Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Úhyn krevetek

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Krevetky 

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Úhyn krevetek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 22:20 Muž patamatix [408] Re: jamro27
Tak rychlé,ty čtyři jsou od pondělí s tím,že dvě jsem našel dnes.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 22:14 Muž jamro27 [40] - krevetkyRe: patamatix
To bude otrava alebo bakterialne ochorenie, nic ine nema taky rychli priebeh. Vyber krevetky z akva a daj do inej nadoby, vodu daj z ineho akva alebo len odstatu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 21:53 Muž patamatix [408] Re: jamro27
Ok přidám to jako další opatření a uvidím zda to pomůže,než to pochcípe. Další kupovat nebudu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 21:45 Muž jamro27 [40] - krevetky – Re: patamatix
15l vymeny vody je moc na 40l akva, menit by si mal max 5l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 21:27 R Muž afc1886 [14682] Re: patamatix
Tak určitě musíš hledat problém u sebe,já jenom nabídl jednu z možností.Třeba je u tebe vše v pořádku.Já osobně bych každý den vyměnil cca 15 litrů odstáté vody a čekal co se bude dít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 21:23 Muž patamatix [408] Re: jamro27
Tak to CO2 jsem vyměnil za vzduch,vyměnil vodu a uvidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 21:22 Muž patamatix [408] Re: afc1886
Jk Zoo,ale to těžko soudit. Ale zatím jsem tam měl jednou jedinkrát problém s rybami. Rozhodně to nehodlám házet na ně,vyloučit se to nedá,ale asi bych měl hledat problém spíše u mě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 21:15 R Muž afc1886 [14682] Re: patamatix
A odkud máš ty krevetky?Možná už byly načnuté a další změna už byla moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 21:07 Muž patamatix [408] Re: jamro27
Tak samozřejmě jsem měnil vodu jak včera tak dnes (co se týče kyslíku). Testem asi nic nevyřeším.(nemluvě o tom,že nic neukázal).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 21:02 Muž jamro27 [40] - krevetkyRe: patamatix
Ale slepa hladina ti drzi CO2 v akva a neprepusta dolu kyslik. Moze to byt vselico treba spravit test vody, bakterialne ochorenie... Skus pustit okyslicovac a uvidis ci sa to zlepsi. Daj dolu tu rampu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 21:00 Muž patamatix [408] Re: romant
No tak to už nevím jak,mám tam Atman čerpadlo s rozstřikovací rampou a nic rozčeří to do cca 1/4 hladiny a pak už vládne slepá hladina,pokud čerpadlo pustím rychleji tak už tam všechno létá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 20:58 Muž patamatix [408] Re: jamro27
Ty samé krevetky jsem už v tom samém akva měl dřív a při vysazení nebyl problém,CO2 tam bude minimum protože jsem lahev dlouho neměnil,takže už to skoro nebublalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 20:57 R Muž romant [27987] Re: patamatix
Hejbni s tou slepou hladinou, nebudeš muset ani dělat nic s tím CO2, prostě to rozhejbej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 20:53 Muž patamatix [408] Re: romant
Tak plži tam jsou samozřejmě od začátku na rozběh a voda byla taky měněna den před vysazením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 20:49 Muž jamro27 [40] - krevetkyRe: patamatix
Ono to je na dlhu debatu, skus obmedzit CO2, moze ist kvalitu vody, otrava ..... Zabeh je pre red cherry postacujuci, ja som ich pouzival na zabeh akva isli do akva hned po zalozeni. Skus ked tak nieco aj tu postudovat, google si stym poradi.

www.crustakrankheiten.de alebo tu to zvladnes aj bez google krevetkari.sk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 20:41 R Muž romant [27987] Re: patamatix
Hmm, to si myslím. Ono klidně o řádnej záběh ani jít nemuselo. Bylo to zabíhání podpořeno přítomností třeba plžů, bylo akvo krmeno, tedy nitrifikační bakterie dostaly prostor pro dostatečné namnožení se, byla před vpuštěním krevetek řádně vyměněna voda? Těch otázek by se jistě našlo daleko více.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 20:39 Muž patamatix [408] Re: romant
Krátký záběh?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 20:35 R Muž romant [27987] Re: patamatix
Voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 20:20 Muž patamatix [408]
Měl by někdo radu ohledně krevetek Red scherry? V pondělí jsem do svého akvária nasadil 10ks těchto krevetek,dnes jsou už 3 pryč. Důvod nevím? 1.možnost na naléhání svého protějšku jsem je tam dal 6 týdnů po založení akva,měl jsem v plánu 8 týdnů. 2.slepá hladina,které se nemohu zbavit,ale to si myslím nemá na ně vliv. 3. Co2 - může jim vadit,taky se k tomu nekloním.(je z petky a už jen minimum) S nimi tam jsou jen okružáci a levatky. budu rád za každou radu. ano

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 19:55 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: lilitko
Já si stejně myslím, že je to malýma objemama tvých nádržek. Je to značně nestabilní, takže to může být cokoliv, stačí do akvária sáhnout ne zrovna čistou rukou a je to...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 14:31 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: lilitko
To záleží na tobě jak k tomu přistoupíš. Já bych asi udělal obojí a když by to pomohlo tak pak bych zkusil zase krmit a viděl bych ....

Jinak poslední možnost, co mě napadá, jak k tomu přistoupit je nasadit vodoléčbu :-) tzn. týden každý den výměna vody. Druhý týden měnit vodu ob den atd. až se vrátím na standardní periodu výměny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 09:23 Muž Spiike [63] Re: VitaValke
A nemohlo by to dělat nevhodné proudění vody??? Něco ve stylu že krevetky si prostě nemají kde a jak odpočinout a musí pořád plavat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 08:44 Muž VitaValke [8] - MalawiRe: lilitko
Já to mám totéž, už mi zbyla jen jedna Cherryna. Poslední dvě zmizeli bezestop asi to vyčistili hned okružáci, ty červíky jak píšeš tam mám taky, vypadá to jako níťěnka a pak tam mám buchanky ale ani jedno by nemělo vadit. Voda dle testů ok. To NO3 mám taky nulové ale ta tvrdost je dost divná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 06:52 Žena lilitko [224] Re: lhajek
Akváriá mám v práci a nič novonatreté tu nie je. Ani žiadne iné "novinky" sa tu nedejú. Občas im prihodím spirulinové krmivo (tabletku alebo také tyčinky) asi 1 až 2 krát do týždňa. Teraz iba raz týždenne, keď už ich je menej... Ale môžem vynechať aj to...
Mám urobiť obe zmeny naraz, či radšej postupne? Myslím to nepridávanie CO2 aj prestať kŕmiť?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2014 22:31 Muž jiri609 [91] Re: lilitko
A pokud jsi NO3 naměřila 0, nevím, nevím, tomu bych nevěřil....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2014 22:19 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: lilitko
Žádný test pro akvaristiské účely nemusí být v pohodě. Právě třeba s testem NO3 od SERY jsem měl potíže. Jediným jistým testem je laboratorní rozbor :-)

Ještě mě napadá jedna věc - nemáte v bytě něco relativně čerstvě natřené? Já si pamatuju kdysi že jsem natřel futra a druhý den nastaly u krevetek problémy - ale měl jsem filtraci hnanou vzduchem, takže se to do té vody dostávalo víc. Jakmile jsme tenkrát řádně vyvětrali tak byl pokoj. U tebe filtr netlačí do vody vzduch, tak je vstřebávání třeba pomalé a krevetky odcházejí postupně.

A poslední nápad překrmování. Nevím kolik krevetek tam máš, ale kdysi jsem měl ve 12L něco kolem 20-40ks a nekrmil jsem vůbec a fungovaly v pohodě. Tak proč tam něco přidávat navíc co tak malý objem může také ovlivňovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2014 21:57 Žena lilitko [224] Re: Turbinka
Aha, tak tie za to zrejme nemôžu. smich Tak vysadím CO2 úplne a uvidím... A okrem KH ešte nejaký test pomôže zistiť príčinu? Mám nejaký dokúpiť? NO2 a NO3 od Sery by mal byť v pohode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2014 21:52 Žena Turbínka [2558] Re: lilitko
To jsou vajíčka clea helena. Možná to CO2 ve vodě je odpověď - je to pro krevety docela jed.
Edit lhajek: I ve větším objemu, kolikrát se mi doneslo, že v bezproblémovém akváriu ihned po aplikaci tekutého CO2 (nižší dávkování) došlo k úhynům krevet/y a jinak než přidáním toho CO2 si to po vyloučení všech (ne)možností vysvětlit nedovedu, i když u mě osobně po přidání CO2 (EasyCarbo) nic neobvyklého nestalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2014 21:51 Žena lilitko [224] Re: lhajek
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Voda z kohútiku, napúšťaná cez sprchu, aby unikol chlór. Testy robené pred aj po výmene vody v podstate rovnaké výsledky. Snažím sa dávať vodu takej teploty ako je v akva +/- stupeň. Ale krevety umierajú aj mimo údržby. CO2 pridávam iba ojedinele každý štvrtý deň (ak nezabudnem, ak zabudnem tak nie samozrejme - nedobieham). Ale tiež sa to nedeje pravidelne. Priznám sa, chvíľu som aj ja vinila COčko, ale po vysadení na asi 3 týždne žiadna zmena. KH bolo merané papierikovým testom - nemusí byť pravdivý. Môžem zajtra kúpiť tekutý...

Teraz som na rastline našla túto zvláštnosť. Neviem, nemôže to byť nejaký parazit, resp. jeho vajíčka, zodpovedné za tento stav?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.12.2014 21:33 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: lilitko
Na můj vkus dost malý objem na udržení stability pro Caridiny. Neocaridiny by to při dobré údržbě ale měly zvládat, je to navíc pěkně zarostlé.
Jen se mě v popisu nelíbí CO2: iba formou CO2 Vital od Rataja - já osobně prostě těmhle "CO2 vodičkám" nevěřím že živočichům vůbec neškodí. Podle mě to je jed a v tak malém objemu předávkovat nebude asi problém ....
Nulové KH se mě také nezdá - buď chyba měření a nebo s tím něco udělat. Pokud je opravdu nulové tak je to zdroj obrovské nestability pro PH.
Při výměně vody je ta Nová odstátá? Stejná teplota? Nebo rovnou z kohoutku?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2014 21:17 Žena lilitko [224] Re: Turbinka
Betta už tam nie je "nejaký ten piatok". Teplota vody medzi 22-25 stupňov. Tie červy sú tak 0,5mm hrubé, dlhé asi 0,5cm. Väčšina je pri substráte, akoby z neho liezli von, ale ďalej nejdú. Vo vode plávajú iba keď odkalujem dno a trošku sa to rozvíri. Ani v noci nevyliezajú inde... Caridiny tam boli pôvodne iba na karanténu, potom mali ísť do 25-litrovky, ale už po pár dňoch jedna uhynula a asi po dvoch týždňoch ďalšia. Tretiu som už nenašla... Riliny boli niektoré aj s vajíčkami, ako som písala, mladú som neskôr našla iba jednu vo filtri, potom už ani tú. Ostatné vajíčka zrejme nevynosili. Deformované mŕtvolky nie sú...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2014 21:06 Žena Turbínka [2558] Re: lilitko
Jak je to velké? Ono mít tam hlístice tak bych si vsadila, že je beťák vyzobe. Žijou ti tvoji "červíci" ve dně, lezou po skle, plavou v prostoru a jak reagují na světlo?
Ono co si budeme povídat 10 l hrubého objemu není žádná sláva ani pro krevety (natož pro bettu!). Co třeba nějaké fotko té mrtvé krevety? Nemají rozpadlý krunýř či nějak nedokonalý?Nemohla betta krevety poranit a ony umírají následky zranění? Jak zmínil Monty, čehož já si nevšimla - nulové KH není zrovna dobré prostředí. Ještě mě napadlo, kolik stupňů má voda?
Že popadali caridiny, tomu se ani nevidím, chtějí větší akvárium a jsou náchylnější ke stabilitě prostředí, jednou se zpozdíš s výměnou vody a už se vezou, ale že i ty neocaridiny? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2014 20:36 Žena lilitko [224] Re: Turbinka
Ploštenky som tam nevidela, mám tam síce červy, ale skôr to vyzerá na hlístice. Nemajú rozšírenú hlavičku. Testy mám NO2 a NO3 od Sery tie tekuté a ph, GH a KH iba papierikové. Padajú oba druhy. Caridiny som mala 4, ostala 1 a Rili z 10 ostalo 6. Predtým som mala Neocaridiny Tiger 4 ks, padli všetky v priebehu 2 mesiacov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2014 20:16 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: lilitko
I ty parametry vody se mi zdají podivné, ale to bude nejspíše testy ,KH 0 , NO3 0 hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2014 20:04 Žena Turbínka [2558] Re: lilitko
Které krevety padají? Caridiny nebo i neocaridiny? A ohledně toho rozmnožování koukni zda tam někde nehospodaří ploštěnky X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2014 19:35 Žena lilitko [224]
Ahoj, poslednou dobou sa mi prestali množiť krevetky a mám celkom veľký úhyn. 1 až dvakrát mesačne nájdem mŕtvu nejakú krevetku, ale dnes mi uhynuli dve, jednu som už ráno našla ajedna mi uhynula priamo pred očami. Normálne sa "pásla" na machovej guli a zrazu podla ku dnu mŕtva. Hneď som urobila testy a mám pH - 6,8; KH - 0; GH - 7; NO2 aj NO3 0 mg /l (0.0). Aké testy mi ešte môžu pomôcť pri zisťovaní príčiny úhynu? Prípadne čo si myslíte vy? Jedná sa o nádrž v mojom profile pod názvom Bobátkovo miníčko. Ani v druhom akva sa mi nerozmnožujú, čomu tiež nerozumiem, ale aspoň tam úhyn nie je taký rapídny...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.12.2014 10:34 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: VitaValke
VitaValke napsal: pmdd mám ale bez dusíků tak se mi ho nechtělo teď přidávat když obsahuje měď a krevetky jsou z něčeho načlý
Ten obsah mědi je pro krevetky při standardním hnojení dle metody PMDD neškodný. Ve všech akváriích s krevetkami přihnojuji mikroprvky s obsahem mědi a žádný problém nemám. Krevetky žijí a množí se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 10:32 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: VitaValke
VitaValke napsal: ....dají se použít listy jabloně, ořechu, jasanu, břízy? ....
Použít se dají v podstatě jakékoliv listy, ale doporučuje se právě dub případně buk, protože tyto listy jsou tvrdší než ostatních stromů a jejich rozklad je velmi pomalý. Je spousta času aby se na povrchu listů vytvořil další mikroživot, který pak krevetky seškrabují. List pomalu měkne a i ty měkké části krevetky zpracují. Pokud bude list měknout rychle tak kdo ví co to může napáchat (zejména pokud si jich do akva někdo dá víc) ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 10:21 Muž VitaValke [8] - MalawiRe: MonterMonty
PMDD mám ale bez dusíků tak se mi ho nechtělo teď přidávat, když obsahuje měď a krevetky jsou z něčeho načlý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 10:05 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: VitaValke
listy jabloně, ořechu, jasanu, břízy
netuším , nemám odzkoušeno , ale vono to chce přihnojit , aspon jílové kuličky ale to je nic moc - spíš to osmocote nebo PMDD
a teplotou rostliny určitě nestrádaj , pokud tam teda nemáš -5 nebo +40 :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 07:18 Muž VitaValke [8] - MalawiRe: MonterMonty
Rostliny tam dnes přidám ale cokoliv tam dám tak neroste nebo rovnou chcípne, snad se to zlepší i tou teplotou. Dno jsou Flexiobklady v tom bych problém neviděl krom nedostatku živin. Dubové listy ani olši nikde v okolí nemám nebo nevím o tom. dají se použít listy jabloně, ořechu, jasanu, břízy? Kokos doma mám tak jim tam kousek přidám. Večer jsem tam šoupnul 4 endlerky (potěr do 1cm) tak třeba něco nahnojí a vyžerou aspoň buchanky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2014 22:25 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: mamlon123
No vidíš. Tak to zkus vyhnojit (třeba osmocotem), hlavně tam nacpi co nejvíce zeleniny, at tam nejsou ty krevety jak na Sahaře. Udělej jim tam nějakej bunkr z kamení nebo bambusu at se maj kam i schovat pří svlíkání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 22:16 Muž mamlon123 [8] Re: MonterMonty
To mě nedošlo, no já tam nějaký ty malý rybky s krevetama mám a v druhé nádrži normálně ryby, tak takový problemy s nedostatkem živin nemám no :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2014 22:14 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: mamlon123
V těch flexi obkladech nejsou žádné živiny, nemaj kytky z čeho růst, nespotřebovávaj odpadní látky, nebo jen velmi málo a bude se to tam s dusíkama houpat. Prostě to pořád biologicky pořádně nefunguje. Jinak mě nenapadá. S rybama to bylo jinak - ty něco nahnojí a koloběh funguje - všemu se daří , já z jednoho akva dal komplet pryč živorodky a rostlinstvo které do té doby bujelo nevídaným tempem jen pod 13,5W led (je to 112litové akvárko) totálně stagnovaly i přes veškerou snahu dohnojovat chemicky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 22:09 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: VitaValke
Sépiovú kosť vyber, sám tvrdíš, že i rastlinám sa nedarí. Môže byť nadbytok vápnika. Rovnako sa krevetkám nedarí pretože je to také holé. Oni sa radi skrývajú a potrebujú "viac súkromia". Skús niekde nazbierať dubové listy opadané, suché. Zalej ich vodou z konvice ako čaj. Po krátkej chvíli ich vyber a nahádž do vody, rovnako šištice jelše. U vás tuším olše lepkavá. www.redsakura.sk/…
Pridaj rastlinky ako microsorum, kryptokorínky, môžeš vyvarenú škrupinu z kokosového orecha a pod. Neverím, že ich nebudeš mať viac ako akvárium znesie ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 22:06 Muž mamlon123 [8] Re: MonterMonty
To jsou nějaký flexiobklady to vypadá. Mám to taky ve dvou nádržích a bez problemu (v jedne jsou krevetky).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 22:04 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: VitaValke
Co je to za písek? Čuchám trable v něm. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2014 22:02 JoKa Re: VitaValke
Rostliny! Víc! Přidat! Rychle!! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 21:51 Muž VitaValke [8] - MalawiRe: cezarmilan
Měním týdně 1/4 vody, mám středně tvrdou a mají tam malinký úlomky sépiové kosti. Právě že s endlerkama vše fungovalo, byli sice vyšší dusíci protože byli ryby přemnožený ale ryby i krevetky rostli, množili se, rostliny jely brutálně. Co mám krevetky v krevetárku tak se nedaří ani jim ani rostlinám.

Takhle vypadá furt a to je to fotka stará 4 měsíce, rostliny vůbec neporostli a HC Cuba vymřela rybicky.net/fotogalerie.php…

Tak jsem udělal aktuální foto: rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 21:37 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: VitaValke
Mohlo to byť i výkyvami teploty. Ako často meníš vodu? Teda tú 1/3. Určite by som začal pridávať minerály. Najjednoduchšie je začať s pitnou vodou a výmenami vody.
No a ešte, v jednom akváriu mi krevetky dodnes fungujú spolu s endlérkami. No v druhom mi ich zdecimovali do posledného kusu. Takže asi aj endlérkam v tom druhom akváriu niečo v strave chýbalo.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 21 22

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 23819x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12038?od=401