tvoje fotka v prezentaci tak si hlavně pořiď velkou spoustu rostlin.

Podle mě je to jedno. Udělá to stejnou službu. Kdysi jsem ho měl udělaný právě z ty filtrační nádoby na čerpadlo a rozpouštělo to na 100 procent. Hadičku jsem dal místo toho odvzdušňovacího tlačítka. Výhoda je ta, že stačilo vypnout čerpadlo, vyšroubovat ten spodek, vyčistit a našroubovat zpátky a pustit čerpadlo. Hadičku jsem měl přefiknutou asi 20 cm od nádoby na spojku. Stačilo vytáhnout ze spojky, počkat až se filtr zavodní a spojit. Tenkrát ty filtry byly k dostání za necelý čtyři kila.
ktory reaktor bude lepsi bud od profiplantsu alebo urobeny s filtracnej nadoby na vodu ktoru by asi idealne zapojil na samostatny okruh . Len tu by chcel este urobit aj odbocku pre dalsiu filtracnu vlozku kde by znizil prietok aby tam mohol umiestnit seachem denitrat ktory potrebuje prietok cca 200l
Starší reakce
Ahoj, mam CO2 reaktor XL asi 4 měsíce připojen k Oase Biomaster 600 (1250 l/hod) a v pohodě. Průtok je na výstupu nižší ale s tým jsem počítal. Mám jen 128 litrů nádrž tak to zatím stačí. Jinak bych koupil externí čerpadlo Oase OptiMax 2000, které jde pohodlně zapojit na hadice 16/22 a filtr bych nechal běžet zvlášť.
Jojo to je odvzdušňovák od topení, nic jiného tam bohužel nevlezlo.
Jee,to je odvzdušňovací ventil z kotle nebi topení.To leda vyšroubovat a dát do závitu něco lepšího, nějaký trn. Nebo vyzkoušet automatický odvzdušňovací ventil, ale tam je riziko, že v případě nečistot by začal ukapávat.....

Ten průměr je opravdu malý není jak to napojit - přikládám foto. Má to sotva 2mm.
Ani silikonové hadičky? Dají se teplem roztáhnout a delahiz různé velikosti.....
Mám samostatný okruh na CO2 viz. obrázek, jelikož když jsem to napojil na cestu čerpadla nešlo to protlačit kvůli síle hlavního čerpadla, tak jsem udělal vlastní okruh s vývodem u hlavního čerpadla, které to nasaje a přes rampu do hodí do akva.
Jojo chápu , ale ten průměr ventilku je tak malý že na to nic nenasadím.
Proč bys to měl srkat do akvária? Musíš zpátky k čerpadlu co ti honí vodu do reaktoru to je kousek. Měl jsi to strčit pod vodu do filtru jako to mám já.

Fakticky by to měl být poslední člen před cestou do akvária. Samozřejmě to nejde otevřít naplno, ale zkusit přiškrtit tak, aby to buď trošičku teklo nebo jenom kapalo. To by mohlo stačit na odvzdušnění a zároveň by voda normálně tekla přes rozstřikovací rampu a neunikalo moc CO2.
Kdyby to byl trvale otevřený tak by unikalo hlavně i Co2. Mám ten samí problém reaktor se mi zavzdušní skoro každý den. Myslím že to bude tím že mi filtr nasává bublinky kyslíku od rostlin a tím se zavzdušní jak filtr, tak i reaktor.
Mě se reaktor vůbec nezavzdušňuje. Když celý reaktor napustím CO2 tak se rozpustí za chvíli beze zbytku. Každodení zavzdušňování musí být způsobeno přisáváním filtrační soustavy. Jinak si to nedokážu vysvětlit.
No nejdříve jsem to musel odvzdušňovat cca. jednou za týden, teď to začalo tak, že musím jednou za den. Do akva to odvzdušnění nedotáhnu, je to daleko a hlavně ten průměr odvzdušnění je tak malý, že tak žádnou mini hadičku ani nedostanu. (viz.foto)

Já to tak vlastně mám, ale pootevřít znamená, že tudy vlastně proudí i trochu vody......
Nemohlo by fungovat řešení na principu od Profiplants? Tu odvzdušňovací hadičku zavést do akvária a malinko pootevřít, že by to tudy tlačilo trošku vody a plynule odvzdušňovalo. Profiplants to tam mají, že se to otevře, odvzdušní a zavře, to pootevření je moje teorie a samozřejmě nemusí fungovat.
Nebo tam dát elektronický ventil jako u CO2 a jednou za den otevřít, odvzdušnit a zavřít.
Mám za to, že je to vlastnost reaktorů, že prostě sbírají vzduch a jednou za čas je třeba ho upustit. Dělá mi to totiž taky. Kdyby na to byl nějaký fígl, určitě bych ho vyzkoušel.
Mě se vzduch usazuje v horní části reaktoru, zkoušel jsem kdysi i přímo napojit na čerpadlo ale neprotlačí se to přes sílu toku hlavního čerpadla. Jinak myslíš že ten přívod CO2 do kolena před reaktor je zapojeno v pořádku ?
Čistota CO2 je hlavně o obsahu vody v něm a v tom asi bude ten zakopaný pes. Udělej si bajpás zpátky k čerpadlu a budeš mít pokoj, to přebytečný vzduch anebo i CO2 rozprskne na mini bublinky a část jich přes reaktor vyletí do akvária. Nevýhoda je že to trochu chrastí.



Prosím zkušené akvameny o radu, myslíte že takto napojené CO2 do rektoru může způsobovat zavzdušňování. Jinak celý rozvod odzkoušen je těsný a nikde to nenasává vzduch.
Starší reakce
Of
Mám to podobně jako ty, ale hadice při čištění jdou stejně pryč, nechtěl bych ten bordel z nich v akváriu.
A ohledně zanášení, Eheim hlásí snížení průtoku, kvůli nečistotám a kritická místa jsou právě kohouty, vstupy do filtrů a další zúžená místa. Takže samotné hadice by zvládly bez údržby mnohem delší dobu, ovšem zase by údržba byl očistec. Takže za mě to nepřehánět s kohouty a jinými vyfikundacemi

Já ti jen říkám vlastní zkušenost, jak to dopadne, s CO2 za ty roky jsem už vyzkoušel leccos.

Tak teď ti rapidně sníží proud siporak který se ještě bude ucpávat a nabalovat na sebe další bordel.

Pro změnu reaktor podobné konstrukce jako Profiplants, ale naládovaný válečky Proč to tam máš vždyť ti to musí brzdit vodu.

Ono tam to CO2 očividně bylo, jinak by to za ty dva týdny bylo hodně vidět, ale problém mohl být v menší rozpustnosti (tvrdší voda) nebo než se to uštěrchalo, tak tam toho mohlo jít míň. Nevypadalo to zavzdušněně, ale ten reaktor není celý průhledný, tak někde bublina mohla být.
Nebo to nějak nesedlo té Dennerle náplni v dropcheckerech a než jsem stihl koupit na zkoušku jinou náplň, tak se to vzpamatovalo.
V tuto chvíli žádný lepší vysvětlení opravdu nemám, hlavní je, že to funguje, ale docela by mě zajímal důvod. Jenže ten asi nepůjde zjistit bez detailního rozboru vody před a po. Problém mohl být klidně v dočasné změně kvality vody, ve Vyškově je několik zdrojů vody a místo povrchové nám mohli na chvíli pustit tvrdou z vrtu nebo to namíchat a zrovna jsem při té příležitosti třeba měnil vodu v akváriích, obvykle měním v rozmezí asi hodiny nebo dvou.
Je trochu škoda, že nejde pouštět míň bublinek, ale zas je to bez hadičky do akvária a ten vnitřní atomizér navíc hnusně pištěl.
Tak zajímavý vývoj situace, aniž bych cokoliv změnil, oba dropcheckery zezelenaly. Sice pořád musím pouštět hodně bublinek, ale ukazují normální stav. Skoro to vypadá, že cca dva týdny trvalo, než se ta voda nasytila líp rozpuštěným CO2 a pak to teprve začlo reagovat. Líp si to nedovedu vysvětlit...
To zkoušení s přemístěním dropcheckeru do různých částí akvária může být hodně poučné. Taky to vyzkouším. Bude to chtít ale vždy pár hodin než se případné změny projeví.
Vždycky jsem měl vnitřní difusor nebo atomizér u zadní stěny uprostřed, aby to rampa roznášela co nejvíc a dropchecker přímo u přední stěny tak uprostřed vodního sloupce u boční stěny.
Teď jsem ho dal téměř k hladině a právě zkouším střed akvária (blíž k rozstřikovací rampě), jestli se to nějak změní.
Musel bys ji pravidelně měnit každé dva až tři měsíce, Dennerle to má snad i v návodu.
Bubliny z vnitřního atomizeru ti mohly jít do dropu.
Mně připadá zvláštní, že dokud jsem bublal přímo do akvárka, tak to Dennerle fungovalo perfektně. Jakmile šla barva příliš do světla, bylo to poznat na rybách i šnecích.
Každopádně zkusit jinou náplň je dobrý postřeh, to určitě udělám a třeba se to změní.
Mám podobnou zkušenost,drop s Dennerle. Asi 3 měsíce zelená a od jisté chvíle modrá max tmavě zelená. pH,ale nízké,tak to raději neřeším......
Polohu už jsem změnil asi 3x, ale bohužel jinou náplň nemám, to teď nemůžu vyzkoušet.
Tyto problémy s dropcheckery se tu objevují často. Možná by stálo za pokus dát do akvária dva dropcheckery s odlišnými naplněmi. A pak zkusit porovnávat, měnit místo zavěšení dropcheckeru...
Jenže já jsem v něm tu kapalinu vyměnil a je to kapalina od Dennerle, jak píše Buldr, má velký zpoždění, ale doteď to fungovalo spolehlivě.
Otočit to chci na zkoušku proto, že mi dropchecker reagoval i při desíti bublinkách za minutu, proto jsem koupil druhý reaktor do 120L a při té příležitosti otočil ty hadice. A od té chvíle temno.
Otočení průtoku je nelogické ale chápu, že to chceš zkusit. Raději bych laboroval s tím dropem.
Je to zvláštní, ale bez CO2 jsem měl pH 7.2 a podle VAKVY má být dokonce vyšší. Ale já teď měřím dlouhodobě 6.8. Navíc už to tak jede týden a kdyby se do akvárií nedostávalo CO2 vůbec, už by to mělo být poznat.
Kdyby to nebyla tak mokrá operace, tak už jsem ty hadice na zkoušku otočil...
pH se snížilo ale DropCh nereaguje?
Mám takový zajímavý problém, vyměnil jsem vnitřní difusor za reaktor od Profiplants. No a od té chvíle je dropchecker skoro modrý. Pro představu v menším 120L je to minimálně 2b/s. Zkusil jsem pootočit rozstřikovací rampu, aby tolik nečeřila, nepomohlo. Voda je celkem měkká. Vyměnil jsem i náplň dropcheckeru a furt nic. Na druhou stranu by mělo být nižší pH, běžně je 7.2, teď měřím 6.8.
Co je asi nejzvláštnější, při první instalaci jsem otočil hadice a dropchecker reagoval normálně, ale podle pana Mithofera pak jdou bublinky CO2 do akvária.
No a takto divně se chovají oba reaktory.
Nemáte někdo podobný zkušenosti? Případně co ještě zkusit, aby dropchecker zezelenal? Pořád mám obavy, že to nefunguje správně a do akvárií se dostává málo CO2. Naštěstí 120L teď obývá jenom pár šneků, tak se s tím dá celkem dobře experimentovat a otrava nehrozí.

Tu máš manometer so stupnicou v baroch, stačí to len porovnať.
V článcích je to tady někde popsáno, cca 20cfh je asi 3bar. Případně se dá ten budík vyměnit za nějaký, který bude ukazovat bary, v nabídce ho má třeba Rataj nebo se dá sehnat u plynařů.
Máš pravdu, špatně jsem kouknul, myslel jsem, že 0-10 bar patří k černé stupnici. V tom případě lze tlak jen odhadnout, když to měří průtok.Pustil bych to teda co nejmíň tak, aby to bublalo

Na těchto redukčních ventilech nejsou na stupnicích bary červená je průtok v l/min a černá cfh je cubic foot per hour, česky krychlová stopa za hodinu. Převod 1 CF = 28 litrů, takže 1 CFH = 28 litrů/h = 0,47 litrů/min. Takže celá stunice je 0-10 bar.

Přidat reakci
[1] ...... 17 18
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 23842x