Kameny
Já nejsem odborník-geolog, ale to, co nafotil Bartex, je podle mě určitě Dragon Stone. A to, co prodává HORNBACH jako Calari Rock je také Dragon Stone, viz:
www.hornbach.cz/…
Něco jiného bude ten Maple Leaf Stone, viz:
manzanita-driftwood.com/…, ale ten nejspíš Bartex v akvárku vůbec nemá.
Ale pokud se pletu, rád se nechám poučit, stejně by mě zajímalo, jaké složení vlastně má klasický Dragon Stone, podle vzhledu bych typoval nějaký měkký, korodovaný vápenec, ale ten žlutý fakt vůbec nešumí ani se nerozpouští. Takže pokud sem chodí nějaký zkušený mineralog, prosím o vyjasnění.
Dragon je z jiné lokality, tudíž i jiná hornina, micháte jablka s hruškama
Nedalo mi to a znovu jsem zkusil octový test - mám teď připravenou/vyčištěnou další várku Dragon Stone (hnědožlutý) na nové akvárko. Vůbec to nešumí. Kdysi jsem (na žádost exkolegy Maqa) měl založených několik velkých sklenic s vodou/kameny a měřil parametry. Konkrétně láva ani Dragon Stone nic měřitelně neměnila. Ale oba materiály se prodávají v mnoha variantách a stupních zvětralosti, takže nevylučuji, že některé varianty tak neutrální nejsou.
Diky za reakci B-) nerikam, ze je to idealni to srazet substratem. Jen rikam, ze Platinum soil to ma srazet, tak by to nemuselo byt tak razantni. Ale jak rikas, dle popisu by mel byt neutralni...
Podle fotky i popisu je to normální Dragon Stone. A ten by neměl podle prodejců nic uvolňoval. Já ho mám ve velkém množství v nádrži Rohové Sulawesi, kde důsledně měřím vodivost i pH - nic to s vodou nedělá. Ale na začátku je třeba ho opravdu důkladně odmočit a měkké nesoudržné části vystříkat hadicí (z dutin to jde docela blbě).
Bartex
V principu - mít v nádrži současně aktivní (tvrdost a pH snižující) substrát + kameny, které naopak tvrdost a pH zvyšuji, je podle mě kontraproduktivní a nerozumné. Navíc se Ti takto kapacita tohoto substrátu brzy vyčerpá a co pak dál - vyměníš substrát, vyměníš kabely, rezignuješ na nějaké stabilní parametry vody? Ale zde to asi problém nebude, tyto kameny jsou relativně neutrální (viz výše).
Substrat by mel tvrdost snizovat... Tak se to snad vyrovna. Pokud s tim budou problemy, budeme vedet odkud vitr fouka
moc diky
www.akva-tera.cz…
Nasel jsem ted jeste link a zde pisou, ze kamen neovlivnuje chemismus vody... Tak ja nevim
- vápencová hornina
- vhodnější na Malawi nebo Tanganiku,
- uvolňuje soli, které zvyšují hodnoty tvrdosti vody
Ahoj!
Koupili jsme do budoucího akva v Hornbachu Maple leaf stone aka Calari rock a poté, co jsem jej začal sprchovat, tak z něj odplavalo milion kousků a vyplavala také zemina, která barvila vodu. Po řádném vysprchování šel do hrnce a vařil se za mírného bublání asi 15 minut. Poté pod sprchou pustil zase spoustu kousků a "hlíny". Jakmile to ustalo, přilepili jsme anubias, který jsme potřebovali upíchnout a šel do Harakiri 2.0 než bude naše akva připraveno. Dnes jsem chtěl najít o kameni na internetu zkušenosti ostatních a moc jsem nepochodil. Máte jej někdo? Nerozpadne se časem? To, co z něj zůstalo po přípravných procedurách se zdá být soudržné a pevné, ale kdo ví...
Starší reakce
Nemyslel jsem 40kg ale jen jako příklad
moc díky za odkaz
40 kg pytel budeš mít na několik životů a je to zřejmě dost jemné takže to nebrat. Já používám
www.kvetinace.cz/…
Do jezírka hážu
www.hnojivapraha.cz/… nevadí mě že se to rozpadne ve vodě a zůstane na dně dost dlouho bílé bahýnko.
Vyndal jsem šutry ven, dám vědět jak to dopadlo pokud to někoho zajímá, po vyndání chybělo asi 10l vody možná více, doplnil jsem cca 6L aby bylo čerpadlo pod vodou a budu sledovat co se bude dít. Sám jsem na to zvědav. Každopádně včera odebraná voda z Bazénu do zkumavky kde jsem měřil pH mi k dnešnímu dni (nechal jsem ji ve zkumavce tak jak byla) se zbarvila směrem dolů, nevím co to znamená, nikdo na to nesahal, ani neotvíral. No nic uvidíme co se bude dít NoName teď.
- tak tu sepiovou kost, tu maj všude, zlomky sepiovky se dají koupit za pakatel
Takže doporucuješ co? Vápenec jako takový? Pokoušel jsem se ho dnes sehnat v největším zahradnictví u nás, měli různé šutry ale vápenec zrovna ne
- ty jsou na ty dvě věci
- pomalé uvolňování
Tak dcera se vytasila s mořskými mušlemi, vloni byla u moře, takže zkusím je dát do něčeho a schovat v akva. Mám je dát do síťky nebo položit na dno jen tak? Jinak jen pro info, do bazénu jsem včera kámen vrátil, dnes udělal test cca ve stejnou dobu a vyšel mírně nižším pH než když tam nebyl. Tak možná má na to vliv. Stále přemýšlím zda z NoName kameny všechny vyndat na pár dní a čekat co se bude dít. Za pokus to asi stojí co vy na to?
Kolik čeho dát ti neřeknu to si musíš vyzkoušet. Na chodbě mám 200 litrů s velkým množstvím živorodek, akvárium je bez dna a protože jsem naměřil i pH 5 tak jsem sklo posypal mramorovou drtí. Je na něm vidět jak (v řádu měsíců) ubývá a pH se drží v normálu.
Já dojdu do křoví a seberu prázdné ulity šneků. Ty vymeju a dám je za kořen do akvárka ať nejsou moc vidět. Výhodou je, že mají velký povrch a vidím jak ubývají. No a když už jsou z větší části rozpuštěné, dojdu zase pro nové. V akvárku je voda o pH 6,5.
Když v NoName mám čerpací hlavu s kostkou. Měl by jsi představu kolik drtě nebo vápence sehnat aby se to pozitivně projevilo? Místo se na něj najde, mohu ho dát přímo ke kostce, obrostlá polysperma ho spolehlivě schová, ani ta kostka s hlavou nejdou vidět. Nebo stačí umístit kamkoliv v akva?
Dávám do filtru mramorovou drť nebo dolomitický vápenec.
Všem díky za konzultaci, budu NoName hlídat a uvidím. Mám obavu aby to nešlo díky malé alkalitě ještě níž nebo se to skokově nehoupalo. Zároveň se podívám do zahradnictví zda tam nemají kousek vápence, ale netuším jak by měl být velký
jiri609 napsal: Já jsem kvůli šnekům a krevetám kdysi uvažoval o sepiové kosti, ale to je asi mimo mísu, to se mi tu asi vysmějou
- uvažoval jste správně, sepiová kost se běžně používá v akváriu
- osobně používám vápenec, mám ho v každém z akvárií
pokud to funguje a nic nehrozí, nechal bych tak. Živočichové i rostliny jsou většinou za prostředí ph těsně pod 7 vděčni. Já jsem kvůli šnekům a krevetám kdysi uvažoval o sepiové kosti, ale to je asi mimo mísu, to se mi tu asi vysmějou
Přemýšlel jsem, že bych sehnal kus vápence a schoval v akváriu, tak nějak nenásilně se pokusit to trochu zlepšit, co myslíte
5.5 je ještě v pohodě. Hlavně bacha, ať už to dál moc neklesá.
máš velmi dobrou vodu, s nízkým obsahem soli. Konduktivita - vodivost je trošku vyjádřením, kolik voda obsahuje rozpuštěných látek.
Kytka potřebuje k růstu i Ca atd, takže si bere z vody (neumí od jinud). Pokud je obsah těchto látek (alkalita)relativně malý, může docházet k výraznějším postřehnutelným změnám ph, tvrdosti, samozřejmě i v souvislosti například s intenzitou výměn vody (čím míň měníš, tím více múže být změna ph atd.
Vliv ph na rybky ti neposoudím, to chce jiné, ale pokud jsou posud spokojené... Zkus kontrolovat ph i v ostatních nádržích.
No každopádně k dispozici mám tyto výsledky. V létě pH a dusičnany odpovídali testům které jsem amatérsky provedl já, teď neodpovídají. Proto mi nejde do hlavy, jakto že v novém akváriu mám takto nízké pH, zase si říkám že kdyby to byl opravdu problém tak by v něm umíraly ryby a kytky nerostly, je to naopak, kytky rostou bez problémů, ryby plavou, razbory mají krásnou barvu, Garry si taky nestěžují, no2 je nula, no3 okolo 20mg/l, ph 5,5 možná i méně. Říkám si zda s tím něco dělat nebo to tak nechat být. A hlavně proč to tak je, když vše funguje a přitom pH je takové (byť orientačně dle testu Sera)
Konduktivita je vodivost vody. Je to takový parametr, který se celkem snadno měří, ale vůbec neříká, co přesně tu vodivost způsobuje. Navíc každá látka rozpuštěná ve vodě tu vodivost ovlivňuje poněkud jinak.
ještě se vložím... jaké jsou další parametry vody (tvrdost, celkové množství rozpuštěných látek - konduktivita). Může být, že máš opravdu dobrou vstupní vodu, s minimální alkalitou. Takže rostliny atd. si vezmou to málo, co tam je, a snadno ovlivní ph směrem dolů. Jak to máš s měřením ph v ostatních akváriích?
No to záleží, jestli někdo do té vody doplní to CO2, které ty řasy zkonzumují (ona se ho tam samozřejmě trocha dostane difuzí ze vzduchu, ale tím bych se asi nezabýval). Pokud ne, tak to zůstane.
Jinak samozřejmě, že správné by bylo kámen nejdřív vydezinfikovat a pak to zkusit ve vodě dezinfokované UV lampou. Ale myslím, že výsledky budou velmi podobné, i když se to neudělá.
Řasy bych bral, Garry by měli alespoň hody
zkusím jít ale cestou že je vylovím všechny, jelikož jestli je to jejich práce tak netuším který z nich to má na starosti, a to bych pak po jednom kamenu zkoušel dlouho. Teoreticky když by to měli na svědomí, tak by pH samo od sebe mělo zvýšit, a nebo zůstane tak jak je až do výměny vody?
Teoreticky řasy (takže bych to dal někam do temna) a nitrifikační bakterie, ale obojí jen málo, zvlášť když se to nemá moc na čem uchytit.
No to mě napadlo taky, ale který, nepřijdou mi všechny stejný
když ho nechám v kýblu se zdrojovou vodou, nic jiného než ten kámen mi pH ovlivnit nemůže? Třeba stáří vody, nebo provzdušnění apod... Jsem laik tak mám možná blbý otázky
já bych pochopil pokles pH ve starším akvárium, neudržovaném apod... Ale tady mi to vrtá hlavou a ta hodnota je vcelku nízká bych řekl
Roger> Co zkusit dát ten kámen do kýble s vodou se známým pH a třeba 14 dní pozorovat vývoj pH?
Jiri609> Nerozporuji, že to může být až sekundární proces. Ale to i v tom akváriu.
Tak on ovlivnil nepatrně, a kámen je poměrně velký, a bazén bude mít ve finále tak max 150l, naproti tomu v NoName mám těch velkých šutrů hodně. V příloze je ten samotář z bazénu. V NoName mám jemu podobných asi 8. Vůbec se v tomto odvětví nevyznám, ale v NoName mám stabilně cca 5,5ph a netuším proč, akvárko je v provozu asi 3 měsíce a za poslední dva měsíce co to měřím je to furt stejný. Teď jsem měl rozhovor s pracovníkem našich vodáren SČVK a údajně náš zdroj je z prameniště (prý nejlepší voda z Ústí nad Labem a okolí) a hodnoty vody se mění dle síly pramenů apod.. v případě slabého toku či poruchy nás přepojují na jeden ze dvou vodojemů. Ale, jak jsem psal, z kohoutku mi teče cca 6,5ph možná o něco méně ale v NoName mám takto nízké, moc tomu nerozumím proč. Možná mi nezbývá než udělat pokus a vyndat kameny jestli se samovolně pH zvedne, pokud je to možný a nebo vyndat je a vyměnit vodu a týden pozorovat co se bude dít, běžně do dvou dnů mi teď pH sleze dolů. Bylo by mi to jedno, kytky rostou a ryby se zdají ok, ale mám obavu z toho co se může stát když to poleze ještě níž a já to nepodchytím včas.
cituji z tvého odkazu: V místech výskytu sulfidických minerálů dochází v až důsledku biochemické a chemické oxidace sulfidů kovů k uvolňování těžkých kovů a okyselování vod... (tedy právě vzniká ten sirovodík), rozhodně není vodní výluh horniny kyselý...
já myslím, že minerály, které by ovlivňovali ph směrem dolů moc nebudou. Snad lignit a podobné...
Hmmm, arzenopyrit se těžil i v Krušných horách, čili možné to je. Ale zase že by jeden jediný kámen ovlivnil za den vodu ve dvousetlitrové nádrži o domácím testem měřitelnou hodnotu, to se mi úplně nezdá.
Nicméně ne všechny kameny z Krušných hor budou tenhle prevít. Třeba máš v akváriu i smolinec čili uran...
Jiri609>
www.muni.cz/… tohle bych tedy rozporoval, hledám přesvědčovací odkazy, ale nenašel... takže laicky - sirníky jsou sloučeniny slabé kyseliny, tzn. že v kyselém prostředí by uvolňovali sirovodík (například pyrit). Proto nemůže být jeho výluh kyselý a nemůže okyselovat vodu!
Já z bazénu včera jeden vyndal a stouplo mi pH lehce nahoru, předtím bylo mezi 6,0-6,5 spíše 6,5 a teď je k o kousek více, vím že pH se hýbe celý den, ale snažím se zjistit proč v NoName mám stabilně nízké pH, je to vcelku nové akvárium, zdrojová voda má podle testů cca 6,5 pH vodu měním každý týden, odkaluji a stejně je tam pH cca 5-5,5 (špatně se to odhaduje) což je mi divný, po výměně první den je to celkem v normálu a pak klesne a tam se drží. Rybám to zjevně nevadí, kytky rostou bez problémů jen mě to nedá. Proto jsem jeden z těch kamenů co jsem měl ve vedlejším bazénu vyndal a dal tomu 24h a dnes je o něco zásaditější (což je dobře) ale v NoName mám těch kamenů dost a velkých, netuším co jsou zač, jen to že jsem je vytáhl z potoka který pramení v lese, voda vy měla jít z Krušných hor. Někde mám i geologický popis hornin na našem území Krušných hor
Odtud by nám měla začínat voda, ale v horninách se nevyznám, jestli toto nemělo dlouhodobý vliv na ty šutry. Jinak si neumím vysvětlil z jakého důvodu bych v novém akváriu měl takto nízké pH, na druhou stranu kytkám to evidentně nevadí, prosperují a ryby jsou v pohodě
Některé ano, třeba arzenopyrit.
Otázka na Vás znalé, mohou kameny z přírody okyselovat vodu? A když tak jaké? Pro info, vodu mám měkkou s nízkou alkalitou.
Starší reakce
Jinak rozdíl mezi kamenem z akvaristiky a kamenem z přírody je ten, že v akvaristice si za něj o dost víc připlatíte (a na druhou stranu někdy jsou opravdu pěkné a jen tak na ně v přírodě nenarazíte).
Co se týká šumícího kamene, tak já jsem zastáncem teorie, že když to šumí, tak to do akvária nedávat (pokud to tam nechcete z nějakého důvodu typu "chci/potřebuji nějakým způsobem ovlivnit chemismus vody a pokud budete vědět, co to ovlivňuje a proč to potřebujete, tak se určitě už nebudete ptát, jestli to tam můžete dát - prostě normální vývoj zájemce o téma). Ale moje názory jsou moje, vznikly na základě mých zkušeností (tedy nepřenositelné) a hlavně jsou ovlivněny mojí složitou filosofií (čtěte "jsem líný akvarista").
Na kameny nejlépe do přírody.
V tomto máš bohužel do značné míry pravdu. Potíž je v tom, když se toho (pod vlivem masivní reklamy a tlaku prodejců, kteří lidem vnucují, že tohle všechno nezbytně potřebují) chytí začátečníci. Kteří vůbec neznají souvislosti a následně vytloukají klín klínem. Díky Bohu za toto fórum, kde se daří většinu nesmyslů objasňovat. A pochvalme dámy, jako je I.Š, které se nebojí/nestydí přiznat, že tomu (zatím) nerozumí a přijdou se poradit. Jak říká starý pán Konfucius - je lepší položit otázku a vypadat hloupě pět minut, než se vůbec nezeptat a být hloupý celý život
Řekl bych že je to trochu jinak. Záleží na pH při vyšším než 7 to nevadí při nižším už se bude více rozpouštět. Pokud má někdo měkkou vodu a používá CO2 tak to problém bude u tvrdé vody bez CO2 se toho moc nerozpustí. Proto se používají substráty jako je třeba Profi soil.
Nemusíš být profík, stačí když máš měkkou vodu, což není zas tak vzácné a dá se to snadno zjistit. Pak ti pár šumících kamenů nemusí dělat vrásky a můžeš si je klidně dát.
Vadí hlavně to, když máš tvrdší vodu a dno je vápence plné.
Tohle kamení je určené pro aquascaping, protože vypadá dobře a používají se k nim speciální substráty které problém s vápencem po určitou dobu eliminují. Tyhle akvária jsou určená pro soutěže takže udělat vyfotit a začít znovu. Jejich životnost je v řádu měsíců.
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 18
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 39408x