Kameny
S mineralogem jsem to řešil jen proto, že to je člověk, který mi zaručil 0 obsah vápence a kamenů se potřeboval zbavit... Zde na fóru řeším už jen to čemu on jako mineralog nerozumí akvaristiku;)...
Akvarium zakládám od začátku, řasy v mém dosavadním akvariu nebyly hlavní problém, ale měl jsem nevhodný substrát, který dělal bordel při odkalování... proto si teď chci radši všechno dobře připravit hned na začátku, abych pak zas nemusel začínat odznova;)
Mineralog mi jen poradil toto: "Lišejníky a různé mechy se likvidují v roztoku peroxidu vodíku (kysličník), ale alespoň 18 % a potom mechanicky dočistit."
Vzal jsem ho za slovo a zároveň dostal obavu, že pokud se lišejníků a mechů nezbavím peroxidem vodíku, tak mi mohou pod vodou dělat v akvariu neplechu... čistě teoreticky;)
Ruduchu neřeším, pouze zelené povlaky z přírody (mechy, lišejníky atp.). Díky za reakci;)
Pokud bych chtěl radu ohledně vyčištění kamenů, určitě bych nešel za mineralogem , ale poptal se tady na fóru. Další věc - pokud ponořím kameny do akvária, už nikdy nebudou sterilní. Spíše se jedná o to, navodit v akváriu takové podmínky, aby kameny zarůstaly pouze žádoucími rostlinami a ne aby je obrůstaly nežádoucí řasy. Nikdy jsem na čištění kamenů nepoužil chemii. Omýt pod tekoucí vodou, odrbat kartáčem a šly do akvária. Nějaké preventivní vyvařování je podle mě obvykle zbytečné. Spory řas se šíří vzduchem a pokud budou mít v akváriu nadstandartní podmínky, i když se budu snažit o co největší sterilitu, vždycky se tam objeví. Proto je lepší řešit příčiny a ne důsledek.
když jde ruducha z rostlin pomocí sava tak proč by neměla jít s kamenů.
Doufám, že máš pravdu;),... Tak jen dotaz, pokud se mi vše očistit nepodaří, bude jediný důsledek ten estetický (že uvidím, špatně očištěný kámen;)... nebudou zbytky organických látek pod vodou zahnívat, či ji nějak ovlivňovat?;) Díky;)
Díky za názor. Právě jsem našel tento článek:
surpanblog.cz/… , který mé obavy z negativního vlivu peroxidu vodíku na akvarium kompletně vyvrátil. Dokonce jej občas doporučují - dle vlastního uvážení použít... ;)
Z hlediska chemického znečištění je čištění kamene jinou chemií kontraproduktivní. Mechy odstraň mechanicky, spíš než nějakou sterilizací. Myslím, že máš zbytečné obavy. A přiděláváš si zbytečné starosti
Mineralog má s tím šutrákem jiné zájmy, než my, takže bych to úplně nesrovnával.
Osobne by som sa nebál ani toho hydroxidu amónneho, nieto ešte peroxidu. Zaleješ to predsa stovkami litrov vody a ryby tam pôjdu až po pár týždňoch, nie?
Jen pro info, kameny mám z přírody (viz obr níže). Ruducha není můj aktuální problém a doufám, že za předpokladu správné údržby v budoucnu ani nebude...
Sterilizace kamenů, to je oč tu běží... čištění peroxidem vodíku - metoda doporučená mineralogem - za účelem odstranění mechů... nemá ambice udržet kámen sterilní v akvariu napořád a počítá se s vlivem vody i organismů v akvariu,... Pokud je tu někdo chemie znalý, mohl by třeba říct, zda po vyjmutí z roztoku a převaření ve vodě a ponechání kamene pár dní v čisté vodě, dojde k odstranění zbytků peroxidu a tím i vhodnosti do akvaria? Na netu jsem viděl návrh na čištění kamenů třeba i savem/bělidlem (anglicky bleach):... A to mi přijde mnohem "nebezpečnější"...
youtu.be/…
PS:Kameny pochází nejspíš někde z Vysočiny, dlouhý čas ležely na zahradě ve větším městě cca 30km od Dukovan. Tolik k případnému znečištění - ale hádám, že asi bez vlivu;)
Jj, pokud sterilizovat, tak před prvním vložením kamene do akvária, pak už je to jedno.
Ale to co zde nabízíš. Je jen dočasné řešení. Pokud tam ta ruducha, nebo něco jiného, má dobré podmínky pro růst, tak tam na tom kameni poroste znova. Není to o tom řešit následky ale příčiny. Je úplně jedno čím to odstraníš, když se ti to za pár dní vrátí.
Jak byla horká ta voda? Chlorophyl se rozkládá při teplotě nad 70 st. C, takže krátký pobyt kamenů nebo kořenů ve vařící vodě a je po ruduše.
To zní samozřejmě jednoduššeji a příjemněji;),... ale některé nádrže vypadají velmi pěkně, s čistými kameny (ty aquascapingové obrázky, jestli víš co myslím;)... chtěl jsem se tomu aspoň minimálně přiblížit;)...
Ale čistě teoriticky by ten peroxid vodíku neměl být takové zlo, ne? Po převaření (za postupného vzrůstu teploty) by snad neměl kámen ani puknout a peroxid by měl prý vyprchat (nejsem chemik, ale mám to od toho mineraloga, nicméně ne-akvaristy).
Řeknu to tak, raději bych měl kameny jako ze škatulky a nechal je "odsterilizovat" (podrobit přírodě v akvariu), než se na to vykašlat, a pak sledovat, jak mi v akvárku něco bují a já nevím co s tím;)
Ani jedno. Ocelový kartáč, opláchnout, kontrola, popřípadě ještě kartáč a opláchnout a šup s tím do akvárka
Důležitá je neznečištěná lokalita. Nic se nemá přehánět. Akvárum není sterilní operační sál.
Co se čištění týče, mám známého "kamenologa" ;) - toto mi přeposlal z mineralogické literatury:
" ZNEČIŠTĚNÍ MINERÁLŮ ORGANICKÝMI ZBYTKY "
Čištění čpavkem
Vzorky nasbírané na starých haldách nebo zaniklých lokalitách jsou často znečištěny mechy, lišejníky a podobnými organickými nečistotami. Pro jejich odstranění je vhodné namočit na několik dnů minerál do 5% roztoku čpavku a následně dokonale opláchnut, popřípadě okartáčovat jemným kartáčkem. Zbytkový čpavek je vhodné zneutralizovat například přidáním kuchyňského octu do oplachové lázně.
Tento postup se čpavkem bych nedoporučoval s ohledem, že to bude použito v akváriu.
Čištění peroxidem vodíku
Vzorek se ponoří ve skleněné nádobě do cca 15% roztoku peroxidu vodíku. Nečistoty (převážně organického původu) vyvolávají rozklad peroxidu a dochází k uvolňování bublinek kyslíku (šumění), které strhává a vyplavuje znečištění i z obtížně dostupných míst. Postup je možno několikrát opakovat za použití čerstvého peroxidu (nešumí = je vyčerpán). Po ukončení čištění je zapotřebí vzorek řádně opláchnout, popřípadě okartáčovat jemným kartáčkem nebo vyvařit ve vodě. Co si o tom myslíte pro účely akvaristiky, co byste případně zvolili a proč?
Jde mi o to, že nechci aby na kamenech pod vodou třeba zahnívaly organické zbytky(mech, lišejníky, atp.) nebo rostly řasy. Zároveň bych nerad, aby se mi do akva dostaly nějaké jiné sajrajty.
Kdysi jsem z kamenů v akva drhnul řasy (asi ruduchu ;/) a zubním kartáčkem a horkou vodou to nešlo... Tolik moje dosavadní zkušenosti z čištěním kamenů;)
Takže co Vy na to?
Já bych se bál, že ten kámen pukne. Hlavně při tom přelévání vroucí vodou. Změna teploty je prevít. Záleží samozřejmě na hornině...
Pokud je možnost, říznout rozbrušovačkou s kotoučem na beton. Hodně to práší.
Tak vaření kamenů není dobrý nápad.
Jifi myslel ty zbytky Sava. Proto po použití Sava nechám šutr ještě 1 den máchat v kýblu. V každém případě je vaření kamenů lepší alternativa, to musím uznat.
Akorát nesmíš do kuchyně lézt když se přípravuje víkendový oběd
Nepsal jsem nic o odstranění chemického znečistění
Tak školy nemám, ale jak se dá varem odstranit chemické znečištění nechápu. Veškeré biologické ano, ale chemické?
Pokud jsi opatrný, stačí to pořádně přelít vařící vodou nebo dát do vody a přivést k varu. A máš jistotu, že tam nebudou žádné zbytky chemického sajrajtu.
To nebývá, ale kolik různých věcí (např. hnojiva, léčiva) lejeme do akva a to také v řece běžně nebývá. Nikomu Savo nenutím, jde jen o opatrnost.
Savo běžně v řece nebejvá
Jak píše romant, navíc jsem to máchal i v Savu (poměr 1:20 s vodou) 1 hoďku, ale jsem možná moc opatrný. Poté ještě nechat v kýblu s čistou vodou alespoň 1 den.
Normálka to odrbej třeba nějakým silnějším kartáčem, rejžákem, opláchni vodou a dál to neřeš.
Zdravím, mám nějaké kameny do akvaria, některé jsou poněkud větší. Porostlé mechem. Jak bych je měl vyčistit? Slyšel jsem o peroxidu vodíku (30%), savu i vroucí vodě... Nevím co a v jaké koncentraci použít. Za rady Předem díky.
PS: Mám jeden vysoký kámen (cca 30 cm), který by byl pěkný, pokud by stál, ale bojím se, aby se v akvariu nepřevrhl třeba na sklo,... Vzhledem k nadlehčování vodou by sklo asi rovnou nerozbil, ale... Jak byste mi jej poradili zafixovat? (Podklad je křemičitý písek do 1,2mm).
Díky
Starší reakce
0 23.10.2017 13:25 patizon – rula(ortorula)
Zdravím ,chcem sa spýtať,ak má ,alebo tuší nejaké skúsenosti s týmto kameňom.mala by to byť rula(ortorula),Mohla by ísť do rastlinného akva?Ovplyvňuje nejak vodu?
Starší reakce
Ďakujem, o tomto som ešte nepočul, ale dáva to logiku, takže to skúsim, kým nie je akvarium plne založené
Dělá se to tak, že na dno se buď rovnou přilepí a nebo jenom položí ideálně kus polystyrenu, zasype dnem a právě do tioho inkriminovanýho místa se posléze usadí onen kámen, který je takto žádoucím způsobem vypodložen.
Ony právě ty různé měkké podložky pod akváriem z tohoto pohledu moc vhodné nejsou , lepší je právě ta verze podložit něčím měkčím těžkou tvrdou dekoraci přímo uvnitř akvária.
Tie kamene su len dva (neviem odhadnúť váhu možno cca 7kg) a rovnomerne rozložené, foto sa mi nedá ešte pridať lebo mam zakalene akvarium, kus to potrvá kým sa vyčerí...
No, do 30litrového akvárka asi moc velké kameny nedá
Pro klid v duši se může dát na dno podložka do místa, kde bude větší kámen (aby nebylo případně poškozeno dno při pozdější méně šetrné manipulaci s kamenem).
Kdesi jsem četl, že žena na jehlových podpatcích vytváří větší tlak na plochu než Eiffelovka.
Jde tedy o rozložení té váhy na plochu. Vyšší vrstva jemnějšího substrátu dovolí větší šutry.
Akú váhu kameňov by mohlo zniesť 30l akvárium ? (je na polystyrénovej podložke, dno je Benibachi Black Soil), )ďakujem.
Starší reakce
Tady na tom videu:
www.youtube.com/…
používá k testování kamenů místo octa kyselinu chlorovodíkovou. A vysvětluje proč...
Jen tak mimo: byl jsem hledat lávové kameny na Vinařické hoře a našel jsem... kulový
Ale pěkná procházka s rodinkou
Starší reakce
Ono to s tou hmotností kamenu v nádrži není tak strašné. stačí si vzpomenout na Archimedův zákon.
Děkuji za odpovědi.Jen jsem se bála,jestli to těch 6mm skla výdrží,ale už jsem klidnější.
Polystyrenovou podložku mám připravenou.Chtěla jsem tam dát několik "menších"kamenů plus tenhle velký a měla jsem obavy,jestli nebude vadit, že ta největší váha bude v rohu.
To mám za ty ukradený ksichty?
Jasněže máš pravdu. Sice by mě snad ani nenapadlo dát nejdřív šutr a pak ho podkládat polystyrenem, ale je fakt, že lidé jsou různí
Já bych se taky nebál váhy jako takové, ale spíš manipulace s takhle velkým kamenem - ať už chtěné nebo nechtěné. A o těch zhruba deset litrů vody, které takový kámen vytlačí, je taky škoda přijít ;) Myslím, že alternativních možností na zakrytí filtru je víc než dost a když už to "musí" být kámen, tak bych raději volil třeba nějakou břidlici..
Opravil bych to a dal polystyren a až pak šutr...eliminace rizika bych to nazval. O dno stačí cvaknout a je prů..ehm..fatální následky. A 13 kilo v nataženejch rukách mezi stěny akva je situace jak dělaná .
A když nebude na substrátu ale na skle, tak ho podlož kusem polystyrenu
Ak bude aj podnim substrat ktory jeho vahu rozlozi nemal by byt problem. Len abi ti ostri kraj netlacil rovno na sklo. Ak mas 160l tak celkovu vahu akva mas cez 160kg. Tych 13kg nebude problem ak budes opatrny. Moj nazor je ze je to fakt velky balvan, ja by ho rozbil na mensie kusky
. A vyskusaj este octom
Můžu dát do akvária kámen vážící 13kg?Je dlouhý 30cm a bude do akvária 160l s tloušťkou skla 6mm(Diversa).Chtěla jsem ho dát do rohu na zakrytí filtru.Nepraskne mi pod tou váhou akva?(Příp. nevíte jeho název?)
Starší reakce
Ak ma pamäť neklame, sú to samé kremičitany, tak prečo nie.
Ale rozhodne by som octový test nevynechal, môže mať mladšie prímesy.
Edit: Ja by som sa predsa len k tomu vrátil - čítam, že okrem hydrogenuhličitanov alkalitu spôsobujú i kremičitany a ďalšie.
Mal som za to, že žula a ďalšie kremičitanové horniny sú voči vode dosť odolné, má s tým niekto skúsenosť? Nedvíha to v akváriu alkalitu? A bol by to vôbec normálny KH test schopný zmerať? Aká je za ním reakcia?
Starší reakce
U nás na kopci jich je..
25km od Ostravy, rád se tam s tebou projdu..
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 18
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 39408x